22* GOESCHE COUBANT^ DE GROOTE EXPOSITIE LINGERIEWEEK S. WIENER Co FIRMA 6EBR. EVRENIAN AMSTERDAM - ARNHEM .T Rechts richten! NOUVEAUTE'S BINNENLAND. m m Een Perzisch Tapijt is een sieraad voor Uw huis! WIER EN WIND. VERKEERSWEZEN SP.T.T NUMMER 38. TWEE BLADEN. DINSDAG 14 FEBRUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Lingerie Corsetien Bustehouders Kousen Tricotondergoederen van .Perzische Tapijten in het Grand Hotel Verseput, Lange- delft te Middelburg, duurt tot en met Zaterdag 18 Febr. a.s. Verwachting tot Morgenavond! Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Rot- ia. breis) 7 v. 8 Vr ge- den te 2 iaan- het sub- gsch tot sling en ligbe* snst. we- leer werk K. uwe He- 1932 bij irif- 1932 Maé i 7n<L MiDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou> rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Over de benoeming van den heer Femhout tot burgemeester van Zeelands hoofdstad kunnen wij kort zijn. Wat den politieken kant van de zaak betreft, is deze benoeming er finaal naast. Van de rechterzijde verwijt men den liberalen altijd, en tot vervelens toe, dat zij vroeger, toen ze de macht nog in han den hadden, daarvan misbruik maakten door de banen en baantjes, de kluiven en kluifjes enkel en alleen onder de geestverwanten te verdeelen. Wij laten in het midden, of dit ver wijt ons volledig treft, Maar het gaat er steeds meer op lijken, dat de nu aan het bewind zijnde rechtsche regeeringsmeer- derheid op aller-onchristelijkste wijze van plan en bezig is, den aldus h.i. ont- stanen achterstand deugdelijk in te ha len Dat zij daarbij dezelfde taktiek toe past, als zij ons voor het verleden ver wijt, doet blijbaar minder ter zake. Op zeer zwakke en moeilijk verdedig bare gronden nam de ministerraad het zeer politieke besluit: er moet een anti-revolutionnaire burgemeester in Middelburg komen, en naar verluidt is de regeering er zelfs niet voor terugge deinsd om tot twee malen toe iemand aan te zoeken om dezen post te willen bekleeden. Inderdaad: rechts richten tot eiken prijs is hier wel het parool! Wat den persoonlijken kant van de zaak aangaat: naar wat men zoo hier en daar vernam en kon lezen, krijgen wij 'n aangename verschijning, een be gaafd spreker, een werkzaan man, ruim van opvatting, wars van conservatisme en een onpartijdig leider der Raadsver gaderingen, tot burgemeester. Dit zijn altegader positieve eigen schappen, die wij in eiken burge meester, en dus ook in onzen nieuwen burgervader, kunnen en zullen waar- deeren. Zooals bij zijn betreurden benoemden voorganger, mr. A. A. de Veer, zeggen wij tenslotte ook burgemeester Fernhout gaarne onze hartelijke medewerking toe in alles, waarin wij samen zullen kun nen werken tot het belang van heel Mid delburg zoo als wij dat zien Het spreekt vanzelf, dat door deze burgemeestersbenoeming van een ge reformeerd-antirevolutionair man de quaestie der bezetting van den tweeden wethouderszetel weer acuut wordt. Zonder ons nu -reeds in breede be schouwingen hieromtrent te verdiepen mogen wij wel al reeds stellen, dat naar onze meening thans een a.r. wethou der een samenstelling van het college van B. en W. zou geven, die zeer waar schijnlijk tot voortdurende conflicten, èn in den boezem van dat college, èn met den Raad, zou leiden. Het zoeken naar een andere oplossing zal dus nu wel ge boden zijn IN (Ingez. Med.) DE POLITIEKE CRISIS. "De Koningin heeft gisteren den voor zitter van den ministerraad ontvangen ter bespreking van den door de in de Tweede Kamer gevallen beslissing ont- stanen politieken toestand. Gisterenmiddag om vijf uur heeft een buitengewone ministerraad plaats ge had. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen Dinsdag 21 Februari om half twee. O.a. zullen dan behandeld worden het ont werp tot heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting en de vermogens belasting over het belastingjaar 1933- '34, gevolgd door de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1933. Voorgesteld zal worden bei de onderwerpen gelijktijdig te behande len. NA DE MUITERIJ. De mededeelingen van luit. ter zee Be Vos van Steenwijk. De correspondent van het Hdbld. te Batavia telefoneerde gister aan zijn blad: Het onderhoud van Aneta met den luit. ter zee De Vos van Steenwijk heeft hier geweldige sensatie gewekt. Alge meen veronderstelde men, dat de officie ren en onderofficieren op de „Zeven Provinciën waren opgesloten en men was hoogst verbaasd te vernemen, dat zij tot een soort afspraak met de muiters waren gekomen. Nadere inlichtingen ech ter over dit en andere duistere punten zijn niet te verkrijgen, omdat alle be trokkenen zijn geisoleerd. De officieren die aan boord van „De Zeven Provinciën" waren, zijn daar ge bleven, met uitzondering van boven- genoemden luitenant, die thans echter ook geen verklaringen meer aflegt tegen over de pers. Het eskader blijft te Bata via en de bemanningen zijn geconsig neerd, zocdat practisch geen enkel con tact tusschen den wal en de vloot be staat, behalve voor de commissie van onderzoek. Intusschen is met het oog op alle eventualiteiten een groep legervliegtui gen te Batavia gestationeerd, waarvan de bemanningen eveneens zijn geconsig neerd. In marinekringen zegt men even wel den toestand volkomen in de hand te hebben. De indruk van de houding en toon der op Onrust aangebrachte arrestan ten tegenover de hen bewakende mili tairen is, dat zij volkomen begrijpen dat het aangekondigde optreden inderdaad zal volgen, zoodra tegen het gezag eeni- ge demonstratie, of poging tot ontvluch ting plaats vindt. Dicht bij Onrust ligt nog steeds het eskader. Op Onrust werden gisterenavond de kijgsartikelen aan alle gevangenen voor gelezen in de Nederlandsche en Malei- sche taal. De Europeesche en Inheemsche ge vangenen bleven onverschillig in hun krib liggen, alleen de barakcommandan ten stonden er, weinig geïnteresseerd, bij. De Commandant der Zeemacht, schout bij-nacht J. F. Osten, heeft, vergezeld van den chef-materieel, het eskader be zocht voor het opnemen der aan de „Ze" ven Provinciën toegebrachte "schade en voor het houden van een conferen tie met den eskader-commandant, kapi tein ten zee Van Duim. De te Koetaradja achtergebleven, be manning zal per s.s. „Oudshoorn" van de Kon. Paketvaart Mij. naar Java wor den overgebracht voor het te houden onderzoek en na aankomst te Tandjong- Priok opnieuw worden (geëmbarkeerd op de „Zeven Provinciën". 23 Dooden V. D.-Aneta meldt uit Batavia: Het aantal dooden van „De Zeven Provinciën" bedraagt thans 23, waar van een zestal vermist of ongeidentifi- ceerd. Verder zijn er enkele mutaties onder de licht gewonden, die uit het hospitaal naar Onrust werden overgebracht, Wij lezen in „Vlaanderen": Nog is de overrompeling van het Ne- derlandsch gezag in Curapao versch in ieders geheugen, of dit gezag wordt, in Oost-Indië ditmaal op buitengewone ernstige wijze aangerand door eene blijk baar weloverdachte muiterij aan boord van een oorlogsbodem. De inheemsche bemanning heeft de officieren en de on derofficieren, die aan boord waren, overmeesterd en daarna zee gekozen, terwijl de commandant op een fuifpartij aan wal was. Door deze nieuwe gebeurtenis, waar door het prestige van Nederland, niet alleen in Indië, maar in de heele we reld, een geweldigen deuk gekregen heeft, is o.i. onwederlegbaar bewezen een schuldig gebrek aan waakzaamheic bij de Nederlandsche regeering, terwijl haar bovendien van alle kanten heftig verweten wordt haar verregaande slap heid in het handhaven van de krijgs tucht in marine en leger, en in het we ren van oproer z ..en, a.e den nationa De afwezigheid moet men goed ma ken door de herinnering; het geheu gen is de spiegel, waarin wij de afwe zigen zien. len geest en het staatsgezag ondermij nen, haar lichtvaardige bezuinigingspo- litiek, die in Nederland zelf allerlei cen tra van gezag sloopt en in de koloniën de volksopvoeding en de nationale ver dediging aan onbetrouwbare elementen toevertrouwt, haar politieke benoemin gen, waarbij niet de besten worden aangesteld, maar partij overwegingen den doorslag geven. De Nederlandsche regeering gaat in 'haar buitenland'sch en binnenlandsch beleid wel roekeloos om met de Neder landsche zelfstandigheid en soeverei niteit en met het kostbaarste zedelijk en stoffelijk bezit van het Nederland sche volk. Zal zij de oogen openen, als het te laat zal zijn? Als protest tegen de middelen die gebruikt zijn om „De Zeven Provinciën" in handen te krijgen hebben de arbei ders, die werkten aan het op te richten Van Heutz monument op het Olympia- plein te Amsterdam gistermorgen een 24 uur staking geproclameerd. FRAUDE BIJ FINANCIëN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begroo ting van financiën voor 1933. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat de gepleegde fraude bij het beheer der schatkistpostrekening, ertoe heeft geleid, dat de rekenkamer den beheerder dier rekening heeft be last met een bedrag van 28.999.84, zijnde het deel van het op die rekening ontstane tekort van 1 Maart 1931 tot en met 31 Augustus 1931. Ter zake van het plichtsverzuim, waaraan de beheerder der schatkist- postrekening 'zich heeft schuldig ge maakt, door geen toezicht uit te oefe nen op de handeling van den aan hem ondergeschikten commies, die de frau de heeft gepleegd, en die destijds zich van het leven heeft beroofd, is de eerst genoemde ambtenaar, die den rang van referendaris bekleedde, met ingang van 16 Februari 1932 teruggezet in den rang van commies, met vermindering van zijn bezoldiging van 5600 's jaars tot 4300 's jaars. De minister heeft gemeend, te moe ten afzien van pogingen om op dezen ambtenaar, die door toepassing van de disciplinaire straf ook financieel reeds gevoelig is getroffen, het bedrag van genoemd tekort te verhalen. Derhalve wordt voorgesteld, dat be drag ten laste van hoofdstuk VUB te brengen. DUURDERE PASPOORTEN, Ingediend is een wetsontwerp wijzi ging der wet op de kanselarijrechten. In de memorie van toelichting wordt gememoreerd, dat ingevolge de slotac te der internationale paspoortenconfe rentie, in 1926, de kosten van afgifte en verlenging der Nederlandsche buiten landsche paspoorten in 1927 zijn ver laagd tot één gulden. In verband met den nijpenden finan cieelen toestand is het noodzakelijk de inkomsten uit die afgifte en verlenging te vermeerderen. Deze belasting kan niet worden geacht, zwaar op de be volking te drukken, daar de beoogde hoogere heffing grootendeels zal wor den opgebracht door het reizend pu bliek, waarvoor de paspoortenkosten slechts een gering onderdeel vormen van het totaal der reiskosten. Het ligt in het voornemen, zoodra de economische toestand zulks zal ge doogen, voorstellen te doen om de hef fing terug te brengen tot het peil, in de aanbeveling der bovengenoemde confe rentie beoogd. Het vroegere onderscheid tusschen paspoorten voor één persoon en pas poorten voor twee of meer personen zal weder worden ingevoerd. De geldigheidsduur blijft op twee ja ren gehandhaafd. De voorgestelde bedragen van f voor één persoon en 7.50 voor meer personen blijven nog beneden de vroe gere heffingen van 6.75 en 10.50. Om practische redenen is het noodig de inwerkingtreding der wijzigingen na der vas| te stellen op zoodanig tijdstip, Prachtvolle Perzische vloerkleeden, iqopers en tafelkleeden. Buitengewoon waardevolle Chineesche en Boekara vloerkleeden in alle maten en grootten. Te allen tijde kan men gekochte Elk stuk wordt op zegel gegarandeerd. tapijten enz. in de magazijnen te Am sterdam of Arnhem ruilen. Zonder eenige verplichting tot koopen wordt ieder in de gelegenheid gesteld deze tentoonstelling van schitterende handgeknoopte Perzische Tapijten te komen bezichtigen. Zichtzendingen worden gaarne gezonden. (Ingez. Med.) dat de met de uitvoering belaste over heden tijdig vooraf op de hoogte kun nen zijn gebracht en andere voorberei dingsmaatregelen zijn getroffen. GELDLEENINGEN. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot machtiging van den Min. v. Fin. omtrent de uitgifte van ten hoogste 350 mill, voor consolidatie en conversie. Aan de M. v. T. wordt ontleend, dat door de uitgifte der 4 pCt. leening 1933, groot 296,000,000 en de plaatsing der 4.4 pCt. leening 1933, groot 3,723,000, welke krachtens art. 6 der beleggings- wet bij het invaliditeitsfonds is opgeno men, gebruik is gemaakt van de machti ging, vervat in de derde leeningswet 1932 tot het te gelde maken van schuld bewijzen ten laste van het rijk, ter ver krijging van ten hoogste 300 millioen. Het valt te voorzien, dat eerlang op nieuw een beroep op de geldmarkt zal moeten Worden gedaan. Het beloop der vlottende schuld maakt het opnieuw opnemen van nieuw geld ter consoli datie wenschelijk, terwijl daaraan een verdere conversie ware te verbinden. Ten einde op het geschikste tijdstip tot één en ander te kunnen overgaan, vraagt de minister de in het ontwerp vervatte machtiging. NEDERLAND EN ENGELAND. Noordzeevisschers en bacon export. Op een gister gedane vraag in het Engelsche Lagerhuis of reeds was besloten, de uitnoodiging van de Ne derlandsche regeering voor een confe rentie, tot herziening van de conventie van 1881 betreffende de Noordzee-vis- scherij, aan te nemen, heeft minister Si mon er zijn leedwezen over uitgespro ken, dat in dit stadium de regeering nog niet in staat was een beslissing over deze aangelegenheid te nemen, wegens den ingewikkelden aard van de daarbij betrokken vraagstukken. Op een vraag naar aanleiding van de besprekingen met vertegenwoordigers van de landen, die bacon exporteeren, betreffende een verlenging van de be perkingen van den baconinvoer in En geland, heeft de minister van landbouw geantwoord, dat de besprekingen vor deren, maar dat de stand daarvan nog niet zoodaing is, dat mededeelingen kun nen worden gedaan. DE ANTWERPSCHE EN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Gisteravond interpelleerde het soci alistische gemeenteraadslid, aldus meldt de Antwerpsche corresp. van het Hbld. het stadsbestuur over de geruchten be treffende de verhooging van de haven tarieven. Hij achtte deze niet gewenscht ook om de verscherping van den concur rentiestrijd met Rotterdam, die er uit zou voortvloeien. Wethouder Baelde antwoordde, dat het gemeentebestuur zou onderzoeken wat de gevolgen zouden zijn van een eventueele verlaging der tarieven te Rotterdam. Het zou evenwel voorbarig zijn, daar nu al een oordeel over te vellen. Burgemeester Huysmans was er van overtuigd, dat er geen partijen zouden bestaan, wanneer het leven der haven op het spel staat. Hij was er van over tuigd, dat Antwerpen en Rotterdam er alle belang bij hebben om tot een goede verstandhouding te geraken, en be treurde het, dat sommige bladen het wel eens anders doen voorkomen. Middelburg 14-II-'33 Maandag: hoogste luchttemperatuur 7.9 °C; (46 °F); laagste 3 °C (37 °F). Heden 9 h: 4.6 °C; 12 h: 5,5 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand 776 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand 776.7 mm te Valencia; laagste 742.4 mm te Riga. Matige tijdelijk toenemend N.W. tot N. wind, afwisselende bewolking, waar schijnlijk nog regen, sneeuw of hagel buien, aanvankelijk kouder. Zon op: 7 h 20; onder 17 h 09. Licht op: 17 h 39. Maan op: 22 h 38; onder: 8 h 23. L.K.: 17 Februari. Februari. Hoogwater. Laagwater. Di. 14 3.38 16.04 10.24 22.22 Wo. 15 4.17 16.42 10.58 22.59 Do. 16 4.55 17.22 11.37 23.43 Februari, Hoogwater. Di. 13 S 5.35 17.55 Wo. 15 6.10 18.32 Do. 16 6.46 19.11 Laagwater. 11.19 23.30 11.56 0.08 12.34 De minister van defensie, mr. dr. L. N. Deckers, wordt heden 50 jaar. Prins Hendrik heeft zoowel voor den kunstavond op 20 Febr. als voor t ruiterfeest der huzaren van gisteravond welke beide avonden gegeven worden ten bate van het Nationaal en het Haag- sche Crisiscomité een belangrijke gift geschonken. De Tsjechische ministerraad heeft, naar Reuter verneemt, de tusschen Tsjecho Slowakië en Nederland geslo ten overeenkomst inzake de toewijzing van de Waalsche kerk te Naarden waarin zich het graf van Comenius be vindt, goedgekeurd. Maandagmiddag is te B u s s u m aan mevr. B. Weissenbruch de medaille van het Nederlandsche Roode Kruis uit gereikt als erkenning van de toewijding, waarmede zij 20 jaar lang het Roode Kruis heeft bediend. Mevr. Weissen bruch is de eerste vrouw, die deze hoo- ge onderscheiding heeft ontvangen. Te Rotterdam is overleden, 74 jaar oud, mr. Th. Reepmaker, o.a. directeur van de N.V. Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland. Bij Kon. besluit is de heer J. Ver- bruggen erkend en toegelaten als consul- generaal van België te Batavia voor Ned.-Indië. In den ouderdom van 56 jaar is te Amsterdam overleden de heer J. de Blank, sinds 1916 notaris te Amster dam. De uitgifte van frankeerzegels van 10 en vt 15 voor de frankeering vaö luchtpostpal.ketten wordt voorbereid.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1