BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZEELAND. ütUMiatlUMIHtltlL KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. FINANCIEELE BERICHTEN. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. VAN DONDERDAG SSHOUWEN-DUIVELAHD. AMSTERDAM, 9 Februari. Het eerste getal is de vorige notee- ïing, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101 Jé. Ned. 17 1000-4 102—102. Ned. 31 1000-4 100% Certificaten-3 8383. Cert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 97 Jé—97. O. Indië 23 100-6 71%—72%. O. Indië 16 1000-5 98%—97. O. Indië 26 1000-4% 92%—92%. Denemarken Oblig. 1926-5 8585. Duitschl. 100-7 64%—63. Duitschl. 30 1000-5% 55%—56. 's.Gravenhage 19291-11/2 1017/s Rotterdam 1920-1930-11/2 94i/8—91 Utrecht 4 prov. 1929^41/2 102i/o Zeeuws. Hyp. B-5 101 Zeeuws. Hyp. B-4% 101 A Amsterd. Bank 109%110 C Rott. Bankver. 77%79 A Twentsche Bank 95% A Pref. Jurgens A 100—100% A De Schelde N.B. 38 A Ver. Papf. v. Gelder 58%58 C Am. Car en Foundry 7%7%. C Am. Smelt en Ref, 1313%, C Farbenind. I.G. 85%85%. C U. States St. C. 28%— 28%. C North Am. Cy. 25%—26. A Born. Sum. H.M. 144143%. A Ned. Wol Mij. 5555. A Singkep Tin M. 77—77%. A J. C. Japan Ln. 33—34. A Rotterd. Lloyd 52% A S. M. Nederland 57%55%. A Amst. Thee C.M. 32% A Houth. Alberts 27—27%. C Baltimore Ohio 1111%. vroeger gehouden worden en wel op 29 en 30 Mei schriftelijk op 44 centrale punten in het land. De mondelinge exa mens hebben plaats in de maand Juli in 14 verschillende steden, één of meer weken. DE LAGERE SCHOOL EN DE BUITENLANDSCHE KINDEREN. De uitvoering van art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 in de Zeeuiwsche grensgemeenten. In 1932 is door den Gemeenteraad van Sas van Gent afwijzend beschikt op een verzoek van het bestuur der r.k, bijzondere jongensschool aldaar om be schikbaarstelling van gelden overeen komstig art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van de noo- dige meubelen en leer- en 'hulpmiddelen voor het inrichten van een vierde les lokaal. De gemeenteraad overwoog daarbij o.m., dat weliswaar het gemid delde aantal leerlingen over 1931 118 bedroeg, maar dat dat aantal was be reikt door uitoefening; van eenigen in vloed op sommige ouders van leerlin gen en dat tusschen 1 Sept. 1931 en 1 Januari 1933 dus buiten den gewo nen datum van toelating 6 leerlingen to tde school waren toegelaten uit de Belgische gemeente Assenede.i De Raad achtte het onbillijk de gemeente te be lasten met de onderwijsuitgaven, ver oorzaakt door het schoolbezoek van buitenlandsche kinderen, Van deze beslissing ging het school bestuur in beroep bij Ged. Staten van Zeeland, daarbij o^m. aanvoerende, dat het onlilijk zou zijn ten opzichte van Belgische kinderen, wanneer deze van de Nederlandsche scholen werden uitge sloten, aangezien tal van Nederland sche kinderen uit grensgemeenten die meer dan 4 km van een voor hen toe gankelijke school wonen, scholen in Bel gië bezoeken. Intusschen was het aantal leerlingen opgeloopen tot 123, waaronder 13 uit Assenede,, terwijl verwacht werd, dat dit aantal bij den aanvanjg van het nieu we schooljaar ruim 130 zou zijn. Ged. Saten waren echter van mee ning, dat ten onrechte onder het aan tal leerlingen over 1931 zijn gerekend de kinderen van vreemde nationaliteit, daar 't toch onbillijk tegenover de belas tingbetalende Nederlandsche ingeze tenen eni tevens in strijd met den geest der Lager Onderwijswet 1920 is te ach ten, indien ten behoeve van buitenland sche kinderen lasten op de publieke kassen worden gelegd. Genoemd college hield verder ook rekening met de mo gelijkheid van verhooging van de leer- lingenschaal van art. 28 der wet en ver klaarde het beroep ongegrond. Het schoolbestuur ging hierop weder om in beroep. De Kroon heeft thans, met vernietiging van het betreffende be sluit van Ged. Staten, beslist, dat als nog door den gemeenteraad van Sas van Gent de gevraagde medewerking moet worden verleend, uit overweging, dat de aangevraagde meubelen en leer en hulp middelen worden aangevraagd in ver band met de stijging van 't aantal leer lingen der school; dat ten aanzien der vraag, of de stijging Van het aantal leer lingen een duurzaam karakter heeft, 't gemiddelde aantal leerlingen over 1931 heeft bedragen 118, doch dat dit aantal bedroeg in 1932 op 16 Maart 124, op 16 Juni .132 en op 16 September 133; dat onder deze leerlingen weliswaar leer lingen, afkomstig uit Assenede (België) zijn, maar dat daarmede evengoed reke ning moet worden gehouden, omdat de Lager Onderwijswet 1920 geen onder scheid maakt tusschen leerlingen van een bestaande school, afkomstig uit Ne derland of uit een aangrenzend land. „Tot Steun". De jaarvergadering van „Tot Steun" is dit jaar wegens ongesteldheid van den voorzitter Ds. A. Landstra, door den vice-voorzitter, den heer H. J. van Geuns, geopend. De commissie tot het nazien van de rekening heeft deze in orde bevonden. Daarna volgden de gewone werkzaam heden: voorlezen van het jaarverslag toelichting van de rekening, aftreden van een bestuurslid, dat herkozen werd, ditmaal was het de secretaresse, uitlo ten van twee rentelooze aandeelen en benoeming van een commissie tot het nazien der rekening over 1933, daarvoor werden aangewezen mej. J. J. van Op- dorp en mr. J. Moolenburgh, Uit het jaarverslag nemen we over dat het aantal pupillen met één is vermeer derd, een meisje van 15 jaar uit Oost burg werd aan de zorg der vereeniging toevertrouwd. Met de pupillen gaat het naar wensch, één slaagde voor het examen L. O., een ander bezoekt de ambachtschool en is een der beste leerlingen. Helaas sluit de eindafrekening met 'n tekort, ook heeft de vereeniging minder leden en begunstigers dan het vorige jaar, waarschijnlijk een gevolg van de moeilijke tijdsomstandigheden. Maar waar het jaarverslag eindigt met er nadrukkelijk op te wijzen dat er van het werk van de vereeniging zoo'n groote zegen uitgaat voor de verwaar loosde jeugd, daar durft het bestuur met aandrang op te wekken lid van de ver eeniging te worden om dat mooie op voedingswerk te steunen. Kampioen-hengsten keuring. In verband met de kampioen-heng- stenkeuring heerschte hedenmorgen reeds vroeg een groote drukte in de stad. Van alle zijden werden de fraaie paarden aangevoerd, om op de Groote Markt, die daartoe speciaal ingericht is, voor de juryleden te verschijnen. Ook van de zijde van het publiek was er vrij veel belangstelling. Verkeershindernissen Gistermiddag had op den 's-Heer Hen- drikskinderendijk, dicht bij de Middel- burgsche straat, een verkeersongeval plaats, dat, gezien de omstandigheden, nog betrekkelijk goed afliep. Even voor den hoek moest de heer C. van S. met zijn auto links uithalen, om een fietser te passeeren Dadelijk daar voorbij, stond een melkwagen, op den weg, waarbij 'n man bezig was bussen melk op te laden. Ook rechts van den weg stonden melk bussen, om opgeladen te worden en door een plotselinge beweging van den man, meende de heer van S„ dat deze den weg zou oversteken. Om een aan rijding te voorkomen, moest hij toen snel het stuur naar rechts wenden, doch slipte daarbij wat, door de glad heid van den weg, en kwam met de auto in botsing met één der daar staan de huizen, dat licht beschadigd werd Ook de auto van den heer van S. be kwam schade, doch kon op eigen kracht naar de garage rijden. Twee der inzitten de kregen licht letsel, mede door glas scherven. We willen hierbij opmerken, dat, in 't algemeen genomen, het verkeer hee wat ongevaarlijker zou zijn, als de be stuurders van handwagens, daartoe me dewerkten, door hun wagens steeds zoo veel mogelijk aan den zijkant van den weg te plaatsen en ook op voldoenden afstand van de hoeken. Iets waartegen in deze gemeente nogal eens gezondigd wordt! Van een afhalen van den Olympisch kampioen luitenant Panud de Mortag- nes van 't station op morgen, is afgezien en zal de huldiging alleen in het hote Britannia plaats hebben. RAAD VAN DOMBURG. Rooilijnplan aangenomen, Deelname garantiefonds K. L. M. Toezeggingen wegen herstel. DOMBURG. Dinsdagavond kwam de Raad dezer gemeente in voltallige ver gadering bijeen. De voorzitter zei de, dat de toestand thans ten minste even moeilijk was als het vorige jaar en men, zij 't dan niet somber, toch ern stig den toestand onder de oogen moet zien. Men zal zich wel rekenschap moe ten geven van de noodzakelijkheid van bezuinigingen, doch men mag deze, op noodige zaken niet te ver doorvoeren. Hoewel er wel lichtpunten zijn, zal men toch rekening dienen te houden met het feit, dat het nog jaren kan duren eer A Southern Rlw. 66% C Union Pac. Rr. 74%75% C Int. Nickel Cy. 8—8% A Koloniale Bnk. 57—59 A N.I. Hbk. 1000 52%—55 C Ned. H. M. 1000 61%—63 A Alg. Kunstz. U. 32%—34%-33% A v. Berkels Pat. 19%19 C Calvé-Delft 64% A C. Suiker Mpij. 20%20 A Int. Viscose 20%20% A Ned. Ford. A.M. 117%—118%. A Philips Gem. B. 129—129%-28%. C Unilever 111%111%-10%. C Anaconda Cop. 7%7%-7%. C Pethlehem St. 14%14%-%, A A.N.I.E.M.N.B. 205%204%. C A. Gas El. Cy. 2%—2%. C Cities Serv. Cy. 2%2%-2%. A Kon. Petr. Mpij. 151 151 %-150%. C Contin. Oil Cy. 5%5%. C Shell Union O.C. 4%5-5%. A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 16% A Ned. Scheepv. U. 54%55. A H.V. Amsterdam 171%—1733/471%. A Java Cult. Mij. 105109. A N.I. Suiker U. 68%70, A Poerworedjo S. O. 6%6. A L'eli Batavia 151%154. C Deli Mij. 1000 124%—125%-24%. A Senembah 134% C Chicago Milw. 1%- A Amist. Rubber C. 59s/4— 6iy460ys A Deli-Bat, Rubb. 25-26. A Hessa Rubber 23— 24ya. A Serbadjadi S.R. 18s/4—19. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. weer normale toestanden zullen terug tomen, zoo dat al geschiedt, Spr. gaf daarna een overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar in den Raad was behan deld, en eindigde met de beste wen- schen voor de leden, zoowel in hun kwa- iteit als in hun particuliere leven. De heer De Visser dankte, als oudste lid, den voorzitter voor zijne wenschen en bood die wederkeerig hem, namens den Raad aan. Hij gaf daarna in dichtmaat een overzicht, ook van de moeilijke tijden die thans doorgemaakt worden en van wat misschien nog te wachten staat, maar hoopte dat alles zich ten goede zal keeren. Met algemeene stemmen werd mej. C. J. Brakman herbenoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager on derwijs. B. en W. stelden voor geen instem ming te betuigen met het adres van de gemeente Ambt-Hardenberg inzake ver laging van de belasting op de ongebouw de eigendommen. De voorzitter zeide, dat, mocht hier een verlaging wor den toegepast, toch de mindere op brengst op een andere manier gevon den moet worden. De heer De P ag- t e r achtte deze verlaging van lasten voor den landbouw een veel betere te gemoetkoming dan alle crisistoeslagen. De heer E 1 o u t wees er op, dat hier slechts een zeer gering bedrag zou wor den verkregen aan bezuiniging. De heer Reijnhoudt achtte het ongewenscht dat, nu de Regeering toch al voor zulke groote moeilijkheden staat, weer ge meenten over allerlei ondergeschikte punten adresseeren. Met 5 tegen 2 st„ die van de heeren De Visser en De Pag- ter, werd besloten het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Een uitvoerige gedachtenwisseling ont spon zich daarna over het deelnemen van werkloozen uit deze gemeente aan de cursussen voor ontwikkeling te Mid delburg. Tenslotte werd met 6 tegen 1 stem, die van den heer De Pagter, besloten om de gelden die de gemeente daarvoor mag beschikbaar stellen te voteeren. Met algemeene stemmen werd daar na besloten tot aankoop van grond en tot het aangaan van eene geldleening voor aanleg van de drinkwaterleiding en tot het aangaan van eene overeen komst van waterlevering aan de ge meente Oostkapelle. Bij de behandeling van het rooilijn handhaafde de heer G e 1 d o f zijn be zwaren daartegen; de heeren Reijn houdt en Brand meenden, dat de ge meente nu voldoende is tegemoet geko men aan de vroeger geuite wenschen; de heer E 1 o u t zeide, dat wel nimmer een algemeen bevredigende oplossing zal worden gevonden. De Voorzitter meende dat, waar toch niet aan alle wenschen tegemoet kan worden gekomen thans een defini tief besluit dient genomen, hij bracht hulde aan de Commissie die zich zoovee werk heeft getroost voor het tot stand brengen van dit plan. Met 6 tegen 1 st. die van den heer Geldof, werd het ont werp van de Commissie daarna aan vaard. Van de Kon. Luchtvaart Mij. was een verzoek ingekomen om deel te nemen in het garantiefonds voor de Zeeuwsche Luchtlijn. De heer De Pagter zag het nut van die lijn voor Domburg niet in, en had be zwaar dat door die Maatschappij ook op Zondag gevlogen werd. De Voorzitter stelde het voordee in het licht van deze lijn ook' voor Dom' burg. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer De Pagter werd besloten om, voor 25 deel te nemen in het Garantie fonds. De heer E 1 o u t deed daarna uitvoeri ge mededeelingen over tarieven van de waterleiding die thans in bewerking zijn welke medeelingen nog werden aange vuld door den heer Westenburger voor zoover betreft tarieven voor hotels enz Zoolang echter de totaalkosten van den aanleg der waterleiding niet bekend zijn kunnen difinitieve tarieven nog niet wor den vastgesteld. Dé heer De Pagter vroeg om noo dige herstellingen te doen verrichten aan den Westweg. Zoodra dit mogelijk is za dit geschieden. Ook het gedeelte van den weg AagtekerkeWestkapelle zal dan voorloopig worden hersteld terwijl dan later verschillende herstellingen van eenigszins grooteren omvang aan die wegen zal plaats hebben. 8 Febr. 9 Febr. Londen 8.52% 8.53% Berlijn 59.13 59.14 Parijs 9.71% 9.71% Brussel 34.63 34.63% Konlnki, Zwitserland 48.02% 48.02 Tabak Kopenhagen 38.00 38.05 New-York 2.48% 2.48% Industrie - Amerika Rubber Philips Schepen Mijnen fWettig gedeponeerd.) Een uitvoerige gedachtenwisseling had daarna plaats over loon en toezicht bij de werkverschaffing; de verdere behan deling werd uitgesteld tot eene volgen de vergadering. Besloten werd de eerst voorgenomen opzet van de rioleering eenigszins te wij zigen, en er nog eenige uitbreiding aan te geven. ZIERIKZEE. In de Maandag gehouden vergadering van den Raad van Beheer van de Waterleiding-Mij. Schouwen- Duiveland is de heer R. Gerritsen, lid van dien Raad, tot voorzitter gekozen, in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer A. v. d. Weijde. De Zeeuwsche luchtlijn. HAAMSTEDE. Maandagmorgen land de op het vliegterrein alhier een groot vrachtvliegtuig, tweedekker, bemand met den chef-piloot Aler, benevens eenige leerling-vliegers en méchaniciens Het doel van dezen tocht was, zich persoonlijk te vergewissen van de werk zaamheden op het vliegveld. Na tele fonisch uit Amsterdam gewaarschuwd te zijn, waren ter verwelkoming aan wezig de loco-burgemeester van Haam stede, voorz. en secr. van het lucht vaart-comité en de directeur der N.V, Nieuw Haamstede. De heer Aler was zeer ingenomen met hetgeen in zoo korten tijd was tot stand gebracht. Hij twijfelde er niet aan of midden Aprii (onvoorziene omstandigheden voorbe houden) zou alles in orde zijn. Nadat de koffie geserveerd was in de „Schouw- sche Boer" door de gastvrijheid van den heer v. d. Ven, vertrok het gezel schap weer naar Schiphol, (Z.Z.N.) De raad van Westkapelle besloot tot organisatie van den brand weer. Een overeenkomst is aangegaan met 16 vrijwillige brandweermannen en 4 brandmeesters. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 29 Januari tot en met 4 Febr. in de provincie Zeeland bedroeg: Rood vonk: O. en W. Souburg 4 (in 2 gezin nen), Sluis 1, Zoutelande 1. Het aantal sterfgevallen aan influen za, bronchitis en pneumonie in de 46 gemeenten met meer dan 20.000 zielen voorgekomen gedurende genoemde week bedroeg aan influenza 31, bron chitis (acuta, chronica) 24, bronchoph- neumonie (capillaire bronchitis) 78, lobaire pneumonie (croupeuze pneumo nie) 23, pneumonie zonder meer 42. To taal 167. Medegedeeld wordt dat men Vrij dag a.s. den dag zal herdenken, waarop vóór 75 jaren de Geref, kerk te Dintel- oord werd gesticht. Wegens de bestaan de vacature zal een predikant van el ders een dankrede houden. Prof. dr. H. Bouwman, f Te Kampen is Woensdag na een onge steldheid van enkele weken in den ouderdom van ruim 69 jaar overleden prof. dr. H. Bouwman, de oudste der hoogleeraren aan de Theol. School der Geref. Kerken aldaar, Dr. Bouwman werd in 1899 predikant bij de Geref. kerk van Berlikum, van waar hij in 1897 naar Hattem vertrok. In October 1902 benoemde de Geref. Syno de der Geref. kerken hem tot hoog leeraar aan de Theologische School te Kampen, waarvan hij reeds voor de Part Synode van Gelderland curator was. Na bekomen emeritaat hield de overledene 11 Februari 1903 zijn inaugureele rede over: „Het object der kerkgeschiedenis". Dr. Bouwman gaf onderwijs in de kerk historie en het kerkrecht en doceerde ook symboliek en elenctiek. In de kerkelijke wereld was prof. Bouwman een bekende figuur, ook in ternationaal. Prof, Bouwman was van 1908 tot zijn Koopt niet uit vooroordeel oï slenr buitenlandsche artikelen, die Holland beter of goedkooper levert. Koopt Nederlandsch fabrikaat. Dat is de meest doeltreffende werkloozensteun. Gebruikt geen geïmporteerd wasch- middel: Holland levert minstens zoo goed en goedkooper. Vraagt het zelfwerkend wsasch- middel „1, 2, 3", 17% cent per pak. Probeert het en oordeelt zelf, (Ingez. Med.) dood redacteur van het Geref. weekblad „De Bazuin"; in de Chr. Encyclopaecfle verzorgde hij vele artikelen en ook ver scheidene studies over de kerkgeschie denis verschenen van zijn hand. Prof, Bouwman werd in 1923 benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw NAGEKOMEN BERICHT. DE BURGEMEESTER VAN 's-HEER ARENDSKERKE, In de hedenmiddag gehouden raads vergadering heeft de burgemeester van 's-Heer Arendskerke jhr. U. E. Lewe van Nijenstein, die deze functie sedert 28 December 1891 bekleedt, tnedege- deeld, dat hij tegen 15 April eervol ont slag heeft aangevraagd. Internationale chèques-vervalscfcer. Wegens valschheid in geschrifte (het gebruik maken van een valsche chèque) heeft Woensdag terecht gestaan voor 't gerechtshof te 's-Gravenhage, de Duit- scher C. G., wonende te Parijs, die door de rechtbank te Rotterdam is veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf met af trek van drie maanden voorloopige hech tenis. De chèque bedroeg 340 dollar. De advocaat-generaal meende dat men hier met een gevaarlijken verval- scher te doen heeft, die ook in andere landen geopereerd heeft. Spr. vond de straf van de rechtbank niet te hoog en vroeg bevestiging van het vonnis. Overtreding crisiszuivelwet? De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft Woensdag den heer E. S., banket fabrikant te Groningen, die op 25 Janu ari j.l. heeft terecht gestaan wegens het in voorraad hebben van 23.000 kg bo ter en vet waarvoor niet waren betaald de volgens de crisiszuivelwet vereischte rechten, ontslagen van rechtsvervolging met bevel de in beslag genomen goede ren binnen acht dagen terug te geven. De eisch was 3000 boete, subs 2 maan den hechtenis en in beslagneming der vetten ter waarde van 7000. Aangevallen en berooid. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan een 34-jarige zwerver, die 24 November 1/ïl. een wiel- rijdster op het fietspad tusschen Wolf- heze naar Ede heeft aangevallen en be roofd. Verd. trok het meisje van de fiets en maakte haar daarop een taschje met geld afhandig. Verdachte legde een (bekentenis af. De subst.-officier wees er op dat verd, reeds zesmaal ils veroordeeld Wegens dergelijke misdrijven,! De eisch luidde wegens diefstal voor afgegaan door geweldpleging drie jaar gevangenisstraf gevolgd door ter be schikkingstelling van de regeering. N.V, Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij. Volgens het verslag van bovenge noemde N.V. die o.a. de Meelfabriek te Middelburg exploiteert, blijkt, dat in 1932 de exploitatierekening een saldo opleverde van f 845.987 tegen f 823.952 in 1931. Het winstsaldo bedraagt 451.458. De directie stelt voor aan" de extra reserve 100.000 toe te voegen en ver der aan aandeelhouders uit te keerea 5 pet. (v.j. 7 pet.) en hen een omzetpre- mie van 10 pet. per 100 kg bloem en meel te betalen. Aan het jaarverslag ontleenen wij: Niettegenstaande de bijzonder slechte tijdsomstandigheden konden de boeken

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2