Pijnlijke Spieren? ^SLOAN S LINIMENT ^5|| MERCURIUS HAVERMOUT VEBKEERSWEZEH P. T. T Voor kleine tuinen. KUNST 11 WETENSCHAP. SPURT. LANDBOUW. HANDEL m HUVEBHEID. 8EMEN8D NIEUWS. herinneringen CENT PER PONDSPAK DE KERK. den overval op de Kalkmarkt aanwezig was geweest. Enkele getluigen hebben in verdachten pertinent de daders her kend. Eenige getuigen décharge ver klaarden, dat zij verdachten „omstreeks" het uur van den overval bij het stempel lokaal in de Spinhuissteeg hadden ge zien, dit lokaal is niet ver verwijderd van de Kalkmarkt, Deze alibi-construc tie scheen echter weinig indruk te ma ken op het Hof, dat thans de behandeling heeft voortgezet. De proc. generaal achtte het bewijs zoo sterk en overtuigend dat hij beves tiging van het vonnis der Rechtbank vroeg: 2% jaar gevangenisstraf. Ten slotte verklaarde de proc. generaal dat hij ernstig zal nagaan om tegen de ge tuigen a décharge een vervolging wegens meineed in te stellen. Verdachten beweerden niets met de zaak te maken te hebben en een hunner vroeg onmiddellijke invrijheidstelling. De aanvaring van het s.s. „Rozenburg". De raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan i.z. de aanvaring tus- schen het s.s. „Rozenburg" en het Pa- nameesches.s. „Mout Helikon" in de Noordzee. De raad is van oordeel, dat deze aan varing geheel is te wijten aan de schuld van de „Mount Helikon", die, door wel ke oorzaak dan ook, bakboord uit te gaan en de „Rozenburg" dwars in de zij de is geloopen. Reeds ingevolge art. 24 van het Zee-aanvaringsreglement was de „Mount Helikon", als oplooper, ver plicht om de „Rozenburg" niet in den weg te komen. Wat betreft de vraag, wat de „Ro zenburg" nog had kunnen doen om de aanvaring te voorkomen, is de Raad van oordeel, dat achteruitslaan het eeni ge was, dat hier te doen stond. Het denk beeld van den tweeden stuurman om hard vooruit met B. B. roer te geven, was hoe goed ook bedoeld ten eenemale fout. Ind. Stoomvaartlijnen. Dempo (uitr.) 2 (10.45 v.m) te Sout hampton. Johan de Witt 2 v. Batavia te Am sterdam. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 3 (7 v.m.) te Genua. Chr. Huijgens (uitr.) 31 van Singapore. Het bestellen van za den voor den moestuin. We hebben ze weer ontvangen de prijscouranten van zaden en planten en we kunnen beginnen aan een prettig werkje n.l. het bestellen van een en an der. Om dit behoorlijk te kunnen doen maken w.e een plan volor de beplanting van onzen tuin, zoodat we ongev. kun nen berekenen wat we van allts noodig hebben. Zonder dat kunnen we eigenlijk niet bestellen, We weten dan immers niet of er voldoende ruimte voor een en ander aanwezig is. Dit geldt zoowel voor den siertuin als voor den groen:tentuin. Voor laatstgenoemden is het maken van een teeltplan niet zoo erg moeilijk. We hebben dan gewoonlijk een 'terrein dat in den winter geheel leeg is, zoodat de beschikbare ruimte gemakkelijk is te overzien en op te meten. We bepalen nu wat we ztullen telen en welke opper vlakte voor de verschillende gewassen zal worden benut. Hierbij houden we rekening met wisselteelt, zoodat b.v, de- ende of overeenkomstige gewassen niet steeds op dezelfde plaats komen, met het oog op plantenziekten en de aan wezige voedingsstoffen in den bodem Daarna kunnen we berekenen hoeveel zaad of wel hoeveel planten we noodig hebben. Ook houden w!e er rekening mede, dat bepaalde soorten in combi natie met elkander kunnen worden ge teeld, zoodat dan 2 of zelfs 3 soorten op een en hetzelfde grondstuk komen. Hierbij denken we b.v. aan spinazie tus- schen erwten, peulen of tuinboonen, kropsla tusschen bloemkool of stamboo- nen, peen waardoor radijs v/ordt gezaaid enz. Hier volgen de benoodigde hoeveel heden zaaizaad voor de voornaamste groentensoorten. Voor het bezaaien van 10 ml is ongeveer noodig: van spinazie 4 a 5 ons, van tuinboonen 2 ons, van halfhooge of hooge doperwten 1 ons, van stam- of kruiperwten ons, van stam- boonen 1 ons, van stokbeenen' ons, van schorseneeren 15 gram, van raap stelen, radijs en uien ons, van veld sla 10 gram, van zomerpeen 15 a 20 gr., van winterpeen 10 a 15 gram, van poste lein 2 ons en van witlof 4 gram. Op zaai- bedden om later uit te planten, zaaien we o.a. verschillende koolsoorten, krop sla en andijvie. Van kropsla nemen we een vroege soort en een soort voor den zomer; hetzelfde kunnen we doen met andijvie. Voor de zaaibedden is van al deze soorten de kleinst verkrijgbare hoeveelheid, b.v. een pakje, voor eigen gebruik in de meeste gevallen ruim vol doende. Bestel uw zaden vooral bij een solied adres; alleen goed zaad kan goe de planten leveren. In een volgend arti kel het een en ander over sierplanten. Bij Em. Querido's Uitgevers Mij. te Amsterdma, zijn de volgende boeken ter perse, om binnenkort te verschijnen: Tienduizend Kaarsen, tooneelroman door Bets Ranucci-Beckman; Het is verbodenroman door J. Onslee en Nico Slob; De Vriend keert weer, ro man door Arnold Zweig, vertaald door Nico Rost; De Jeugd in nood, door Ernst Fischer, vertaald door B. Engelander, met een voorwoord van dr. F. M. Wi baut. Van den roman van A. den Doolaard, De Druivenplukkers, ver schijnt de tweede goedkoope druk; van- Kamertjeszonde, door Herman Heyer- mans de twintigste druk; van Rood Ko ren, door Maurice Hindus de tweede druk. Van Omdat ik zwart ben, door Magdeleine Paz, verschijnt een nieuwe vertaling door E. Brouwer. De Nobelprijs van Galsworthy. Naar verluidt zal volgens den wensch van John Galsworthy, die Dinsdag j.l. is overleden, 't bedrag van den Nobel prijs welke hem was toegekend, zijnde 9600 pond sterling geschonken worden aan de Pen Club, de wereldorganisatie van inschrijvers waarvan Galsworthy president is geweest. Indien de Pen Club deze gift niet aanvaardt, zal zij geschon ken worden aan het koninklijk letter kundig fonds. Smeer de pijnlijke plek licht in met Sloan's Liniment. Het dringt onmiddellijk door, verspreidt een tintelende warmte door de ge wrichten en spieren, en verdrijft de pijn en gevoeligheid. Sloan's is een zegen voor athleten, arbeiders in de open lucht, en alle personen, die blootgesteld zija aan het winterweer. Het beveiligt U tegen rheumatiek. Schaf U nog heden een flacon aan. Gebruik het bij Rheumatiek, Lende jicht, Ischias, Verkoud heden op de Borst, \mf stuikingen, Kneuzingen. 7 (Ingez. Med.) 02 en M. de RuH. C. v. Eenennaam 1—1. Totaal in het voordeel van Middel burg 515. ter der fokvereenigingen (syndicat d'éle- vage); vrijstelling van de betaling der invoerrechten zal niet worden verleend. Tennis op de Olympische Spelen. Op de agenda van de jaarlijksche ver gadering van den Duifcschen tennisbond komt als punt van bespreking voor: overwegingen betreffende de mogelijk heid van het weder opnemen van tennis onder de Olympische spelen. NEDERLANDSCH FABRIKAAT Dammen. De wedstrijd Souburg IMiddelburg I voor den Z. B. B. had tot uitslag: J. v. EenennaamJ. L. C. Strooband 02, J. Maring—J. Roelands 11, L. LeijnseJ. v. Wijck 11, J. JanseA. A. Vermazen 02, F. v. EenennaamM. Dommisse 20; W. CysouwJ. Goed- bloed 02; J. WalravenB. F. Monte- nari Jr. 0—2, W. DavidseL. C. Brou wers 02, J. F. JaquesP. C. Jansen (fng^z, Med.) Fokstieren. De Rijkslandb. cons, te Parijs, dr. A. Sevenster .deelt mede, dat 't Fr. ministe rie van Landb. de afgifte van invoerver gunningen voor fokstieren heeft hervat op de volgende voorwaarden: de dieren moeten zijn ingeschreven in een N'eder- Iandsch Stamboek; de invoervergunnin gen worden uitgereikt aan den voorzit De Mosselhandel. Men schrijft ons uit Ierseke: De mosselhandel via Terneuzen en Antwerpen is wederom geheel hersteld, en de verzending naar België weer aan gevangen. Met het knippen van mosse len is men weer druk aan den gang. Dit geeft handen vol werk aan menigeen Zeer veel mosselen worden ver zonden. De kwaliteit is over 't alge meen goed, maar de prijs gedrukt, Meelfabrieken der Nederl. Bakkerij. In de Donderdag gehouden commis sarisvergadering der N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij, Rotterdam, werd besloten aan de algemeene verga dering van aandeelhouders, die den 22sten Februari a.s. te Utrecht zal wor den gehouden, voor te stellen om 5 pet. (v. j. 7 pet.) dividend en een omzetpre- mie van 10 ct. per 100 k.g. afgenomen producten uit te keeren en daarnaast met het oog op de nog steeds heerschen- de crisis 100.000 aan de Bijzondere Re serve toe te voegen. EEN BRAND-MAAND. In Januari is de Rotterdamsche vrijwillige brandweer 354 maal uitgerukt op eigen gelegenheid met 640 slangenwagens. 9.) door P. LINDENBERGH, te Wemeldinge. i In 1912 werd een gemeentegasfabriek gesticht en in hetzelfde jaar is ons dorp aangesloten aan de drinkwaterleiding Zuid-Beveland. Om iets minder cmvolledig te zijn moet worden vermeld dat de Ned. Herv. Gemeente en het Burgerlijk Armbestuur ta melijk rijk zijn aan grondbezit, door vrijgevigheid van Ambachtsheeren in de 18de eeuw. Ook de di- akonie der genoemde Kerk heeft wat grond in eigendom. De genoemde gronden zijn voor het grootste ge deelte in of dicht bij de Gemeente gelegen en wor den om de zeven jaar in het openbaar verpacht. In den laatsten tijd verpacht het Burgerlijk Arm bestuur onderhands. In de eerste helft der vorigei eeuw en waarschijn lijk ook vroeger werden deze gronden verpacht aan de boeren, zoodat zij bijna onafscheidelijk aan de boerenbedrijven waren verbonden. Er was toen voor de pacht geen concurrentie en wanneer een perceel om een of andere reden niet werd inge- pacht, kostte het moeite om een nieuwen pachter te vinden. Later toen het klein bedrijf zich uitbreid de, is daarin verandering gekomen en er is bij de openbare verpachting altijd groote belangstelling en concurrentie, zo'odat bijna alles aan kleine boe ren werd toevertrouwd. De Stelhoeve wordt op de zelfde wijze in zijn geheel verpacht. Voor het groot ste deel zijn de pachtprijzen dezer gronden vrij hoog, belangrijk hooger dan vóór 1850 toen er ge middeld 10 a 11 per Blooisch gemet als jaarlijk sche pachtsom voor betaald werd. Om de herinnering niet te doen' verloren gaan zij hier nog opgemerkt, dat er sedert eeuwen hier een bierbrouwerij was „het Hart" geheeten, die voor een groot gedeelte Zuid Beveland van bier voorzag; in December 1891 is zij gedeeltelijk ver brand, maar te voren was het brouwen reeds ge staakt, omdat er niet te concurreeren was tegen de groote brouwerijen elders. ï.n ke*. overgebleven gedeelte werd in 1893 een coöperatieve Roomboterfabriek gevestigd, die den naam „het Hart" overnam. In 1930 is deze fabriek verhuisd naar een nieuw gesticht, doelmatig inge richt gebouw. De namen van Brouwerijweg en Bierweg houden de herinnering aan de oude Brouwerij nog levendig, alsmede de naam van het Rest- of Brouwerijpad. Even bezuiden het Oosteinde van de dorpsstraat stond vroeger een houten windkorenmolen, die door het draaien van den kop op den wind werd gezet. Deze molen is op een Julimorgen in 1868 af gebrand. Daarna is de molen aan den Bonzijweg gebouwd, in steen. De molen aan het kanaal stond er toen reeds eenige jaren. Ten zuiden van den ouden molen, aan het west- eind van den achterweg op den driesprong stond, in den vorm van een driehoek, de klapbank. Zij is voor eenige jaren afgebroken. De twee rijen lindeboomen aan de dorpsstraat zijn in het begin der vorige eeuw geplant, het ge deelte der beplanting beoosten den dwarsweg is ongeveer 30 jaren jonger. Gedurende vele jaren zijn deze boomen ieder jaar kaal gesnoeid, in den laatsten tijd ondergaan zij die kuur om het andere jaar. Het blijkt, dat de linde zeer taai van leven is, want ondanks dat be lemmeren van den groei zijn slechts weinig boomen gestorven, maar het dikker worden der stammen gaat uiterst langzaam. Het is nu ongeveer 60 jaar geleden, dat de Gemeenteraad besloot de linden te rooien, maar uit de burgerij ging een zeer sterk protest tegen dit besluit op. Het bleek dat men zeer j gehecht was aan de boomen, die vooral in den zo mer een sieraad van het dorp zijn. In het najaar geven de afvallende bladeren heel wat werk aan de meisjes, die voor opruiming moeten zorgen. In Maart 1928 is het gedenkteeken op de Loo geplaatst, ter gedachtenis aan het toen 25 jarig j Burgemeesterschap van den heer F. Wabeke, Deze gedachtenis werd gevierd met een dorps feest waaraan de geheele Gemeente deelnam, en* dat schitterend en ordelijk verliep. Het is een eigenaardigheid van Wemeldinge, dat men er op uitstekende wijze dorpsfeesten weet te organisee- ren en te vieren. Voor de geschiedenis der Kerk zijn er meer gege vens dan voor de Burgerlijke. De archieven zijn meer volledig na de Kerkhervorming ertfc ook te voren waren het de kloosters, die eenige aantee- keningen hielden van de belangrijkste gebeurtenis sen. Van de invoering van het Christendom in Zuid- Beveland is mij niets bijzonders bekend. De be woners waren heidenen en er was bij hen verschil van Godsdienst en gebruiken, die er verband mede hielden. Alleen van Walcheren is mij iets bekend; en ik kan slechts vermoeden, dat het hier in hoofd zaak zal gegaan zijn als daar. Het is echter zeker, dat ten slotte alle bewoners tot het Christendom zijn overgegaan, maar hoe veel tijd daarvoor noodig is geweest en hoe er voor gestreden is, ik weet het niet Ook van de eerste helft der middeleeuwen zag ik geen aanteekeningen betreffende de Kerk van Wemeldinge. Waarschijnlijk was er hier toen wel een klein Kerkgebouw maar welk gebouw het was en waar het stond, dat ligt voor mij in het duister. G In de eerste helft der 15de eeuw is de nu nog bestaande Kerk gebouwd. Het was een gebouw met één dak, met het koor aan de oostzijde. Zij was ge wijd aan Sint Andries of, zooals men ook schrijft, Sint Andreas, die met goed gevolg den draak be streed. Vandaar is ook het Sint Andrieskruis in het Gemeentewapen. Later is de Kerk verbreed naar de Zuidzijde, de pilaren zijn toen aangebracht en er kwam een dub bele bekapping. Het koor bleef in den oorspronke- lijken staat. De parochiekerk van Wemeldinge had vóór de verbreeding vier vicariën van de Heilige Maagd, van Sint Willebrordus, van Sint Nicolaas en van Sint Jacob, ook genaamd Bedêlkapellerij spreek uit: Bedeelkapellerij. Beoosten het dorp stond het Klooster voor adel lijke jonkvrouwen en wat nu nog Sintjanshof heet op eenigen afstand bezuiden het dorp was de stand plaats van de priorie der Sint Jansheeren, tevoren der Tempelieren; vervolgens was het toegevoegd aan het Baljuwschap van Sint Katharina te Utrecht. Het Kerkgebouw is opgetrokken van Zeeuwsche moppen met sterke metselspecie. In de kerk waren van fraai eikenhout: de predikstoel, den tuin met Kerkeraadsbank en de Ambachtsheerenbank, en het in 1746 aangebrachte schot met deuren, dat de preekkerk van dat koor scheidt. Evenals vele an dere verbeteringen is dit schot gemaakt op last en op kosten van den Ambachtsheer. In het jaar 1857 is de Kerk heel wat opgeknapt en onbegrijpelijk bedorven, boven de beide deelen der preekkerk kwam een plafond, dat in hemels blauw werd geschilderd en al het mooie eikenhout kreeg een imitatie eikenhout kleur. De beschil dering boven den ingang van het Koor, het werk van den schilder A. Brand in 1801, werd gedeelte lijk afgezaagd. De zitplaatsen van de vrouwen waren stoelen met biezen matten en voor de mannen waren ban ken om op te zitten en schuine tafels om de kerk bijbels op te leggen. De Ambachtsheerenbank was afgestaan aan den Gemeenteraad. De koperen kronen om kaarsen op te plaatsen zijn waarschijnlijk een geschenk van een der ambachts heeren. Achter de zitplaatsen der mannen was een drie meter hooge schutting en daarachter, het zuidelijk deel, de wandelkerk, waarvan ik de breedte schat op 6 a 7 meter, In het midden van deze vrije ruimte was een portaal voor den uitgang. Deze was dus aan de Zuidzijde. Bij "de genoemde „opknapping" van het Kerkge bouw zijn ook de zuidelijke ramen voorzien van Schotsche ruiten, misschien een knap werk van een timmerman, maar daar zeker niet op zijn plaats. Ongeveer ter zelfder tijd als de Kerk is ook de toren gebouwd, hij is 36 meter hoog en bevat twee luidklokken. De kleine voor gewoon gebruik, de groote voor het oproepen ter Kerk en bij begra fenissen. De groote is 8 Februari 1822 gebarsten bij het luiden voor een begrafenis en daarna over gegoten te Midwolde met het opschrift: Ik Roep ter Kerk Regel het werk Verkond den dood Waarschuw in nood Ik spreek ook mêe Bij feest en vrêe. Het is niet waarschijnlijk dat, er vroeger een klokkenspel was. De toren staat tegen de Kerk en behoort er bij, maar hij is nu het eigendom van en in onderhoud bij de Burgerlijke Gemeente. In 1898 is de Kerk gerestaureerd, waardoor veel schoons is hersteld. De wandelkerk werd door zitplaatsen ingeno men, de zuidelijke omgang is dichtgemetseld en een nieuwe met hardsteenen trappen is gemaakt aan het Oosteind van het koor, zoo dat men nu door het koor in de Kerk komt. Het koor is ontruimd, de zolder, over de helft van de lengte bestaande, is weggebroken. Te voren werd het gebruikt voor bergplaats van allerlei, dat er niet behoorde. Nu kwam het fraaie gebouw met zijn Gothische ra men tot zijn recht. Het werd overkoepeld en eenige weinig geschonden grafzerken werden vertikaal tegen de muren onder de vensters geplaatst. Aan den binnengevel is een houten bord opgehangen met de namen der Kerkvoogden en een berijming: In den jare achttien honderd Met acht en negentig vermeerd Toen ging 't ontwerp en bouwplan door, werd Consistorie, Kerk en Koor Door 't Kerkbestuur, gerestaureerd Naar 't bestek en onder leiding Van J. Verheul begon het werk, Van Maris van Kapelle brak En bouwde voort aan muur en dak, Bracht deur en bank in Kerk en Koor. God de Gever van al 't goede Schonk tot den arbeid lust en kracht Geen ramp of onheil, val of stoot Bracht eenig werkman wond of dood En ongestoord werd 't werk volbracht. Volgen de namen van Kerkvoogden. Den drieentwintigsten der tiende maand [van 't jaar Hield Drost d'inwijdingspreek voor [d'opgekomen schaar. Bij deze restauratie is het plafond der kerk ver wijderd en vervangen door twee koepels. De verf van het eikenhout is afgeloogd en het blootgeko- men hout zorgvuldig bijgewerkt. Een overdekte bank werd in nieuw eikenhout in denzelfden .stijl als het andere geplaatst als zitplaats voor de. Kerk voogden, ter plaatse van de Ambachtsheerenbank, die naar de tegenovergestelde zijde onder den to ren werd verplaatst. Al de zitplaatsen werden ban ken, waarop men gemakkelijk zit, die in imitatie kleur werden geschilderd. De koperen standaard voor den zandlooper bleef op den kansel, die met den tuin en de Kerkeraadsbank naar het midden werd verplaatst. Deze restauratie heeft de Kerk veel mooier en ook doelmatiger gemaakt en de acoustiek verbeterd. Voor het nageslacht blijft te verbeteren: de buiten kant en nog eenige fouten waaronder de genoemde Schotsche ruiten. Later zijn er eenige kronen voor gasverlichting opgehangen, zij zijn niet zoo mooi als de oude voor verlichting met kaarsen, maar toch voldoen zij aan de behoefte en sluiten zoo goed mogelijk aan bij het geheel. Oorspronkelijk was de Kerk gebouwd voor den Roomsch Katholieken eeredienst; er zijn in de Kerk vele Roomsche Geestelijken en vele andere voor aanstaande mannen en vrouwen begraven. Er is daarvan weinig bekend, alleen eenige grafzerken hebben de namen bewaard. Ook na de Reformatie is van het inwendige der Kerk gebruik gemaakt om de aanzienlijken na hun overlijden ter aarde te bestellen. De lijken der andere inwoners zijn be graven op het Kerkhof rond de Kerk, tot in 1914 een nieuwe begraafplaats is aangelegd. Waarschijnlijk behoorde Cattendijke voor de Re formatie kerkelijk bij Wemeldinge. De Reformatie vond ook hier ingang en binnen betrekkelijk korten tijd waren er zog goed als geen Roomschen en Wemeldinge is altijd een overwe gend Protestandsch dorp gebleven. In den tijd der vervolgingen zullen ook hier zware tijden en mar telaren geweest zijn, maar bijzonderheden zijn mij daarvan niet bekend. De groote overgang tot de nieuwe leer had ten slotte het gevolg, dat het Kerk gebouw aan de Hervormden werd toegewezen. Een volledige lijst van Predikanten met hier en daar sobere aanteekeningen is een goede leidraad voor de geschiedenis der Ned. Herv. gemeente van We meldinge. (Wordt vervolgt).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7