KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAXEN. LANDBOUW. ONDERWIJS. THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. NEDERLAND'S EERSTE CHAUFFEUR. op, dat B. en W. dit onder het oog heb ben gezien. Getracht zal worden een betere regeling te treffen. De heer Wisse noemt als werkob- ject het egaliseeren van enkele werken, o.a. die van het B. A. De Voorzitter merkt op, dat zulke punten bezien kunnen worden. De eigenaar moet echter beginnen met ook iets voor over te hebben. Hierna volgt te ongeveer kwart over zes sluiting. Tegen het afschaffingsbeslult der kermis. SCHERPENISSE. In deze gemeente circuleert thans een lijst onder belang hebbenden om het besluit van den ge meenteraad tot afschaffing der kermis door Ged. Staten te trachten nietig te verklaren. SAS VAN GENT. In de Dinsdag ge houden vergadering van den raad werd besloten het gevraagde voorschot van 80 pet. «Is vergoeding aan de bijzondere lagere scholen toe tte kennen. Aan de Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. werd, ep haar verzoek, een voorschot van 300 op de voor 1933 door de gemeente toegezegde subsidie Verleend. Voör de cOötrole der jaarrekening van het gemeentelijk Eelectriciteitsbedrijf ovèï 1932, werd tegen een vergoeding Van 70 per jaar, aangewezen het Cen traal Bureau voor verificatie en finanti- <eele adviezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten als boekhoud' kundige. Over de verhuur van het post kantoor aan het Rijk, werd langdurig ge discussieerd. De Inspectie der P. T, T stelde voor de hurprijs te brengen van 1500 op 1100 gulden. Het voorstel van den heer Verschaffel om 1200 's jaars te heffen werd aangenomen. Ook het in erfpacht geven van een stuk gemeente grond ten Z. O. van de Molenstraat gaf veel aanleiding tot discussie, daar in 't raadsbesluit van 2 Aug 1930, was vast gelegd op genoemd stuk grond niet zou mogen worden gebouwd. Besloten were den grond niet in erfpacht te geven. Bij de rondvraag had een heftige dis cussie plaats over een voorstel van den heer de Leux, om een commissie van ad vies in te stellen waarbij de gemeente ambtenaren met hun grieven ten alle tijde terecht konden. Eindelijk werd in principe besloten de commissie in te stellen en aan B. en W. verzocht spoe dig voor een instructie voor deze com missie te zorgen. Dè aanleg van radiodistributie in de gemeente werd toegewezen aan den heer O. E. Vervaet, die zal handelen naar goedvinden van B. en W. en na den aanleg, geheel de risico voor zijn re kening zal nemen. Spreker deed dan ook slechts hier en Internationale tooneelwedstrijd daar een greep uit, om te doen uitko- te Bergen op Zoom. men, van welk belang de studie der De N.V. Sociëteit „Thali'a" te Ber- dierziekten is, voor verschillende bij gen 0p Zoom heeft ter gelegenheid den mensch voorkomende ziekten, van haar 50-jarig bestaan, in dit seizoen En wees er allereerst op, dat tuber- een Internationalen tooneelwedstrijd ge- culose bij mensch en dier beiden een houden in toonee spel of comedie, waar van de meest voorkomende ziekten is. aan door rederijkerskamers uit België Oorspronkelijk werd de dieren tuber culose als infectiebron voor menschen van weinig beteekenis geacht. Intusschen is uit verschillende onder en Nederland werd deelgenomen. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: le prijs: Kon. Letterlievende Vereeni- ENKELE GEMEENSCHAPPELIJKE ZIEKTEN VAN MENSCH EN DIER. De heer L. W. de Waardt in het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de Woensdagavond gehouden gewo ne vergadering van 't Zeeuwsch 'Genoot schap der Wetenschappen te Middel burg, heeft de heer L. W. de Waardt, directeur van den vee- en vleeschkeu- ringsdienst te Middelburg een lezing gehouden, die tot onderwerp had: .En kele gemeenschappelijke ziekten van mensch en dier." In de laatste jaren hebben zich in ons land aldus inleider eenige malen ziek tegevallen bij menschen voorgedaan, waarbij zieke dieren als infectiebron bleken te fungeeren. De gevallen waarin hetzij direct of indirect een verband aanwezig is tus- schen bij menschen en dieren voorko mende ziekten, zijn groot in aantal. De eerste Nederlandsche chauffeur Dirk Kuiper. Nu de R. A. I.-tentoonstelIing te Am sterdam de modernste producten der automobielindustrie doet zien, klinkt het mjna ongelooflijk, dat nog maar zes en laar geleden, in de Noord-Holl. wienngerwaard, de bakermat van het Nederlandsche automobilisme heeft be staan. daille van de Koningin en f 350. 2e prijs: Rederijkerskamer „Inter Ami- cos", te Dordrecht, medaille van den Koning van België en f 250. 3e prijs: Kon. Tooneelvereeniging „De Gulden Palm" te Leuven, medaille van Prinses Ju.iana. 4e. prijs: Rederijkerskamer „Molière" te Utrecht, medaille van Prins Hen drik. De „Berliner Philharmonie" onder leiding van dr. Wilhelm Furtwangler zal een enkel concert in Nederland geven en wel te Den Haag op Dinsdag 21 Febr. as. zoekingen allereerst gebleken, dat met ging „J. J. Cremer", te Haarlem, me name bij honden, katten en ook pape gaaien, humane tuberculose herhaalde- ijk voorkomt naast bovine tuberculose, zoodat het gevaar van de zijde dezer tuberculeuse dieren, nie tis te onder schatten. Evenwel is uit onderzoekingen, voor al van recenten datum tevens gebleken, dat tuberculeuse infectie is ,met aan de zoogdieren eigen bovine tubercelbacil- len, allerminst tot de uitzonderingen behooren. Integendeel blijkt uit deze studies, dat bij sommige tuberculose vormen bij menschen, het percentage veroorzaakt door deze bovine bacillen, dat veroor zaakt door het humane type nabij komt en soms zelfs schijnt te overtreffen. De heer de Waardt wees er op, dat dergelijke onderzoekingen ook voor ons land van groote beteekenis zijn, omdat een zeer groot percentage van den Ne- derlandschen veestapel op tuberculine blijkt te reageeren en open tuberculose- vormen hierbij herhaaldelijk worden aangetroffen. Vervolgens behandelde spreker de bij dieren voorkomende paratyphus-infec- ties en op het bestaande verband met deze ziekte bij menschen. Hij toonde aan, hoe bij deze ziekte, evenals bij vele andere infectieziekten gedacht moet worden aan een oer-virus waarvan de bij mensch en dierziekten voorkomende smetstoffen afkomstig moeten zijn. Als voorbeeld hiervan besDreekt hij de bij menschen en dieren voorkomende pokken, welke voorbeelden door epis- copische projectie wordt verduidelijkt en zeide van welk belang de studie der dierpokken is voor het pokkenvraag- stuk bij de mensch. Hoe soms onverwacht een bij dieren reeds lang bekend, als een specifieke dierziekte beschouwt lijden, plotseling de bron blijkt te zijn van 'n bij men schen voorkomende ziekte. Dit bleek o.a. het geval te zijn met de alom bij runderen en ook varkens voor komende abortus-infecties en de als gol vende koorts bekende ziekte van men schen. Ook bij in het wild levende dieren komen infecties voor, welke op den mensch kunnen overgaan, konijnen en hazen voorkomende infec- Dit is o.a. bet geval met een bij wilde tieziekte, bekend onder den naam van Tularamie, welke in sommige gevallen als beroepsziekte bij wildhandelaren wordt waargenomen. Bij een indertijd in het Wolgagebied voorkomende uitgebreide infectie on der menschen, werd ze aanvankelijk voor een vorm van pest gehouden. Hieraan demonstreert zich wel ty pisch, hoe moeilijk soms het verband tusschen mensch en dierziekte wordt ge vonden. Verduidelijkt door verschillende epis- copische projecties, wees spreker er ver volgens op, hoe in verschillende geval len, niet alleen bij infectieziekten, maar evenzoo bij parasitaire aandoeningen, bij den mensch, de dierziekten van be teekenis zijn. De voorzitter van het Genootschap jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford heeft spreker dank gebracht voor zijn leerrij ke rede. Aanwinst, vertoond in de ver gadering van 1 Februari 1933. Bijl uit het steenen tijdperk, geschon ken door N. N., door bemiddeling van dr. W. S. Unger. Dirk Kuiper, de nestor onzer beroepschauffeurs, de eerste Neder lander, die het volant hanteerde, was in die dagen koetsier bij notaris Backx, die een uitgestrekte praktijk waarnam en reeds herhaaldelijk voor „een auto" be werkt was. Kuiper gaf tenslotte den doorslag. Een erkend ingenieur had den notaris gewaarschuwd voor het veelvuldig warmloopen der nieuwe ben zinewagens. „Hij weet er niks van", ïad Kuiper geantwoord, „als ik de assen van het rijtuig niet smeer worden ze ook warm!" En Kuiper was deskundig; lij had ervaring met stoomdorschmachi- nes De order voor de Daimler Victoria werd dus geplaatst. Koopsom 3000, 2- cylinder met gloeikopontsteking, motor achter, waterreservoir voor, riemover- brenging met vier versnellingen, gummi rijtuigbanden, vier plaatsen binnen en twee op den bok, maximum-snelheid 25 .cm. Per trein werd in October 1896 de eerste auto voor ons land aan de Wees- perpoort te Amsterdam aangevoerd en eerst zeven dagen later 't mocht nie mand gelukken het vehikel op gang te brengen, tot er iemand van de fabriek kwam reden een automobielhande laar, die straalde van trots en geluk en de inmidels gerequireerde fabrieksmon- teur het Noorden in en door een haag Politierechter te Middelburg. Zitting van 31 Januari 1933. De volgende personen werden gedag vaard: D. J. G„ 21 jaar, arbeider te Hein kenszand, wegens mishandeling van M. S. van Eenennaam te Heinkenszand op 13 December j.l. door hem te slaan en te stompen. Eisch en uitspraak 15 of 15 d, h.; M. S van E., 25 jaar, rijwielherstel ler te Heinkenszand wegens mishande ling van D. Geijs te Heinkenszand, door hem met een mes te steken, Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uit spraak 14 d. voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd; J. P., 39 jaar, chauffeur, te Goes, we gens verduistering van een costuium, of de geldelijke opbrengst daarvan, dat hij moest verkoopen voor Marinus Eversen, voor minstens 11.50 gepleegd in de tweede helft van 1932 in het arrondisse ment Middelburg. Eisch 14 d. gev.straf. Uitspraak: Vrij spraak. J. L., 19 jaar, arbeider te Haamstede wegens diefstal van een vulpen, toebe- hoorende aan L. van den Berge te Haamstede op 1 December 1932. Eisch 15 of 5 d. Uitspraak: f 10 of 5 dagen hechtenis; J. M. L„ 50 jaar, koopman te Middel burg, wegens: lo. mishandeling van D. Botbijl door haar bij de keel te pakken en haar te bedreigen; 2o. beleediging van den agent van politie Kotkamp, die hem overbracht naar het politiebureau naar aanleiding van het vorenomschre- ven feit; beide feiten gepleegd te Mid- deiourg op 12 December 1932. Eisch 20 of 10 d. Uitspraak: 15 of 15 d. hechtenis; W. van W., 19 jaar, bakkersknecht te Wolphaartsd k, wegens huisvredebreuk te Wolphaartsd k op 3 December j.l. door niet aanstonds te voldoen aan de vordering van den voorzitter van een comité, dat 'n winkeltentoonstelling had georganiseerd en van Van Gemert, ge meente-veldwachter, om de lokalen van het gebouw T.A.V.E.N.U., waar de ten toonstelling plaats had te verlaten, en wegens verzet gepleegd tegen den ge meente-veldwachter. Eisch en uitspraak 15 of 5 d. h.; A. J. van S., 23 jaar, zonder beroep te Yerseke, wegens beleediging van S. de Wee, echtgenoote van B. S. Vlaming, door haar een brief met beleedigenden inhoud te zenden, te Yerseke op 20 No vember 1932. Eisch en uitspraak 25 of 25 d. h.; P. M. J. den B., 19 jaar, rijwielher steller te Wisenkerke, wegens diefstal van een geldsbedrag van plm. 1.50, toebehoorende aan J. Kasteleijn, te Wis senkerke op 31 Augustus 1932. De verdachte was te dier zake op 29 December 1932 veroordeeld, bij verstek tot een gevangenistraf van 1 maand te gen welke veroordeeling hij in verzet was gekomen. Eisch: bekrachtiging. Uitspraak 14 d. De verdediger mr. W. K. H. Dieleman vroeg oplegging van een voorwaarde lijke straf; C. den D., 22 jaar, chauffeur te Hoe- dekenskerke, wegens diefstal van een I lading grind met behulp van een auto, welk grind toebehoorde aan J. Traas, te Wemeldinge op 13 December 1932. Eisch 25 of 10 d. Uitspraak: 15 of 10 d. h. Onware balansen opgemaakt. Voor de Utrechtsche rechtbank hebben Woensdag terecht gestaan de 50-jarige J. T. van B. C. te Cotten en de 37-jarige F. W. B. v. d. V. te Doorn, beiden bank directeuren te Wijk bij Duurstede, ter zake van het openbaar maken van on ware balansen, welke bij de Kamer van Koophandel ware gedeponeerd ten kan tore van het handelsregister. Heiden ontkenden, dat ze opzettelijk de balansen onwaar hadden opgemaakt In het geheel kwamen aan vorderin gen 207.000 op de balans voor, waar van slechts 45.000 aan dekking was het publiek kon dus uit de gepubliceer de balans niet opmaken, in hoeverre de vorderingen gedekt waren tegen fond sen. Een accountant als deskundige ge hoord, kwam tot de slotsom dat de ba lans niet geheel en al juist moet worden geacht. Nog eenige andere getuigen werden gehoord waarna de officier van justitie die opzet bij de verdachten aanwezig achtte, tegen ieder een gevangenisstraf van één week eischte. Valsche munterij. Het Haagsche Hof heeft den 31-jarigen koperslager J. L. v, B. en mej. F. W. J. H. te Den Haag wegens valsche munte rij veroordeeld resp. tot 5 jaar en tot 8 maanden gevangenisstraf. Het Haagsch Gerechtshof heeft Woensdag arrest gewezen in de zaak te gen den 33-jarigen bakker W. J. van C die op 24 Nov. j.l. door de Haagsche rechtbank is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot zware mis handeling tegen welk vonnis het O. M, hooger beroep aanteekende. Ook het Hof sprak verdachte vrij. 1. De „Victoria" van 1896. Dirk op den bok. Notaris Backx met zijn zoon in het rijtuig. van onthutste dorpelingen beleefden zij een glorieuzen intocht in de Wieringer- waard. Nog drie dagen zouden twee experts na de aflevering blijven om Dirk het rij den met den wagen bij te brengen. Ech ter geen van beiden had lust om op de smalle wegen in het waterland het stiuurrad uit handen te geven. De rijles ileef uit. Zoo stond, toen de deskundigen naar den trein waren gebracht, de pionier Kuiper met zijn nieuwe rijtuig alleen voor den nachtelijken terugtocht naar het dorp. Het was een grondige vulur- proef met alle technische wederwaar De Minister van Economische Za ken en Arbeid heeft goedgekeurd het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 2 Dec. 1932, waarbij met ingang van 1 Dec. 1932 is herbenoemd tot lid van de Provinciale Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, de heer P. van Dijke te Arnemuiden. De geitenfokvereeniging „In nieu we banen" te Biggekerke, hield Dinsdag haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereeniging bloeit, het ledental bedraagt 84. Geme moreerd werd de gehouden keuring, die mooie resultaten opleverde, doordat o.a een tweetal geiten in 't stamboek kon den worden opgenomen. Het goed slot bedroeg 69. Een bedrag van 8 werd beschikbaar gesteld voor prijzen voor de te houden plaatselijke keuring. Dinsdagavond werd de jaarver gadering gehouden van het varkens fonds te V e e r e, onder voorzitterschap van den heer F. J. Castel. De vereeniging bestaat uit 98 leden, waarvan 36 aanwezig. Van de 212 aan gegeven varkens hadden 11 ongelukken plaats. De rekening over 1932 beliep in ont- digheden uit dien tijd: twee maal drie emmers koelwater benevens een keer of wat schoonmaken der branders. Maar Dirk Kuiper, die stamhouder van een compleet geslacht chauffeurs zou worden rijdt niet thans een der drie zoons den Amsterdamschen Hoofd commissaris was er de man niet naar zich spoedig gewonnen te geven. Hij kwam heelhuids thuis. Negen en een half jaar lang reed de notaris met zijn Victoria, opzien barend, waar hij kwam. Toen Alkmaar voor het eerst „geno men" moest worden, stapten vier dien ders voor het rijtuig uit om de bevol king te beschermen, en vrij baan te ma ken. Bij het eerste bezoek aan Amster dam was 't de chef van 't Vervoerwezen zelf, de Hoofd-Inspecteur van Oost, die het vehikel besteeg en het de stad door loodste, om er tenslotte- het predicaat „veilig" aan te verleenen. De Victoria van notaris Backx was het, die het eerste conflict auto-voet ganger verwekte; het was behalve de eerste auto, die reed, tevens ook de eerste Nederlandsche auto, die niet ver der kon en „en panne" stond in...... Lutjewinkel. Daar ploeterde de eerste chauffeur-mechanicien twee volle dagen; daar demonteerde en monteerde hij de geheele motor en het verder mecha niek om eindelijk te ontdekken, dat 'n verstopte uitlaat het eenige euvel was. EEN MAN, DIE ZIJN VROUW LIEF HEEFT, vergeeft haar alles, behalve haar kwaal tjes, want die zijn sterker dan de lief devan een man. Een vrouw, die haar man lief heeft, verwijt hem alles, behalve zijn kwaaltjes, want die moe derlijk te kunnen verzorgen en beter te maken, is haar grootste genot. Daarom, willen zij samen gelukkig door het leven gaan, moet een vrouw altijd gezond zijn en mag haar man af en toe eens 'ast hebben van rheumatiek, lendenpijn, hoofdpijn of kiespijn. Zijn vrouw Kan hem dan verzorgen en pret tig beklagen. Doch dit moet vooral niet te lang duren en daarom zijn de AKKER-CACHETS, die elke vrouw in huis behoort te hebben, een goede waar borg voor een gelukkig leven, want „AKKERTJES" werken even snel als doeltreffend. Het is prettig innemen, men proeft niets, ze blijven nooit steken en veroorzaken nooit maagstoornissen. Ze zijn bereid volgens recept van Apo theker Dumont. Onschadelijk en boven dien niet duur. (12 stuks 50 cent.) Ze werken verrassend snel bij Hoofd pijn, Migraine, Zenuwpijn, Spierpijn, Rheumatiek, maar ook bij Slapeloosheid, Vrouwenpijn, enz. Een vrouw, die haar man lief heeft, zorge dus, dat zij deze AKKER-CA CHETS in huis heeft. Hij zal haar daar voor dankbaar zijn. (Ingez. Med.J vangsten 325 en in uitgaven 298, al- zoo in kas 26. Bij de onderlinge slachtverzekenng der Z. L. M. waren over 1932 uit Veere 138 varkens verzekerd geweest. In de vacature J. Goedbloed, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd als bestuurslid gekozen, de heer M. Breel. Besloten werd aan den heer J. Goed bloed, die niet aanwezig was, een dank betuiging te zenden, voor de 10 jaren dat hij zijn krachten als actief bestuurs lid voor de vereeniging heeft gegeven. Als bode werd benoemd de heer Joos Melis. Den heer P. J. Maljers die 8 jaren als bode de vereeniging had gediend, en daar verder niet meer voor in aanmer king wenschte te komen, werd dank ge zegd voor zijn gedane werkzaamheden. Crisis-Zuivelcentrale. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft te rekenen van af 1 Jan. 1933 ingesteld een commissie van advies aan het bestuur der crisis-zuivelcentra- Ie in zake boter en benoemd als leden dezer commissie o. a. C. Zwagerman te Middelburg, plaatsvervanger W. Sietema aldaar. Op voordacht van: Bond van Boeren- boterproducenten. Geslaagd voor vaandrig de leerlin gen van de School voor reserve-officie- ren der infanterie: F. Bakker, W. Bliek, P. Bouwens, G. C. Blok. De gemeenteraad van Amsterdam heeft eervol ontslag verleend aan dr. J. J. Salverda de Grave en dr. S. R. Stein- metz als hoogleeraren aan de Universi teit van Amsterdam. Rijjool Leidsche studenten. De gecostumeerde rijjool van de eerste jaarsleden van het Leidsche Studenten corps, welke telkenjare op 8 Febr. ter gelegenheid van den verjaardag der Leidsche Hoogeschool wordt gehouden en steeds politieke en andere gebeur tenissen in caricatuur bracht, zal dit jaar staan in het teeken van de crisis. Er zul len enkele wagens meerijden op een waarvan een keuken is uitgebeeld en waarop als koks verkleede studenten bussen erwtensoep zullen uitreiken. Op Van een rijbewijs wist niemand. Een door de Koningin eigenhandig geteeken- de acte was nummer- en rijbewijs tege lijk en machtigd Kuiper met het ge vaarte te rijden. En der voorschriften levatte het verbod om bij mist harder te rijden dan 8 km. Drommen begeleidden de eerste auto, iet rijtuig zonder paarden, op haar ont dekkingsreis door het land. Soms wer den er centen uitgegooid om zich ten minste van de jeugd tijdelijk te bevrij den. Geen paard dorst voorbij. Ook niet wanneer het voertuig stil stond. Men schen langs den weg zagen met ont zetting de wondere verschijning naderen, die de duivel zelf wel kon zijn. Velen van hen stapten zoover achteruit, dat zij in de sloot terecht kwamen. Om de boeren niet van de wijs te irengen werd voor de paarden om drin ken gevraagd als het koelwater moest zijn. Dat alles is nog maar zes en der tig jaar geleden. Zes en dertig jaar geleden! En in 1933 de R. A. I. waar honder den merken in onafzienbare rijen staan tentoongesteld!

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7