Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKER.CACHET5 BEURS- EN Wl SSELKOERSEN. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. HANDEL EN NIJVERHEID. LANDBOUW. AFLOOP VERKOOPINGEN. LAATSTE BERICHTEN. IUID-BEVELAN0. SCHQUWEH-DUIVELAMD. J. Fokker, f ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. UITBREIDING DER HAVENWERKEN VAN TERNEUZEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. DE INPOLDERING VAN HET ZWIN. C Union Pac. Rr. 74%74%. VAN WOENSDAG -Obl.markt— KoninkL - - Industrie Vacatures in de Ned. Herv. Kerk. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Prof. J. van Baren f STAATSLOTERIJ. Ind. Stoomvaartlijnen. Rubber - Markt Amerika H.V.A. Young Schepen Mijnen Z. L. M. aid. Grijpskerke. Oud-leerlingen R. L. W. S, AMSTERDAM, 8 Februari Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101. Ned. 17 1000-4% 102—102. Ned. 31 1000-4 100—100 Certificaten-3 831483. Cert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 97%—97%. O. Indië 23 L 100-6 71%—71%. O. Indië 16 1000-5 98% O. Indië 26 1000-4 92%—92%. Denemarken Oblig. 1926-5 84%85. Duitschl. 100-7 63—64%. Duitschl. 30 1000-5% 53%—55%. ?s_Gravenhage 1929-41/2 101 s/8—iOD/s- "Rotterdam 1926.1930-1/2 93ys—94y8 Utrecht, jproz. 1929y4i/2 IO31/2 Zeeuws. Hyp. B-5 101 Zeeuws. Hyp. B-4% 100%101. A Amsterd. Bank 109%109%, C Rott. Bankver. 77% A Twentsche Bank 95% A Pref. Jurgens A 100100. A De Schelde N.B. 38 A Ver. Papf. v. Gelder 5858%. C Am. Car Foundry 7%7%. C Am. Smelt Ref. 1313. C Farbenind. I.G. 83%85%. C U. States St. C. 27%—28%. C North Am. Cy. 24%—25%. A Born. Sum. H.M. 143%144. A Ned. Wol Mij .55—55. A Singkep Tin M. 7777. A J. C. Japan Ln. 33 A Rotterd. Lloyd 51%52%. A S. M. Nederland 56%57%. A Amst. Thee C.M. 28%32%. A Houth. Alberts 26%27. C Baltimore en Ohio 11%11. RILLAND BATH, Dinsdagavond werd in de lokaliteiten van de O. L. School alhier, een uitvoering gegeven door 't muziekgezelschap „Riliandia" in sa menwerking met de tooneelclub T.O.G. Ter afwisseling werd opgevoerd het tooneelstuk in 4 bedrijven „Film mani akken." VLAKE. De benoeming van den heer H. Merkus te Stedum tot stationschef te Vlake is ingetrokken. Thans is als zoodanig benoemd met ingang van 1 Maart a.s. de heer W. Kosten, le halte chef te Oosthuizen. BURGH. Dinsdag j.t. overleed onver wacht op ruim 74-jarigen leeftijd ide "heer J. Fokker, oud-raadslid en wet houder dezer gemeente. Tot zijn over lijden was hij bestuurslid van verschei dene corporatie's en vereenigingen^ die in hem een krachjfigen steun verliezen. Steeds vol ijver, waar het hjet gemeens te- en verféenigingsbelangen gold,, ging van hem menig flink initiatief uit. I BROUWERSHAVEN. Mej. T. van der Beek alhier, die op 28 Jan. jj. met groot levensgevaar voor zichzelf een hond van onder het ijs in de haven op het droge bracht/ ontving dezer dagen, als bewijs van waardeering voor haar liefde voor dieren,, een zilfveren leg penning in étui. Verschenen is de memorie vein Ant woord aan de Tweede Kamer inzake "t wetsontwerp tot verklaring van het al gemeen nut der onteigening van per- ceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor uitbrei ding van de havenwerken te Terneuzen, behoorende tot het kanaal van Terneu zen. De minister van waterstaat merkt op, dat de toestand in de haven van Terneu zen thans reeds van dien aard is, dat uit breiding van de havenwerken noodig is. De werken zullen voorzien in een dade lijk aanwijsbare, volmaakt nationale be hoefte. De haven van Terneuzen heeft zich ondanks de. minder (gunstige spoorweg tarieven van Terneuzen naar het ach terland voor het transitovervoer van massale goederen zoodanig kunnen ont wikkelen, dat thans reeds van plaats gebrek kan worden gesproken. Is dat niet een aanwijzing dat het transito vervoer inderdaad uitzicht op ontwik keling biedt en dat de onwikkeling der haven nog sneller zal kunnen gaan, als te eeniger tijd gunstiger spoorwegtarie- v n mochten kunnen worden verkregen? Dat de aanleg der kanaal'bavens niet buiten verband met het vraagstuk van den bouw van een nieuwe zeesluis te Terneuzen kan worden beschouwd, zoo als enkele leden opmerkten, kan de mi nister geenszins inzien. Met de bestaan de schutgelegenheid kunnen alle sche pen, die zich voor schutting aanmelden, zonder bezwaar worden verwerkt. Den leden, die vroegen om overleg ging van een rentafbiliteitsrekening, merkt de minister op, dat van rentabi liteit dezer werken voor het rijk in en- geren zin stellig geen sprake kan z'jn. Iets anders ware hist, indien men renta biliteit opvat in dien zin, dat tegenover elkaar worden gesteld eenerzijds de kos ten van havenaanleg, -outillage en ex ploitatie en anderzijds de baten, daaruit voortvloeiende voor de gemeenschap. Bij de onzekerheid omtrent het toekom stige verkeer zou ook aan zulk een ren- tabiliteitsrekening een groote waarde kunnen worden toegekend. Naar aanleiding van de opmerking der leden, die er de aandacht op vestigden, dat de havens ver van de stad Terneiu- zen zijn ontworpen en de havenuitbrei ding nabij de stad de vo'orkeujr zou ver dienen, wijst de minister er op, dat het voorgestelde ontwerp is gekozen uit drie ontwerpen, nadat daarover met belang hebbenden overleg was gepleegd. Het ontwerp zal met de minste kosten voor zien in de behoeften. Het ontwerpen van de havenkommen onder 'n scherpen hoek met de kanaal- as beoogt, de in- en uitvaart te verge makkelijken. In het bedrag van 3,000,000 der kos ten van den eersten aanleg zijn begrepen de kosten van onteigening van de gron den voor alle drie de ontworpen havens met toebehooren. De bijdragen der pro vincie Zeeland en van de gemeente Ter neuzen zijn enkel bedoeld in de aanleg- kosten der Noordelijkste haven. Betwijfeld moet worden, of de ont eigening der benoodigde gronden zoo snel zal kunnen verloopen, dat nog in dit jaar me thet werk zelf zou kunnen worden begonnen. AXEL. In een gehouden vergadering van de IJsclub alhier is besloten om een terrein groot 2 hectaren te huren van het Kroondomein, teneinde daarop een baan te graven van 40 m. breedte en 350 m. lengte, netto 15 300 m. en 2.40 m. beneden A.P. Waar het water in de daar bestaande putten nu 2.15 m. bene den peil staat, zal er dus geen gevaar voor droge plassen zijn. Ofschoon het werkloon van den 8500 m3 te graven grond wordt geschat op 2500 zal dit geen bezwaar zijn, als men van gemeen tebestuur en den Minister medewerking krijgt om dat werk in „werkverschaf fing" (dus ter vervanging van steungel den) te kunnen laten uitvoeren. RETRANCHEMENT. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Maan dagmiddag werd ten gemeentehuize al hier 'n bespreking gehouden door Ged. St. van Zeeland met 't dagelijksch be stuur dezer gemeente lin verband met den door het gemeentebestuur geuiten wensch om o.m. door middel van werk verschaffing te komen tot inpoldering van het Zwin (overblijfsel van den zee arm, die eens Brugge en Sluis, de mach tige handelssteden van weleer, met de Noordzee verbond.) Na een belangrijke conterentie op het raadhuis, waarbij B. en W. in de ge legenheid werden gesteld de plannen breedvoerig te ontvouwen, werd het terrein ter plaatse in oogenschouw ge nomen, waarbij het college van Ged. Sta ten zich nader deed voorlichten omtrent de bedoelingen van het Gemeentebe stuur. De abnormaal groote werkloosheid (omvattende 9 a 10 pCt. der bevolking) tengevolge waarvan de belastingheffing reeds tot het uiterste moest worden op gevoerd, deed het gemeentebestuur om zien naar een omvangrijk doch tevens productief werkverschaffingsobject. Dit plan zou voor de gemeente van zeer groote beteekenis zijn, omdat een op pervlakte van ongeveer 30 ha produc tief kan worden gemaakt en dit terrein aansluitend aan het Belgische kustge bied zeer gunstige perspectieven opent voor de ontwikkeling van een gedeelte der Zeeuwsch Vlaamsche kust (van Breskens tot Retranchement) als had- gebied. Hierdoor ware een welvaarts bron te scheppen, die niet alleep voor de betrokken gemeenten, doch zeer ze ker voor geheel West Zeeuwsch Vlaan deren van bijzondere beteekenis moet worden geacht. Eventueele uitvoering zou tevens de mogelijkheid openen voor een recht- streeksche aansluiting van de moderne Belgische kustwegen, via den thans zoo uitstekend geoutilleerden Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde (lijn BreskensVlissingen) met het Ne- derlandsche primaire wegennet, be noorden de W. Schelde, waardoor naast het gemeente- tevens een bijzonder streekbelang, alsmede het internatio naal verkeer in hooge mate zou wor den gediend. A Southern Rlw. 5%6. C int. Nickel Cy. 7%8. A Kol. Bank 55-57. A N.L. Hibk. 1000 51—52y2 1 C Ned. H. M. IOOO 61-6P/* A Alg. Kunstz. U. 29-32,33. A v.. Berkels Pat 191/4—191/2. C Calvé-Delft 63%64%. A C. Suiker Mpij. 20%20%. A Int. Viscose 22%20%. A Ned. Ford A.M. 118—117%. A Philips Gem. B. 128%—128%-29%. C Unilever 111111%-12, C Anaconda Cop. 6%7%-7%. C Bethlehem St. 14%14%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 205—205%. C A. Gas El. Cy. 2%—2%. C Cities Serv. Cy. 2%2%-2%. A Kon. Petr. Mpij. 148%—150%-151 C Contin. Oil Cy. 5%— 5%-5%. C Shell Union O.C. 4%4%-5. A Holl. Amer. Lijn 3%. A K.N. Stoomb. Mij. 16% kal Deze was 16 October 1916 aldaar verzonden door een gewond Dtoitsch krijgsgevangene, met verzoek om door zending naar Dresden, aan welk verzoek aldus ruim 16 jaar later kon worden vol daan. BRESKENS. Naar de „Bresk. Crt." verneemt, overweegt het bestuur van de plaatselijke afd, van het „Groene Kruis", aan de algemeene vergadering voor te stellen over te gaan tot stich ting van een wijkgebouw. BRESKENS. Alhier is in oprichting een vereeniging van konijnen- en pluim veeliefhebbers. OOSTBURG. De vereeniging „Ceres" houdt op Donderdag 14 Februari a.s. een tentoonstelling der vervaardigde goe deren op de cursussen linnennaaien, costuumnaaien, enz. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot kapitein bij den Provincialen Stoom bootdienst op de Westerschelde, den heer W. J. Roest, te V1 i s s i n g e n, thans stuurman bij dien dienst. Op 1 Febr. j.l. stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling te Kloetinge ingeschreven 59 werk loozen. De heer A. Overduin, rijksklerk te Hansweert wordt met ingang van 1 Maart a.s. overgeplaatst naar Rotter dam. A Ned. Scheep v. U. 54%54%. A H.V. Amsterdam 170—170%-173. A Java Cult, Mij. 105105. A N.I. Suiker U. 68%68%. A Poerworedjo S. O. 6%6%. A Deli Batavia 150%151. C Deli Mij. 1000 122%—124%. A Senembah 134% G Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 5959%-60. A Deli-Bat. Rubb. 24%—25. A Hessa Rubber 23%23. A Serbadjadi S.R. 18%18%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 7 Febr. Londen 8.53% Berlijn 59.14 Parijs 9.71% Brussel 34.63 Zwitserland 48.02 Kopenhagen 38.10 New-York 2.48% 8 Febr. 8.52 59.13 9.71 34.63 48.02% 38.00 2.48% ttfcUlto I ftLCtfllUMfc. I BRESKENS.1 Alhier werd op 25 Jan. j.l. een geringde spreeuw gevangen met een zgn. vogelring aan den poot, waarop vermeld stond no. 735341 Staatliche Vo- gelwarte Helgoland. De vogel werd weer in vrijheid gesteld en het num mer naar Helgoland opgegeven, vanwaar Dinsdagmorgen een dankbetuiging werd ontvangen met bericht, 'dat de spreeuw aldaar op 28 Febr. 1932 als „doortrek ker" werd geringd. BRESKENS. Een dezer dagen ont ving de heer B. alhier een brief uit Dar- es-Salem, voormalig Duitsclv-Oost-Afri- (Ingez. Med.) In de provincie Zeeland zijn de volgende gemeenten vacant: St. Anna land, St/ Anna ter Muiden, Arnemui den, Baarland, Biezelinge, Ellewouts- dijk, s-Gravenpolder, "s-Heer Abts- en Sinoutskerke, 's-Heer Arendskerke Hoofdplaat, Kerkwerve, Kleverskerke St. Knuis, Ouwerkerk, Oud-Vossemeer Poortvliet, Retranchement, Schore, Sir- jansland, Tholen 1 plaats, Waterland kerkje, Zierikzee 1 plaats, Zoutelande Totaal 23 plaatsen, J. E. Drost, cand. te Arnhem is beroe pen te Nieuwerkerk. Candidaat C. Veenhof te Doorn is be roepen te Ba a r 1 a n dl Te Wageningen is Dinsdag in den ouderdom van 57 jaren overleden pro fessor J. van Baren, hooigleeraar in de delfstof- en aardkunde aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen. VerschiEende artikelen van zijn hand over Nederland en Ned.-Indië versche nen. In 1906 zag zijn werk over „Vor men der aardkorst" het licht, in 1927 het uit twee deelen bestaande hoek den „Bodem van Nederland".! Men meldt ons uit Brouwers haven: In de afgeloopen week wer dslechts 2 dagen door een motorvaartuig gevischt. De aanvoer bedroeg 160 kg garnalen. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN". V. D. Aneta seint uit Tandjong Priok: Drie Dornier vliegbooten vertrekken strakis met onbekende bestemming. Te Tandjong Priok valt eenige bedrij vigheid waar te nemen in verband met extra bewakingsmaatreigelen. Het Eerste Kamerlid mr. P. E. Briët heeft minister Ruys de Beeren- brouck gevraagd, waarom wel in de Tweede Kamer, de regeering er geen prijs op stelde een verklaring af te leg gen inzake de muiterij aan boord van de Zeven Provinciën, in de Eerste Kamer, daar dit college toch mede het Ned. volk vertegenwoordigt. Hedenmorgen werd te Den Helder verspreid, een nieuw blad van de N.V. Arbeiderspers, genaamd de „Zeven Provinciën". Deze bladen werden vanuit een groote Citroën auto verspreid, waar op met groote plakkaten stond vermeld: „De verboden krant en het „Volks blad." Het nummer bevat, behalve het nieuws over het muilende schip, ook het ge wone nieuws en de gebruikelijke foto pagina. In het blad staat vermeld, dat dit het eenige niet verboden blad van de Ar beiderspers is. HET SMOKKELDRAMA. De geruchten naar de toedracht van de smokkelzaak onder Rucphen, waar van wij gisteren melding maakten, en waarbij werd vastgesteld, dat de 23- jarig Valentijn was doodgeschoten, ble ken juist te zijn. Dinsdagmiddag is te Breda gearres teerd, de 22-jarige de B. uit St. Wille- brord, die later op den dag heeft be kend, de beschoten smokkelauto te heb ben bestuurd. Nadat op den wagen was geschoten en V. doodelijk was getrof fen, is de bestuurdei; in snelle vaart doorgereden naar Standaard-Buiten, waar hij zijn vracht, 4000 kg suiker, ver moedelijk heeft gelost. Deze smokkelwaar kon echter nog niet in beslag genomen worden. Het parket uit Breda zal een onder zoek instellen, terwijl een sectie op het lijk zal moeten uitmaken of V. op slag is gedood, of dat de B. met den ster venden smikkelaar in de cabine is doorgereden. De B. is, toen hij zijn vracht te Stand aard-Buiten had gelost, naar huis te ruggekeerd. Later heeft hij het lijk op een kruiwagen naar de woinng van M. Valentijn, een broer van den gedooden smokkelaar, vervoerd. De overledene was gehuwd. Hr. Ms. „Heemskerck", onder be vel van kapitein ter zee C. ter Poor ten, was Maandag 60 mijl N.W). van Sa- igres Point. (Onder voorbehoud.) Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 31000: 11433 f 1500: 10843 f 1000: 17506 18499 f 400: 1242 5281 9754 I559S f 200: 4598 4627 f 100 969 '3940 6860 9191 12566 15140 16007 Demipo (uitreis) 7,; 2 n.m. van Gi braltar. Baloeran (thuisr.) 5 van Sabang. Jndrapoera (uitr.) 5 te Sabang. Sibajak (thuisr.) 5 van Marseille. Joh. v. Oldenbarneveldt (uitr.l) 7 te port-Said. Aks Suiker Philips - (Wettig gedeponeerd.) Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont ^AKKliRTJES'' vied itfaandagjniiddag vergaderde de afd. der Z. L M. alhier onder voorzitter schap van den beer A. W. Ce vaal. Er werd o.a. een bedrag vastgesteld voor de beste melkkoe,, keuring Grijps kerke. Het voorloopig bestuur werd herkom- zen. De »IV eer A. W. Ce vaal werd be noemd als kringbestuurslid. De beer A. de Buk werd aangewezen als afgevaar digde naar de algemeene vergadering de Z. L. M. Gistermiddag twee uur had in de „Prins van Oranje" te Goes de jaar vergadering (de 30e) van oud-leerlingen der Rijks Landbouwwinterschool plaats. De voorzitter, de heer A. C, Zandee, wees er in zijn openingswoord op, dat de jonge,ontwikkelde landbouwers, be hoefte hebben aan een vereeniging als deze. Verder constateerde spr. dat de vereeniging in den laatsten tijd meer ge centraliseerd werkt. Het achterliggende jaar had voor de vereeniging een kalm verloop. De verhouding tot de andere organisaties was uitstekend. Spr. wekte voorts de leden op, veel gebruik te ma ken van de velerlei voorlichtingen, die hun ten dienste staan. Verder deelde hij mede, dat de R. L. W. S. thans bezocht wordt door 12 en 9 leerlingen. De heer A. S i n k e, secretaris „B. O. G.", gaf eenige inlichtingen over de voorbereidende werkzaamheden betref fende de vorming van een boerenpensi- oenfonds. De B. O. G. .stelt prijs op aller medewerking. Binnenkort zal een volle dig rapport van de commissie, die het fonds voorbereidde, verschijnen en ge publiceerd worden. De heer T. Smallegange vroeg of men geïnformeerd heeft bij welke verzekering of bij welk lichaam men het billijkst terecht zou kunnen. Men schijnt tot de conclusie gekomen te zijn, dat „Centraal Beheer" het voordeeligst is. Spr. wees er hierbij op, dat één der le den van de commissie, mr. Zaayer, ook belanghebbende is bij „Centraal Be heer". De heer S i n k e merkte op, dat, be halve mr. Zaayer, de commissie nog 8 leden telde. Intusschen heeft men inder daad overal elders geïnformeerd naar de voordeeligste voorwaarden. Dit alles zal echter in het rapport worden weer gegeven. Uit de rekening van den penning meester, den heer W. A. Sneep, bleek, dat de inkomsten over 1932 695.70 en de uitgaven 620.82 bedroegen. De secretaris, de heer C. O. J. Hen- drikse, deelde in zijn jaarverslag o a. mede, dat het aantal leden van 224 tot 200 daalde; dat er 2 bestuurs- en een algemeene vergadering gehouden wer den; dat de R. L. W. S. aan 12 leerlin gen het diploma had uitgereikt, waar van er zich 10 als lid der vereeniging opgaven. Spr. herinnerde voorts aan den gehouden cursus van fruitteelt, ontwik kelingsdag, excursie e.d. Bij de bestuursverkiezing werd de penningmeester, de heer W. A. Sneep, bij acclamatie herkozen. In de vacatu res Joh. v. d. Bijl, J. Arn en C. H. A. Stoutjesdijk, (beiden niet herkiesbaar) werden gekozen de heeren M. de Groe ne, Wilhelminadorp, en P. Lindenbergh, Wolphaartsdijk. Hierna hield de heer P. Lindenbergh zijn reeds gisteren in ons blad opgeno men lezing over „De boer en de crisis". Abusievelijk meldden wij toen: gister middag, dit moest dus zijn heden- middag. Notaris J. C. Paap heeft Dinsdag in de „Oude Vriendschap" in het open baar verkocht het Huis en erf met af zonderlijke bovenwoning aan de Noord straat no. 59 te Vlissingen, groot 1 a 82 ca. Kooper W. Hendrikse voor 5700.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2