ZEELAND. DE ROODE VULPENHOUDER KERKNIEUWS. w'- TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 9 FEBRUARI 1933. No. 34. MIDDELBURG. HGOR0-BÊVELAND. SCHOUWEK-DUIVELAND. tholen. AFD. MIDDELBURG VAN HET CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN V AC ANTIEKOLONIES. De Jaarvergadering. Gisterenavond vergaderde bovenge noemde afdeeling onder voorzitterschap van den heer dr. C. Orbaan ten hui ze van mevr. Den Bouwmeester—De Jonge. D T De penningmeester, de heer r. Lu- te ij n bracht zijn rekening over 1932 uit, waaruit bleek, dat het jaar begon met een batig saldo 1931 van f 199,39 lA en eindigde bij een eindcijfer van f 1230.64^, meteen goed slot van f 170-51K. De rekening, die, twee leden met de bescheiden vergeleken, keurde de ver gadering goed en de voorzitter bracht den heer Luteijn dank voor zijn beheer. Hierna behandelde de vergadering n vragenlijst van het hoofdbestuur waar van de voornaamste inhoud was of de afdeeling meer voelt voor een 5-week- sche of een 6-weeksche verpleging. Deze vraag was ook eerder gesteld, maar dan meer bezien van uit medisch oogpunt, daarom lichtte mevr. W e ij 1 toe, dat medisch 6 weken natuurlijk be ter is, maar dat zij meende, dat thans de financieele zijde der kwestie nog meer geldt, vooral omdat bij 5-weeksche verpleging de kans op het uitzenden van meer kinderen toeneemt en men ten slotte ook altijd nog, waar dringend gewenscht, verlenging kan toepassen. De voorzitter adviseerde daarom te melden, dat men voor een 5-week sche verpleging het meest voelt; waar mede de vergadering zich veerenigde. Vervolgens bracht de secretaresse, mej. M. de C 1 e ij n Brem, haar jaar verslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Het aantal leden daalde van 366 tot 352 en de contributie met f 20.50. In de plaats van mevr. Broekhuijsen, koos de vergadering in 1932 tot be stuurslid mevr. Magendans, die aanvan kelijk de benoeming aannam, maar weder bedankte voor dat zij haar arbeid had aangevangen, zoodat er nog steeds een vacature in het bestuur is. Op de lijsten der hoofden en onder wijzers der openbare en bijzondere scholen (de katholieke uitgezonderd, die haar kinderen naar haar eigen ko loniehuizen zendt) waren er 65 kinde ren opgegeven, die grootendeels, he laas niet alle, geplaatst werden of door de afdeeling of door andere. De afdeeling zond 16 kinderen naar Oostvoorne van 2 Juni tot 5 Juli, een patiëntje van 16 Maart tot 16 Juli naar 't Boschhuis te Nunspeét. Voor deze laatste, betaalde de Zeeuwsche Ver- eeniging tot bestrijding der t.b.c., ge deeltelijk de reiskosten. Voor twee kin deren werd verlenging van verblijf ge vraagd, de ouders wilden het echter niet, zoodat alle 16 kinderen tegelijk terugkwamen, onder geleide van de da mes Den Bouwmeester en Ermerins, de heenreis had plaats gehad onder de da mes Den Bouwmeester en Versluijs. Het) kind naar het Boschhuis is gebracht en gehaald door de moeder. De resul taten van de uitzending liepen nogal uiteen van onbevredigend tot goed en zelfs een enkel maal zeer goed. De ge middelde gewichtstoename bedroeg 2.15 kg. Een staatje is opgenomen, waaruit de resultaten voor ieder, kind blijken. De secretaresse brengt een woord van dank aan dr. Broekhuijsen, die ont zettend veel werk heeft gedaan voor de afdeeling. Klachten over de verple ging werden niet vernomen, wel uitin door A. W. v. E.v. R. 40.) Met zeer verdeelde meening over den geheimzinnigen mr. Page en Gregg keerde Fayre naar Staveley terug. Hij was geneigd, van die twee den dokter te verdenken, die meer en meer bij de heele zaak betrokken scheen te raken, en voor wiens goede hersenen hij reeds grooten eerbied had. De andere man was waarschijnlijk alleen maar een on gevaarlijke automobilist, die haast had gehad zijn auto terug te halen en het slechte weer te weerstaan Hij vond Cynthia in de huiskamer bezig met brieven schrijven, en gaf haar een kort verslag van zijn bezoek aan de garage. Zij klemde zich aan het gebeurde met Page vast met een geestdrift, die Fayre droefgeestig stemde. Hij zei ronduit, dat hij dat van ondergeschikt belang achtte. „Bedenk dat er omstreeks dien tijd meer menschen hun auto's uit garages halen. Iets anders zou het zijn, als wij het nummer van de auto op het spoor waren gekomen. Alleen de grootte be antwoordde aan de beschrijving." „Toch is die het eenige, waarop we af kunnen gaan, oom Fayre, en de tijd klopt. Hij kan best in de buurt van miss Allen's huis zijn geweest en de boerde rij hebben bereikt op den tijd, dat de gen van tevredenheid. De kosten ervan beliepen per week en per kind 10.93 (alles inbegrepen). Verschillende ouders beloofden bij dragen te geven, slechts één enkele hield woord, zoodat die post al heel klein is. Al betreurt het bestuur het erg dat de heeren De Vries en Caro, hun uitvoering, waar men al zoo'n beetje jaarlijks op rekende, niet gegeven heb ben, zoo is de afdeeling toch verblijd met een onverwachte gift van f 100 van N, N. en een van f 10 van P., beide schenkers brengt de secretaresse har telijk dank. Ten slotte wijst de secretaresse er op dat de rekening een goed slot aanwijst mede, omdat de ouders de verlenging van het verblijf niet aanvaardden en eindigt zij het verslag met een woord van dank aan allen, die de uitzending hebben mogelijk gemaakt. De voorzitter bracht hartelijk dank aan mej. De Cleijn Brem voor al les wat zij voor de vereeniging deed in het afgeloopen jaar. De dames M. de Cleijn Brem en J. den Bouwmeesterde Jonge moesten aftreden als bestuurslid, doch de ver gadering hernieuwde bij acclamatie haar mandaat. Ten slotte keurde de vergadering het goed met de vervulling van de nog be staande vacature te wachten tot een dame, van wie vernomen is, dat zij zich gaarne aan sociaal werk geeft, zich bin nenkort te Middelburg zal hebben ge vestigd. VOOR DE T.B.C.-BESTRÏJDING. Het was zeker een sympathiek idee van het R.K. „Middelburgsch Klein Too- neel" om den op 20 Januari zoo in alle opzichten geslaagden cabaretavond, gis teren nog eens te herhalen en dit maal voer een algemeen neutraal doel, nml. versterking van de kas van de vereeni ging tot bestrijding der tubehculose te Middelburg. Gelukkig waren velen naar de boven zaal van de Vergenoeging gekomen om te genieten van het afwisselende, dat het programma bood, al hadden wij gaarne de zaal nog voller gezien, mede in het belang van het goede doel. Wij zullen bij hetgeen gegeven werd, niet lang stil staan, omdat wij dit reeds in ons nummer van 21 Januari deden, waarbij wij ons nog eens volkomen aan sluiten, Alleen dient gemeld, dat het trio Vleugels verhinderd was en nu het J^sayes ensemble voor het muzikale deel van het programma zorgde. De heer van Loo heeft daarbij getoond een uitstekend, bas-solist te zijn. Op verschillende wijze is getracht nog meer geld te kunnen afdragen en door het verkoopen van bloempjes en foto's maar ook heeft men een tweetal taar ten verloot. De eerste kwam terecht bij op dit gebied deskundigen. De heer J. A. Tavenier, die de t.b.c, vereeniging vertegenwoordigde en wien de voorzitter, de heer P. M. Wolsky, gelijk met dr. A. J. Hoorweg, in het bij zender had verwelkomd, behaalde de tweede taart. En van deze taart is niet veel over gebleven, toen de gelukkige winnaar be halve zijn tafelgezelschap ook een 12- tal zusters uit het Gasthuis, die vlak bij zaten, tot den disch noodde, voor een kop thee zorgde en de vroolijkheid in dit deel van de zaal nog grooter deed zijn, dan zij overal door hetgeen op het tooneel geboden werd, reeds was. Het was een avond waarop het M.K.T. met dankbaarheid kan terugzien en die ze ker voor de t/b.c.-vereeniging geen windeiers zal leggen. De winkelsluiting. Zooals uit een publicatie in dit num mer blijkt, treedt'a.s. Zaterdag 't raads besluit tot afwijking van de winkelslui landlooper hem zag. Ik weet dat, omdat ik zelf het in mijn auto gedaan heb," „En dan was de flesch in zijn zak z«- ker de revolver?" lachte Fayre, wetend, wat een teleurstelling het voor haar zou zijn, als de heele zaak op niets uitliep en vast besloten haaf niet met een val- sche hoop te vleien. „Waarom niet?" vroeg zij ernstig. „En waarom hield hij al dien tijd zijn bril op? Die vrouw had gelijk: dat is iets ongewoons!" „Goed beste meid, wij zullen hem op onze lijst van verdachten zetten, maar ik begrijp niet goed wat we er verder aan doen kunnen." „Ik wel", antwoordde Cynthia be slist. „Ik ben van plan alle garages in Carlisle aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Ik Vil iwedden, dat hij daar overbleef, als hij naar het zuiden ging, en dan moet hij de auto hebben gestald". „Maar ik heb je toch verteld, dat ik laatst al in Carlisle heb rondgekeken. Het was hopeloos!" „Wat deed u?" barsste zij toornig uit. „U ging naar drie of vier van d« groote in het oog vallende garages. Daar zou ik mijn auto niet stallen, als ik in alle stilte weg wou komen. Wacht maar, oom Fayre. Als hij er geweest is, zal ik hem vinden, dat zult u zien!" „En wat denkt je dan te doen? Je kunt niet zelf in Carlisle gaan rond snuffelen. Ze kennen je daar heel goed tingswet, betreffende den Zaterdag avond in werking. Dan mogen de win kels niet langer .open zijn dan tot half tien, Kleeren voor de kleuters. Het comité voor het uitdeelen van kleeren aan kinderen beneden den leer plichtigen leeftijd heeft aan 121 kinde ren uit 76 gezinnen kleertjes verstrekt, AALMEREN* De Bouwverordening. KOUDEKERKE. Op 11 Oct. 1932 verleende de Raad aan W. Christiaanse ontheffing van het bepaalde bij art. 7 (eerste lid) der Bouwverordening (ver bod van het bouwen anders dan aan straten) ten behoeve van den bouw van woningen op een terrein aan de tram lijn MiddelburgKoudekerke, in de om geving van den Vlissingschen weg. De burgemeester, die reeds had ge waarschuwd tegen 't verleenen der ont heffing, droeg het raadsbesluit voor ter vernietiging door de Kroon, wegens in strijd met het algemeen belang. Bij Kon. besluit van 21 Januari j.l. is genoemd raadsbesluit vernietigd, waar bij ook de Kroon strijd met het algemeen belang als grond der vernietiging aan voerde. BIGGEKERKE. Dinsdagavond werd de laatste les gegeven van den cursus in zuigelingenverzorging. Voor dezen cur sus bestond dezen winter groote belang stelling, niet minder dan 25 deelneem sters hebben de lessen gevolgd. Deze laatste les droeg een meer gezel lig karakter, mej. L. Wondergem bracht namens de cursisten dank aan de leerares, zuster Switters van Middelburg, terwijl als blijk van waardeering een prachtige plant met pot werd aangebo den. Zuster Switters dankte voor het geschenk en sprak den wensch uit, dat het gegeven onderricht in de practijk zal worden toegepast. WESTKAPELLE. Uitgaande van de firma de Erven de wed. J. van Nelle te Rotterdam werd alhier in het „Kasteel van Batavia" Dinsdagavond een film voorstelling gegeven voer de vrouwen. Nadat enkele natuurtafereelen uit Noorwegen op het doek waren gepro jecteerd, namen de aanwezigen een kijkje in de theeplantages der tropen, waarbij hun een denkbeeld werd gege ven van de theecultuur. Na de pauze kreeg men een prachtige film van de verschillende werkzaamhe den in de fabrieken der firma, vóór de thee gesorteerd, verpakt en gereed was voor de verzending. COLIJNSPLAAT. In de Woensdag middag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd met 4 tegen 3 stem men aangenomen een voorstel van den heer S. de Regt om het raadsbesluit van 1 Februari j.l. (instellen van een steun regeling) in te trekken. Tegen stemden de heeren H. M. Haringsman, A. Hartog en A. de Pree. Verder werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van den heer J. van Dis om van den post werkver schaffing 500 uit te trekken voor het erwtenlezen door werkloozen. Dinsdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier een alge meene vergadering onder leiding van dokter Maas. Uit het jaarverslag bleek, dat nog slechts 10 a 15 hoofden van gezinnen buiten de vereeniging staan. In het afgeloopen jaar zijn 115 keer ma terialen uitgeleend. De rekening van den penningmeester sloot met een bedrag: a. Magazijnfonds (met de gekweekte en er mag niet over gepraat worden." „Ik ga niet zelf. Ik laat Tubby gaan." „Tubby Campbell?" mompelde Fayre hulpeloos. „Als u niet zoo'n armzalige fietser was, zou u zijn naam van Brooklands kennen," hoonde zij. „Hij trouwde met de dochter van den dominé in Galston, en zij hebben zich in Carlisle gevestigd. Ik heb al zoo dikwijls beloofd bij hen te komen logeeren. Ik zal hen opbel len en een paar dagen naar hen toe gaan en zien, wat Tubby kan doen. Als er iemand raad op weet, is het Tubby. Het is een schitterend idee, oom J?ayre, dat moet u toegeven!' „Waarschijnlijker zul jij het grondiger aanpakken dan ik gedaan heb, dat geef ik toe. Maar laat je niet door je geest drift van de wijs brengen. Vergeet niet dat het waarschijnlijk op niets uitloopt! „Als u dat denkt, beteekent dat, dat u nog iets anders achter de mouw hebt" was Cynthia's scherpzinnig en onver wacht antwoord. „Wat is het?, Dokter Gregg?" Dat overviel Fayre onverhoeds „Ik heb iets bedacht," zei hij lang zaam. „Maar het is nog zoo vaag, dat ik je ronduit zeg, dat ik het nog voor mij wil houden. Als er niets van komt, zul je de eerste zijn, die het hoort, maar nu moet ik eerlijk zeggen, dat ik nog voor een blinden muur sta. Ik denk dat jou pogingen even vruchteloos zullen blijken te zijn dan de mijne." Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 (abl. a 10 5. (Ingez. Med.) I rente over 1932) I 1516; b. Groene Groene Kruis: Ontvangsten (met het saldo van het vorige jaar) 3033 en uit gaven 1831; c. T.b.c. bestrijding: uit gaven (met het tekort van het vorige jaar) 1323 en ontvangsten 1002. Het totaal bezit der vereeniging be draagt 2398, De aftredende bestuursleden de hee ren L. P. Maas, J. van Dis en H. M. Haringman werden als zoodanig herko zen. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om niet-leden, die de hulp van „Het Groene Kruis" inroepen, een boete op te leggen van 5. Zij moeten dan tevens zich opgeven als lid. RAAD VAN WISSENKERKE. 40 Opc. Gem. fondsbelasting, Bestrating bij de bewaarschool, WISSENKERKE. Maandag vergader de de gemeenteraad voltallig. Voorzit ter burgemeester Geuze. Bij den aan vang der zitting sprak de voorzitter een korte nieuwjaarsrede uit, de leden en hun gezinnen zijn gellukwenschen aanbiedend. Op een verzoek van den Chr. Land- arbeidersbond, om de uitgetrokken le den die niet te werk gesteld bunnen worden een H.L'i kolen te geven, stellen B. en W. voor voor groote gezinnen dit verzoek in te willigen. De heer Van Halst wenscht aan alle werkloozen te geven. Aangenomen werd, dat alle werkloozen die ingeschreven staan bij de arbeidsbemiddeling, hoofden van ge zinnen of kostwinners zijn, en niet te werk (gesteld kunnen worden kolen ont vangen. Een verzoek van de hoofden der scho len om de verordening op het landbouw- verlof te wijzigen, en te bepalen, na ge hoord de commissie der ouderavonden, dat 't landbouwverlof zal verleend wor den, tot vier weken, ingaande den laat- sten Maandag in Augustus, werd tot nader onderzoek aangehouden. Een verzoek5 van notarissen en advo caten uit Zuid- en Noord-Beveland om adhaesie te betuigen inzake h|un denk beeld, om zitting te houden in Goes, door den Kantonrechter te Middelburg indien het Kantongerecht daar ter plaat se wordt opgeheven, werd ingewilligd. De verordening tot heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting werd gewijzigd en bepaald op 40 voor het belastingjaar 1933/1934'i B. en W. stellen voor tot sluiting van een inbraakverzekering voor de ge meentegelden. De heer De Ridder acht' zulks overbodig, daar de inwoners zoo braaf zijn, en nauwelijks op het ge meentehuis durven komen. Mochten er vreemden komen, die zijn ail reeds aan gehouden, eer ze op Geersdijk zijn. Be sloten werd een verzekering te sluiten. Het Verzoek van A. Goulooze om ont slag als gemeente-werkman, werd eer vol verleend tegen 1 Maart e.k. De meerderheid van B, en W. rs tellen voor een gemeente-werkman op arbeidscon tract te benoemen. De heer Van Halst wenschte een vaste aanstelling te doen. Besloten Werd een oproep te doen, en aan te stellen op arbeidscon tract, Wdthouder Schippert stelt voor, het loon te bepalen op 700. Een oogeblik keek zij teleurgesteld, toen sprak zij: „Goed. Volgt u uw eigen weg maar, dan zal ik zien, wat ik kan doen. Als u maar wist, wat een ver lichting het is iets te kunnen doen in- plaats van te zitten kijken naar wat an deren doen." Dat kwam haar zoo uit het hart, dat Fayre blij was, dat hij er niet in ge- s'aagd was haar te ontmoedigen. Het onderzoek zou haar tenminste gedu rende een korten tijd bezig houden, en ook veelde hij, dat hij Sybil met haar vragen beter kon weerstaan zonder Cynthia. Hij had er leelijk over ingezeten dat die twee hun hoofden over dr. Gregg bij elkaar zouden steken, en ern stig aan het combineeren zouden gaan. Naar hij wist, vermoedde Cynthia reeds dat iets achter zijn eigen bezoek aan Carlisle stak, Gedurende haar afwe zigheid zou hij beter in staat zijn zijn onderzoek vrij door te zetten. HOOFDSTUK XIII. Toen zij eindelijk een vast doel had, toonde Cynthia zich een heel bekwa me plannenmaakster. Den volgenden dag tegen lunchtijd was zij er al in ge slaagd den Campbell's een uitnoodiging te ontlokken; zij maakte het met lady Staveley in orde en pakte haar koffer. Dadelijk na de lunch vertrok zij naar Carlisle, vol geestdrift voor de taak, die zij zichzelve had opgelegd. per jaar, maar met de bepaling, dat de functionaris onbezoldigd gemeenteveld wachter wordt. De meerderheid van B. en Wl stellen voor, h|et loon te bepalen op f 7001met drie tweejaarlijksche verhoogingen van f 50.tot een bedras van f 850.Dit werd aangenomen met de stem van Wethouder Schippers tegen Een verzoek van J. Leendertse en K. J. Schippers om aansluiting aan het electrisch lichtnet werd ingewilligd en de aanvragers gevoegd bij de groep Waverijn. Tot agent der arbeidsbemiddeling werid met algemeene stemmen be noemd de heer H. Zweers, ambtenaar ter Secretarie. Aangaande de be- stra'inj bij de bewaarschool te Wissen- kerke zegt de Voorzitter dat in de vo- rilgle vergadering er wel gelegenheid wals om de bestrating voorbij de be waarschool door te trekken, maar niet zonder subsidie van de Provincie. Thans hebben Ged. Staten bericht, dat er na overleg met den eigenaar even als voor het nieuwe wegvak 75 pet. subsidie Wordt verleend. In h.st. wordt besloten om de bestrating door te trek- kem, BROUWERSHAVEN. In het vierde kwartaal van het vorig jaar hadden in den vleeschkeuringskring Brouwersha ven 256 normale keuringen plaats, 14 keuringen van in nood gedoodde slacht dieren, 28 keuringen van gestorven slachtdieren. Voorts zijn 586 aangiften van huisslachtingen gedaan. STAVENISSE. Meldden we een paar weken geleden, dat de autobusdienst van hier op Tholen den eersten en den laatsten dienst zou opheffen, thans moe ten we wederom melden, dat de tram- bootverbinding met Zijpe haar diensten met twee reizen per dag gaat vermin deren, n.l. met dien van 10 h v.m. en dien van 3 h n.m., zoodat alleen de eer ste en de laatste dienst overblijven. STA.VENISSE. Bij de laatste inventa risatie van de consumptieaardappelen alhier, bleek, dat er toen circa nog 35.C00 h.l. in voorraad was. Neemt men in aanmerking, dat er toen reeds 80.000 h.l. van hier verscheept waren, dan kan men wel begrijpen, dat de aardappel oogst hier het vorige jaar zeer groot is geweest. Klokluiden tijdens de godsdienstoefening in een nabijgelegen kerk. Op grond van het bepaalde in art. 7 der wet tot regeling van het toezicht op de onderscheidene kerkgenootschap pen is door 'n Roomsch-Katholiek kerk bestuur te Assen aan burgemeester en wethouders dier gemeente verzocht om toestemming voor de oprichting van 'n kerkgebouw op een in 't verzoekschrift Haar vertrek werd -bijna onmidde- lijk gevolgd door de komst van Gregg, die zijn dagelijksch bezoek aan lady Kean kwam brengen. Nauwelijks wap hij de eerste bocht van de eikenhou ten trap om, of Fayre zat op zijn fiets en reed zoo hard hij kon naar Gregg's huis. Zijn teleurstelling, den dokter niet thuis te treffen, was zoo natuurlijk, dat de meid er van onder den 'indruk kwam en hem in de kleine spreekkamer liet, terwijl zij hem verzekerde, dat haar meester zeker spoedig terug zou zijn, daar hij voor patiënten altijd tus- schen vier en vijf uur te spreken was. Na een oogenblik zichtbaar geaarzeld te hebben, besloot Fayre, zijn terug komst af te wachten, en zette zich ter neer en begon de oudbakken blaadjes door te kijken, die Gregg er ten behoe ve van zijn patiënten had neergelegd. De meid, die hem herkende als de heer, die er al eens eerder op bezoek was ge weest, ging met een zuiver geweten weer naar het achterste deel van het huis terug en liet hem aan zijn lot over. Hij wachtte, tot zij uit het gezicht was en opende toen, met een schuldigen glimlach bij de .gedachte aan lord Sta- veley's opdracht van den vorigen dag, de deur, die naar de studeerkamer leidde. (Wertd vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5