^rotitttdaW GOESCHE coupant^^ BINNENLAND. LEBER EN VLOST. ZEELAND. KORT ZEEUWSOH NIEUWS. LANDBOUW. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. K00RD-BEVELAHD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. weer si mm. Verwachting tot Morgenavond: Meest matige Z.W. tot Z wind, half tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. inujmivihk au. 1 W EL DLAUE.11. 1. inoUAU Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. aasimiL J1 U ill 1 Ui.lU x JJ, ^JLüisUJiJUi jjjur&i/s xiu& o Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, eïke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. DE RIJKSBEGROOTING 1933, Aan de algemeene beschouwingen op het V.V. der Eerste Kamer over de rijks- begrooting voor 1933 ontleenen wij, dat verscheidene leden van meening wa ren, dat het land dit Kabinet moede is. In verschillende opzichten stelde deze leden de regeering in gebreke. Leden, behoorende lot verschillende politieke partijen brachten het optreden van den voorzitter van den minister raad als zoodanig, dat, gelijk in den aard der zaak ligt, de Volksvertegenwoordi ging niet onverschillig kan laten, ter sprake. Deze leden konden niet verhe len, in den algemeenen leider van de re- geeringspolitiek hoedanigheden te mis sen, waarover in het huidig tijdsgewricht meer dan ooit de premier behoort te beschikken. Ook vordert het zeer verantwoordelijk ambt zóóveel van de werkkracht van zijn drager, dat deze den tijd zal moeten uitkoopen, Het had hun derhalve ge troffen, dat de premier gelegenheid schijnt te kunnen vinden, herhaaldelijk, soms week na week, dagen achtereen de residentie te kunnen verlaten. Van eep krachtige leiding hadden de leden, in de afgeloopen periode weinig bespeurd, zoodat het hun niet verbaas de, dat het kabinet veel meer den in druk maakt van een combinatie van ne gen ressortministers, die elk met meer of minder succes op eigen kompas varen, dan van een eenheid, met vaste hand ge leid door een staatsman, die het geheel overziet. Denfinancieelen toestand van ons land achtten verscheidene le den zeer zorgelijk. Vooral de crisisdienst baart groote zorg en de vrees werd uitgesproken, dat ook voor 1933 de leeningscapaciteit van Nederland tot het uiterste zal moe ten worden benut. Andere leden erkenden, dat de finan- cieele toestand zonder twijfel zorgelijk is te achten, maar zij wenschten er niet temin op te wijzen, dat de regeering dien toestand op noodeloos verontrus tende wijze heeft aangeteekend, en dat gemeten naar de regeeringsverklaringen in deze, de uitkomst in den regel is me- degevallen. Verwerpelijk werd geacht, dat de re geering haar heil niet uitsluitend maar voornamelijk in de verhooging der inr directe belastingen heeft gezocht. Enkele leden bespraken de financieele moeilijkheden, waarin zeer vele gemeen ten als gevolgen van de crisis' verkeeren en klaagden over de houding, die de re geering te dien opzichte veelal aan neemt.. Bepleit werd het op groote schaal uit voeren van openbare werken, wat in zijn moreel effect op de werkloozen een veel doeltreffender zorg zou zijn dan 't uitgeven van 120 a 130 millioen jaar- lijks aan ondersteuning. DE BOND VAN JONGE LIBERALEN. In de Zondag voortgezette algemeene vergadering van den Bond van Jonge Li beralen werd een motie aangenomen, waarin uitdrukkelijk is vastgelegd, dat de bond zich stelt op het standpunt der in ternationale ontwapening, doch tegelijk werd erkend, dat dit is een aangelegen heid, welke de liberale beginselen als zoodanig niet raakt. JEUGD WERKLOOSHEID. In een te den Haag gehouden verga dering vanwege de landelijke commis sie tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid is medegedeeld, dat de re geering heeft bepaald, dat de overheid (rijk en gemeente samen) per gemeente beschikbaar zal stellen' voor ontwikke ling en vakcursussen voor werkloozen, een bedrag, berekend naar het gemid delde aantal ingeschrevenen bij de Ar beidsbeurs (jongeren en volwassenen sa men) m het tweede halfjaar van 1932, vermenigvuldigd met 3.50. De verhou ding, waarin rijk en gemeente in dit be drag zullen bijdragen, wordt voor elke gemeente afzonderlijk vastgesteld. Waarborgen voor doelmatige beste ding zullen worden gesteld. SMOKKELARIJ VAN WAPENS. Op de vragen van den heer Albarda naar aanleiding van het op zijn vorige schriftelijke vragen ontvangen antwoorc betreffende de beteugeling van de smok kelarij van wapens over de Nederland sche grens heeft minister Beelaerts van Blokland geantwoord: Reeds voordat de vragen van den heer Albarda gesteld waren, was op grond van vroegere 'mededeelingen van den minister van Justitie besloten, de aan dacht van de betrokken buitenlandsche regeering te vestigen op de herhaalde lijk voorgekomen smokkelarij van wa pens over de Nederlandsche grens. Al vorens hiertoe over te gaan, worden nog enkele aanvullende gegevens inge wacht nopens den omvang van dezen sluikhandel. Voor een mededeeling ter zake aan het secretariaat of andere bevoegde or ganen van den Volkenbond bestaat voorshands geen aanleiding. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notaris te Rotterdam, J. L, Schuurs, candidaats-notaris te Rotterdam (vaca ture P. J. J. Tackoen) en mr. C. D. Tuk ker, candidaat-notaris en oud-inspec teur der registratie en domeinen te Rot terdam (vacature G. Vlug.) Ter nagedachtenis van haar echt genoot, den heer G. W. van Riemsdijk, in 1932 te B a a r n overleden, heeft mevrouw G. C. van Riemsdijk-v. d. Or- vel, aan de Prins Hendriklaan de van Riemsdijkstichting geopend, die bedoeld is als een tehuis voor dames en heeren uit den gegoeden stand. Zondagmiddag is deze stichting officieel geopend. Reeds thans zijn bijna alle beschik bare kamers bezet. Mocht blijken, dat de ruim ingerichte stichting niet vol doen kan aan alle aanvragen, dan zul len plannen tot uitbreiding van dit te huis overwogen worden. In den afgeloopen nacht heeft de gemeenteraad van Gr oningen 'tot gemeente-secretaris benoemd, mr. M. J. Wolters uit Utrecht, die als tweede op de voordracht stond. lengevolge van de verandering van den wind en het hooge getij is de ijstoestand op de Wadden thans zooda nig, dat de veerboot Schiermonnikoog- Oostmahorn, den dienst met ingang van hedenochtend weer heeft kunnen her vatten. Het panljtserschip Zeven Provinciën is 27 dezer te Sabang gearriveerd ien voer Maandagmorgen uit voor het hou den van schietoefeningen, waarna het schip op 2 Febr. a.s. te Sabang zal te- rugkeeren voor het innemen van kolen. Daarna gaat de Zeven Provinciën naar Dleh-leh. Proeftocht „Prins Hendrik". Deze week hebben Ged. Staten van Zeeland, aldus meldt men aan het „Han delsblad", een proeftocht gemaakt met de nieuwe ferry-boot „Prins Hendrik" bestemd voor den provincialen stoom- bootdienst op de Westerschelde, welke boot reeds sedert geruimen tijd in de vaart had moeten zijn. Het hoofddoel van den tocht was, na te gaan of het op- en afladen van zwaar beladen wa gens mogelijk was. Zoowel te Walsoor den als te Hansweert werden proeven genomen, die echter te Hansweert moeilijkheden met zich brachten, door dat het schip teveel slagzij maakte. Ook in de haven van Terneuzen werd aan den ponton van den provinci alen stoombootdienst een schade van enkele honderden guldens veroorzaakt. De ferry-boot is naar de Kon. Maat schappij „De Schelde" teruggekeerd. Leger des Heils. Naar wij vernemen, zal mr. P. Die- leman uit Middelburg, Woensdag 15 Fe bruari a.s. alhier in de Legerzaal komen spreken. Voorts zal de samenkomst Woensdag 22 Maart a.s., in de Legerzaal alhier te houden, per radio door de N.C.R.V. worden uitgezonden. In het eere-comité voor de lezing van luitenant Pahhud de Mortagnen is als nog benoemd de heer W. de Graaf te Middelburg. Het aantal werkloozen is gestegen van 1246 tot 1249, van wie 104 bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Men toont de sterkte van het li chaam door te dragen; de sterkte van de ziel door te VERdragen. DE MELKPRIJS OP WALCHEREN. Een telegram aan den Minister. Aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid is heden het volgende telegram verzonden: Het bestuur van de gewestelijke af- deeling Walcheren van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond verzoekt Uw excellentie dringend Ministerieele sanc tie te verleenen aan consumptiemelksta- bilisatie op Walcheren om te voorko men, dat de consumptiemelkprijs terug valt van 10 op 7 cent per liter, hetgeen den nood der boeren weer zeer zou ver ergeren. G. van de Putte, voorzitter; A. Bakker, secretaris. O. EN W. SOUBURG. Zaterdagavond had een jonge man, J. v. E., toen hij te voet met eenige vrienden langs den wa tergang huiswaarts keerde, het ongeluk achterover te vallen en bleef hij bewus teloos liggen. Hij werd bij bewoners aan den Nieuwen Vlissingschen weg binnen gedragen zonder bij kennis te komen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, die opname in het Gasthuis noodig oor deelde. Zondagmiddag kon hij na bij kennis te zijn gekomen, per auto huis waarts vervoerd worden. Het iis in de Zandkreek. KORTGENE. De Zandkreek ligt bij laag water vol ijs, zoodat de overtocht naar Wolphaartsdijk bij eb onmogelijk geworden is. Vrijdagavond j.l. kon er al niet meer overgezet worden, zoodat de Noord-Bevelanders dien avond geen post ontvingen. Zaterdagochtend was het evenzoo; Zaterdagmiddag ging de over tocht geregeld, doch des avonds kon er weer niet gevaren worden, zoodat de bevolking weer van alle post verstoken was. Zondagmorgen lag het ijs zoo vast als een muur. Groote blokken ijs lagen schots en scheef en over elkaar heen. Ook bij Kats en Kamperland was de doortocht per veerboot niet mogelijk, zoodat Zondagmorgen het geheele eiland Noord Beveland van de buitenwereld was afgesloten. TERNEUZEN. Zondag heeft een fruit handelaar, atkomstig uit St. Nicolaas, in den trein op de lijn NeuzenMechelen, verschillende schoten op zichzelf gelost. De man werd in de borst en aan een der armen gewond, terwijl ook een schot door de ruiten ging. Naar het schijnt, had hij te veel sterke drank gebruikt zoo meldt de Zeeuw. De Rijksklerk J. F. Meijer van het kantoor der Directe Belastingen te T e r- neuzen is verplaatst naar het kan toor Eersel (N. B.) COOP. SUIKERFABRIEK EN RAFFINADERIJ „DINTELOORD". Maandag had te Roosendaal in het gebouw „De Unie", de algemeene ver gadering van de Coöp. Suikerfabriek Raffinaderij „Dinteloord" plaats, onder leiding van den voorzitter den heer W Kakebeeke te Goes. In zijn openingswoord bracht de voor zitter dank aan de regeering voor de maatregelen, die ten bate van de sui kerindustrie .en de bietenteelt geno men zijn, thans bestaande in een garan tie van 8.25 per 1000 kg suikerbieten en een conpenseerend invoerrecht van 2.40 per 100 kg suiker. Spr. wees er op, dat het artikel sui ker, speciaal in het buitenland, steeds de groote belangstelling der regeeringen heeft gehad en een onderwerp van staatszorg is geweest. Vooral na den oorlog heeft die belangstelling geleid, tot groote uitbreiding der productie, die tot een ramp moest leiden. De Bonc van Coöp. Suikerfabrieken heeft reeds jaren geleden gewezen op de gevolgen van deze politiek en op de bedreiging die daaruit ontstond voor het in stand houden van de Nederlandsche suiker industrie. Dank zij de arbeid van dien Bond en de medewerking van sommige leden van de Tweede Kamer zijn steun maatregelen tot stand gekomen, waar door, na de zeer ongunstige campagne van 1930, de bietenteelt niet is stop ge zet. De regeering heeft inmiddels haar be moeiingen moeten uitbreiden tot andere takken van producties en de overtuiging dat deze maatregelen noodig zijn ten gevolge van den omvang der regeerings- bemoeiing op het gebied van agrarische producten in het buitenland, heeft ook buiten den landbouw veld gewonnen. Spr. is er dan ook van overtuigd dat de regeering ook voor 1933 maatregelen zal nemen om een redelijken bieten- prijs mogelijk te maken. Op voorstel van den kring Schouwen- Duiveland wees de vergadering den heer G. L. Klompe te Ouwerkerk aan tot plaatsvervangend lid van de financieele commissie. De voorzitter gaf vervolgens het woord aan den penningmeester, den heer J. M. Van Bommel van Vloten, ter behandeling van de balans en exploita tierekening van de Vennootschap tot Ex ploitatie van Suikerfabrieken en van de Coöp. 'Suikerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord" en tot het doen van ver- schilende mededeelingen. De heer Van Vloten gaf een uitvoe rige toelichting op de aan de leden toe gezonden cijfers. Hij wees er op, dat de plannen tot het maken van spiritus uit aardappelen voor de suikerindustrie 'n gevaar zijn. Een dergelijke spiritusfabri- cage zal alleen gebaseerd kunnen wor den op zeer abnormale omstandigheden en het daarin te steken groote kapitaal zal na terugkeer van normale tijden niet meer benut kunnen worden. Aan de hand van de cijfers van de balans toonde hij aan, dat de liquidatie positie van Dinteïbord sterk is, waarbij hii de verwachting uitspreekt dat inge val van liquidatie aan de leden het gestorte aandeelenkapitaal zal kunnen worden terugbetaald. De kaspositie is zoodanig, dat het be stuur voorstelt een vervroegde aflossing op de obligatieleening te doen van 500.000,die echter niet voor 1 April 1934 kan geschieden. Een groote moeilijkheid voor het be stuur is volgens spr. geweest de beslis sing over de vraag of de beide fabrieken te Zevenbergen en te Dinteloord in wer king gesteld behoorden te worden, dan wel of alleen de fabriek te Dinteloord zou werken. Becijferingen die dienaan gaande werden opgesteld wezen uit, dat het stopzetten van Zevenbergen een be langrijk finantieel voordeel zou opleve ren, en niet tegenstaande sterk aandrin gen van minister Verscuhur, heeft het bestuur na rijp beraad toch daartoe be sloten. Spr. geeft een overzicht van de met den minister gevoerde briefwisse ling. Tengevolge van den grooten bieten- oogst is de afgeloopen campagne zeer gioot geweest. De verwerking bedroeg 342 millioen kg bieten. De campagne heeft een uitstekend verloop gehad. Vervo gens behandelde Ispreker de vraag of het stopzetten van Zevenber gen het verwachte voordeel heeft opge leverd. Hij geeft dienaangaande een toe lichting en concludeerde, dat inderdaad op zijn minst genomen dit voordeel werd bereikt. Ten aanzien van den komenden oogst meent spr. de verwachting te mogen uitspreken, dat de regeering wederom een premie van 8,25 zal geven. Op grond van hetgeen de minister in de 2de Kamer heeft gezegd zullen aan deze steunverleening wel bepaalde voorwaar den verbonden worden. Hoe zeer spre ker ook waardeert wat Minister Ver schuur voor den landbouw heeft gedaan moet hij toch met dezen van meening verschillen ten aanzien van de Zeven- bergsche kwestie. Naar spr. meening zijn het geen billijke eischen en rede lijke verlangens, die de minister te dien opzichte heeft gesteld. Bij de bespreking van de toekomstige steunmaatregelen pleitte spreker voor het instellen van een richtprijs voor sui ker. De hoogte van dezen richtprijs zou afhankelijk kunnen zijn van de vraag of al dan nief daarnaast een premie uit de schatkist zal worden gegeven. Spr. waarschuwde de leden tegen het gebruik van afwijkende bietensoorten, hetgeen noch in het belang van de fa briek, noch overeenkomstig de bedoe lingen der regering is, die met den bie- Middelburg, 31-I-'33. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 5 °C (41 °F); laagste 1.8 °C (36 °F). Heden 9 h: 31 °C; 12 h: 7.1 °C. 3.8 mm regen. Hoogste barometerstand 762 mm; laagste 750 mm Hoogste barometerstand 769.2 mm te Toulouse; laagste 728.2 mm te Isafjord. Zon op: 7 h 45; onder 16 h 43. Licht op: 17 h 13. Maan op: 9 h 28; onder: 23 h 48. E.K.: 2 Februari. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Januari. Hoogwater, Laagwater. Di. 31 4.39 17.05 11.17 23.13 Februari. Wo. 1 5.16 17.42 11.49 23.50 Do. 2 5.58 18.29 12.27 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Januari. Hoogwater. Laagwater. Di. 31 6.33 18.51 12.15 Februari. Wo. 1 7.04 19.27 0.25 12.48 Do. 2 7.40 20.07 0.59 13.26 tensteun ook beoogt het scheppen van werkgelegenheid. Daarom zal het be stuur nauwlettend waken tegen het ge bruiken van afwijkende soorten. Ten aanzien van het gebruiken van Neder- landsch bietenzaad, waaromtrent Dr. Bierema vragen aan den Minister heeft gesteld, meent het bestuur, dat daarte gen geen overwegende bezwaren zullen bestaan. Naar aanleiding van in de kringver gaderingen gestelde vragen, verdedig de sprT de bestaande contigenteerings- overeenkomst, die hij van zeer groot belang acht voor de geheele suikerin dustrie. De balansen en exploitatierekenin gen worden hierna zonder eenige be sprekingen ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens gaf de voorzitter nadere toelichtingen op het voorstel van het bestuur om over te gaan tot een ver hoogde aflossing der obligatieleening ten bedrage van 500.000.per 1 April 1934, waartoe de vergadering bij acclamatie besloot. Hierna kwamen de plannen voor de volgende campagne aan de orde. De voorzitter meende, dat er rekening moet worden gehouden met een oogst- beperking. Het bestuur wilde dan ook evenals vorige jaren, gemachtigd wor den, om de levering beneden het mini mum te mogen toestaan zonder toepas sing van de boetenbepaling. Verder wil het bestuur de speling in de levering beperken. Verleden jaar kon een lid minimum 16.000 K.g. en maximum 30.000 K.g. leveren. Men wil die spe ling van 14.000 K.g. tot 10.000 K.g. ver minderen, opdat het bestuur meer overzicht van de te verwachten cam pagne kan krijgen. Het huren en ver huren van aandeelen zal alleen met toestemming van den secretaris mogen geschieden. Het bestuur werd gemach tigd om op te treden zooals het in de zen nuttig acht. Bij de rondvraag werden er nog eenige vragen betreffende de pulp ge steld, welke door den voorzitter en den directeur Dr. Vlekke worden beant woord. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering, waarin een uitstekende stem ming te constateeren viel. Vrijdag j.l. hield de Landbouwver- eeniging te N. en St. Joosland een algemeene vergadering onder voorzitter schap van den heer M. I. Verhulst. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. De rekening over 1932 sluitend in ont vangst 824.36 in uitgaaf 514.78 werd goedgekeurd. De begrooting voor 1933 werd vastgesteld op 735.05 in ont vangst, 496.70 in uitgaaf. Besloten werd weder doode musschenpremie te verleenen. Na afloop der werkzaamhe den hield de secretaris der Z.L.M., de heer Ir. Dorst een lezing over „Neder-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1