BEURS- EN WISSELKOERSEN. ütuHainMiMUMtitH. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. LEGER EN VLOOT. ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. YLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Ernstig ongeluk. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. J. DE FEIJTER JACZ. f DE BELANGEN DER HAVEN VAN GENT EN DIE VAN TER NEUZEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. RAAD VAN C ADZ AND. Nieuwe steunregeling voor werkloozen. MUZIEKBOND IN W. ZEEUWSCH VLAANDEREN. VAN DINSDAG AMSTERDAM, 14 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101. Ned. 17 1000-4% 102%—102. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 8383%. Cert. N.W.S.-2% 69—69%. O. Indië 22 1000-6 97%—97%. O. Indië 23 100-6 71%—71%. O. Inclië 16 1000-5 97%—97%. O. Indië 26 1000-4% 92%—92%. Denemarken Oblig. 1926-5 84%83%. Duitschl. pndst. 100-7 63%63%. Duitschl. 30 1000-5% 56%—55%. 's_Gravenhage 1929t-li/2 1017/a Rotterdam 1926-1930-41/2 93%—93 1/2L Utrechjt, prov. 1929L4i/2 102% Het veer MoerdijkWillemsdorp. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben den minister van waterstaat verzocht, over te gaan tot beschikbaarstelling van bonboekjes tegen gereduceerd tarief voor alle soorten motorrijtuigen op het veer MoerdijkWillemsdorp. Het personeel van het Moerdijksche veer heeft opdracht, op de naleving van het rookverbod nauwlettend toe te zien. Een 150-jarige. Middelburg telt morgen een 150-jari- ge. Wij doelen op de bekende schilders zaak der firma J. J. Worrell Zoon op de Korte Burg. Deze is op 15 Februari 1783 begonnen voor eigen rekening ten tijde der gilden, en had tot eersten eigenaar Jan Roeland Worrell, wiens proefstuk als meester was het wapen van St. Lucas, het schil dersgilde. In 1821 nam zijn zoon Jan Worrell de zaak over en achtereenvol gens deden dit steeds weer de volgen de geslachten, en wel in 1853 Jan Jaco bus Worrell, in 1884 met zijn zoon Jan Worrell en voortwerkende onder den toen nog bestaanden firmanaam J. J. Worrell Zoon. De heer Jan Worrell, die bij velen nog in herinnering voortleeft, zette in 1892 deze zaak alleen voort en associeerde zich in 1918 met zijn zoon Jan Jacobus Worrell, die sedert 1923, de zaak alleen voor eigen rekening voortzet, die zijn bed-overgrootvader nu 150 jaar geleden stichtte. Het is zeker wel een zeldzaam heid, dat een zaak zoolang een familie zaak bleef,'en dit was ons gereede aan leiding daarop hier de aandacht te ves tigen. Door de ruit. Bij het stoeien wierp de 17-jarige C, 0„ uit Wilhelminadorp zijn kameraad tegen één der etalageruiten van Maga zijn „Nederland" in de Lange Kerk straat. De ruit sprong in stukken. De jongens bleven ongedeerd. Proces-ver baal wordt opgemaakt. Het aantal werkloozen bedraagt thans 1202, zijnde 24 minder dan verle den week. Bij de werkverschaffing zijn 110 man te werk gesteld. Opening nieuwe sportterrein ARNEMUIDEN. Zaterdagmiddag werd alhier het nieuwe sportterrein met kleed kamers officieel in gebruik genomen, bij welker gelegenheid een zeer sportieve voetbalwedstrijd gespeeld werd tusschen A(rnemuidsche) S(port) C(lub) I en Nieuwland I. De muziekvereeniging „Arne's Genoe gen" zorgde voor aangename afwis seling, zoodat een flink aantal toeschou wers aanwezig was. Vooral de uitmun tend gespeelde z.g.n. voetbalmarsch viel erg in de smaak. De heer H. Vermeer, voorzitter van A.S.C. opende een 10 minuten na den aangegeven tijd het sportterrein. Na fe licitaties en bloemen van den aanvoer der der gasten ontvangen te hebben rol de de bal over het ingewijde terrein. De wedstrijd eindigde met een 40 overwinning voor A.S.C. zoodat een prachtige medaille, uitgeloofd door den heer D. Poelman te Middelburg, in de reeds al aardig gevulde kast kon worden opgeborgen. Voor het bestuur der win nende vereeniging waren nog zilveren bestuurspeldjes beschikbaar gesteld door den heer Seijmour te Middelburg; waarmede het bestuur zich na afloop sierde. Het geheel had een geannimeerd ver loop. Na afloop maakte de muziekver eeniging „Arne's Genoegen" nog een rondgang door de gemeente, waarna de wedstrijd weer tot het verleden behoor de. BORSSELE. Maandagavond had de afd. „Borssele" der vereeniging „Volks onderwijs" alhier een openbare vergade ring belegd, in verband met de aange Zeeuws. Hyp. B-5 101100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 101 A Amsterd. Bank 110%110%. C Rott. Bankver. 79% A Twentsche Bank 94%- A Pref. Jurgens A 100%- -100%. A De Schelde N.B, 37%- A Ver. Papf. v. Gelder 58%58%. C Am. Car en Foundry 7%7%. C Am. Smelt en Ref. 13%13%. C Farbenind. I.G. 8887. C U. States St. C. 28%—28%. C North Am. Cy. 26%26. A Born. Sum. H.M. 143142%. A Ned. Wol Mij. 5756%. A Singkep Tin M. 7878% A J. C. Japan Ln. 34% A Rotterd. Lloyd 53% A S. M. Nederland 5654% A Amst. Thee C. M. 3634% A Houth. Alberts 2625% C Baltimore Ohio 1212% kondigde radio-rede van den heer Klaas de Vries. In een der lokalen der open bare school was dan ook een radio-toe- stel geïnstalleerd. Dat het een groote te leurstelling was voor de in vrij groot aantal opgekomenen, dat de lezing niet mocht doorgaan, is te begrijpen. Men hield nu slechts een leden-vergadering waarin de afgevaardigde naar de in No vember gehouden algemeene vergade ring verslag uitbracht over deze verga dering. De afdeeling bleek op heden 94 leden te tellen. Men besloot ook dit jaar weer de collecte te houden voor het Fonds tot steun van V, O, Tot afgevaar digde naar de dit jaar te houden alge meene vergadering der vereeniging be noemde de vergadering den heer H. de Priester en tot diens plaatsvervanger den heer J. de Voogd. 's-GRAVENPOLDER. Alhier had he denmorgen een droevig verkeersongeluk plaats. Het 4-jarig zoontje van den klompenmakersknecht v. S., dat op straat lie pte spelen is aangereden door den motorwielrijder v. d. L. uit Terneu- zen. De kleine was onmiddellijk dood; den motorwielrijder treft geen schuld. KAMPERLAND. In den Onrustpolder is Maandag een ongeluk gebeurd, dat nog "tamelijk goed is afgeloopen. De werkman J. K. lag onder een auto, waar een wiel aangezet moest worden. Voor dit werk werd de auto ondersteund. Plotseling kantelde de wagen, en kwam toen terecht op het hoofd van den werk man. Met deerlijk gekneusd hoofd en kaak moest deze onder geneeskundige behandeling gesteld worden. TER NEUZEN. Zaterdag is alhier in den ouderdom van 83 jaren overleden, de heer J. de Feijter, Jacz., rustend landbouwer. De overledene nam gedu rende een groot aantal jaren in het openbare leven alhier een vooraan staande positie in. Hij was ruim 20 ja ren voorzitter van de liberale kiesver- eeniging alhier, en gedurende twee pe rioden lid van den gemeenteraad. Bij de periodieke verkiezingen in 1918 ste de hij zich niet meer beschikbaar. Hij trok zich sinds dien van een daadwer kelijke deelneming uit het publieke le ven terug. Nieuwe zeesluis. De Kamer van Koophandel te Gent had j.l. Maandag aan een lunch in het Post Hotel Flandria Palace aldaar uitge- noodigd vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Ter Neuzen en der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, benevens plaatselijke autoriteiten. Aan die bijeenkomst namen deel de burgemeester van Ter Neuzen, de heer J. Huizinga, de waarn. secretaris de heer J. Dregmans, J. A. van Rompu, voorzit ter, en N. J. Harte, secretaris der K. v. K. te Ter Neuzen, benevens de heeren Van der Stegen, burgemeester, en Schif- fer, wethouder voor dé haven, te Gent, Baron Amand Casier, voorzitter, De Smet de Naeyer, eere-voorzitter, Comte Ch. de Hemptinne, vice-voorzitter, M. de Beer, secretaris, en E. Verwest, atta ché van het secretariaat, der Kemer van Koophandel te Gent, G. Reyniers, voor zitter, en H. Story, penningmeester, van de Association des Intéréts Maritimes de Gand, H. Kramer, cargadoor te Ter Neu zen, en E. Minne, cargadoor te Gent. Besprekingen werden gehouden over de voorzieningen, die noodzakelijk wor den geacht in het belang der haven van Gent en die van Ter Neuzen. Daarbij bleek, dat de aanwezigen eenparig van oordeel waren, dat het zoowel in het belang der stad Gent, als in dat van Zeeuwsch-Vlaanderen is, dat door de Belgische en de Nederlandsche regeerin gen onverwijld onderhandelingen werden geopend, om, afgescheiden van de alge meene geschillen, die een onderwerp van onderhandeling tusschen de bei de regeeringen uitmaken, te komen tot een afzonderlijke oplossing van de vraagstukken betrekking hebbende op het kanaal Ter NeuzenGent, en wel A Southern Rlw. 66. C Union Pac. Rr. 77%76%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. A Koloniale Bank 6059. A N.I. Hbk. 1000 54%—54%. C Ned. H. M. 1000 63%—62%. A Alg. Kunstz. U. 33—32%-32%. A v. Berkels Pat, 19%18%, C Calvé-Delft 62% A C. Suiker Mpij. 19%—19. A Int. Viscose 2018%. A Ned. Ford A.M. 121%—119%. A Philips Gem. B. 128%—128-27. C Unilever 108%109-08. C'Anaconda Cop. 7%7%-7%. C Bethlehem St. 14%—14%-%. A A.N.I.E.M.N.B. 204—202 C A. Gas El. Cy. 2%—2% C Cities Serv. Cy. 2%2% A Kon. Petr. Mpij. 154%153-% C Contin. Oil Cy. 6%6% C Shell Union O.C. 5%5%-5% A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 15% hoofdzakelijk het bouwen van een nieu we zeesluis te Ter Neuzen en de regelin gen die daarmede verband houden ten behoeve der haven van Terneuzen. We- derzijdsch zal dit bij de betrokken re geeringen worden bepleit. WESTDORPE. Zaterdag is alhier, 52 jaar oud olotseling overleden de heer R. Iverckhaert. Hij nam in polderzaken een vooraan staande plaats in en was dijkgraaf van den polder Nieuwe bij Sas van GenlJ, secretaris van den ^'Sjteenweg Westp dorpe", ontvanger-griffier van de polders Autrichen Papesch,or, Nieuw Papeschor Smits'-Coegors en Nieuwe bij Sas van Gent. j BIERVLIET. Aan het „Groot Natio naal So istenconcours", uitgeschreven door „Aalsmeers fanfarecorps" te Aals meer, namen j.l. Zondag de Gebr. Antho- nisse deel, leden van het fanfarecorps „Harmonie" alhier. De heer J. Anthonisse behaalde op- Saxophone-sopraan den eersten prijs in de Eere-afdeeling, met 160 punten, het hoogste aantal, zijnde 16 tienen, en met lof van de jury voor de groote technische bekwaamheid. Aan dit behaald succes zijn 4 extra prijzen verbonden. De heer J. Anthonisse behaalde op Trombone den tweeden prijs in de af deeling Uitmuntendheid met 118 pun ten. Maandagavond heeft het muziekgezel schap hen bij thuiskomst opgewacht, wat natuurlijk een belangstellende druk te met zich bracht. CADZAND. In de vergadering van den Raad die gisterenmiddag werd ge houden waren afwezig de heeren I. M. de Bruijne en P. M, van Iwaarden. Het adres van Ambt-Hardenberg tot de re geering om het bedrag der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen te verminderen werd voor ken nisgeving aangenomen Wel zal adhaesie worden betuigd aan het adres van Kerk- rade tot den Minister van Onderwijs dat het percentage voor uitkeering aan de Bijzondere schoolbesturen door de ge meenten, wegens de geschatte waarde van de schoolgebouwen, die op 1 Janu ari 1921 bestonden, verminderd worden. Op verzoek van den Commissaris der Koningin werd de verordening der veld wachters aangevuld met de bepaling, dat het bezit van het politiediploma be loond zal worden met 25, het diploma met aanteekening met 35. Een nieuwe steunregeling voor werk- looze arbeiders werd in het leven ge roepen en de steunbedragen op ten hoogste: georganiseerden f 7.20 per week voor kostwinners en f 5.40 voor kostgangers; en ongeorganiseer den: 6.30 voor kostwinners en 4.50 voor kostgangers. De bestaande verordening houdende afwijking der bepalingen van de Winkel sluitingswet werd aangevuld met een bepaling, dat zgn. „strandwinkels" ge durende de maanden Juni tot en met September des Zondags geopend zullen mogen zijn van 28 uur 's namiddags. OOSTBURG. Zondag j.l. vergaderde alhier de Muziekbond in W. Z. Vlaan deren, onder voorzitterschap van den heer J. C. Ie Bleu. In behandeling kwam de huur van de concourstent, die eenige jaren geleden door een timmerman was gebouwd, en bij elk concours werd opgeslagen en weer uiteen genomen voor een huur van 125. Het bestuur had dit bedrag in de tegenwoordige tijdsomstandigheden te hoog gevonden en had met den eige naar te Oostburg onderhandeld over een verlaging, maar dit was niet gelukt, en nu zou 1. t bestuur Lachten onder werkende leden van de korpsen, leden van dun bond, iemand te vinden, die een tent zou willen vervaardigen om deze dan tegen overeen te komen prijs aan den bond in huur' af te staan. Na korte discussie wordt hiertoe besloten. De voorzitter zegt, dat voor het so A Ned. Scheep v. U. 55%55. A H.V. Amsterdam 175173-74%. A Java Cult. Mij. 111111. A N.I, Suiker U. 71—70. A Poerworedjo S.O. 66. A Deli Batavia 154%155%. C Deli Mij. 1000 126—126%. A Senembah 141 C Chicago Milw. 1% A Amst. Rubb. C. 60%6OV2I-6O A Deli-Bat. Rubber 24%24%. A Hessa Rubber 26—253/4 A Serbadjadi S.R. 191/2-—187/8. Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 13 Febr. 14 Febr. Londen 8.56 8.57 - Berlijn 59.21 59.25 Parijs 9.73% 9.74% Brussel 34.68% 34.72 Zwitserland 48.06 48.05 Kopenhagen 38.10 38.20 - New-York 2.49% 2.49% Amerika Tabak Rubber Obl.markt— Philips Konlnki. Suiker Schepen Mijnen - Wettig gedeponeerd.) listenconcours zich ruim 40 deelnemers hebben opgegeven. Het bestuur heeft reeds een en ander in voorbereiding en uit de directeuren een jury (gevormd. De heer Schijve van Oostburg heeft zich bereid verklaard de solisten te accom- pagneeren. Verder komt de vraag in behandeling: Zal de bond dit jaar een concours voor de corpsen houden? Van veel animo is nog niets gebleken, waaraan ook de tijdsomstandigheden voor een deel schuld zijn. De voorzitter zal nog eens alle corp sen vragen of ze gjenegen zijn dit jaar het concours te hebben; mocht het niet gelukken, dan zou gebruik te maken zijn van het bericht uit Oostburg, dat als de anderen het niet wenschen, Oostburg de zaak nog wel eens wil overwegen al heeft men daar liever, dat 't nu eens elders is. De vergoeding voor reiskosten aan de deelnemende gezelschappen ad 10. per corns moet ook al wegens de tijds omstandigheden vervallen, terwijl aan de uit O. Z. Vlaanderen, die aan het concours willen deelnemen den eisch ge steld wordt 10.per corps te storten in algemeene kosten. Verschillende corpsen hebben last met het bureau voor de auteursrechten, van waaruit het toezicht strenger is gewor den. De mogelijkheid wordt overwogen om via bond bij het bureau aan te sluiten. Zaterdag zijn te Birouwlers^ haven verhandeld, gesorteerd en ver scheept 460 balen uien. De prijs bp-1 droeg 60 ct. per baal van 50 kg. Voor de groote uien werd besteed 25 cent per baal. j (Zondagmiddag geraakte de 13-jpriU ge P. T. spelenderwijs in de haven te Brouwershaven. Doordat h,et hoog water was, mocht het A. G, gelukken door middel van een haak den. jongen, weer op het droge te brengen. Te Wemeldinge had een aan varing plaats tusschen de motorschepen „Nelly 2" en „Sulphur". Beide 6chepen bekwamen schade, doch konden de reis voortzetten. Het sleepschip „Marie Thérèse", schipper van N„ heeft te Hansweert schade aan het roer gekregen en kan de reis niet voortzetten. Het schip wacht eerst een expert af. Van den landbouwer B. te S c h o r e zijn een drietal schapen zoodanig door een hond toegetakeld, dat twee dieren moesten worden afgemaakt. „.De Banier" verneemt uit goede brön^ dat bij de Chr. Geref. gemeente te Rotterdam-W. ernstige plannen be staan voor hef bouwen van een nieuw kerkgebouw. De nieuwe kerk zou verrijzen in. ide Coloniastraat. Ned. Herv. Kerk. Ds. Joh. Gerritsen Jr. te Nieuwer- kerk is beroepen te Zierikzee. Ds. J. J. C. Karres te Apeldoorn is beroepen te Leiden. J. E. Drost, cand. te Arnhem heeft bedankt voor het beroep naar Nieu- werkerk, en heeft aangenomen naar Gulpen. Geref. Gem. Op het tweetal te Leiden komt voor ds. M. Hofman te Kpabbendijke. Zondagmorgen heeft ds. W. J. Wegerif, overgekomen uit Utrecht, te Rotterdam zijn intrede gedaan bij de Remonstr. Geref. Gemeente aldaar. i,ijn voorganger, dr. J. C. A. Fetter, leidde hem in. Ds. Wegerif hield zijn intreepredikatie naar aanleiding van Jesaja 55 vers 12a. Hierna volgden de gebruikelijke toespraken. Door een zangkoor werd ds. Weg®rif een zegen bede toegezongen. Ds. J. J. Thomson uit Varsseveld heeft Zondagochtend zijn intrede-preek behouden als voorganger van de afd. Baarn van den Ned. Protestantenbond. Ds. Thomson las Mattheus 13 19, en hield zijn rede naar aanleiding van 1 Petrus 2 9. Na afloop van de preek sprak o.m. ds. J. L. de Wolf, voorganger van den Protestantenbond te Hilversum. Begrafenis prof. dr. H. Bouwman. Onder buitengewoon groote belang stelling is Maandagmiddag in allen een voud het stoffelijk overschot van prof. dr. H. Bouwman op de algemeene be graafplaats van Kampen, ter aarde be steld. Voor de Theologische school te Kampen stonden studenten met hun omfloerst vaandel, leerlingen van de dr. H. Bouwmanschool, en afgevaardigden van tal van vereenigingen en van ker kelijke corporaties opgesteld, die zich vervolgens bij den stoet aansloten. Het woord hebben gevoerd de pre dikant dr. C. N. Impeta, te Kampen en de pro-rector van de Theologische School, prof. dr. S. Greydanus. De zoon ds. O. Bouwman, heeft mede namens de familie gedankt en de aanwezigen verzocht te zingen Psalm 27 vers 7. Richard Wagner-herdenking. De 50ste sterfdag van den grooten com ponist en dramaturg Richard Wagner is overal met herdenkingsopvoeringen van zijn opera's gevierd. De Wagnervereeniging te Amsterdam gaf Zaterdag in de Stadsschouwburg een voorstelling van Parsifal, 's mees ters laatste opera; velen in den lande zullen deze voor hun radio hebben be studeerd. Gisteravond had in het Concertge bouw een plechtigheid plaats, waar de bekende auteur Thomas Mann de her denkingsrede hield. Te Bayreuth, de Wagnerstad, waar het Festspielhaus is gevestigd, werd Za terdagavond in Wahnfried, nóg het huis van de weduwe van Siegfried Wagner, een wijdingsuur gehouden. Te Berlijn, Leipzig, en München wer den opvoeringen gegeven. In het Nationale Theater te Mün chen werd Maandagmorgen door de Bei- ersche regeering en het gemeentebe stuur van München een herdenking van Richard Wagner ^gehouden, die o.a. door alle leden der Beiersche regeering o. 1. van minister-president dr. Heldt, den Pauselijken nuntius, het gemeentebe stuur van München, ex-kroonprins Ru pert en vele anderen werd bijgewoond. De plechtigheid werd geopend met de uitvoering van het Adagio uit de ze vende symphonie Van Bruckner/ die gewijd is aan de nagedachtenis van Wag ner. De plechtigheid werd besloten met het voorspel van de „Meistersinger von Nürenberg." Zondagavond werd in de Villa Wahn fried te Bayretith een door alle Duitsche zenders uitgezonden Wagner- herdenkingsuur gehouden. Maandagmorgen vertoefde het Seni orenconvent van den Gemeenteraad van Bayreuth aan het graf van Wagner. Bur gemeester Popp legde namens het ge meentebestuur een krans op 't graf en herdacht den grooten eere-burger. Ver schillende andere pesonen en organisa ties legden bloemen en kransen op het graf. Ook op het graf van Siegfried Wag ner legde de burgemeester bloemen. Van 's morgens 9 uür af was de Villa Wahn fried geopend voor scholieren. Urenlang trokken de groepen schooljeugd langs 't graf van den meester. Vandaar trok men langs de benedenverdieping van de Villa Wahnfried om de muziekkamer, de werkkamer en de groote bibliotheek van Wagner te bewonderen. Nog steeds stroomen de bezoekers, die bloemen en kransen op het graf komen deponeeren. De officier van administratie M J- C. Klaassen is geplaatst bij de marine kazerne te Oedjoeng (Ned. Indië.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2