als een moderne auto! GECONSTRUEERD PHILIPS 830A RECHTZIXEN. SPORT. LEGER EN VLOOT. het toestel met het hart van goud: F. 165 de nieuwe Gouden „Miniwatt" Serie" 0 Vergelijkt deze uit blinkende tanks op een metalen chassis gebouwde constructie met den bouw van de moderne auto. Verbaast U over het ontbreken van her en der loopende mon tage-draden. Over het verdwijnen van transformatoren en conden satoren onder een volkomen af scherming. 0 Let er op, hoe deze metalen compositie in niets meer herinnert aan het verouderde radiotoestel met zijn chaos van draden, schroeven, verbindingen en gesol deerde plaatsen, - let op de wijze, waarop alle tanks aan het chassis zijn vastgezet Deze verbluffend-grandioze Philips-constructie, is even af, even rustig, even eenvoudig-vertrou- wenwekkend als de moderne automobiel het was voor hen een genot wanneer de jongeren met hun proeven faalden. In den regel was de boer dan ook wei nig ontwikkeld, wist niets van bedrijfs leiding en handel. De vrouw werd min of meer beschouwd als een noodzakelijk kwaad; ook daardoor was er weinig sa menwerking Jusschen boer en boerin. Aan de laatste werd de boterbereiding overgelaten. De opbrengst hiervan, en van de eieren en de gemeste kalveren, vormde haar huishoudgeld. Soms was de boer afgunstig op den welstand van zijn eigen vrouw. De toen heerschende malaise duurde ongeveer achttien jaar- De boer kwam dien tijd door zonder eenigen steun van het Rijk of anderen. Ook buiten ons land werd alles grootendeels op zijn natuur lijk beloop gelaten. De lage prijzen leid den eenerzijds tot vermindering der pro ductie en anderzijds tot uitbreiding der consumptie, en tenslotte kwam er weer evenwicht. Uit den aard der zaken vie len er slachtoffers. Pachters werden tot arbeiders gedegradeerd en de pachten werden verlaagd, waarbij aan vele pach ters uitstel van betaling verleend werd. Doch grooter nog was het percentage van de schuldbezwaarde boeren, die ondergingen. Toen de malaise achter den rug was, was er ook veel veranderd. De boeren hadden zich in ontwikkeling gelijk ge steld met die uit het buitenland, of over troffen ze zelfs. In onbeperkte hoeveel heden was goede kunstmest verkrijg baar. Ook de verbouwde producten had den zich gewijzigd. De consumptie-aard appel werd meer, graan iminder tver- bouwd. Ook de suikerbiet was loonen- der geworden door de hoogere opbrengst aan suiker, en toepassing der weten schap, als selectie van zaad e.d. Even zoo was het met de andere gewassen en met de weilanden. Ook de nieuwste landbouw-machines vonden ingang. De rundveeteelt kwam op hooger plan, door invoer van vrouwelijk fokvee en aan koop van betere stieren en op dezelfde wijze verliep het met de paardenfokke rij. Voorts was er meer samenwerking ontstaan. Iedere gemeente had een landbouwvereeniging; er Waren op ie dere losplaats weegbruggen gebouwd; de coöperatieve suikerfabriek kwam tot stand; er werden boerenleenbanken ge vestigd, enz. De organisatie in de Z. L. M, en het Ned. Landbokiwcomité ging met flinke schreden voorwaarts. De boer had leeren inzien, dat wetenschap waarde had en liet ook zijn zonen op winterschool en cursussen een betere opleiding geven. Zoo was de malaise een prikkel voor den vooruitgang. De eerste tijd na de malaise was gun stiger dan de boer ooit gekend had. Toen kwamen de wereldoorlog, de dis- tributietijd, en vervolgens de jaren 1919-1920, in welke de koopprijzen on gerijmd hoog opliepen. De saamhoorig- heid yerdween. Ieder trachtte land machtig te worden. Krachtige ellebogen en gladde tongen deden goede diensten. Reeds toen was te voorzien dat die hoo- ge prijzen geen stand konden houden. "ITians zitten we midden in de crisis, de regeering verleent steun, en het is spr.'s overtuiging, dat de boer daar recht op heeft, maar toch mag men niet vergeten dat steun altijd verslappend werkt op den gesteunde. Voor spr. is het dan ook niet de grootste vraag wat de regee ring, maar wat de boer moet doen. Deze crisis is anders dan de vorige. Vele landen steunen de eigen productie, bevorderen die daarmede, en ook Ne derland wordt gedwongen dien kant op te gaan. Dit alles belet de wereldpro ductie zooveel terug te gaan, tot er evenwicht is met de consumptie en be lemmert ook den handel. Ook thans zullen er slachtoffers val len en de val zal dieper zijn dan de vorige. De pachten en prijzen van den grond dalen reeds. Pachters worden ook nu tot arbeiders, en, evenals vroeger, zijn ook nu de hypotheekboeren de eer ste slachtoffers. Landbouw en boer zul len zich echter weer aanpassen en zoo zal het einde der crisis worden bereikt. En wanneer dan weer normale verhou dingen zijn bereikt, zal ook blijken, dat de landbouw weer verbeterd en gelou terd uit den smeltkroes is gekomen. Niettemin is ook een abnormaal ver loop mogelijk, zou de werkloosheid en toenemende ontevredenheid kunnen .en een gewelddadige omwente- m*>' j n,^an 's niet te zeggen, hoe het met de landbouwers daarna gesteld zal z91?; 00r den landbouw is een revolutie altijd ongunstig, al lijkt het spr. waar schijnlijk, dat het platteland dan minder lijden zal dan de steden. Want hoe het ook gaat, er zal altijd behoefte blijven aan goede, bekwame boeren. Spr. wil echter een eenvoudig verloop verwachten en wijst er op, dat ons land op een intensieve cultuur is aangewe zen, terwijl er nu het gevaar is, dat men uit bezuiniging, tot een meer extensieve bedrijfsvoering overgaat. Men bedenke echter wel, dat dan jaren noodig zijn om terug te winnen wat in één jaar verlo ren werd. Spr. ziet dan ook alleen heil m vooruitgang, in rationeele toepassing van wat wetenschap en ervaring leeren, en geeft aanwijzingen op welke punten v.erbeterd zal kunnen worden. tiiri;rfS 'aar za£ men de tarwe vroeg- tind ,4 e^eren' door verkeerde bemes- i worden VrSta?,el kan nog veel veredeld van J i.0 suiker°pbrengst hooger zijn 6ten' 'zenden tonnen teel aarde gaan nog naar de fabrieken, waar nuwi Philips 820 A met hetzelf de binnenwerk als Philips 830A, doch zónder inge- bouwden luidspreker. Met den Philips luidspre ker 2021 vormt dit toestel een prachtige combinatie. Philips 820A f 129.- Luidspreker 2021 f 19.75 ET INGEBOUWDEN FERRO-DYNAMISCHEN LUIDSPREKER F 165.- 2-KRINGS voor men plaats moet zoeken en waar vracht voor betaald wordt, en zoo zijn er nog zoovele zaken. Ook profiteeren er nog tevelen van de organisaties zon der zelf lid te zijn, of zijn ze lid en la ten steeds een ander het werk doen. Spr. waarschuwt tevens ernstig tegen splitsing en tegen afbraak, juist nu alle krachten zoo noodig zijn om op te bou wen. Misschien, aldus spr., moet ook de levenstandaard verlaagd worden. De landbouwer is nooit een tak van bestaan geweest, waarin duurzaam schatten ver diend worden, en dat is ook niet noodig. Het leven van den boer, die behoorlijk bestaan kan, is zóó mooi, dat hij de aan trekkelijkheid van de stad kan missen, schen. Spr. besloot met nogmaals zijn ver trouwen uit te drukken, dat de boer ook nu met ijver en toewijding, door de crisis zal komen, en de op hem rustende taak, onder den drang der omstandigheden ge steund door regeeringsmaatregelen, op waardige wijze zal weten te volbrengen. Geen Belgische paarden doch Nederlandsche. De algemeene voorzitter van de ver- eeniging „Stamboek voor het Neder landsche Trekpaard", jhr. J. van Vre- denburch, meldt aan de Maasbode het volgende: Naar aanleiding van de courantenbe richten uit de landbouwpers, dat de ge meentereiniging van Amsterdam in Bel gië een 40-tal paarden zou gekocht heb ben, had ik een onderhoud met den directeur van den dienst en den chef der afdeeling paardentractie. Het is mij gebleken dat sinds 1931 geen paarden meer zijn aangekocht. De nog aanwezige paarden zijn alle in Ne derland en wel in Limburg gekocht, hetgeen mij uit het kaartsysteem werd aangetoond. Bovenvermeld courantenbericht is onjuist, hetgeen ik met nadruk en met groote voldoening wénsch te constatee 1 ren. Uitvoer van forellen. De Minister van Economische Zakei en Arbeid heeft bepaalde-dat met in gang van 6 Febr. ,voor den uifvoei naar België en Luxemburg vvan levende of veFsche,, gekoelde of Jjevroren beek, en regenboogforellen certificaten zullen worden uitgegeven. Het tijdvak tot regeling van den uit voer naar België en Luxemburg is Vastgesteld van 1 Jlan. 1931 tot 1 -lan 1933. Het bedrag ter bestrijding' van ide kostenaan het afgeven der certifica ten verbonden is vastgesteld op 0.05 per K.G. netto met een minimum var f 0.25 per certificaat en met dien ver stande^ dat telkens tot veelvouden var f 0105 zal worden afgerond. Thomasphosphaatmeel. De directeur van het Rijkslandbouw proefstation te Maasricht meldt: Het is ons gebleken, dat in de afge- loopen maanden in Noord-Brabant, o.a. in de gemeenten Ossendrecht en Woensdrecht, een uit België ingevoerd product onder den naam van slakken- meel verkocht geworden is. Dit product is gebleken bij onderzoek van slechte kwaliteit te zijn; het voldoet niet aan de eischen die aan zonder rfarantie ver kocht Thomasphosphaatmeel (of Tho- masslakkenmeeel of slakkenmeel) dooi den codex gesteld worden. Men zij op zijn hoede, eische bij aankoop schrifte lijk garantie voor het gehalte en de echtheid, en betale eerst nadat men door het Rijkslandbouwproefstation een monster heeft laten onderzoekend Rectificatie. In het verslag van de terchtzitting van 1 Februari 1933, voorkomende in ons blad van 4 Februari, staat vermeld: „Zich in kenlijken staat van dronken schap op den openbaren weg bevinden: L, de R. te Vlissingen: Ontslag van rechtsvervolging." Deze mededeeling berust op eene ver gissing, aangezien in deze zaak nog geen vonnis is gewezen. De Hooge Raad heeft verworpen 't cassatieberoep van het communistische lid der Staten van Zuid-Holland, C. F„ die door het Gerechtshof te Arnhem is veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf-wegens het opzettelijk belee- digen van de Koningin en van eenige hoofden van bevriende Staten. Notaris mr. M. te Amsterdam/is in liooger beroep gegaan van het vonnis van de rechtbank, waarbij hij wegen vafsehheid in geschrifte,,- gepleegd dooi een ambtenaar in functie, veroordeeld werd tot 6 "maanden gevangenisstraf ma aftrek van voorarrest. Zooa'ls men weet had de notaris ;ii verband met de Aufwertung van D ii;t sche obligaties valsche verklaringen var oud bezit aangegeven. Voor de rechtbank te Maas trie i heeft Maandag terech't gestaan II. II., 2 jaair, te Sittard, thans gedetineerd, ter 'zake dat hij op 3 Dee- op zekeren J den IX, tegen wïen hij een veete had en met wien hij ruzie zoohjt/ op straat een schot bieeft gelost en hem in hel reciter been heeft getroffen. Het O. M. eischte 8 maanden gevan genisstraf. Beleediging van de Koningin. De Ilooge Raad heeft verworpen biet cassatieberoep van het communistische lid der Staten van ZuidUfolland C. F.,, die door het geredhjtsfeof te Arnhem is veroordeeld tot 3 maanden gevangenis'- straf wegens het opzettelijk beleedigen van de Koningin en van eenige hoofden van bevrienden staten. Voetbal. HansweertZeelandia 24. Betreffende dezen wedstrijd ontvingen wij nog het volgende: Beide elftallen stellen zich volledig op onder leiding van den heer Breugelmans. Hansweert wint de toss en verkiest met den zeer krachtigen wind mede te spelen. Na tien minuten spelen opent Zeelan- dias rechtsbuiten de score. Ondanks den straffen tegenwind zijn zij in het veld zeker niet de mindere, hetgeen zij te danken hebben aan betere baltechniek. Bij een aanval van Hansweert kan Z. links, den bal niet goed wegwerken en schiet hem tenslotte in eigen doel. Luid aangemoedigd door hun supporters trekt het Hansweert elftal nu op voor Zeelandia's veste en weet door een schot van haar mid-voor den stand op 2-1 te brengen. Hierna is het rusten. Na de thee blijkt dat de wind groote invloed heeft gehad op het spel. Spora disch komen de gastheeren nu weer over het halve veld, en weet Zeelandia door haar midvoor en rechtsbuiten de stand op 42 te brengen. Waarna de scheidsrechter einde aankondigde. De heer Breugelmans leidde op solide wijze dezen wedstrijd. Insider. De sergeant-majoor-administrateur K. Lövenstein van het 3e reg. inf. wordt met ingang van 1 April a.s. overge plaatst bij het 14 reg. inf. De sergeant-kok J. J. de Decker is van het wachtschip te Vlissingen en de sergeant-machinist J. J. Kesteloo van de Van Speijk, naar de marinekazerne te Willemsoord.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7