m m STATEN-GENERAAL. NUMMER 27. TWEE BLADEN. WOENSDAG 1 FEBRUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. BINNENLAND. Griep, Influenza. ZEELAND. HIDDELBIRS. Ec o n o rfi ische weg èn WEER EN WIND. $t<wittcisd£ MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tarop aanvr. GOESCHE COURANTE Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b)j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. TWEEDE KAMER. Wijziging der Kieswet. Na het zitting nemen van den opvolger van den heer Guit, mr. R o m m e (r.k.) was al spoedig aan de orde de wijziging der Kieswet. Een wijziging, die tengevolge zal heb ben, dat de verkiezingen van Juli naar Juni worden verschoven, plus 't nieu we artikel 100, luidende: „Voor het toekennen van de overblij vende plaatsen komen, behoudens in het geval in den voigenden zin bedoeld, niet in aanmerking', bij een verkiezing van de leden der Tweede Kamer en de Pro vinciale Staten, lijsten, wier stemcijfer lager is dan de kiesdeeler en lijsten, die na toekenning van een plaats een gemid deld aantal stemmen van minder dan 90 pCt. van den kiesdeeler per toege kende plaats zouden aanwijzen; bij een verkiezing van de leden van den raad, lijsten, wier stemcijfer lager is dan 75 pCt. van den kiesdeeler." De bedoeling is dus tegen een partij rijk stembiljet, waarvan er vele ook maar niet de minste schijn van kans hebben. Evenwel de kleinere partijen, die wèl succes hebben gehad, zagen er, niet heel onbegrijpelijk, een aanslag op hun be staan in. Althans een bemoeilijking, waar ds. Zandt (s.g.), en de heer Pee- reboom (h.g.) op wezen. En ook de partijlooze heer Floris Vos, die be toogde, dat dit ontwerp 't verschillen den menschen weer moeilijk maakt voor hun meening uit te komen. De heer B r a a t (plb.) voorzag een nog meer verloren gaan van het stem- mental, zoodat het doel niet wordt be reikt. De minister stelde de afgevaardigden gerust, 't was zeer zeker niet de bedoe ling tegen de kleine partijen in te gaan. En waar de stemdwang (zooals de heer Zandt 't noemde) eveneens in het geding was gebracht, verklaarde hij, dat van de regeering geen voorstel te ver wachten is de stemplicht te doen ver vallen. Heden voortzetting. VERHOOGING OPCENTEN GEMEENTEFONDS- EN VERMO GENSBELASTING. Aan het V, V. der Eerste Kamer over het ontwerp tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogensbelasting over het belasting jaar 1933'34 wordt ontleend, dat ver schillende leden meenden dat de nood der tijden dwingt, de op zich zelf zeer juiste bezwaren welke tegen de opcen ten op de gemeentefondsbelasting kun nen worden ingebracht, thans niet te la ten gelden. Ernstig bezwaar ontmoette bij hen echter het voorstel 30 opcenten op de vermogensbelasting te leggen, Evenwel konden deze leden nu deze 30 opcenten gekoppeld zijn aan die op de gemeentefondsbelasting, en de nood zoozeer nijpt, terwijl het wetsontwerp slechts één jaar van kracht zal zijn, geen vrijheid vinden tegen te stemmen, al zou hun stem vóór het ontwerp met tegen zin worden uitgebracht. Indien echter na een jaar het dan zittend kabinet we derom met een dergelijk ontwerp zou komen, zouden zij met het oog op de 30 opcenten op de vermogensbelasting genoopt zien het ontwerp af te wijzen. Verscheidene andere leden konden zich met de beschouwingen der eerst genoemde leden niet vereenigen. PRINSES JULIANA NAAR DARM STADT EN HEIDELBERG. Zaterdag is Prinses Juliana met groot gevolg te Darmstadt aangekomen. Zij heeft in het hotel Zur Traube haar in trek genomen. Het bezoek van de Prin ses is geheel incognito. Zaterdagavond heeft de Prinses de voorstelling in het Hessische Landesthe- ater bijgewoond. Maandagochtend vroeg is Prinses Ju liana naar Heidelberg doorgereisd. VLOEIBAAR HELIUM BOOR DE LUCHT NAAR LONDEN. Gisterenmiddag werd een vacuum- glas met vloeibaar helium, afgezonden door het natuurkundig laboratorium der Rijksuniversiteit te Leiden en bestemd voor professor Mc Lennan van de Royal Institution te Londen per K. L. M. vlieg tuig daarheen verzonden. Het luchtvervoer bracht hier uitkomst, daar de transporttijd bij andere midde len van vervoer te lang is om een be houden overkomst te garandeeren. De heer J. C. Flim, van het Natuur kundig Laboratorium, vergezelde deze zending. HET SLUITINGSUUR VOOR APO THEKEN. Ingevolge de invoering van het werk tijdenbesluit voor apotheken gaat de nachtsluiting voor apotheken met ingang van 1 Februari in des avonds om 8 uur Des Zaterdagsavonds blijven de apothe ken geopend tot 9 of 10 uur. STREVEN NAAR VERLAGING DER DOUANE-TARIEVEN. De Nederlandsche Kamer van Koop handel in België heeft, naar de Brussel- sche correspondent van het „Hbld." meldt, de andere buitenlandsche Ka mers van Koophandel in België uitge- noodigd tot deelneming aan een ge meenschappelijke actie der verlaging van de douane-tarieven. Bij K. B. is bepaald, dat de artt. 2 en 4 der wet van 3 December j.I. tot vaststelling van een leeftijdsgrens bij 't bereiken waarvan aan verschillende bij de rechtspraak betrokken ambtenaren ontslag wordt verleend, in werking tre den met ingang van 1 Maart a.s. Het aantal opgelegde schepen in de haven van Amsterdam bedraagt per 1 Februari 1933: 36, w.o. 34 Neder landsche schepen, samen metende 204.436 bruto reg. ton, en één Itali- aansch en één Engelsch stoomschip, sa men metende 10.975 bruto reg. ton. De presiden t van de Fransche republiek heeft verleend de versierselen van commandeur met plaque (Groot-Of ficier) van de orde l'Etoile Noire aan den heer P. A. J. Moojen, en die van Officier der Orde van Nicham-el-Anou- ar aan mevr. P. C. Moojen, geb. Engel- bregt en aan den heer J. van der Klip, allen te Parijs. De beperking van den invoer van rijwielbanden is met twaalf maanden, die van porselein en aardewerk met zes maanden en die van metaaldraadgloei lampen met drie maanden verlengd. De 'burgemeester van B| e v e r w ij k jhr. J. C. W'. Stridk van Liwts'choten heeft tegen 1 Juni a.s. zijn ontslag aange vraagd. Jhr. Stride van Linschoten is sedert 15 Maart 1898 burgemeester van Beverwijk. Dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, de nieuw benoemde burgemeester van Zwolle, zal tot 15 Febr. in Den Haag blijven om zijn functie van secre taris van het Nationaal Crisiscomité waar te némen. Op 20 Febr. zal baron de Vos van Steenwijk worden geïnstal leerd. Wie hem in de honoraire functie van secretaris van het N. C. C, zal op volgen, is nog niet bekend, Bij Kon. besluit is aan den heer H. M. J. Blomjous, lid van de Eerste Kamer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der- Legercommissie zulks onder dankbetuiging voor de in voormelde functie aan den Lande be wezen diensten en is benoemd tot lid van genoemde commissie de heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer. Gehoorzamendat is buigen voor een hoogeren wil, niet voor macht en machtsmiddelen, maar voor een goe den geest, die sterk is èn zacht tege lijk. weekblad „De Vrijheid" draagt mr. Van Bolhuis het zijne bij tot versteviging van de liberale gedachte in politieken kring. Den harden werker, den vaardigen journalist en den sympathieken mensch van deze plaats onze hartelijke geluk- wenschen met dit jubileum te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) Een kwart eeuw, Mr. J. J. van Bolhuis is vandaag 25 jaren parlementair redacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant Gedurende een kwart-eeuw heeft de ze gedegen knappe journalist leiding ge geven aan de breed-liberale politieke opinie in zijn overzichten van Tweede en Eerste Kamer. Dit werk moet men niet onderschatten: Van Bolhuis moet op de hoogte zijn van alles wat een Ka merlid zou dienen te weten, en nog een en ander meer; hij kan zich niet in frac ties of onderdeelen van fracties splitsen en hij moet dus van alle politieke rich tingen, alle vraagstukken af weten. En: hij wéét dat. Zijn overzichten van de rr-v„_. :'ioenloopende debatten over de meest uiteenloopende onderwerpen ge ven steeds blijk van een doorwerktheid en een grondige kennis van zaken of het over leger en vloot, kerk en school, landbouw, justitie of wat dan ook gaat. Als hoofdredacteur van het liberale GEMEENTEVELDWACHTERS „VAN RIJKSWEGE". Er is een bepaling in de nieuwe Ge meentewet, die de mogelijkheid voor een bezuiniging schijnt te bevatten. Art. 225 zegt namelijk, dat de Kroon bepalen kan, dat in gemeenten beneden 5000 zielen in den politiedienst door Rijks politie zal worden voorzien. In dit geval zal het verzoek daartoe door den Raad der betrokken gemeente tot de Kroon dienen te wor den gericht; indien aan dit verzoek zal worden voldaan, dan zal de betrokken gemeente moeten bijdragen in de kos ten voor dien Rijksveldwachter. De regeling van deze zaak zal verder bij algemeenen maatregel van bestuur dit is dus bij Kon. Besluit geschie den. Een op deze wijze in 'n gemeente gestationneerde Rijksveldwachter zal, volgens de wet, voldoen aan de vorde ringen van den burgemeester ten aan zien van de uitoefening van de gemeen telijke politiezorg, voorzoover de Rijks politiedienst dit toelaat. Hoe is de stand van zaken nu? Wanneer in een kleinere gemeente een vacature voor gemeenteveldwach ter ontstaat, dan zal men, dunkt ons, in de eerste plaats dienen te overwegen, of men in de benoeming van een Rijks gemeenteveldwachter voordeel ziet. Eenerzijds dient men daarbij in het oog te houden, dat de gemiddelde trac- tementen van de rijksveldwachters 14002100 zijn, terwijl die van ge wone gemeenteveldwachters als regel dit bedrag niet halen; andererzijds moet overwogen worden, dat een deel van het bijwerk dat den gemeentelijken veld wachter opgedragen kan worden, niet door den rijksveldwachter verricht zal kunnen worden. De algemeene maatregel van bestuur, waarbij o.a. de financieele kant van deze aangelegenheid geregeld zal wor den, is nog niet afgekomen. Naar wij vernamen, vormt dit nog een punt van overleg tusschen de betrokken departe menten. Het is echter niet onwaarschijn lijk, dat men met een gemeentelijk aan deel in de kosten van de helft tot twee-derde rekening zal hebben te houden. Indien men, dit alles in aanmerking nemende, niettemin tot de overtuiging komt, dat aan een Rijksveldwachter voor den gemeentelijken politiedienst de voorkeur dient te worden gegeven, dan lijkt ons de aangewezen weg zulk een voorstel in den gemeenteraad te behan delen en een verzoek van den Raad aan de Kroon te doen uitgaan. Het wil ons echter voorkomen, dat, al schrijft de wet dit niet met zooveel woorden voor, toch, alvorens tot dezen stap over te gaan, de Commissaris der Koningin geraadpleegd dient te worden. Immers voor gemeenten als de onder havige geldt de laatste alinea van art. 224 der gemeentewet, behelzende dat de Commissaris der Koningin daar op voor dracht van den burgemeester, de ge meenteveldwachters benoemt en ont slaat. Indien er dus een vacature ontstaan is, dan zal in de eerste plaats de Com missaris der Koningin geraadpleegd die nen te worden over de mogelijkheid en de wenschelijkheid van de vervulling van deze vacature, niet volgens art. 224, maa rvolgens art. 225: door een Rijks-gemeente veldwachter Wij onderstellen verder dat, indien eenige gemeente tot de toepassing van dit artikel 225 zou willen overgaan, het voorloopig nog ontbreken van de daar genoemden algemeenen maatregel van bestuur geen beletsel zal wezen om, de zaak eens aan het rollen gebracht zijn de, haar door tijdelijke voorzieningen gaande te houden totdat dit K. B. in kannen en kruiken zal wezen. Steun aan den Landbouw. De Vereeniging van Werkgevers in 't landbouwbedrijf in Z, Vlaanderen, W. D., heeft een adres gericht tot den Mi nister van Economische zaken, waarin met dankbaarheid wordt erkend den steun door de Regeering aan den land bouw verleend, en er op wordt gewezen dat niettegenstaande dezen steun de landbouw in Z. Vlaanderen in dermate ongunstige omstandigheden verkeert, dat de reserves, die aanwezig waren in den vorm van bedrijfskapitaal, in bijna alle gevallen opgeteerd zijn; dat als oorzaken van deze ongunstige omstandigheden o. a. kunnen worden aangestipt de feiten, dat in onze streek de bietensteun niet tot zijn recht is ge komen, dat de groote hoeveelheid hier geteelde pootaardappelen nog grooten- deels onverkocht ligt, dat de grenzen naar het buitenland geheel of gedeelte lijk gesloten zijn voor den afzet van ve le van onze andere producten, met als gevolg hiervan het feit, dat de landbou wers noodgedrongen verplicht zijn over te gaan tot drastische bezuinigingen op loonen, kunstmeststoffen, onderhoud van gebouwen en werktuigen enz., welke tot gevolg zullen hebben een totale ont wrichting en verarming van den streek. Den minister wordt gevraagd om op kor ten termijn maatregelen te willen ne men, die er kunnen toe leiden, dat on ze bedrijven op eenigszins normale wij ze kunnen worden voortgezet. DE NIEUWE BURGEMEESTER. „Het Centrum" (r.k.) berichtte dezer dagen, dat het „bij geruchte" had verno men, wie tot burgemeester van Middel burg benoemd zal worden. Wij hebben daar niet veel aandacht aan geschonken, wijl we „bij geruchte" wel iederen dag een nieuwen aanstaan den burgemeester van Zeelands hoofd stad zouden kunnen noemen en daar van dan toch ten minste een half dozijn, waarvan de ingewijden, of althans zij dié zich dit wanen, u met groote stellig heid verzekeren dat ze het „beslist we ten." Wat w ij echter nu eens beslist zeker weten is dit: dat er om deze burgemees tersbenoeming een zoo deugdlijke ge heimhouding betracht wordt, dat er niets van te zeggen valt, vóór de be noeming of de 'aanstaande benoeming uit Den Haag door de officieuze pers instantie, het C. B., wordt doorgegeven. Alle „insiders-mededeelingen" zijn dus en overigens met groote reserve te aan vaarden. Nu evenwel „Het Centrum" dit ge rucht verspreid heeft, en „De Zeeuw'" het gisteravond, wijselijk onder alle voorbehoud dat onder de huidige om standigheden geboden is, overnam, zul len wij het ook niet langer kunnen ver zwijgen. Volgens „Het Centrum" dan zou tot burgemeester van Middelburg benoemd worden de heer M. Fernhout, thans burgemeester van de ongeveer 20.000 zielen tellende stad Kampen. De heer Fernhout, die ons 'n charmante verschijning werd genoemd, is thans 'n veertiger; verleden jaar vierde hij z'n 12 V*-jarig ambtsjubileum in Kampen. Voordien was hij burgemeester in Mij drecht. Hij is de zoon uit een vrij talrijk gezin van de predikant ds. Fernhout, thans te Vreeland, voordien te Amster dam en Utrecht, De heer Fernhout behoort, volgens onze inlichtingen, kerkelijk tot de g e- reformeerden, politiek tot de a n- ti-r evolutionaire n. Het spreekt vanzelf, dat wij met het vorenstaande niet geacht willen v. c.aen, te hebben beweerd. r>-< heer Fern hout burgemeester van Middlburg zal worden; zelfs de waarschijnlijkheid van deze benoeming zouden wij niet graag voor onze rekening nemen. Slechts om dat de naam van den heer Fernhout i n de pers is genoemd, geven wij boven staande inlichtingen enkel en alleen dus, opdat men wete wie „Het Cen trum" voor den post, en dan nog „bij ge ruchte" gedoodverfd heeft. Meester zei tot kleine Jantje Maak jij eens een korten zin Met de woorden ECONOMISCH, DUURZAAM, IDEAAL er in. Kleine Jantje liet zich daad'lijk Van zijn beste zijde zien Hij zei kortweg; ASFALTWEGEN. Meester zeije hebt een 10 Med.) Middelburg, 1H-'33. Hoogste lucht- temperatuur 7.5 °C; (46 °F); laagste 2.9 °C (37 °F.) Heden 9 h: 6.8 °C; 12 h: 7.3 °C. 0.1 mm. regen of neerslag. Hoogste barometerstand 764 mm; laagste 755 mm Hoogste barometerstand 771.7 mm te Weenen; laagste 725.5 mm te Seydes- fjord. Verwachting tot Morgenavond; Krachtige tot matige Z, W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, mo gelijk later opklarend, aanvankelijk zach ter, later waarschijnlijk zelfde tempera tuur. Zon op: 7 h 43; onder 16 h 45. Licht op: 17 h 15. Maan op: 9 h 39; E.K.: 2 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Februari. Hoogwater. Laagwater, Wo. 1 5.16 17.42 11.49 23.50 Do. 2 5.58 18.29 12.27 Vr. 3 6.47 19.25 0.35 13.16 Hoog- en Laagwater te Wesneldinge. Februari. Hoogwater. Wo. 1 7.04 19.27 Do. 2 7.40 20.07 Vr. 3 8.21 20.57 Laagwater. 0.25 12.48 0.59 13.26 1.43 14.15 DE PINDA-MANNEKES. Ds. L. B. Tjebbes, secretaris van den armenraad te Middelburg, vestigt er on ze aandacht op, dat in het laatst uitge komen nummer van „De Schakel" een stukje voorkomt van de hand van den heer J. Everts, secretaris van den ar menraad in Amsterdam. Deze schrijft: „De Chineezen met hun trommels met suikergoed, zielige figuren, kleumend op de hoeken der straten, geven ons hun stille raadsels op! Het publiek opent hart en beurs voor hen en is hard op weg deze kooplieden met ongevraagde giften te bederven. Is hun nood zoo schrijnend als het lijkt? Wij moeten op grond van hetgeen tot dusver kwam vast te staan, an tv/oorden „neen". Deze Chineezen, die nog tot kort geleden bij elkaar in Rotterdam en in Amsterdam woonden, leden geen ge brek, omdat zij al verzorgd werden door de stoomvaartmaatschappij in wier dienst zij staan óf hun brood verdienden met handel óf op voor ons westerlingen niet verklaarbare wijze leefden door el kander gesteund of uit onbekende hulp bronnen. Het succes, dat zij met hun straathan del oogsten, heeft zeker hun bestaans voorwaarden verbeterd. Het onberede neerde medelijden van het publiek ech ter heeft hen ver van hun wooncentra gelokt en zelfs Chineezen van elders naar Neder land doen komen. Zij houden zich nu in tal van provincieplaatsen op, waar zij geïsoleerd staan en nooit blij vend bestaansvoorwaarden zullen vin den. Vooal richtte men daar geen steun - comité's voor hen op, omdat deze eerst goed de Chineezen, die men toch niet blijvend helpen kan, zullen aantrekken. Ook in Amsterdam zou voor zulk een comité, naar mijn gegevens, geen plaats zijn. Intusschen blijft de aangelegenheid ons aller aandacht waard. Slechts geen onberaden hulp!" Ook te Middelburg zou, zoo meende ds. Tjebbes, de toestand dezer Chinees-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1