„ARNHEM" A WEELDEBELASTING DE R00DE VULPENHOUDER FINANCIEELE RERICHTEN. ZEELAND. Koopt NU Uw meubelen Wij bewaren deze gratis RECHTZAKEN. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933. No. 30. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. /T\ LEVENS- VERZEKERING Ntjlr7 MAATSCHAPPIJ MIDDELBURG. XOfD-MVELMB. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. alle ting. Idel- rist/e ikjes Si- jsen, aken :om- iGlo- |e m, coop G. iren), 8. J cra- |4.90. raat, ïble- Jliteit Joed- IVlxs- een kij- |over Istr., «en ad- ge- óók i duet )ND. |-king igen touw 145, hy- lime 456, le lente van clei- itsen eek- ratis dam ee ot <.c: 8.— 8.— ena- om ftren. )rJT. ;EK. -"**553 Onze financieele deskundige uit Am sterdam meldt ons d.d. 2 Februari: Niet alleen voor Amerikaansche aan- deeien, maar ook voor obligatiën is de stemming flauw gebleven. Wat laatstge noemde betreft, weerspiegelt zich hier in ten deele de beduchtheid, dat het in- flationistische streven tenslotte toch tot 'm verzwakking van 't Amerikaansche ruilmiddel zal leiden. Ook de op de Amsterdamsche beurs genoteerde dol- larobligatiën hebben hiervan den in vloed ondervonden. Over het geheel is trouwens de tendenz op de obligatie- markt in Amsterdam minder opgewekt, dan zij kort geleden was. Duitsche obli gatiën hebben natuurlijk sterk gele den van de politieke gebeurtenissen in Duitschland. Slechts tijdelijk trad eenig herstel in. Van de overige buitenlandsche obli gatiën waren Deensche fondsen lager, in verband met het besluit van de Deen sche regeering, om den koers van den Kroon verder te verlagen en dezen te bepalen op Kr. 22 per pond Sterling, tegen tot dusverre ca. 20 Kr. Het besluit werd genomen onder de depressie van landbouw- en exportbelangen, en het vormt wel een sprekend bewijs van den giibberigen weg, waarop een regeeririg zich begeeft, die eenmaal de valuta los van het goud heeft gemaakt. De „voorsprong", dien de Deensche exporthandel door het loslaten van den gouden standaard heeft verkregen, blijkt nog niet voldoende te zijn.Welnu, dan knabbelt men nog maar een nieuw stukje van de waarde af, en zoo ad li bitum.... tot de Deensche Kroon het gevaar loopt, den weg van de Duitsche papiermark in de inflatiejaren op te gaan. Wij merken hierbij op, dat verschillen de van de op de Amsterdamsche beurs genoteerde Deensche leeningen voor zien zijn van een goudclausule, waar door dus de betaling van de volle te genwaarde gewaarborgd is, tenminste zoolang de hieruit ontstaande en met 'n voortschrijdende valuta-depreciatie toe nemende last door de Deensche begroo ting kan worden gedragen. Binnenlandsche beleggingswaarden waren aan den vasten kant; de nieuwe 4 pCt. Staatsleening is tot 99% pCt. ge stegen, d.i. dus nog slechts weinig be neden den koers van uitgifte. Gemeen- teleeningen waren eenigszins verdeeld. Rotterdamsche leeningen waren b.v. hooger, terwijl leeningen Amsterdam eerder gedrukt waren, in verband met de aankondiging van. een nieuwe lee ning van 10.000.000, terwijl verwacht was, dat voorloopig geen nieuwe lee ningen Amsterdam aan de markt zou den komen, nadat in het vorige prospec tus was medegedeeld, dat de achter stand in het opnemen van leeningen, die door de ontwikkeling op de kapi taalmarkt na de opheffing van den gou den standaard ih Engeland wak ont staan, was ingehaald. Blijkens een mededeeling in het pro spectus der nieuwe leening zal door deze nieuwe uitgifte nog wel niet zijn voor zien in alle reeds gedane kapitaal-uit gaven, doch het laat zich aanzien, dat de kaspositie der gemeente zich zooda nig zal ontwikkelen dat behoudens onvoorziene omstandigheden, de kapi- taaisuitgaven voor in uitvoering zijnde of nieuwe aan te vatten werken enz. zul len kunnen geschieden, zonder dat in de eerstkomende maanden een beroep op de geldmarkt zal behoeven te worden gedaan. Hieraan zal het wel zijn toe te schrijven, dat voor deze laatste lee ning voor de gemeente aanmerkelijk gunstiger voorwaarden konden worden bedongen dan voor de vorige uitgifte. Bij een rente van 4% pCt. is de emis sie-koers vastgesteld op 98% pCt., ter wijl voor de vorige leening bij een slechts weinig hoogeren koers van uit gifte een rente van 5 pCt. moest wor den vergoed. De Amsterdamsche aandeelenmarkt heeft weer een zeer kleurloos verloop gehad. Onder den invloed van de poli- tiekeverwikkeling in Duitschland was de stemming meerendeels flauw, terwijl ook de ongeanimeerde houding der New Yorksche beurs haar uitwerking niet j miste. Slechts tijdelijk viel eenig herstel waar te nemen zonder dat de handel zich echter uitbreidde. Eerst in den loop der 1 eerstvolgende maanden, wanneer gelei- delijk de jaarverslagen van de voor- j naamste ondernemingen zullen worden gepubliceerd, zullen vermoedelijk de koersbewegingen van meer beteeekenis worden. Vel kans op aangename ver- j rassingen bestaat er overigens niet. In de meeste gevallen zullen de jaarversla- gen een afspiegeling vormen van de moeilijkheden, waarmede het bedrijfs- leven in het algemeen heeft te kampen. Een van de eerste maatschappijen, die 'n tipje van den sluier heeft opgelicht, is de Ned. Ford Maatschappij, die heeftj medegedeeld, dat er over het afgeeloo- j pen jaar een dividend zal worden voor- J gesteld van 5 pCt. Men zal zich herinne- j ren, dat het vorige jaar van de uitkee- ring van eenig dividend was afgezien, ofschoon er een netto-winst was ge- maakt van 2.41 millioen, welk bedrag werd toegevoegd aan de onverdeelde j winst uit vorige boekjaren, zoodat totaal j 4.97 millioen ter beschikking stond, j Tegen het voorstel van de directie om geen dividend uit te keeren, was van de i zijde van aandeelhouders sterk het ver- zet gerezen, en teneinde aan de geuite bezwaren tenminste eenigszins tegemoet j te komen, had de directie toegestemd in de vorming van een dividendreserve. Vermoedelijk zal voor de uitkeering van 1 het thans voorgestelde dividend van 5 i pCt. echter niet uit deze dividendreser- i ve behoeven te worden geput, omdat de Maatschappij naar verluidt, in 1932 een winst van ca. 1 millioen moet hebben gemaakt. j Ofschoon onder de tegenwoordige om standigheden de uitkeering van een nog zoo klein dividendje, reeds als een gunstig verschijnsel kan worden aange merkt, heeft de noteering voor Ford- aandeelen er toch nagenoeg niet op ge- i reageerd. De mogelijkheid van de uit- j keering van een klein dividend is dan ook in den beurskoers van ca. 120 pCt. ten volle verdisconteerd. j Over de dividendvooruitzichten van Philips is nog niets bekend en ook de geruchten hierover zijn thans verstomd. De noteering voor de aandeelen kwam op een iets lager peil, voornamelijk door gebrek aan belangstelling. De fluctua- ties in aandeelen Unilever waren even eens zeer beperkt. Koninklijke Petrole- um waren tijdelijk, in aansluiting aan de iets betere stemming op de buitenland- sche beurzen, in herstel. De berichten uit de petroleum-industrie luiden nog j weinig opwekkend. In Amerika schijnt er aan de doeltreffendheid van de pro- j auctiebeperking nog altijd veel te ha- peren, en ook over de practische resul- i taten van de te Parijs tusschen de groo- te petroleumproducenten gesloten over- eenkomst is men blijkbaar weinig tevre- den. Voor cultuurwaarden blijft de stem ming ongeanimeerd en waren de koers- veranderingen onbelangrijk. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Ned. Kandel Mij. 66%64%64%. Ned. Ford 123%—119%—120. Philips Gem. Bez. 131—129%—132% —127%—129 Unilever 112%—111%—113%—112. Koninkl, Petroleum 152%150154% 149—150. Amsterdam Rubber 60%59%58%. Handelsver. „Amsterdam" 171% 172%—170%, Deli Batavia Mij. 152%156%153, SPAARBANKEN. Op 1 Januari 1933 bedroeg het aan tal spaarbanken-leden van den Neder- landschen Spaarbankbond 170 (v. j, 163) met een gezamenlijk bedrag aan spaar gelden bijgeschreven rente medegere- kend, van 367.579.716,In den loop van 1932 meldden zich 15 spaarbanken voor het lidmaatschap aan, waarvan 7 werden toegelaten, terwijl ten aanzien van de vorige op 31 December 1932 nog geen beslissing betreffende de toelating was genomen. Het aantal Bondsspaar banken steeg daardoor met 7 tot 170. Bij de Bondsspaarbanken werd in '32 ingelegd 186.941.578,en terugbe taald 198.630.973,zoodat zonder bij berekening van bijgeschreven rente, 11.689.395,minder werd ingelegd. Het aantal spaarders steeg met 14.648 tot 961.518. door A. W. v. E.v. R. 36). Bill Staveley wierp Fayre een doos lucifers toe, die deze netjes opving. „Dat is de derde! Je hebt nu al twee doozen van mij in je zak!" mompelde hij. „Ik zag ze er in verdwijnen." Toen Fayre zijn zakken uithaalde en er schaapachtig drie doozen lucifers uithaalde, ging hij voort: „Wees niet dwaas, kerel, en houd op met dat com plimenten rondstrooien! Ik zie je graag zoo vriendelijk en bezig rondloopen! En wat vragen doen betreft ik houd er niet van mij met andermans zaken te be moeien. Zoolang ik weet, dat jij aan 't werk bent, ben ik tevreden. En blijf zoo lang als je wilt. Als je nog niet weet, hoe Eva en ik daarover denken, zal ik je ijdelheid niet opwekken, door je dat te vertellen!" „Het doet goed te weten, dat jullie beiden op mijn hand zijn!" zei Fayre be scheiden. „Daar kun je van op aan, oude jon gen!" Bil) Staveley had zijn gewonen, schert senden toon laten varen en sprak nu zeer ernstig. „Ik voor mij durf er alles onder te verwedden, dat die jongen onschuldig is, en ik weet, dat Eva er ook zoo over Een polis der is de beste geldbelegging. (Ingez. Me dj Denk er aan. Met een enkel woord willen wij nog even herinneren aan de uitvoering van het P. T. T.-personeel in de sociëteit „St. Joris" op hedenavond ten bate van het Crisis-comité en van de Commissie tot ontwikkeling en ontspanning der werkloozen. Reeds zijn vele kaarten verkocht, maar toch zijn nog niet alle weg. Wij weten van de eerste uitvoering alhier en van die te Vlissingen en te Goes, dat men hedenavond een |paar aangename uurtjes bij de dames en hee- ren van post, telegrafie en telefonie kan doorbrengen en men steunt goede wer ken. Waar is werk? Wegens gebrek aan aanvragen kan ook deze week de rubriek „Waar is werk?" niet verschijnen. @0ES. In een vergadering, belegd door de afdeeling Goes van Patrimonium, sprak Donderdagavond, de heer J. S. Be- det, chef de Bur. van den Raad van Ar beid alhier, over de sociale wetgeving. Na door den voorzitter, den heer A. de Lange, ingeleid te zijn, schetste de heer Bedet eerst de toestanden vóór de tot standkoming der sociale wetgeving, die voor den arbeider vrijwel alles te wen- schen overliet. De sociale wetgeving be vorderde de harmonie tusschen de ver schillende standen en groepen. Daarna zette spr. achtereenvolgens uiteen, wat deze wetgeving beteekent voor het le ven en de gezondheid van de arbeiders voor zijn rechtspositie en voor zijn fi nancieele positie. denkt. Vertel ons maar zooveel of zoo weinig als je wilt; wij geven er niet om, als je zijn onschuld maar bewijst. En als er iemand is, die daartoe in staat is, ben jij het, geloof ik. Maar als je soms een of ander schandelijk plan op het oog hebt, bedenk dan, dat ik vrederechter ben en houd het voor je. Ik wil er dan niets van weten!" Fayre grinnikte. „Je bent er me een! Als ik in handen van de ware Gunnet val, doe jij zeker alsof je geen tien kunt tellen en laat je mij tegen borgtocht vrij. Maar als het je gerust kan stellen, ik doe op het oogenblik niets van dien aard. Cynthia heeft je misschien verteld, dat wij een en ander op het spoor zijn gekomen, maar dat kan op niets uitdraaien. Soms denk ik, dat het een hopeloos geval is. Het eenige, waar ik zeker van ben, is Leslie's onschuld." Lord Staveley knikte, „Dat denken wij ook en als hij on schuldig is, moet het ook mogelijk zijn, dat te bewijzen. Heeft niemand er aan gedacht die vervloekte kat op te gra ven?" Een oogenblik stond Fayre verbaasd, toen klaarde zijn gezicht op. „Die Leslie doodschoot? Het schijnt, dat die er werkelijk was. Volgens Grey ging Gunnet op eigen houtje aan het speuren, en hij vond de plaats en groef de kat op. Ongelukkig was er geen w Dir. F. J. ZEEGERS Prinsengracht 709-7)3 Leidscheslraat 73 AMSTERDAM (Ingez. Med.) kaartje bij met den datum, waarop ze was doodgeschoten, en hoewel ik ge loof, dat het bij de verdediging ter spra ke zal komen, zal de jury er niet veel om geven, Wij hebben betere bewijzen noodig." „Wat je noodig hebt, is, den moorde naar aanwijzen, oude jongen. Dat is de beste verdediging, en ik zou niet weten, waarom je daar niet in zoudt slagen, als je nog denzelfden volhouder bent als je vroeger was!" Fayre's gesprek met lady Kean den volgenden morgen verliep lang niet zoo gemakkelijk. Hij vond haar op de sofa in haar slaapkamer, en zij zag er mee lijwekkend teer en bleek uit. Zij was vee! zwakker dan zij wilde erkennen, en zoodra hij haar zag, besloot hij zoo kort mogelijk te blijven. „Beste Hatter", zoo begroette zij j hem, „het spijt mij zoo, dat ik mij zoo dwaas heb aangesteld. Ik heb jullie bei- den een vreeselijken schrik op het lijf gejaagd en ik schaam mij diep over mij zelf. Ik had mij al den geheelen dag wat naar gevoeld, maar toen ik opstond, '-"ht ik niet, dat ik er niet in zou sla gen, rijn kamer te bereiken, om er fat soenlij.- r'n het geheim flauw te vallen. Vergeef r als je het blieft, dat ik je zoo'n last h.b veroorzaakt!" Fayre trok *en stoel naast haar en ging zitten. „Ik geloof, dat het onze schuld was", In het verdere deel van zijn betoog wees spr, er o.a. op, dat nu reeds 45.000 menschen geneeskundige behan deling ter voonkoming van invaliditeit hebben genoten. Ook weerlegde spr. de bewering, dat het bij de invaliditeits- en ouderdomsrenten slechts gaat om ,,'n paar gulden". De grootte daarvan hangt af van de geplakte zegels en zal, vooral in de toekomst belangrijk hooger zijn. De sociale verzekeringswetgeving is dan ook van groot belang voor den ar beider. Op dit referaat volgde een breede en geanimeerde bespreking, waaraan ver schillende der aanwezigen deelnamen. De voorzitter dankte ten slotte den heer Bedet voor zijn duidelijke uiteen zetting en beantwoording der vragen. HANSWEERT. Donderdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk alhier de Zen- dingsfiim vertoond, die goed ge slaagd mag heeten. Op duidelijke wijze werd vertoond hoe de toestanden op 't zendingsveld Waren en nog zijn. De film viel bij het publiek, dat in grooten ge tale was opgekomen, zeer in den smaak. IERSEKE. In den nacht van Donder dag op Vrijdag werden de buren van de garage van den suikerbakker C. H. ge wekt door aanhoudend claxoongetoeter. Het bleek dat een draad was doorge roest, daardoor kortsluiting was ont staan en aldus de rust werd verstoord. De politie wekte den eigenaar, die er ger onheilen wist te voorkomen. Een nachtelijke stoornis die goed afliep. RILLANDj-BiATH. De Vergadering' der A.-R. kiesvereeniging' werd tol 'lid van het Centraal Comité met algeneene stem men gekozen tnlr. P. A. Schwartz' te Krabbendijke. Voor de groslijst voor de a.s. Kamerverkiezing werden genoemd de aftredende leden en drie canididaileai uit de Prov. Zeeland. De aftredende bestuursleden de her ren C. Jansen, E. Tange en J, van 'l Leven werden herkozen,) tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de he eren W. Vos èn P. Wjiskerke. Tot afgevaardigden naar de Centrale de heeren E. Tange en P. Prevo. KORTGENE. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling stonden alhier in den loop van Januari 40 werkloozen inge schreven, zijnde 36 land- en 4 bouw vakarbeiders. „De Scheldestroom". Men schrijft ons BRESKENS. De Zwemvereeniging „Scheldestroom" alhier hield deze week haar algemeene Jaarvergadering Deze jonge Breskensche vereeniging, die in het vorige jaar werd opgericht, heeft zich reeds van de oprichting af in veler belangstelling mogen verheu gen. Dit mag het bestuur tot voldoe ning strekken en met recht. Want met veel ijver heeft het zich direct toege legd om voor zijn leden een geschikte zei hij vriendelijk. „Wij putten je uit met ons beiden. Het is heel aardig, dat je nu op en gekleed bent, maar doe het in Godsnaam niet weer. Je ziet er uit alsof je niet in staat bent te praten." „Praten vermoeit mij niet", verzeker de zij hem ernstig. „Hoe Hatter, ik zou zoo graag willen weten wat-je gedaan hebt. Is er nieuws? Cynthia zegt, dat je gisteren naar Carlisle bent geweest." „Ik heb Cynthia beloofd daar niet met je over te spreken", antwoordde hij met tegenzin. „Maar als het je gerust kan stellen, geef ik je de verzekering, dat er sinds ons laatste gesprek niets bij zonders is gebeurd. Eigenlijk ging ik naar Carlisle om een ouden vriend op te zoeken, en ik had heel weinig tijd voor iets anders. Ik ging naar een paar ga rages, in de hoop een spoor te vinden van de auto, die dien nacht gezien is, maar ik vond in het geheel niets." „Ik dacht wel, dat je daarvoor naar Carlisle was gegaan', mompelde zij. „Toen ik nog eens over alles nadacht, bedacht ik opeens, dat de auto daar misschien had gestopt. Je vond dus niets?" „Absoluut niets. Het lijkt wel of die auto in de ruimte verdwenen is. Grey deed zijn best voor hij vertrok, maar hij kon niemand vinden, die ze had ge zien." „En dokter Gregg?" hield zij aan, op zoo'n dringenden toon, dat hij het 't besr gelegenheid te vinden zwemles te ne men. Dit geschiedde in den Veste van het v.m. fort Frederik Hendrik, gele gen aan den weg naar de nieuwe Sluis. Alhoewel niet bij uitstek geschikt om daarin zwemles te nemen, is de plaats voor dit doel goed te noemen. Onder deskundige leiding van een instructri- ce werden plm. 2400 zwemlessen gege ven, terwijl daarnevens nog een 4300 baden werden genomen. Terecht merk te de secretaris in zijn jaarverslag op, dat deze aantallen wel iaten zien, dat een zwembassin geen overdadige luxe zou zijn. Het bestuur heeft dit reeds in studie genomen, en plannen ontwor pen om een bassin in de haven te ma ken. Financieele bezwaren evenwel be letten hieraan verder voort te arbei den. Want ook deze vereeniging heeft met geldgebrek te kampen. Zoo sluit de rekening over 1932 met een nadeeling slot van 48, hetgeen gedekt zal moe ten worden door verhooging van de contributies. Arrondfssemen'ts-Rechtbank te Middelburg. De ontevredenheid te Oost- kapelle. J. C., 29 j., arbeider te Oostkapelle, gedetineerd, werd verdacht dat hij op 23 December 1932 vanuit Oostkapelle een brief heeft gestuurd aan A. de Buck met den volgenden inhoud: Voorzitter. Jij bent de man daar wij die 9 aan te danken hebben. Je maakt dat het met 15 Januari weer 10.50 is. Het is gebleken dat jij invloed hebt op je andere collega's. Als je dat niet voor elkaar brengt dan komt er voor jou ook wat los. Een brandje is voor jou niet voldoende. Jij bent beter met een paar denmiddel. Je hebt immers een vuurwa pen. Die zijn er meer hé? Daar kun je heel leuk iemand mee verrassen. Jij bent niet makkelijk te genaken. Met zoo'n revolvertje gaat dat van een eindje en daar ben je toch niet voor bestand, niet? Dus als je je nergens van aantrekt dan rekenen we vroeg of laat af. We zijn niet van plan voor jou plezier te verhon geren. Tot nadere orders", in welken brief opzettelijk bedreigd werd met brandstichting en met misdrijf tegen 't leven gericht, indien hij niet zorgde dat het loon van de arbeiders met 15 Janu ari 1933 weder van 9 werd gebracht op 10.50. Getuige de Buck, landbouwer te Grijpskerke, heeft den brief ontvangen en is daarmee den volgenden dag naar de politie gegaan. Het loon was ver laagd tot 9.50 en wel tot 1 Maart. Verdachte door den President onder vraagd, erkende de hem ten laste geleg de feiten. President: Waarom deed je dat? Was je lid van den Christelijken arbeiders bond? Verdachte: Ja Mijnheer. President: Vindt je zooiets dan Chris telijk Verdachte: Neen Mijnheer. President: Weet je iets van die bran den af? te vond haar maar toe te geven. „Is er geen nieuws over hem?" „Lieve Sybil, ik ben gisteren den hee- len dag uit geweest en Grey is naar Londen teruggegaan", ontweek hij haar vraag. „Zelfs al had hij daar iets gevon den, dan had hij nog ge entijd gehad, zich met mij in verbinding te stellen. Als ik iets van hem hoor, zal ik het je laten weten, maar breek er je nu het hoofd niet over. Rust en zorg, dat je be ter wordt!" Zij wendde zich tot hem en toonde 'n vreemde ontroering. „Ik kan niet helpen, dat ik er over tob", zei ze treurig. Het kwelt mij zoo, dat die jongen in de gevangenis zit op gesloten. Bedenk toch eens, Hatter wat dat moet zijn! Altijd alleen, met niemand om hem gerust te stellen, en niet we tend hoe alles loopt! En dan Cynthia! Juist in het begin van haar jong leven! Het is wreed!" Hij trachtte haar te sussen. „Dat weet ik Sybil, maar het doet ons geen goed 't op onze zenuwen te la ten werken. Goddank zijn zij nog jong en is in staat de dingen onder.de oogen te zien. Eens zal dit alles hun een ake- ligen droom toeschijnen en zullen (zij met nieuwen moed kunnen beginnen, met hun heele leven vóór hen. Verspil je krachten niet in nutteloos medelij den, beste meid!" (Wortd vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5