NIVEA DE ROODE VULPENHOUDER ZEELAND. lèaen ruwe huid BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.U. Ut uutauu, cm.; tar MIDDENSTANDSFEDERATIE DIERENBESCHERMING. MIDDELBURG. (lng. Med.) In een vergadering van vertegen woordigers van den Middenstand en belangstellende Middenstanders op ini tiatief der heeren A. Puls, J. Vogelezang en J. Strengers te Amsterdam gehouden werd in den breede de toestand van den Middenstand besproken. Algemeen was men het er over eens, dat de huidige organistatie van den Middenstand in de practijk bewezen heeft, geen voldoende waarborg voor de belangenverzorging van dien stand te bevatten. In het bijzonder in dezen tijd nu telkens op de ernstige wijze in die belangen wordt ingegrepen, zonder dat de economische gevolgen behoorlijk zijn overzien, achtte men een hechtere or ganisatie onder frissche en voortvaren de leiding, met betere voorlichting van de overheden noodzakelijk; ook ont brak, naaf het oordeel van de verga dering, nog zeer veel aan de voortdu rende voorlichtingen van de Midden standers zelf. De vergadering besloot daarom een .beroep te doen op de in Nederland be staande Middenstandsbonden en Vak vereenigingen van den Middenstand om tot een betere samenwerking te gera ken en om tevens te komen tot een degelijke behandeling van alle belan- gen-vragcn, die de Middenstand raken, 'om dezen stand bij de vervormingen van het maatschappij-leven te doen blij ven, wat hij tot nog toe was. De vergadering achtte het noodzake lijk, dat een Federatief Verbond wordt opgericht, dat in staat is, alle Midden- standsgroepen, van elke zoo economi sche als politieke en religieuze scha keering, te omvatten, om tot een zoo goed mogelijk inzicht in de verschillen de belangen en een zooveel mogelijk eensluidende opvatting te geraken. Zij meende voorts, dat de uitgave van een algemeen Middenstandsweekblad in deze dagen een eisch van noodzakelijk heid begint te worden. In verband met geruchten als zou deze vergadering beoogen, om een spe ciaal doel te verwezenlijken, stelde zij vast, dat bij het najagen van de hier boven genoemde doeleinden moet wor den uitgegaan van de volgende beginse len: le. dat dit Verbond zich in religieu zen zin op den grondslag stelt der po sitieve neutraliteit, d. w. z. dat het met erkenning van ieders recht op eigen overtuiging en belijdenis, de grondslagen van Cultuur en Volksleven, zooals die onder den invloed der eeuwen in Ne derland zijn gegroeid, aanvaardt; 2e. dat het bij zijn optreden uitgaat van de democratische grondslagen van ons staatsbestel en het alzoo, onder er kenning van ieders recht tot politiek partij-formatie naar eigen overtuiging, zelfs als organisatie geen politiek be drijft en de formatie van een Midden standspartij ter bescherming van groeps belangen verwerpt. DE PINDAMANNEN. In het Rotterdamsch Nieuwsblad le zen we: Dat men zooveel aandacht schenkt aan de te Rotterdam verblijven de Chineezen op Pindaneezen, is toch begrijpelijk. Godsdienst schrijft voor dat alle menschen onze broeders zijn en men vergete ook niet dat deze Oosterlingen hoofdzakelijk met Hollandsche schepen hierheen zijn gekomen en dat ze moei lijk terug kunnen reizen. Dat er ook veel uit andere havens rondloopen is waar, maar wat wil men er tegen doen? Steun trekken ze niet. Verhongeren mogen ze niet en tenslotte is het beetje eten, dat ze hier in Holland bij elkaar scharrelen, door A. W. v. E.v. R. 38). De dokter was thuis, maar hij had zijn spreekuur. Fayre werd naar de stu deerkamer gebracht, een onordelijkej maar comfortabele kamer op de bene denverdieping. Vlug nam hij op wat er in stond. Een groote schrijftafel, met pa pieren bedekt, stond bij het raam. Aan weerszijden van den haard stond een oude, ruime armstoel. Fayre nam plaats en warmde zijn handen bij het vuur. Ter wijl hij dat deed viel zijn oog op den schoorsteenmantel, en een, seconde later was hij overeind gesprongen en bekeek hij een foto met een smal lijstje die er stond. Bij het geluid van de opengaande deur keerde hij zich om en ontmoette den vasten blik van Gregg. „Ik ben niet gekomen om |u tijd te doen verspillen," verklaarde hij, hem de hand drukkend. „Ik weet dat u het druk hebt. Ik wou u alleen maar vertel len,, dat ik zoo brutaal mogelijk gebruik heb gemaakt van uw petroleum en van de vriendelijke diensten van uw bedien de. Ik kreeg wat verf op mijn jas, tóen ik over een hek leunde, en daar ik voor bij uw huis kwam, waagde ik het er op wat petroleum te vragen om de ramp te herstellen." „Dat doet mij plezier. Ik hoop, dat u toch geen gevaar voor de voedselver- deeling onder eigen landslui. Gun dien armen Pindaneezen Toch hun plekje zonneschijn, Laat ze in hun land vertellen Dat we ware Christ'nen zijn. Te A1 m e 1 is gister bij de firma H. ten Cate Co., textielfabrikanten, een staking uitgebroken. Ongeveer 750 arbeiders zijn bij de staking betrokken. De leiding is in handen van het N.A.S. De vier andere organisaties der textiel arbeiders wijzen elke verantwoordelijk heid voor de staking af» In de j.l. gehouden vergadering der afd. Zeeland van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren, gevestigd te Middelburg, bracht de secretaresse ver slag uit van de werkzaamheden in 1932 waaraan het volgende ontleend wordt: Op initiatief der afdeeling Zeeland werd de commissie ter bestrijding van stalbranden op Walcheren ingesteld, die 1.1. December met haar rapport gereed kwam. Wanneer de gemeenten in hun bouwverordeningen de gewenschte be palingen opnemen en indien daarbij de boeren uit eigen vrije wil die maatre gelen nemen, welke zonder noemens waardige kosten den toestand aanzien lijk verbeteren, dan kan de afdeeling tevreden zijn over het resultaat van het werk dezer commissie. In samenwerking met het Goesche be stuurslid, burgemeester Hajenius, werd op 4 October, Dierendag, een opstellen wedstrijd voor de lagere scholen aldaar gehouden, die veel succes had. De af deeling heeft tot nu toe weinig in Goes gepresteerd, maar naast het spreek woord „alle begin is moeilijk" bestaat het gezegde „alle begin is ergens", en het afdeelingsbestuur zal zeker op dit begin voortbouwen. 22 Personen wendden zich tot de af deeling voor gevallen van mishandeling of slechte behandeling van dieren; in vele kon verbetering gebracht worden andere waren ingewikkelder zoodat geen bepaalde oplossing kon worden ge vonden. 11 Malen werd door een min vermogende geneeskundige hulp inge roepen voor een ziek dier; de heer Kraamer verleende in al deze gevallen zijn gewaardeerde hulp. In het asyl werden eenige veranderin gen aangebracht, waardoor het een be ter aanzien kreeg, 66 kostdieren wer den opgenomen (verleden jaar 28) met een totaal van 526 verpleegdagen, en 19 zwerfdieren (verl. jaar 14) met to taal 59 verpleegdagen. Een gunstig tee- ken, als het aantal kostdieren groot, en het aantal zwerfdieren klein is! In het bestuur kwam verandering doordat mr. F. Adriaanse en mevr. E. AdriaanseBergansius, respectievelijk als voorzitter en als lid bedankten. In hun plaats kwamen: de heer J. Kraa mer als voorzitter, en de heer W. Geert- se als lid. In de plaats van mr. J. G. Veltman Fruin trad mevr. C. Veltman Fruin-Buteux toe; mevr. I. Hesselink- Feitsma bedankte voor het penning meesterschap, dat nu tijdelijk wordt waargenomen door de secretaresse mej, H. C. van Hoek. Het aantal leden bedroeg eind De cember 174, het aantal contribuanten 30. (Verleden jaar waren deze getallen 177 en 34), In het afgeloopen jaar kwam voor 't eerst een nauwere samenwerking tot stand met de Vlissingsche afdeeling, terwijl ook met de afdeeling Walcheren van den Bond van Politieambtenaren t. de verf er af hebt gekregen," antwoord de Gregg hartelijk. „Rookt u?" Hij overhandigde Fayre een doos si garetten en deze bedankte hem en nam er een. „Het spijt me, dat ik niet gastvrijer can zijn," ging de dokter voort, „maar er zitten een hoop patiënten in de spreekkamer te wachten, en ik ben ze niet kwijt voor minstens over eem uur." Fayre reikte naar de lucifers, die op den schoorsteenmantel lagen. Terwijl hij dat deed, viel zijn oog op de foto. „Een interessante kop", merkte hij op. „Het was een interessante kerel. Hij zou een hoogen oudrdom bereikt heb ben, als hij niet zoo gedronken had. Een van de beste werels, die ik ooit gekend heb." „Daar ziet hij naar uit," zei Fayre kalm, maar zoo ernstig, dat het Gregg bewoog op het onderwerp door te gaan. „Hij kwam in handen van een vrouw, en zij doodde hem zoo zeker, alsof zij hem vermoord had. Hij stierf door alco holvergiftiging het ergste geval, dat ik ooit zag. Probeeren te vergeten, noemde hij het." Gregg's stem klonk schor van ontroe ring en voor de eerste maal voelde Fay- re werkelijk tot hem aangetrokken. „Wat gebeurde er met de vrouw?" vroeg hij onverschillig. Gregg wendde zich af, om zijn siga- rette aan te steken, Fayre, die hem nauwlettend gadesloeg, merke op, dat Bescherming van Dieren contact.werd verkregen. In het verslag wordt voorts dank ge bracht aan de politie, die de afdeeling bij het behandelen van de meeste klach ten terzijde stond, en die bovendien 'n inspectie hield over de oogkleppen van paarden. En ten tweede aan de pers, die Dierenbescherming zeer ter wille was met het opnemen van berichten en spe ciaal met publicatie van het werk der stalbranden-commissie. Het verslag eindigt met de opmerking, dat de afdeeling in het afgeloopen jaar zeker niet stil heeft gezeten, maar dat haar werkzaamheden zich vrijwel uit sluitend hebben bepaald tot Middel burg en Goes. En dat, waar de afdeeling geheel Zeeland omvat (behalve Vlissin- gen, dat een eigen afdeeling vormt) er nog heel wat moet veranderen, voordat de afdeeling Zeeland haar naam waard is. Men verzoekt ons hier aan toe te voegen, dat men zich te Middelburg voor alle zaken, Dierenbescherming be treffende, kan wenden tot de secreta resse mej. H. C. van Hoek en te Goes tot burgemeester G. A. Hajenius. PLAATSELIJK CRISIS-COMITE. Ontvangsten van 30 Jan.3 Febr. 33. Middelburgsche IJsclub 1/3 saldo en- tree's ÏJsfeest 28 Januari 1933 89.33; Avondschool voor Nijverheidsonderwijs 18.71; N.N. 10; N. V. V. 2.55; We- kelijksche collecte 'f 153.90; gymnasium wekelijksche bijdrage 2.70%. Maandelijksche bijdragen: Meisjes school 3.85%; een gedeelte van het Personeel ten Stadhuize 6.95; Geref. Jongelingsver. 1; Een gedeelte van 't te Middelburg wonende kantoorperso neel der P.Z.E.M. 17.30; Zusters Gast huis 5.80; bijdrage 14e Regiment 16.49 Het Gironummer van den Penning meester is 188020. Bij het bureau van ons blad te Mid delburg is ontvangen: Wekelijksche bij drage Personeel Fa. Schulte en Thieme 2.21. Maandelijksche bijdrage Perso neel filiaal N.V. A. Kreymborg en Co 4.50; idem Personeel Fa. S. Wiener en Co. 17. COMMISSIE VOOR ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. Te kleine subsidie. Gisterenavond vergaderde de Cen trale Commissie in het on'spanningslo- kaal in het Militair Hospitaal onder voorzitterschap van den heer ir. B. C. Roeters van Lennep, die He aanwezigen welkom heette en direct het woord gaf aan den secretaris, den heer J L o r i e r, Deze deelde mede, dat aan de cur sussen voor algemeene ontwikkeling thans 90 personen deelnemen en wel voor Fransch 11, Duitsch 19, Engelsch 37, rekenen 15, Nederlandsche taal 22 en machineschrijven 16 en bovendien aan den cursus in Eerste Hulp bij onge lukken 12. Voor het ontspanningslokaal zijn in geschreven 225 personen, die sedert de opening op 10 Januari 1690 bezoe ken brachten, wat wil zeggen, dat ook 1690 koppen thee zijn verstrekt. Spr. betreurde het dat slechts een klein deel der organisaties een bijdrage voor ontspanning hebben gegeven, ten deele is dit achterwege gelaten, omdat de betrokken afdeelingen geen eigen kas hebben, maar geheel afhankelijk zijn van hun hoofdbestuur. De heer Paul onderschreef dit laat ste, maar stond verbaasd, dat geen bij drage bekend is van den Middelburg- schen Bestuurdersbond, die toch tot het geven van een bedrag besloot. De heer M e 1 i e f s t e meende, dat de verschillende Christelijke vakorga nisaties niet zullen kunnen steunen in gevolge hun reglement. De heer L o r i e r wees er op, dat er vooral behoefte is aan thee, suiker en koffie en hij is met de beide coöpera tieve verbruiksvlereenigingen ter fcake in correspondentie. Hierna las spreker een schrijven voor van B. en W. met een afschrift van een schrijven van den minister waaruit blijkt, dat voor de ontwikkelingstaak der commissie kan worden gerekend op een subsidie van ten hoogste 848 (zijn de het gemiddeld aantal werkloozen in de tweede helft van 1932) maal f 3-50 is totaal f2968 aan subsidie van rijk en getneente, die resp. 75 en 25 pet, daarvan zullen betalen. De voorzitter zeide, dat dit be drag zeer tegenvalt. Voor de cursussen voor algemeene ontwikkeling is f 1100 begroot, voor algemeene kosten f 470, is totaal f 1570, zoodat voor de cursus sen voor vakopleiding maar ongeveer 1400 resteert. Uit een telefonisch ge sprek met dr. Deelen heeft spr. opge maakt, dat in bijzondere gevallen wel licht iets meer zal worden toegekend Maar voorloopig zal met f 1400 rekening moeten worden gehouden, wat betee- kent, dat vele die vakcursussen zouden willen volgen, moeten worden teleur gesteld. Op voorstel van den heer mr. de Jong besloot de vergadering den tijds duur voor de cursussen in algemeene ontwikkeling terug te brengen van 8 op 6 maanden en wel nu door tot 15 April en dan weer van af 15 Oct. Daar door kon de desbetreffende begrooting van f 1100 op f800 worden terugge bracht en is voor de vakcursussen on geveer f 1700 beschikbaar. De heer C. D o e t s, voorzitter van de commissie voor het vakonderwijs, zeide den loop der zaken te betreuren, gezien ook de eerste circulaire van den minister van 10 Maart 1931, toen op zooveel mogelijk geven van vakonder- richt werd aangedrongen. Een tijdvak van 8 maanden met 9 tot 10 lesuren per week is toch zeker niet te veel. Er waren 200 menschen, die in de vakop leiding belang stelden en het moet de primeerend werken op degenen, die geen cursus zullen kunnen volgen. Men moet nu toekomen met het vierde deel der begrooting en dan komt de vraag naar voren welk vierde deel men nu helpen moet. Het bedrag is veel te gering en spr. uitte daartegen een woord van protest. De heer M e 1 i e f s t e zeide dat tus- schen 1931 en 1933 wel een groot ver schil bestaat. Het is juist, dat de minis ter wel eerder een definitieve toezeg ging had kunnen doen, maar de Com missie is er hier toch ook weTv.lug bij geweest. Spr. meende, dat de lasch- cursus en die in loodgieters en koper- slagerswerk wel kunnen vervallen. De heer D o e t s kon daarmede ac- coord gaan, al zijn die cursussen ook van groot belang en meende hij dat daar voor wellicht nog iets extra's te krij gen is. De heer mr. de Jong was van mee ning, dat men nu alleeen in algemeene lijnen moet spreken en de verdere uit werking aan de subcommissie moet overlaten De heer Onderdijk meende, dat de kans op meer krijgen uiterst gering is, dure cursussen als die in autogeen- en electrisch lasschen zullen moeten vervallen. Men kan natuurlijk daarvoor ten slotte nog wel iets extra's vragen. Spr. meende, dat samenwerking met. Vlissingen niet gemakkelijk te berei ken zal zijn, maar wellicht wel met an dere gemeenten bijv. met Domburg. Dit kan omdat enkele cursisten meer, toch geen' invloed op de kosten zal heb ben. De voorzitter was het er mede zijn hand zoo vast was als een rots, maar zijn stem was in het geheel zoo zeker niet, toen hij antwoordde: „Ik verloor haar uit het oog, maar te oordee- len naar het pad, dat zij bewandelde, heeft zij nu haar verdiende loon." Hij begeleidde zijn gast naar de deur en bieef nog een oogenblik met hem pra ten. Hij had zijn gewone, ruwe manieren weer teruggekregen, maar hoe kalm en vriendelijk Fayre ook scheen, hij voel de zich toch treurig te moede, want de fotografie was die van Baxter, en weer had Gregg alle bekendheid met mrs. Draycott gladweg ontkend. HOOFDSTUK XII. Toen hij Gregg's huis verlaten had, keerde Fayre niet naar Staveley terug, maar reed door naar Whitbury en luchte daar in het hotel. In de eerste plaats voelde hij zich op het oogenblik niet in staat een der huisgenooten op Staveley te ontmoeten en dan was het opschrift, dat op de rekening in Gregg's garage had gestaan, de naam van een van de stationsgarages te Whitbury ge weest en had hij de eigenschap, lastige karweitjes dadelijk aan te pakken en zoo gauw mogelijk op te knappen. Hij verheelde zich niet, dat hij het gevolg van dezen stap vreesde. Hij treuzelde niet met zijn eenzaam maal en om twee uur reeds besprak hij het onderwerp auto met den eigenaar van de garage, een opgeruimd, praat graag mannetje, dat verlangend scheen, hem alle informaties te verschaffen, dien hij geven kon. Fayre dischte ongeveer dezelfde ge schiedenis öp als in Carlisle, hlleen noemde hij nu niet den voerman, daar hij er rekening mee hield dat nieuwtjes in een kleine stad gauw de ronde doen, maar verklaarde, dat hij voor een vriend in Londen opkwam, wiens motorfiets op den avond van den 23en door een auto was aangereden, en die ternauwernood aan ernstig letsel ontkomen was. De garagehouder bracht hem naar het hok je, dat hem als kantoor diende, en haal de den legger te voorschijn. „Een groote gesloten auto, merk on bekend", mompelde hij. „Een Londensch nummer met een zeven erin." Snel ging hij met den vinger over de bladzij. „Niets op dien avond. Het was de avond van den moord, nietwaar? Het stormde en het was bitter koud, en er waren niet veel menschen uit. Er kwam bij ons niets binnen vanaf den lunchtijd, en dat verwondert mij niets." „Is er bij u geen enkele auto, die aan die beschrijving beantwoordde, uitgere den?" „Neem mij niet kwalijk, maar het heeft 'niet veel van een beschrijving!" zei de man vriendelijk grijnzend. „U kunt niet beweren, dat u ons veel hebt gezegd, om op af te gaan! Ik heb maar twee I^9rij5 u«n 20-90«te eens, dat men eerst een begrooting voor f 1700 moet opmaken en daarnaast aan wijzen, wie teleurgesteld zijn De minis ter heeft toch zelf op flink optreden ten deze aangedrongen. Van groot nut kunnen wellicht de districtscommissies zijn. De tot standkoming daarvan, zal volgens dr. Deelen voor 1 Maart haar beslag krijgen. De heer Staal achtte in de eerste plaats noodig de algemeene ontwikke ling, ten tweede de cursus in Eerste Hulp bij ongelukken. Spr. gelooft niet aan extrabijdrage voor het vakonder wijs. Spr. adviseert meer tijd aan teeke nen te besteden en om hen, die veel met motoren in aanraking komen, te oefenen op een ouden auto in het uit en in elkaar zetten van den motor enz. Na nog eenige bespreking besloot de vergadering te wachten, tot de subcom missie voor dit onderwijs een nieuwe begrooting heeft ingezonden. Deze zal dan worden gezonden aan den minister met een schrijven, waarin de Commissie haar teleurstelling uit over het bedrag dat kan worden ontvangen. Het laatste punt der agenda was een voorstel van 't bureau om samenwerking te zoeken met de omliggende gemeen ten, waardoor de kosten meer verdeeld zullen zijn. De heer L o r i e r wees er op, dat reeds verschillende uit andere gemeen ten deelnemen. Dit onderwerp lokte een algemeene bespreking uit, verschillende heeren za gen geen kans op medewerking van Vlissingen ten dezen opzichte en andere vreezen, dat de plattelandsgemeenten er niet over denken zullen de kosten van deelname aan de cursussen door per sonen uit die gemeenten aan Middel burg te vergoeden. Besloten werd op spoed bij de zoo gewenschte instelling der districtscom- misises aan te dringen, rekening te hou den met het beschikbare geld, maar dan nog eens den Minister er op te wij zen, dat Middelburg deze zaak royaal heeft aangepakt en het zoo jammer is, dat een cursus als die in electrisch las schen niet zal kunnen doorgaan. Bij de rondvraag vröeg de heer L o- r i e r of geen der aanwezigen weet hoe aan meer stoelen voor het lokaal te ko men, vooral met 't oog op de ontspan ningsavonden. Voorloopig zullen nog enkele banken worden bijgemaakt. Reeds eerder had deze spreker mee gedeeld, dat van het ijsfeest ongeveer 90 is ontvangen en dat op 'n bedrag van 60 zal kunnen worden gerekend van den avond gegeven door het P. T. T. personeel. Contribuanten-Concert. Zooals wij onlangs reeds meldden, zal het in September uitgestelde concert voor de contribuanten van het Middel- burgsch Muziekkorps als zaalconcert plaats hebben. Wij kunnen nu melden, dat dit nader bepaald is op WïoensdaJg 22 Februari in de Concert- en Gehoor zaal, Contribuanten zullen toegang heb ben op hun contributiekaart 1933. Als menn van 't concert wil profitee- ren, zal men dus deze contributie moe ten betalen en zij, die nog geen lid zijn, zullen goed doen zich als zoodanig aan te melden. huurauto's en natuurlijk heeft geen van beide een Londensch nummer. De eene is te klein, en de andete is hier welbe kend." Hij keek weer in zijn boek. „Dr. Gregg had ze dien avond. Zijn eigen auto was stuk. Hij haalde ze om streeks half zes." „Is ze nu binnen?" vroeg Fayre. „Ik ken den dokter en verdenk hem zeker niet van roekeloos rijden, maar ik heb mijn vriend nu eenmaal beloofd goed overal rond te kijken." „Heel goed, ik zal ze u laten zien. Als het iemand anders was dan de dok ter, zou ik aan een valsch nummer den ken. Dat wordt dikwijls gedaan. Behal ve het nummer beantwoordt de auto aan uw beschrijving/Maar dat doen de helft van de andere auto's in de buurt ook, wat dat aangaat." Hij wilde het boek reeds sluiten, toen zijn oog op een anderen post viel, en hij plotseling een uitroep deed hooren. „Wacht even! Er ging op den avond van den 23sten om ongeveer zes uur 'n auto uit. Ik heb zoo'n idee, dat het er een uit Londen was. De naam van den eigenaar was Page. Het nummer had er ook bij moeten staan, maar mijn vrouw vergat het blijkbaar op te schrijven. Gewoonlijk houdt zij dit boek bij, en u weet hoe vrouwen zijn!" (Wortd vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5