KUIST El WETENSCHAP. KERKNIEUWS. LANDBOUW. COES. IUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Begrooting Burg. Armbestuur. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling de begrooting voor 1933 van 't Burgerlijk Armbestuur aan en doen me- dedeeling van de gevoerde briefwisse ling over eenig.e punten. B. en W. maakten o.a. aanmerking op de memoriepost ,,nog te innen pachten over 1931" terwijl het verificatiebureau vermeldde dat aan achterstallige pach ten nog 4243 te innen was. Het B. A. schreef dat nog steeds Igetracht werd hiervan binnen te krijgen, doch dat we gens minder soliditeit der borgen een groot bedrag zeker niet ingevorderd zal kunnen worden. Voorts wilden B. en W. de post „bij drage in den geneeskundigen dienst der gemeente, om administratieve reden handhaven, waartegen het B. A. geen bezwaar had. Verder schreven B. en W. genoegen te nemen met de post ad 960.we gens bijslag op het pensioen van den eervol ontslagen secretaris-penning meester, uit overweging, dat reeds 26 Mei '25, dus lang voordat er sprake van was, dat het B. A. ooit een beroep zou moeten doen op de gemeenltekas, de vergadering van het B. A. tot deze re geling besloot. B. en W. legden er even wel den nadruk op, dat hierin geen an tecedent mag worden gezien voor der gelijke gevallen in de toekomst. Het B. A. antwoordde hierop, dat in de toe komst geen besluiten in dien geest zul len worden genomen De reductie pacht, 'gpraamd op 12.000 kwam B. en W. tamelijk hoog voor, omdat de rekening over 1931 een reductie aangaf van 13.826, terwijl de post „huur van landerijen" gedaald is met 6500. B. en W. veronderstellen, dat bij de verpachting eind 1930 en 1931 toch waaschijnlijk rekening is gehouden met de tijdsomstandigheden, zoodat op deze pachten wellicht geen rediuctie meer behoeft te worden gegeven. Het B. A. adviseert daarom ernstig dit bedrag niet lager te ramen, vooral omdat juist de pachten uit vroeger ja ren, dan de genoemde, belangrijk meer reductie zullen eischen. Tenslotte kwam de post bedeeling in geld" ad 45000.aan B. en W. te hoog voor. Mede omdat Augustus, Sep tember en October 1.1., gemiddeld 1000 gld. per jaar werd uitgegeven, en daar onder een bedrag was van 250. voor uitkeering aan werkloozen. Dit laatste bedrag zal echter komen te ver vallen nu de gemeentelijke steunregeling door den minister is goedgekeurd. Wies- halve zou, volgens B. en W. de raming kunnen zijn 52 x 750.zijnde 39000 afgerond 40.000. Het B. A. uit als zijn verwachting, dat, ondanks de genoemde verlaging met den steun uitgekeerd aan werkloozen, de post ad 45000, zeker zal blijken niet te hoog geraamd te zijn. Reglement politiepersoneel. B. en W. dienen den raad ter vast stelling aan een reglement voor het po litiepersoneel. Tot heden was hierin voorzien in het Ambtenaren-reglement, doch de minister maakte bezwaar tegen deze onderbrenging. In het nieuw vast te stellen, afzonderlijke reglement, heb ben B. en W. bepalingen uit het Ambte naren-reglement, voor zoover ze op 't politiepersoneel betrekking hebben, ge lijkluidend overgebracht. Subsidie Crisiscomité. Ten behoeve van het plaatselijk Cri siscomité vragen B, en W. een subsidie groot 396.25 -te géven. Het Nationaal Crisiscomité zal dan een gelijk bedrag beschikbaar stellen. De subsidie werd volgens een unifor me regeling door het Nationaal Crisis comité getroffen, vastgesteld op het vijf voud in guldens van het cijfer van het ge middeld aantal werkloozen in hei twee de halfjaar 1932. Exploitatie Sportterrein. Daar nader gebleken is, dat het aan leggen van vier speelvelden, beter in de bestaande behoefte zal voorzien, dan 't aanleggen van drie speelvelden, zoo als in het oorspronkelijke plan is opgeno men, stellen B. en W. den Raad voor, tot deze wijziging te besluiten. De meer dere kosten worden geraamd op 4.874, waaronder 4500 aan arbeidsloon. Het college biedt den raad een ex ploitatie-regeling aan, waarin het voor stelt, de exploitatie te doen geschie den door een „stichting", genaamd „Goessche Sportbelangen", Het bestuur van deze stichting zal, volgens de voor gestelde statuten, worden benoemd door B. en W. en bestaan uit minstens vijf leden, w.o., één lid van den gemeente raad, geen lid van het college van B. en W.; een vertegenwoordiger van den dienst der gemeentewerken; personen, niet tot deze categorie behoorende. Or ganisaties, welke binnen de gemeente Goes werkzaam zijn op het gebied der sport of lichamelijke opvoeding, en min stens vijftig leden tellende, kunnen ver zoeken om door één hunner leden in 't bestuur te worden vertegenwoordigd. Dit lid zal een adviseerende stem heb ben. Koopvoorwaarden, verhuringen, enz. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan „Algemeene voorwaarden voor den verkoop van bouwterreinen der gemeente Goes, welke aan den Patijn- weg zijn gelegen." B. en W. stellen den Raad voor: de huur der woning Voorstad 10, welke 5 per week bedraagt, buiten kosten water leiding, te brengen op 5.40 per week en daarvoor de kosten der waterleiding voor rekening der gemeente te nemen; den heer A. Meerman op zijn verzoek te ontslaan van zijn pacht van 'n stukje grond, plus nog een klein stukje, te ver pachten aan den heer A. Mol voor 15 per jaar; Aan den heer A. Govers te verhuren diens voormalige woning, thans ge meenteeigendom, voor 2.75 per week, en hem een pachtvermindering toe te staan, als nader omschreven; de woning Westhavendijk 55, te ver huren voor 2.10 per week aan den heer C. Snoep; de erfpachtcanon van de fa. J. Th. Pi laar te verlagen en de heeren J. de Dreu en F. Duijnhouwer te ontheffen van de verplichting om vergoeding te betalen voor het onderhoud van den weg, loo- pende langs hun terrein, een en ander in verband met den aanleg van den weg en het nieuwe haventerrein, waardoor de erfpachtsgrond van den heer Pilaar ver minderd werd en de gemeente voortaan genoemden weg zal onderhouden; Aan den heer J. L, van Noort een pachtreductie van 25 pet. toe te staan; aan de vereeniging „Helpt Elkander" te Wemeldinge te verhuren een stukje grond, deel uitmakende van het terrein der voormalige gasfabriek, aldaar, voor 25 per jaar. Wijziging Werkliedenregelement. De gascommissie uit den raad stelt voor; over te gaan tot het instellen van de functies: a. leerling-fitter op een weekloon van 15 per week op 21-ja- rigen leeftijd met jeugdaftrek van 2 per week voor elk jaar beneden den 21- jarigen leeftijd, en b. aankomend-fitter op een weekloon van 18 op 21-jarigen leeftijd met jeugdaftrek van 2 per week voor elk jaar beneden den 21-jarigen leeftijd. B. en W. schrijven zich te kunnen ver eenigen met het creëeren van deze func ties, doch zij achten de gestelde salaris normen te laag; terwijl de aangegeven regeling niet aansluit met de bestaande klasse-regeling. Zij geven de voorkeur aan een door de Commissie voor Geor ganiseerd Overleg voorgstelde regeling, die het loon bepaalt op 23 voor „aan komend fitter" op 21-jarigen leeftijd met 10 pet. aftrek voor elk jaar, dat de functionaris jonger is, en voor „leerling- fitter" op 20.70 per week (10 pet. min der), eveneens met 10 pet. aftrek voor elk jaar dat de functionaris jonger is dan 21 jaar. Aldus stellen zij den Raad voor te besluiten. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdagavond gaf de gymnastiekvereeniging U. D. I, haar tweede uitvoering in dit seizoen met oefeningen voor heeren, dames en adspiranten. Ter afwisseling werd opgevoerd het tooneelstukje „Oude Vrijers". De goed geslaagde (uitvoering (werd met een dansje besloten. Zaterdagmiddag ontstond in het station van de Locaalspoor op het dirp alhier een schoorsteenbrand. De brand weer werd gewaarschuwd, welke niet behoefde op te treden, daar er geen ge vaar voor uitbreiding bestond, liet men den schoorsteen uitbranden. KORTGENE. De werkmansvereeni- ging „Helpt Elkander" besloot met 33 tegen 9 stemmen op voorstel van den heer de Looff, het 35-jarig bestaan der vereeniging plm. eind Februari feeste lijk te herdenken. Het bestuur heeft de onkosten op 50 geraamd. Er zal dan een nader te bespreken tooneelstuk worden opgevoerd met bal na, BRUINISSE. Zaterdagmiddag had alhier de begrafenis plaats van den heer N. A. C. Wesdorp, in leven con troleur bij de Visscherijpolitie op de Zeeuwsche stroomen alhier. Hierbij was bijna het geheele corps der Visscherij politie, zoowel meerderen als minderen in groot uniform aanwezig. Collega's van den overledene droegen de baar naar het graf. Aan de groeve sprak ds. C. Waarden burg woorden van troost tot de familie; de Voorzitter van het bestuur der Vis- scherijen op de Zeeuwsche Stroomen, mr. H. van der Beke Callenfels, her dacht den overledene als een plichtsge trouw ambtenaar. STAVENISSE. In de Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering werd beslo ten, ook met het oog op de werkver schaffing, tot rioleering van den Kerk- weg, welk werk is geraamd op pl.m. 1500. De weg is eigenlijk Poldereigen- dom, maar samen willen gemeente en polder dit werk doen uitvoeren. Tengevolge van de vermeerderde uit gaven, wordt aangenomen een belasting- verhooging van het personeel met 50 pet. (en dus gebracht op 150 pet.) en op de fondsbelasting een van 20 pet. De ra ming van beide is 1700 en 1000. Rusthuis voor ouden van dagen. OOSTBURG. In de Herv. Kerk alhier had Vrijdag een openbare samenkomst plaats, waarin als spreker optrad de heer J. Welling, diaken bij de N. Herv. gemeente te Nijmegen, die kwam be spreken de plannen tot oprichting van een rusthuis voor ouden van dagen, uit gaande van den kerkeraad der Herv. gemeente van Oostburg. De heer Welling wees er op, dat eenige overeenkomst bestaat in de ge schiedenis van de stichting te Nijmegen en hier, immers reeds jaren bestaan er plannen, en sommigen gaan eindelijk twijfelen of er nog wel iets van terecht zal komen; dit was ook zoo te Nijmegen, waar reeds in 1893 eene vereen: fing werd gesticht om te komen tot een stichting voor ouden van dagen. Door verschillende omstandigheden had men reeds een besluit genomen tot aankoop van grond, dat later weer ingetrokken werd, later volgde opheffing der ver eeniging en het reeds aanwezige kapi taal van ruim 20.000 werd overgedra gen aan het Classicaal bestrJur van Nij megen. Eindelijk in 1922 werd de zaak te N, weer aangepakt, in 3 jaar werd 80.000 bij elkaar gebracht; in 1925 werd de stichting „Levensavond", ge schikt voor 48 menschen, in gebruik ge nomen, Oostburg staat thans voor het zelfde feit als destiidts Nijmegen. Spr. deelde in een 5-tal stellingen me de, waartoe men te Nijmegen is geko men als eischen voor te stichten rust huizen nl.: 1. Afzonderlijke woongelegenheden, zoov/el voor alleen-wonenden als ge huwde paren. 2. Maaltijden, bediening en verzorging op eigen kamer^ 3. Alge- heele vrijheid voor de bewoners. 4. Ei gen melubileeringi van woon- en slaap kamer en 5. Opname van invalide en andere personen, die bijzondere verzor ging noodig hebben, mits zij niet aan een ziekte lilden, die gevaar tvoor de omgeving oplevert. De toepassing de zer stellingen is te Nijmegen een succes geworden. Spr. werkte vervolgens alle 5 stellingen uitij Een directrice staat te Nijmegen aan het hoofd, gebroken is met het oude systeem van een Vader en Moeder en het werkt best. Laatstge noemd stelsel geeft trouwens voortdu rend aanleiding tot moeilijkheden. Spreker behandelt verder de vraag: „Is de oprichting van een tehuis voor ouden van dagen te Oostblurg, gezien de aanwezigheid van de stichting „Ro- zenoord" te Sluis, een zaak, die reden van bestaan heeft, die alleszins ge rechtvaardigd is en niet een (groot na deel zal gaan worden voor „Rozen- oord" zelf?" Van de 86000 inwoners van Nijmegen zijn 22000 niet katholiek en hiervan zijn er zeker nog 8000, die tot geen kerkge nootschap behooren of Israëlieten zijn, zoodat er nog een 14000-tal protestan ten overblijft en daar werd in 't voor jaar van 1932 een nieuwe stichting bij gebouwd voor beter gesitueerden, wel ke van 't begin af vol was, een bewijs, dat ook Z.-Vlaanderen W.D. een twee tal stichtingen zou kunnen hebben, ge zien het aantal protestanten. En over de qfuaestie of de voorgeno men Oostburgsche stichting concurrent zou kunnen worden van „Rozenoord", zegt spr., dat concurrentie niet behoeft en ook niet mag bestaan; slechts op een gebied mag concurrentie ontstaan, n|il. eene, die leidt tot een zoo goed mo gelijke verzorging van ouden van dagen, andere concurrentie is absoluut uitge sloten. Immers zij die in aanmerking ko men voor „Rozenoord" kunnen er niet over denken in de Oostbuirglsche stich ting opgenomen te Worden, het betreft twee verschillende groepen van men schen; „Rozenoord" is meer een stich ting voor diaconiemenschen en Oost burg moet dienen voor zelfbetalenden. Er zijn meer plaatsen in ons land, waar men de wijze van werken als te Nijme gen benijdt. Natuurlijk is de wijze van verpleging waarborg, of kan tenminste waarborg zijn, dat de menschen daar niet weg willen, die ondervinding heeft men te Nijmegen ook. Tenslotte deelt spreker nog eenige cijfers mede, betrek king hebbende op de exploitatie te Nij megen. Wij ontvingen een brochure ter op wekking tot deelneming aan de a.s. voorjaarsbeurs te Utrecht, die van 12 tot en met 23 Maart a.s. wordt gehouden. Volhardt en waakt is de zin spreuk in het begin. Het parool van de zen tijd voor het Nederlandsch Zakenle ven. En verder: Indien aan den spannen- den nood der laatste jaren iets goeds mag worden ontleend, dan is het wel de taaie volharding, waarmede het Neder- landsche zakenleven zich schrap zette tegen den onrust der tijden. Dat bleek ook in de Jaarbeurzen in de crisisjaren Een boekje met veel aantrekkelijke foto's, aantrekkelijk voor de lezing en aantrekkelijk voor een bezoek Op de alphabetische voordracht voor de benoeming tot kantonrechter te Terborg komt voor mr. J. Moolenburgh, griffier bij het kantngerecht te Mid delburg. Geslaagd aan de Theologische school te kampen voor het propaed. examen de heer L. van der Linde, W e- meldinge. Tandheelkundige kliniek te Leiden. Thans is definitief afgezien van het voornemen de tandheelkundige kliniek, welke nog steeds in het oude acade misch ziekenhuis te Leiden is gevestigd, onder te brengen in het gebouw der heelkundge kliniek op het terrein van het nieuwe academisch ziekenhuis. Benoemd als notabele der Ned. Herv. Kerk te Haamstede (vacatu re H. Brandenburg) de heer J. Been. AFDEELING Z. L. M. Vrijdagavond hield de landbouwver- eeniging, afd. van de Z. L. M„ te W e s t- k ape lie onder voorzitterschap van den heer L. Versluijs, een ledenverga dering. Ingekomen waren: 1. Een schrijven van de Z, L. M„ waarin werd medegedeeld, dat, ten einde meer en meer te komen tot een verbetering der Landbouwboekhouding onder de leden der Z. L, M., door de Maatschappij een plan ontworpen is om op eenvoudige wijze deze verbetering te helpen tot stand brengen In iedere plaats, waar een voldoend aantal personen deelnemen wil, wordt vanwege Jhet Bureau voor Landbouw boekhouding een z.g. practijkcursus in gesteld. De bedoeling is alleen aan de landbouwers, die zelf een bedrijf heb ben, practische voorlichting te geven, hun boekhouding, die ze zelf bijhouden in den loop van het jaar te controleeren en hulp te verleenen bij de aangiftefor mulieren voor Inkomstenbelasting, Door periodiek (zitdagen te organi- seeren, zouden de deelnemers in de ge legenheid gesteld worden voorlichting en advies te vragen in allerlei moei lijkheden, die zich ten aanzzien van de boekhouding en de fiscale aangelegen heden voordoen. Op dezen zitdag komt dan ieder deelnemer afzonderlijk met zijn boekhouding, welke hij zelf heeft bijgehouden. De kosten van deze zoo genaamde practijkcursussen worden zoo laag mogelijk gesteld. Uit de bespreking van dit schrijven bleek wel, dat men het nut van een dergelijke cursus inzag, waarom dan ook besloten werd, de maatschappij te ver zoeken, een persoon te doen komen, die voor een vergadering van de afdee- ling een uiteenzetting van de werkwijze dier cursussen zou geven. 2. Een schrijven van het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbein- dustrie Aktiengesellschaft te Amster dam, waarin werd medegedeeld, dat zij zich beschikbaar stellen, in een land- bouwvergadering een serie voordrach ten met films te geven. Voor dat doel hebben zij in 1932 een tweede Nederlandsche landbouwfilm opgenomen, die in verschillende deelen van ons land is gemaakt en meer spe ciaal het gebruik van Kalksalpeter als sitikstofmest illustreert. Besloten werd het genoemde bureau te verzoeken, zoo mogelijk nog in Februari, een voor dracht voor de afdeeling te doen "hou den. Enkele andere Ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aange nomen. Uit Jhet financieel verslag van den penningmeester bleek, dat de totale inkomsten over 1932 hebben bedragen 5.560 en de uitgaven 5.557. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat de vereeniging op 31 Dec. 1932 uit 69 leden bestond, waar onder evenwel ook begrepen waren, zij die voornamelijk lid zijn, ter wille van de slachtverzekering van den Kring Walcheren der Z. L. M. en niet, of bij uitzondering meedoen, in zake kunst meststoffen en voedermiddelen. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer Mm. Minderhoud Kz. Bij de rondvraag wees een der leden op de z.i. onbillijkheid, dat aan de auto's en vrachtauto's onbeperkt vrij heid wordt verleend thans langs de wegen te rijden, wat niet toegestaan wordt aan voertuigen, door paarden ge trokken, die slechts belast mogen zijn met 600 Kilo.Daar men algemeen van deze onbillijkheid overtuigd was werd besloten den „Kring Walcheren" der Z, L. M. daarop te wijzen en te trachten, alle voertuigen dezelfde verplichting op te leggen. Ook werd gevraagd, of er wel vol doende werk wordt gemaakt, tot het verkrijgen van steun op de aardappels. Besloten werd,dat daarover inlichtin- tingen zullen worden gevraagd bij den „Kring Walcheren". De in de Zeeuwsche boomgaarden aan te planten Appel-, Peer- en Pruim- varieteiten. (:-:) Door de algemeene vergadering der afdeeling Zeeland van de Pomologi- sche Vereeniging d.d. 15 Jan. '32 werd op voorstel van het bestuur een commis sie ingesteld, die de opdracht kreeg na te gaan of het mogelijk was de leden bij de variëteitskeuze van meerdere voor lichting te dienen. Algemeen werd ver wacht dat de werkzaamheden dezer commissie zullen leiden tot een snellere beperking van het aantal variëteiten, dat gekweekt wordt, terwijl daarnaast de ervaringen, die reeds werden opgedaan met nieuwe variëteiten vlugger onder de telers verspreid zullen worden. Er zal daardoor meer eenheid komen in de cultuur, wat in verband met den afzet der geteelde producten ook noodzake lijk is. Als eerste resultaat van haar ar- be;d b'edt de commissie een verslag aan. De variëteiten zijn voor elk der vrucht soorten ingedeeld in drie groepen: 1. De variëteiten, waarvan de aan plant zonder eenig voorbehoud kan wor den aanbevolen; 2. de variëteiten, die naar het oordeel der Commissie niet meer voor aan plant in aanmerking komen; 3. de variëteiten, waaromtrent in Zee land nog te weinig ervaring bestaat om ze reeds te kunnen aanbevelen. Van de onder I genoemde variëteiten, is een beschrijving gegeven, wat betreft hun groei, vruchtbaarheid, ziekte-aantas ting en handelswaarde. Bij de onder 2 genoemde variëteiten is volstaan met alleen die variëteiten aan te geven, die in een zekere mate in Zee land voorkomen, terwijl de redenen zijn gemeld, waarom de aanplant niet lan ger meer geadviseerd kon worden. Voor appels worden in de eerste, groep ge noemd: Yellow Transparent, Perzik roode Zomer appel, Manse's Codlin, Transparente de Croncels, Cox's Oranje Pippin, Sterappel, goudreinette, Early Victoria, Lane's Prince Albert, Bramley's Seedling, Zoete Ermgaarde. Peren worden in de eerste groep als volgt aanbevolen: Précose de Trévoux, Clapp's Favorite, Triomphe de Vienne, Louise bonne d'Avranche, Beurré Har dy, William's Duchesse, Doyenné du cornice, Zwijndrechtsche wijnpeer, Beur ré Alex. Lucas, Comtesse de Paris; voor massa-productie Beurré de Mérode, Maagdepeer, Nouveau Poiteau; stoof peer St. Remy; om in te maken Bon chétien Williams. Op het pruimengebied is de kennis óver 't algemeen nog gering, vandaar, dat in het verslag eerst een indeeling der pruimen-variëteiten wordt gegeven. La ter worden aanbevolen: Czar, Washing ton, Dubbele Boerewitte, Witte wijn pruim, Jefferson. DE BOER EN DE CRISIS. Rede van den heer P. Lindenbergh. Over het onderwerp De boer en de crisis hield de heer P. Lindenbergh, van Wemeldinge gistermiddag een le zing voor de Vereeniging van Oud-leer lingen der R. L. W. S„ in de „Prins van Oranje" te Goes. Spr. begon, met op te merken, dat een losse opmerking van hem, weerge vende zijn wensch om de oud-leeringen nog eenmaal toe te spreken, tot gevolg hady dat het bestuur hem daartoe inder daad uitnoodigde. Spr. zeide voorts, dat dit zijn wensch was, omdat de oud-leer lingen voor een groot deel de resultaten van de wetenschap in de landbouw-prak- tijk hebben bruikbaar gemaakt, en dit door hem op hoogen prijs gesteld wordt. Een onderwerp te vinden, was voor spr. echter niet gemakkelijk. De crisis in den landbouw is het onderwerp van den dag, en ieder is er zoo van vervuld, dat men voor iets anders bijna geen aan dacht heeft. En terecht, aldus spr., want de boer zit ook op buitengewone wijze in de knel, en gaarne zou hij het ver lossende woord vinden, maar helaas is de crisis geen sprookje en baten geen tooverwoorden. Toch zal hij trachten den boer een hart onder den riem te ste ken, wat vooral in dezen tijd, nu velen den moed dreigen te verliezen, zoo hard van noode is. En den grond voor deze bemoediging vindt spr. in het verleden want de geschiedenis herhaalt zich steeds, en ervaring is de beste leer school. De geschiedenis dan, leert, dat steeds schommelingen voorkwamen; op een tijd van tegenspoed weer een van voorspoed volgde. Ook in het begin der vorige eeuw maakte de landbouwende bevolking een zwaren tijd door. Zoo ver haalt men, dat een hofstede met bouw land van de hand ging voor een rijks daalder en een boer een weide kocht en nog een peperkoek toekreeg. In het mid den der vorige eeuw heerschte weer een periode van welvaart, waarna omstreeks 1877 opnieuw een tijd van malaise in trad. De hoofdproducten werden vrijwel onverkoopbaar. Spr. schetste vervolgens hoe hij zelf deze crisis doormaakte. De Nederland sche landbouw stond dien tijd in vele op zichten bij het buitenland ten achter. De opbrengst van het bedrijf werd be- heerscht door het weer en de hoeveel heid mest die men op den grond kon brengen. In den regel kwam men echter mest tekort en waren de oogsten ook vrij schraal. Het arbeidersloon was laag. Ook de weilanden leverden, vooral in droge jaren, weinig op. Bij het fokken van paai den werd geen systeem gevolgd en van „ras" kon niet gesproken wor den. Het rundvee werd als een noodza kelijk kwaad beschouwd, noodig voor den mestput. Ook hier geen ras. Als een nieuwigheid kwam de ver bouw »van suikerbieten, doch de resul taten vielen niet mee. De samenwerking der boeren bepaalde zich tot een mee stoot op coöperatieven grondslag, en 't samen hebben van kleine boeren, van een zaaddorschzeil. Wel was er saam- hoorigheid; men hielp elkaar zooveel men kon. De oude boeren stonden laat dunkend tegenover elke nieuwigheid en

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6