EHflNGSELS 1 EERSTE PRIJS VAN 1100.- 2 TWEEDE PRIJZEN ELK VAN f 75.- 4 DERDE PRIJZEN ELK VAN f 50.- 10 VIERDE PRUZEN ELK VAN f 25.- 30 TROOSTPRIJZEN ELK VAN f 10.- X0RT ZEEUWSCH NIEUWS. RATH DOODEHEEFVER ZUID-BEVELAND. DE KEUZEWEDSTRUD VAN R&D. duizend gulden aan prijzen worden contant uitgekeerd. Iedere particulier kan zonder koop> verplichting Alleen maar een proefkeus maken en de oplossing insturen vóór 28 Febr. 1933. Deel nameformulier met bijbehoorende 18 stalen gratis verkrijgbaar bij eiken behanger. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN in staalboeken met dit merk op de kaft. NOORD-BEVELAND. RAAD VAN VEERE. Mededeelmgen over de restaura tie van het Raadhuis. Afwa tering alg. begraafplaats in ouden toestand. VEERE. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeente Veere onder voorzitter schap van den heer H. Dronkers. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter wenscht den raads leden alsmede de secretaris en hunne gezinsleden een voorspoedig en gelukkig nieuwe jaar. Spr. deelt mede dat de be volking in het afgeloopen jaar met 29 zielen is toegenomen. Met betrekking tot derestauratievanhetstad- h u i s dient vermeld dat in 1931 7320,97 alsmede in 1932 4120,10% of totaal 48.528,07% is uitgegeven. Op de be grooting 1933 is 'n bedrag van 37.000 gevoteerd, welke begrooting inmiddels door het Dep. is goedgekeurd. Dit jaar zullen de werkzaamheden aan den voor- en achtergevel en de dak bedekking ter hand worden genomen zoodat op het eind van het jaar het uit wendige geheel klaar zal zijn. Binnen kort zal een bespreking worden gevoerd over de inwendige inrichting van het gebouw. Spr. hoopt, dat hoewel de crisis nog onvermoed voortwoekert, men in 1933 voor ernstige dingen gespaard mag blij ven. De heer Wouters wenscht den voorzitter en diens gezin eveneens een gelukkig en voorspoedig jaar. Ingekomen stukkeu. Een schrijven van den Minister van Binnenl. zaken, waarbij de voorgestelde plannen voor werkverschaffing worden goedgekeurd. Alleen zijn eenige voor waarden opgelegd; zoo geschiedt het toezicht door de Ned. Heide Mij. Het loon is bepaald op 0,22 per uur, ter wijl tot 25 Maart a.s. gewerkt kan wor den. Eveneens is ingekomen een schrijven van de gemeente Kerkrade om adhaesie te betuigen aan hun verzoek gericht tot de Staten Generaal tot verlaging van .het percentage van 6,214 als bedoeld in art. 205 der L. O. wet inzake de jaarl. vergoeding voor gebouwen en terreinen van bijz. lagere scholen. Genoemde ge meente betaalt jaarlijks 75.000 hier voor. B. en W. stellen voor om aan dit ver zoek adhaesie te betuigen. De heer S i m o n s e gaat er niet me de accoord, 2 jaar terug is dat zelfde on derwerp ook besproken in de Tweede Kamer. De heer Wouters zegt, dat de ren te standaard sindsdien tijd belangrijk is verlaagd. De voorzitter wijst er op, dat dit is vastgesteld in een tijd, van hoogcon junctuur. Met 5 tegen 2 stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen de heeren Simonse en Gideonse. De begrooting 1933 van den keurings dienst voor Waren te Goes is door) Ged, Staten goedgekeurd. In antwoord op de gestelde vragen van den raad of de sa larissen van dezen dienst verlaagd zou den kunnen worden, wordt bericht dat de totale korting 2100 bedraagt. Een schrijven van het Centraal Ar chief voor Maatschappelijk Hulpbetoon betreffende de pinda-Chineezen, waar in wordt gewezen op een overdreven belangstelling van het koopend publiek, zoodat zelfs Chineezen uit het overige deel van Europa naar Nederland komen. Een adres van de Chr. Besturenbond Midelburg tot het instellen van een con tactcommissie. Hiertoe wordt niet be sloten. Een verzoek van M. Beeke te Sint Maartensdijk vraagt om voor zijn carous- sel op de a.s. kermis verlaging van staan geld van 15 op 10. B. en W. stel len voor het staangeld op 10 te brem gen. De heer C a s t e 1 wijst er op, dat het nu niet alleen gaat over het staangeld, maar ook over het afschaffen van de kermis. Spr. heeft vroeger ook wel eens aan de caroussel gedraaid en vindt dit vrij onschuldig. Men is nooit tot ingrij pende maatregelen moeten overgaan. Zondags- wordt de zaak gesloten, zoodat alleen Zaterdags en hoogstens Maa'n- dags er door de kinderen van geprofi teerd wordt. Een voorstel-Gideonse om de carous sel af te schaffen wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. om het staangeld op 10 te bepalen wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Wouters, Simonse en Gideonse. Een mededeeling van den Commlis- sarisder Koningin betreffende de her denking van het eeuwfeest aan Oranje Aan de leerlingen der 3 hoogste klassen van de scholen zullen platen worden uitgereikt. B. en W. wilden van gemeen tewege de andere kinderen der lagere klassen een kleine tractatie geven en vragen een bedrag van 25 hiervoor. De heer Blind vraagt, of indien de platen dezelfde prijs kosten als de trac tatie de gemeente dan platen kan aan schaffen? De Voorzitter zegt toe overleg met de hoofden van scholen. De heer Wouters vraagt of toch vooral de kinderen van de Bewaarschool niet worden vergeten. Verder geven B. en W. in overwe ging het perceeltje grond tusschen den Stadsfontein en de woning van de wed, Perrels voor plantsoen te bestemmen en in werkverschaffing uit te voeren evenals het stukje grond nabij Roeting; het hakhout aldaar kan tegen 4 wor den verkocht; de tronken worden er dan uitgegooid. Door het planten van heesters zal het geheel een aestheti- scher aanzien krijgen. Alleen de hooge boomen en de rhododendrons blijven staan. Het raadsbesluit van 6 Nov. 1931 betreffende den verkoop van de woning van wijlen den heer Perrels c.a. moet dan eerst voor zooveel noodig worden ingetrokken, daar in dit besluit is ver meld, dat deze grond voor bouwgrond is bestemd. De heer W outers acht het beter om dit voorstel aan te houden tot een volgende vergadering, als er een be grooting voor dit plan zal zijn. De V oorzitter antwoordt dat dit pas later komt, eerst moet het oude raadsbesluit worden ingetrokken. Aldus wordt besloten. Voorts is ingekomen een schrijven van W. de Buck Pzn. waarin deze meent op de door hem aangewezen gronden, dat hij een perceeltje grasland, op een in Aug 1931 gehouden openbare ver pachting heeft gepacht voor 4 per jaar en niet voor 5 zooals in het pro- ces-verbaal van die verpachting staat Na breedvoerige discussie wordt met algemeene stemmen besloten het be drag op 5 te handhaven. In verband met de werkverschaffing wordt wat het vervoer van het puin van de Groote kerk naar de onderscheidene binnenwegen betreft, vermeld dat oor spronkelijk de aangelanden hiervoor zouden zorg dragen, te meer daar zij de onderhoudsplichtigen waren, evenwel bleek geen overeenstem ming hieromtrent te bereiken. Ten slotte bleken eenige personen bereid een som gelds bijeen te brengen, hoewel niet voldoende om het vervoer te bewerk stellingen. Het vervoer is aangenomen door Veersche vrachtrijders voor f300 terwijl de aangelanden f 155 betaalden, weshalve de gemeente 145 bijdraagt. Afwatering Alg, Begraafplaats Van Ged. Staten is ingekomen een schrijven betreffende de afwatering van de Alg. Begraafplaats. Dit college heeft het advies ingewonnen van de inspec teurs van de Volksgezond, dr. Hemmes en den heer van de Velde, Genoemde heeren hebben hun rapport hierover in gediend Ged. Staten adviseeren nu den raad om het raadsbesluit van Juni 1932, om den waterloop van de Alg. Begraaf plaats weer in den ouden toestand te herstellen, in te trekken, omdat er onder meer. geen gevaar voor de volksgezond heid bestaat. De heer Blind heeft met aandacht de rapporten gelezen en herlezen. Aller eerst zou spr. willen weten: welke waar de nu nog aan de Gezondheiscommissie moet worden gehecht? Volgens de rap porten is er op deze manier geen gevaar voor de volksgezondheid. De Gez. con- missie adviseerde o. m. „terugbrengen in den ouden toestand". In het begin zegt de heer v. d. Velde: „Vervuiling van het water was niet waar te nemen (men bedenke dat 1 Nov. het einde was van een abnormale regenperiode), doch ver der leest spr. dat het water door riool water wordt verontreinigd, dus nu weer w e 1 ontreiniging. Spr. wil op deze ma nier niet verder gaan, dit heeft geen zin. Voldoende is het dat de rapporten hem in het geheel niet overtuigen, vervol gens dat het kerkhofwater w 1 ge schikt is voor de Bree, en niet voor Kasse. De raad nam met meerderheid een besluit om deze afwatering weer op de oude plaats terug te brengen. Omdat zij er van overtuigd was, dat hier onnoo dig de last van de één werd afgenomen en de ander op de schouders gescho ven. Zij gaf echter uitstel in de hoop dat Ged. Staten een oplossing aan de hand zou doen, waarbij beide partijen bevre digd zouden worden. Daar echter de uitspraak in het na deel van reclamant is en dus een on recht bestendigd zou worden, stelt spr, voor het raadsbesluit van Juni 1932 uit te voeren. De heer Van Beveren gaat even eens niet met het advies van Ged. Sta ten mede, daar de lijken op de Begraaf plaats in het water liggen. Alles aldaar zou in waterpas worden gebracht door het Polderbestuur van Walcheren, doch dit is niet gebeurd. De heer Gastel merkt op dat de heer Van Beveren ongelijk heeft. Er kunnen geen lijken in het water liggen. De gemeente werkman heeft op spr. ver langen een put van plm. 1.50 m gegra ven en hierbij kwam absoluut geen wa ter in den put, bovendien is de zaak door Ged. Staten in waterpas gebracht. Wat de heer Blind opmerkt met betrekking tot de Gezondheidscommissie dient ver meld dat toch volgens spr. een inspec teur van de Volksgezondheid hooger staat dan de Gezondheidscommissie. Spr. wil hiermede niets van de Gezond heidscommissie zeggen, daar de secre taris tevens secretaris dier commissie is en deze zulks wel zal begrijpen. De secretaris het woord verkrij gend, antwoordt hierop, dat hij betreurt dat de Inspecteurs van de Volksgezond heid schijnbaar het advies van de Ge zondheidscommissie hebben genegeerd. Dit acht spr. onjuist. Het ware z. i. beter geweest in dien deze personen inzage gevraagd hadden van het rapport, zulks klemt temeer daar deze kwestie zich af speelt in de zetelgemeente van de Ge zondheidscommissie. Spr. wijst er nog op, teneinde de zaak zoo objectief mo gelijk te behandelen, het rapport van de Gezondheidscommissie is uitgebracht door den heer J. W. Mazure, technisch opzichter van den Waterstaat te Noord- Beveland. De heer Gideonse zegt bij den I put geweest te zijn en toen bleek deze, j hoewel het gat veel dieper was dan 1.20 J m geen druppel water te bevatten. De heer Blind deelt mede dat hij een 'schrijven van de heer Wabeke uit Terneuzen eigenaar van de hofstede waarop o. m. de Bree woont heeft ont vangen en deze bericht nu dat De Bree volkomen in zijn geest handelt en dat hij met het advies van den heer Van de Velde niet accoord gaat. De V oorzitter repliceert dat eeni ge jaren geleden met den heer Wabeke is gecorrespondeerd en deze nu aan den heer Blind schrijft, als zou hij onbillijk behandeld zijn door B. en W. Dit is stellig een insinuatie. Spr. wijst op de onjuistheden in dat schrijven. De Voorzitter vervolgt dat ook hij er mee tusschen heeft gezeten, wat te doen met deze zaak. Ged. Staten heb ben de zaak uitvoerig onderzocht en hun advies gegeven. Spr. acht het niet toelaatbaar van dit advies dat een zui vere objectieve strekking heeft, af te wijken. De heer Blind stelt voor het raads besluit van Juni 1932 uit te voeren. Dit voorstel wordt aangenomen. Tegen de heeren Castel, Wouters, en Dekker, welke laatste persoon mede- deelen, dat zij in het besluit niet zullen berusten, doch in hooger beroep bij de Kroon gaan. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt opnieuw met alg. stemmen be noemd de heer G. M. Poppe. Verder wordt de verordening op be houd van stadsschoon in. dien zin ge wijzigd, dat deze terugwerkende kracht zai hebben van 1 December 1930 af. Van den heer H. G. van Heeswijk ar chitect bij de restauratie van het stad huis zijn oude prenten benevens assig naten geschonken aan de gemeente. De ze worden dankbaar aanvaard. Rondvraag. De heer Gideonse zegt dat er ge meentenaren in staat van vervuiling ver- keeren en vraagt of hierin verbetering is aan te brengen. De Voorzitter antwoordt dat hieraan zeer weinig is te doen, zoolang deze personen de menschen geen over last aandoen, mag men ze niet aantasten in hun vrijheid. De eene persoon staat in voortdurend contact met zijn familie de andere wordt o. m. door het Bur gerlijk Armbestuur onderhouden. Daarna besloten zitting. RAAD VAN BAARLAND. BAARLAND. In de Zaterdag gehou den vergadering van den raad was een verzoek ingekomen om adhaesie te be tuigen aan het adres om den kanton rechter te Goes te brijven doen zitting houden. Het werd aangehouden. Aan M. Oudeman werd tegen 1 April 1933 op verzoek eervol ontslag verleend, als gemeente-bode, klokkenist en schoon- houder van het gemeentehuis. De raad verklaarde zich in beginsel bereid pogingen in het werk te stellen om alhier een rijksveldwachter, inplaats van een gemeente-veldwachter aange steld te krijgen. Alles zal echter afhangen van den nog niet afgekondigden algemeenen maatre gel van bestuur, houdende de voorschrif ten, waarop een dergelijke titularis op rijks- en gemeentekosten in de gemeente eventueel zal worden gestationeerd. De voorzitter heeft van den districts-commandant der rijks-veld- wacht de toezegging gekregen, dat tij dens een eventueele vacature van ge meente-veldwachter voldoende voor be waking zal worden zorg gedragen., Adhaesie zal worden betuigd aan het request van het gemeentebestuur van Kerkerade om te trachten, de uit- keering verschuldigd krachtens art, 205 der wet op het L. O. 1920 aan de be sturen van bijzondere scholen voor schoolbouw billijker te regelenj. RAAD VAN BORSSELE. Grond voor ambtswoning Burgemeester. BORSSELE. Vrijdag kwam de raad in voltallige zitting bijeen. Het bekende adres Ambt-Hardenberg werd voor ken nisgeving aangenomen. Evenzoo een adres der gemeente Kerkrade ter wijzi ging van art. 215 der wet op het L. O, Het door het schoolbestuur der Bijzon dere school gevraagde voorschot ten bedrage van 1000 wordt toegestaan. Men besluit een perceel grond naast 't raadhuis aan te koopen voor 875, om daarop een ambtswoning te bouwen voor den burgemeeester. De heer S. Almekinders verkrijgt ten laatste antwoord op een door hem in een vorige vergadering gedane vraag aangaande de verpachting van 't jacht- recht der gemeente. Eén der raadsle den pachtte n.l. dit jachtrecht en de verschuldigde pacht bleek in de ge meente-rekeningen van 1929 en 1930 niet verantwoörd. De Voorzitter deelde mee, dat in Januari 1933 de pachter de pacht over 1930 had voldaan, en dat nu nog een onderzoek zou worden ingesteld bij no taris Beth te Ovezande, die als gevol machtigde van de erfgenamen van den heer J. L. Richel, misschien inlichtin gen zou kunnen geven betreffende de pacht over 1929. De heer Almekinders verklaar de zich niet bevredigd door dit ant woord en meent dat de raad in dezen Hoofdvestiging Prinsengracht 730, Amsterdam Toonzalen teAmsterdam, Arnhem, 's-Hertogenbosch, Groningen - Den Haag - Leeuwarden - Maastricht, Middelburg - Rotterdam - Tilburg - Utrecht - Zwolle met geen derden persoon te maken had, doch alleen met den betrokken pachter. Hij vraagt verder hoe de verpachting heeft plaats gehad, onderhandsch of pu bliek. Hij meende n.l., dat deze ver pachting onderhandsch was geschied, wat volgens art. 26 van de gemeente wet in dit geval niet toelaatbaar zou zijn. Hij stelde voor in dezen Ged. Sta ten te raadplegen. Dit voorstel werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de voorsteller en de heer J. Bruinooge. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag verga derde de raad dezer gemeente voltallig. Op een verzoek van het waterschap Oud-Wolphaartsdijk om door de ge meente aan dit waterschap te betalen een bedrag van 71.75, werd afwijzend beschikt. B. en W. stelden den raad voor hiervan de helft te betalen. Het water schap meende recht te hebben op f 71.75 tot verbetering van den lijsterweg te Oud-Sabbinge, welke weg door demping van een sloot ter zijde van het water schap naar hun meening in een slech- teren toestand was geraakt; het polder bestuur had 15.000 kg macadam hier voor gebruikt. De heer Linden- b e r g h stelde voor slechts 3.75 te betalen (alleen het werkloon), omdat volgens zijn meening de macadam voor het beoogde doel eerder schadelijk werkte dan verbetering gaf. Dit voorstel werd evenwel niet ondersteund. Na nog verdere bespreking werd het voorstel van B. en W. aangenomen met de stem van den heer Lindenbergh tegen. Op een verzoek van de vereeniging „Eigen Erf" om een voorschot van 2040 voor het bouwen van een plaatsje ten behoeve van M. Polderdijk, werd gunstig be schikt. Gunstig werd beschikt op dfe, verzoe ken van de bijzondere scholen A aan den Papeweg en den Achterweg, om een voorschot resp. van 700 en 250. Gun stig werd beschikt op een credietaan- vrage van B. en W„ groot 25 ter ver strekking van een portret van Prins Wil lem van Oranje op 24 April a.s. aan de schoolkinderen. Naar aanleiding van een circulaire van den Commissaris der Koningin, zeide de voorzitter, dat het hem speet dat tot heden geen Oranje-comité in deze gemeente was. Na eenige bespreking vroeg de voorzitter of de raad in zijn geheel zich beschikbaar stelde als Oranje-comité, welk verzoek stilzwij gend werd toegestaan. Thans zal wor den getracht in samenwerking met de hoofden der scholen om den 24en April voor de schoolkinderen eenigszins fees telijk te herdenken. Op voorstel van B. en W. werd besloten bij 't nieuwe post station aan den Papeweg een lichtpunt aan te brengen. Kosten worden geraamd op 40. In verband hiermede werd een schrijven van de P.Z.E.M. voorgelezen dat het tarief der straatverlichting, met inbegrip van het nieuwe lichtpunt, is ge bracht op 726.50 per jaar (vroeger 1000 per jaar). Aan J. Tange werd eervol ontslag als lijkdienaar verleend. Besloten werd om den nieuw te benoemen lijkdienaar te benoemen volgens arbeidscontract. Adhaesie zal worden betuigd aan hét adres van het gemeentebestuur van Ambt Hardenberg, tegen de heeren Snoodijk en Van Wel. Met alg. stemmen werd besloten adhaesie te betuigen, aan het adres van Notarissen en Advocaten inzake de opheffing van het kantonge recht te Goes. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten een crediet te verleenen van extra steunverleening met het Nat. Crisis-Co mité. De winkelsluitingsverordening werd gewijzigd in dien geest, dat op de z.g.n. hoogdagen de winkels open mogen zijn als op werkdagen. Bij de rondvraag vroeg de heer Snoo dijk of de plank over het riool in de Dorpsstraat al was verbeterd. De voor zitter antwoordt bevestigend. Op de vraag van den heer Over- beeke of er nog geen bericht is ge komen omtrent de opruiming der palen aan den veerweg, zeide de voorzitter nog niets te hebben vernomen. De hee ren Overbeeke en Snoodijk wezen op den slechten toestand van den Papeweg en het Slop. B. en W. zeiden verbete ring toe. KATS. Woensdagavond vergaderde de hier gevestigde afdeeling van het Groene Kruis onder leiding van den voorzitter den heer M. de Regt. Uit het jaarverslag blijkt, dat in totaal 226 be zoeken waren afgelegd door de wijkver pleegster. Uit de rekening over 1932 bleek dat was ontvangen 654.05, uitgaven 643,90 op 1 Januari 1933 stond op de rijkspostspaarbank' in totaal 548.85. De heeren M. de Regt, G. J. de Graag en M. W. van Arenthals werden bij ac clamatie herkozen. De begrooting voor het nieuwe dienst jaar sloot in ontvangst op 553, uitga ven 502. Aantal leden 152, aanwezig 50 leden. KATS. In de vergadering der hier' gevestigde afdeeling der vereeniging van ziekenhuisverpleging bleek uit het jaar verslag dat over 1932 wa,s ontvangfen 1102, uitgegeven 1032. Gevraagd werd of het mogelijk is, om in samenwerking met de omliggende vetpeeniglinlgen een ziekenauto aan te schaffen. Gewezen werd op de hioal ge kosten* het is dikwijljs een punt van behandeling geweest hij biet bestuur. De heer D. Koster, rijksklerk te Hansweert bij de directe belastin gen is met ingang van 1 Maart a.s. be noemd tot kommies en overgeplaatst naar Epen (L.) Op 31 Januari 1933 stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling te Kloetinge 59 personen ingeschreven als werkloos. Bij den agent van de Arbeidsbeurs te Wolfaartsdijk stonden Maan dag j.l. ingeschreven 70 werkloozen, (vorige week 65). Te Haamstede gaf Woensdag avond j.l. „Haamsteedsch Zangkoorn uitvoering. Een 12-tal goed vertolkte

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6