Kleeding naar Haat BINNENLAND. ZEELAND. middelburg. de nieuwe Voorjaarstoffen WEER EN WIND. NUMMER 32. TWEE BLADEN. DINSDAG 7 FEBRUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Muiterij aan boord. M. VRIESMAN Co. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingen. $t<WWCtl*U MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Toen destijds op een onzer groote koopvaardijschepen de bemanning wei gerde aan de wettige bevelen van den gezagvoerder te voldoen, hebben wij onze verontwaardiging over dit optre den niet onder stoelen of banken ge stoken. Zooals lachen in huilen kan omslaan, zooals slechts één schrede het verhe vene van het belachelijke scheidt, zoo is het met de muiterij, waarvan thans sprake moet zijn, ook gesteld. Nu geen verontwaardiging meer: wij moeten ons over dit voorval vastberaden verheu gen! Verheugen, omdat het ons de oogen zal moeten openen hoezeer de samenle ving met haar voortdurende en systema tische verzwakking en ondermijning van de Gezags-idee op den verkeerden weg ■is. De forsche snede, die de chirurg in een zweer zal doen, is pijnlijk maar noodzakelijk; het geeft opluchting van spanning, verwijdering van kwade stof fen, en een spoedige genezing meestal. Wij zijn verslapt op dit punt. Verre- delijkt: het is toch immers niet onrede lijk, dat ook bijv. militair personeel zich in bonden en vereenigingen orga niseert; dat het zijn belangen door zijn besturen laat bepleiten enzoovoorts, enzoovoorts? Neen, dat zou inderdaad niet onrede lijk zijn, indien het militaire personeel in zijn geheel in de eerste plaats militair was, militair dacht. Indien het niet was „een baantje" waarin men een broodje kan verdienen, waarin m,en kan staken, naar believen, waarin men per vakvereeniging eischen kan stellen, dienst naar goedvinden kan weigeren, met het pistool op de borst Wat moet er nu gebeuren? In de eerste plaats onderschrijven wij volkomen het oordeel van dr. Colijn: „het is een klaar geval van muiterij, en men moet dat onderdrukken, zoo noodig door het schip met een torpedo naar den bodem van den oceaan te zenden". Niets is dan ook dwazer dan het tele gram (zoo men de juistheid daarvan mocht aannemen) dat het muitende schip heet afgezonden te hebben: „Wij zijn bereid ons op bepaalde voorwaarden, o.a. straffeloosheid der muiters, over te geven". Je reinste vakvereenigingstaktiek: „na de staking geen slachtoffers"Alsof de muiterij op een oorlogsbodem der Kon. Ned. Marine met een staking in een pottebakkerij gelijk te stellen ware! De e e n i g e mogelijkheid om de zaak zonder bloedvergieten te doen af- loopen, is o n vo o r w a a r d e 1 ij ke over gave van de muiters. Willen zij dat niet, dan dienen zij g e- dwongen te worden tot overgave. Tot eiken prijs. Om daarna hun gerechte straffen in den strengsten vorm te ondergaan. En dan de verdere gevolgen? Alom hoort en leest men nu van een rigoureuse zuivering onzer marine. Als deze noodig is en het heeft er allen schijn van dan onderschrijven wij dit volkomen. Leger en vloot dienen onvoorwaarde lijk en onomstootelijk betrouwbare in stituten ter beschikking en bescherming van het wettig gezag te zijn. Elementen, die aan dezen eisch niet voldoen, dienen verwijderd te worden. Dat geldt voor het leger, dat geldt in versterkte mate, voor de vloot f) Een krachtig optreden wil echter niet zeggen een onbesuisd optreden Wij sluiten ons hier volkomen aan bij de N.K.C.: „Men kan angstvallig trach ten te waken voor wering van revolu- tionnaire krachten, en eiken vorm van vakvereeniging of belangenorganisatie verbieden, zonder dat hiermede een an dere dan oogenschijnlijk bevredigende toestand is bereikt.... Een onderzoek door bezonnen mannen met hart voor dé marine en begrip voor de onderlinge be trekkingen fusschen hooger en lager personeel, zal onze regeering hier de juiste oplossing aan de 'nand kunnen doen, die niet enkel afbrekend, maar in hervormen den zin opbouwend is". De muiterij: zonder mededoogen den kop ingedrukt. Het probleem, dat er aan ten grond slag ligt: met breeden zin en vaste hand opgelost. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. De overrompeling. Omtrent de overrompeling lezen wij in de N. Rott. Crt.: Vrijdag 3 dezer was de Zeven Provin ciën op de reede van Olehleh op de Noordpunt van Atjeh aangekomen. De schepen liggen daar ongeveer een kwar tier roeien uit den wal. Er zou, naar gemeld werd, den Vrijdagavond volgens gebruik een instluif aan boord zijn, be wijs, dat de stemming onder het perso neel als niets te wenschen latend werd beschouwd. Voor een kleine plaats als Olehleh, de voorhaven van Koeta Rad ja en vandaar uit gemakkelijk bereik baar, is zulk een bezoek van een oor logsschip altijd een feestelijke gebeur tenis. Meestal wordt zulk een instuif beantwoord met een dansfuif in de plaatselijke sociëteit, terwijl al naar de omstandigheden aan een deel der be manning gelegenheid tot passagieren wordt gegeven. De muitelingen hebben juist op het oogenblik dat de na-avond samenkomst in de soos ongeveer begon nen kon zijn (men eet in Indië des avonds tusschen 8 en 9) en wellicht een deel der officieren aan boord zich nog in de „mess-room" bevond, hun slag geslagen. Men moet aannemen dat het plan niet bij opwelling is gekomen, doch terdege voorbereid was. De keuze van het uur, het dooven van de lichten, ten einde bij overrompeling te werk te gaan, zoome- het gereed staan met de bajonet op het geweer wijzen hier op. De telegrammen vermelden dat de commandeerende of ficier, (bedoeld zal zijn: de oudste offi cier van de wacht, een luitenant-ter-zee eerste klasse) met een roeiboot naar de ter reede liggende Aldebaran, is gevaren en daarmede den wal heeft bereikt, waar hij den commandant en verdere etat ma jor in de soos kon waarschuwen. Blij- baar heeft hij van de duisternis gebruik weten te maken om een aan schip vast gelegde vlet te bereiken en er onge merkt mee weg te roeien. Het uit- en aangaan van de lichten moet natuurlijk ook van den wal af zijn opgemerkt. Wel licht is het tegelijk een waarschuwings- teeken voor handlangers geweest. De achtervolging. Aan de achtervolging namen deel twee onderzeeërs, drie' vliegbooten, de mijnlegger Gouden Leeuw en het Gou vernementsvaartuig „Eridanus". Deze laatste heeft de „Aldabaran" afgelost. De commandant, officieren en sche pelingen, die zich aan boord van de „AL debaran" bevonden, zijn overgescheept naar de „Eridanus Deze aflossing be- teekent dat niet langer behoeft te wor den gevreesd, dat de „Zeven Provin ciën" uit het zicht zal raken. Twee radiotelegrammen waren gis teravond aan boord van de „Aldeba ran" ontvangen, waarin respectievelijk wordt medegedeeld dat 't geheele avon tuur bedoeld is als 'n protest tegen de salariskorting en waarin wordt aange boden zich over te geven onder zekere voorwaarden o.a. vrijheid van de mui ters, die de veiligheid der Europeesche gevangenen garandeeren. EvenWel men beschouwt deze tele grammen niet als ernstig gemeend en de onderteekening „de Europeesche en inlandsche bemanning" valsch. Acht uur 's avonds kwam een bericht dat „alles wel aan boord" was. Uitlating van Dr. H. Colijn. Dr. H. Colijn heeft in een persgesprek o. m. gezegd: Het feit, dat het schip onder stoom is gegaan en zee heeft gekozen, wijst er m.i. op, dat ook Europeesch perso neel zijn medewerking aan de muiterij verleend heeft, omdat ik niet geloof, dat het aan boord aanwezige Inland sche personeel op zich zelf in staat is met dat schip te manoeuvreeren. Intusschen doet het er weinig toe hoe het alles precies gebeurd is. De hoofd zaak is, dat er .een klaar geval van mui' terij is en dat men die muiterij moet onderdrukken, zoo noodig door het schip met een torpedo naar den bodem van den Oceaan te zenden. Maar zoo ver zal het dunkt mij, wel niet komen, daar de muiters wel eieren voor hun geld zullen kiezen. Doch dan komt de moeilijkste taak en dat is om de marine rigoureus te zuiveren van alle verkeerde elementen, zelfs al zou de heele vloot daarvoor een p«ar jaar stilgelegd moeten worden. 1 Wij vroegen ook nog of dr. Colijn in Oorlog is het ergste niet, het ergste is de dwaasheid die hem mogelijk maakt. R. de Clercq. de muiterij op de Zeven Provinciën en in de verdere gebeurtenissen, welke zich in de laatste dagen in de marine hebben voorgedaan, een op zichzelf staande episode ziet of het begin van een nieuw offensief van staatvernieti- gende krachten. Het antwoord luidde als volgt: Ik ben van oordeel, dat als de re geering haar autoriteit laat gelden het niets anders behoeft te zijn en ook niets anders zal zijn dan een episode, maar een episode, waaruit men wijs zal doen de noodige lessen te trekken voor de al- gemeene versterking van het gezag. Naar uit den Helder gemeld wordt, is de muiterij-beweging door het marine personeel aldaar kalm opgenomen. De situatie is rustig, hoewel enkele voor zorgsmaatregelen getroffen zijn. Zoo loopen verschillende officieren thans gewapend, de rijkspolitie heeft de ver schillende toegangswegen naar Den Hel der afgezet voor inspectie van de bin nenkomende auto's, ook met het oog op den import van pamfletten, waarin werd aangedrongen het voorbeeld der muitende bemanning der „Zeven Provin ciën" te volgen. Het pamflet was onder teekend: „het soldatencomité". Te Amsterdam zijn extra wacht posten bij het marine-etablissement ge plaatst voornamelijk tegen kranten ver strekkende communisten. De inwoqers van Batavia hebben plannen beraamd om hedenavond a.s. een demonstratie van trouw te houden. De inwoners zullen zich dan naar het paleis van den Gouverneur-Generaal begeven, om'hun trouw aan de regeering te betuigen. Geen verzoek aan Engeiand, Offiiecel wordt te Londen, naar de Maasbode verneemt, verklaard, dat van Nederlandsche zijde geen verzoek aan Engeland is gericht tot samenwerking met betrekking tot de muiterij op het Nederlandsche oorlogsschip „De Zeven Provinciën", doch hieraan wordt toege voegd dat, ingeval de muiterij het schip naar Singapore of elders in de Britsche wateren zouden brengen, een toestand zou ontstaan, welke nader overleg noodzakelijk maakt. P ersbeoor deelingen, De N. R. C. schrijft n a, v. de muiterij nog: 'n |0nderzoek, door bezonnen man nen, met hart voor de marine en begrip voor de (onderlinge betrekkingen tus schen lager en hooger personeel, zal onze regeering hier de juiste oplossing aan de hand kunnen doen, die niet en kel afbrekend, maar in hervormenden zin opbouwend is. Zulk een onderzoek is meer dan ooit geboden, omdat het geen zich sinds eind December heeft afgespeeld, op het bestaan van span ningen wijst, die noodlottig kunnen wor den. De critiek kan wachten, zegt het Hbld. Daarmede behoort ook de regee ring thans den commandant der Zee macht, die voor zeer moeilijke beslis singen kan komen te staan, niet lastig te vallen. Het eenig noodige is op dit oogenblik snelle en als 't moet onver biddelijk gestrenge bevestiging van het gezag. En steun voor de regeering,, die deze taak nu eerst en vooral moet ver vullen." Wat op de noordpunt van Sumatra is voorgevallen 'het overmeesteren van een Nederlandsch schip door in landsche muiters doet aan den tra- gischen overval op Lombok denken, schrijft „Het Huisgezin" (r.k.) en ver volgt: „Van de overheid wordt in de gege ven omstandigheden kracht, beslistheid, paraatheid' verlangd. De A.R. Rotterdammer zegt o.m.: Met dat al is een vlek geworpen op de Nederlandsche natie, welke lang zichtbaar zal blijven. Een schok gaat door ons volk. Zal deze geschiedenis vruchten dra gen of is het nog niet genoeg? Tenslotte de Gelderlander (r.k.): „Men hoede er zich voor, de publie ke opinie onnoodig op te zweepen. Ons land heeft wel ernstiger uren doorge maakt. Inderdaad! DE KATHOLIEKE JONGEREN EN DE K.R.O. Op een bijeenkomst van Katholieke jongeren Maandagavond onder leiding van mr. A. Peters gehouden te Den Haag, is naar aanleiding van de a.s. uit zending van een Belgisch Nederland- schen avond door den K.R.O. bij accla matie de volgende motie aangenomen: Het Verbond van Katholieke Jonge ren, gezien het program van de aange kondigde uitzending van een zgn. Ne- derlandsch-Belgischen avond pp a.s. Vrijdag, door den radio-omroep der N.- Nederlandsche Katholieken, spreekt zijn teleurstelling uit over deze uitzen ding, zijnde deze een aanval in den rug van onze strijdende Vlaamsche broe ders. Gistermiddag is in den ouder dom van 80 jaar te Haarlem overle den dr. N. Mansvelt, oud-secretaris en eere-lid van de NederlandscheZuid- Afrikaansche vereeniging, oud-minister van onderwijs in Transvaal. Bij Kon. besluit is de voo.rzilter van den Raad van A|rbeid te Rotte r- dam, C. van der Blurg wederom voor den tijd van zes jaren als zoodanig benoemd. DOM OF DEMAGOGISCH. Er heeft zich bij de behandeling van de gemeentebegrooting van Middelburg een geval voorgedaan, dat op zichzelf niet zoo buitengewoon belangrijk is, maar dat, wanner men ook de bijkom stige factoren in de rekening betrekt, van belang gaat worden. Zelfs dermate, dat wij er hier een nadere beschouwing aan dienen te wijden. Het geval op zichzelf het dus niet overmatig belangrijke gedeelte - is dit. Het is bekend, dat het Raadslid mr. Van Andel een ziekelijke belang stelling aan den dag legt ten opzichte van alles, wat met het door de Gods huizen te Middelburg geëxploiteerde zie kenhuis in verband staat. Nu kan men, het niet met de ziens wijze van genoemd Raadslid eens zijn de, niettemin 's mans goed recht tot het hebben en propageeren van zelfs de dwaaste denkbeelden erkennen. Waar toe hij' niet het recht heeft, is: be wust of onbew'ust maar meestal met den schijn of de waarschijnlijkheid der bewustheid valsch of bedriegelijk ci teer en; volmaakt onjuiste cijfers gebrui ken ter ondersteuning van eenig be toog, of wat daarvoor doorgaat; en, dit onheil eens of vele malen geschied en daarover op de vingers getikt zijnde, niettemin er mee doorgaan, aldus de eene politieke misstap op de andere sta pelende. In zulk eenj mate, dat ook de naar de grootst mogelijke welwillend heid in de beoordeeling en zachtmoe digheid in de veroordeeling strevende tegenstander niet anders kan, dan des heeren Van Anel's bekwaamheid tot het verv'ullen van eenige politieke functie ontkennen, of zijn goede trouw in twijfel trekken zoo niet beide. Wij vinden het waarlijk niet amu sant, dat we wederom den vinger op deze wonde plek in de Middelburgsche a.r.-raadsfractie moeten leggen, en we kunnen ons tegenover onze lezers slechts verontschuldigen met aan den eenen kant er op te wijzen, dat wij als regel aan hetgeen de heer Van Andel zegt en onder den naam „Metellus schrijft schouderophalend voorbij gaan, aan den anderen kant te stellen, dat wij moeten voldoen aan onzen plicht, z'ulk een in de politiek onmoge lijke figuur aan de kaak te stellen. Behalve aan enkele andere zaken, als den schoolarts en het abattoir, wijdt de heer Van Andel dus onophoudelijk zijn ongewaardeerde aandacht aan het ziekenhuis. Zijn laatste uitvinding is nu, dat dit ziekenhuis hetwelk der gemeente in derdaad veel g,e 1 d kost, wat nog niet hetzelfde is als dat het te duur is mede zulke enorme sommen uit de gemeentekas vergt doordat het Bur gerlijk Armbestuur er een soort dépen dance van 'n oude mannen- en vrou wenhuis van maakt. De in gemeentedienst staande ge neesheer, dokter Broekhuysen, heeft nu over deze ontdekking van den heer Van I Ontvangen voor Lange Delft B 144, Middelburg Zie Etalage (Ingez. Med.) Middelburg 7-II -'23 Dinsdag: hoogste luchttemperatuur 8.2 ?C; (46 °F); laagste 6.8 °C (45 °F). Heden 9 h. 7.5 °C; 12 h: 8.9 °C. 0.5 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand 764 mm; laagste 753 mm. Hoogste barometerstand 766.4 mm te Biarritz; laagste 742.6 mm te Torshavn. Matige tot krachtige, tijdelijk afne mende Z.W. tot Z. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke opklarin gen, waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 33; onder 16 h 56. Licht op: 17 h 26. Maan op: 13 h 06; onder: 6 h 22. V.M.: 10 Februari. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Februari. Hoogwater. Laagwater. Di. 7 11.36 23.56 5.28 17.55 Wo. 8 12.25 6.25 18.46 Do. 9 0.41 13.04 7.14 19.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Hoogwater. Laagwater, Di. 7 0.43 13.13 6.30 19.03 Wo. 8 1.40 14.06 7.29 19.55 Do. 9 2.30 14.50 8.17 20.35 Andel moeten rapporteeren; dat rap port is uitgebracht en in de geheime trommel gelegd; mr. Van Andel heeft gedaan gekregen, dat deze geheimhou ding door den Raad werd opgeheven, en, dit geschied zijnde, citeerde hij met de vreugde eens triumphators: „ik lees hier, M. de V„ dat van de 8 patiënten die momenteel op de afdeeling van dok ter Brongers liggen, er 5 direct naar huis konden, Wanneer de bijzondere verhoudingen daar dit niet beletten.' Schandelijk zulk een toestand, niet waar? Het Ziekenhuis samen met het B. A. worden nu eens ter dejge aan de kaak gesteld in hun complot: onnoo dig menschen in het ziekenhuis te leg gen ziedaar de strekking van des heeren Van Andel's venijnig citaat. De geheimhouding des rapports offi cieel opgeheven zijnde, hebben Ook wij de moeite genomen het eens door te le zen; met toestemming van den loco burgemeester publiceeren wij het hier, voor zoover de hoofdzaak betreft, vrij wel onverkort. Men leze het, rustig, en in z'n geheel en vrage zich dan af, of de heer Van Andel het recht had in 't openbaar te citeeren, zooals hij deed. „De 3e klas patiënten,, die voor re kening van het Burgerlijk Armbestuur in het Gasthuis liggen, behooren tot die menschen, welke onder zeer sobere om standigheden leven. Vaak zijn het oude menschen, die alleen wonen." „Hebben zij een gezin, dan is hierin vaak voor zieke of half herstelde men>- schen geen plaats'' „In het alg,emeen zal een ziekenhuis patiënt des te eerder naar huis gaan, naarmate de welstand thuis grooter is. Deze welstand brengt immers met zich mede, dat er th'uis min of meer gelegen heid is tot en dat er begrip is van het verplegen van zieken, zoodat de gasthuispatiënt, na zijn ontslag uit het ziekenhuis, thuis verder verpleegd kan

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1