DE ROODE VULPENHOUDER m TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 28 JANUARI 1933. No. 24. DE AANSTAANDE ECONO MISCHE WERELDCONFERENTIE VAN DEN VOLKENBOND. door A. W. v, E.v. R. 30 FINANCIEEL ECONOMISE WEEKOVERZICHT, APOTHEKEN, Het lichten, in het bijzonder op eco nomisch gebied, waarnaar wij allen zoc. verlangend uitzien, heeft ook in 1932 nog niet p aats gevonden. Wel zijn wij, naar alle waarschijnlijkheid, thans ge komen op den bodem van de inzinking, lot het laagste punt, hetgeen een zekere stabiliteit geeft in den toestand, maar toch op zichzelf we'nig hoopvol vooruit zicht voor een betere toekomst. Neen, wil die betere toekomst er komen, dan moet een ieder, zonder onderscheid, de handen uit de mouw steken en doen wat te doen staat. De wereld is ziek, economisch ern stig ziek, maar de wereld zou de we reld niet zijn als deze ziekte niet te genezen viel. Genezen willen wij allen de wereld, maar omtrent de midde.en verschillen wij van gedachte. Wij zien 't ontstaan der ziekte anders, en vandaar, dat wij verschillen in de keus der mid delen Het feit op zichzelf dat men de noodzakelijkheid erkent, algemeen er kent, van internationaal overleg, is al thans een stap in de goede richting. Te Lausanne, waar men de Europeesche herstelschulden, dat wil zeggen de be talingen, die de overwonnenen in den grooten oorlog hebben te doen aan de overwinnaars, definitief regelde, heeft men de noodzakelijkheid van dit over leg begrepen. Als goede internationale organisators heeft men zich tot den Volkenbond gewend, en deze is nu druk bezig het economisch wereldoverleg te organ iseeren. Die organisatie geschiedt op tweeër lei wijze. Er is een comité van deskun digen, onder leiding van den Neder lander mr. L. J. A. Trip, president van de Ned, Bank, die het programma voor landsche Bank, die het programma voor de Conferentie opstelt. Er is een com missie van den Raad van den Volken bond, onder leiding van den Engel- schen minister Sir John Simon, die de materieele voorbereidingen treft. Wij weten nu, dat de conferentie te Londen zal p aats hebben; dai zij inderdaad de geheele wereld zal omvatten; dat zij niet dan in April zal kunnen worden geopend, omdat Amerika eraan moet deelnemen en de nieuw gekozen Pre sident dan eerst moet zijn opgetreden. De deskundigencommissie onder lei ding van den heer Trip heeft inmiddels een programma opgesteld. Te Lausanne verdeelde men de vraagstukken, die aan de orde zouden komen, in financi- ëele en economische quaesties. De fi- nanciëele betroffen de munt- en cre- dietpolitiek, moeilijkheden op het ge bied der wisselkoersen, prijsniveau en de kapitaalbeweging. De economische betroffen de verbetering van den toe stand van productie en handel, en in het bijzonder de tariefpolitiek, invoer en uitvoerverboden tusschen producen ten, Een lijstje van vraagstukken, waar van elk zichzelf verre boven de kracht van een enkelen geest uitgaat. Nu staat wel een ding vast, en dat is, dat de aanstaande wereldconferentie een andere taak heeft dan de Finan- ciëele Conferentie van den Volken bond, die in 1920 en de Economische Conferentie, die in 1927 werd samen geroepen. Beide conferenties zijn, om een geijkte uitdrukking te gebruiken, zeer gunstig verloopen, maar zij deden niet anders en hadden ook niet veel anders te doen dan een reeks resolu ties aan ,te nemen, waarin de goede weg werd aangewezen. Deze Confe rentie zal enke e daden hebben te volbrengen, en juist omdat men daden van haar moet verwachten, is het ge-I vaar van hare mislukking niet gering. Cynthia kwam juist terug, toen het gezelsch_p afscheid nam, en slipte weg naar haar kamer, zoodat hij dien avond geen gelegenheid had, met haar te spre ken. Door lady Staveley liet hij haar de boodschap overbrengen, dat Grey dien morgen bij Leslie was geweest en dat hij hem gezond en opgewekt had aangetroffen en daa na ging hij ook naar bed, w-nt hij voelde zich vermoeider dan hij in langen tijd geweest was. Het mooie weer hield aan en den volgenden morgen was hij zoo laaghar tig zich doof te houden voor de klok ken van het kerkje in Keys, en, nadat hij gezien had d-t de Staveley's weg wa ren, om hun Zondagsche plichten te vervullen ging hij op zoek naar zijn med^-spijbelaars, lady Kean en Cynthia. Hij vond haar, in bont gehuld, in een zonnitfen hoek van het terras. Cynthia begroette hem hartelijk. "Ik ben gisteravond bijna naan uw kamer gegaan om u uit bed te halen, °°m Fayre," riep zij uit. „Ik verlangde v" Z^n naar *e hooren wat u had uitge- 7?. Maar Eva zei, dat u te moe was. 'p^ertelde, d-t u gefietst had." ,scbaterde het uit om den af- fceer b> haar stem. Voor het bereiken van overeenstem ming over vragen van den aard als bo vengenoemd is het niet genoeg om rond een tafel te gaan zitten en met goeden wil bezield zijn. Neen, de ge delegeerden zijn nu eenmaal gebonden aan de belangen van het eigen land en aan de stemming van regeering, parle ment en openbare meening. En men neet constateeren, dat de bereidwillig heid tot samenwerking op financieel en economisch gebied in de verschillende anden, speciaal wat de groote Mo gendheden betreft, zeer gering is. Ieder schuift de schuld op een ander, maar het einde van het lied is steeds hetzelf de. Wat moet nu zijn de taak van de con ferentie, vraagt een deskundige van den eersten rang, de heer J. van Walre de Bordes, verbonden aan het secretariaat van den Volkenbond, in het laatste num mer van „De Volkenbond", het uitste kend geredigeerde orgaan van de „Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede", Die taak moet zijn de terugkeer tot nor male verhoudingen, d.w.z. tot een nor maal geld- en goederenverkeer, moge lijk te maken. Op monetair gebied be- teekent dit in de eerste plaats den te rugkeer, althans van de voornaamste landen, tot den internationalen gouden standaard, onbe emmerd door deviezen- restricties, en de opheffing van die res tricties. Op het gebied van .d® handelspoli tiek beteekent het de terugkeer tot 'n normale 'vrijheid van verkeer, zoowel voor goederen als diensten. Een be keering van alle staten tot het principe van den vrijhandel is ondenkbaar. De Economische Conferentie van 1927 wenschte daarom een actie „towards freeer trade". Op het oogenblik spreekt men van ieen „reasonable degree of freedom." Zelfs al keerde men slechts terug tot den toestand van 1930, dan nog ware het een paradijs vergeleken met den tegenwoordigen toestand. Het zeer nauwe verband, waarin het huidige stadium de gewenschte hervor mingen op monetair- en op handelsge bied tot elkaar staan, vormt een tot nog toe ongekende bron van moeilijkheden. Heel duidelijk is dit verband, als men de maatregelen nagaat,, welke de verschil lende landen van Centraal- en Oost- Europa genomen hebben om hun goud en deviezenreserves te beschermen. Ter wijl een aantal landen daarvoor scher pe deviezenrestricties hebben ingevoerd waarbij zooveel mogelijk de betaling van geïmporteerde goederen in buiten- landsche deviezen wordt aan banden gelegd, trachten andere landen datzelf de doel te bereiken door zooveel mo gelijk de importen zelf te belemmeren. Eerstgenoemde groep zal per se wei geren haar deviezendistricties op te hef fen, zoolang de tweede groep haar han delsbelemmeringen handhaaft, en vice versa. Maar evenmin kan men b.v. verwach ten, dat Frankrijk bereid gevonden zou worden, zijn contingenteeringssysteem af te schaffen of zijn douane-tarieven te verlagen, zoolang Duitschland zijn devie zen-restricties handhaaft of Engeland niet tot den gouden standaard terug keert en zich dus de vrijheid voorbe- houdt „valuta-dumping" te plegen. En geland op zijn beurt zal het pond niet willen stabi iseeren, zoolang de quaes- tie van de politieke schulden niet ge- regeld is. 1 Waaruit vanzelf volgt, dat de afwik- keling van politieke aangelegenheden een grooten invloed uitoefent op het welslagen der Economische Conferentie. (Ingez. Med) c K- Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apotheek van Firma J. C. van der Harst JJzn., Korte Delft. „Waarom niet?" antwoordde hij. „Toen ik uit Engeland wegging, fietsten de netste menschen, en het leek mij 'n even goede lichaamsbeweging als iedere andere. Het kwam niet bij mij op, dat 't zoo'n opschudding zou veroorzaken! Zelfs de dorpelingen kijken mij aan, als of ik plotseling krankzinnig was gewor den!" „Dat bent u waarschijnlijk ook," zei Cynthia streng, „als u bezig bent op een oude rammelkast rond te rijden'!' „Ik rijd tenslotte met een doel rond. Grey en ik hebben bijvoorbeeld al vrij wel vastgesteld, dat mrs. Draycott in 'n auto door iemand naar de boerderij werd geb-acht, en dat die persoon er na den moord alleen vandaan kwam." Hij speelde zijn troef als een goed tooneelspeler uit, en zijn toehoorders raakten dan ook geheel onder den in druk. Zelfs Sybil Kean's gewone mat heid verliet haar; zij leunde voo-over in haar stoel en haar mooie oogen schitter den van belangstelling. „Mag ik er bij blijven?'" vroeg zij gre tig. „Of moet ik doen, zooals het be- hoo-t, en tactvol van het terras weg gaan, alsof ik geen antwood gehoord h_d van wat je zoo juist gezegd hebt? Misschien wil je Cynthia alleen spre ken" Cynthia keek haar verontwaardigd aan. „Wij hebben er jou bij noodig, is het Onze financieele deskundige uit A m- sterdam schrijft ons: Op de petroleummarkt zijn de notee ringen scherp gedaald. De prijs voor Mid-Continent ruwe olie is in één slag van 0.63 tot 0.38 dollar per vat verlaagd en in de overige productiegebieden zijn de prijzen overeenkomstig teruggegaan. Nu moet worden aangenomen, dat deze plotselinge scherpe prijsdaling niet het gevolg is van een sterke vermindering van de vraag, doch veeleer van een doelbewuste tactiek van de groote pe- troleumondernemingen, om een einde^ te maken aan de overproductie van be paalde exploitanten, die de restrietie- ove:eenkomst ontduiken. Sinds einde December is de dagelijk- sche petroleumprodüctie in de Ver. Sta ten van 1.689.150 vaten tot 2.015.300 va ten gestegen. Op zich zelf is dit niet zoo ernstig. De cijfers van eind December waren n.i. abnormaal klein, als gevolg van de tijde ijke algemeene stopzetting der productie in het Oost-Texasveld; de stijging der productie in de eerste helft van Januari heeft de voortbren ging slechts op het normale niveau te ruggebracht. Ernstigr is echter 't feit, dat de res trictiemaatregelen in Oos-Texas in ver ontrustende mate worden ontdoken. Ondanks alle van hoogerhand toegepas te maatregelen, om de p oductie van 't rijke Oost-Texasgebed binnen beperkte grenzen te houden tijdelijk werd, naar men zich zal herinneren, zelfs de St_at van Beleg voor dit gebied afgekondigd wordt er petroleum uit het veld „ge smokkeld". Deze goedkoop aangeboden petroleum ondermijnt de prijsstructuur. De petroleummaatschappijen zijn thans tot een scherpe prijsve-laging overge gaan in de hoop, dat de lage prijzen 't smokkelbedrijf niet meer loonend zullen maken en dus meer tot een verminde ring van de overproductie zullen bij dragen dan een ha-dnekkige politiek tot handhaving der prijzen. Aan deze overweging is het ook toe te schrijven, dat petroleumaandeelen die op de aankondiging van de prijsver laging in de Ver. Staten scherp in koers niet, oom Fayre?" „Natuurlijk. Ik reken op je advies. In de eerste plaats ken jij den persoon, waar ik het over hebben wil, beter, dan iemand anders hier in huis," Even keek zij vreemd op, toen zei zij kalm: „dokter Gregg?" „Hie weet je dat? Bij tijden lijk je wel een zieneres." „Hier zit niets geheimzinnigs in! Ik za het je later vertellen, maar ga eerst voort met je verhaal. Het is wreed ons zoo in spanning te laten!" „Betfin bij het allereerste begin, oom Fayre. Toe. wat zei mr. Grey precies van John? Was hij werkelijk opgewekt, of heeft hij het daar hopeloos akelig?" Fayre deelde haar alles mee, wat hij van Grey had vernomen. „Hij is bezig te probeeren je de vol gende week weer een onderhoud met hem te verschaffen. Het vergt wel wat van je kracht, vrees ik, beste meid, maar het beteekent zooveel voor Leslie." Cynthia's bijna jongensachtitfe jeugd scheen als een kleed van haar af te val len, en Fayre. die naar haar keek, k' eetf plotseling eenig idee, wat een bekoor lijke vrouw zij later zou zijn. Sybill Kean keek hem beteekenisvol aan. „Ga door met je verhaal, Hatter," zei ze vriendelijk, en hij begreep, dat zij nie'f wilde hebben, dat hij Cynthia overstuur maakte. waren gedaald, zich Weer iets hebben kunnen herstellen. Dit geldt ook voor aandeelen Kon. Petroleum op de Am- sterdamsche ïtfeurs. De handel in dit fonds is overigens zeer beperkt geweest, cok al in verband met de lustelooze hou ding van de Parijsche Beurs, waar Kon. Petroleum anders tot de meest actieve aandeelen behooren. In de andere afdeelingen der Amster- damsche beurs is in de afgeloopen week ook weer weinig omgegaan. Voor zoo ver er handel is, concentreert deze zich nog steeds op de obligatiemarkt. Na de inzinking in de vorige week is de stem ming voor obligatiën weer vaster gewor den. De nieuwe 4 pet. Nederlandsche Staatsleening, die geleden had onder de slechte classeering der stukken na de uitgifte, is inmiddels weer vrij aanmer kelijk gestegen en is reeds niet ver meer van den parikoers verwijderd. Ook de meeste andere beleggingswaarden wa ren goed prijshoudend tot vast, Duitsche obligatiën, die de vorige week op winstnemingen in koers waren terug- geloopen, hebben hun stijging tèn deele kunnen hervatten. Van de overige buitenlandsche leenin gen waren Belgische fondsen aan den zwakken kant, wat is toe te schrijven aan de geruchten, volgens welke Duitsch land van plan zou zijn, ook de betalingen aan België stop te zetten, als schadever goeding voor de tijdens de Duitsche be zetting in België in omloop gebrachte en vrijwel waardeloos geworden Marken, die na den oorlog door de Belgische re geering tot hoogen koers van de be volking waren overgenomen. Aangezien in de Belgische begrooting met de Duit sche betalingen uit dezen hoofde re kening is gehouden, zou een stopzetting ervan de financiëele moeilijkheden, waarmede de Belgische regeering te kampen heeft, nog vergrooten. Fransche fondsen zijn eveneens in koers teruggeloopen, ook al in verband met den onzekeren toestand der Staats financiën. Innrddels heeft de Fransche regee ring al evenzeer behoefte aan nieuwe leeningsgelden als de Belgische; de kans om op de open markt nieuwe leeningen te plaatsen, is echter niet groot, zoolang het tekort op de begrooting niet voor een belangrijk deel zal zijn weggewerkt. Zoo kort mogelijk vertelde hij van de ontvluchting van den landlooper en van zijn eigen onderzoekingen. „Waarschijnlijk", besloot hij „werd mrs. Draycott aan het begin van den weg, d e naar Greycross leidt, opgepikt, al of niet volgens afspraak, dat weten wij niet, en naar de boerderij gereden. Waarom zij daarheen werd gebracht, is onbegrijpelijk, of het moest een opgezet plan zijn geweest, de verdenking op Les lie te laten vallen. Het heeft er veel van, dat het een afspraak betrof en zij Grey cross verliet, om die te houden. Zij was er de vrouw niet naar, om -er op een kouden stormachtigen avond in zoo on voldoende kleeding op uit te trekken." „Het was een rare afspraak, als zij er haar zuster n:ets van gezegd had", zei Sybill Kean nadenkend. „Het kan er een geweest zijn met een van de vele vrienden, die, naar zij wist haar zuster niet graag zag. Dat lijkt mij de beste oplossing, want anders had zij hem wel uitgenoodigd binnen te komen, inplaats van er in het geheim uit te loo- pen, om hem te ontmoeten". „M'ss Allen weet zeker niemand aan te wijzen, die er van verdacht zou kun nen worden?" vroeg Cynthia. „Zij heeft er over nagedacht, en. tus schen twee haakjes Cynthia, ze liet je veel liefst overbrengen, maar zij zegt, dat ze heel weinig van haar zusters vrienden afweet. Ik geloof dat die niet Op de koersen der oude leeningen moet de wetenschap, dat er binnenkort nog groote nieuwe leenings transacties te wachten zijn, een sterken druk uit oefenen. Bij den geringen omvang van zaken kan op de aanaeelenmarkt van een be paalde tendenz nauwelijks worden ge sproken. In den aanvang der week zijn de noteeringen meerendeels afgebrok keld; later viel eenige verbetering te constateeren. Noemenswaardige koers verschillen kwamen echter niet voor en per saldo wijkt het koersniveau heel weinig af van wat aan het einde der vo rige week was bereikt. Voor industrieële fondsen deden zich meest geen speciale factoren gevoelen, die invloed op de stemming hadden kun nen oefenen. Aandeelen Philips waren in den aanvang der week gedrukt, doch later trad een herstel in. Hetzelfde geldt voor Unilever. Aandeelen Aku waren tijdelijk gedrukt door de ontbinding van het exportsydicaat in de Italiaansche kunstzijde-'ndustrie, al blijft de samen werking der Italiaansche fabrieken met het Duitsche kunstzijde-sydicaat, voor den afzet in Duitschland, gehandhaafd. De berichten uit de Amerikaansche kunstzijde-industrie luiden nog gunstig; de meeste groote fabrieken daar te lan de hebben hun geheele productie voor Februari reeds van te voren verkocht en sluiten reeds orders voor Maart af. De uitbreiding der productie gaat intus- schen ook in de Ver. Staten niet met 'n prijsstijging gepaard. Cultuurwaarden, die in den aanvang der week koersverliezen hadden moeten boeken, konden deze later ten deele in halen, dank zij een lichte verbetering op de suikermarkt en verdere verkoopen door de Nivas, tot onveranderden prijs. Tabaksaandeelen waren ongeanimeerd;, rubberaandeelen waren tijdelijk flauwer, in sympathie met de lagere Amerikaan sche noteeringen voor het product en mede op een verklaring van de regee ring van Britsch Malakka, waaruit blijkt, dat deze niets voor een restrictie voelt. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Amsterd. Bank 109%, 113hi. Philips Gem. Bez. 130%, 128%, 132% Unilever 111%, 110%, 112% Kon. Petroleum 154%, 150%, 154% bepaald een goeden naam hadden." „Iemand anders kan de auto gezien hebben", veronderstelde Cynthia. „Dat zou natuurlijk kunnen", gaf Fay re toe. „Als het geluk ons dient, v:nden we misschien nog wel iemand. Maar je moet niet vergeten, dat de landlopper nog niet boven verdenking staat. Hij heeft toegegeven dat hij vlak bij de boer derij was, toen de moord gepleegd werd, en v/ij weten niet of hij niet daadwer kelijk tegenwoordig was." „En toch klopte, wat hij zei, met het verhaal van den voerman". „Dat is zoo, maar dat neemt niet weg, dat hij best op de boerderij kan zijn ge weest, toen hij de auto den eersten keer zag. Wij weten alleen van hem zelf, dat hij op den hoek van de laan was. Ik voor mij geloof n:et, dat hij slim genoeg is om zoo'n sluwe verdediging te verzinnen, of dat hij genoeg moed heeft, om een moord te begaan, maar je kunt nooit weten. Bij een hevigen schrik kan een bedeesd man iemand dooden, uit louter vrees, dat hij ontdekt zal worden. Wij kunnen hem nog n'et uitschakelen. Het kan best zijn, dat mrs. Draycott op haar eigen houtje naar de boerderij ging en daar door den landlooper werd verrast, en dat die op zijn beurt weer verrast werd door de komst van den man met de auto en haar doodde, om haar den mond te snoeren." Wordt vervolgd 1

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7