KERKNIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. RECHTZAXEN. VERKEERSWEZEN &P.T.T IttUÜS i HtftMimt i tit. LAATSTE SERICHTEN. KUNST EN WETENSCHAP, i£& VLOOT. FINANGJEELE BERICHTEN. BUITENLAND. ilgsmeeü Overzicht. 1 VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. TH0LEN. ZEEUWSCK-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSOH-VLAANDEREN W.D, VAN WOENSDAG ONDERWIJS. i AMSTERDAM, 15 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de ofiicieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101. Ned. 17 1000-4% 102%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 83%83%. Cert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 97%—98. O. Indië 23 100-6 71%—72%. O. Indië 16 1000-5 97%—97. O. Indië 26 1000-4% 92%—92%. Denemarken Oblig. 1926-5 83%82. Duitschl. pndst. 100-7 63%62%. Buitschl. 30 1000-5 56%—54%. 's_Gravenhage 192SUii/2 lOl'/g Rotterdam 1920.1930-lVa 93i/2—93y9. Utrecht jirjov. 1929^.41/2 102i/3 Zeeuws. Hyp. B-5 100%101 Zeeuws Hyp. B-4% 101 100% A Amsterd. Bank 110%109% C Rott. Bankver. 79% A Twentsche Bank 94%94 A Pref. Jurgens A 100%100 A De Schelde N.B. 37% A Ver, Papf. v. Gelder 58%58% C Am. Car Foundry 7%6%, C Am. Smelt Ref. 13%—12%. C Farbenind. I.G. 87 C U. States St. C. 28%26%. C North Am. Cy. 2624. A Born. Sum. H.M. 142%141. A Ned. Wol Mij. 56%—56. A Singkep Tin M. 78%78%. A J. C. Japan Ln. 34%33. A Rotterd. Lioyd 53%52. A S. M. Nederland 54%56. A Amst. Thee C.M. 34%33%. A Houth. Alberts 25%—25%. C Baltimore en Ohio 12%10%. lijke wijze samen te werken met opeen volgende vrijzinnige wethouders. De N. Rot. Crt., die in denzelfden geest als bovenstaand schrijft, eindigt met de woorden: We kunnen Middelburg gelukwen- schen met de benoeming van dezen burgemeester, man van hoofdsche vor men, vriendelijk en welwillend, uitne mend vertegenwoordiger der gemeente en bekwaam voorzitter der raadsverga deringen. Een kelderbrand. Hedenmorgen hebben een paar leden der Brandweer met rookmaskers zich toegang verschaft totvden haard van een begin van brand in een kelder in de Bel- linkstraat en daardoor erger voorkomen. Op verzoek verwijzen wij naar de advertentie van de Nederl. Christelijke Reisvereeniging in dit nummer. Deze maand zal geen vergadering van den raad worden gehouden, doch wel op Vrijdag 10 Maart. OVEZANDE. Gistermiddag liep jeen schoolmeisje tegen een door .iet dorp rijdende auto aan; met het gevolg, dat zij haar linkerbeentje brak. Den autobe stuurder treft geen schuld. Het kind is overgebracht naar het St. Joanna zie kenhuis te Goes. OUD VOSSEMEER. Het besluit van IWeezeni.Armbestuur om 20 tot 40 pet.» reductie te verleenen op de pachtpm ningen van landerijen over 1932 is door Ged. Staten goedgekeurd/ zoodat terug gave dezer dage geschiedt,, met dien verstande da,t pachters die niet we der ingehuurd hpbben, die nog voor 1933 moeten voldoen/ of hun gronden onderverhuurd hebben, daarvan zijn uit'? gesloten. ZAAMSLAG. De heer J. Wisse alhier ontving bericht uit Amsterdam, dat zijn zoon aldaar door gasverstikking om het leven is gekomen, aldus de Axelsche Crt. De heer F. Wisse was aldaar klerk op een lWftkinstelling. Toen hij Maan dagochtend niet op bepaalden tijd op het kantoor verscheen, werd een onder zoek ingesteld en bleek zijn kamer ge sloten. Na de hulp van de politie te hebben ingeroepen, werd de deur ont sloten en kwam men tot de ontdekking dat de jonge man reeds overleden was. Bij nader onderzoek bleek, dat er een lek in de gasleiding was. RAAD VAN BIERVLIET. Wethouder J, M. de Putter. BIERVLIET. Dnisdagmorgen verga derde de raad voltallig. Bij de 2e vrije stemming werd de heer J. M. de Putter (V.B.) benoemd tot wet houder. Een verzoek der pachters van gemeen te-weilanden om 10 pet. vermindering van de pachtsom werd ingewilligd met ingang van Januari 1933. Op voorstel van den heer Michielsen werd dit ook op de tuingronden toegepast. Afwijzend stond de raad tegenover het bekende adres der gemeente Har- denberg. In verband met de werkloo- zenzorg werd een rouleersysteem inge voerd van tewerkstelling en steunver- leening. De in 1931 vastgestelde normen voor steunverleening werden op voor stel van den heer Michielsen in stijgende lijn herzien, zoodat voor de uitgetrokkenen wordt gegeven: 1. voor gehuwden en ongehuwde kost winners 8 per week, benevens 0.50 per week per gezinslid boven de twee personen tot een maximum van per sonen; 2. voor kostgangers 6.50 per week; en voor de nog niet rechthebbenden, dubbel uitgetrokkenen en ongeorgani seerden: 7.50 voor de eerstgenoemden benevens denzelfden toeslag en 6 voor kostgangers. Hieraan werd nog een brandstoffen- toeslag toegevoegd voor steuntrekkers. Auto door gladheid geslipt. OOSTBURG. Hedenmorgen is op den Rijksweg SchoondijkeOostburg, tenge volge van den ijzel op den weg een auto ges.ipt en tengevolge daarvan op een troep fietsende leerlingen van de Ambachtsschool ingereden. Een der jongens liep daarbij vrij ernstige in wendige kneuzingen op en is naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, terwijl een aantal fietsen totaal wer den in elkaar gereden, zoodat het on geval nog wonder boven wonder vrij goed is afgeloopen. De politie heeft in samenwerking met een controleur van de tarwewet, Dinsdag j.l. in de gemeente s'-H e e- r e n h o e k een auto beladen met zak ken Duitsche tarwe in beslaggenomen. Op de auto werd eveneens beslag ge legd. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en/of vermogen (ga- wetensgeld) bij den ontvanger der di recte belastingen te Hanswee rt 120.30. Het motorschip „Emden", dat j.l. Maandag te Wemeldinge aan den ketting is gelegd, is Dinsdag weer vrij gegeven. Het schip heeft inmiddels de reis weer voortgezet. Ter openbare terechtzitting voor Burgerlijke zaken der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van Woens dag is de heer T, van der Struijs, leeraar te Middelburg beëedigd als verta Ier voor de Fransche taal. Het onderzoek naar den brand op de „P. C, Hooit." De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag het onderzoek voortgezet naar de oorzaak van den brand op het m.s, ,,P. C. Hooft", ontstaan in den nacht van 13 op 14 Nov. j.l, in de haven van -Amsterdam, De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C, Fock, zeide dat wel is vast komen te staan, dat de snelle uitbreiding van den brand, welke ongelukkigerwijze zeer bevorderd were door het geopend zijn van alle ramen deuren, poorten enz. tijdens een hevi gen Oostenwind, voor een deel het ge volg is geweest van de brandbaarheic van verschillende materialen, voor in' deeling en aankleeding in de passagiers ruimten gebruikt, terwijl waarschijnlijk ook de daarop aangebrachte verf en lak daartoe zullen hebben medegewerkt, Bij den bouw van nieuwe schepen za' men dus, zooals gezegd, aan de inrich ting van de passagiersruimten met het oog op het brandgevaar meer dan ooit zijn aandacht moeten wijden. Ook wordt nagegaan, wat voor be staande schepen nog ware te verbete ren, Bij 't onderzoek is tevens gebleken, dat hoewel o.a. volgens de verklaring van den administrateur eenige malen defec ten aan de electrische installatie op reis zijn voorgekomen, moet worden aange nomen, dat de electrische installatie bij den bouw van het schip volgens de toen heerschende begrippen aan de daaraan redelijkerwijs te stellen eischen heeft voldaan. Ook de aansluiting en opstelling van de electrische kachels in de passagiers verblijven (de hutten waren niet van electrische verwarmingstoestellen voor zien) waren zoodanig op afdoende wijze geïsoleerd, dat daardoor practisch geen brandgevaar zou hebben kunnen ont staan. Ten slotte is gebleken, dat het nog in het schip aanwezige blauwzuurgas vermengd met chloorpicrine, door de ge ringe concentratie geen brand kon ver oorzaken. Spr. concludeerde dat de bewaking van het schip, dat ontgast werd, en nog A Southern Rlw. 65% G Union Pac. Rr. 76%73% C Int. Nickel Cy. 8%8 A Ko.oniale Bnk. 5957. A N.I. Hbk. 1000 54%—52%. C Ned. H. M. 1000 62%—62%. A Alg. Kunstz. U. 32%30%. A v.. Berkels Pat. 18%18. C Calvé-Delft 62%60. A C. Suiker Mpij. 19—19. A Int. Viscose 18% A Ned. Ford A.M. 119%—112-100. A Philips Gem. B. 127%—126%-125%. C Unilever 108%105%-105. C Anaconda Cop. 7%7-6%. C Bethlehem St. 14%13%-13%. A A.N.I.E.M.—N.B. 202—200 C A. Gas El. Cy. 2%2 C Cities Serv. Cy. 2%2%-2% A Kon. Petr. Mpij. 153%150-48% C Contin. Oil Cy. 6%6-5% C Shell Union O.C. 5%4%-4% A Holl. Amer. Lijn 3%3 A K.N. Stoomb. Mij. 15% A Ned. Scheepv. U. 5554. A H.V. Amsterdam 173%170%-69. A Java Cult. Mij. 111106. A N.I. Suiker U. 7066%. A Poerworedjo S.O. 66. A Deli Batavia 155%-. C Deli Mij. 1000 126%—124. A Senembah 140% C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 60%—59-58%. A Deli-Bat. Rubb. 24y2— 23. A Hessa Rubber 25%24. A Serbadjadi S.R. 18i/g183/4. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 14 Febr. 15 Febr. Londen 8.57 8.56% Berlijn 59.25 59.24 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34.72 34.71 Zwitserland 48.05 48.05 Kopenhagen 38.20 38.20 New-York 2.49% 2.49% niet was vrijgegeven, te wenschen heeft gelaten. Er brak brand uit en de dadelijk te nemen maatregel bij het uitbreken van een brand op een schip/ n.l. het sluiten van alle doorgangen, brandschotten, poorten, deuren en luiken, om de trek king te verminderen, kon niet geschie den, met het gevolg, dat de brand zich ongelooflijk snel uitbreidde. Te meer was het aangewezen de be waking te verscherpen, daar, zooals uit de getuigenverklaringen blijkt, de fans op te ruimen, zopdat de motorkamer kon worden vrijgegeven, werden aange zet om de zuivering van gas te bespoe digen met het oog op vroegtijdig venha len naar het dok den volgenden dag, De als getuige verschenen chef van den Gemeentelijken üntsmettingsdienst heeft op vragen, waarom zijn personeel althans gedeeltelijk dien Zondagavond en -nacht niet op het terrein beschikbaar is gebleven, medegedeeld, dat zijn in structie dit niet gebood. Het feit dat een instructie een be paalde handelwijze niet voorschrijft, ont heft een verantwoordelijk leidier van een dienst niet, eenigen maatregel te nemen als de omstandigheden dit wen schelijk maken. Ook het personeel der Maatschappij dat de wacht had, heeft het aan verant woordelijkheidsgevoel ontbroken. Zij hebben het schip, voor het deel althans dat nog niet was vrijgegeven, be schouwd als buiten direct toezicht te liggen. Dit blijkt duidelijk uit hun wij ze van handelen. Toch is, volgens sprekfer, gebleken, dat hun wijze van handelen niet die is geweest van officieren, die ziqh werke lijk verantwoordelijk voelen en zich re kenschap geven, wat het toezicht op 'n tijdelijk aan hen toevertrouwd passa gierschip als de „Hooft" beteekent. Ten slotte diq oorzaak van den brand niet opgehelderd. Rooken met als gevolg het wegwer pen van een sigaret of sigaar kan, prac tisch gesproken, niet de oorzaak zijn geweest. De mogelijkheid van een klein defect in de electrische installatie, waardoor een begin van brand is ont staan, is niet uitgesloten. Zooals in het begin reeds is gezegd, is het niet onmogelijk, al is het weinig waarschijnlijk, dat het warmloopen van een der fans, de te wfeirk stonden, den brand heeft veroorzaakt. Vonken of voorwerpen, die tot brand aanleiding geven, die van de waterzijde" in het schip zijn gewaaid door den storm, of daarin zijn geworpen, kunnen brand hebben veroorzaakt, al is ook de ze oorzaak niet zeer waarschijnlijk. ,,In elk geval" aldus besluit de heer Fock „is uit deze ramp de leering te trekken, dat het gedurende verscheiden uren zonder direct en deskundig toe zicht laten liggen van een schip, dat ontgast wordt en waarvan alle openin gen in den scheepswand, in de dekhui zen en in de dekken zoover mogelijk zijn geopend, terwijl verwarming, ver lichting en ventilatie in de ruimen door eigen machinekracht worden gedreven, niet meer mag voorkomen en dat voor volgende keeren afdoende maatregelen daartegen moeten worden genomen. Dit is, naar ik vernomen heb, geschied. „Ook zal dit noodzakelijk zijn, indien geen werktuiglijk gedreven ventilatie/ tijdens het ontgassen noodig wordt ge oordeeld. land' zal voortaan den dienst Terschel lingVlieland en Harlingen onderhou den. Ind. Stoomvaartlijnen. Baloeran (thuisr.) p. 13 (1 n.m.) Perim. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) p. 10 Perim. Dempo (uitreis 14 (11 v.m.) v. Port- Said. Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 14 (7 v.m.) te Genua. Verplaatst met ingang van 1 Maart a.s. de telefoniste bij den interlocalen dienst M. M. de Ridder van Hulst naar het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes. De „Noord-Beveland" naar Terschelling. De firma Doeksen, die den postdienst en ook den passagiersdienst tusschen Terschelling, Vlieland en Harlingen on derhoudt, heeft Dinsdag van de provin cie Zeeland de „Noord-Beveland" aan gekocht, welke "boot uit de vaart is ge nomen en vroeger den dienst Vlissingen Terneuzen onderhield. Zij biedt plaats aan 600 passagiers en een achttal auto's, terwijl een belang rijke hoeveelheid vrachtgoederen kan worden meegenomen. De „Noord-Beve KonïnkL Unilever Aku H.V.A. Tabak Schepen - Young Suiker Phi'ins Rubber Amerika Toen Dinsdagavond het 7-jari.g dochtertje van den landbouwer R. vatx der W. te De Wijk bij Meppel, van school naar huis terugkeerde, werd zij op den straatweg aangesproken door een haar onbekend persoon. Deze lokte het kind mee in het aangrenzende boscfi. Het kind zag kans om hulp te roepen,, waarop eenige personen kwamen toe- geloopen en de onverlaat de vlucht nam. Men vermoedt dat de 19_jarige K. O. te De Wijk het meisje heeft aangeland. O.J die voortvluchtig is, is reeds eeni ge malen met de justitie in aaura/? king geweest. Dinsdagavond is de 46-jarig heer G. op den Berg en Dalschen weg te N ij- m e g e n, door een auto gegrepen. Den ongelukkige werd de borstkast inge drukt. De man is eenige uren later overleden. Hedenmorgen is de 55-jarige S. W. aan de Molenstraat te Veendam door de gladheid van den weg in het kanaal gevallen en verdronken. Volgens de „Tidens Tegn" zullen de vertegenwoordigers van de Staten die de overeenkomst van Oslo hebben gesloten, binnenkort te Stockholm in conferentie bijeenkomen, In deze confe rentie, waaraan thans ook Finland zal deelnemen, zal de handelspolitiek der bij de conventie van Oslo aangesloten landen worden besproken. fr—^"QjgTiU.M BWWM Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. Nederlandsche „Prix de Rome" voor beeldhouwkunst In overeenstemming met het advies van de commissie van toezicht op de Rijksacademie van beeldende kunsten, uitgebracht aan den Minister van O., K. en W„ is bij Kon. besluit aan mevrouw C. FranzenHeslenfeld voor de derde maal een jaargeld verleend, ten einde haar in staat te stellen, zich in de beeldhouwkunst te volmaken. Ned. Herv, Kerk. Ds. A. Trouw te Haarlem heeft het be roep naar den Haag-Scheveningen (Vrij Herv.) aangenomen- (Wettig gedeponeerd.) UHslutfend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ctf« (Ingez. Med.) onderzoek, die wel gewaagde van het leed dat prof. Colenbrander zich zelf en zijn vrienden heeft berokkend, terwijl zij zwegen over den smaad der Neder landsche wetenschap aangedaan. Zij achten het 'n bedenkelijk verschijnsel, dat velen openbaarheid meer haten dan misleiding. Drie hoogleeraren in de geschiedenis geven volgens hen, ten deze geen goed voorbeeld. Ere e De luitenant ter zee le klasse A. H. I. Kramers, die tijdelijk te Schei/- dam is geplaatst is belast met het .tou- den van toezicht bij den afbouw van de onderzeeboot K XVIl^ in aanbouw bij de 1 maatschappij van Scheeps. en Werk/- tuigbouw Feijnoord te Rotterdam. Reeds gemeld in een deel van de oplaag van ons vorig nummer. Tweede luitenant L, A. Boucherie der infanterie van het O.-I. leger, is be vorderd tot eerste-luitenant. Officier van den marinestoom vaartdienst 2e kl. P. de Winter, aange wezen voor den dienst in Oost-Indië, zal Donderdag a.s. per vliegtuig van de K. L. M. van Schiphol zijn bestemming vol gen. Eerste officier „Zeven Provinciën". De luitenant ter zee 1ste kl. T. K. Baron van Asbeck, is aangewezen als eerste officier aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën", Tot onderwijzeres aan de school voor Geref. onderwijs aan de Riemens- straat te Zaamslag is benoemd mej. M. C. Heuseveldt, thans tijdelijk te Dinteloord. De plagiaatkwestie-Colenbrander. Prof. G,eyl en dr. Van Eyck hebben zich met Cen uitvoerig schrijven gericht tot curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden naar aanleiding van het rapport door de commissie van onderzoek over de beschuldigingen van plagiaat tegen prof. Colenbrander uitgebracht. Beide heeren protesteeren tegen de lichtvaardige wijze waarop de commis sie met het bewijsmateriaal omgespron gen heeft en tóonen dit nader, aan de hand van enkele bijlagen, aan. Vervolgens komen zij op tegen de geesteshouding van de commissie van Directeur Zeeuwsche Hypotheekbank. De aandeelhoudersvergadering van de Zeeuwsche Hypotheekbank en die der Maas hypotheekbank te Middelburg benoemden Dinsdagmiddag tot directeur in de vacature wijlen mr. A. A, de Veer, den heer mr. G. W. A. de Veer, (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst.) Het conflict in het Verre Oosten. A.s. Dinsdag zal de buitengewone as- semblée voor de definitieve regeling van het Japansch-Chxneesche conflict bijeen komen. D.w.z. voor de niet makkelijke en benijdenswaardige taak worden ge steld te moeten oordeelen over de vol gende maatregelen, die de bekende commissie van Negentien haar zal voor leggen ter oplossing van het steeds drei gender en tot een gevaar groeiend con flict, dat gerezen is in 't Verre Oosten. 1. Terugtrekking van de Japansche troepen uit Mantsjoerije tot aan de Ja pansche spoorwejgzone. 2. Het scheppen van autonomie in de drie Oostelijke provinciën onder souve- reinitext van China. Inrichting van het bestuur, instelling van internationale controle en van gendarmerie overeen komstig de voorstellen van het Lytton- rapport. Het principe van de Chineescne sou- vereiniteit in de drie Oostelijke provin ciën wordt boven aan de lijst van de adviezen geplaatst. De naam Mand- sjoekwo wordt in het rapport in het geheel niet genoemd. De nadruk wordt er op gelegd, dat het terugtrekken der Japansche troepen onmisbare voorwaar de is voor de schepping van een drage- i am iJ s|

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2