Roestvrije Messen „STROMA" DE R00DE VULPENHOUDER ZEELAND. Kleine Bazar - Goes KERKNIEUWS. RECHTZAXEN. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE HIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 27 JANUARI 1933. N*. 23. DE JEUGD EN DE AUTO. GOES. ZEEUWSCH-VLAANQEREN 0.0, Het werk der voortrekkers. Men schrijft ons: De jeugd we bedoelen daarmee de jeugd in wat ruimen zin, dus daaronder de stoere, vlotte, volwassen kerels tot van om en bij de 26 jaren. 'n Benijdenswaardige leeftijd, al was het al een reeds omdat deze „jeugd niet geleefd heeft zonder de automo- k*De jongeren hebben in hun leven de auto eenvoudig kant en klaar gevonden, naast de electrische tram, naast de te- lephoon, naast de bioscoop.... Kant en klar, voor gebruik gereed, 'n Druk op de knop en de motor loopt. Banden 30 000 km. Open dak. Synchro- nisator in de versnellingsbak. Radio in het dashbord. 100 'km per uur. Twee re servewielen. Geruischloos. Electrisch licht. Vier remmen van volmaakte con structie. Vereischte technische be kwaamheden ongeveer nihil. Zoo rijdt de monderne jeugd onbe zorgd naar Baarn of Bazel, naar Bus- sum of Belgrado, naar Bericum of Buda Pest. Veertig liter benzine op 'n bon netje aan een electrische pomp. Heb je je suite-case bij je, pop? Zullen we lunchen in Keulen of rijdt je liever over Luxemburg en de Vogezen? Vervelend, die pont aan de Lek. Overmorgen gon delieren we in Venitië .Ja, graag nog 'n sigaretje. Zoo rijdt de moderne jeugd in de mo derne auto: 'n paspoort, 'n pijp, 'n pet, 'n plus four; zij: 'n lippenstift, 'n donsje, 'n dun sigaretenkokertje. Ergens onder de zitbank een Engelsche sleutel en 'n paar andere onbekendheden, ijzeren vodden, die je meeneemt nu ja, ze be- hooren nu eenmaal tot de uitrusting stukken van den wagen, maar het zijn ongeziene, onbelangrijke bijkomstighe den, dingen, waar je je niet mee af geeft. Zóó rijdt de jonge man in deze jaren Maar zijn vader! Zijn vader droeg 'n lange, ruime, rui ge herenjas, een afzichtelijk hoofddek sel, 'n soort zeilpet en 'n groote stof bril. Zijn vrouwelijke passagier was evenzoo geëmballeerd. Het verschil in geslacht werd 'alleen hoog gehouden door 'n wapperende voile. Het begrip sex-appeal was nog niet uitgevonden, trouwens de electrische starter even min. 'n Sigaretten rookend meisje achter het stuur van een wagen was een on bekende stoffeering van den weg. Een meer populaire verschijning was een voaderig heer onder of naast 'n vreemd soortige brik op gummie wielen, hard nekkig, doch optimistisch knutselend, aan een onwillig, nukkig stuk mecha niek. De vaderl Hij heeft met alle krachten van zijn soepele, jonge spieren geworsteld met gesprongen banden; hij heeft de band ijzers, de plakpleisters en de voetpomp gehanteerd. Hij had meer lekke ban den tusschen Amsterdam en Maastricht dan zijn zoon in een vol jaar snel auto rijden. De vader! Hij was een held in stormachtige na jaarsnachten, een onvervaarde vechter in zijn bijna wanhopigen, ongelijken strijd tegen lekkende carbidlampen, die hem op trouwelooze wijze op de meest ongelegen uren en de meest onherberg zame buitenwegen in den steek lieten De vader! Hij ploeterde, hij zwoegde, hij streed, hij vocht, hij mopperde, hij foeterde, misschien zelfs vloekte hij wel een$ bijj- na, maar.... hij overwon! Hij overwoh door A. W. v. E.v. R. 29. „Hét begint er een beetje op te lijken," stemde hij. toe. „Maar de auto is een moeilijk probleem! Dat nummer is er een uit Londen, zooals u waarschijnlijk weet, wat ons arbeidsveld aanmerkelijk ver groot." Miss Allen is overtuigd dat haar zustgr niet naar de boerderij liep." „Dat weet ik. Daar legde zij in haar onderhoud met sir Edward den nadruk op. Tusschen twee haakjes, ik heb Les lie gesproken en hem uw vragen ge steld. Hij beschreef uitvoerig, wat er na de komst van Gregg op de boerderij ge beurd was. Een ding vertelde hij, dat mij nogal trof." „Iets, wat betrekking hfceft op on zen vriend, den dokter?" „Ja, het is weinig, maar interessant. Gelukkig heeft Leslie een sterk geheu gen voor wat hij eens gehoord heeft. Dat wil zeggen, dat hij zich iets, wat hij gehoord heeft, beter herinnert dan iets wat hij gezien heeft. Met de meeste menschen is het juist andersom. Hij .ver telde mij, dat hij, toen hij nog school ging, iets altijd hardop moest zeggen °m J*®4. te kunnen leeren. Het gevolg is, dat hij in staat was, mij bijna woord voor woord alles te herhalen, wat dien avond m zijn tegenwoordigheid gezegd werd. atuurujk werkten de bijzondere om standigheden er toe mee, hem alles in met vui'e handen in een striemenden regen, bij nacht en ontij en met ijskoude voeten, maar hij overwon! En de vruchten vein zijn strijd? Zij liggen in de moderne auto, het heerlijke, volkomen betrouwbare voer tuig, 'n salonnetje op wielen, bestuur baar met 'n pink. De resultaten van zijn pionieren? Twee meisjes reizen samen, gemak kelijk, veilig en snel van Holland uit over de Zwitsersche Alpenpassen en toeren in de vacantie langs het lachende Garda-meer De dokter drukt op den starter van zijn wagen en weet, dat hij over tien minuten bij zijn patiënt is De zakenman stept met zijn auto voor het kantoor van zijn klant en laadt zijn koffers uit.... De autobus vervoert dertig passagiers volgens een minuten-dienst, precies op tijd De vrachtwagen brengt de bestelde goederen voor Uw huis. En alles zoo vlug, zoo zeker, zoo be trouwbaar als een.... auto! De resultaten van het werk der pio niers? Een R.A.I.-gebouw in Amster- Het mooiste, het modernste, wat de he- dendaagsche automobiel-techniek van vrijwel de geheele wereld brengt, dat alles is te vinden in het R.A.I.-gebouw. Daar bloeien de vruchten, daar staat het kostelijke werk der pioniers, daar staan de resultaten van nachtelijke ge vechten in kou, regen en modder tegen duizend tegenslagen in een vroegeren tijd, dien de jeugd niet heeft gekend, dien de jeugd nauwedjks kan begrij pen. HET AANTAL RADIO-ONTVANG- INRICHTINGEN. Einde December 1932 bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvangin- richlmgen 274.992. Het aantal aangeslo tenen aan radiodistributiecentrales be droeg 285.159. In totaal komt di'. neer op 69 uisteraars r>„r 10C0 inwoic. HET IJS. Goes heeft den smaak van de ijspret te pakken. Reeds vroeg in den morgen werd op alle vesten gereden, terwijl er des middags zeker enkele duizenden de schaatsen ondergebonden hadden en 'n baantje reden, waarbij wij ook vele da mes en heeren uit de omgeving opmerk ten. De singels en vesten boden dan ook een levendigen aanblik, temeer waar thans allerwege werkloozen als baan veger fungeerden en voor werkelijk goe de banen zorgden. Bovendien verrees ook hier en daar een consumptietent, zoodat de accomodatie thans weinig te wenschen over liet. Jammer echter konden de wedstrij den voor de jeugd, welke uitgeschreven waren door de vereeniging „Ijsver maak" niet doorgaan wegens te geringe deelname. Land- en Tninbouwbelang. De vereeniging Land- en Tuinbouwbe- lang, alhier, hield Woensdagavond haar algemeene vergadering onder voorzit terschap van den heer G. S. Kuiper. Bij zijn openingswoord wees de heer Kuiper er op, dat de secretaris, de heer H. Bliek, juist 25 jaar secretaris der ver eeniging was, hij huldigde den jubilaris het geheugen te prenten. Hij deelt uw meening omtrent Gregg. Vindt hem een lastige klant en geneigd tot ruwheid, ten minste in zijn praten. Daarom was hij verbaasd over de ontroering, die Gregg toonde, toen hij het lijk van mrs. Dray- cott zag. Een lichte ontrotring, zegt hij, maar duidelijk merkbaar, die bij een leek heel natuurlijk zou zijn geweest, maar bij Gregg trof het hem bijzonder. Ook was er iets eigenaardigs in Gregg's ant woord aan den sergeant, toen die hem vroeg, of hij de overledene ooit had ge zien. Leslie zegt, dat hii er op dat oogen- blik niets van dacht, maar het bleef hem in het geheugen hangen, en hij weet ze ker, dat hij het nog heel goed weet." „Ik dacht, dat Gregg had ontkent, haar ooit ontmoet te hebben?" Zijn eigen woorden waren: „geen ken nis van mij." De sergeant vatte dat na tuurlijk als een ontkenning op." HOOFDSTUK IX. Toen Fayre op Staveley terug kwam, vond hij daar een theepartij in vollen gang, en de rest van den avond bracht hij door met te trachten aan verschei dene verschrikkelijke oude dames te ontsnappen, die hem zoo tactvol moge lijk probeerden uit te hooren over hoe 't met Leslie's zaak- stond, hoe Cvnthia het opnam en of sir Edward de verde diging op zich zou willen nemen. Hij scheepte hen zoo goed mogelijk af met nietszeggende antwoorden, en was ter wille van Cynthia dankbaar, dat zij vroe- vooral hetgeen hij die kwart eeuw voor de vereeniging deed. Als blijk van er kentelijkheid bood hij den heer Bliek vervolgens een fraaien wandelstok aan. De heer Bliek zegde daarop dank voor het geschenk en memoreerde, na uit breng ng van zijn jaarverslag, als merk- waardighe:d, dat de heer G. Daane, die zestien jaar lid der vereeniging is, ook steeds één der hoogste inbrengers was. In de achterliggende zestien jaar werden door hem 6545 musschen, 2410 eitjes, 1433 ratten, 25 kraaien, 4 eksters, en 193 mollen ingeleverd; hij behaalde zes maal den eersten prijs, zevenmaal den tweeden en 3 maal den derden. Slechthoorenden. Dezer dagen is a hier 'n afdeeling van de Vereenig. tot bevordering der belan gen van slechthoorenden opgericht. Het voorloopig bestuur werd als volgt sa mengesteld: de heer Tollenaar, Kru'ning- gen, voorzitter; mevr. Mulder-Van Mel- le, Goes, secretarisse; de heer W. J. v. d. Bosch, Kloetinge, penningmeester. -Binnenkort zal hier ter stede een ten toonstelling va'n gehoorapparaten en een lezing over liplezen gehjouden worden. CLINGE. In de Woensdag gehouden raadszitting werd adhaesie betuigd aan een adres van den r.-k. nationalen klom- penmakersbond te St. Oedenrode om trent de bescherming van de klompen industrie door stopzetting van den in voer van Belgische klompen, ingrijpen de contingenteering of het verleenen van een toeslag van 25 cents op elk paar klompen. Aan den gemeentebode Th. Sprenkels te Nieuw Namen werd f 25 rijwielver goeding verleend. Afgewezen werd een verzoek om subsidie voor den ontwik kelingscursus voor jeugdige personen, evenzoo het aanbod van den minister voor het toezicht door de Ned. Heide Mij. op het delven van slooten door werkloozen. Aangehouden worden een tweetal adressen om herziening van de voorge stelde korting op het subsidie aan de r.-k. Fröbelschool te Clinge. Den bijz. schoolbesturen te Clinge, Nieuw Namen en St. Janssteen wordt op hun verzoek een voorschot toege kend voor 1933: voor de school te Clin ge 2711.50, Nieuw Namen 1929.50 te Kapellebrug f 357, de schoolbesturen die wettelijk aanspraak hebben op f 10.50 per leerling, nemen wegens de critieke tijdsomstandigheden vrijwillig genoegen met een uitkeering van f 8.50 hetgeen de gemeente een besparing geeft van f 1200. Voor de school te Ka pellebrug wordt nog een voorschotver goeding over 2J4 maand van 1932 vast gesteld van 91.735. De weg Clinge-Nieuw Namen, Vele klachten werden geuit over den slechten toestand van den weg Hulst- Nieuw Namen. Besloten werd zich tot den Minister van Waterstaat te wen den met het eerbiedig verzoek, wel te willen bevorderen, dat in afwachting van de realiseering van het wegenplan „Oot-West" (een dwarsweg Sluis-Nieuw Namen) de weg Hulst- Nieuw Namen, schier geheel over het gemeentegebied Clinge loopende op het Provinciaal wegenplan worde gebracht en de kos- Nederlandsch Fabrikaat. (Ingez. Med.) ger op den dag besloten had naar Gal- ston te rijden om den middag thuis door te brengen. Lady Staveley, die wel begreep, dat het meisje vreesde, wat de scherpe tong van h ar moeder over het geval te zeg gen had, was den vorigen dag naar Gal- ston gereden en had lady Galston over gehaald, Cynthia nog wat bij haar te laten blijven. Gelukkig wist die dame niet, dat Staveley een bolwerk van den vijand was, en dat Cynthia's trouw aan den man, dien zij geloofd had te zullen huwen, daar niets dan aanmoediging on dervond, en zij was maar al te blij, zooals zij argeloos zei, dat Cynthia eens eenige dagen geen kwaad zou doen. De Stavesley's hadden besloten twee vervelende plichten op één dag af te doen en zoo had Fayre 's avonds ook nog een groot diner voor de landelijke grootheden te verduren. Hij was nog stijf en moe van het ongewone fietsen, en was van harte blij, toen de avond om was. Hij slaagde er evenwel in, verscheidene dingen uit Greggs verle den te weten te komen van menschen, die het, bij de komst van den „nieuwen dokter", hun plicht geacht hadden, alles omtrent hem uit te vorschen, en die maar a! te graag zijn handige vragen be antwoordde. Hij ontdekte ook, dat de vrouw van den plaatselijken vicaris ja ren geleden de Allen's in Hampshire gekend had, en mrs. Draycott's loop haan van 't begin af met onverdeelde be langstelling gevolgd had. In haar hoe danigheid van vicarisvrouw kon zij ten dier wegsverbetering voor 100 pet. door het rijk zullen worden gedragen. Bij de rondvraag werd in overweging gegeven een waarschuwingsbord te plaatsen op het kruispunt van de we- genHulst-St. Jansteen (B.) en Clinge- St. Jansteen. STUKKEN VOOR DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Het bureau doet voor de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche eilanden op Za terdag a.s. nog de volgende voorstel len: Luchtlijn Rotterdam-Haam stede-Viissingen. Het garantiefonds voor 1932 moest voor 40 pet. worden aangesproken, wat van de Kamer f 252.76 vordert. Voor 1932 nam de Kamer deel voor hoogstens 25 pet. van het exploitatie tekort tot een maximum van f 1000. Het bureau meent, dat er alleszins aanleiding bestaat dit ook in 1933 te doen maar dan tot een maximum van f 800, waar het bureau reeds voorstel de aan de gemeente Haamstede f 200 toe te zeggen in de huurgarantie van 't veld aldaar. Subsidie winkelweek. De Middenstandsvereeniging „Ne- midso" te O. en W. Souburg vraagt een bijdrage voor een winkelweek. Waar het bureau nog niet kan komen met het toegezegde voorstel inzake het subsi dieeren van winkelweken laat het aan de Kamer over te beslissen of aan het verzoek zal worden voldaan. Zoo ja, dan stelt het bureau f 25 voor. Vrachtverdeeling Binnen scheepvaart. Verschillende vereenigingen vormden een comité van actie tegen het wets ontwerp inzake evenredge vrachtver deeling in de binnenscheepvaart. Het bureau stelt voor aan dit comité een be drag van f 50 toe te kennen. Zooals gemeld is Zondag in de Ned. Herv. Gem. te Waterlandkerk je cand. G. van Yperen bevestigd en deed 's nam. zijn intrede. Na de preek volgden toen nog bij zondere toespraken door den predikant. Daarna heeft ds. Castelein, ook namens de ringpredikanten, de gemeente geluk gewenscht met haar predikant en harte lijk toegesproken en sprak namens het Collegium Theologicum c.s. „Concordia res parva Cresit" de heer J. Heijboer van Middelburg. De officier van justitie te Mid delburg heeft hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der rechtbank van 23 Januari j.I. waarbij C. J. V., 31 arbeider te Z i e r i-k z e e wegens verduistering 2 maal gepleegd is ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd Van 2 jaar. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, na de behandeling in hooger be roep van de zaak tegen een Duitschen kellner, die verdacht werd van brand stichting te Oud-Beierland,, Woensdag deze zaak naar den rechter-commissans te Dordrecht teruggewezen, teneinde alsnog een nader psychiatrisch onder zoek naar verdachte's geestvermogens in te stellen. haar leefwijze niet goedkeuren, maar Fayre hoorde een benijdenden klank in haar stem, toen zij een en ander uit het veel bewogen leven van de doode vrouw ophaalde. Volgens haar had mrs. Draycott 't er goed van genomen, zoo als zij 't noemde, vanaf het oogenbnk dat zij de schoolbanken had verlaten, en had zij zich, niettegenstaande de scheiding van haar eersten man, in een veel uitgaanden, maar te goeder naam en faam bekenden kring in Londen be wogen, Later was zij evenwel ongetwij feld gedaald op den maatschappelijken ladder. Het Dare-scheidingsproces had haar reputatie onherstelbaar kwaad ge daan, en zij bracht daarna den meesten tijd bult-nslands door, als zij niet bij menschen logeerde, die, terwille van den ouden tijd, of omdat zij minder overdreven kieskeurig waren als de overigen, haar nog bij zich wilden ont vangen. Naar hij vernam was de uitnoo- diging van lady Staveslev 't gevolg van een groote liefdadigheidsvoorstelling, en waarbij zij beiden betrokken waren, en waarbij mrs. Draycott zich zeer ver dienstelijk had gemaakt. Van haar ken nissen van de laatste jaren bleek de vrouw van den vicaris ongelukkig ge noeg echter niet op de hoogte te zijn. Evenmin als miss Allen wist zij, in wel ke kringen mrs. Draycott verkeerd had, voordat zij stierf. Wat zij van Gregg wist, wat nog op gesierd was door de dorpspraatjes, bood weinig nieuwe gezichtspunten. Hij was plm. drie jaar geleden in de buurt ko- GEOPENDVAN 10V.M.-5N.M. ehvan 8NM.-10KM SLUITING ZONDAG 5FEBR. 5a H M. (Ingez. Med.) Kantongerecht te Goes. De Kantonrechter te Goes, heeft veroordeeld wegens overtreding: straatschenderij: C. S., Kapelle een berisping, J. S., aldaar, een maand tucht school voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaren, M. v. Z„ J. S„ J. G. G., A. G„ Kapelle, vrijgesproken; spoorwegovergang niet sluiten als trein nadert: B. v. D., 's Heer Arends- t kerke 15 of 15 dgn.; Ioopen over verboden grond: D. A. B., J. B., 's Gravenpolder 15 of 15 loopen over eens anders grond: J. R„ Schore 3 of 3 d.h.; overtreding regl. wegen en voetpaden: C. K. Wissenkerke 10 of 10 dgn.; auto rijden zonder remmen: A. d. W„ Yerseke 10 of 10 dgn.; met auto niet behoorlijk uitwijken bij tegenkomen van andere auto: J. v. D„ Breskens 10 of 10 dgn.; met een rijwiel linkerzijde van een weg houden: J. M., Nisse, C. B. B„ Yer seke 5 of 5 dgn.; auto rijden zonder rijbewijs: C. C. d. J., Kruiningen 2 of 2 d.h.; met auto geen richting aangeven: C, B., Hillegersberg 5 of 5 dgn.; fietsen zonder licht: J. B. Nieuwdorp 5 of 5 dgn., J. F., Schore 1 of 1 dag; fietsen zonder reflector: T. d. V., Ste- kene 2 of 2 dgn.; met motorrijtuig rijden zonder rood achterlicht: M. d. J., Goes 0.50, 1 dag, D. L., Ellewoutsdijk, 3 of 3 dgn, W. R., Goes 5 of 5 dgn.ji alsvoren en zonder verlicht nummer en letter: J. F., Wemeldinge 2 of 2 dgn, C. D., Goes, A. v. d. G., Driewegen 3 of 3 dgn.; met motorrijtuig rijden zonder twee voorlichten: C. J. d. J., Goes, T. H-, Am sterdam 10 of 10 dgn.; dronkenschap: J. H. KL, Wemeldinge 10 of 10 dgn. De Bossche voogdijzaak. De Raadskamer van den Hoogeo Raad heeft Woensdag een beschikking gegeven i.z. het beroep in cassatie van de vereeniging „Algemeene commissie voor kinderverpleging en kinderbescher ming te 's-Hertogenbosch" tegen een beschikking van het gerechtshof te 's- Hertogenbosch, waarbij een moeder is hersteld in de voogdij over haar minder- men wonen en kwam rechtstreeks uit n drukke, maar arme praktijk in Londen. Zijn voorganger, van wien hij zijn tegen woordige praktijk had overgenomen, had zich na een lange en populaire loop- baan teruggetrokken en, nadat hij een korten tijd van onpopulariteit had door staan, dien hij dankte aan zijn ruw op treden, was Gregg als de natuurlijkste zaak ter wereld in zijn schoenen ge stapt. Zijn bekwaamheid was onbetwist, en, volgens degenen, van wie Fayre zijn inlichtingen kreeg, verborg hü een goed hart, onder een ruwe oppervlakte. Hij was ongehuwd en woonde alleen en de eenige vrouwen bij hem thuis waren een keukenmeid en een- meid. Hij hield er een auto op na, die schoongemaakt werd door den man van de keukenmeid die de plichten van chauffeur en tuin man vereenigde. Hij had den naam een goed bndge-speler te zijn, maar hij gaf weinig om het gezelschapsleven en werd niet veel bij plaatselijke vermakelijkhe den gezien. Op één punt stemden alle inlichtingen overeen: dat hij niet van vrouwen hield, en de algemeene opinie was, dat een vrouw hem eens groot leed had aangedaan. Zijn meening over de vrouwelijke sexe was zeker niet vlei end en daar maakte hij geen geheim van. Fayre begon het oordeel, dat hij door Gregg's vijandige houding tegen over mrs. Draycott had gevormd, te wij zigen: in het licht van hetgeen hij zoo juist vernomen had, bezien, was die zeer natuurlijk. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7