SPlüill BEURS- EN WISSELKOERSEN. KUNST EN WETENSCHAP. BIOSCOPEN. LANDBOUW. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. Middelburg. Goes t»£Ufi6ItiLftmUML i Ui, VAN ZATERDAG eemg op de wereld 0RDERWUS. AMSTERDAM, 28 Januari. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieeie notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101 Jé. Ned. 17 10GO-4% 102%—102%. Ned. 31 l0u0-4 99%—99%. Certificaten-3 8383%. Gert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. lnd.ë 22 doll. 1000-6 99%—99. O. Indië 23 pndst. 100-6 71%71%. O. Indië 16 1000-5 99%—99%. O. Indië 26 1000-4% 95—95%. Denemarken Oblig. 1926-5 9393%. Duitschl. pndst. 100-7 66%65. Duitsch. o0 1000-5% 61%— 60. 's-Gravenhage 1929-4% 102% Rotterdam 1926-1930-4% 94%94%. Litrecnt, prov. 1929-4ë 102% Zeeuws. Hyp. B-5 101 Aeeuws. iiyp. xj-^% iOU%100% A Amsterd. Bank 114%113% C Kon. naiiKver. 79/y% A 'Iwentsctie mank 95%96. A Pret. Jurgens A 102%102% A De Schelde N.B. 40%40% A Ver. Papt. v. Ueiaer by C Am. Car Foundry 7%7% C Am. Smelt Rel. 13%14% C Farbemnd I.G. 8685% C U. States St. C. 28%— 29% C North Am. Cy. 28%28% A Born. Sum. H.M. 142%143% A Ned. Wol Mij. 56 A Singkep t in M. 77—77 A J. C. Janpan Ln. 34%- A Rotterd. 1,10yd 5354% A S. M. Nederland 61%59% A Amst. thee C.M. 29%—29% A Houth. Alberts 28%28% C Bait.more Ohio 1010% A Southern Rlw. 66%. C Union Pac. Rr. 75%—77%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. A Koloniale Bank 57%57. A N.I. Hbk. 1000 54%—54%. C Ned. H. M. 1000 66%—66%. A Alg. Kunstz. U. 3131.. A v. Berkels Pat. 20% C Calvé-Delft 66%66%. A C. Suiker Mpij. 2221%. A Int. Viscose 22% A Ned. Ford A.M. 120—123%. A Philips Gem. B. 131%—132%-131. C Unilever 112%—112% -112%. C Anaconda Cop. 7%7%. C Bethlehem St. 15—15%-15%. A A.N.I.E.M.—N.B. 206—207%. C A. Gas El. Cy. 2%—2%. C Cities Serv. Cy. 32%. A Kon. Petr. Mpij. 152%—151 -152%. C Contin. Oil Cy. 5%5%. C She'.l Union O.C. 5%5. A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 17% Middelburg, 28-I-'33. Ditmaal spee'de de Lange Jan kwart óver twaalf, teen onze vroedschap haar vierde vier-urige begrootingsvergadering opbrak en nog was men bij lange na niet tot de eindstreep genaderd Veel belangrijks, althans veel „over zichtelijks", is er ook nu niet gebeurd. Maar toch wel iets: het denkbeeld van den heer Portheine, om een bedrijfs economisch geschoold man een onder zoek te doen instellen naar de gemeen telijke huishouding in haar vollen om vang, is eerst in een motie gemateriali seerd en daarna geheel door B, en W. overgenomen. De bedoelde des kundige zai wat de motie ook vroeg door B. en W. worden aangewezen, die hem wel zullen „betrekken" van het Bureau der Ver. v. Ned. Gemeenten. De bedoeling is zeer bepaald niet noch van den voo-steller, noch van B. en W. cf den Raad een dusgenoemde bezuinigingsinspecteur aan te stellen, maar wèl om een bekwaam en deskundig man geheel van buiten onze sfeer een technisch rapport te laten uit brengen over heel ons geldelijke doen en laten. Wij achten dit, als gezegd, een zeer belangrijk besluit. Niet, omdat wij verwachten, dat deze deskundige ons eens eventjes vertellen zal, hoe we een paar ton kunnen be zuinigen. Maar wel om twee andere redenen. De eene is, dat 't zooals de heer Jeronimus zeer terecht opmerkte gansch niet onmogelijk is, dat onver moede bezuinigingsmogelijkheden aan gegeven worden. De tweede is, dat zijn rapport belangrijk zal kunnen bijdragen tot opklaring van den economischen kant der politieken toestand. Bijvoorbeeld: de loonen, het armbe stuur en de Godshuizen. Wij onderstel len, dat de betrokkene ook onze ge- meenteloonen of -salarissen volmaakt nuchter zal bekijken. Is het juist, wat vaak beweerd wordt, dat deze loonen allerminst aan den hoogen kant zijn dat hij het zegge en bewijze en het ge praat daarover kan verder uit zijn. Als hij verder armbestuur, en Gods huizen, en personeelsbezetting der on derscheidene diensten, en financ'eele politiek en de bedrijven en wat niet al meer nuchter en kritisch beschouwt, zoo als een degelijke Nederlandsche koop man of zakenman deze dingen zou be kijken, dan kan hét niet anders of zijn rapport zal hoogst belangwekkend wor den. Oók als het geen cent vindt om te bezuinigen! Want zelfs dan nog zal het ind'rekt tot be sparing van geestelijke arbeidskracht en zelfs van zilverlingen kunnen voeren, door beperking van Raadsdebatten en vermindering van presentiegeld. De onderstelling van den heer Paul, dat het vorenstaande denkbeeld aan wantrouwen in het huidige college van B. en W. ontsproten zou zijn, is erg on vriendelijk en er.heelemaal naast. Wij hebben de geboorte wedergeboorte volgens A. J. Jr. van dit denkbeeld vroeg en van zeer nabij gadegeslagen en wij kunnen met de hand op het hart ver klaren, dat zelfs de gedachten niet in de ze richting gegaan zijn. Hadde het voor malig driemanschap er nog gezeten, het voorstel zou er even zeker gekomen zijn En een andere onderstelling: dat men zulk een vreemden eend in den bijt niet noodig heeft, lijkt ons al evenmin juist: het gaat in elk bedrijf zoo, dat men in de oude vaste gangetjes geraakt, alles went en heel dikwijls kan een onbevan gen deskundige buitenstaander aanwij zingen geven, die tot verrassende ver beteringen kunnen leiden. Alleen daar, waar een volmaak- t e organisatie is, kan hij niets vinden. Welke reden is er om aan te nemen, dat wij, van alle steden, dit stadium be reikt zouden hebben? Verder heeft men zoo een en ander nóg eens gezegd dat heet daarom dan ook repliek. Daarna kwamen de be grootingen der bedrijven, toen de eigen lijke gemeentebegroöting. Belangrijke beslissingen daaromtrent vielen er nog niet. Middelburgs Mannenkoor. Concertzaal, (X) Wat is het toch jammer, dat het met het repertoire van onze mannenkoren nog altijd zoo treurig gesteld is. Wan neer men een blik slaat op de program ma's, die door de verschillende vereeni- gingen worden afgewerkt, zou men licht ien indruk kunnen krijgen, alsof de groote meesters zich van dit genre heb ben verre gehouden, een indruk, die in het geheel niet met de werkelijkheid overeenkomt. Het zou eigenlijk een eereplicht van ieder Nederlandsch mannenkoor behoo- ren te zijn, met de composities op dit gebied van onzen grooten Diepenbroek voor den dag te komen. Een schooner werk dan zijn indrukwekkende „Missa" is voor den mannenzang nimmer ge schreven. Toegegeven moet worden, dat de zware eischen, die Diepenbroek hier stelt, een uitvoering terdege belemme ren, doch 's meesters kortere en eenvou diger stukken, de „Hymnus de Spirito Sancot" en het „Tantum Ergo Sacra- mentum" liggen binnen het bereik van ieder behoorlijk koor. Dit laatste geldt eveneens voor de talrijke composities, die Bruckner voor mannenkoor heeft geschreven; wij denken aan werken als de „Germanen zug", „Herbstlied", de verschillende^ zettingen van „Um Mitter- nacht" Verde'r aan „Das Hohe Lied" en ,Abendzauber" en ten slotte uit Bruck ner's laatste jaren „Das" Deutsche Lied" an vooral „Helgoland", welke alle tot de belangrijkste uitingen in dit genre behooren en bovendien rijk aan effect en dankbaar zijn geschreven. Het Middelburgs Mannenkoor hoorden we in een tiental-liederen. Bizonder troffen ons een door Friedrich Hegar geharmoniseerd lied „In Stiller Nacht", „Ein geistliches Abendlied" van Gott fried Kinkel, „Standchen" van Franz Otto, „Serenade van een landsknecht" van Orlando Lasso en „Nimmer Nacht" van N. H. Andriessen. Het koor bes'oot met een zeer verdienstelijke vertolking van „De nieuwe dag", een dankbaar koorwerkje, getoonzet door den direc- ELECTRO. De man zonder naam. Dit is in vele opzichten een verkwik kelijke film. Zij is fijn van constructie vriendelijk-humoristisch, met hier en daar even het tragische nootje, met een blij einde dat heel logisch en heel goec is. Het gegeven is eigenaardig: een re serve-luitenant wordt door een Russi sche gasaanval getroffen, verliest zijn geheugen en komt in een Russisch zie kenhuis te lande. Hij geneest lichame lijk, maar is alles van vóór hef gebeurde kwijt, inclusief zijn taal. Hij leert Rus sisch, en de groote automobielfabrikant van vroeger wordt nu een bekwaam Russisch machinebankwerker.... Tot onbeduidend voorval hem z'n geheugen teruggeeft, met de wetenschap wie hij is. Dit is echter nog maar het voorspe In de geweldige Kartotheek blijkt hij n.l. „dood' te zijn. Dat staat op z'n kaart En dus is het zoo. Niemand herkent hem, en z'n proces verliest hij.... Om iets anders te winnen. Werner Kraus speelt de hoofdrol; kostelijke, niet over dadig gechargeerde typen hier om heen: de goede kantonrechter (verre van sen paskwil) de zaakwaarnemer, Jule.. De vrouw, de moeder, de typiste Een bijzonder aardige en een goede film geen dikke dramatiek èn geen dolle dwaasheden. FLORA. Paniek in Chicago. De titel doet het reeds vermoeden: Chicago, zijn misdaden en misdadigers. Deze stad berucht om zijn ongekende mmoraliteit en prohibitie, moorden en overvallen legio en zijn feilen strijd tus- schen de gansiers onderl ng om de auto cratie, om de macht in het rijk van de misdaad, evenals in deze film. Een sensationeel onderwerp dus, dat tot een spannend werk kan leiden, wat A Ned. Scheepv. U. 55%56 A H.VL Amsterdam 172%—171%-72% A Java Culta Mij. 108—103% A N.I. Suiker U. 71%—72 A Poerworedjo S.O. 8% A Deii Batavia 152% C Deii Mij. 1000 126%—126% A Senembah 140 C Chicago Milw. 2 A Amst. Rubb. C. 60%—61-60% A Deli-Bat. Rubb. 25%—24% A Hessa Rubber 24%24% A Serbadjadi S.R. 20%20% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. 27 Jan. 28 Jan. Londen 8.42% 8.44% ber.ijn 59.19 59.19% Parijs 9.71% 9.71 Brussel 34.60 34.60 Zwitserland 48.11 48.13 Kopenhagen 42.50 42.50 New-York 2.48% 2.48% teur der vereeniging, de heer Joh, H. Caro. Van het spel van de harpiste, mej. Ellengard Stotijn, ontvingen wij niet die indrukken, die wij er van verwacht ïadden. Zender twijfel is zij zeer mu zikaal en tevens van goeden wille. Men ^^ulOLa]llluuen. „ver- bespeurde in haar nuanceering en tou- j den'ëpgenomen ^Th^ten"^^^ mer- cher fijngevoe igheid. Zij beschikt over rjën, terwijl voor 1525 veulens werden een middelmatige technische vaardig- aangegeven. Als voornaamste belemme- heid en daarnaast over een aanzien- ring voor een aigeheele opieving van den ijke dosis doorzett.hgsvermogen enhandel noemde spr. de abnormaal hoode handigheid en van deze eigenschappen invoerrechten in Duitschland en Frank. jonge veulens. Spr. erkent verder, dat ook 1932 meerdere fokkers het vertrou wen in eigen zaak hebben verloren, maar de groote kern van doelbewuste fokkers hield stand, hetgeen ook bleek bij de schitterende tentoonstelling te 's-Her- togenbosch. -In het keurstamboek wer- wist zij zich wel te bedienen. Stamboek Nederlandsche Trekpaard. Gister werd te Goes in het Schuters- hof de algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Zeeland van het Stam boek Nederlandsch Trekpaard (B.T.) onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken. Ook de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. van Vreden- burgh, was aanwezig. in zijn openingswoord wees de voor zitter er op, dat, volgens een couranten bericht, de gemeente Amsterdam in België veertig trekpaarden aangekocht had. Spr. drukt hierover, waar er in Zee land zooveel goede trekpaarden zijn, zijn verontwaardiging uit, en stelt voor, mid dels het hoofdbestuur tegen deze handel wijze te protesteeren. (Applaus.) Bij de ingekomen stukken is o.a. een schrijven van den aftredenden commis saris, den heer P. Vogelaar, dat hij, we gens gevorderden leeftijd, niet voor her kiezing in aanmerking wenscht te komen. De voorzitter drukt hierover zijn leed wezen uit en stelt voor, den heer Voge laar een dankbrief te schrijven voor het geen hij voor het stamboek deed. (Ap plaus.) Hierna bracht de secretaris, de heer A. J. Lako, zijn jaarverslag uit, waarin hij constateerde dat 't perspectief voor de fokkers iets gunstiger is dan eind 1931. Sinds November kwam er verbete ring in den handel, door stijgende vraag naar goedgekeurde hengsten, ruinen en rijk. in elk geval staat vast, dat geen groot overcompleet van paarden bestaat. Vervolgens werd voorzien in de vaca tures van de aftredende commissarissen L A. Hanken en P. Vogelaar. De heer Janken werd bij acclamatie herkozen en in de vacature Vogelaar, werd de heer J. Geluk, Schuddebeurs, gekozen. De plaatsvervangende afgevaardigde, de heer Jac. F. Brooymans, werd b. a. herkozen, evenzoo de heer Iz. de Wilde als jurylid voor de merrykeuringen. Hierna was aan de orde de bespreking van art. 55 van het K. B., regelende de uitbetaling van premiën en bijdragen. De voorzitter wijst er op, dat in dat artikel bepaald wordt, dat de pre miën en bijdragen pas mogen worden uit gekeerd in het jaar volgend op de toe kenning. Spr. zegt het geen tijd te vin den om de regeering met het geld der tokkers te laten speculeeren; voorts legt men zoo het paard te lang vast. Spr. wil het zoo wijzigen en het H.B. be tuigde hiermede reeds instemming dat een bekroond paard, na ter dekking te hebben gestaan, in Sept. zijn dekboek moet inleveren en dan recht heeft op de premie. De vergadering gaat z.h.s. met de tot wijziging te nemen maatregelen accoord. Bij de behandeling van de agenda voor de algemeene vergadering, zette de heer J. van Vredenburgh de voordeelen uit een van de samensmelting der jurys, Stamboek- en Rijkscommissie. Op alle punten bestaat nog geen geheele over eenstemming, er moet b.v. nog met den minister gesproken worden over vereen voudiging van het rijkstoezicht, doch spr. voor deze film dan ook geldt. Taglioni en Percy Boots, eerzame burgers zooals hun vriendinnen vermoe den, maar in wezen twee misdad gers bendeleden, mededingers naar het kost bare transport. Wie het handigst is, of beter, wie het eerst zijn revolver trekt heeft de beste kans. Percy is een van de slachtoffers Wie zou de dader zijn? We zullen het niet verklappen, het wordt tot het ein de toe verborgen gehouden. Een logi sche gevolgtrekking faalt Voordat het zoover is, zijn er echter heel wat woor den en schoten gevallen. Al deze misdaden en verraden spelen zich af in de luxueuse en weelderige pa leizen, waar met Olga Tschechowa Hans Rehman en Ferdinant Hart in de hoofdrollen, de vroolijke danspartijen den schijn van deugdzaamheid wekken De detectieve van den keizer, Hauser is een rechercheur van het le gertje bewakers van Zijne Majesteit, Steeds aangespoord tot groote daden krijgt hij opdracht een spionnagecom plot te ontmaskeren. Hauser belandt al spoedig bij de knap pe Olga, een spionne, waardoor hij vele avonturen beleeft en ons wel wat lang laat wachten op haar, al vlug doorziene en onvermijdelijke arrestatie. Maar dat is te begrijpen, bij zoo'n charmante spi onne o CINEMA „SLOT OSTENDE.". Der Sieger. Onvermoeid en eentonig tikken de tandraderen en rollen de witte papier strooken in de groote Morse-zaal van het telegraafkantoor eener wereldstac En onder de lange rij telegraafbeambten is ook Hans Kühnert, de blonde Hans met zijn sterke knuisten en zijn groot veFangen naar de wijde wereld. Maar al spoedig komt er een keer punt in Hans-leven. Als hij in een si garenwinkel 50 sigaretten a 5 cent be steld, verstaat men, dat hij 50 M. op paard 5 zet. Paard 5 wint toevallig en met 't sommetje dat Hans ontvangt, za" Suiker - Industrie iVomnkl Rubber Markt Young Amerika Schepen - Mijnen (Wettig gedeponeerd.) Overal staat U bloot aan het besmettingsgevaar. Op straten en pleinen, in de tram, in de bioscoop, enzv overal loert deze geesel der menschheid op U. Houdt daarom, voornamelijk in tijden van verhoogd griepgevaar, steeds de onovertroften Aspirin-tabletfen bij de hand, om bij de eerste kenteeke» nen van een griepintectie dit uitstekend middel te kunnen gebruiken, hetwelk het lichaam op uitnemende wijze ondersteunt in den strijd tegen de binnengedrongen ziekteverwekkers, de koorts doet verdwijnen en daarmede verdere gevaren voorkomt. hij eens van het leven gaan genieten, Hij steekt zich in het nieuw, bezoekt een renbaan en verspeelt daar al zijn Marken weer. Maar Hans wint er^ de genegenheid van een zeer rijk meisje, en dit geeft tot allerlei moeilijke en soms dwaze situaties aanleiding, want Hans wil haar liefst niet bekennen, dat hij maar een armen drommel is. Begrij pelijk komt dit tenslotte toch uit en een breuk is het gevolg, waarna Helene leert, dat liefde sterker is dan stands verschil. Daarna redt Hans nog toe valliger wijze, het vermogen van zijn schoonpapa en nu wordt aller geluk vol maakt. Een frissche, vlot gespeelde en aan trekkelijke fi m met Hans Albers, Ka- the von Nagy, Julius Falkenstein en Hans Brausewetter in de hoofdrollen. Een varieerend bijprogramma vult den avond. LANDBOUW-BIOSCOOP. Storm op den Mont Blanc Deze film speelt om en op den mach tige Mont Blanc en is een aaneenscha keling van buitengewoon mooie natuur opnamen en pakkende scènes van een liefdesgeschiedenis. Hoofdpersonen zijn de jeugdige, stoere waarnemer van den Mont Blanc, die hoog in 'n observatiepost woont, en de assistentie van 'n professor. Door een misverstand gaat deze obser vator denken, dat het meisje een ander lief heeft en als hij voor langen tijd af gelost zal worden, besluit hij op zijn hoo gen, en eenzamen post te blijven. Maar dan gaat een geweldige storm woeden die den observator noodzaakt s.o.s, sei nen 't dal in te zencen en die hem o.a. ook zijn vergissing leert inzien. Zoo heeft de aardige liefdesgeschiedenis een gelukkig slot, maar hoe aantrekkelijk gespeeld ook, het meest imponeert toch de geweldige schoonheid van den Mont Blanc, hetzij bij zonneschijn of onweer en storm. Een sterke film De aantrekkelijke journaals, een tee kenfilm en een amusante geschiedenis met George Sidney in de hoofdrol vor men het verdere programma. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord .BAYER* staat. Prijs 70 ets. heeft goede hoop ook in deze resultaat te bereiken. Nadat de voorzitter nog onderschre ven had, dat de samensmelting in het belang van het Stamboek is, gaf de ver gadering de commissarissen voor dit punt blanco mandaat. De heer A. van Houtegem, Kruinin- gen, stelde hierop voor, om de verplich ting op te heffen, dat 'een paard, dat voor vijf jaar goedgekeurd is, elk jaar op de keuring moet komen. Van andere zijden werden hiertegen bezwaren geopperd. De heer J, B. Becu, Groede, zeide, het beter te vinden, een paard niet voor 5 jaar maar voor 1 jaar goed te keuren. De heer S. Gast protesteerde hier tegen, zulks zou alleen in 't belang zijn van de fokkers, maar het risico voor de hengstenhouders zoo veel grooter maken. Nadat de secretaris een uitvoerige uit eenzetting van het huidige systeem had gegeven, zeide de voorzitter toe, dat het bestuur aandacht aan de geuite meeningen zou schenken. De secretaris deelde hierop mede, dat de rekening 1932 sloot met 11788.70 en een batig saldo van f 3695.41. De begrooting 1933, waarin opgeno men het vorengenoemde batig saldo, sloot met een post onvoorzien van 2380.41. De secretaris deelde mede, dat in het vervolg alle financieele bescheiden der afdeelingen, door een accountant zullen worden gecontroleerd, die daarover regelmatig verslag zal uitbrengen. De heer Van Houtigem merkt op, dat de uitgave niet in evenwicht blijven met de ontvangsten, zoodat het volgend jaar noodig zal zijn de uitgaven danig te besnoe.eni De voorzitter merkt op, dat het bestuur aan dit vraagstuk zeker aan dacht zal wijden. Na de hierop volgende rondvraag, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst de vergadering, die slechts matig bezocht was. Geslaagd aan de universiteit te Amsterdam voor het candidaatsexa- men in het Ned.-Indisch recht, de heer J. G. Boogerd. Geslaagd voor 't examen Engel- sche Handelscorrespondentie van de Vereeniging van leeraren, de heer J- A Stobbelaar te Ierseke.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2