Smakelijk eten BINNENLAND. ZEELAND. DE R00DE VULPENHOUDER TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSOIE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 13 FEBRUARI 1933. No. 37. TOENs VERHOOGING MAALPERCENTAGE VETTE VARKENS NAAR RUSLAND? MIDDELBURG. DE GRIFFIOEN. Het antwoord van B. en W. Het Bal-Masqué van „Medioburgnm", M. K. T. WALCHEREN. cents per 1/a ponds-pakje VERSCH GEKARND MET 25 ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE Prach- d. Ech- L H. C. el. 455. Vanaf derlap- lade 90 n 90 ct. gulden. Midd. mui e wijze, te re- d. Blad. 8.— Van bevoegde zijde wordt het C. B medegedeeld dat, in verband met de wijziging der Tarwewet 1931 met in gang van heden het maalpercentage van 25 tot 35 wordt verhoogd. Naar de Maasbode van betrouwbare zijde verneemt, worden de onderhande lingen over den uitvoer van vette var kens naar Rusland, waarmede de Var kens Centrale [reeds eenige maanden bezig is, voortgezet. Er bestaat kans dat zij tot een resultaat zullen leiden In de raadsvergadering van 1 Febr zegde de voorzitter toe, dat Burg. en Weth. alsnog schriftelijk zouden ant woorden op de rapporten van de bei de raadscommissies inzake het voorste' tot bestemming van de buitenplaats de Griffioen c.a. In dit thans verschenen antwoord er kennen Burg.i en Weth. dat de gemeen te in zielental niet toeneemt, maar wij zen zij er op, dat nog steeds niéuwe woningen gebouwd worden, en bij ge meentewerken regelmatig aanvragen om bouwgrond binnenkomen. Er bestaat tamelijk veel vraag naar moderne mid denstandswoningen van het kleine land- huistyple. Het Park van Nieuwenhove is dan ook in betrekkelijk korten tijd geheel1 volgebouwd, terwijl aan de Mei doornlaan nog maar een vierde van het oorspronkelijke t'errein beschikbaar is Burg. en Weth. meenen, dat er geen kans bestaat het bouwrijp maken in werkverschaffing te doen plaats heb ben, o.a. omdat bezwaarlijk is aan te toonen, dat geen vraag bestaat naar bouwrijpen grond. Aanleg van centrale verwarming en vaste waschtafels is natuurlijk zeer aan bevelenswaardig, maar zou resp. 1200 en 300 en nog 200 bijkomende kos ten vergen en daarom nemen Buig. en Weth. alleen de vaste waschtafels als nog in het voorsiel op, waardoor het het eindbedrag der verbouwing stijgt tot 7500. De voetpaden langs den Domburgschen watergang hadden B. en W. voor het publiek toegankelijk ge dacht, maar zij verklaren zich bereid, er rekening mede te houlden, dat die pa den alleen betreden worden door recht hebbenden. Zij geven ook voorkeur aan asphalt beven klinkers en aullen als de prijs het maar eenigszins toelaat, as phalt te gebruiken. Voor een eigen ver vaardiging lijkt hen het aantal rioolbui zen te klein. Het is haast niet doenlijk voor zoo'n geringe partij een deskundi ge uitvoerder aan te nemen Het is de bedoeling van B. en W. in ieder geval met het verbouwen van het woonhuis te wachten tot 15 Mei ten einde alsnog pogingen te kunnen doen om het, zooals het daar ligt, met koe pel en tuin, volgens de teekening, op zoo gunstig mogelijke voorwaarden te verhuren. Verkoop lijkt B. en W. niet gejschikt, omdat alsdan de gemeente verdere zeggenschap over het huis en zijn bestemming mist, tenzij aan den verkoop een aantal voorwaarden wor den verbonden, die op haar beurt den verkoopprijs weder zouden drukken. Naar hun meening moet de vorm van den vijver niet symetrisch worden ge maakt. Alsdan zou men moeten verval len in een geheel andere architectoni- Boer, door A. W. v. E.v. R. 43.) Zonder verder een woord te spreken haalde Fayre zijn portefeuille weer voor den dag. Hij liep naar de schrijftafel, nam er het recept af, dat Gregg geschre ven had en legde er twee guinnea's voor in de plaats. Daarna nam hij zijn hoed en jas en verliet de kamer zoo waardig als hij kon. Toen hij het portaal doorliep, hoorde hij de studeerkamer die Gregg dichtwierp, kraken, en hij begreep, dat, tenminste bij deze eerste ontmoeting, de dokter het van hem gewonnen had. Of de man was onschul dig, of hij had er zich met een onbe schaamdheid, als Fayre nog nooit on dervonden had, uitgered. En het ergste was, dat hij, zooals Gregg ongetwijfeld geraden had, niet in staat was tot han delen. Zoover zijn onderzoek zich had uitgestrekt, was er maar één ding ge bleken: Gregg's opzettelijke poging, zijn vroegere bekendheid met mrs. Dray- cott voor de politie te verhelen. Anders wist Fayre niets, behalve, als hij het spoor van de geheimzinnige auto naar Gregg kon terugvoeren. Volgens Stock- ley, den eigenaar van de garage, had hij de huurauto om half zes weggehaald. Hij had toen ruim den tijd gehad naar een der vele garages binnen een omtrek van tien of vijftien mijl te rijden, zijn sche oplossing met aanleg, van muurtjes en dergelijke. Zooals de vijver er nu ligt met een meer natuurlijken vorm is hij, naar de meening van B. en W. goed passend in de omgeving en eischt weinig kosten voor opknappen. Wel degelijk is bij de verkaveling re kening gehouden met lateren aanleg op de weiden aan de andere zijde van den watergang, en evenzeer met het uitbrei dingsplan aan de andere zijden. Zoo is gedacht aan een bruggetje aan het einde van den weg langs den watergang. Een andere verdeeling van het be staande gebouw ontraden B. ^n W. omdat men dan ook weer moeilijkheden zou krijgen met het verdeelen van den tuin, waarvan h.i. ook niet meer kan wor den afgenomen. Ten slotte meenen zij dat het risico van uitgifte in erfpacht door een te hoogen canon inderdaac wel klemmend lijkt. Niet opgenomen in de gedrukte stuk ken, maar wel ter visie gelegd voor de raadsleden troffen wij nog een tweeta" stukken betreffende deze kwestie aan. Het eerste is een staat van de verschil lende perceelen waarin het deel van het terrein, dat niet behoort tot het bestaan de gebouw en de daarvoor gereserveerde tuinen, is verkaveld. Men denke zich een weg ter rechter zijde van wat thans van de zijde van den Singel als huis met tuin is te zien (waar nu nog de voormalige kweekerij van den heer de Paauw staat). Ter rechterzijde van dezen weg bevin den zich dan: perceel 1. ongeveer 543 vierk. m, prijs per vierk. m f 5.50, voor het percee f 3000; daar achter perceel la 248 vierk m f2—f500. Naast perceel 1, ligt perceel 2 542 vierk. m f 5.50f.3000; daarachter per ceel 2a 246 2500. Dan volgen perceelen 3 en 4 498 en 500 vierk. m, beide 5 en 2500. 348 m2 Vervolgens perceelen 5 481 vierk. m en 6, 7 en 8 ieder 482 vierk. m, allen f 4.70 en f 2250. Dan de perceelen 9 344 vierk. m 10 346 vierk. m. 11 allen 5.05 en 1750. Vervolgens perceelen 12 329 vierk. m en 13 326 vierk. m, ieder f4.55 en f 1500 De volgende perceelen liggen links van den hoofdrijweg, dus aan de zijde van den Domburgschen watergang, het zijn: Perceel 14 330 vierk. m, perceel 15 331 vierk. m. perceel 16 327 vierk, m. allen f 4.55 en f 1500. Perceel 17 352 vierk. m, pérceel 18 350 vierk. m. perceel 19 350 vierk. m. al len f 5 en f 1750. Rest nog het blok bestaande uit de perceelen 20, 21 en 22, deze liggen ach ter de tuinen, die blijven bij het bestaan de woonhuis. Perceel 20 ligt het dichts bij den wa tergang en is 397 vierk. m f 4.40f 1750 perceel 21 daarnaast is 300 vierk. m f5f 1500 en perceel 22 388 vierk. m 4.501750. Deze drie perceelen zijn van 19 gescheiden door een gazon met rijweg er om heen. Totaal is er dus 9320 vierk. m met f 44000 opbrengst. Voor erfpachtsuitgifte wordt in totaal 4002.45 geraamd per jaar. Het resultaat van het daarover uitge brachte rapport van den heer J. Ph, Koene, commies ter secretarie, afdeeling financiën, is dat erfpacht, ook als het canon wat te hoog is geraamd, voordee- liger moet worden geacht, afgezien van het grootere risico doordat naar zijn meening, dergelijke groote perceelen vlugger kunnen worden verkocht dan in erfpacht gegeven. De totale erfpachtscanon per perceel toch loopt van ongeveer f 135 tot onge veer f 270 per perceel en de grootste canon aan den Blauwendijk is 166.50. Het wa6 voor het bestuur van „Medio- burgum" dit maal geen makkelijke be slissing of het al of niet het bal-masqué zou doen plaats hebben. Niet alleen dat de tijden abnormaal zijn, maar ook mist men voor zulke feesten het Schut tershof, dat uit traditie afgezien van verschillende gebreken daarvoor nu eenmaal de aangewezen plaats was Wat het eerste betreft meende het be stuur, dat voor hen, die zich kunnen ver oorloven wel enkele uurtjes van ge paste vroolijkheid, een ruggesetun zijn om met moed de zorgen der tijden weerstand te bieden en wat het tweede gedeelte betreft, besloot het bestuur de beide beneden achterzalen van St. Jo ris voor dezen avond van jolijt te be stemmen. Het zal er geen spijt van hebben ge had, want het was er, mede dank zij de artistieke versiering, Vrijdag avond gezellig. De voorzitter van „Medio", de heer Chr. J. Mazure, heeft het echter in zijn openingswoord gezegd, men was hier nog niet geheel en al thuis, „Medio was bij zichzelf op visite. De stemming heeft daaronder wel iets geleden, al speelde de muziek er even lustig op los en zorgde een oijgel ook nii weer voor de aanvulling der muziek- pauzes. Er waren aardig bedachte maskers en goed verzorgde kleeren, waarvan de kwaliteit aan de eenigszins gedaalde kwantiteit veel goed maakte. Het publiek was ook nu weer tevens jury en ieder kon op de iiitgedeelde kaarten aanwijzen wie zijn of haar in ziens de prijzen moesten hebben. Het resultaat kon te ruim 12 uur bekend ge maakt worden en was voor groepen: le prijs de deelnemers aan de Zesdaagsche op autopeds (Pijnenburg had reeds een krans ontvangen) met 56 punten; 2e pr. het voetbal-elftal met de zwarte kat als mascotte met 54 punten; Voor de paren waren eerste twee Pierettes met 42 p, en tweede het Vo- lendammer paar met 33 punten. Van de dames was één de Tooverfee met 53 punten en twee het Servisch Boerenmeisje met 32 punten. Van de heeren was een heraut één met 34 punten en twee een Neger met 24 punten. Ook na het démasqué is onder leiding van balletmeester Aerssens op de mu ziek van het Jesayes-ensemble of het orgel nog veel gedanst en gehost Pachtvermindering. Een 8-tal pachters van gronden aan den Kleverskerkschen weg vroegen 30 pet. pachtvermindering. Mede naar aan leiding van het rapport van den land bouwkundige der gemeente, stellen B. en W. de volgende verlagingen voor: W. Meliefste van f523.40 op f366.38; P. J. Boogaard van f214.07 op f 149.85; Joh. de Nood van f 163.10 op f 122.30; J. Jan- se Jzn van f628.74 op f471.56; J. Lo- rier van f 480.72 op f 360.54; M. P. Ma- thijsse van 85.87 op 66.12; A. Barent- sen Lzn van f 189.19 op f 151.35 en P. Boone van f 80.35 op f 64.28. De drie liefdadigheidisavonden welke M. K. T. (Middelburgscli Klein Toö- neel) gegeven heeft,, lebben éein be drag van f 300 netto opgeleverd. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 24 Febr. hetzelfde programma gegeven Wor den voor de commissie voor ontspan ning van Werkloo.zen, eveneens in de bovenzaal van de sociëteit otp de MarkJ. In den Schouwburg op het Molen water heeft een groep uit de afd. Wal cheren van de Ned. Reisvereeniging Vrij dagavond voor de Middelburgsche werk- loozen een zeer geslaagde uitvoering van het blijspel „Jan Ongeluk" gegeven. Ruim 400 werkloozen vulden dé rangen en zij hebben allen veel plezier gehad om de aardige vertolking van Jan Onge luk en zijn ega, van Schoonpapa en Boris Mensky en de anderen M. Maas, eigenaar van een per ceel grond aan den Jodengang, heeft zich bereid verklaard een deel daarvan groot 12 m2 aan de gemeente pin niet over te doen. B. en W„ gesteund door de commissies van financiën/en fabri cage stellen voor dit percéeltje grond te aanvaarden. Overeenkomstig/het verzoek van J. Lindenbergh Czn/ en gesteund door de commissies vgp financiën en fabri cage, stellen B. en W. voor het erfpachts- recht op 34 m2 grond aan den Nieuwe Oostersche straat, dat op 31 Decem ber j.l. verviel te verlengen tot 30 Juni 1957, mits de canon verhoogd wordt van 10 op 20 cent per m2. Daar de salarisregeling van de aan het stedelijk gymnasium verbonden leeraren overeenkomt met de Rijkssala- risregeling, verzoekt het bestuur van 't Genootschop van Leeraren aan Neder- landsche Gymnasiën, den gemeenteraad, ook de ziekteverlofregeling in overeen stemming te brengen met de daarvoor geldende Rijksregeling. DOMBURG. Naar wij vernemen is door den heer W. H, baron Taets van Amerongen van Woudenberg aan den bond van Diakonessenhuizen in Neder land een stuk grond1 aangeboden, liggen de in de duinen bij den hoogen Hil alhier, ten einde daarop een vacantie- of rust huis voor zusters te bouwen. WESTKAPELLE. Op initiatief van den burgemeester was Vrijdagavond in de Openbare school een vergadering be legd van aangelanden aan Paulus Wege- ling, om plannen te bespreken voor eventueele verharding van genoemde Wegeling. In een kort openingswoord uitte de voorzitter zijn voldoening over de aan wezigheid van de talrijke belanghebben den. Een 43-tal aangelanden waren op gekomen. Ook de beide wethouders en 2 raadsleden waren tegenwoordig. Op de vraag van den voorzitter ver klaarden de aanwezigen op enkele na, gaarne mede te werken tot de verhar ding. Spr. gaf te kennen, dat het hem wen- schelijker voorkwam, wat de eventueele kosten betreft, zonder baatbelasting, maar door vrijwillige betaling, zoo noo- dig op gemakkelijke voorwaarden, door n.l. de bijdrage in de kosten over een zeker aantal jaren te verdeelen. Nadat nog enkele besprekingen waren gevoerd, ging de vergadering accoord met het voorstel van den voorzitter om een com missie van 3 leden uit de aangelanden te benoemen, die met B. en W. de plannen verder zullen regelen. In deze commissie werden uit dei aangelanden bij stemming gekozen de heeren Jac. Cijsouw, P. Wes- terbeke en L. van Sluijs, en als plaats vervangende leden de heeren L. Minder- houd Jz., P. Lievense Jz. en K. Hubregt-- se Dz. zegt 't Blue Band-Meisje - en zij heeft recht van spreken - want zij zorgt voor 't smake lijk eten. Er kan immers niets beters ge bruikt worden dan Blue Band - versch gekarnd! (Ingez. Med.) auto om te ruilen, mrs. Draycott op te pikken en omstreeks den tijd, dat de moord vermoedelijk was gepleegd, op de hoeve te komen. Maar hier verrees het Londensche nummer, dat de kar- voerder had beschreven, als een groot struikelblok, want het was hoogst on waarschijnlijk, dat een plaatselijke auto- verhuurderij een Londensche huurauto zou hebben. Aan den anderen kant zou het, als er door een buitengewoon toe val uit een van die garages zoo'n auto was gehaald, gemakkelijk zijn, die op te sporen, maar Fayre begreep, dat de dok ter in het voordeel was, behalve als hij er in kon slagen, diens verrichtingen op den avond van den 23sten te weten te komen, en hij moest erkennen, dat de man, een slimmen zet had gedaan, door hem vijandig tegemoet te komen, voordat hij klaar was met zijn onderzoek. En toch, al had zijn leven er van afgehan gen, had hij niet kunnen uitmaken, of Gregg's uitbarsting gewone grootspraak was geweest of de oprechte toorn van een man, die leed onder het gewicht van een valsche beschuldiging. Hoe dan ook, fayre had een ongemeen erbarmelijk figuur geslagen en daar was hij zich pijnlijk van bewust, HOOFDSTUK -XIV. s Avonds na het diner wilde lord Staveley zijn bookmaker opbellen en liep het kleine kamertje in, waar de telefoon hing. Hier ontdekte hij tot zijn j groote verbazing Fayre. Die had zich gemakkelijk in den eenigen armstoel ge nesteld en wa smet behulp van de tele foongids bezig een lijst op te maken. Bill Staverley keek hem snaaksch aan. „Vervelende plaats om den avond door te brengen," merkte hij vroolijk op. „Zoek je naar een goede tandarts, of is Sherlok Holmes aan het speu ren?" „Holmes in een verduivelde warboel," was Fayre's benep antwoord. „Ik zit in zak en asch, Bill!" „Met andere woorden: je hebt je par tij gevonden. Wei is dat genie hier?" „Gregg. Ik begon hem volgens de meest beproefde methodes uit te hoo- ren, en in plaats daarvan hoorde hij mij uit, en zeer afdoende ook! En daarbij was hij buitengewoon onvriendelijk!" „Natuurlijk! Wat heb je tegen hem? Je weet toch, hoop ik, dat hij onder andere ook politiedokter is?" „Al was hij de Eerste Minister," bromde Fayre, nog woedend over zijn< nederlaag bij Gregg, „maar ik zou er wat voor geven, als ik wist, waar hij op den avond van mrs. Draycott's dood was". Bill Staverley fioot zacht. „Is het zoo erg? Hij was toch op de boerderij, is he tniet? Ik dacht, dat hij getuigenis had afgelegd!" „Hij kwam even na tienen op de boerderij, nadat de politie hem al bijna een uur had trachten pp te bellen. Men veronderstelde, dat hij laat van een zieke kwam, en zoover ik weet, werd hem nooit rekenschap van zijn doen en laten gevraagd. Ik weet alleen maar, dat bij om half zes in een huurauto de Whitburygarage verliet en blijkbaar pas om Jialf tien thuis kwam, waar hij den oproep van de politie vond," Staverley's oogen werden kleiner, toen hij Fayre aanstaarde, „Je meent toch niet ernstig, dat je Gregg verdenkt van den moord op mrs. Draycott?" riep hij uit, „Op mijn woord, ik weet niet, wat ik er van denken moet. Als de kerel van middag opsneed, deed hij 't bepaald wél, en als hij het niet deed, waarom zui verde hij zich dan niet van de verden king? Dat had hij gemakkelijk kunnen doen!" „Welke houding nam hij aan?" „Hij raadde mij aan naar den duivel te loopen met andere woorden, naar de politie te gaan en weigerde stel lig ergens rekenschap van te geven. Het ergste is, dat hij heel sterk staat. Feitelijk is het eenige, waarop ik op het oogenblik kan voortbouwen het feit, dat hij zonder twijfel mrs. Draycott vroeger gekend heeft en dat hij veel moeite gedaan heeft de politie daar omtrent voor te liegen. Je moet toe geven, dat het er verdacht uitziet!" „Wél verduiveld! Weet de politie dat?" Fayre keek vrij schaaapachtig. „Neen, of zij moet hetzelfde spoor hebben gevolgd als ik. Ik hield er mijn mond over, in de hoop, dat het tot iets leiden zou." „Natuurlijk uit angst, dat de wet in haar naïviteit domme fouten zou ma ken! O Hatter, Hatter, dat komt van dat lezen van detective-romans!" „Ik weet het, daar hoef je mij niet mee te plagen. Ik heb de heele boel op 'n helsche manier door elkaar gehaald." „Wat vertelde je hem zooal?" „Helaas genoeg, om hem op zijn hoe de te doen zijn." „Wat is jou theorie over de zaak?" „Iemand pikte mrs. Draycott in een auto op en reed met haar naar Les lie's boerderij. Daar wijst alles op. We hebben een goede reden om aan te ne men, dat we een gedeelte van het nummer van de auto weten. Die reed op een boerenkaj; in en de voerman nam van het nummer op, wat hij er van zien kon. Als de man in de auto Gregg was, moet hij het een en ander gedaan hebben. Of hij vervalschte op zettelijk het nummer van de auto, die hij van de Whitburygarage had gehuurd of hij ruilde de auto, voordat hij mrs. Draycott oppikte. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat hij haar in de huur auto opnam en er in slaagde de boer derij ongezien te bereiken en weer te verlaten, maar in het licht bekeken van wat wij weten is dat hoogst on waarschijnlijk." (Wortd vervolgd)-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5