BINNENLAND. DE R00DE VULPENHOUDER ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 3 FEBRUARI 1933. No. 29. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. fxMOTQRRUWiEL •NTOONSTELUNG 27 JAN UAfif-g5 FEBR U AR L GEOPEND VAN 10v.M.-5N.M. EN VAN SLUITING ZONDAG 5FEBR. 5u. n.m. K00RD-BEVELAND. MILITAIREN EN „WEERBAARHEIDSCORPSEN" Naar het Ned. Correspondentiebureau te Den Haag meldt, is binnenkort te verwachten een legerorder, bevatten de een ministerieele beschikking, hou dende verbod van deelneming door mi litairen aan zoogenaamde weerbaar heidsorganisaties. Hierin wordt op grond van het regle ment betreffende de krijgstucht bekend gemaakt, dat het, als strijdig met de be langen van de krijgstucht, den militair verboden is, deel te nemen, leiding te geven of eenigerlei medewerking te ver leenen aan eenige zoogenaamde weer baarheidsorganisatie als die, welke in den Iaatsten tijd in het leven zijn ge roepen en welke plegen te worden aan geduid als frontstrijdersbond, garde, mi litie, wacht, e.d. Als voorbeeld worden genoemd de Arbeiders-vredeswacht en de weerbaar- heidsvereenigingen, verbonden aan den Algemeene Nederlandsche Fascisten bonden, de Communistische Partij Hol land, de Nationaal-Socialistische Bewe ging, de Nationaal-Socialistische Neder landsche Arbeiderspartij, de Nat.-So cialistische Partij, de Onafhankelijk So cialistische Partij, het Verbond van Na tionalisten, het Verbond van Nationaal- Solidaristen in N. Nederland, en derge lijke. Het verbod geldt uit den aard der zaak niet ten aanzien van de weerbaarheids- vereenigingen, welke van rijkswege, op grond van het koninklijk besluit van 12 Maart 1919 en van het ter uitvoering van dat besluit vastgestelde boekwerk nr. 86 „Weerbaarheidsvoorschrift", me dewerking ontvangen of worden ge steund. Het Ned. Olympisch Comité deelt mede, dat het zich met een adres tot de Tweede Kamer heeft gericht waarin op grond van verschillende motieven wordt verzocht, niet tot heffing van een be lasting of van een bijzonder invoerrecht op sportmateriaal te besluiten, als voor gesteld in het wetsontwerp tot heffing eener weeldeverteringsbelasting. Op 31 Januari 1933 stonden bij de Gemeentelijke arbeidsbeurs te Den Haag ingeschreven 22.300 werkzoekenden (waarvan volgens eigen opgave werk loos 22.114) tegen 21.180 op 31 Decem ber 1932 en 15.817 op 31 Jan. 1932. Bij Kon. besluit is met ingang van 27 Januari 1933 aan den heer H. J. F. Sneevliet, te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, on der dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten, en is als zoodanig benoemd de heer E. Bouwman, te Amsterdam. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau C, F. Jas, commissaris van Rijkspolitie te Hoek van Holland; J. Bitter, ge meentelijk inspecteur van het middel baar onderwijs te Rotterdam. WAT DOET MEDIO DIT JAAR? „Chris" jubileert. Zal Medioburgum toch een bal mas qué geven dit jaar? nu het Schuttershof niet te krijgen is? Zoo zullen wellicht velen zich hebben afgevraagd! Ja Medio blijft haar traditie getrouw, alleen verhuist het naar de so- citeit St. Joris, de commissie zal wel zorgen dat het daar op 10 Febr. gezel- lig is- De jaarlijksche uitvoering valt dit jaar in Maart en zal tweemaal plaats heb ben en wel op Donderdag en Vrijdag 16 en 17 Maart in den Schouwburg, met op 18 Maart een bal in St. Joris. Deze uitvoering staat in het teeken van een jubileum, het is namelijk de eerste, in de tweede kwart eeuw van 't directeurschap van den heer Chr. J. Mazure, die feitelijk reeds sedert 1905 de leiding had. BEROEPSKEUZE. I De heeren G. Wagenvoorde, voorzit ter en J. S. Hoek, secretaris, schrijven ons namens de Vereeniging voor Be roepskeuze: Steeds moeilijker wordt het voor jon gens en meisjes een plaats te verkrijgen in beroep of bedrijf nu de arbeidsgele genheid in dezen crisistijd al maar ge ringer en daardoor de eischen aan hen voor wie plaatsing nog mogelijk is steeds hooger worden gesteld. Het is dan ook te verstaan dat vele ouders meenen dat er van een keuze van een beroep in dezen tijd geen sprake kan zijn en men nemen moet wat te krijgen is. Dit nemen wat te krijgen is, moge eenerzijds loffelijk zijn en wellicht zul len energieke jongelui langs dezen weg een plaats in de maatschappij veroveren waarin zij voldoening en welvaart sma ken, anderzijds is het gevaar zeer groot dat velen zich in een doodloopend slop begeven. Na verloop van eenige jaren worden zij die onmiddellijk na het ver laten van de lagere school in winkel, fabriek of werkplaats te werk worden gesteld veelal als te oud voor den te verrichten arbeid ontslagen om, waar in die gevallen meestal van een opleiding tot een bepaald beroep geen sprake is geweest, het aantal ongeschoolde werk krachten te vermeerderen tot ver boven het getal dat ook in normale tijden in dustrie of bedrijf kan opnemen. Voor een groot aantal kinderen be hoort de keuze van een beroep derhalve een bewuste handeling te zijn, waarbij ook met de toekomst moet worden re kening gehouden. Een handeling echter die door de vele vragen en moeilijkhe den die zich daarbij voor doen voor vele eenvoudigen voorlichting gewenscht maakt. Ook bij meer ontwikkelden is van een juiste keuze van beroep dik wijls geen sprake. Hoe vaak wordt een kind niet naar een school voor Middel baar onderwijs gezonden, niet omdat het daarvoor den vereischten aanleg bezit, doch eenvoudig omdat men meent dat dit zoo behoort ol men dit aan zijn stand verplicht is. Hoeveel leed zou vele kin deren bespaard zijn geworden die nu jaren aaneen een leergang volgen, welke zij tengevolge van hun mindere geschikt heid niet kunnen volbrengen, terwijl zij bij opleiding tot arbeid die binnen het bereik van hun kunnen ligt bekwame en gelukkge menschen zouden zijn ge werden! Waar dit zoo is willen wij langs de zen weg nog eens wijzen op het be staan van het Bureau voor Beroepskeu ze te Middelburg, gevormd door perso nen uit verschillende maatschappelijke kringen die zich geheel belangeloos be schikbaar stellen ojuders en jeugdigen kosteloos met raad en daad terzijde te staan bij de oplossing van het moeilijke vraagstuk der beroepskeuze. Het bureau beschikt over tal van ge gevens voor te vervullen functies en be trekkingen en het verkrijgt door haar connecties met het Landelijk Comité in zake voorlichting bij beroepskeuze re gelmatig inlichtingen over opleidingen en te stellen eischen voor bepaalde be roepen. Vervoeg U daarom met uw zoon of dochter ter zitting van dit Bureau, wel ke zittingen éénmaal per maand worden gehouden in het gebouw van de Ar beidsbeurs, Wagenaarstraat te Middel burg, door A. W. v. E.v. R. 35). Zij rommelde in haar tasch en haalde er een foto uit, die ze Fayre overhan digde. Hij bekeek het vol aandacht en zag zich plotseling voor een onvoorzie ne moeilijkheid geplaatst. Gregg zag hij dadelijk, veel jonge ren wat blanker, maar onmiskenbaar Gregg. Hij zat in de voorste rij van een groep van onge veer vijftien mannen. Een van de veer tien anderen moest Baxter zijn, maar wie van hen? En hij durfde het niet te vragen! Henderson kwam hem te hulp. Hij was opgestaan en bekeek, over Fayre heengebogen, de fotografie, en hij be greep den toestand bijna onmiddellijk. Uit louter duivelsch genoegen liet hij Fayre eenige minuten hulpeloos op Gregg's niet bijzonder aangename trek ken turen en zijn hersens pijnigen, om zich uit de moeilijkheid te redden, en toen wees hij op een donkeren, vrij ver wilderd uitzienden man, aa nhet eind van de voorste rij en merkte langzaam £P: „Baxter ziet er uit, alsof hij den neelen dag feest had gevierd! En toch hjkt hij sprekend!" „"ij was altijd een zonderlinge, ze nuwachtige man. Maarjiij was heel inap. Ik weet, dat zij Lv-St. Swithins "eel wat van hem verwa frften", ratel Vereeniging van leerling- machinisten. Woensdagavond hield de heer ir. de Haan, voor de vereeniging van leerling machinisten ter koopvaardij N. S. O. een lezing over „De vervaardiging van de Kromhoutmotor" in een der lokalen van de Ambachtschool. Spr. besprak aan de hand van duide lijke lichtbeelden de verschillende soor ten motoren die de Kromhoutfabriek af levert, zooals lage druk, middeldruk en hoogdrukmotoren, zoowel voor land- ais scheepsgebruik. Ook worden tegenwoor dig motoren voor automobielgebruik vervaardigd. Na dit technische gedeelte kwam de ontwikkeling der Kromhoutmotorenfa- briek ter sprake. Spr. concludeerde dat de fabriek oorspronkelijk een scheeps werf door de vervaardiging van een bruikbaren motor er in geslaagd is, tot een der meest bekende motorenfabrie ken in Europa op te klimmen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen, wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar vermogen en of vermogen (ge- wetensgeld) bij den ontvanger der successierechten te Middelburg 24.57. De Werkloosheid. O. EN W. SOUBURG. Op den laat sten Zaterdag van de maand December 1932 stonden bij het agentschap der Ar beidsbemiddeling \alhier ingeschreven 277 werkzoekenden. Gedurende Januari 1933 werden in geschreven 63 en afgeschreven 32 werk- ioozen. BIGGEKERKE. Alhier is opgericht een comité tot herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem I, bestaande uit de heeren: Ds. C. van der Waa, Ned. Herv. predikant, die als voorzitter fungeert; L. Simonse, burge meester; D. Coppoolse en J. Moens, wet houders; I. A. de Moor, gemeente-se cretaris; A. Janse en H. F. C. Musch, hoofden der scholen; P .Janse en W. Geschiere, vertegenwoordigers van de afdeelingen van den Chr. Nat. Werk-, mansborid en Patrimonium. Als voorloopige datum van viering is genoemd 6 April a.s. De predikant, de hoofden en de onderwijzer der scholen zullen een rede uitspreken, terwijl de Chr. Zangvereeniging mede hare mede werking zal verleenen. N. EN ST. JOOSLAND. Dinsdagavond vergaderde de muziekvereeniging „Geie- ning na den Arbeid" alhier. Uit het verslag van den penningmees ter bleek dat de inkomsten 1932 óll en de uitgaven 592 bedroegen, Daar de voorzitter en secretaris in het afgeloopen jaar naar elders vertrok ken zijn, ontstonden er 2 vacatures, waarvoor de heeren W. Boekhout en J. Bourdoux gekozij werden. Het af tredende lid K. Klap werd bij acclamatie herbenoemd. Als voorzitter werd geko zen de heer P. Meliefste en als secreta ris de heer W. Fritz. Tevens werd met groote meerderheid van stemmen besloten om aan het con cours in 1933 deel te nemen. De a.s. jaarlijksche uitvoering werd vastgesteld op Vrijdag 13 Maart a.s. WESTKAPELLE. In het bericht over de te werkgestelden bij de werkverschaf fing stond abusievelijk gemeld* dat er vijf personen te werk zijn ge s leid Dit moet evenwel zijn 85 personen. WESTKAPELLE. Dinsdagavond 1.1. sprak alhier ds. W. Reus voor de leden van de Chr. Hist. Kiesvereeniging en enkele genoodigden over „Socialisme en de de niets vermoedende mrs. Benson voort. Fayre bestudeerde de foto. De figu ren in den groep waren klein, maar zeer scherp, en Baxter's hoofd kwam duide lijk uit tegen de witte doktersjas van den man achter hem. Fayre kon zich zijn type dadelijk voorstellen. Heel don ker, met een hoog, klein voorhoofd en diep liggende oogen, en de te gevoelige mond van iemand, wiens zenuwen ge vaarlijk gauw geprikkeld worden. Het soort, dat er slecht afkomt in de handen van een vrouw als mrs. Draycott. Geen j wonder, dat het huwelijk in een tra- gedie was geëindigd, dacht hij, en het verbaasde hem niet, dat Gregg zijn I best had gedaan zijn vriend te sparen, j Met een zucht gaf hij de foto aan mrs. Benson terug. Hij begreep nu veel van wat Gregg gedurende hun rit naar het station had gezegd, en sympathiseer- de er mee. Hij voelde een plotseling, verwarrend mededoogen met den man, en het speet hem niet, toen mrs, Ben son afscheid nam en hem de gelegen heid gaf, ook heen te gaan. Hij had er behoefte aan alleen te zijn met zijn ge dachten. Tegen theetijd was hij op Staveley te rug. Gedurende den rit er heen had hij volop tijd tot nadenken gehad, maar hij was er niet veel verder door gekomen. Hij wist niet, wat hij nu verder moest doen en was er zich volkomen van be wust, dat het veel handigheid zou ver- eischen te ontdekken waar Gregg in den tijd van den moord was geweest, zonder zijn kwade vermoedens op te wekken. En hoe gaarne hij Leslie ook van alle verdenking wilde zuiveren, vreesde hij nu bijna het antwoord op zijn gedachten. Bill Staveley ontving hem met het nieuws, dat Leslie voor den magistraat was verschenen en naar het gerechts hof te Carlisle was verwezen. HOOFDSTUK XI. Fayre had zijn eerste kop thee pas half op, toen Cynthia hem in het nauw kwam drijven. „U ziet er somber uit oom Fayre", zei ze, hem met haar scherpe oogen op nemend. „Gaf u niet om uw ouden vriend, toen u hem gevonden had, of hebt u te veel gegeten?" Hij rukte zich uit zijn overpeinzingen los. „Mijn oude vriend was heel gezellig, dank je, en nog net als vroeger, plus 'n aardig vrouwtje. Maar ik voel me wat moe. Ik heb zeker te veel gefietst." Maar Cynthia liet zich niet op een dwaalspoor brengen. „Er is toch weer niets met John?" vroeg ze verschrikt. „Dan zoudt u het mij toch wel vertellen?" „Beste meid, natuurlijk is er niets! Werkelijk, het is alleen maar de na werking van Hendersons overstelpende Godsdienst". Spr. lichtte in zijn rede toe hoe reeds in de middeleeuwen getracht werd den heilstaat op aarde te bren gen. Verder besprak spr. de stellingen van Marx, het Christen-Socialisme, het re visionisme. Met aandacht werd de rede aangehoord, terwijl door enkele aanwe- zigen vragen werden gesteld. HANSWEERT. Ter gelegenheid van het 35-jarig ambtsjubileum van den veld wachter Janse alhier, bracht het muziek gezelschap „Scheldegalm" Woensdag avond een serenade. Een en ander bracht veel volk op de been. RILLAND BATH. Ongeveer half Jan. j.l. werd bij den gemeente-veldwachter alhier door zekeren P. T. wonende te Goes, aangifte gedaan, dat van af den Adriaan Butijnweg, alhier, een groote koffer met manufacturen, ter waarde van ongeveer f 250 was gestolen. De veld wachter heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, zonder aanvankelijk resultaat. Vrijdagavond j.l. werd 't bekend, dat de koffer met een gedeelte van den inhoud 1 was gevonden in een sloot langs den spoorweg Woensdrecht-Bergen op Zoom Opnieuw werd toen een onderzoek door den veldwachter ingesteld naar de ontbrekende goederen, met dit gevolg dat een partij der uit de koffer vermiste goederen, als linnen, borstrokken, la kens enz. bij verschillende ingezetenen alhier werd teruggevonden. Deze had den de goederen van T., sommigen zeer onder de werkelijke waarde, gekocht Nu reeds er sterke vermoedens tegen T. Hij werd Dinsdag jl. wederom door den veldwachter in verhoor genomen, en bekende tenslotte zelf de goederen te hebben verkocht en uit angst de kof fer met de rest te hebben weggebracht naar Woensdrecfct en deze daar in ge noemde sloot te hebben gegooid. Hij zal zich nu voor de justitie hebben te ver antwoorden voor het doen van een val- sche aangifte. WAARDE. In overleg met het Kring- bestuur der Chr. Historische Unie was Dinsdagavond een vergadering belegd voor genoodigden, waarin burgemeester B. C. de Mul van Kruiningen sprak over de Chr. Historische beginselen en het verkiezingsmanifest. Na eenige gedach- tenwisseling werd besloten tot oprich ting eener Kiesvereeniging en traden alle aanwezigen toe. Als voorloopig bestuur werd geko zen de heeren W. v. Weele, G. Hein en Molendijk. Besloten werd binnenkort, na per soonlijke propaganda weer een vergade ring te beleggen en een definitief be stuur te kiezen. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. Instelling van een steunregeling. Rentetypen van geldleenin- gen. COLIJNSPLAAT. Woensdagmiddag vergaderde de raad voltallig, onder lei ding van burgemeester J. W. A. Stute. De voorzitter wenscht op deze eer ste vergadering in 1933 den leden alle goeds toe. Hij zegt, dat 1932 niet vol daan heeft aan onze vurigste wenschen, want nog steeds heerscht alom de crisis. Toch moeten wij nog dankbaar wezen voor het vele goede, dat wij uit Gods hand mochten ontvangen. Voor de over heid wordt het regeeren langzamerhand een last, want het is tegenwoordig cri- tiek en nog eens critiek op alle moge lijke regeeringsbesluiten. Met betrek king tot 1933 past nog evenmin optimis me, want aan den politieken en econo- mischen horizon dreigen nog donkere wolken. Met den wensch, dat God sterk- gastvrijheid. Zij gaven mij een ontzet tend uitgebreide lunch en lieten er mij van eten ook! Hoe is het hier gegaan?" „Is er werkelijk niets anders?" vroeg zij achterdochtig. ,,U houdt toch niet uit misplaatst medelijden iets voor mij ver borgen, oom Fayre?" Fayre keek haar met de grootste on schuld aan. Hij kon haar nu nog niet in zijn vertrouwen nemen. Daar zou nog tijd genoeg voor zijn, als zijn vermoe dens bewaarheid werden. „Zoodra ik iets bepaalds ontdek, voor of tegen Leslie, zal ik het je vertellen, beste meid", zei hij volkomen oprecht, „Je hebt het recht het vóór iemand an ders te weten." „Dank u", antwoordde zij eenvoudig. Dan tot haar gewone manier van doen terugvallend, zei ze: „Sybil is veel be- j ter. Dr. Gregg was hier vanmiddag, en zei, dat zij menschen mag ontvangen, als die niet te lang blijven. Maar zij mag zich niet opwinden, laat haar dus niet over Leslie's zaak praten, oom Fayre!" „Het zal niet gebeuren, als ik 'het kan verhinderen", beloofde Fayre vol gaarne. Op dit kritieke oogenbiik was wel het laatste, wat hij verlangde, de wetenschap van hetgeen hij vernomen had, met Sybil Kean te deelen. Hij mocht niet vergeten, dat haar leven op een gegeven oogenbiik in Gregg's handen zou kunnen zijn, en zoolang zij van dien afhankelijk was, was hij besloten niets (Ingez. Med.) te mag geven in het vervullen van de zware taak, die ons allen wordt opge legd, eindigt hij deze openingsrede. De heer De Pree dankt den voor zitter voor de gesproken woorden en hoopt ook, dat voor allen voorspoed op hun levensweg moge volgen. Van Ged. Staten is bericht ingeko men, dat zij geen termen aanwezig ach ten om tot verlaging van de salarissen der gemeente-ambtenaren over te gaan. De voorzitter stelt voor aan een adres van Ambt Hardenberg (trachten belastbare opbrengst van ongebouwde eigendommen verminderd te krijgen), adhaesie te betuigen. Wethouder H a- r i n g m a n is niet tegen vermindering, maar hij vreest, dat die actie toch niet zal baten, terwijl wethouder Van Dis die grondbelasting voor zoo laag houdt dat daartegen niet geageerd behoeft te worden. Het Rijk moet zijn geld hebben, dus minder grondbelasting brengt met zich mee verhooging van andere lasten. De heeren Dees, Hartog en De Pree zijn voor adhaesie, daar de boe ren onmogelijk lasten kunnen betalen. Tot slot wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten adhaesie te betuigen. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan een actie tegen opheffing van het kantongerecht te Goes, door notarissen uit Zuid- en Noord-Beveland en advo caten uit Zuid-Beveland. Tot lid van de commissie van toezicht op het L. O. wordt met 6 stemmen (1 blanco) benoemd mej. E. Heiboer. Voor de school met den bijbel wordt over 1931 vastgesteld een vergoeding van 880.89. Nu wordt vastgesteld een verorde ning voor het agentschap der arbeids bemiddeling. De bezoldiging voor den agent bij de Arbeidsbemiddeling wordt bepaald op 10 per jaar, waarna met 6 stemmen benoemd wordt tot agent de heer C. Schrier. De heer A. Schuit ver kreeg 1 stem. Ingekomen was een verzoek van den heer J. Schrier om de rente van zijn geldleening te verhoogen van 4 op 5 pet. De voorzitter zegt, dat tot zijn spijt aan dit verzoek niet voldaan kan worden, daar de gemeente niet naar wil lekeur mag verhoogen. De heer De Pree heeft gehoord, dat de heer Van Dis met de gemeente een geldleening heeft aan gegaan tegen een rente van 5% pet. Hij vraagt den voorzitter of alles in het werk is gesteld om goedkooper te sla gen. Er zijn in 1931 drie. vergaderingen te doen, dat haar vertrouwen in hem zou schokken. „Zij zou u graag willen zien ging Cynthia voort. „Maar Eva en Bill zijn allebei bij haar geweest en vinden, dat zij vandaag genoeg heeft gesproken. Maar nu wil ze u morgen het allereerst zien, en ik vrees, dat het haar bedoeling is, door te gaan op hetgeen vrij bespra ken, toen zij ziek werd. „Zij is een vrouw met een wil," zei Fayre spijtig. „Waarschijnlijk zal zij haar zin doordrijven. Ik ben geen par tij voor haar!" Cvnthia lachte. „Wat bent u toch een oude bedrieger! Zelfs ik heb al eens gezien, dat u de menschen om uw vingers windt. En u kunt zwijgen als een mof, als u wilt! Na de thee voegde Fayre zich bij zijn gastheer in de bibliotheek. „Ik ben je zoowel dank als een ex cuus schuldig", zei hij langzaam, terwijl hij zijn pijp stopte. „Je hebt me kranig geholpen in deze zaak, Bill! Je hebt me op alle mogelijke uren de auto afge staan en je huis als een hotel laten ge bruiken, en nooit heb je gevraagd, wat ik in het schild voerde of wanneer ik wegging! Mij dunkt dat je dat nu behoort te weten." (Wortd vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5