BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. RECHTZAXEN. VERKEERSWEZEN P. T. T KERKNIEUWS. BUITENLAND. AfgMMM OverzMt. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. TH0LEN. ZEEUWSCN-VLAANDEREN O.D. ZEEBWSCR-VUMIDERU W.D. RAAD VAN BIERVLIET. VAN WOENSDAG ONDERWIJS. AMSTERDAM, 15 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de ofiicieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101. Ned. 17 1000-4% 102%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 83%83%. Cert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 97%—98. O. Indië 23 100-6 71%—72%. O. Indië 16 1000-5 97%—97. O. Indië 26 1000-4% 92%—92%. Denemarken Oblig. 1926-5 83%82. Duitschl. pndst. 100-7 63%62%. Duitschl. 30 1000-5 56%—54%. 's_Gravenhage 1929f-li/2 lOltyg Rotterdam 1920.1930-41/2 93i/2—931/a. Utrecht pvjov. 1929s-4i/2 102t/j lijke wijze samen te werken met opeen volgende vrijzinnige wethouders. De N. Rot. Crt., die in denzelfden geest als bovenstaand schrijft, eindigt met de woorden: We kunnen Middelburg gelukwen- schen met de benoeming van dezen burgemeester, man van hoofdsche vor men, vriendelijk en welwillend, uitne mend vertegenwoordiger der gemeente en bekwaam voorzitter der raadsverga deringen. Een kelderbrand. Hedenmorgen hebben een paar leden der Brandweer met rookmaskers zich toegang verschaft totvden haard van een begin van brand in een kelder in de Bel- linkstraat en daardoor erger voorkomen. Op verzoek verwijzen wij naar de advertentie van de Nederl. Christelijke Reisvereeniging in dit nummer Deze maand zal geen vergadering van den raad worden gehouden, doch wel op Vrijdag 10 Maart. OVEZANDE. Gistermiddag liep een schoolmeisje tegen een door iet dorp rijdende auto aan; met het gevolg, dat zij haar linkerbeentje brak. Den autobe stuurder treft geen schuld. Het kind is overgebracht naar het St. Joanna zie kenhuis te Goes. OUD VOSSEMEER. Het besluit van ïWeezea_Armbestuur om 20 tot 40 pet., reductie te verleenen op de pachtpem ningen van landerijen over 1932 is door Ged. Staten goedgekeurd^ zoodat terug gave dezer dage geschiedt, met dien verstande da,t pachters die niet we der ingehuurd hpbben, die nog voor 1933 moeten voldoen; of hun gronden onderverhuurd hebben, daarvan zijn uit gesloten. ZAAMSLAG. De heer J. Wisse alhier ontving bericht uit Amsterdam, dat zijn zoon aldaar door gasverstikking om het leven is gekomen, aldus de Axelsche Crt. De heer F. Wisse was aldaar klerk op een N^kinstelling. Toen hij Maan dagochtend niet op bepaalden tijd op het kantoor verscheen, werd een onder zoek ingesteld en bleek zijn kamer ge sloten. Na de hulp van de politie te hebben ingeroepen, werd de deur ont sloten en kwam men tot de ontdekking dat de jonge man reeds overleden was. Bij nader onderzoek bleek, dat er een lek in de gasleiding was. Wethouder J, M. de Putter. BIERVLIET. Dnisdagmorgen verga derde de raad voltallig. Bij de 2e vrije stemming werd de heer J. M. de Putter (V.B.) benoemd tot wet houder. Een verzoek der pachters van gemeen te-weilanden om 10 pet. vermindering van de pachtsom werd ingewilligd met ingang van Januari 1933. Op voorstel van den heer Michielsen werd dit ook op de tuingronden toegepast. Afwijzend stond de raad tegenover het bekende adres der gemeente Har- denberg. In verband met de werkloo- zenzorg werd een rouleersysteem inge voerd van tewerkstelling en steunver- leening. De in 1931 vastgestelde normen voor steunverleening werden op voor stel van den heer Michielsen in stijgende lijn herzien, zoodat voor de uitgetrokkenen wordt gegeven: 1. voor gehuwden en ongehuwde kost winners 8 per week, benevens 0.50 per week per gezinslid boven de twee personen tot een maximum van per sonen; 2. voor kostgangers 6.50 per week; en voor de nog niet rechthebbenden, dubbel uitgetrokkenen en ongeorgani seerden: 7.50 voor de eerstgenoemden benevens denzelfden toeslag en 6 voor kostgangers. Hieraan werd nog een brandstoffen- toeslag toegevoegd voor steuntrekkers. Zeeuws. Hyp. B-5 100%101 Zeeuws Hyp. B-4% 101 100% A Amsterd. Bank 110%109% C Rott. Bankver. 79% A Twentsche Bank 94%94 A Pref. Jurgens A 100%100 A De Schelde N.B. 37% A Ver, Papf. v. Gelder 58%58% C Am. Car Foundry 7%6%, C Am. Smelt Ref. 13%—12%. C Farbenind. I.G. 87 C U. States St. C. 28%—26%. C North Am. Cy. 2624. A Born. Sum. H.M. 142%141. A Ned. Wol Mij. 56%—56. A Singkep Tin M. 78%78%. A J. C. Japan Ln. 34%33. A Rotterd. Lioyd 53%52. A S. M. Nederland 54%56. A Amst. Thee C.M. 34%33%. A Houth. Alberts 25%25%. C Baltimore en Ohio 12%10%. Auto door gladheid geslipt. OOSTBURG. Hedenmorgen is op den Rijksweg SchoondijkeOostburg, tenge volge van den ijzel op den weg een auto ges.ipt en tengevolge daarvan op een troep fietsende leerlingen van de Ambachtsschool ingereden. Een der jongens liep daarbij vrij ernstige in wendige kneuzingen op en is naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, terwijl een aantal fietsen totaal wer den in elkaar gereden, zoodat het on geval nog wonder boven wonder vrij goed is afgeloopen. De politie heeft in samenwerking met een controleur van de tarwewet, Dinsdag j.l. in de gemeente s'-H e e r e n h o e k een auto beladen met zak ken Duitsche tarwe in beslaggenomen. Op de auto werd eveneens beslag ge legd. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en/of vermogen (g<er wetensgeld) bij den ontvanger der di recte belastingen te Hanswee rt 120.30. Het motorschip „Emden", dat j.l Maandag te Wemeldinge aan den ketting is gelegd, is Dinsdag weer vrij gegeven. Het schip heeft inmiddels de reis weer voortgezet. Ter openbare terechtzitting voor Burgerlijke zaken der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van Woens dag is de heer T. van der Struijs, leeraar te Middelburg beëedigd als verta Ier voor de Fransche taal. Het onderzoek naar den brand op de „P. C. Hooft." De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag het onderzoek voortgezet naar de oorzaak van den brand op het m.s. „P. C. Hooft", ontstaan in den nacht van 13 op 14 Nov. j.l. in de haven van Amsterdam. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Fock, zeide dat wel is vast komen te staan, dat de snelle uitbreiding van den brand, welke ongelukkigerwijze zeer bevorderd werd door het geopend zijn van alle ramen, deuren, poorten enz. tijdens een hevi gen Oostenwind, voor een deel het ge volg is geweest van de brandbaarheid van verschillende materialen, voor in deeling en aankleeding in de passagiers ruimten gebruikt, terwijl waarschijnlijk ook de daarop aangebrachte verf en lak daartoe zullen hebben medegewerkt. Bij den bouw van nieuwe schepen zal men dus, zooals gezegd, aan de inrich ting van de passagiersruimten met het oog op het brandgevaar meer dan ooit zijn aandacht moeten wijden. Ook wordt nagegaan, wat voor be staande schepen nog ware te verbete ren. Bij 't onderzoek is tevens gebleken, dat hoewel o.a. volgens de verklaring van den administrateur eenige malen defec ten aan de electrische installatie op reis zijn voorgekomen, moet worden aange nomen, dat de electrische installatie bij den bouw van het schip volgens de toen heerschende begrippen aan de daaraan redelijkerwijs te stellen eischen heeft voldaan. Ook de aansluiting en opstelling van de electrische kachels in de passagiers- verblijven (de hutten waren niet van electrische verwarmingstoestellen voor zien) waren zoodanig op afdoende wijze geïsoleerd, dat daardoor practisch geen brandgevaar zou hebben kunnen ont staan. Ten slotte is gebleken, dat het nog in het schip aanwezige blauwzuurgas, vermengd met chloorpicrine, door de ge ringe concentratie geen brand kon ver oorzaken. Spr. concludeerde dat de bewaking van het schip, dat ontgast werd, en nog A Southern Rlw. 65% G Union Pac. Rr. 76%73% C Int. Nickel Cy. 8%8 A Ko.oniale Bnk. 5957. A N.I. Hbk. 1000 54%—52%. C Ned. H. M. 1000 62%—62%. A Alg. Kunstz. U. 32%30%. A v. Berkels Pat. 18%18. C Calvé-Delft 62%60. A C. Suiker Mpij. 19—19. A Int. Viscose 18% A Ned. Ford A.M. 119%—112-100. A Philips Gem. B. 127%—126%-125%. C Unilever 108%105%-105. C Anaconda Cop. 7%7-6%. C Bethlehem St. 14%—13%-13%. A A.N.I.E.M.—N.B. 202—200 C A, Gas El. Cy. 2%2 C Cities Serv. Cy. 2%2%-2% A Kon. Petr. Mpij. 153%150-48% C Contin. Oil Cy. 6%6-5% C Shell Union O.C. 5%—4%-4% A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. A Ned. Scheepv. U. 5554. A H.V. Amsterdam 173%—170%-69. A Java Cult. Mij, 111106. A N.I. Suiker U. 7066%. A Poerworedjo S.O. 66. A Deli Batavia 155% C Deli Mij. 1000 126%—124. A Senembah 140% C Chicago Milw, 1%1%. A Amst. Rubb. C. 60%—59-58%. A Deli-Bat. Rubb. 24y2_23. A Hessa Rubber 25%24. A Serbadjadi S.R. 18j/8183A. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 14 Febr. 15 Febr. Londen 8.57% 8.56% Berlijn 59.25 59.24 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34.72 34.71 Zwitserland 48.05 48.05 BtÜHS 1 HtKMiittt i tH. - KonïnkL - Unilever - Aku H.V.A. - Tabak Schepen - - Young Suiker Philips - Rubber - Amerika niet was vrijgegeven, gelaten. Er brak brand uit nemen maatregel bij een brand op een scf van alle doorgange poorten, deuren en li king te verminderen, den, met het gevolg, ongelooflijk snel uitbi Te meer was het a waking te verscherpei de getuigenverklaring op te ruimen, zopdat kon worden vrijgegevi zet om de zuivering v digen met het oog op len naar het dok de De als getuige ver den Gemeentelijken 1 heeft op vragen, waai althans gedeeltelijk c en -nacht niet op het t is gebleven, medeged structie dit niet gebo< Het feit dat een i paalde handelwijze nie heft een verantwoord een dienst niet, eeni nemen als de omstanc schelijk maken. Ook het personeel dat de wacht had, hee woordelijkhleidsgevoel hebben het schip, voo; dat nog niet was schouwd als buiten liggen. Dit blijkt duid ze van handelen. Toch is, volgens s] dat hun wijze van hai geweest van officieren lijk verantwoordelijk v kenschap geven, wat 1 tijdelijk aan hen toev gierschip als de „Hoo Ten slotte dip oorzaak va opgehelderd. Rooken met als ge\ pen van een sigaret of tisch gesproken, niet geweest. De mogelijkhx defect in de electr waardoor een begin v staan, is niet uitgeslott Zooals in het begin is het niet onmogelijk, waarschijnlijk, dat het een der fans, de te wi< brand heeft veroorzaal Vonken of voorwerpi aanleiding geven, die v in het schip zijn gew storm, of daarin zijn g brand hebben veroorzai ze oorzaak niet zeer v elk gieval" aldus 5. Aansluiting bij meter-controledienst. Dit voorstel, ook reeds eerder gemeld, omvat aansluiting bij de N.V. tot keu ring van electro-technische materialen te Arnhem, voor den controledienst over meters, wat de gemeente 754 per jaar zal kosten. De heer MES heeft tegen het voorstel geen bezwaar, maar wijst op de nieuwe ijkwet en vraagt of dan dit geld niet bespaard kan worden. De VOORZITTER zegt, dat men dan er op terug kan komen. De heer HEEMSKERK vraagt hoe 't moet gaan als er maar 25 meters per kwartaal worden gecontroleerd, dit zal heel lang duren. De VOORZITTER zegt, dat hij dit zal Üanvragen. De heer v. d. FELTZ vraagt voor hoe veel jaar men zich verbindt. De VOORZITTER zegt van jaar tot jaar. De heer JERONIMUS zegt, dat het zal gaan om goedgekeurde standaard- merken bij de nieuwe ijkwet, Spr. vraagt of de N.V. is opgericht uit winstbejag of door publiek rechtelijke lichamen. De VOORZITTER zegt, dat het laatste het geval is. De heer DEN HOLLANDER ziet er in, dat men de ijkinvulling controleert, en om dit te voltooien iedere keer nog een aantal meters nagaat. Het voorstel wordt aangenomen z.h.s, 7. Maatregelen voor werklooze kleer makers. B. en W. stellen voor aan den Chr. Besturenbond te berichten, dat thuis werkers met eigen personeel niet voor steun in aaftmerking kunnen komen en dat voor het overige bij elk geval afzon derlijk zal worden onderzocht en be oordeeld, of voor steunverleening ter men aanwezig zijn. De VOORZITTER zegt, dat het steun comité reeds maatregelen nam voor steun aan werklooze kleermakers, die niet met eigen personeel werken, en zulks voor de maand Januari. De heer HEEMSKERK vraagt welke maatstaf er genomen wordt en of zij niet naar het crisis-comité moeten ver wezen worden. De VOORZITTER zegt dat dit ook wel gebeurt. Het voorstel wordt aangenomen. 8. Bijdrage kosten ontwikkelingswerk voor werkloozen. B. en W. stelden voor een som van 890.40 als aandeel der gemeente in de kosten ter hunner beschikking te stellen. De heer VAN ANDEL wijst er op, dat toch 9000) was geraamd en nu to taal 2969 zal worden besteed. Komt dit door te hoog geraamde salarissen voor dit toch sociaal werk? hij vraagt om een staat dier salarissen. De VOORZITTER zegt, dat geen on dergeschikte cursussen vervallen. Er is o.a. 3200 geschrapt van die in auto- geenlasschen en electrisch lasschen. De salarissen zijn hetzelfdle gebleven en zijn niet hoog, namelijk 1.25 voor theoretische en 1 voor practische les sen en het is onderworpen aan de goed keuring van den minister van binnen- landsche zaken. Er is dus controle te over. De heer PAUL meent, dat het niet de taak van den raad is de begrooting ten deze in alle onderdeelen te gaan be spreken, waar het hier geldt een com missie bestaande uit alle richtingen. Spr. noemt het treurig dat de minis ter, die er zelf op aandrong, slechts zulk een bedrag toe staat. Voor lasscher waren 43 personen op gegeven, en ook metselen moest verval- .en en juist daarin zat z.i. nog perspec tief. De maatstaf van het aantal werk loozen is wel eigenaardig, want als er dan weinig deelname is zou men geld over hebben en het was beter, dat men per deelnemer subsidie gaf. De heer JERONIMUS meent dat de raad recht en plicht heeft toe te zien op het besteden der gevoteerde gelden, 't overige va nd enheer Paul hoort in de Kamer thuis. De heer VAN DER FELTZ is het met het eerste eens. De heer HARTHOORN wijst op de mogelijkheid om bij een koperslager het vak te leeren, en hij vraagt of ook niet tegen een kleine vergoeding het las schen in particuliere werkplaatsen 'te leeren is» De VOORZITTER zegt het ook te be treuren dat men zich zoo besnoeien moet en dat de commissie van vakoplei ding tot één derde van de eerste plan nen moest terugkomen. Rekening is gehouden met de cursus sen waarvoor de meeste deelnemers zijn en zoo is motorkennis gehandhaafd en op allerlei cursussen is belangrijk be zuinigd, ook door het inkrimpen van 't aantal lesuren, De begrooting zal wor den overgelegd, als de minister haar heeft gofedgekeurd. De heer PAUL meent, dat de raad er wel kennis van mag nemen, maar men niet allerljei onderdeelen moet behan delen. Het voorstel wordt z.h.fet. aangeno men, 9. Deelneming garantiefonds 1933 K. L. M. B. en W. stellen voor, de gemeente ook over 1933 voor 100 te doen deel nemen in het garantiefonds voor de luchtlijn RotterdamHaamstedeVlis- singen. De raad vereenigt zich hiermede z.h.st. (De vergadering duurt voort). Fock „is uit deze ra trekken, dat het gedurenae verscneiden uren zonder direct en deskundig toe zicht laten liggen van een schip, dat ontgast wordt en waarvan alle openin gen in den scheepswand, in de dekhui zen en in de dekken zoover mogelijk zijn geopend, terwijl verwarming, ver lichting en ventilatie in de ruimen door eigen machinekracht worden gledreven, niet meer mag voorkomen en dat voor volgende keeren afdoende maatregelen daartegen moeten worden genomen. Dit is, naar ik vernomen heb, geschied. „Ook zal dit noodzakelijk zijn, indien geen werktuiglijk gedreven ventilatie; tijdens het ontgassen noodig wordt ge oordeeld. Verplaatst met ingang van 1 Maart a.s. de telefoniste bij den interlocalen dienst M. M. de Ridder van Hulst naar het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes. De ,?Noord-Beveland" naar Terschelling. De firma Doeksen, die den postdienst en ook den passaigiersdienst tusschen Terschelling, Vlieland en Harlingen on derhoudt, heeft Dinsdag van de provin cie Zeeland de „Noord-Beveland" aan gekocht, welke Tioot uit de vaart is ge nomen en vroe0er den dienst Vlissingen Terneuzen onderhield. Zij biedt plaats aan 600 passagiers en een achttal auto's, terwijl een belang rijke hoeveelheid vrachtgoederen kan worden meegenomen. De „Noord-Beve- uitgebracht aan den Minister van O., K. en W., is bij Kon. besluit aan mevrouw C. FranzenHeslenfeld voor de derde maal een jaargeld verleend, ten einde haar in staat te stellen, zich in de beeldhouwkunst te volmaken. Ned, Herv. Kerk. Ds. A. Trouw te Haarlem heeft het be roep naar den Haag-Scheveningen (Vrij Herv.) aangenomen. Tot onderwijzeres aan de 6chool voor Geref. onderwijs aan de Riemens- straat te Zaamslag is benoemd mej. M. C. Heuseveldt, thans tijdelijk te Dinteloord. De plagiaatkwestie-Colenbrander. Prof. Geyl en dr. Van Eyck hebben zich met een uitvoerig schrijven gericht tot curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden naar aanleiding van het rapport door de commissie van onderzoek over de beschuldigingen van plagiaat tegen prof. Colenbrander uitgebracht. Beide heeren protesteeren tegen de lichtvaardige wijze waarop de commis sie met het bewijsmateriaal omgespron gen heeft en töonen dit nader, aan de hand van enkele bijlagen, aan. Vervolgens komen zij op tegen de geesteshouding van de commissie van (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst.) Het ccnflict in het Verre Oosten. A.s. Dinsdag zal de buitengewone as- semblée voor de definitieve regeling van het Japansch-Chineesche conflict bijeen komen. D.w.z, voor de niet makkelijke en benijdenswaardige taak worden ge steld te moeten oordeelen over de vol gende maatregelen, die de bekende commissie van Negentien haar zal voor leggen ter oplossing van het steeds drei gender en tot een gevaar groeiend con flict, dat gerezen is in 't Verre Oosten. 1. Terugtrekking van de Japansche troepen uit Mantsjoerije tot aan de Ja pansche spoorwegzone. 2. Het scheppen van autonomie in de drie Oostelijke provinciën onder souve- reiniteit van China. Inrichting van het bestuur, instelling van internationale controle en van gendarmerie overeen komstig de voorstellen van het Lytton- rapport. Het principe van de Chineesdhe sou- vereiniteit in de drie Oostelijke provin ciën wordt boven aan de lijst van de adviezen geplaatst. De naam Mand- sjoekwo wordt in het rapport in het geheel niet genoemd. De nadruk wordt er op gelegd, dat het terugtrekken der Japansche troepen onmisbare voorwaar de is voor de schepping van een drage-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 4