LEGER EN VLOOT. RECHTZAKEN. RUITENLAND. Algemeen Overzicht. BIOSCOPEN. LAATSTE RERIGHTEN. Al wat U noodig heeft Middelburg. Goes. MIDDELBURG.... GERED, Od bovenstaanden grond (en wat is daar wel delburg geven, die in Eindhoven de club van dien naam partij gaat geven en zich o,i. wel kan preparetren op handhaving van haar puntenvoorraad. Bleijerheide en L.O.N.G.A. krijgen voor het eerst contact met elkaar en verkeeren in ge lijke positie: elk hunner is in dertien gespeelde wedstrijden ook dertien pun ten rijk geworden. Daar Bleijerheide's thuiswedstrijden er tien hiervan ople verden, zal het ons niet verwonderen indien de club van Pellikaan met ledige handen van haar laatsten uitwedstrijd terugkeert" Voor 3 A trekt Zeelandia naar Hans- weert en zal wel op beide puntjes be slag weten te leggen. Wedstrijdprogramma voor Zondag 5 Februari. Ie Klasse A. Goes 2Vlissingen 3. Walcheren IR.C.S. I Zeelandia 3Zeeuwen 2. Ie Klasse B. HontenisseS.T.E.E.N. StoppeldijkSluiskil. HoofdplaatSluis F. C. BreskensIJzendijke. Ie Klasse C. Sinoto 2Zierikzee 2. BurghNoordgouwe, ZonnemaireSchouwen. 2e Klasse A. Goesche BoysHansweertsche Boys. KruiningenHeinkenszand. IersekeGoes 3. 2e Klasse B. Terneuzen 3Scheldestrijders 2. O.N.W. I—Koewacht. 2e Klasse C. Vlissingen 4Veere. Zeeuwen 3Eiland Boys. 2e Klasse D. Sinoto 3Zierikzee 3. Zonnemaire 2Schouwen 2. 2e Klasse E. Breskens 2IJzendijke 2, F. C. SluisHoogewegsche Boys. BiervlietZwsch Vlaamsche Boys. 3e Klasse A. Zeelandia 4R.C.S. 3. Vlissingen 5Eilands Boys 2. Zeeuwen 4Middelburg 6. 3e Klasse B. Scheldestrijders 2Sluiskil 2. Terneuzensche BoysO. N. W. 2. WestdorpeStoppeldijk 2. Hr, Ms. Jacob van Heemskerck was Woensdagmiddag te 13.30 uur 10 mijl ten Zuid-Oosten van Wight. om spoedig te herstellen van griep, in fluenza, gevatte koude, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct., doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) Onjuiste belastingaangifte. Dé Amsterdamsche rechtbank heeft een 43-jarigen artist wegens onjuiste be lastingaangifte veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf. De veroordeelde, die reeds vroeger met den Dienst der Belastingen in ge schil is geweest, had verzumd op zijn aangiftebiljetten voor de Inkomstenbe lasting melding te maken van de rente van door hem bespaard vermogen en verweerde zich voor de rechtbank met te zeggen, dat hij niet geweten had dat dergelijke rentebedragen moeten woor den opgegeven; een meening die, blij kens het getuigenverhoor, nog wel meer wordt aangetroffen. In het onderhavige geval heeft dit ver weer den artist, die op de door de be lastingen aangeboden minnelijke schik king niet is ingegaan, niet mog enbaten en zijn hem voor een onjuiste aangifte, die slechts enkele honderden guldens te laag was, twee weken gevangenisstraf opgelegd. De regeering-Hitler. Terwijl Hitier het buitenland gerust stelt door de verklaring van Nadolny in de algemeene commissie der ontwape ningsconferentie, dat hij, Hitier, bereid is de verplichting te aanvaarden om onder geen omstandigheid door geweld de oplossing van bestaande of toekom stige geschillen na te streven, en over 't algemeen van groote vredelievend heid doet blijken, staan we toch even versteld over den moed een blad als de Vorwarts te verbieden. Vanwege de volgende zinsnede op de titelpagina onder het opschrift: „Duitsch Volk! Mannen en vrouwen": „Tegen dergelijke plannen roepen wij u ten strijde. Stelt u teweer! Beschermt uw zelfbeschikkingsrecht als staatsbur gers! Verheft u tegen de belagers, tegen de fijne lui, de bovenlaag van het groot kapitaal, die zoo dun als een vlies is. Breekt zijn politieke en economische macht! Strijdt daarom met ons voor de onteigening van het groot grondbezit en de verdeeling van het land aan de boe ren en de landarbeiders. Strijdt met ons voor de onteigening van de groot-indus trie, voor den opbouw van een socialis tische planmatige productie en ver bruik!" Het verbod heeft ook betrekking op ieder gedrukt stuk dat in de plaats er van komt of als zoodanig te beschouwen is. Een dergelijk machtsvertoon tegen een der grootste partijen is wel een daad, die haast respect afdwingt door zijn moed, als niet een dergelijke ijze ren vuisthouding met de andere nog te wachten een kwestie van overmoed zal blijken. Want er bestaan nog zoo iets als machtige vakvereenigingen, die, hoe principiaal te onderscheiden ook, niet moeilijk tot een phalanx zijn te krijgen tegen een regeeringsvorm, die, steunend op een groot deel van het Duitsche volk, daarom nog niet het grootste deel ach ter zich heeft, en dan gaat lijken op tyrannie. En tyrannie is een gewaagd spel! Want de tegenpartij bezit haar wa pens. Want naar uit Moskou wordt gemeld, heeft het bureau der Komintern voor West-Europa, in verband met de laatste maatregelen der Rijksregeering tegen de Communistische Partij Duitschland, (K. P. D.) deze partij nieuwe instructies gegeven. De werkzaamheden der partij zouden, in hoofdzaak illegaal worden, De leiding wordt overgedragen aan een geheim strijdcomité, van drie personen, waaraan de officieele partijleiding on dergeschikt zal worden, dat voor alles moet voorkomen, dat de energie der K, P. D. te lijden heeft van de maatrege len der Rijksregeering. Het kabinet Daladier. Daladier heeft gister de regeerings- FLORA. Voorzichtig met vrouwen. Een marinefilm, zooals alleen de Ame rikanen die kunnen vervaardigen, mede dank zij de geweldige vloot die dat land er op na houdt. Ditmaal een heel vroo- lijke rolprent, waarin goede krachten als: Victor Mac Laglèn, Edmund Lowe en Greta Nissen het hunne bijdragen. Zoo geweldig als de schepen zijn, waarmede de „jongens" den halven we reldbol rondvaren, zoo groot zijn ook de reizen, die voor vlagvertoon onder nomen worden. Aan boord ijzeren disci pline, aan wal echter de branie schep pers, gauw met de vuisten gereed, voor al als het geschilpunt een „zij" betreft. En die zijn er in elke haven, en dan wordt het inderdaad „voorzichtig met de vrouwen". Want die brengen een Jantje spoedig in het nauw. Zoo ook hier in dit blijmoedige spel, waar Flagg en Quist voor elkaar niet onder willen doen, als het er op aan komt 't blontje uit Gotenborg, die zich intusschen de weelde veroorloofd heeft een heuschen sultan met een welvoor ziene harem, te trouwen, bij het onver wachte wederzien, voor zich te winnen. De situatie wordt werkelijk ingewik keld en gevaarlijk als de wettige echt genoot met de middelen den Oosterling eigen, zijn bezit in veiligheid wil stel len. Een aardige, vlotte film. Verstooten. Isabel (Ann Harding) trouwt met den rijken Carlyle en op diens landgoed waar nog de geest van het verleden huist, slijt zij haar eerste huwelijksja ren ver verwijderd van het feestelijke Londen, waar zij eens de favorite was. Carlyle's ongehuwde zuster, met haar ouderwetsche en bekrompen ideeën, is de hinderpaal die het jonge geluk in den weg staat. Na 3 jaar volgt het weerzien van Isa bels jeugdvriend en nu komt de steeds terugkeerende drie hoek: man, vrouw en vriend! Spelend omstreeks het einde der 19e eeuw, stijlvol en sober, geeft deze film wel een tijdsbeeld ook voor het heden! ELECTRO. Quick, de clown. De klassieke grollen-, potsen-, en grappenmaker met het krijt-wit roodbe- streept schmink facie, tijden lang, „hèt" intermezzo in circustoeren, en na het langzaam uitsterven dezer instituten van dressuur overgenomen door het variété. De clown: kunstenmaker, kunstenaar, ar tist van wereldreputatie. Zoo tourneé-t hij door: object van handige impresario's, die voordeelige contracten afsluiten en hooge percenten opstrijken, en van da mes, die met haar leegen tijd, haar geld en haar zenuwen geen raad weten. Quick (Hans Albers) springt, lenig, en zingt zijn melancholiek Zwerverslied van verlangen, speelt met zichzelf en met zijn publiek. (Een Siodmak kan 'n too- neel scheppen van deze reactie onder- scheidener dames op Quicks song Speelt met zijn gevoel, zijn illusies, tot de blonde ernst hem toelonkt uit een logehoek: Lilian Harvey. Lilian kuurt in een duur kuurhuis ter wille harer kuren met lig-, zwijg-, modder-, rust- en nog een stuk of wat kuren. Vindt nergens dan een paar uur verveels-verdooving, tot.. Quick langs een fluweel bekleeden bal konrand naast haar loopingt en haar iets langer in de oogen ziet dan gebruikelijk en voor zijn evenwicht wenschelijk. Quick zorgt uit hoofde zijns beroeps voor een lachende wereld, maar kent de diepten van het leven, en weet die te peilen, zonder een zweem van clowne rie Wil Liane slechts het masker-op- het tooneel, of den mensch daarachter? Dat geschiedt op Quick's manier En dat slaagt ten gunste van beiden, en ten genoege van iedereen Hans Albers speelt met oolijke vlot heid, Liane is zijn charmante partnerin. Maar wat deze film belangrijk maakt is Siodmak's regiehand, die menig amu sant, en fijn tooneeltje schiep. (Inrichting van het' kurhaus, het avondfeest, Quick's opkomen vooral Aufforderung zum tanz van Karl Ma ria von Weber is een aardig ballet-vóór stukje LANDBOUW. Het geheim van de Rue Morgue, Een geheimzinnige geschiedenis, spe lend in het Parijs van een halve eeuw geleden, naar den bekenden roman van denzelfden naam van Edgar Allan Poe. Op een vroolijke kermisviering komen we in 'n tent waar dr. Miracle een go rilla vertoont. Deze dr. Miracle heeft het waan-idee, het bloed van den gorilla te mengen met dat van een mensch, op welke wijze hij hoopt nader tot het r-adsel van 's menschen afstamming te komen. Reeds twee vrouwen zijn als slachtoffer van dr Miracle gevallen, en opgebaard in' de Rue Morgue, als ook de verloofde v_n een jong student, die deze geheimzinnige woorden onderzoekt, in zijn macht komt. Doch dan komt een einde aan zijn praktijken. Hijzelf wordt door de gorilla gedood, en nadat de aap met 't meisje een halsbrekende klim partij langs gevels en over daken ge maakt heet, wordt ook. deze neerge legd. Een film, geheel in de mysterieu ze sfeer van Poe's werk. De roover uit Texas, Tom Mix toont in deze film weer knappe staaltjes van p_ardrijden, schie ten en vernuft. Want hij treedt .op als politieman, weet een gevaarlijke roo- versbende onschadelijk te maken en het hart van een lief meisje te winnen. Een sensationeele film, met een pakkend slot. „SLOT OSTENDE". Moord met voorbedachten rade, In het begin van deze geschiedenis maken we kennis met de vrienden Ge orge Bigger en Helling. Charlotte, een lieftallige studente, is langen tijd de goede geest onder hen en dit schijnt te duren, ook als Charlotte George boven den anderen verkiest en zich met hem verlooft. Ongeveer denzelfden tijd be ramen de drie jongem-nnen een plan waarmee zij hopen bekendheid te ver werven en zoo tot succes te komen. Zij zetten een moord in elkaar'. Helling zal slachtoffer zijn die dan van het too neel verdwijnt en op George moet de verdenking vallen. Later zal Bigger dan het geval oplossen en zoo hopen zij drieën aan te toonen, dat het rechts kundig „overtuigend bewijs" waarde loos kan zijn. Het plan verloopt volgens opzet. George wordt inderdaad gevan gen genomen, alleen Helling wordt werkelijk vermoord. Van dat o<ogenblik verwarren de draden zich. Er komen nog een vierde vriend, Bolo, een rare sinjeur, Markulius, en een meisje ten tooneele, die allen, evengoed als George en Bigger, dader kunnen zijn. Hoe 't ge val zich oplost, zullen wij niet verraden, maar de afwikkeling is even logisch als verrassend. Een knap opgezette, span nende, en goed gespeelde film, waar aan vele van de beste Ufa-artisten, als Gerda Maurus, Trude Berliner, Hans Brausewetter, Siegfried Arno, Victor verklaring afgelegd in de Fransche Ka mer. Veel zakelijks zeidé hij niet. Hij wil een dwingend minimum van hervormin gen invoeren. Drie etappes worden voorgesteld. Onverwijlde aanpassing der staatsuit gaven aan de inkomsten; een geordende begrooting; een plan tot steun aan de volkshuis houding. Daladier is een gezien persoon, wien de Kamer nogal sympathiek is! De Kamer heeft dan ook met 307 te gen 200 st. een motie van vertrouwen aangenomen. De socialisten stemden voor de motie, zooals zij in een verga dering van hun Kamergroep besloten hadden te doen. de politie geëscorteerd. De onderhandelingen tusschen de Spoorweg Mij. en de vakvereenigingen zijn mislukt, daar de Maatschappijen heb ben geweigerd de loonsverlaging van 10 pet. te laten vervallen. IERLAND. Stakende spoorwegarbeiders heb ben de rails op het traject Dublin Belfast tusschen Strabane en Derry over een lengte van 20 m opgebroken. De aanslag werd ontdekt. Alle nog rijdende auto bussen worden door pantserwagens van DE KERMIS TE MIDDELBURG, Vrijdagmiddag had alhier de verpach ting plaats van staanplaatsen op de van 31 Juli tot 5 Augustus te houden ker mis. Behalve de gewone kramen, als ver- verschingstent enz., kleine draaimolens enz., zijn plaatsen toegewezen aan een autoscooter, een Lunapark, een stijl wand, aan „Die rakettenfahrt zum Mond", aan de Deensche Hoogvaart, aan een onderzeeboot, een luchtschom- mel enz. Een stoomcaroussel zal niet aanwezig zijn. Dit alles geldt voor de Markt, op de Pottenmarkt komen weer enkele kleine kramen wat ook op den Dam het geval is, waar ditmaal de Schouwburgtent weer haar oude plaats zal inneme* ter wijl het circus-Van Bever op het Mo lenwater zal komen. De opbrengst der verpachting week niet noemenswaardig van het vorige jaar af. VERKEERSBEPERKING OPGEHEVEN. De Commissaris der Koningin heeft bepaald, dat met middernacht tusschen 5 en 6 Februari 1933 de beperking van het verkeer op de wégen in Zeeland, ook dat op den Provincialen weg West- kapelle-Zoutelande voor motorrijtuigen, is opgeheven. DE REIS VAN KONINGIN EN PRINSES Nader verneemt het C. B. dat de Ko ningin en de Prinses Zaterdag j.l. zijn aangekomen in het slot Schöneberg te Schöneberg, waar zij de gasten zijn ge weest van den vorst en de vorstin Von Erbach-Schöneberg. Maandag reisde de Koningin en de Prinses door naar Lenzerheide. Het be richt in Duitsche bladen van het bezoek der Prinses aan Darmstadt en Heidel- berg, is volkomen uit de lucht gegrepen. Een ware historie uit den jare 1933. 't Was nacht. Een koude nacht. De Middelburgers [sliepen den slaap des braven volks; slechts enk'len hunner [liepen door vorst en felle kou nog door de straten heen. De winter ving eerst toén te heerschen aan, naar ['t scheen. Hoog aan den hemeltrans was 't twink'lend [stargeflonker, 't omkoepelde de stad, die stil daar lag en donker en rustend. Naar den schijn bestonden er geen [zorgen in deze stad van rust, waar alles leek geborgen in veil'ge woningen met prima voordeursloten, met daken hoog en breed en deugdelijk beschoten. Het was de warme Wol, die daar zijn plichten deed, waarin men kou en zorg en nog veel meer vergeet, o Wol, alleen voor U reeds is het waard te zingen, o Wol, in wintertijd het schoonste aller dingen. 't Was naar de warme Wol, dat enk'len nog zich [spoedden de koude straten door, doch zonder te bevroeden wat onheil was op komst, wat spel zich spelen zou in dezen stillen nacht van Januarikou. Toch dient vooruit gezegd: een ramp is nog [voorkomen. De stad werd niet gestoord in hare zoete droomen. Een burger dezer stad schreed peinzend naar zijn [woning (en zoo 't niet peinzend was, vraag ik hem wel [verschooning), verlangend naar de Wol, naar 't warme [tweepersoons; hij schreed steeds schielijker, gedachtig aan dit [schoons. Toch was er nog een zaak, die hem zoo snel deed [schrijden, een zaak van lichten aard, hoewel niet te vermijden. En daar hij overwoog, dat door de felle kou een toestel in zijn huis zijn plicht verzaken zou, besloot hij voor hetgeen hij nog zou gaan bedrijven een wijle aan den rand des singels te verblijven, 't Was schuinsrechts voor zijn huis, dat aldus werd [gedaan, een vriesgans schoot voorbij, trok zich er niets [van aan. En voorts werd geen geluid op deze plaats [vernomen, of 't moest de vrieswind zijn, héél boven door de [boomen. En tóch, en wérkelijk, al was er geen gedruisch, iets was niet in den haak, iets was daarginds [niet pluis. Wat dat dan wel mocht zijn? Ik zal niet langer [dralen. Het drama moet verteld. Ik ga het U verhalen. De burger onzer stad verwijlde dus een stonde en keek gedachteloos een weinig in den ronde, totdat een donker iets, vlak voor hem in het gras zijn blikken tot zich trok. Wat dat daar toch wel [was? Hij tuurde, bukte, greephet leken vreemde [steenen Neen Lieve help Het waseen paar [soldatenbeenen Een kreet. Geschuif in 't gras. En toen.... een [bajonet flitst' uit het gras omhoog. En een soldatenpet dook daarbij op, gevolgd door 't vuurrood hoofd [des krijgers; een vonkenschietend oog, gelijk de blik eens tijgers bezag het trillend lijf des braven burgermans, die in dit oogenblik van doodsgevaar nog kans zag om zich met een ruk van 't schouwspel af te [keeren en 'm in vollen draf naar 't veilig huis te smeren. Geen schot weerklonk. Alleen de deur, waardoor [de man verdwenen was, sloeg dicht, zoo hard en luid als [*t kan. De burger ijlde fluks de trappen op, naar boven, nóg was het hem een droom, nóg kon hij 't niet [gelooven. Hij greep een zaklantaarn, zoó'n staaf van haast [een el en ijlde toen naar 't raam ('t is waar wat ik vertel) en maakte 't venster bloot, dat op de gracht [uitkeek, zijn vrouw kwam ook erbij, ze was geheel van streek door 't zonderling gedrag van haren zeerbe- [minden, zij kon van diens gedoe geenszins de reden vinden. De Held ontstak zijn toorts en richtte toen den [straal op 't gras schuin voor zijn huis, waar nóg het [blinkend staal des krijgsmans was te zien. De schijn had niet [bedrogen. Het felle zoeklicht deed den krijgsman knipper- [oogen. En méér nog van zijn slag. Want hij was niet alleen. Het leek een overval (of 'n plan daartoe) naar ['t scheen. Zoo zag dan onze Held een flinke troep soldaten, die stonden in zijn licht heel leelijk in de gaten. Ze keken boos omhoog en stampten met den voet; was daar hun aanvalsplan zoo mooi voor uitgebroed? Hun oogen schoten vuur, volop in lichtelaaie. Eén krijgsman riep vertoornd: „Noe binne we [verraje „Doe uut dat licht, en gauw zoo bulderde een [ander. En dan: „Ik schiet je dood, gemeêne sallemander Doch er was reden voor dit forsch betoogen, want een and're krijgsmansgroep stondaan den [overkant. Die had den vijand ginds natuurlijk in de doppen en schoot er flink op los (wellicht met losse [proppen). Dat deed den burger leed; hij richtte toen den [straal snel naar de overzij. Daar ging men aan den haal. En ook aan déze zij ging men aan 't afmarcheeren, klaarblijkelijk met 't plan om niet weerom te [keeren. Een fluitsignaal weerklonk. De strijd was al beslecht, zelfs zonder dat één man daartoe was neergelegd. De stilte trad weer in; én vriend én vijand waren geslagen en gevlucht voor.... 'n flink stuk [zaklantaarn. 't Was nacht. Een koude nacht. De stad is niét [genomen. De burgers in de Wol zijn voortgegaan met woomen, gansch zonder oponthoud en zonder overval. Of men daarvoor den Held wel dankbaar wezen [zal? Hij heeft het wél verdiend. Men moet zijn Helden [eeren, ook dan wanneer zij slechts een staaflantaarn [hanteeren. Hij deed zijn koene daad tot nut van 't algemeen. Men acht' het middel niet, maar tel' het doel [alleen. [tegen?) vraag ik eerbiediglijk de vroedschap t' overwegen: Schenkt aan den Held der stad, hoé Uwe kas ook zij, het vetleer-eermetaal en'n nieuwe batterij. Lange Jan.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2