BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORT ZEEUWSGH NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN P. T. T. GOES. VUSSINGEH. HALSHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. Niet juist ONDERWIJS. AMSTERDAM, 7 Februari. Het eerste getal is de vorige notee- nng, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 1000-5 101—101. Ned. 17 1000-4 102%—102. Ned. 31 1000-4 100—100. Certificaten-3 8383%. Cert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 97%—97%. O. Indië 23 100-6 71%—71%. O. Indië 16 1000-5 98% O. Indië 26 1000-4% 93%—92%. Denemarken Oblig. 1926-5 8584%. Duitschl. 100-7 61%—63. Duitschl. 30 1000-5% 51%—53%. 's-Gravenhage 141/2 101 s/s Rotterdam !92G-103(M':y2 94— 93i/2. Utrecht, prov. 1928f-4i/2 IÖ21/4 Zeeuws. Hyp. B-5 101%101. Zeeuws. Hyp. B-4% 100% A Amsterd. Bank 108109%. C Rott. Bankver. 77%77%. A Twentsche Bank 95%95%, A Pref. Jurgens A. 100%100. A De Schelde N.B. 38%—38. A Ver. Papf, v. Gelder 58 C Am. Car Foundry 6%7%. C Am. Smelt Ref. 12%13. C Farbenind. I.G. 82%83%. C U. States St. C. 26%—27%. C North Am. Cy. 24%24%. A Born. Sum. H.M. 144143%. A Ned. Wol Mij. 55—55. A Singkep Tin M. 76%77. A J. C. Japan Ln. 33 A Rotterd. Lloyd 5251%. A S. M. Nederland 5657%. A Amst. Thee C.M. 28% A Houth. Alberts 2626%. C Baltimore Ohio 10%11%. worden, of eventueel herstel van krach ten kan vinden." Dokter Broekhuyzen vermeldt dan den gemiddelden verpleegduur der 3 klassen, in 1930, waaruit blijkt, dat de le kl. patiënten gemiddeld 18 dagen, die der 2e kl. 21 dagen en der 3e kl. 34 da gen in het gasthuis verblijven. Bij de B. A.-patiënten is uiteraard van Welstand in het geheel geen sprake meer. En terecht merkt de schrijver van het rapport op dat, wederom uit den aard der zaak, juist de langere ziekenhuisverblijven voor rekening van het B. A zullen komen: iemand van zeer geringen of geen welstand zal mis schien uit eigen beurs of door een ver zekering een kortstondig ziekenhuisver blijf in de 3e kl. zelf kunnen betalen, maar moet het langer duren, dan moet hij bij het B. A. aankloppen. In het rapport wordt vervolgens nuch ter en klaar becijferd, dat juist deze lang durige verpleegtijden den gemiddelden verpleegduur buitengewoon opvoeren; de gemiddelde duur voor de 3e kl. n i e t RA. patiënten was pl.m. 24% dag, voor de w e 1 B.A. pl.m. 67 dagen. Op het to taal der B.A. patiënten, dat (betrekke lijk) klein is, voeren juist de enkelen met langen verpleegduur het gemiddelde zeer op. Na het hier boven gestelde aan de hand van enkele sprekende en overtui gende voorbeelden uit de practijk te hebben toegelicht, verklaart dokter Broekhuyzen dan, dat „van de 8 pa tiënten die momenteel op de afdeeling van dr. Brongers liggen, er 5 direct naar ^uis konden, wanneer de bijzondere ver houdingen daar dit niet beletten". Het rapport vervolgt dan: „Tot slot wil ik in dit verband er op wijzen, dat geen patiënt langer in het ziekenhuis ligt, dan medisch en sociaal noodzakelijk is. Steeds weer valt het mij op, dat de dokters hun patiënten niet langer houden, dan door de omstandig heden geboden wordt; met leede oogen zien de geneesheeren hun zalen gevtuld met oude en invalide menschen, die hun medisch belangstelling niet kunnen op wekken. Herhaaldelijk doen zij zelf moeite, tezamen met de zusters, om een goed tehuis te vinden voor hun patiën ten," Aldus het nuchtere en sobere rapport van dokter Broekhuysen. Men leest er uit een duidelijke verklaring van den stand van zaken; er blijkt zonneklaar uit, dat, om het nu eens heel duidelijk te zeggen: de gemeentekas door hetgeen hier geschiedt op geen enkele wijze be nadeeld wordt, -zooals de heer Van An- del de goe-lgemeente wil wijsmaken. In tegendeel, het ligt voor de hand, dat, indien de bedoelde lieden uit het Zie kenhuis verdreven zouden moeten wor den,, de gemeente andere voorzie ningen zou moeten treffen, die haar méér geld zouden kosten. Dat kan men op z'n vingers natellen. En toch durft de heer Van Andel het te bestaan, door giftig één volkomen uit het verband berukt zinnetje te citeeren, den indruk te wekken, dat 'hier door hem wéér een rotte plek in 't bestuurs beleid van het ziekenhuis ontdekt is. Van tweeën een: dat is dom van den heer Van Andel. Of misleidend en dus demagogisch. Maar het een noch het ander strekt hem tot eere. Hem niet, en de fractie waarvan hij deel uitmaakt al evenmin, De Gasthuis-exploitatie. Het bestuur van het Gasthuis heeft aan den Raad het volgende schrijven gezonden: „Het Bestuur van het Gasthuis te Goes, in aanmerking nemende, dat ter vast stelling door Uw college, successievelijk zijn ingezonden: a. wijziging der begrooting 1930; b. rekening 1930; c. wijziging der begrooting 1931; d. begrooting 1932; e. begrooting 1933. Zonder dat een dezer stukken nog door Burgemeester en Wethouders aan Uw college is overgelegd, verzoekt U dringend bij Heeren Burgemeester en Wethouders op behandeling aan te drin gen, daar het Gasthuisbestuur, bij deze loop "van zaken, de verantwoordelijk heid voor de voortzetting van het be drijf dezer gemeentelijke instelling niet kan blijven dragen". A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr, 73%74%. C Int. Nickel Cy. 7%7%. A Koloniale Bank 5555. A N.I. Hbk. 1000 50%—51. C Ned. H.M. 1000 63—61. A Alg. Kunstz, U 2929. A v. Berkels Pat. 18%19%. C Calvé-Delft 62%63%. A C. Suiker Mpij. 20%20%. A Int. Viscose 22% A Ned. Ford A.M. 118118. A Philips Gem. B. 126%—128%-128. C Unilever 110%—110%-111 C Anaconda Cop. 76%-7. C Bethlehem St. 14%—14%-14%. A A.N.I.E.M.—N.B. 204—205. C A. Gas en El. Cy. 2%2%. C Cities Serv. Cy. 2%2%. A Kon. Petr. Mpij. 146%—147%-49%. C Contin. Oil Cy. 5%—5%-5%. C Shell Union O.C. 4%4%-4%. A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 16%16%. De raadszitting. Het tijdstip van aanvang van de raads vergadering a.s. Donderdag is nader be paald op twee uur namiddags in plaats van half drie. Benoemd met ingang van 1 Maart a.s. tot boekhouder van het kadaster, de hypotheken en de scheepsbewijzen te Haarlem, de heer J. J. Lunenberg, thans in gelijke functie alhier. Het aantal werkloozen is met 20 verminderd en bedraagt thans 1226, van wie 109 in werkverschaffing werken, De huldiging van den Olympischen kampioen. De heer Pahuld de Mortanges, de Olympische kampioen, zal Vrijdag bij aankomst aan het station worden ver welkomd door de verschillende sport- vereenigingen, o.a. zal de signaal-afd. der V. T. V.| en vermoedelijk ook de Marinekapel aanwezig zijn. Met muziek gaat het met fakkellicht in optocht naar „Britannia", Voor zoover onze correspondent te Vlissingen. Voor nadere bijzonderhe den over de filmvertoonig leze men de advertentie in dit nummer. ARNEMUIDEN. De muziekvereeniging Arne's Genoegen hield onder leiding van haar directeur den heer P. Meliefste 'n openbare uitvoering in de zaal van den heer Leenhouts. Het talrijke aanwezige publiek genoot ten volle van een achttal muzieknummers afgewisseld door enkele tooneelstukken. ARNEMUIDEN. De werkverschaffing die wegens de vorst stop gezet was, is thans weer aangevangen. Zij is thans be zig den Veeschen dijk af te graven, waaraan een 50 a 60 tal werkloozen ar beiden. Begrafenis K. Allaart, RITTHEM. Maandagmiddag werd het stoffelijk overschot van den oud-burge meester K. Allaart ter aarde besteld. Aan de geopende groeve sprak eerst Burgemeester P. W. ter Haar. Hij zeide namens het gemeentebestuur den laat- sten groet te brengen aan den overlede ne, die vele jaren aan het hoofd der ge meente heeft gestaan en den moeilijken tijd van mobilisatie en distributie heeft meegemaakt. Hem is nog het voorrecht geschonken bijna een tiental jaren te mogen rusten van zijn arbeid. Daar ds. J. Kuiper van Oost- en West- Souburg verhinderd was, sprak ds. A Heij van Koudekerke. Hij wees op twee voorrechten, die de overledene heeft ge had, namelijk de eerste te zijn geweest van zijn gemeente en den leeftijd der zeer sterken te hebben mogen bereiken Maar deze aardsche heerlijkheden gaan evenals alle andere voorbij. De hoogste heerlijkheid kan alleen Jezus geven, die gezegd heeft: „Ik, leef en gij zult leven". De oudste zoon dankte mede namens zijn moeder en verdere familie voor de laatste eer zijn Vader bewezen. VROUWENPOLDER. Bij het agent schap der Arbeidsbemiddeling stonjden 1 Januari j.i'. als werkzoekenden ,inge schreven 27 personen gedurende Jan werden ingeschreven 8 werkZo cke 11 den en afgeschreven 3 werkzoekenden,; zooi dat op 31 Jan. stonden ingeschreven 32 werkzoekenden WESTKAPELLE. Woensdag houdt de Raad alhier des namiddags ten half ze ven ure, een openbare vergadering. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Aanvullingskohier hondenbelasting dienstjaar 1932. Kohier hondenbelasting dienstjaar '33 Verzoek Bestuur bijzondere lagere schoo om voorschot op de gemeentelijke ver goeding, bedoeld in art. 10^ der L. O Wet voor 1934. Verzoek om vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. Wet van Bestuur der Bijzondere lagere schoo over 1932. Wijziging gemeente-begrooting 1932 en 1933. Bespreking brandweer. IERSEKE. Vrijdagavond is definitief overgegaan tot de oprichting van een Ned. Hervormd Zangkoor, dat de naam „Hosanna" zal dragen. Directeur is de heer Harthoorn van 's-Heer Arendsker- ke. Voorzitter is de heer C. de Jonge Czn., secretaris de heer W. Catshoek, penningmeester de heer W. Bakker en jestuurslid mej. Aa. de Jonge Cd. KORTGENE. In „De Stadswijnkelder" clubgebouw van de voetbal-vereeniging „D. V. O." werd Zaterdag een feest avond gehouden, georganiseerd door de genoemde vereeniging. De tooneel-ver- eeniging „U. D. I," van Wemeldinge ver leende medewerking om den avond te doen slagen. Met groot succes werd het tooneelspel „Haar beste Broer" opge voerd. De zaal was, ondaks het slechte weer, goed bezet. Het gebodene viel in den smaak van het publiek; een dank baar applaus na ieder bedrijf was de be looning voor het mooie spel van „U. D. I." Na afloop was er nog een gezellig bal. -«r IJZENDIJKE. Vrijdagavond brak brand uit in de nog nieuwe houten land bouwschuur van K, P. te Pyramide, zoo meldt „De Zeeuw". Spoedig was de IJzendijksche brandweer ter plaatse, maar aan blusschen van den brand viel niet meer ie denken. In minder dan geen tijd was alles een gloeiende massa OOSTBURG. Zaterdag vergaderde de afdeeling van de V. P. Z. in het gebouw der veilingsvereeniging „Avicultura" on der voorzitterschap van den heer D. H. van Zuijen. De rekening over 1932 werd goedgekeurd met een batig saldo van 1837. Ook de begrooting voor 1934 is ruim geraamd met 'n eindcijfer van 2497 en een reservepost van 1077. We is het ledental eenigszins achteruitgaan de, toe te schrijven hoofdzakelijk aan den nood der tijden. Mededeeling werd gedaan van den omzet in het veilingsgebouw over 1932 die ten nauwste verband houdt met de afdeeling. Er bleek uit, dat in genoemd jaar waren aangevoerd 1.073.352 kip peneieren, 4664 eendeneieren, 2408 eie ren van ganzen, 2408 van kalkoenen en 459 van parelhoender, totaal 1.125.220 dit is eenige tienduizenden minder dan in 1931. Er is gemaakt gemiddeld 2.72 per 100 eieren en uitbetaald 2.36. Aan- gevoerde boter 5410 kg, die gemiddelc 1.27% per kg opbracht, terwijl nog verkocht werd voor 1354 fruit; afge leverd werden 708 kuikens a 20 cent en 1406 broedeieren van het fokstation der afdeeling tegen 3 cent boven markt prijs der gewone eieren. De heer L. van Dijke werd bij accla matie als bestuurslid herkozen. Ter ver vulling van de vacature-Risseeuw were de heer P. de Hullu Hz. met 60 stemmen benoemd. In de later gehouden bestuursverga dering is de heer P. de Hullu tot secre taris benoemd. ZUIDZANDE. In den nacht van Zon dag op Maandag hebben onbekende hon den verschillende konijnen afgemaakt, die toebehoorden aan den landbouwer L. en welke liepen in een afgerasterden boomgaard. De politie stelt een onder zoek in, WATERLANDKERKJE. De bevol king dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.541 personen (288 m. en 253 v.). Er werden in 1932 geboren 4 jon gens en 4 meisjes; vestigingen 23 m. en 17 v. pers.; overleden 2 m. en 1 v. pers.; vertrokken 23 m. en 21 v. pers. (Be volking einde 1931 540 personen). De rijiksk'lerk A. verduin ,le, Hansweert is met ingang van 1 Maart verplaatst naar Rotterdam bui tengemeenten le afd. De heer W. Harthoorn herdacht gister den dag waarop hij 40 jaren ge leden werd aangesteld als koster der Evangelische gemeente te I e r s e k e. Met de Staatscourant zijn verzon den afdrukken van de akten betreffende De Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te C a d z a n d is in on derhandeling over den aanleg van een cricketbaan in de duinen aldaar. De gemeenteraad van Bosch- k. a p e 11 e heeft het besluit genomen de opcenten op de personeele belas ting van 250 terug te brengen tot 200. Voor den tijd van vijf jaren werden de opcenten op de gem. fondsbelasting vastgesteld op 100, A Ned. Scheep v. U. 5454%. A H.V. Amsterdam 165%169%-70% A Java Cult. Mij. 102——* i .1 A N.I. Suiker u00 /4 A Poerworedjo S.O. 6% A Deli Batavia 150%150%. C Deli Mij. 1000 121%—121%-23, Senembah 134%134%. Chicago Milw. 1%i/s. Amst. Rubb. C, 573/4— 58y8-59i/i. Deli B,at. Rubb 24y4— 24%. IIessa Rubber 22—23%. Serbadjadi S.R. 183/i-1 Ss/s Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. 6 Febr. 7 Febr. Londen 8.54% 8.53% Berlijn 59.12% 59.14 - Parijs 9.72 9.71% Brussel 34.64 34.63 Zwitserland 48.01 48.02 Kopenhagen 38.15 38.10 New-York 2.48% 2.48% de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen, te Terneu- z e n. OfcUlid I flKJlMUföC. I Lil* VAN DINSDAG Obl.markt- Young Industrie - Markt - Schepen Amerika Rubber Suiker 1 ttucm Koninkl. - Mijnen H.V.A. Wettig gedeponeerd.) is het, geen aandacht te schenken aan een slechten stoelgang. Allerlei ziekten en kwalen kunnen er uit voortspruiten. Zorgt dus voor een geregeld functionee- ren van het darmstelsel. Dit bewerkt op ideale wijze „ISTIZIN". „ISTIZIN-T ABLETTEN'zijn een wer kelijk onschadelijk en daarbij prompt werkend laxeermiddel. (Ingez, Med.) Geslaagd te Leiden voor het docto raal examen in de geneeskunde de heer F. J. J. Lambooij te Vlissingen, Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Haamstede, mej. H. L. A. Kok te Vlissingen. In den ouderdom van 76 jaar is te Oestgeest overleden de heer J. C. Wirtz Czn., oud-inspecteur van het L.O. in de inspectie Winschoten, een bekend figuur in den kring van het bijzonder onderwijs. De overledene tradin 1883 op als hoofd te Goes, vanwaar hij in 1890 naar Bedum ging. In 1901 trad hij op als hoofd-redcicteur van de Nieuwe Provinciale Groninger Courant. In 1902 volgde zijn benoeming tot arrondisse mentsschoolopziener. In 1905 werd hij benoemd tot districtsschoolopziener in het district Winschoten, in 1920 tot in specteur in de inspectie Winschoten, 'welke functie hij echter in 1921 in ver band met het bereiken van den 61- jarigen leeftijd moest neerleggen. DE KERKELIJKE QUAESTIE TE BIEZELINGE. Door een daartoe gevormd comité worden de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk te Biezelinge opgeroepen om door middel van een stembiljet te verklaren of men de ge meente al of niet onder het Toezicht op het beheer der Kerkelijke goederen en fondsen wil laten. Dit is reeds de derde poging die ge waagd wordt om van onder het Toe zicht te geraken. [Wij teekenen hierbij aan, dat het bo venstaande bericht den verkeerden in druk wekt, als zou een gemeente bij stemming kunnen uitmaken of zij al dan niet onder „het Toezicht" zou kunnen staan. Een gemeente, die onderdeel uit maakt van het groote lichaam De Ne- derduitsch Hervormde Kerk in Neder land, heeft zich naar de kerkelijke wet ten te gedragen. Doet zij dit niet, dan dient zij de consequenties dezer hande lingen, in strijd met de wetten en regle menten, volkomen te aanvaarden. Eener- zijds een onderdeel der Ned. Herv. Kerk willen blijven, andererzijds zich niet wil len gedragen naar de voor allen geldende wetten en reglementen dat is in ieder geordend lichaam, 't zij Kerk, vereeniging, gemeente of wat dan ook, ontoelaatbaar en onmogelijk. Red.] De Israëlitische gemeente te Naarden wordt opgeheven. De centrale commissie van het Ne- derlandsch Israëlitisch kerkgenootschap heeft Zondag de voordracht van de per manente commissie behandeld, waarbij wprdt voorgesteld om de Ned. Isr. ge meente Naarden op te heffen^ de oude synagoge te sloopen en de bezittingen bij die van de gemeente te Bussum te voegen. De heer dr. L. Weil van Middelburg heeft o a. zijn instemming met de voor dracht betuigd. Alleen de heer M. Mon nikendam (Veghel) achtte het onjuist dat kleine gemeenten worden opgehe ven en verzocht de benoeming van een commissie van onderzoek. De beheerder van de Isr. gemeente te Naarden en het tweede, overgeble ven lid, hadden een protest ingediend tegen de voorgenomen opheffing, welke zij ongemotiveerd achten en in strijd met de bepaling van een legaat van Josua Teixeira de Henriques de Castro, den in 1887 gestorven laatsten Portugee- schen Israëliet te Naarden, die de syna goge en bezittingen aan de Hoogduitsche Israëlieten heeft nagelaten. Ned. Herv. Kerk, Ds. J. H. Mulder te Hillegom heeft het beroep naar Rotterdam-Zuid (Char- lois) aangenomen. Ger. Kerken in H. V, Tweetal te Amsterdam-Centrum, M. Hinlopen, te Amstelveen, en J. van der Woude te Hilversum. Onder leiding van Franz Lehar en Emmerich Kalman zal te Weenen bin nenkort een concert worden gegeven van 200 jazz-musici. Verscheidene diri genten te Weenen, de stad van de wal sen, hebben verkaard, dat de jazz muziek een blijvend element in het mo derne leven is. Gedenkteeken voor John Galsworthy. De vereeniging van vrienden van Galsworthy heeft aan het gemeentebe stuur van Londen reeds nu verzocht, voor den overleden schrijver een gedenk teeken te plaatsen, en een beeldhouwer daarvoor aangewezen. 't Uitvoeren van werk door Corporaties buiten de aannemers om. Men bericht ons uit Amsterdam: De Vereeniging voor Bitumineuze Wegconstructies hield heden haar Jaar vergadering in een der zalen der In- dustrieëele Club te Amsterdam. Bij de behandeling van de kwestie van uitvoering van werk door corporaties buiten de aannemers om, kwam wel heel sterk naar voren, hoezeer de aan nemers en wel in het bijzonder de we- genbouwaannmers door deze kwestie worden getroffen. De door de Algemeene malaise toch reeds ,tot een /minimum gereduceerde hoeveelheid werk wordt door het in schakelen dier corporaties c.q. het uit schakelen der aannemers voor deze vrij wel tot nul teruggebracht. Algemeene instemming werd betuigd met het adres aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, waarbij een drin gend beroep op hem wordt gedaan om, werken in werkverschaffing door aanne mers te doen uitvoeren. De Duitsche postadministratie over weegt om de bestelling ten huize der geadresseerden van waardezendingen en de uitbetaling aldaar van postwissels tijdelijk te staken met h|et oog op de vele aanvallen op de daarmede belaste be stellers. Ind. Stoomvaartlijnen. Chr. Huygens 2 van Amsterdam te Batavia. Sibajak (thuisreis) 4, 7 n.m., te Mar- 4seille. Per luchtschip naar Indië. Dr. Eckener hield te Batavia een le zing over de mogelijkheden van de lucht scheepvaart. Hij hoopte over twee jaar per Zeppelin wederom Nederl. Indië te bezoeken.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2