22* GOESCHE COURANT^ m BINNENLAND. ZEEUIga vussimm WEEN Ei WIND. NUMMER 25. TWEE BLADEN. MAANDAG 30 JANUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. m fengevolgè van plotselinge afkoeling MIDDELBURG. GOES. WALOHEREM. Verwachting tot Morgenavond; Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. M DDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30", elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE BOND VAN uONGE LIBERALEN. Jaarvergadering te Utrecht. Zaterdag is te Utrecht de algemeene vergadering van den Bond van Jonge Liberalen gehouden. De voorzitter, mr. dr. F. H o 11 a n d e r uit Den Haag, constateerde in zijn ope ningswoord dat het jarenlang vooral hier te lande mode is geweest met veel na druk te verklaren dat het liberalisme op sterven na dood was. Daarentegen wordt het nu zoo langzamerhand onze beurt om, niet toegevend aan een mode gril, maar steunend op de feiten te be weren, dat de rechterzijde haar tijd heeft gehad. Het betrekkelijk weinige goeds dat rechts tot stand heeft ge bracht is steeds van liberalen aard ge weest. Overigens geeft men ter rechter zijde steeds meer blijk niet in te zien dat het onmogelijk is een krachtig over heidsgezag te handhaven door middel van wetten, die als Godslasteringswet en de Winkelsluitingswet verzet tegen dat gezag bijna uitlokken. Hierin ook moet men voor een groot deel de verklaring zoeken van het feit dat vele rustige burgers, anders steun pilaren van het wettig gezag thans zich als wetsovertreders voor den J-echtr moeten verantwoorden. Hetzelfde geldt tot op zekere hoogte ten aanzien van sommige crisismaatregelen, waarvan de boeren, in wier belang zij toch zijn ge nomen, vooral het nut niet vermogen in te zien. Hieronder zal men ook moe ten rangschikken de propaganda voor een krachtige protectie, die zelfs thans nog voor een land als het onze, verder felijk is. Het nu protectionistische Enge land dat bovendien nog het betrekke lijke voordeel van muntdepriciatie had, zag toch zijn uitvoer naar landen die den gouden standaard handhaven, da len tot 43 pet, van de goudwaarde van den uitvoer in 1931, terwijl de algemee ne daling van den uitvoer 38 pet. be droeg. Van den Bond van Jonge Liberalen zegt spr. de nog korte geschiedenis al dus te kunnen karakteriseeren: eerst 3 moeilijke jaren van opkomst, daarna 4 jaren van toenemenden groei, tenslotte een jaar waarin de groei zich nog slechts langzaam voortzet maar vooral een jaar an overgang naar een derde periode. Dat jaar is 1932. Evenals bij politiek anders georiënteerde jongeren, begint zich te manifesteeren een wensch naar vernieuwing, naar doelbewuste omschrij ving der liberale beginselen, die, zooals spr, veelal heeft hooren aanvoeren, op de hoogte van den tijd moeten worden gebracht. Mr.,_M. H. de Boer, wethouder van fi nanciën te Utrecht, adviseerde den nu komenden tijd te besteden door het be- studeeren van allerlei vraagstukken die tengevolge van de crisis, de malaise zijn onstaan en daarbij de toekomst moedig onder oogen te zien, opdat te zijner tijd meegeholpen kan worden aan het terug brengen van de welvaart misschien, al thans een deel er van. Mej. Baale voerde het woord namens de Vrouwengroep en sprak er haar vol doening over uit dat het ledental is toe genomen. De voorzitter deelde mede, dat op de vierde Conferentie der Internationale Unie van Jonge Liberalen een perma nent secretariaat was ingesteld en dat men hem daarmede had belast. Voorts verzocht hij ratificatie van enkele daar genomen besluiten, o.m. goedkeuring om zich qua organisatie tegen een contri butie van 10 's jaars bij de Unie aan te sluiten. De vergadering ging hiermede accoord. Het individueele lidmaatschap bedraagt 2.50 's jaars. De vijfde con ferentie zal dit jaar in Zwitserland wor den gehouden van 10 tot 17 Juli. Daarop werd gepauzeerd waarna de vergadering overging in huishoudelijke zitting, 's Avonds werd een propaganda- avond gehouden waar dr. N, J. C. M. Kappeyne van de Copello en ir. D. A. van Aalderen het woord hebben ge voerd. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Febr. a.s. voor onbepaalden tijd be noemd tot tijdelijk geneesheer-direc teur der Rijksasyls voor psychopathen te A.vereest dr. M. Westerterp, gewe zen geneesheer-directeur van het krank zmnigengesticht „Stichting Beileroord" te Beilen. Bij Kon. besluit is benoemd; met '"gang van 1 Maart 1933, tot hoofdin specteur der registratie en domeinen te Amsterdam, dr. P. J. A. Adria- ni, thans insp. reg. en dom. te Amster dam, De Centrale Bond van Transport arbeiders jheeft den werkgevers ver zocht gezamenlijk of afzonderlijk een overeenkomst aan te gaan tegen de werkgeversvoorwaarden van 1932, die 15 pet. loonsverlaging inhielden. De Neuzensche Boot en het „Hbl." „De Zeeuw" stelt tegenover hetgeen wij schreven naar aanleiding van de op heffing van de Neuzensche Zondagsboot de opvatting van „het liberale Handels blad", die „heel wat nuchterder en za kelijker" zoude zijn. Nu hebben wij destijds er al eens op gewezen, dat het „Hbl." Zeeuwsch- Vlaanderen en Zeeland geen deugd doet met onbezonnen plannen voor Schelde- bruggen en Schelde-tunnels. Maar d i t loopt nu toch wel de spuigaten uit; dat in een strijd tusschen rechts en links het liberale Handelsblad zich laat voor lichten door een zij het dan ook be kwamen, desalniettemin, naar de ter plaatse bekenden zeer wel weten, positief rechts gerichten corres pondent. En dat een a.r. dagblad dan de meening van dezen rechtschen journalist, wijl zij helaas in een libe raal blad verschenen is, tegen een andere liberale courant tracht uit te spelen! Meent het „Hbld." werkelijk, dat het de vrijzinnige gedachte, die ook dit blad toch voorstaat, op die wijze be vordert? Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. (Ingez. Med.) HET IJS. Waar men reed. Er is dit jaar voor onze omgeving weer eens vrij veel gelegenheid om te schaat sen, en het blijft niet alleen bij rijden op de Vesten, maar tochtjes naar Vlissin gen, Domburg en Veere zijn goed moge lijk en vooral ook aan de Oostzijde van het kanaal zijn hier en daar al is het dan niet onder den rook der steden goe de gelegenheid om te rijden. Maar de grootste massa rijders en daar onder ook vele uit Vlissingen en andere om liggende plaatsen verkiest toch de Vesten en dan nog meer in het bijzon der dat deel waar het bestuur der Mid delburgsche IJsclub met onvolprezen ijver zorgt om alles zoo goed mogelijk te doen marcheeren en goede banen te hebben, al kan ook zij niet voorkomen, dat door de groote dracht van honder den scheuren in het ijs ontstaan en het zelfs Zaterdagavond tot een gat kwam, dat toen onmiddellijk werd afgezet. Dit geldt zoowel voor Zaterdag als Zondag, want de dreigende dooi van Za terdagavond had in den nacht weer plaats gemaakt voor vrij groote vorst en het was gisteren heerlijk winterweer, geknipt voor prettige ijssport. Een ter zake kundige zeide ons „het is net Da- vos, dat hebben wij hier niet dikwijls". Gisteravond is het tegen 12 uur gaan regenen en ook hedennacht en heden morgen dooide het flink, zoodat voor heden van rijden althans op de banen van de ijsclub geen sprake kan zijn. Het Avondfeest. Het was voor het bestuur Zaterdag geen makkelijke beslissing of men al of niet het gecostumeerd avondfeest zou la ten doorgaan, het aantal opgegeven deel- nemenden was nog zeer klein, maar het bestuur waagde het er op en het be hoeft er ten slotte geen spijt van te heb ben. Tegen 8 uur waren op de boven zaal van de Vergenoeging de gecosu- meerden bijeen, en waren daar ook de leden van het muziekkorps „Cresendo" die dezen avond voor de muziek zou den zorgen. Het muziekkorps vooraan, en daar achter bestuur, jury en gecostumeerden, ging het door honderden gade geslagen over Vlasmarkt, Kromme Weele en Seis- straat naar de baan. Hier is veel gere den, en dat niet alleen door de gecostu meerden, die beschenen door de elec- Is het beste voorloopig niet te be reiken, verlies het toch nimmer uit het oog. trische verlichting een fantastischen aan blik gaven, maar ook door honderden, die als lid of als kooper van een dag kaart toegang hadden. Dat dit velen wa ren, mogen blijken uit het feit, dat voor 286 aan dagkaarten is verkocht, waar van een derde komt aan het crisis comi té, een derde aan de commissie voor ontspanning van werkloozen en een derde aan de club zelf. Na afloop van het feestelijk verblijf op de baan werd op den Singel de stoet weer geformeerd en ging het lang den Singel en door Zandstraat en Langeviele naar de Markt, waar nog een ommegang werd gemaakt alvorens weer naar de bovenzaal werd getrokken. Nadat het onvermoeide muziekkorps ook hier zich had laten hooren nam de vice-voorzitter, de heer L. Leijdesdorff het woord en wees er op, dat men aan vankelijk slechts 3 deelnemers had, om 3 uur was dit tot 10 aangegroeid, het bestuur is toch verheugd het feest te hebben doen doorgaan omdat er nog bij zijn gekomen, maar mede omdat het doel is bereikt veel menschen en daardoor 'n versterken van de kas, die dit hard noo- dig had. Als het door mocht vriezen zal men veel geld noodig hebben. Spr, herinnert er aan, dat voor 4 jaar de club is opgericht op initiatief van den heer A. de Jonge, een uitstekend rijder. Helaas ligt deze te bed en spr. meent namens allen te spreken als hij hoopt op zijn spoedige beterschap. Hierna verkreeg de heer L. Hijmans het woord om namens de jury de prij zen uit te deelen. De jury bestond verder uit de heeren C. Doets en J. H. Klarenbeek. Spr. wees er op, dat het geringe aan tal deelnemers het de jury niet makke lijk maakte om te beslissen, maar toch is zij tot een conclusie gekomen. Voor de af deeling-fraai, was maar één deelneemster, mejuffrouw Mantz als Pie- rette en de jury kende haar een eersten prijs een paar schaatsen toe. Voor het grappigste costuum kende zij den eersten prijs, 10 toe aan den heer F. J. B. Damman als Pierrot. Voor origineel meende de jury, twee eerste prijzen te kunnen toekennen en wel een schemerlampje aan de familie Verheijden, die in hun Biedermeijer- costuums wel iets heel bijzonders brach ten en 10 aan de heeren Adr. van de Kamer en Van de Kamer Jr. die als „mannen uit de hallen van Parijs" echte types vertolkten. Een tweede prijs was toegekend aan mej. Doets en de dames L. en E. Peterse die wel zeer origineel waren in hun pakjes als Pinguïns. Deze dames kregen alle drie een boek naar keuze. Na de prijsuitdeeling zette het mu ziekkorps het Zeeuwsch Volkslied in, dat staande werd medegezongen. Het is hier de plaats om nog enkele andere opvallende costuums te noemen, en dan denken wij aan Diogenes met het zoeklicht en den ton, die op zijn wit kleed had geschilderd; „Spreekt mij niet over de crisis, ik zoek menschen", en verder aan de drie dwergjes, aan de drie matrozen enz,, maar zeker niet in de laatste plaats aan het clubje leden van „Rhetorica", dat ofschoon buiten mede dinging aan het geheel toch veel goed deed, vooral door de oprechte vroolijk- heid van dit leuke troepje jonge dames en heeren. Na de prijsuitdeeling nam de heer Heij- mans nogmaals het woord om als gewoon lid der ijsclub en als vriend van den zie ken voorzitter te verzekeren hoe leed het dezen doet niet aanwezig te kunnen zijn. Toch leeft hij geheel mede en spre ker verzoekt de muziek een „Lang zal hij leven" voor den voorziter in te zet ten, waar aan gaarne werd voldaan. De heer Leijdesdorff heeft ten slotte dank gebracht aan de jury, aan de deel nemers, aan de politie, aan het muziek korps, kortom aan allen, die medewerk ten aan het welslagen van het feest. Hiermede was het officieele deel van de prijsuitdeeling ten einde. Het is hier de plaats om melding te maken van een zeer sympathieke daad van de prijswinsters en -winners. Zij hebben heden aan den voorzitter, den heer A. de Jong, een bloemenhulde ge bracht, als bewiis van medeleven tij dens de voor hem zoo moeilijke weken. „Liefde in den Sovjetstaat" Wij houden ons meestal streng aan den regel, tevoren geen bijzondere aan bevelingen voor tooneelvertooningen e.d. te schrijven. Er is thans echter aan leiding dit wel te doen, d.w.z. niet zoo zeer iets aan te bevelen als wel waar schijnlijk misverstand weg te nemen. Woensdag as. namelijk zal voor het Ar beiders Abonnementen Tooneel hier ter stede het gezelschap „Verkade" opvoe ren „Liefde in den Sovjetstaat". De ti tel van dit stuk zou kunnen doen onder stellen, dat men hier met een, op het gebied der liefde, zeer gevaarlijk, of op z'n minst toch ultramoderne opvattin gen verkondigend, tooneelstuk te ma ken zou hebben. Ook dat kon misschien belangwekkend zijn, maar menigeen zou er denkelijk toch liever van thuis blij ven. Om dit misverstand weg te nemen halen wij slechts aan, dat de tooneelre- censent van de N.R.Crt. dien men van communistische tendenzen toch moei lijk betichten kan er van schreef dat het stuk „in zijn onschuldige maar we reldwijze ontwikkeling een gaaf meester werk is", „een verrassende en verruk kende huwelijkscomedie". Waarmede we dus maar zeggen willen dat niemand, die Verkade's troep in een flitsend vlot blijspel wil zien, dit ontra den behoeft te worden Tot penningmeester van de Ne derlandsche Vereeniging van elec- trologie en Röntgenologie is benoemd de heer dr. C. Orbaan te Middelburg. Zondagmiddag brak bij het omzet ten de beugel van een motorwagen van de electrische tram, tengevolge waar van een rit uit viel. AFGELOOPEN IJSPRET. Eenige ongevallen. De achterliggende nacht heeft aan de Goesche ijsliefhebbers een groote te leurstelling gebracht. In dien eenen nacht zijn -alle banen in onze gemeente totaal onbereidbaar geworden, door de zoo plotseling ingevallen dooi, die overal net ijs een paar c.M. onder water ge zet. heeft. Zaterdag en Zondag hebben duizen den nog naar hartelust genoten en tot Zondagavond laat werd op de donkere banen nog druk gereden. Dat, hoewel de vorst ook hier iets minder streng was, nog lang niet aan dooi gedacht werd, blijkt wel uit het feit, dat men hedennacht een aanvang gemaakt heeft met het verlichen der banen. Het was hedenmorgen een zielig gezicht; voor het eerst hooge verlichtingspalen, net jes op een rij in het midden der baan, en het ijs onder water Intusschen was het hedenmorgen voor acht uur zóó glad op de straten, dat ze vrijwel onbegaanbaar waren, en hoe voorzichtig allen ook deden, bij groepjes tegelijk zag men fietsers en wandelaars een duikeling maken. Over het algemeen liep het goed af, alleen de taxi-chauffeur F. v. d. V. was zoo ongelukkig met zijn taxi door een éta- lageruit van de Fa. Wilkink in de Gan- zepoortstraat te glijden. Ook het ijs vroeg nog twee slachtof fers n.l. de dames B. en W. Eerstge noemde was zoo ongelukkig bij een val haar enkel te breken en laatstgenoem de kreeg een zeer pijnlijk polsfrac tuur. Gevormd is een eere-comité voor de huldiging van den Olympischen kam pioen den luitenant der huzaren Pahud de Mortanges, die op 10 Februari een lezing komt houden, In het comité hebben o.a. zitting de heeren mr. J. Adriaanse, K. de Vries en mr. M. W. G, van der Veur te Middel burg. Raad van Arnemuiden. Steunregeling visschers. ARNEMUIDEN Vrijdagmiddag kwam de raad in spoedeischende vergadering bijeen, onder leiding van den heer H. G. Horninge, burgemeester. Alle raadsleden waren aanwezig. De voorzitter deelt o.a. mede, dat naar aanleiding van het tot den Minister gericht verzoek om verlaging der mi nimum huurprijzen van de met rijksvoor schot gebouwde woningen en eene rijks bijdrage in het daardoor te ontstane grootere exploitatie-tekort is aan B. en W. medegedeeld dat er wel geen be zwaar bestaat tegen de verlaging van Middelburg, 30-1-'33. Zaterdag en Zon dag: hoogste luchttemperatuur 2 °C (36 °F); laagste 5H °C (22 °F). Heden 9 h; 2 °C; 12 h: 37 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand 770 mm; laagste 751 mm. Hoogste barometerstand 762.7 mm te Boedapest; laagste 730 mm te Reykja vik. Zwakke tot matige, naar W. ruimen de wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, lichte tot matige dooi in het Zuiden, in het N. om het vriespunt tot lichte, later matige dooi. Zon op: 7 h 46; onder 16 h 41. Licht op: 17 h 11. Maan op: 9 h IS; onder 22 h 34. E.K.: 2 Februari. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Ma. Di. Januari. Hoogwater. 30 4.03 16.30 31 4.39 17.05 Laagwater. 10.43 22.38 11.17 23.13 Januari. Hoogwater. Laagwater, Ma. 30 6.01 18.20 11.41 23.49 Di. 31 6.33 18.51 12.15 6 NIEUWE RADIOTOESTELLEN, (N. S. F. en Philips), vanaf 129,Ziet de etalage. Hoofdagent; J. M, Polder man, Goes. Tel. 129. (Ing. Med.) de huren doch dat het rijk niet bij draagt in bedoeld grooter exploitatie tekort; dat ten behoeve van de bestrating van het bouwterrein der Fa. de Hamer en aanvulling van een gedeelte der kei bestrating in de Westdijkstraat straat klinkers zijn aangekocht voor de som van 16.50 per 1000 stuks franco voor den wal; dat een volledige opgave van de bij komende kosten der werkverschaffing sinds de Ned. Heidemaatschappij met de uitvoering belast is nog niet kan wor den verstrekt, wijl nog niet alle opga ven en rekeningen zijn ingekomen. Vol gens overgelegde lijst bedragen de kos ten met inbegrip van de loods 578.61. De Voorzitter stelt voor punt 3 en 4 der steunregeling aan de visschers en het adres van den Metaalbewerkers- bond om meer werkuren en hooger weekloon te verschuiven tot na het eind der agenda. i Verzoek vermindering pacht. Een verzoek van P. Ventevogel om vermindering van pacht, wordt op voor stel van B. en W. van de hand gewezen. De heer F. A. B a a ij e n s wethouder wil alleen vermindering geven. Wijziging Politieverordening. Aan het artikel der algemeene poli tieverordening, waarbij het geven van muziek in herbergen geregeld is, wor den de woorden ingevoegd dat dit ver bod alleen geldt zoolang de lokaliteit voor het publiek is opengesteld; na slui tingsuur mag de radio vrij muziek ge ven. Aldus besloten. Steunaanvrage Nat. Crisiscomité. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. tot een vernieuwde aanvrage aan het Nationaal Crisiscomité om ex tra steun, zegt de voorzitter, dat voorheen deze uit te keeren bedragen door dit comité geregeld werden naar het aantal inwoners; thans houdt die uit- keering verband met het aantal werkloo zen, deze regeling komt voor deze ge meente voordeeiiger uit. Aldus besloten, Electrisch licht Bijzondere school. Een verzoek van de Ver. voor Bijz. Lager onderwijs op Geref. grondslag tot het aanbrengen van electrisch licht in de school wordt breedvoerig besproken. De heer B a a ij e n s zegt er tegen te zijn, daar dit dan in de Openbare La gere school ook moet worden aange- legd. De heer B. Franse zegt er in prin cipe voor te zijn, hij stemt in met het voorstel van B. en W. om alvorens hier toe toe wordt besloten, eerst een bere-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1