goesche courant^ cabaret-avond M. K. T. WEER EN WIND. ZEELAND. NUMMER 31. TWEE BLADEN. MAANDAG 6 FEBRUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. )E MUITERIJ AAN BOORD VAN DE „ZEVEN PROVINCIËN". (Middelburgsch Klein Tooneel) WOENSDAG 8 FEBR. A.S. 8!/4 uur Sociëteit Markt MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bq het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bewqsnommers 5 cent. Tot nu toe zijn de volgende feiten met betrekking tot de muiterij door het aanwezige inlandsche personeel van de „Zeven Provinciën" bekend: Zoodra de „Zeven Provinciën" de reede verliet, zijn een officier en een constabel over boord gesprongen. Zij bereikten een motorsloep, welke blijk baar te voren door de muiters was be schadigd en roeiden naar den wal. De „Zeven Provinciën" is thans sedert Za terdagavond 10 uur onderweg en vaart in Zuidelijke richting. Het schip werd het laatst gezien bij Tjalang (Westkust van Atjeh). Behalve de bemanning van 150 inlan ders zijn er 50 Europeanen aan boord, van wie 16 officieren. De „Aldebaran" heeft het schip ach tervolgd, dat een voorsprong heeft van drie uur. De „Aldebaran" zal de „Zeven Provinciën" blijven volgen op een af stand van 5 mijl. Ondertusschen zijn verschillende maatregelen genomen. Hedenmorgen wordt een beslissend optreden verwacht. De bijzonderheden worden geheim ge houden. Definitieve berichten omtrent het lot van de 16 officieren aan boord van de „Zeven Provinciën" zij nog niet beschik baar. De namen dezer officieren zijn: Van Boven, de Kroon, de Vos van Steenwijk, Ritsema van Eek, Stegeman, Beets, Cool, Modderman, Reinierse, de offi cier van gezondheid Vos, Agelink van Rentergem, Koppen, Smits, de Wilde, Van Balk om en Dekker. De heeren Reinierse en Agelink van Rentergem zijn afkomstig uit Middel burg. De positie van de „Zeven Provin ciën was om zeven uur hedenmorgen: breedte 3 gr. 24.5 min. Noord, lengte 96 gr. 27 min. Oost. De namen van de onderofficieren, die zich aan boord van de „Zeven Provin ciën bevinden zijn: Van Ling, Rommer, Van de Wal, Daniels, Floresteyn, Fon- tyn, Isbruecker, Merkx en Voogd. De namen der korporaals en minde ren zijn niet bekend, aangezien de rol zich aan boord bevindt, Blijkens een officieel communiqué heeft een later radiobericht van de „Ze ven Provinciën" aan de „Aldebaran" gemeld, dat het in de bedoeling der mui ters is, den commandant en de overige officieren een etmaal voor de aankomst te Soerabaja aan boord toe te laten, waar zij met de verschuldigde eerbewij zen zouden worden ontvangen. Intusschen zijn het eskader en voorts de schepen en vliegtuigen uit Soerabaja naar het Westen gevaren voor de gelei ding en de bewaking. De laatste beken de plaats van de „Zeven Provinciën" was op 6 Februari 6 h voormiddag Zui delijk van Oedjoeng Radja, koers Z.O., vaart ongeveer 7 mijl. Hedenmiddag zijn de Dornier Wal's naar Telok Betong vertrokken. H.M. „Zeven Provinciën" ver laat Olehleh, zonder com mandant. Negen officieren door inlandsch personeel ge vangen genomen. V.D. Aneta meldde uit Batavia, Zon dag Hr. Ms. Pantserkruiser „Zeven Provin ciën verliet hedennacht twee uur de reede van Olehleh (Atjeh), terwijl de commandant en een gedeelte van den staf aan land waren. Aan boord was muiterij ontstaan door aanwezig in landsch personeel. Negen aan boord ver toevende officieren werden door matro zen met de bajonet op het geweer ge vangengenomen. Blijkens een nader bericht gingen Za terdagavond om 9 uur plotseling alle lichten aan boord van de Zeven Provin ciën uit om even later weer te ontbran den. Een officier begaf zich met een roeibootje aan land, om den comman dant, die in de Atjehclub zat te waar schuwen. De commandant der Zeven Provinciën, de militaire commandant op Atjeh en tien marineofficieren scheepten zich aan boord van de „Aldebaran", voor de achtervolging van de „Zeven Provinciën." Door de „Zeven Provinciën" werd later geseind, dat zij opvoer naar Soerabaya. Bij het departement van Defensie is van den commandant der Zeemacht in Nederl. Indië bericht ontvangen dat een Nederlandsch eskader dat oefende bij de zuidkust van Celebes onmiddellijk naar de Atjehsche wateren is vertrokken. Naar van officieele zijde als nog ver nomen wordt hebben drie schepen van onze vloot, te weten H. M. „Java" en twee jagers radiografisch opdracht ge kregen zich onverwijld op de route van „De Zeven Provinciën" te zetten, aan welk bevel bereids uitvoering is gege ven. Zaterdagavond is de Marinestaf in spoedvergadering bijeen gekomen en is besloten alle in de Indische wateren aan wezige oorlogsbodems opdracht te ge ven, de achtervolging in te zetten. De „Gouden Leeuw" is hedennacht 12 uur uit Tandjong Priok vertrokken. Drie Dornier vliegbooten zijn uit Soerabaia te Batavia aangekomen en zullen heden middag vertrekken met een niet op te geven bestemming. De „Zeven Provinciën". „De Zeven Provinciën" is een oorlogs schip dat in 109 te water gelaten werd. Het meet ruim 6530 ton, is 101 meter lang en 17 meter breed. Het is uitgerust met 20 kanonnen, 2 mitrailleurs, welke allen door de muiters bediend kunnen worden. Het artilleriegeschut bestaat uit 2 kanonnen van 26 c.M,, 4 van 15 c.M., 10 van 7.50 c.M., semi-automatische, als mede 4 kanonnen van 3,7 c.M. De mi trailleurs zijn zeer modern, met vergroot draagvermogen. Er bevindt zich een groote hoeveelheid munitie aan boord, waartoe de muiters zich wel toegang zullen hebben geforceerd. Normaal be vinden zich 350 man aan boord: com mandant is overste Eikeboom. Naar verluidt is de eerste officier Meyer door de muiters gevangen genomen. HET OORDEEL VAN MINISTER DECKERS. Het r.k. ochtendblad „De Maandag morgen" had een kort onderhoud met den minister van Defensie, dr. L N. Deckers. Positieve uitspraken, aldus begon Z.E., moet u in dit stadium niet van mij ver wachten, daartoe is de aangelegenheid te delicaat en te praematuiur. Het valt niet te ontkennen, dat dit voorval van zeer ernstigen aard is en uniek in de historie der laatste tijden van onze spreekwoordelijk betrouwbare zeemacht. Maar laten we in elk geval de hoofden koel houden. Muiterijen, zoo als we helaas thans een zelf beleven, zijn ook op andere goed gedisciplineerde vloten voorgekomén, zonder dat zij het algeheel moreel van het zeewapen heb ben geschokt" „Hoe de afloop van dit inderdaad niet algemeene voorval ook zijn zal, op dit oogenblik, zelfs nu het schip nog in han den der muiters is, raad ik een ieder aan, althans geen wijderistrekkende con sequenties te trekken, dan die de feiten zelf opleveren. Zooals u weet, zijn H.M. Java en twee jagers onderweg naar het muitende schip. Laat ons allen hopen, dat de overgave aan het Wettig Gezag zonder bloedvergieten zal plaats vin den." „Gesteld, dat dit voorval, uit bepaalde denkrichting, op de ons thans nog slechts ten dienste staande gegevens, zou wor den uitgebuit, om het op te blazen tot te groote proportie s om er voorbarig verontrustende conclusie s uit te rekken, dan kan ik nu reeds verklaren, dat zoo danige alarmeerende publicaties volko men zonder grond zijn op dit moment. Want met de beste ten dienste staande gegevens (en die zullen in eerste in stantie vermoedelijk toch wel bij mij aanwezig zijn) zijn zoodanige conclusies van verstrekkenden aard onmogelijk te trekken." Verschillende Marine-autori teiten zeggen hun meening over het Aneta-telegram be treffende de Muiters van „de Zeven Provinciën". (Speciale correspondentie) In den loop van j.l. Zondag werden wij allen opgeschrikt door het, op het eerste gezicht zoo overweldigende be richt van de gebeurtenissen aan boord van „De 'Zeven Provinciën". Naar aanleiding daarvan hebben wij ons tot verschillende autoriteiten ge wend, om inlichtingen. De heer J. DE GRAAF, chef van den Marinestaf, heeft ons zeer beslist te kennen gegeven, niets meer te weten, dan hetgeen Aneta reeds had gemeld. De heer H. B. L. BRAAM, gep. kap. luit. ter Zee, Bestuurslid van de Ned. Vereen. „Onze Vloot", liet zich in kor te trekken, ongeveer op de volgende wijze uit: Waak in de eenzaamheid over uw gedachten, in het huisgezin over uw humeur en in gezelschap over uw tong. „De Zeven Provinciën" is een oplei dingschip, voor kannonniers, 'n artillerie opleidingsschip dus, en zoowel de Over ste Eikeboom, als de le officier, luit. ter Zee le klas Meyer, staan bekend als flinke en doortastende officieren, die indien mogelijk zeer zeker niet de gelegenheid voorbij hadden la ten gaan, om tegenmaatregelen te ne men, of tegenweer te bieden, zelfs al was de kans op behoud ook nog zoo gering geweest! Er zijn twee gevallen aan te nemen: het eerste is: dat de actie reeds tevoren van zich had laten spre ken, in welk geval de officieren in ieder geval bewapend waren geweest, en ten tweede, dat er geen spoor was geweest van eenig ontevredenheid, zoodat de overval volkomen bij verrassing plaats vond.. Voor zoover men thans kan na gaan, spreken alle gegevens voor het tweede geval. In de eerste plaats is het niet zeker of de 240 inlanders, die aan de actie deelnamen, alle behoorden tot het vlootpersoneel, in de tweede plaats waren de commandant, alsmede de meeste officieren aan den wal, het geen ook niet wijst op dreigend gevaar en in de derde plaats waren de 9 of ficieren, die gevangen genomen werden en zich aan boord bevonden, voor zoo ver uit de berichten valt op te maken, op dat oogenblik alle tezamen, zoodat het wel het waarschijnlijkste is, dat zij tezamen waren in de Zoogenaamde „longroom", achter in het schip. Van uitgezette posen is in het Ane- ta-bericht geen sprake, zoodat men met vrij groote waarschijnlijkheid kan aannemen, dat men over een dergelijke mogelijkheid zelfs niet in de verste ver te dacht. Wat de groep blanken aangaat, staat het vast, dat over het algemeen de on derofficieren op de hand der officieren zijn. Mogen de korporaals de zijde der manschappen kiezen.... de onderoffi cieren hebbben in bijna alle gevallen ook al omdat er voor hen té veel op het spel staat getoond steeds aan de zijde van het commando te staan. Als men nagaat, dat het besturen van een schip van een dergelijke tonnage geen eenvoudige kwestie is en de ge zagvoerder, Overste Eikeboom, zich aan den wal bevond, is de waarschijnlijkheid groot, dat onderweg moeilijkheden zul len voorkomen, die de eenvoudige ma trozen niet kunnen oplossen. Bovendien is onder muiters altijd de vraag, wie hun aanvoerder zal zijn, een voortdurende twistappel. Het opleidingsschip de „Zeven Pro vinciën" was, gedurende de schietoefe ningen in die buurt een geregeld bezoe ker van de baai van Sabang. Het kleine gouvernementschip, de „Aldebaran", is onmiddellijk de „Zeven Provinciën" na gegaan, maar kan, daar het haast niet bewapend is, niets uitrichten, daar het onmiddellijk in den grond geschoten zou worden. De overval had ongeveer plaats om 9 uur Zaterdagavond j.l. en de „Ze ven Provinciën" koos om drie uur 's nachts zee. Een vliegtuig is het dicht op de hielen en houdt, in samen werking met de „Aldabaran" de vloot, die juist ter hoogte van Celebes, o p 10 dagreizen afstands (?Red.) groo te oefeningen houdt, geregeld op de hoogte. Devloot heeft onmiddellijk koers gezet naar de „Zeven Provinciën", even als een eskader, dat op ongeveer 2^ dagreis afstands kruiste en thans full- speed achter de muiters aan zit. Het lijdt dan ook geen twijfel, of deze wor den binnenkort ingehaald en gevangen genomen. Misschien zal er daartoe een vuurgevecht moeten plaats hebben, mis schien geven de muiters, hetgeen in het geheel niet ondenkbaar is, aangezien de moed waarmede zulke ondernemingen begonnen worden, meestal spoedig plaats maakt voor bezinning, zich ook zonder slag of stoot over. De overmacht van lucht- en zeewapenen maakt een uitslag niet twijfelachtig. Daar alle havens na tuurlijk gewaarschuwd zijn, kan de „Ze ven Provinciën" nergens aanleggen, teneinde te bunkeren, drinkwater o voedsel in te nemen, zoodat men in Ma rinekringen geringschattend de schou ders voor deze ondoordachte, dwaze actie ophaalt, die de schuldigen slechts gevangenisstraf, via den Krijgsraad, op de hals haalt en verder mogelijk, wan neer men zich de situatie niet indenkt eenig kwaad berokkent aan de naam der Nederlandsche Marine. Het spreekt vanzelf, dat nu de actie dergelijke vormen gaat aannemen de autoritei ten zeer streng zulen optreden en geen verzachtende omstandigheden in reke ning zullen worden gebracht. Hipelijk zal er geen bloed vloeien en zullen de muiters inzien, hoe hopeloos dwaas en ondoordacht hun daad is, hoe weinig zij ermede bereiken en zullen zij zich wel dra gewonnen geven. Het is volkomen duister, wat de muiters zie hvan hun daad hadden voorgesteld en wat ermede trachtten te bereiken. Het geheel is na tuurlijk het resultaat van de praktijken van enkele aandrijvers, die zich zoo als gewoonlijk in de menigte ver schuilen en de mogelijke ontevre denheid hebben aangewakkerd. De in druk is, dat hier in geen geval van Cu- raqao en van hier. De omstandigheden en de gevolgen zijn heel anders, dan destijds gedurende het avontuur van den heer Fruitier." STAATSRAAD J. J. RAMBONNET, dien wij naar zijn meening over dit ge val hadden gevraagd, deelde ons het volgende mede: „Ik ben over dit bericht inderdaad sprakeloos. Nooit had ik kunnen ver moeden, dat dergelijke excessen bij de .Vloot mogelijk zouden kunnen zijn. Voordat ik dan ook nadere bijzonder heden heb gehoord, zou het mij beslist onmogelijk zijn, ook maar éénige mee ning omtrent dit geval te kunnen heb ben. Volgens mijn gedachtengang moet men een dergelijke actie toch reeds da gen te voren hebben voelen aankomen, hoewel aan de andere zijde alle teeke nen er op wijzen, dat men volkomen ver rast is. Volgens mij zoudén de officie ren in ieder geval sedert het geval van het verzuimde appèl reeds bewapend moeten zijn en moeten zij in ieder geval tegenweer hebben geboden. Veel kan in zoo'n geval de persoonlijkheid en de mentaliteit van den gezagvoerder of diens waarnemer uitwerken. Ik heb ge' vallen mee gemaakt, waarbij één offi cier de heele situatie redde en ook wel waarbij één officier door ontactvol op treden geen vasten voet kon krijgen en de onaangenaamste situaties schiep, Zooals ik reeds gezegd heb: de verdere berichten moeten het beeld helpen vor men, dat thans nog maar vaag en onom- lijnd is. Dat de heele onderneming een dwaze, nuttelooze actie is, waarmede men niets bereikt, is overduidelijk! Als men nagaat, dat op een opleidingsschip, want dat is de „Zeven Provinciën", over het meerendeel slechts menschen zijn, die opgeleid worden tot aanstaand ka der, dus vrijwilligers, die zich voor de zaak juist b e ij v e r e n, inplaats van daaraan schade aan te brengen, is het heele geval nog veel onbegrijpelijker!" GEDENKTEEKEN-OVERDRACHT DR. J. TH. DE VISSER. Donderdagmiddag 9 Februari a.s, zal in de kapel op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam de over dracht plaats hebben van het monument op het graf van wijlen dit, J. Th. de Vis ser. Het woord zullen daarbij voeren mi nister jhr. mr. D. J. de Geer, voorzitter van het comité voor het gedenkteëken, en de zoon, mr. J. A. de Visser*, DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN De centrale kiesvereeniging Leiden heeft Zaterdagmiddag de officieele lijst van candidaten voor de a.s, verkiezing van de Tweede Kamer als volgt samen gesteld: 1. prof. dr. B. D. Eedrmans, 2. C. G. Roos, 3. mr. A. N. Molenaar, 4. mr. H. P, C, M. de Witt Wijnen, 5. mevr. mr. Bakkervan Bosse'.l DE KERMIS TE EINDHOVEN. In zijn Vrijdagavond gehouden ver gadering besloot de gemeenteraad van Eindhoven, na langdurige discussie, om te bepalen, dat jaarlijks, voor het eerst in 1933, de kermis zal worden gehouden op den laatsten Zondag der maand Juli tot en met den daaropvolgenden Woens dag. 'n Voorstel van. de raadsleden Wijsmuller (a.r.) en Putman Cramer (c.h.) om de kermis eerst op Maandag te doen beginnen en den Zondag uit te sluiten, werd met op deze twee stem men na, algemeene stemmen verworpen De Koningin heeft een bedrag van 10.000 geschonken aan het Nationaal Crisiscomité. Vereenigt het nuttige met het aange name en bezoekt den ten bate der Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. te Middelburg Voorverkoop kaarten aan de bekende adressen a f0,60 's Avonds aan de zaal a f 0,75. Na 9 uur geen toegang. Na afloop GEZELLIG SAMENZIJN met de Jesayes Original Jazz Players. (Ingez. Med.) Middelburg 6-II-'33 Zaterdag en Zon dag hoogste luchttemperatuur 11.4 °C; (53 °F); laagste 6.8 °C (45 °F). He den 9 h: 7.7 12 h: 8 °C. Zaterdag/ Zondag geen; Zondag/Maandag 0.2 mm regen of neerslag. Hoogste barome terstand 766 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand 770.0 mm te Clermont; laagste 737.7 mm te Vardoe. Verwachting tot Morgenavond! Afnemende, later weer toenemende tot krachtige W. tot Z. wind, zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk re gen, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 7 h 35; onder 16 h 54. Licht op: 17 h 24. Maan op: 24 h 02; onder: 5 h 38. V.M.: 10 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Februari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 6 10.33 23.04 4.20 16.56 Di. 7 11.36 23.56 5.28 17.55 Wo. 8 12.25 6.25 18.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 6 12.04 5.19 17.59 Di. 7 0.43 13.13 6.30 19.03 Wo. 8 1.40 14.06 7.29 19.55 Het C. B. meldt: De Koningin en de Prinses maakten reeds eenige flinke wandelingen in de omgeving van Lenzerheide. De hooge lucht en de rustige omgeving hebben H. M. veel goed gedaan. Het bulletin van heden van den behandelden geneesheer luidt: Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft he den het Diaconessenhuis te Den Haag hersteld verlaten. Op medisch advies zal hij, alvorens een aanvang te maken met de geleidelijke hervatting van zijn werkzaamheden eenigen tijd naar buiten gaan. Zaterdagmorgen is bij de Spinnerij Twenthe te Almelo een loonsverla ging van 12 lA pet. aangekondigd. De ar beidersorganisaties hebben onmiddellijk een conferentie aangevraagd met het bestuur van de TwentschGeldersche Fabrikanten Vereeniging en de directie van de fabriek. Zeeuwsche Bond van Accordeons- en Mond-Accordeons-V ereenigingen. Zaterdagmiddag had in de bovenzaal van café „De Eendracht", te Middel burg een bestuursvergadering van bo- vengenoemden Bond plaats, onder voor zitterschap van den heer Lambermont. Nadat de voorzitter inlichtingen vroeg aan den penningmeester omtrent den financieelen toestand, van den Bond, bracht de heer J. de Rijk uit Goes, ver slag uit, waarop de heer Riekwel, Vlis singen, te kennen gaf, dat de Bond, na zoo'n kort bestaan, de goede richting uit gaat. De secretaris, de heer Bos, stelde de

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1