ONDERWIJS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. RECHTZAKEN. NOORD-BEVELAND. THOLEN. SCHOUWEN-DUIVELAND. •!ËEUWSDK-VLAANDEREN W.D, PAULUS. l&i 1 fcO ,*..v mm MÉ■MpBRj tm HET KANAAL BIJ HANSWEERT. Reeds enkele jaren is men bezig met herstelling van de groote oostelijke sluis van het kanaal door Zuid-Beveland bij Hansweert. Hoewel de werkzaamheden nog lang zullen duren, verkeeren deze toch in een stadium, dat gedurende on geveer 12 uren per etmaal kan worden geschut over laag water (van half eb tot ha f vlóed). Op de afbeelding zijn enkele schepen in de sluiskom, terwijl de her stellingswerkzaamheden (rechts in de kom) doorgaan. Op den achtergrond het veelbesproken kanaal. gen aan de vereenigingen te Kapelle en Biezelinge, die als tuinbouwvereeni- gingen een actie voeren voor steunver- leening aan d enTuinbouw; vooral werd gewezen op den gemakkelijken invoer van Tuinbouwproducten uit het Buiten land, welke het eigen product zoozeer benadeelen. 30-jarig bestaan werkliedenvereniging, COLIJNSPLAAT. Vrijdagavond werd alhier een algemeene vergadering ge houden van de werkliedenvereniging „U. 't V.V. 't V." mede ter herden king van het 30-jarig bestaan. De ver- eeniging staat er financieel zeer goed voor en daarom was besloten in deze voor velen zoo sombere tijden een avond te organiseeren, waarop de zor gen kunnen worden vergeten. De voor- ziter heet in het bijzonder welkom het bestuur van de zustervereeniging „Help u zelf" van Kortgene. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental in het afgeloopen jaar met 8 is verminderd. Aan den secretaris den heer D. J. Anemaet en den penningmeester den heer P. Janse, die sedert de oprichting hun functie als zoodanig vervullen werd respectievelijk een horloge en een vul penhouder geschonken. De rekening en verantwoording van den penningmeester vermeldde: Ziekenfonds 1.120, steunfonds 1.504 en overlijdensfonds 339. Het totaal bezit der vereeniging bedraagt 2.964. In 1932 is aan 66 personen over 1477 ziekendagen aan ziekengeld uitge keerd 1.116. Het steunfonds heeft in natura verstrekt tot een bedrag van 131, Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om gedurende 3 maanden de contributie met een derde te verminde ren. De aftredende bestuursleden de hee- ren H. M. Haringman, P. de Regt en C. Fortuin werden als zoodanig herkozen. De heer J. v. d. Weele Pz. werd her kozen als lid van de commissie van toe zicht. Bij de rondvraag sprak de heer A. Maas, voorzitter van de vereeniging van Kortgene, eenige waardeerende woorden tof het bestuur en de leden. Daarna kwam dan de eigenlijke fëest- vergadering. Opgevoerd werd een too- neelspel in 4 bedrijven getiteld: „Ma- thilde of een vrouwenhart" en een kluchtspel in 1 bedrijf getiteld: „Een knap stel". De spelers hadden een bui tengewoon succes. Gedurende de pauze werden nog bloempjes voor het sanatoriumfonds ten verkoop aangeboden. Tot slot volgde een gezellig bal. THOLEN. Terwijl twee honden aan 't vechten waren en de eigenaar van één der dieren hen trachtte te scheiden, wat niet gelukte, nam hij een mes en stak naar een der honden, waardoor dit dier zoo ernstig verwond werd dat veeart- senijkundige hulp moest worden inge roepen. Procesverbaal is van deze daad opgemaakt. BROUWERSHAVEN. Zaterdagmorgen geraakte de hond van de fam. v. d. B. alhier in de Haven en kwam onder het ijs terecht. De dochter dier familie, die het ongeval zag gebeuren, liet zich on middellijk langs een staaldraad van een nabijgelegen vaartuig naar beneden glij den, waar zij ook door het ijs zakte. Half in het water en met één hand den staaldraad vasthoudende, wist zij met groot levensgevaar voor zichzelf, den hond onder het ijs weg te halen. BROUWERSHAVEN. Zaterdagmiddag hebben op de ijsbaan wedstrijden plaats gehad in het ringrijden voor dames en heeren. De uitslag voor de dames luidt als volgt: 1. Mej. Gaand^rse, 2. Mej. L. Hocke, 3. Mej. Den Boer-Stoel. Uitslag heeren: 1. W. Jonker, 2. A. H. Vermeu len, 3. M. Jonker. BROUWERSHAVEN. Van de 3 beurt schippers alhier zijn er van 2 in Rotter dam de schepen ingevroren. Beurtschip per Van der Sluijs heeft met zeer veel moeite Brouwershaven kunnen bereiken. De weg AardenburgSt, Kruis, SINT KRUIS. Men schrijft ons: Op 21 dezer had te Middelburg een conferentie plaats tusschen den Commissaris der Koningin en B. en W. benevens een paar raadsleden van Sint- Kruis. In deze bijeenkomst heeft de Commissaris 't verlangen te kennen ge geven, dat hij van den gemeenteraad een beslissing verwacht, waarbij deze zich neerlegt bij zijn beslissing van 26 Maart 1932, naar aanleiding waarvan de Com missaris dan een neutrale commissie van drie deskundigen zal aanstellen, om de drie hoofdbezwaren van Sint-Kruis tegen de goedkeuring van den keiweg naar Aardenburg te onderzoeken en daaromtrent te beslissen. Deze drie hoofdbezwaren zijn: de niet aan de eischen voldoende keien, de onvoldoende tonrondte van den weg, en de slechte rabatten. Om tot gewenschte beslissing te ko men, is in de raadsvergadering van 27 dezer de kwestie breedvoerig bespro ken, doch bij stemming over een voor stel van den heer De Bruyne, om zich bij de beslissing van den Commissaris der Koningin neer te leggen, staakten de stemmen, zoodat op a.s. Woensdag we der over deze kwestie zal worden ge stemd. De burgemeester uitte zijn spijt over het verloop dezer stemming. ST. KRUIS. De raad besloot het on derhoud van den keiweg in den Ko ningin Wilhelminaweg in 1933 voor re kening der gemeente te nemen, daar de polder Beooster Eede onbewust de laat ste jaren die kosten alleen gedragen heeft. Op een desbetreffende vraag zal aan den Directeur der P. T. T. bericht wor den, dat de postbestellingen door de laatste wijziging niet geleden hebben, doch zal gewezen worden op de wen- schelijkheid om het kantoor nog van 's- avonds 77% open te stellen, daar al le andere uren onder arbeidstijd vallen, wat voor velen bezwaren mede brengt. OOSTBURG. Het ensemble-Frits- Bouwmeester te Amsterdam, trad gis terenavond (29 Januari) in het Beurs gebouw alhier op met het stuk van Bernard Shaw: „De huizen van den weduwnaar". Het bezoek was niet zoo druk als gewoonlijk. De opvoering was onberispelijk. Geslaagd aan de universiteit te Leiden voor het taalkundig doctoraal examen indologie de heer J. C. van Leur te Middelburg. Openbaar lager onderwijs in Zeeland. Op 1 Januari 1933 hielden 20 Zeeuw- sche gemeenten (v.j. 18) geen openbare lagere school in stand. Van deze ge meenten zijn 8 gelegen in Walcheren, (Aagtekerke, Biggekerke, Grijpskerke, Meliskerke, Ritthem, Serooskerke, St. Laurens en Zoutelande), 10 in Oost Zeeuwsch Vlaanderen (Boschkapelle, Graauw en Langendam, Hengstdijk, Os- senisse, Philippine, St. Jansteen, West- dorpe, Zuiddorpe, Clinge en Koewacht; ten aanzien van de twee laatstgenoemde plaatsen is de beslissing nog bij de Kroon), 1 in West Zeeuwsch-Vlaande- ren (Eede) en 1 in Zuid-Beveland (Ove- zand). zuster Maria Gudulia Moeder-Overste van het Sint Stanislausgesticht (Orde der Zusters van Liefde) te Moergestel. De overledene, in de wereld mej. Jo hanna Remijn, geboren te 's-H eer Arendskerke den 16 Juni 1879, was sedert April 1931 overste van het kloos ter te Moergestel. De aartsbisschop van Wilna wil de kostbare Brusselsche gobelins in de ka thedraal aldaar verkoopen, om de op brengst aan te wenden voor restauratie van de kerk. De Poolsche pers pro testeert tegen eventueelen verkoop van de verzameling. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is plotseling overleden de eerw, Bij Em. Querido's Uitgevers Mij. te Amsterdam, zal in de maand Maart ver schijnen: „De Volmaakte Vrouw". Een handleiding voor speciale lichaamscul tuur, met 534 illustraties, waarvan 480 filmbeelden, door dr. Th. H. van de Vel de. Boutens in het Engelsch. Een medewerker van het Handelsblad meldt uit Londen: Voor het departement van Neder- landsche taal en letterkunde aan de Londensche Universiteit heeft de lec tor dr. Theodoor Weevers in 't nieuwe Gustave Tuck Theatre van University College dezer dagen een openbare le zing gehouden over den „Neo-platoni- schen dichter P. C. Boutens, wiens le vensloop hij uitvoerig schilderde en wiens levensbeschouwing hij neo-plato- nisch wilde noemen omdat hij Boutens als bij Plato de vreugde van het leven de grondtoon zijner levensopvatting is. In zijn lezing gaf hij verscheidene ver talingen van* verzen van Boutens, letter lijke tekst-vertalingen van hemzelf en vrije vertalingen van professor Grier- son, waarbij de gedachte zoowel als rhythme en cadans van de oorspronke lijke verzen uitnemend waren behouden. Hij roemde Grierson's bundel „The Flu te", waaruit hij eenige vertalingen van Boutens ontleende en deelde mede dat ook binnenkort in Nederland een bloemlezing van Boutens' werk in En- gelsche vertaling van een andere hand zou verschijnen. De boeiende en keurig- verzorgde voordracht van den kundigen spreker oogstte warm applaus. >r ff Jubileum-uitvoering Hosanna. van Ter gelegenheid van haar 35-jarig ju bileum zal de gemengde zangvereeniging „Hosanna" te Middelburg een uitvoering geven van Mendelssohn's Oratorium „Paulus." Felix Mendelssohn-Bartholdy werd den derden Februari 1809 geboren te Hamburg, waar zijn vader, zoon van den beroemden philosoof Moses Mendels sohn, bankier was. Reeds vroeg toon de hij een groote begaafdheid voor mu ziek, zoodat zijn ouders, zij het ook met tegenzin, toestemming gaven, verder muziek te studeeren. In 1813 vertrok de familie uit Ham burg om zich te Berlijn te vestigen, zoo dat Mendelssohn zijn geheele muzikale opleiding', in de Pruisische hoofdstad ontving. Zijn leermeester voor klavier was Ludwig Berger, onder wiens leiding hij spoedig een begaafd pianist was, zoo zelfs, dat hij tot de besten van zijn tijd gerekend kon worden. Voor compositie studie werd de koordirigent Carl Zeiter aangezocht, leider der Berlijnsche Sing- academie. Dit instituut bezat een groote biblio theek, waar Mendelssohn met toestem ming van Zeiter vrij in mocht vertoeven. In deze bibliotheek bevonden zich vele onbekende, niet gedrukte of totaal ver geten werken van Bach. Reeds dadelijk voelde hij zich aange trokken tot de werken van den grooten meester Bach, en de bestudeering van deze werken had een niet geringe in vloed op de verdere ontwikkeling van den jongen musicus. Onder deze werken bevond zich ook Bach's Mattheus-Pas- sion, die, hoe onbegrijpelijk ook, even eens in het vergeetboek was geraakt. Mendelssohn trachtte met onverstoor bare ijver de belangstelling gaande te maken voor het nooit volprezen werk van den grooten cantor, en niet weinig is het aan zijn bemoeiingen te danken, dat men heden ten dage in alle groote muziekcentra de Mattheus Passion als jaarlijks terugkeerende gebeurtenis aan treft. Het liorte leven, dat Mendelssohn be schoren was (hij stierf reeds op 38-ja- rigen leeftijd, in 1847) was van zeldzame vruchtbaarheid en tevens rijk aan waar deering. Moge Berlijn hem niet de eer gegeven of gegund hebben, die hem toe kwam, in overig Duitschland en vooral in het buitenland, Engeland, heeft men hem volledig hiervoor schadeloos ge steld. Hij was naast Königlicher Generaldi- rector, dr. hon. causa der Leipziger Universiteit, benevens eereburger der steden Leipzig en Birmingham. Vooral in Engeland genoot hij een groot aan- van zijn grootere werken: zijn sympho- nieën, zijn ouverturen voor orkest, zijn groote orgelwerken, zijn prachtig viool concert en zijn biede groote oratoria „Paulus"en „Eliae". Niet alleen als componist, maar ook als voortreffelijk pianist en organist genoot Mendelssohn een groote vermaardheid. Het oratorium „Paulus", naar woor den van de Heilige Schrift werd het eerst uitgevoerd op het Rheinische Mu- sikfest in 1836 te Düsseldorf. Het suc ces was enorm, wat echter den ernstig strevenden meester niet weerhield, het geheel om te werken in den vorm, waar in het nu is. Oorspronkelijk bestond het uit drie deelen en na de eerste uit voering schrapte Mendelssohn niet min der dan 10 nummers, terwijl vele aria's bekort werden. De leidende gedachte in dit werk was dan de strijd en de overwinnig van het Christendom, voorgeste.d in den persoon van den grooten heiden-apostel. Het is verdeeld in twee deelen, n.l. de marte laarsdood van Stephanus en de bekee ring van Saulus; tweede deel het af scheid der apostelen van de gemeente van Efeze. De groote invloed van Bach komt overal in dit werk tot uiting. Mendels sohn heeft ontegenzeggelijk de Mat- theus-Passion als voorbeeld genomen bij de compositie van zijn „Paulus". Evenals Bach gebruikt hij bij de verha lende gedeelten den recitatieven vorm, zoowel secco als obligato. Ook het ko raal speelt een belangrijke rol in zijn werk. Wat de koren betreft, ook hier de opstandige volkskoren, waarnaast men weer meer rustige vindt, zooals b.v. no, 11 „Siehe wir preisen selig", no. 14 het dameskoor en no. 20 „Der Herr wird die Thranen", no. 26 „Wie lieblich sind die Boten". Alle een rijkdom van muziek en behoorende tot het beste wat er geschreven is. Onder de soli vindt men er, die een groote bekendheid genieten. Nemen we slechts „Jerusalem", aria voor sopraan, „Gott sei mir gnadig". en „Ich danke Dir Herr mein Gott" voor bas, en de mooie aria voor tenor „Sei getreu bis in den Tod." JO' *<öLo* Wfi 0\9e (Ingez. Med.) zien. Naast liederen, veel kamermuziek en kleinere werken voor koor noemen we Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 25 Januari veroordeeld wegens: met een voertuig rechts den voorrang niet geven: J. v. d. S. te Vlissingen 15 b. s. 15 d.h.; L, J. den H. te Middelburg 15 b. s. 5 d.h.; met toewijzing van de civiele vordering van getuige W. Ch. V.; J. 'H. te St. Laurens 5 b. s. 5 d.h,; met een motorrijtuig binnen de be bouwde kom niet de rechterzijde van den weg houden: A. v. d. B. te Ierseke, 1 b. s. 1 d.h.; met een motorrijtuig rijden, zonder fabriek, fabrieksnummer enz. van het rijtuig: C. den D, te Hoedekenskerke; D. L. te Zoutelande ieder 1 b. s. 1 d.h.; met een motorrijtuig rijden zonder licht: A. A. V. te St. Janssteen 5 b. s. 5 d.h.; met een motorrijtuig rijden zonder achterlicht en zonder behoorlijk verlicht nummer met letter: P. V. te Middel burg 2 b. plus 1 b. s. 2 d.h. en 1 d.h.; met een rijtuig rijden zonder spiegel: S. J. te Koudekerke 3 b. s. 3 d.h.; M. V. te Middelburg 2 b. s. 2 d.h.; met een rijwiel rijden zonder licht: M. G. K. te Veere 5 b. s. 5 d.h.; J. M. te Serooskerke 0.50 b. s. 1 d.h.; rumoer verwekken waardoor de nacht rust kan worden verstoord: J. v. B. Dzn„ M. v. d. G. Kzn., en J. v. B. Jz„ allen te Arnemuiden ieder 15 b. s. 15 d.h.; openbare dronkenschap bij herhaling: A. v. B. te Westkapelle 3 d.h,; te Vlissingen zonder vergunning van B. en W. voorwerpen andere dan ge drukte stukken langs de huizen verkoo pen: J. P. H. J. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande 2 b. s. 2 d.h.; te Vlissingen op den openbaren weg voetballen: L. J. de V. en J. de V, ieder 1 b. s. 1 week tuchtschool; te Oostkapelle met een motorrijtuig binnen de bebouwde kom harder rijden dan 20 km per uur: J. P. K. te Vlissin gen 5 b. s. 5 d.h.; tramrijtuigen welke stilhouden tot 't in- of uitstappen van reizigers voorbij rijden aan de zijde waar moet worden in- of uitgestapt, terwijl aan die zijde langs de trambaan geen vluchtheuvel aanwezig is: C. C. te Breskens 5 b. s. 5 dagen hechtenis. Hooger beroep. K. M., 20 jaar, landbouwer te Oostka pelle heeft hooger beroep aangeteekend tegen een tweetal vonnissen van den Kantonrechter te Middelburg waarbij hij wegens overtreding van de Jachtwet respect, werd veroordeeld tot een geld boete van 50 of 10 dagen hechtenis en last tot vernietiging van de inbeslag- genomen patronen en een geldboete van 10 of 10 dgn hechtenis. L. de V. 30 jaar, landbouwersknecht te Serooskerke (W.) heeft hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg waarbij hij wegens overtred'ng van het Melkbesluit werd veroordeeld tot een, geldboete van 10 of 5 dagen hechtenis. Eveneens heeft hooger beroep aange teekend tegen een vonnis van den Kan tonrechter te Middelburg M. H., 37 jaar, veekoopman te Vlissingen, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijw elwet, is veroordeeld tot twee geldboeten van 5 en eene van 30 of 2 maal 5 en 10 dagen hechtenis. Ten slotte, is hooger beroep aangetee kend tegen een vonnis van voormelden Kantonrechter inz. A. van den B., 29 j„ slager te Vl'ssingen, waarbij hij v/egens overtreding van de Arbeidswet werd veroordeeld tot tweemaal 7 dagen hech- tenisstraf. De Hooge Raad heeft Maandag ver worpen het beroep van den directeur van den Dierentuin te Den Haag, die door de Haagsche rechtbank strafbaar is geoordeeld omdat hij er niet voor zorg de, dat Kraanvogels in dien tuin geen hinderlijk rumoer maakten. De Hoogen Raad heeft verworpen het cassatieberoep van S. S., directeur der Haagsche Ongevallen Verzekering Mij. die door den kantonrechter te Den Haag is veroordeeld tot 75 boete, subs 30 dagen hectenis, wegens overtreding der loterijwet, door het in voorraad heb ben van H.O.V. briefjes. De rechtbank te Zutphen heeft Vrijdag J. B., 35 jaar, klompenmaker te Voorst ter zake van zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. B. heeft op 22 November zijn broeder bij een twist met een mes in het linker dijbeen gestoken, tengevolge waarvan deze korten tijd later is overleden. De eisch luidde 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Groningen heeft uitspraak gedaan in' de zaak tegen den 30-jarigen ingenieur P. H. W. wonende te Groningen en den electromonteur A. T. P. verblijvende te Utrecht die de vo rige week hadden terecht gestaan ter zake dat het aan hun grove schuld te wijten was geweest dat E, E. een of meer zeer ernstige levensgevaarlijke brand wonden had bekomen en dientengevolge in den nacht van 25 op 26 Juli j.L is overleden. De Off. van Justitie had tegen den in genieur W. een week hechtenis en te gen P. vrijspraak gevraagd. De rechtbank heeft Vrijdag, zoowel den monteur als den ingenieur vrijge sproken, omdat zij niet bewezen acht dat het aan de groote schuld van een-der verdachten te wijten is geweest, dat het het ongeval is geschied. Vrijdagavond had de jaarvergade ring plaats van het Varkensfonds te Grijpskerke. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat er in kas is 719, Van L. Bimmel was bericht ingekomen, dat hij ontslag neemt als bestuurslid. In diens plaats werd gekozen de heer A. de Wolf, en herkozen de heer J. Dinge- manse. De contributie is nu 10 cent per var ken en per maand. Een lid bracht nog naar voren de hooge kosten van het in enten der varkens, en wees er op, dat dit wel lager kon zijn. Dezer dagen hield de afdeeling K a- p e 11 e van de Ned. Chr. Landarbeiders- organisatie een propagandaavond in het lokaal Obadja welke druk bezocht was. Het bestuurslid de heer Goedegebure sprak over neutraliteit. De heer Vingerling sprak over dei or ganisatie en het brengen van een offer. In dé vergadering gingen stemmen op, dat meer moet worden gedaan voor de werkloozen vanwege den raad der ge meente Kapelle. Enkele werkloozen-niet-georganiseer- den werden te werk gesteld, de georga- niseerden moeten wachten tot de steun ophoudt van uit de wekloozenkas- sen. De niet-georganiseerden ontvangen kolentoeslag, de anderen niet, aldus worden de ongeorganiseerden voorge trokken: gaarne zag men den kolentoe- toeslag ook toegepast voor hen. Stem men gingen op, om bij de eerstkomemde

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6