BINNENLAND. DE ROODE VULPENHOUDER TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 2 FEBRUARI 1933. No. 28. de nederlandsche varkenscentrale. inwerkingtreding ambtena ren- en militaire ambtenaren wet. de steun aan den tuinbouw. overzicht van het weer in januari. WALCHEREN. ZUIB-REVELAND. NOORD-BEVELAND. raad van kats. IEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. INTOOHSTiiLING 27JANUARIr 5 FEBSUARIi 6EMEEHTUMD VU MIDDELBURG. Verplichtend lidmaatschap enz. Op de vragen van den heer Kersten in verband met het verplichtend stellen voor varkenshouders van het lidmaat schap der in de crisis-Varkenswet be doelde gewestelijke organisaties, be treffende de voor boventallige biggen te verleenen vergoeding, de bezwaren tegen een vernietigings-systeem van biggen, het nemen van maatregelen te gen" oneerlijke concurrentie door zaak voerders der gewestelijke organisatie ten aanzien van den vrijen handel en vrijlating der huisslachtingen, heeft mi nister Verschuur geantwoord: De toetreding als lid tot bedoelde ge westelijke organisaties legt den var kenshouders niet meer algemeene veri plichtingen op, dan een welke door gaans voor een lidmaatschap worden vereischt. Alleen wordt aan den var kenshouder een geringe vergoeding veelal niet meer dan 25 cent per var ken berekend voor het aanbrengen van de voorgeschreven oormerken. Varkenshouders, die geen lid zijn van de gewestelijke organisaties, zouden zijn onttrokken aan het verband, dat juist zoo noodzakelijk is om de gewestelijke organisatie in de gelegenheid te stellen haar taak ten aanzien van de teeltrege ling tot beperking van het aantal var kens te kunnen uitoefenen. De verplichting tot het merken van de varkens moest word engesteld, ten einde die regeling uitvoerbaar te ma ken, bepaaldelijk om te voorkomen, dat varkenshouders meer varkens houden dan hun kan worden toegestaan, en voorts teneinde te beletten, dat met var kens van uitheemsche herkomst gepoogd zal kunnen worden steun deelachtig te worden, welke geheel ten goede dient te komen aan de Nederlandsche var- kenshouderij, zooals met de Crisis-Var- kenwet 1932 wordt beoogd. Er is een regeling getroffen, volgens welke de Nederlandsche Varkens-Cen trale overtollige biggen tegen den prijs van 2 per big zal kunnen afnemen. De N.V.C. draagt zooveel mogelijk zorg, dat aan de afgenomen biggen een zoo nuttig mogelijke bestemming, n.L voor menschelijk voedsel, wordt gege ven. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING en ARBEIDSBEMIDDELING. Aan het eerste Januari-bericht van den Rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling, wordt ontleend, dat het aantal leden van in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkassen bij den aanvang van het jaar 1933 het cijfer 600.000 heeft overschreden. Het bedroeg bij den aanvang van het jaar 1931 440.000 en bij den aanvang van het jaar 1932 535.000. In de week 9 tot en met 14 Januari 1933 bedroeg het werkloosheidspercen tage rond 35. Van den aanvang van April 1932 af, toen het percentage 23.3 bedroeg, is het geregeld gestegen. Al leen in de maand Augustus 1932 kon 'n tijdelijke .geringe verbetering worden geconstateerd. Het zwaarst getroffen is de diamant nijverheid {83 pCt.j. Verder is het per centage boven het gemiddelde in de bouwvakken (55 pCt.), bij de houtbe werkers (49 pCt.), in den land- en tuin bouw (45 pCt.), de metaalnijverheid (41 pCt.) en bij de fabrieksarbeiders (37.5 pCt.) In de sigaren- en tabaksindustrie (23 pCt.) en de textielnijverheid (29 pCt.), blijven de berekende werkloosheidsper centages weliswaar beneden het gemid delde, doch bij deze beide groepen is 15 pCt. van het aantal verzekerden een door A. W. v. E.v. R. 34. „Uitstekend," zei hij goedkeurend, „zoo lang als het duurt. Maar je was vroeger niet gewoon iets zonder reden te doen, en je ziet er niet uit, of je erg veranderd bent." Fayre voelde, dat hij een kleur kreeg „Verduivelde kerel!" zei hij. „Om je de waarheid te zeggen, is het niet en kel nieuwsgierigheid, maar ik heb nog maar zoo weinig om op voort te bou wen, dat ik liever nog maar niets zeg." „Heel goed," antwoordde Henderson, goed gehumeurd. „Dat is mi) voldoende; maar wat moeten wij aan mrs. Benson zeggen? Zij is iemand, die haar tong goed weet te gebruiken en daarbij ont breekt het haar niet aan verbeeldings kracht." „Waarom zouden we er Gregg niet buiten laten? Doe het voorkomen alsof ik Baxter jaren geleden gekend heb en wil uitvinden, wat er van hem geworden is. Dat zal wel voldoende zijn, om haar °P de meisjes terug te brengen. ,,Wat zijn je verdere plannen?" zoo vroeg Henderson. „Je zult al wel ge noeg hebben van het leegloopen, is het niet?" Fayre nestelde zich behagelijk in zijn stoel. „Dat weet ik nog niet. Ik heb mijn gedeelte der week werkloos (voor 1/3 gedeelte in rekening gebracht bij de be rekening van het werkloosheidspercen- tage). Bij 221 organen der openbare arbeids bemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners waren op 14 'Januari '33 ingeschreven 295.300 werkzoekende mannen. Naar C. B. verneemt is thans bij K. B. van 26 Januari j.l. bepaald, dat de tweede benevens de artikelen 128, 129 en 130 van de ambtenarenwet 1929 en de militaire ambtenarenwet in werking zullen treden met ingang van 1 Maart a.s. Daarmede zal dus de ambtenaren- rechtspraak haar intrede doen. Dit be- teekent, dat van de op of na 1 Maart a.s. door een administratief orgaan te nemen beslissingen ten aanzien van burgerlijk- en militaire ambtenaren als zoodanig hun nagelaten betrekkingen en rechtsverkrijgenden op de in art. 58 der ambtenarenwet genoemde gronden, be roep zal kunnen worden ingesteld bij den ambtenarenrechter (ambtenarenge rechten, Centrale Raad van Beroep), Het Centraal Bureau der Tuinbouw veilingen, dat nagenoeg den geheelen Nederlandschen Tuinbouw, voor zoover de kweekers van groenten, fruit en vroe de aardappelen betreft, omvat, heeft een adres gezonden aan den minister van oeccncmische zaken en arbeid, waarin het meedeelt, dat het voor steun aan den tuinbouw uitgetrokken bedrag van 5 milloen gulden, zelfs bij berekening van een tot 't uiterst gedrukten produc tieprijs niet voldoende zal zijn om het verschil tusschen dien productieprijs en den veilingsprijs te dekken. 'Het bureau dringt er daarom bij den minister op aan, te bevorderen, dat het bedrag van den aan den tuinbouw over 1932 te ver leenen steun worde verhoogd tot het verschil tusschen productie- en veilings prijs. EX-keizer wilhelm h. United Press meldt uit Doorn, dat ex- keizer Wilhelm II zich in den laatsten tijd bezig houdt met het rangschikken en bewerken van zijn tot nog toe niet gepubliceerde brieven en documenten, uit zijn persoonlijk archief, die hij voor nemens zou zijn te publiceeren, tenein de zich tegenover de wereld vrij te plei ten van de beschuldigingen, die tegen hem zijn geuit en te bewijzen, dat aan den vooravond van het uitbreken van den wereldoorlog „de volle verantwoor delijkheid voor een eventueel Euro- peesch conflict uitsluitend bij Engeland lag." Reeds thans heeft United Press de be schikking gekregen over eenige docu menten, die Dinsdag dan ook zijn gepu bliceerd. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstati ons was de ochtendtemperatuur 2 gr. be neden normaal. Zij was tot den 13en voortdurend te hoog, gemiddeld 3 gr. boven normaal; van den 14en tot den 30en steeds te laag, gemiddeld 6 gr, be neden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 3en en 26en respect. 8gr. boven en 11 gr, beneden normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur was 2 gr-, het gemiddelde minimum 114 gr. beneden normaal. Het aantal dagen met een minimum-temperatuur beneden het vriespunt was te De Bilt 18, tegen 15 normaal. De neerslag was over het geheele land belangrijk beneden normaal. In Zuid- Holland en Zeeland viel ongeveer de helft van de normale hoeveelheid. In het overige deel van het land slechts 30 tot 40 pet. van het normale bedrag. Te De Bilt werden 86 uren zonne schijn waargenomen, tegen 51 normaal. Ter voorkoming van misverstand wordt opgemerkt, dat de inwerkingtre ding op 1 Maart a.s. van de wet betref fende den leeftijdsgrens van rechterlijke ambtenaren, alleen betrekking heeft op de rechterlijke ambtenaren verbonden aan den centralen Raad van Beroep en de raden van Beroep (ongevallen verze kering), De verdere inwerkingtreding is aan een nader besluit voorbehouden. DOMBURG. Door de welwillende me dewerking van den heer mr. J. A, Heij- se, ambachtsheer van Domburg en 't be stuur der Golf links alhier is aan de IJs club alhier vergunning gegeven tot 't aan leggen van ijsbanen in den voormaligen zandput. Naast een kinderbaan kan een baan van plm. 450 m in ovaal vorm worden aangelegd. Daar dit werk belangloos moet gebeu ren, verwacht het bestuur ieders mede werking om tot voltooiing ervan te ge raken. WESTKAPELLE. In de Maandag avond gehouden vergadering onder lei ding van jhr. mr. De Casembroot van 't plaatselijk crisiscomité, werd medege deeld dat tot heden voor een bedrag van 216 gld. is uitgedeeld aan kleeren en schoeisel. Besloten werd aan het Nat. Steuncomité steun aan te vragen voor het verschaffen van kleeren. Aan veel aanvragen kan niet worden voldaan, bij gebrek aan de noodige gelden. Het plan is nogmaals een collecte te houden in het dorp. Tevens werd besloten bij de Varkenscentrale een aanvraag te doen voor biggen. KRUININGEN. Maandagavond hield de Zondagschoolvereeniging „Samuel' haar jaarvergadering onder voorzitter schap van ds. ter Haar Romeny. Uit 't verslag van den penningmeester D. Meij- aard, bleek dat de inkomsten bedroe gen 641, de uitgaven 279. De reke ning van het Kerstfeest sloot met een batig slot van 52.- De aftredende secretaris W. de Back, werd met algemeene stemmen herko zen. De vergadering was goed bezocht. Begin van brand. WOLPHAARTSDIJK. Doordat een bed in aanraking kwam met een gloei ende kachelpijp op een der slaapkamers van het café van J. P. alhier, ontstond Maandagmorgen een begin van brand. Het bed was reeds zoodanig aan het branden, dat de geheele logeerkamer in een dikken rook was gehuld. Door het kordaat optreden van de inwonende dochter werd het brandende bed door een raam op het platdak buiten ge worpen, zoodat erger werd voorkomen. Reeds had het vuur een gat in den zol der gebrand, en ook nog eenige klee- dingstukken aangetast. Met emmers wa ter werd de brand verder gebluscht. De schade wordt door verzekering gedekt. De gemeenteraad vergaderde Maan dagmorgen onder voorzitterschap van den burgemeester voltallig. De Voorzit ter opent met een Nieuwjaarswensch, deel van het harde werken gehad en vind het heelemaal niet naar rustig er gens te gaan wonen. Ik ga eerst rond om oude vrienden op te zoeken, koop dan een klein buitenhuisje met een stuk of twee kamers en ga dan vis- schen. Misschien lees ik af en toe ook wel een boek. Als de meesten van ons, die in de Oost zijn geweest, voel ik niets voor het publieke leven. Zij praatten over allerlei onderwer pen, tot mrs. Henderson met mrs, Ben son terugkwam, een mollig, praatziek vrouwtje, dat maar al te blij scheen een nieuwen toehoorder voor haar herinne ringen te hebben." „Grappig, dat u Baxter noemt," zei ze, terwijl ze gemakkelijk bij het vuur zit ten. „Gisteren vond ik juist een kiekje van hem in een groep, die juist opgeno men was, voordat ik het ziekenhuis ver liet. Het ging hem slecht, die arme ke rel." „Weet u soms, of hij nog leeft? Hen derson meent te weten, dat hij dood is". „Het liep mis met hem, toen zijn vrouw hem verliet. Ik geloof, dat hij aan den drank raakte en eindigde met zich dood te drinken. Het was dwaas van hem, met haar te trouwen." „Er is veel over dat huwelijk gepraat, hoor ik." „Praatjes over haar Zij was van het begin af een kwade. Wij verpleegsters wisten heel wat van haar en van haar boezemvriendin, een meisje Philips. Zij die door wethouder Priester beant- woord wordt. Een voorstel Hardenberg om de op centen op onbebouwde gronden te ver minderen wordt z.h.st. aangenomen. j Den heer C. v. d. Maas wordt voor 20 per jaar voor één jaar opgedragen het s agentschap voor de arbeidsbemiddeling te Kats. Op een verzoek van het hoofd der school om vermindering van huishuur wordt afwijzend beschikt. Nu volgt een bespreking over 3 stuk ken die ingekomen zijn, gericht aan B. en W. over werkverschaffing. Voorzit ter zegt dat ze niet aan den raad gericht zijn maar hij wil den raad er toch van in kennis stellen. Er is te Kats geen werkverschaffing maar B. en W. willen toch steunen. De heer Van Arenthals vraagt of er werk in zicht is voor de werkloozen, wat z.i, beter is. De Voor- zitter zegt dat er hier geen objecten j voor werkverschaffing zijn. Tenslotte werd besloten om de menschen in natu- i ra te steunen. Na rondvraag volgt sluiting. De postbestelling in Zeeuwsch- Vlaanderen. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Jeronimus in de Kamer van Koophandel over de late postbe stelling in West Zeeuwsch-Vlaanderen, meldt de secretaris van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen ons, dat de post te IJzendijke te acht uur uit gaat en te half tien terug is. Van de best ingelichte zijde vernemen wij, dat de bestellingen te IJzendijke des morgens uitgaan tusschen 8 uur en half negen en ten deele reeds voor 9 uur of althans voor half tien terug zijn. Maar de buitenbestellingen duren natuurlijk langer, zelfs tot half twaalf. Dit alles volgens de dienstregeling. Een enkele maal kan een verkeersstoring wel ver lating tengevolge hebben. Het hangt er dus veel vanaf waar de geadresseerde woont. OOSTEiURG. De heel" J. Weling; 4e. Nijmegen zal te Oostbufjg in de N. H kerk spreken over de plannen tot oprich ting van een rusthuis voor ouden van dagen, uitgaande van den ke/r'keraad der Herv. gemeente aldaar. AHStS^PAN GEOPEND VAN 10 V.M.— 5 N.M. EN VAN 8N.M.-10MX. SLUITING ZONDAG 5FEBR. 5u. N M. (Ingez. Med.) Ttnam Iitwemi -i r'oi Tfirw Vergadering van Woensdag 1 Februari, te twee uur. Voorzitter de heer Onderdijk, waar nemend burgemeester. Aanwezig alle leden. 1. Ingekomen stukken. Bericht was ingekomen dat Ged. Sta ten van Zeeland zich vereenigd hebben met de regeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. Een verzoek van de K. L. M. om deel te nemen in het garantiefonds voor de Zeeuwsche Luchtlijn, B. en W. stelden voor dit in hun han den te stellen om advies. Aldus besluit de raad. De VOORZITTER herinnerde aan de mededeeling inzake een crediet aan de commissie voor werkloozen. Thans kan worden verwacht dat de regeering 3.50 per werklooze wil ge ven, als de gemeente hierin ook bij draagt. Spr. vraagt of men het goed vindt, dat de commissie haar werk voortzet, en B, en W. de volgende ver gadering een definitief voorstel doen, De heer VAN DER FELTZ vraagt of en Baxter en iemand, die Gregg heette, waren altijd bij elkaar, er werd veel over hen gesproken. Wij waren allen verbaasd, toen Baxter met haar trouw de, niet om hem hij was dol op haar maar omdat wij allemaal dachten, dat zij naar iets beters uitzag. Zij behoor de tot die meisjes, die er alles op zetten, een goed huwelijk te sluiten en er over het algemeen tenslotte ook in slagen. Gewoonlijk slaan zij een rijken patiënt aan den haak, als zij uit het ziekenhuis zijn, en zoowel zij als het meisje Philips waren er slim genoeg voor." „Was Gregg op een van haar ver liefd?" vroeg Fayre. „Dat geloof ik niet. Hij amuseerde zich heel best met Philips, maar hij werd niet door haar ingepalmd. Hij was erg tegen Baxter's huwelijk, dat weet ik, en deed zijn best het tegen te houden. Die oude Gregg was niet kwaad. Hij was norsch en had een slecht humeur, maar wij werkten graag met hem." „Weet u, wat er met mrs. Baxter ge beurde nadat zij haar echtgenoot verla ten had?" „Daar heb ik geen flauw idee van. Hij scheidde eindelijk van haar, naar ik hoorde. Zij behoorde tot dat soort, dat altijd op zijn voeten terecht komt." „Hoe was haar meisjesnaam? Het is vreemd, dat ik dat nooit hoorde, maar het gebeurde bijna allemaal, nadat ik Engeland had verlaten," verklaarde Fayre, zorgvuldig Henderson's ondeu-1 het zeker is dat er bericht van de re geering komt. De VOORZITTER zegt dat de refe rendaris van het departement heeft ge zegd, dat de medeeling deze week bij de gemeente inkomt, Spr. zegt dat men thans ook met de vakopleiding wil beginnen. De raad vereenigt zich z. h. st, met het voorloopig voortzetten. 2. Voortzetting van behandeling der Gemeente-begrooting 1933 c.a. De VOORZITTER zegt thans dat er op het politiebureau een telefoontoestel is met 2 neventoestellen en dan de afzonderlijke lijn voor de wachtpost Markt, wellicht is dit toestel te veran deren in een gewone verbinding. En overleg zal gepleegd worden over het-vervallen van een der toestellen op het bureau. De heer JERONIMUS wil goed op letten of het nog niet duurder wordt ge wone aansluiting van den wachtpost. De heer VAN DER FELTZ meent, dat het alleen met kermis wordt gebruikt. Dat het een gemeentebelang is dat de telefoon ook op Zondag open is, wat de heer Jeronimus opmerkte, ontkent spr. want de wachtpost is toch gesloten op Zondag. Spr. bestrijdt de helft van de telefoon kosten van den secretaris der gezond heidscommissie. De heer JERONIMUS is tegen 10 voor de archiefverzorging, en meent dat het op het raadhuis moet geschie den. De VOORZITTER ontkent dit. De heer JERONIMUS acht dat dan toch een onnoodige uitgave. De VOORZITTER zegt overleg met? de gezondheidscommissie toe over deze posten. De heer VAN DER FELTZ wil de vereeniging voor t.b.c.-bestrijding waar schuwen voor de toekomst, dat het mo gelijk kan worden dezen post te ver minderen. Het rijk gaat ook hier reeds aan beknibbelen. Mevrouw WEIJL meent, dat de ver eeniging dit ook weet en acht het niet noodig dit nog eens te zeggen. Dit werk zal nu nog meer moeten worden ter hand genomen. De VOORZITTER acht het dan noo dig alle vereenigingen te waarschuwen. Niet aanschrijven houdt niet in, dat men niet zal intrekken. Deze subsidie is ge ring vergeleken bij andere gemeenten» gende blikken ontwijkend. „Tina Allen," antwoordde mrs. Ben son. „Zij was van goede afkomst, geloof ik, en hoorde eens, dat haar familie het allesbehalve goed vond, dat zij verpleeg ster was." Even was Fayre van zijn spraak be roofd, en toen hij weer sprak, hield hij zijn stem met moeite in bedwang. Dat mrs. Draycott haar leven als verpleeg ster in St. Swithins was begonnen, was wel het laatste, wat hij verwacht had. „U zegt, dat zij dien Gregg goed ken de?" vroeg hij eindelijk. „Dat moet wel. Die waren altijd bij elkaar. Toch geloof ik niet, dat hij haar mocht. Zooals ik zei, deed hij zijn best het huwelijk te verhinderen." „U hebt na uw vertrek van daar ze ker geen van hen meer gezien?" Zij schudde het hoofd. „Ik trouwde zelf en kwam hier. Van tijd tot tijd kreeg ik bericht over alle oude kennissen van een vriendin, die in het ziekenhuis bleef. Ik kan u ver zekeren, dat het er soms raar toeging!" Zoo babbelde zij voort, maar Fayre liet den stroom van haar herinneringen achteloos over zich heen gaan. Geheel vervuld van mrs. Benson's laatste ont hulling zat hij in gedachten te rooken, zijn oogen op den gloeienden haard ge vestigd. „Christina Mary Draycott," de naam was bij het verhoor voluit ge noemd. En miss Allen had van haar zus ter gesproken als van: Tina. De vrouw van den vicaris had gezinspeeld op haar scheiding van haar eersten man, maar had zijn naam niet genoemd. Tina Allen, daarna Tina Baxter en tenslotte Tina Draycott! Alles paste zoo nauwkeurig in elkaar als de stukken van een leg kaart. Niet alleen was haar bekendheid met Gregg eindelijk verklaard, maar zijn blijkbare kwaadaardigheid had alle reden gehad. En er was nu niets verras sends meer in haar nieuwsgierigheid omtrent hem, gevolg door haar dwazen tegenzin, hem te ontmoeten. Stel dat zij dien avond op de boerderij toch te za- men waren gekomen! Hij* kon zich voor stellen, hoe die ontmoeting moest zijn geweest en waartoe die bij een man van Gregg's temperament kon hebben ge leid! Met moeite verzamelde hij zijn wegdwalende gedachten en wendde zich tot mrs. Benson, die uit puur gebrek aan adem een oogenblik stil was. „Zou het erg lastig zijn, als ik u vroeg, die fotografie eens te mogen bekijken, waar u van sprak?" vroeg hij. „Ik zou wel weer eens een kiekje van Baxter willen zien." Mrs. Benson sloeg haar eigen record van nieuwtjes aanbrengster, „Ik heb het bij me!" verkondigde zij triomfantelijk. „Toen ik hoorde, dat u een oude vriend van Baxter was, dacht ik bij mijzelf: „hij zal wel plezier hebben in die foto!" Ze lag op tafel, waar ik ze gisteren had neergelegd, en zoo nam ik ze mee." (Wortd vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5