Niets anders noodig BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORT ZEEUWSGR NIEUWS. LANDBOUW. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. m EEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. VAN MAANDAG LAATST RERIGHTEN. AMSTERDAM, 30 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Nèd. 17 1000-4% 102%—102%. Ned. 31 1000-4 99%—100. Certificaten-3 83%83. Cert. N.W.S.-2% 69%—69. O. Indië 22 1000-6 99—98%. O. Indië 23 100-6 71%—71%. O. Indië 16 1000-5 99%—99%. O. Indië 26 1000-4% 95%—95. Denemarken Oblig. 1926-5 93%92% Duitschl. 100-7 6565. Duitschl. 30 1000-5% 60—58%. 's-Gravenhage 1929-4% 102% Rotterdam 1926-1930-4% 94%—93%. Utrecht, prov. 1929-4% 102% kening van de totaalkosten te verne men. De heer C. S. van Eenennaam heeft bezwaar tegen deze uitgaaf; hij meent dat er toch al in een gedeelte der school gasverlichting is aangelegd, is die dan niet voldoende? De heeren A. Schuit en L. P u ij- p e zeggen uit ervaring ie weten, dat de verlichting onder die omstandigheden lang niet aan de minimum eischen vol doet. De heer A. Cornelisse zegt voor betere verlichting te zijn, hij wil even wel naast de kostenberekening van den aanleg van de electrische lichtleiding ook een kostenberekening hebben van een aan te leggen gasverlichting. De V oirzitter zegt, dat het de bedoeling van de vereeniging is dat de gemeente het aanlegt. Algemeen is men er meer voor dat de vereeniging eerst een plan met kosten berekening overlegt. Aldus besloten. Adres Hardenberg. Het adres Ambt Hardenberg wordt met 5 stemmen voor kennisgeving aan genomen. De heeren Baaijens en Cor nelisse willen hieraan adhaesie betui gen. Verzoek om 80 pCt. voor schot. Een verzoek van de Vereeniging voor Bijz. L. O. om 80 pCt. voorschot volgens artikel 101 der Lager Onderwijswet, wordt toegestaan. Rondvraag. De V oorzitter zegt, dat twee te- werkgestelden ziek zijn geweest en dientengevolge hebben deze gedurende een paar weken, volgens de regeling, geen kolentoeslag ontvangen. Bsloten wordt deze alsnog te ver strekken. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat door het nog niet van kracht zijn der regeling voor de werkverschaf fing op 3 Januari j.l. de werkverschaf fing toen door B. en W. is stopgezet.. Nu vragen gedupeerden om vergoeding ook voor dien werkdag. De heer A. Schuit zegt, dat dit. stopzetten heelemaal niet noodig ge weest is, daar er voldoende geld op de begrooting voor uitgetrokken was. De Voorzitter houdt vol dat B, en W. niet gemachtigd waren door den raad de werkverschaffing zonder sub sidie van het rijk voort te zetten. Na gehouden bespreking wordt besloten, dat de tewerkgestelden die hierdoor schade geleden hebben dit door het in halen dier verloren werkuren, deze weer vergoed te krijgen. Aldus besloten, alleen de heer Baaij ens tegen. Na gehouden bespreking in gesloten vergadering worden B. en W. op gedra gen in overleg met den Inspec teur Stevens een steunregeling, over eenkomstig de bedoeling van den raad tot stand te brengen voor de visschers. Voor de metaalbewerkers wordt be sloten de regeling zooals deze thans is, te handhaven. Hierna sluiting met dankgebed. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den voorzitter den heer J. J, C. van der G r a a f f vergaderde de Antirevoluti onaire Kiesvereeniging. Als afgevaar digden naar het Provinciaal Comité wer den benoemd de heeren A. Schuit en A. Cornelisse. DOMBURG. In de Donderdagavond j. 1. gehouden jaarvergadering der al'dee- ling van den Bfijz. Vrijw. Landstorm, werd voor leden en genoodigden een film vertoond. De opening geschiedde door den heer L. J. van VoorÜmijsen) voorzitter der plaatselijke commissie. Nadat enkele films waren vertoond voer den overste Bierman en de heer Laer- noes 't woord. Het gesprokene had be trekking op 't stamhus van Orianje en Vooral op het leven en de daden van Willem de Zwijger. Het slotwoord werd gesproken door den burgjemeester die beide sprekeris bedankte, de aanwezigen opwekte tot meerderen steun en de hoop uitsprak dat nog velen rich bij de al"- deeling zouden aansluiten. Voor dezen avond was veel belangstelling. GRIJPSKERKE. Donderdagavond had een gecombineerd jaarfeest in de Herv. Kerk plaats van de meisjesveree- Zeeuws. Hyp. B-5 101101. Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100%. A Amsterd. Bank 113%111%. C Rott. Bankver. 79%79%. A Twentsche Bank 96 ■rv Pret. Jurgens A 102%102%. A De Schelde N.B, 40%40%. A Ver. Papf. v. Gelder 5958. C Am. Car Foundry 7%7%. C Am, Smelt Ref. 14%—13%. C Farbenind. I.G. 85%85. C U. States St. C. 29%—28%. C North Am. Cy. 28%28%. A Born. Sum. H.M. 143%144%. A Ned. Wol Mij. 5655. A Singkop Tin M. 77 A J. C. Japan Ln. 34%— A Rotterd. Lloyd 541/4 A S. M. Nederland 59%—58ys'. A Amst. Thee C.M. 29%29%. A Houth. Alberts 28%29. C Baltimore en Ohio 10%10%, niging „Dorcas" en de knapenvereeni- ging „Samuel". De secretaresse der meisjesvereeni- ging deelde mee een belangrijke gift ontvangen te hebben van een onbe kende gever of geefster. De avond werd afgewisseld met zang, opstellen, voordrachten en samenspraken. De Burgerwacht. SINT LAURENS. Vrijdagavond hield de Burgerwacht alhier zijn jaarvergade ring. In zijn openingswoord gaf de Voorzitter, commandant P. Boon, een overzicht van de stand van zaken, waarbij hij wees op het nut en hét be lang van een goeden Burgerwacht. Uit de door den secretaris-penningmeester den heer W. J, Davidse uitgebrachte verslagen bleek, dat het ledental op peil blijft, dat de ontvangsten over 1933 hebben bedragen 191,56, de uitgaven 165,04. De begrooting voor 1933 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 165,12. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer P. Boon. Daarna wer den door den burgemeester met een toespraak diploma's uitgereikt, n.I. di ploma B met kruis aan P. Hoefkens en diploma C aan J. Riemens. De voor zitter reikte daarna aan de twee hoog ste margaschutters, t.w. den heer P. Hoefkens en burgemeester Van 'tHoff en aan W. Rooze als schutter met het hoogst aantal punten voor scherp een medaille uit. Bij de rondvraag werden nog verschillende huishoudelijke aange legenheden besproken. SCHORE. Zaterdagmiddag kwam de heer A. W. op de ijsbanen nabij het Spoorwegstation-Vlake zoodanig op de hand te vallen, dat zijn duim uit het lid was. De te hulp geroepen geneesheer achtte opname in het ziekenhuis te Goes noodig. VLAKE. Uitslag van den Zaterdag ge houden ijswedstrijd door de sportvereen. „Zeelandia" op de banen te Vlake. Hard rijden: heeren 1. C. Karelse te Schore; 2. J. v. d. Pol te Hansweert; 3. C. Zuid- weg te Schore; dames: 1. J. van Koe- veringe te Schore; 2. C. Torbijn te Goes; 3. E. Beth te Hansweert; paren: 1. J. van KoeveringeJ. van Koeverin ge te Schore; 2. A. KrombeenJ. de Leeuw van Weenen te Hansweert; 3. J. van KoeveringeJ. Rijn te Schore; schoonrijden: heeren 1, A. Karelse te Kruiningen; 2. P. Brieve te Hansweert; dames: 1. J. van Koeveringe te Schore; 2. P. Kribbe te Hansweert; paren: 1, A, EversdijkC. van Raai te Kapelle; 2. H. Krombeen te HansweertM. van Willigen te Kapelle. RILLAND-BIATH. Zaterdag-am: ddag had op het Vinkenisise gat alhjer een ijs;- feest plaats, waajrvoor de belangsiteb ling zeer groot was. De eerste prijs hardrijden voor jongens (jonger dan 16 jaar) werd behaald door Jan de Waard, voor jongens (boven de 16 jaar) door G. Hirdes. Voor dames le prijs door S, Schout. Voor tonnetje rijden le prijs door A. Rijnberg,schoonrijden voor heeren door J. Dees te Krabbendijke, schoonrijden voor dames le prijs mej. S. de Bokx. Het feest werd opgeluiisterd door de muziekvereeniging „Rillandia". WAARDE. Zaterdag werd een ijs feest gehouden op de ijsbaan „de Vliet". Verschillende spelen werden uitgevoerd, als: schoonrijden voor pa ren; idem voor dames en ook voor hee ren; hardrijden; stoeltje rijden voor heeren en ook voor dames, (begeleid op de tonen van de muziek); en ten slotte kunstrijden voor paren. De jury bestond uit de heeren D. Overbeeke, P. Verbruggen en W. E. de Jager. Alles liep goed van stapel en het weer werkte bijzonder mee, BURGH. Vrijdag j.t. hield het depar tement ,,Haamstede_Burg|h" een Nuhw avond. Als spreker trad op de bekent- de declamator de heer Joh. Bioezer. Voor de pauze behandelde spr. een ba- drijf uit %De koopman van Venetie", en uit j.Bialsazar". iNa de pauze hield hij enkele luimige voordrachten. SAS VAN GENT, Donderdag na middag hadden op de baan Canisvliet A SSouthern Rlw. 6%—6. C Union Pac. Rr. 77%75%. G Int. Nickel Cy 81/4—81/8. A Koloniale Bnk. 5756. A N.I. Hbk. 1000 54%—54. C Ned. H. M. 1000 66%66. A Alg. Kunstz. U.3131. A v. Berkels Pat. 20%20. C Calvé-Deiit 66%66. A C. Suiker Mpij. 21%20%, A Int. Viscose 22% a Ned. Ford A. M. 123%—120, A Philips Gem. B. loi/4i.U-29%. C Unielever 112%—112%-11%. C Anaconda Cop. 7%7%-7%. C Bethlehem St. 15%14%. A A.N.I.E.M.—N.B. 207%—206. C A. Gas El. Cy. 2%—2%. C Cities Serv. Cy. 2%2%. A Kon. Petr. Mpij. 152-150-152. C Contin. Oil Cy. 5%—5%. C Shell Union O.C. 55. A Holl, Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 17% hardrijwedstrijden op de schaats plaats georganiseerd door de plaatselijke ijs- club „Canisvliet". De uitslag hiervan was: 1ste Mevr. Kalfsvel en de heer E. Martens Sas van Gent; 2e Mej. Kie- boom en de heer Odery, Westdorpe; 3e Mej. Stouthamer en de heer W. Lammens, Sas van Gent. Het bestuur der ijsclub verdient alle waardeering voor de goede zorgen aan wedstrijden en vooral aan goede banen geofferd. Leelijke val. BRESKENS. De heer de W. kwam op het ijs zoo ongelukkig te vallen, dat geneeskundige hulp diende ingeroepen te worden. De geneesheer constateerde een beenfractuur. Benoemd tot chef van het spoor wegstation te Vlake de heer H. Mer- kus le haltechef te Stedum, met in gang van 1 Maart a.s. dan Purol, om een ruwe huid, schrale lippen en gesprongen handen, spoedig te genezen. Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Pomologische Vereeniging. Zaterdagmiddag werd in het Schut tershof te Goes, de algemeene verga dering van de afdeeling Zeeland van de Nederlandsche Pomologische Vereeni ging gehouden. De Voorzitter, de heer H, A, Han- k e n, opende de vergadering met een kort woord van welkom, in het bezon- der gericht tot prof. Sprenger, en sprak zijn vreugde uit over de flinke opkomst. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de uitgaven over 1932 143 bedroegen, inkomsten 341, alzoo sluitend met een batig slot van 198- Darna bracht de secretaris, de heer J. Q. C. Lenshoek zijn jaarverslag uit, met vermelding van gehouden ex cursies, mutaties, aankoop tot bestrij ding van bestrijdingsmiddelen voor totaal 5424, e.d. Het ledental bedroeg 94. Bij het punt bestrijdingsmiddelen deel de de Voorzitter mede, dat de fa brikanten het achterliggende jaar bij de kweekers persoonlijk met lagere aan biedingen kwamen, dan aan de Pom. Vereeniging. Spr. weet niet waar dit aan lag, doch hoofdzaak was, dat de leden zoo billijk mogelijk kochten. De te houden excursie werd bepaalc op eind Augustus. Het bestuur zal zeil: beslissen waar de excursie heengaat. Voorts besloot njen aan het Fruitteelt- proefbedrijf te Utrecht een subsidie te geven van 50. Het verslag der Variëteitscommissie werd aan de leden uitgereikt, waarbij de Voorzitter hulde bracht aan de Commissieleden, in het bijzonder aan den rapporteur ir. A. W. v. d. Plassche. De heer v, d. Plassche merkte op, dat de commissie eigenlijk nog niet ge heel gereed was met haar arbeid, doch het beter vond, het verslag tijdig uit te brengen. Spr. gaf verder nog eenige technische uiteenzettingen over het vraagstuk der variëteitskeuze. De Voorzitter deelde hierna mede, dat de Pomologische Vereeniging voor stelt, ook adspirantleden aan te nemen. Deze mogen geen grooter bedrijf dan 1 ha hebben en krijgen geen stemrecht. Hun contributie zal 2 bedragen. De heer C. P. Vogelaar kon met dit voorstel niet instemmen. Hij ver wacht er weinig baat van en wees er op, op, dat de gewone contributie van 4 toch ook niet zoo hoog is. Spr, zou lie ver de contributie bepaald zien naar de grootte van het bedrijf, eventueel met 2 beginnende. Nadat uit de vergadering nog eenige A Ned. Scheepv, U. 5655%-%. A H.V. Amsterdam 172170-71. A Java Cult. Mij. 108%—109, A N.I. Suiker U. 7273. A Poerworedjo S.O. 8% A Deli Batavia 152%155-56%. C Deli Mij. 1000 126% A Senembah 140 C Chicago Milw. 2 A Amst. Rubb. C. 603/4—59y2-60%. A Deli Bat- Rubb, 24%—2iy>. A Hessa Rubber 24y4— 2H/4. A Serbadjadi S.R. 20y2—20. Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 28 Jan. 30 Jan. 8.44% 59.19% 9.71 34.60 48.13 42.50 2.48% 8.43% 59.07% 9.71% 34,60 48.12 40.25 2.48% - Rubber - -Obl.markt - duiker - Kornak! Young Philip» Markt Amerika Unilever - Aku Schepen Mijnen - f Wettig gedeponeerd.) opmerkingen gemaakt waren, zeide prof. Sprenger, dat het vraagstuk der contri butie reeds lang aan de orde is. Het lijkt niet veel, een progressieve contri butie minimum 2, met een kwartje per ha oploopend, maar het komt voor de grootere neer op contributie-verhooging en juist die menschen zitten in deze tij den op zware lasten. Niettemin staat spr. er sympathiek tegenover en raadt hij aan een dergelijk voorstel op de alg. vergadering in te dienen. .Aldus werd besloten. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer A. v. d. Have werd bij acclama tie herkozen. Wijn- en sapbereiding. Prof. Sprenger sprak vervolgens over wijn- en sapbereiding. Hij wil geen be paalde fabriek noemen, daar er zich thans 20 met de bereiding van sap en wijn uit vruchten bezig houden. Spr. zal zich hoofdzakelijk bepalen, bij de be reiding van „zoete most." Zoete most is een zuivere, natuurlijke drank, niet ge kookt of chemisch toebereid. In Wage- j ningen legt men zich bijzonder op de be- j reiding toe, mede omdat het een gezonde drank is, waarschijn.ijk zelfs gezonder dan het gebruik van vruchten. Ook de geheelonthouders hebben toegezegd voor het gebruik van zoete moest te zullen ijveren. Spr. hecht hier groote waarde aan, omdat het alles in het belang is der fruitteelt. Hoofddoel van spr. is dan ook het minderwaardige fruit in consumptablen toestand te brengen. Er is ook een wijn commissie gevormd, bestaande uit de vertegenwoordigers der vereenigingen, die 250 bijdragen Spr.beschreef ver volgens de taak dezer commissie. Wij trachten, aldus spr., wijn te bereiden uit alle vruchten, die in ons land groeien, dus niet alleen appelen en peren, maar ook uit pruimen, bessen, aardbeien e. d. De zoete most wordt gemaakt door de vruchten te malen en te persen, waarna het verkregen sap, „veredeld" moet worden. Dat „veredelen" bestaat daarin, dat men de minder gewenschte stoffen verwijderd. Zoo krijgt men uit een wrange appel een zoete sap geklaard met gelatine, daarna gefiltreerd, waar na men een heldere, gekleurde vloeistof verkrijgt. De vloeistof is dan echter nog niet steriel en moet daarom nog eens door een bijzonderen filter geperst wor den, die alle gist- en bacteriën,die be derf verwekken, verwijdert, en dan kan de wijn in flesschen gedaan en bewaard worden. Om deze drank populair te maken, zal ze echter niet alleen per flesch maar ook per glas verkocht moeten worden. Daartoe zal men ze verpakken in kan nen van 25 1 en zal men trachten voor den verkoop de medewerking van ho tels, cafés, jeugdherbergen e.d. te ver krijgen. Wordt de drank inderdaad po pulair,dan zal Imen hier inderdaad te weinig fruit hebben. Hierdoor ontstaat het gevaar, dat de prijs te hoog wordt, waardoor het den fabrikant weer onmo gelijk wordt zoete most in concurrentie met het buitenland te vervaardigen. Spr. waarschuwde hiervoor te waken. In het laboratorium heeft men thans 64 verschillende dranken vervaardigd. Er zijn er, die niet lekker zijn, die ge woon smakelijk en die buitengewoon lekker zijn. Spr's doel is alle fruit te verwerken, en daartoe zijn onder die 64 soorten enkele vari ties, uit meer dan één soort sap samengesteld. Spr. vraagt tenslotte de aanwezigen mede te helpen en deze dranken uit onze Hollandsche vruchten bereid, in wijde omgeving populair te maken. Nad t de voorzitter prof. Sprenger hartelijk dank gezegd had voor zijn belangwekkende [mededeelingen, ihield ir. v. d. Plassche een lezing. Sproeischema 1933. Spr. zeide, dat het er thans niet meer om ga t, de telers te wijzen op het nut van besproeiingen, daarvan is ieder wel overtuigd, maar om de juiste wijze van sproeien ingevoerd te krijgen. Spr, gaf hiervan een overzicht van enkele teleurstellingen, zijn onderzoek in deze gevallen, en de result ten. Soms werd tegen schurft b. v. te laat gespoten, en daarom is van veel belang te sproeien voor ziekte verschijnselen zich Voor doen. Daarom heeft de Pomologische vereeniging een sproeischema ontwor pen, waarop juiste tijd en juiste sproei middelen zijn voorgeschreven. Spr. wees er hierbij op, d t het schema dit jaar belangrijke wijzigingen bevat, en daarom raadde hij aan, een nieuw schema te koopen, of op het oude de wijzigingen aan te brengen. De vergadering werd besloten met bet vertooren door ir. v. d. PI ssche van de belangwekkende film over zijn reis naar Amerika. DE VAART OP ZIERIKZEE. Er is ook heden nog te veel ijs in de Zandkreek om de vaart naar en van Zierikzee met Wolphaartdijksche veer te doen aandoen. Dit zal zoo spoedig mo gelijk weer geschieden. De laatste boot blijft varen van Zierikzee 4 uur en van Katsche veer 5 uur tot dat de tonnen weer zijn gelegd. De rechtbank te Amsterdam wees vonnis in de strafzaak tegen den Am- ste-damschen notaris mr. M„ en veroor deelde hem, wegens valschheid in ge schrifte door een ambtenaar, die daar bij gebruik maakt van een middel hem uit hoofde van zijn functie ten dienste staand, meermalen gepleegd, tot een ge vangenisstraf van 6 maanden, vermin derd met den tijd in voorarrest doorge bracht (ruim 2% maand). De rechtbank achtte geen termen aanwezig om de waarborgsom 30.000) vervallen te verkla-en, of hem uit het ambt van notaris te ontzetten, daar de zaak in handen van de Kamer van Toe zicht is. De rechtbank achtte het feit van zeer ernstigen aard. Door een no taris dient naar waarheid verklaringen te worden afgelegd. Niet slechts zijn de Duitsche steden 1 benadeeld, doch ook aan den naam van het Nederland sche notariaat is afbreuk gedaan. Bij 't opleggen van de straf wilde rechtbank echter rekening houden met de geestes gesteldheid van den verdachte, zooals leze door de psychiaters is bevonden. Zondagnacht is op brutale wijze in gebroken in de woning van den admi nistrateur van het Gemeentelijk electri- citeitsbedrijf, de heer Van N. te H e i 1 o. Men heeft zich door de voordeur toe gang verschaft en is de slaapkamer van den heer van N. binnengedrongen. Uit diens broekzak werd de sleutel van de brandkast gehaald, De heer N. werd wakker door het dichtslaan van de voordeur. Direct stelde hij een onder zoek in, doch de dader was reeds ver dwenen. Uit de brankast werd 4000 vermist, terwijl ook nog een beursje met inhoud van de dochter des huizes werd vermist. De politie stelt een on derzoek in, ADOLF HITLER RIJKSKANSELIER. Officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche Rijkspresident Von Hinden burg heden den leider der nationaal-so- cialistische partij Adolf Hitler heeft benoemd tot Rijkskanselier, Tot w.nemend Rijkskanselier en Com missaris voor het land Pruisenj Von Papen. Officieel wordt nog medegedeeld dat rijkspresident von Hindenburg overeen komstig de wet reeds dadelijk na hun benoeming, rijkskanselier Adolf Hitler en de leden van het nieuwe rijkskabmet heeft beëedigd. Hitler's benoemmg tot rijkskanselier verspreidde zich in een oogwenk door de geheele stad. Een groote menscbenmenigte juichte Hitier toe, toen hij het ministerie van buiten- landsche zaken in de Wilhelmsstrasse verliet. De nieuwe rijkskanselier begat zien naar hotel „Kaiserhof", waar hem we derom een stormachtige ontvangst wachtte. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 10.000: 19349 f 1500: 1493 f 1000: 6301 10923 17050 1*273 f 400 29 65 1 3556 1 6969 1 9534 19586 I 200 4841 15267 15404 15868 -210915 f 100: 2388 6572 8821 10019 l 10365 11237 11711 12647 13921 15978 16422 18306

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2