BINNENLAND. DE R00DE VULPENHOUDER ZEELAND. ««MOTORRUWia Tentoonstelling 27JANUARI - 5 FEBRUARI. fWEEDE BLAO VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 30 JANUARI 1933. No. 25. de uitbreiding van de leer- plichtwet. door A. W. v. E.v. r. MIDDELBURG. de griffioen. WALSHEREN. raad van biggekerke. AMSTERDAM S.d. voorstel tot 8-jarige leerplicht. V erplichte schoolvoeding en kleeding. De heer K. ter Laan c.s. heeit inge diend een wetsvoorstel tot wijziging van de leerplichtwet. De voorsteller herin nert in de toelichting allereerst aan de indiening in 1911 van een wetsvoorstel tot wijziging der leerplichtwet. Dit wets voorstel was van de soc. dem. fractie. De voorstellers achtten noodig: le. verlenging van den leerplicht tot op den leeftijd van 14 jaren; 2e. strafbaarstelling van den werk gever, die een leerplichtig kind arbeid laat verrichten; 3e. wegneming van het landbouw- verlof. Sindsdien is in de toen gewenschte richting één en ander bereikt. Maar het voornaamste, de achtjarige leerplicht, is nog altijd niet bereikt en daartoe achten de voorstellers nu meer dan ooit den tijd gekomen. Ze vinden in hun opvatting steun bij de geheele moderne arbeiders beweging. Het N.V.V. verlangt leerplicht ook voor schippers- en kramerskinderen, alsmede voor de leerlingen van de scho len voor zwakzinnigen. De voorstellers zijn het met dit verlangen volkomen eens, doch zij nemen nu in hun voorstel alleen de leerlingen van de gewone lagere scholen op omdat op die wijze nog in den loop van dit zittingsjaar de verlenging van den leerplicht voor het normale kind kan worden verkregen. Om dezelfde reden gaan zij ook niet verder dan een leerplicht van 8 jaren. Tevens maken zij van de gelegenheid gebruik om opnieuw een voorstel te doen om te komen tot het verplicht stellen van de gelegenheid voor voeding en kleeding voor alle leerplichtige kinde ren, die daaraan behoefte hebben. Welk bedrag noodig zal zijn voor de invoering van het achtste leerjaar, is moeilijk nauwkeurig te ramen. Het dichtste bij de waarheid komt men, door het aantal kinderen boven 13 jaar, die niet schoolgaan, te ramen en dit aan tal te vermenigvuldigen met het gemid delde bedrag, dat een leerling van het lager onderwijs kost per jaar. Vast staat wel, dat de uitkomst een hoog cijfer aanwijst. Maar dit cijfer toont slechts des te duidelijker het buitengewoon groote be lang van de zaak, aan. Geen landbouwverlof. Wegneming van het 1 a n d b o u wver- lof achten de voorstellers dubbel noodig bij het voorstel, dat thans wordt gedaan, omdat juist de leerlingen van 13 jaar en daarboven er verreweg het meeste van te lijden zullen hebben. Wat schoolvoeding en -kleeding be treft, merken zij op, dat met alle waar deering voor het particuliere initiatief tot nog toe, zonder verplichtstelling daarvan geen zekerheid te krijgen is, dat alle kinderen, die ze noodig heb ben, ze ook zullen genieten. En dit is ge biedend noodzakelijk tot bevordering van het schoolbezoek en om het onder wijs voor die kinderen beter tot zijn recht te doen komen. Het wetsontwerp bevat de bepaling, dat de kosten van de schoolvoeding en -kleeding, die voor rekening van de ge meente blijven, voor de helft door het rijk worden vergoed. 31 ,,Maar er zaten eerst twee menschen in de auto, en later maar een." „Bedenk wel dat zegt de landlooper. Hij is de eenige, die de auto den eersten keer gezien heeft." „Dan komen wij weer terug op de al lereerste vraag: Waarom ging mrs Dray cott naar de boerderij?" zei Sybil Kean. Fayre knikte. „Dat is het punt waar het op aan komt zei hij. „En toch kan ik niet na laten te denken, dat alles op een af spraak wijst, waarschijnlijk met den geen, die de auto bestuurde. Stel dat- de landlooper haar doodde en dat de man met de auto zich aan de afspraak hield en haar dood vond, en zich uit de voeten maakte; dat zou zijn haast verklaren." „En wat heeft dr. Gregg daar dan me de te maken?" vroeg Sybil Kean. „Voor jou gemoedsrust ben ik blij, te kunnen zeggen, dat dat nog op heel zwakke gronden steunt Ik kan mij voor stellen, dat het een wel wat onrustig idee voor je zou zijn te moeten denken, dat je misschien een moordenaar als ge neesheer had Sybil Kean glimlachte even. „Arme dr. Gregg. Hij lijkt een echte beer, maar je zoudt verbaasd staan, ais Wat de commissies zeggen. Zooals uit de agenda voor de raads vergadering van a.s. Woensdag blijkt, komt dan o.a. aan de orde het reeds ge publiceerde voorstel tot het bouwrijp maken van de gronden van de Griffioen en het wederom goed bewoonbaar ma ken van het woonhuis. Naar aanleiding van dit voorstel rap porteerde de commissie van financiën, dat zij zich met het voorstel in het alge meen vereenigen kan. De meerderheid meent echter, dat de woningtoestand in Middelburg niet zoodanig is dat er ge brek aan woningen en in verband daar mede een te kort aan bouwterrein zou bestaan. De uitvoering van het voorstel zou maken, dat nog meer woningen dan thans in de binnenstad leeg zullen ko men te staan. Al moge dan ook om den koop te wettigen het voorstel aanvaard baar zijn, behalve dan misschien het deel betreffende de Griffioen zelf, dan is toch het grootste voordeel van het voor stel, naar de meening der meerderheid dat er een niet geringe gelegenheid voor arbeid wordt geschapen, al is daarmee niet gezegd dat het uit te voeren werk thans noodzakelijk is. Er is h. i, dan ook alle reden te trachten dit werk in werk' verschaffing uit te voeren, waartegen echter een lid der meerderheid het be zwaar naar voren brengt, dat daardoor de loonen worden gedrukt en dat dit dan ook alleen moge geschieden als vast staat, dat inderdaad aan dit bouwterrein nog geen dringende behoefte bestaat. De minderheid der commissie is van mee ning, dat het terrein van de Griffioen dat men voor bouwterrein gereed wi' maken, zal blijken te voorzien in een dringende behoefte, omdat naar zijn meening in Middelburg een tekort be- bestaat aan goede, eenvoudige, moderne woningen. Hij verwacht daarom, dat het terrein spoedig zal worden bebouwd en in de binnenstad verschillende te groote krottige en ongeriefelijk gebouwde woningen leeg z llen komen te staan Daarom is dit werk niet geschikt om in werkverschaffing te worden uitgevoerd. Dit lid begrijpt ook niet de bezwaren tegen uitgifte in erfpacht van dezen grond. De commisie staat eenigzins wei felend tegenover de vraag of de ex ploitatie van de Griffioen, ook na de verbouwing, loonende zal zijn, en ook of 7000 voldoende zal blijken, om die woning voldoende te verbbouwen. Zij weet echter ook zelf niet een völdoen de oplossing aan de hand te doen. Mocht er nog eens een gelegenheid komen, dit huis te verkoopen voor een behoor lijken prijs, dan zou dit stellig aanbe veling verdienen, mits, volgens de mee ning van een lid, voor behoud van het aspect gezorgd kan worden. Naar de meening der commissie zou het echter aanbeveling verdienen, om bij de ver bouwing der Griffioen, tegelijkertijd daarin centrale verwarming aan te bren gen, omdat dit huis daardoor voor even tueel e huurders een grootere aantrek kelijkheid zal krijgen. De commissie van fabricage deelt me de, dat een van de leden zich over het algemeen met het voorstel vereenigt. Hij zou willen weten of de ontworpen voet paden langs den Domburgschen water gang voor het publiek zijn bestemd en of de a.s. bewoners der te bouwen huizen, dat niet erg onvrij zullen vinden. Als verhardingsmateriaal zou dit lid aan asphalt daar verre de voorkeur ge ven boven klinkers, een klinkerbaan is voor parkaanleg eenigszins „stijf". Na enkele opmerkingen van bouwkun digen aard vraagt dit lid of men voor nemens is de betonbuizen voor de ri- oleering van gemeentewege te doen ver vaardigen? met 't oog op de werkgele genheid vindt hij dit wenschelijk. je wist hoe zacht hij kan zijn. Je moet er ziek voor zijn om hem op zijn best te zien. Hij is niet koelbloedig genoeg voor een moordenaar." Fayre keek haar verbaasd aan. „Waarom dacht je dan dadelijk aan hem, als aan den persoon, dien ik op het oog had? Je zei, dat je daar een reden voor had „Een heel onbepaalde reden. En ik kan het best heelemaal mis hebben. Het was maar een indruk, dien ik kreeg". „Kom er in elk geval maar mee voor den dag, dan zal ik zeggen, wat ik op het hart heb. Samen kunnen wij er dan misschien wat van maken. „Het kwam door mrs. Draycott. Zoo dra zij zijn naam hóórde, deed zij niets dan vragen over zijn doen: wanneer hij hier was gekomen, waar hij vandaan was, hoe hij was en meer dergelijke din gen. Ik kan mij vergissen, maar ik kreeg duidelijk den indruk, dat zij hem vroe ger ontmoet had." „Waarom overtuigde zij zichzelf niet? Zij had er toch gelegenheid genoeg voor. Hij kwam twee of driemaal, terwijl zij hier logeerde, nietwaar?" „Dat was juist het vreemde van de zaak. Ik geloof, dat zij hem liever niet ontmoette. Natuurlijk plaagde ik haar met haar nieuwsgierigheid en stelde haar voor toevallig in mijn kamer te ko men, als hij er zou zijn. Zij lachte en deed net of zij er ^nee instemde, maar Wanneer er een huurder voor te vin den is, zou dit lid de Griffioen voor 1 ge zin bestemmen, ook al, omdat de ver- bouwingskostei^ dan beduidend minder zullen bedragen. Wanneer het gebouw evenwel in twee gedeelten moet wor den verhuurd, vindt hij de gedachte in deeling wel practisch. Het tweede lid der commissie zou wil len weten, of de vorm van de vijver zoo danig is, dat deze moet blijven behou den. Hij mist in de raming voor een woonhuis, dat 18 huur per week moet opbrengen, een bedrag voor sanitair, i.e. vaste waschtafels. Gezien het boven huis hoek Nieuwstraat is dit lid voor verkoop van het huis in plaats van ver huring. Dit lid meent, dat in de eerste manaden niet zal komen vaststaan of het huis soms in eens is te verbuuren en voor bouwarbeiders is aan het overige plan weinig werk. Dit lid wil in plaats van een schutting een afsluiting, die bij het geheel past. Het derde lid vindt het een groot be zwaar, dat geen voorloopig plan bij de stukken is gevoegd voor verkaveling van het opgespoten gemeente-terrein dat z.i. met de Griffioen één villapark zou moeten vormen. Om een deugdelijk geheel te verkrijgen, kan men volgens dit lid niet het eene plan vaststellen zonder deugdelijk rekening te houden met het andere. Maar het spreekt van zelf, dat dan nu reeds gerekend moet worden op verbindingen, i.e. bruggen die toegang geven tot daarop corres- pondeerende wegen van het ander bouwplan, Dit lid wenscht ook een an dere verdeeling van het gebouw. Het rooien der boomen kan volgens hem ruim gedekt worden door de opbrengst bij verkoop daarvan. B. en W. zullen deze rapporten mon deling in den raad beantwoorden. Verkoop grond. Aan de Meidoornlaan vroeg de firma W. J. Krijger en Zonen 580 m2 grond te koop aan en stellen B. en W. voor de zen verkoop te doen plaats hebben vol gens de algemeene bepalingen nopens verkoop van gronden ter plaatse. Extra hulp werkloozen. De commissie van Financiën zou bij de gemeentebegrooting gaarne vernemen welke uitgaven nog te wachten zijn in verband met het voorstel tot verleenen van extra hulp aan werkloozen, waar voor het Nat. Crisis-Comité ruim 2000 beschikbaar stelt. AAGTEKERKE. Vrijdagavond kwa men de leden van de afdeeling Aagte- kerke van den Bijz. Vrijw. Landstorm met vele belangstellenden in de Diaco nieschool in vergadering bijeen. De Burgemeester riep de vele aanwe zigen het welkom toe en wel in het bij zonder overste Bierman en den lieer P. G. Laernoes. Overste Bierman, commandant van 't Verband Zeeland sprak hierna een in leidend woord in verband met de film- vertooning. Vervolgens werden eenige films vertoond van de Koninklijke fa milie en van den Landstormdag te Ber gen op Zoom. De heer P. G. Laernoes wees er op hoe binnenkort de 400ste geboortedag van Prins Willem van Oranje herdacht zal worden, dit onderwerp wierd door spr. op zeer duidelijke wijze uiteenge zet, er ten slotte op wijzende dat de andstormens in deze moeilijke tijden paraat moeten zijn om het Wettig gezag en ons Vorstenhuis te steunen en te ver dedigen. Tenslotte gaf overste Bierman een overzicht over 1931 en 1932 waaruit Heek dat over 1932 de deelname aan de schietoefeningen iets minder Was dan in 1931. De afdeeling die 29 leien telt staat zij kwam niet." „Heb je hem wel eens over haar ge sproken?" „Ja. Eens vroeg, ik hem ronduit, of hij haar wel eens ontmoet had. Hij lachte en zei, dat dat niet waarschijnlijk was, ten zij ze zich in achterbuurten had opgehou den. Toch had ik de vreemde overtui ging, dat zij elkaar op een of anderen tijd ontmoet hadden, en dat zij geen van Deiden er naar verlangden de kennisma king te hernieuwen. Natuurlijk berustte die alleen maar op eigen, vage indruk ten. Daarom, en omdat ik hem meer zie dan de meeste menschen hier, vermoed de ik, dat je hem bedoelde," „Eigenaardig, zooals dat klopt met het geen ik wou vertellen. Mijn kwade ver moedens werden op dezelfde wijze opge wekt. Toen hij mij naar het station bracht om Grey af te halen, spraken wij over mrs. Draycott, en toen scheen hij bui tengewoon bitter tegen haar gestemd te zijn, in aanmerking genomen, dat zij el kaar niet kenden. Het trof mij, dat hij zooveel van haar wist, geen dingen, die hij niet van praatjes of uit krantenver slagen had kunnen weten, maar toch ge noeg, om te bewijzen, dat hij haar le vensloop met buitengewone belangstel ling had gevolgd. Ongelukkig zei ik iets, dat hem op zijn hoede deed zijn en toen zweeg hij verder als het graf. Net als bij jou was het maar een vage indruk, maar vreemd genoeg schijnt Leslie dezelfde echter met haar oefeningen op hoog peil wat mede hieruit blijkt, dat door hem aan 13 schutters een brevet als scherpschutter werd uitgereikt. Hierna bracht de Burgemeester een woord van dank aan 't bestuur der Diaconieschool voor het bereidwillig afstaan der loka len en sloot hij dezen aangenamen avond met een opwekkend woord. I Groote discussie over vervoer- vergoeding naar bijv. school. BIGGEKERKE. Vrijdagmiddag verga derde de raad voltallig, In zijn Nieuwjaarsrede wees de v o o r- z i 11 e r op den slechten toestand in het landbouwbedrijf, die zijn terugslag vindt i op de inwoners, waarvan het grootste deel zijn bestaan hierin vindt. Spr. me moreerde de genomen besluiten, en con cludeerde dat de financieele toestand der gemeente niet een opwekkend beeld vertoont, doch dat ook deze niet zorg wekkend kan worden genoemd, dank zij het goede financieele beleid in voor gaande jaren. Spr. eindigde met zijn bes te wenschen uit te spreken voor 't nieu we jaar, dat de heer Coppoolse, namens den Raad den voorzitter wederkeerig toewenschte. De wijziging in de veemarkt te Axel werd voor kennisgeving aangenomen. Aan de gemeente Koudekerke is ver schuldigd 94 wegens uitkeeringen in gevolge de Onderwijswet, aan Vlissingen 47 voor de Zeevaartschool en aan den Keuringsdienst van Waren 126 als bij drage voor 1933. Een verzoek van den Chr. Besturen bond voor Koudekerke en omstreken tot invoering van een kolentoeslag voor de werkloozen wordt voor kennisgeving aangenomen, zulks op voorstel van B. en W., die meenden, op hetzelfde stand punt te moeten blijven staan als in de vorige vergadering is uitgesproken. Aangaande een verzoek van J. van Rooijeen, om over vier weken in welke hij geen inkomsten heeft gehad, steun te mogen ontvangen stelden B. en W. voor Van Rooijen twee weken steun te ver leenen, wat neerkomt op 14.80. De voorzitter merkt hierbij op, dat Van Rooijen destijds niet in de werkver schaffing is opgenomen omdat hij niet er om heeft gevraagd. Gewezen werd er op, dat van R. om werk had moeten vragen en op het ge vaar van praecedenten. Het voorstel van B. en W. werd hier na verworpen met 5 tegen 2 stemmen, die der wethouders. Het adres van Ambt-Hardenberg wordt voor kennisgeving aangenomen, omdat geacht wordt, dat dit meer op den weg der landbouworganisaties ligt Aan de Vereeniging voor Geref, on derwijs wordt een voorschot op de ge meentelijke vergoeding verleend van 439 en aan die voor Chr. Volksonder wijs 531. Vergoeding art. 13 L. O. wet, In behandeling komt thans een ver zoek van C, van Keulen, L. van Keulen en P. Dingemanse om vergoeding inge volge art. 13 der L. O. wet 1920 voor het vervoer van hun leerplichtige kinderen naar de „Boaz-school" te Meliskerke welke vergoeding 210 per jaar be draagt. In hun voorstel deelen B. en W. me de, dat zij een tweetal conferenties hebben gehad met de verzoekers, waar bij op eigen verzoek ook 't hoofdder school aanwezig was. Hierbij bleek, dat adressanten niet bijzonder goed met hun aanvrage weg konden, en zelf erkenden min of meer suggestief te hebben ge handeld. Adressanten bleken ervan overtuigd te zijn, dat, hoewel de grond slag der „Boaz-school" en die der school op Gereformeerden grondslag al hier dezelfde zijn, er toch verschil aan wezig is, aangezien de statuten een on gewijzigd artikel 36 bedoelen, terwijl van het bestuur minstens 3 leden lid GEOPEND van 10V.M.-5N.M. EN VAN ÖNM.-IOMM SLUITING ZONDAG 5FEBR. 5u. N.M. (Ingez. Med.) gedachte te hebben gekregen. Alleen moet ik er bij zeggen, dat Leslie mis schien werd beïnvloed door enkele vra gen, die Grey hem op zijn verzoek deed, waarbij hem het antwoord als het ware in den mond werd gelegd." „Waardoor werden John's vermoe dens opgewekt?" vroeg Cynthia. „Door Greggs manier van doen, toen hij geroepen, werd, om het lijk te schou wen. Volgens hem ontkende Gregg niet ronduit, dat hij mrs. Draycott ooit ont moet had, toen de politie hem onder vroeg. Hij zei eigenlijk, dat zij „geen ken nis van hem" was, en de politie vatte dat zóó op, dat hij haar niet kende. Mis schien was dat zoo zijn manier van zich uit te drukken. Geen van ons weet eigenlijk iets bepaaldt". „Als hij iets te verbergen had, gaf hij zich dan toch dom bloot," zei Sybil Ke an. „Hij is klaarblijkelijk erg zorgeloos, maar dom is hij niet. Ik moet zeggen, dat hij een raadsel voor mij is; hij is zoon vreemde mengelmoes van grofheid en terughoudendheid". „En daarom willen jullie mij zoon beetje voor Sherlock Holmes laten spe len, terwijl hij mijn temperatuur op neemt Cynthia kan dan voor Watson spelen. Maar zonder gekheid, ik mag dr. Gregg graag en ik kan niet gelooven, dat hij in werkelijkheid iets met den moord heeft uit te staan. Hij is veel be van den Kerkeraad der Gereformeerde j gemeente moeten zijn. De afstanden van I hun woningen naar de school is hun door het hoofd der school medegedeeld, I en hierop hebben zij vertrouwd. B. en W. 1 meenen in meerderheid dat er verschil is tusschen de scholen al is het zeer gering. Omtrent de afstand is er even- i wel verschil doordat de woningen van de aanvragers P. Dingemanse en L. van Keulen, indien de langste weg wordt I genomen, respectievelijk slechts onge veer 3391 en 3723 m van de school zijn 1 verwijderd, zoodat door deze aanvra- gers geen aanspraak kan worden ge maakt op de vergoeding. B. en W. zijn van meening, dat bui ten den v/eg ook van de twee voetpaden gebruik kan worden gemaakt, terwijl tenslotte wordt voorgesteld om aan C. van Keulen voor drei kinderen een te gemoetkoming te geven, berekend naar den korsten afstand langs het voetpad, zijnde 414 km en daarvoor als basis te nemen rijwielgebruik en daarvoor de vergoeding te bepalen op 1 cent per km, wat neerkomt op een jaarvergoeding van 54. Over dit punt ontspon zich een uit voerige discussie. Wethouder Coppoolse meent, dat er tusschen de scholen weinig of geen verschil is van grondslag, en gelooft dat er hier misbruik wordt gmaakt van ar tikel 13. Spr. beschouwt deze geheele actie als een drijverij die met eerlijke en oneerlijke middelen is tot stand ge komen. De heer P o p p e acht de bespreking van beginselen hier niet op zijn plaats, doch wil wei zeggen dat in hoogste in stantie is uitgemaakt, dat de scholen van de gereformeerde gemeente onder scheiden zijn van de gereformeerde scholen. Spr. bestrijdt evenwel de gedachte, dat de verzoekers suggestief zouden hebben gehandeld; wellicht hebben zij het verzoek niet goed kunnen verdedi gen, doch van aandrang is geen sprake geweest. Daar de wet de gelegenheid opent is het verzoek gedaan en er is daarom een weg gezocht om de kinderen in de gelegenheid te stellen op een goede wijze de school te bereiken; van drijverij is echter geen sprake geweest. De voorzitter merkt op, dat de verzoekers zelf hebben gezegd, dat het initiatief niet van hen zelf is uitgegaan, en toen het dan ook door hen moest worden verdedigd, wisten zij het niet goed, zoodat het hoofd der school na- ter, dan men wel denkt." „Dat kan wel", zei Fayre, „hoewel ik voor mij dien man niet mag. Maar daar uit volgt niet, dat hij niet weet, wie den' moord begaan heeft, en hem om de een of andere reden wil beschermen." Sybil Kean lachte. „Edward zou zeggen, dat wij oude wijven zijn, met onze indrukken en af leidingen. En toch zou het jammer zijn, iets te veronachtzamen, daar wij zoo weinig aanwijzingen hebben." „Y07", stemde Fayre droevig toe. „Het is niet veel om opt af te geven." Sybel Kean keek snel op. „Wat is dat" vroeg zij. „Het eenige wat zij van het nummer van de auto weten. Dat en een vulpen- ïouder, die misschien al tijden in het gras had gelegen." „Een vulpenhouder!" riep Cynthia uit. ,Dat is iets nieuws. Dat hebt u al dien tijd verzwegen, oom Fayre!" „Heeft Edward het niet verteld? Hij had er zeker geen tijd voor. Ik raapte laatst, toen wij naar de boerderij gingen, bij het hek een rtfoden vulpenhouder op. „Red Dwarf" meen ik, dat ze gewoonlijk genoemd worden. Zooals ik. zei, had die daar misschien al een heelen tijd gele gen, of had een van de verslaggevers hem na den moord verloren. Ik Weet wel, dat Edward er niet veel beteekenis aan hechtte." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5