Verdrijf die Kiespijn! AKKER.CACHET5 BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. ;VAM MELLB'S- GOESCHB ONTBYT-KOEK ONDERWIJS. fi£URSTH£RM0ll£T£R. LAATSTE RERICHTEN. KORST EN WETENSCHAP, GEMENGD NIEUWS. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. NOORD-BEVELAND. VAN VRIJDAG "AKKERTJES" Bescherm! Uer !egen door he!gebruik van AMSTERDAM, 27 Januari Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101. Ned. 17 1000-4 102—102%. Ned. 31 1000-4 99% Certificaten-3 8383. Cert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 99%—99%. O. Indië 23 100-6 71%—71%. O. Indië 16 1000-5 99%—99%. O. Indië 26 1000-4% 95%—95. Denemarken Oblig. 1926-5 92%93. Duitschl. 100-7 67—66%. Duitschl. 30 1000-5 62%—61%. 's-Gravenhage 1929-4% 102% Rotterdam f926-1930-4% 95%—94% Utrecht, prov. 1929-4% 102% dat in de tentjes aan de zaal grenzen-1 de aan de beneden achterzaal heel wat nuttige en fraaie voorwerpen te koop zijn. In de groote zaal zal gelegenheid zijn tot een dansje en rad van avontuur enz. ontbreken ook niet. Waar is werk? De rubriek kan wegens gebrek aan aanvragen ook deze week niet ver schijnen. Werkverschaffing stopgezet. AJRNEMUIDEN. De werkverschaf fing, welke verleden week gedeelte lijk stop gezet was, is nu wegens de strenge vorst der laatste dagen geheel stop gezet. Georganiseerden die uit hun organi satie trekkend zijn, moeten daaruit trekken. Op anderen die niet trekkend zijn, wordt de vorstverletregeling toe gepast. Ongeorganiseerden die drie dagen aan de werkverschaffing werken, krij gen thans ook vorstverlet gedurende het getal dagen, dat zij anders gewerkt zouden hebben. De visschers en het ijs. ARNEMUIDEN. Wegens de strenge aanhoudende vorst is geen enkel vis- schersvaartuig uit deze gemeente ter vischvangst uitgevaren. Zeeuws. Hyp. B-5 100%101. Zeeuws. Hyp. B-4% 100%101%. A Amsterd. Bank 113%114%, C Rott Bankver. 75%79. A Twentsche Bank 9695%. A Pref. Jurgens A 102%102%. A De Schelde N.B. 40%40%. A Ver. Papf. v. Gelder 58%59. C Am. Car Foundry 7%7% C Am. Smelt Ref. 14%13% C Farbenind I.G. 86%86 C U. States St. C. 30—28% C North Am. Cy. 28%28% A Born. Sum. H.M. 143142% A Ned. Wol Mij. 5556 A Singkep Tin M. 77—77. A J. C. Japan Ln. 35%34%. A Rotterd. Lloyd 55%53. A S. M. Nederland 61% A Amst. Thee C.M. 29%—29%. A Houth. Alberts 2828%. C Baltimore Ohio 9%10. „De Stadswijnkelder" een pluimvee- en landbouwfilm. Het eerste drijfijs. BRUINISSE. Alhier vertoonde zich voor den wal het eerste drijfijs. De dienst op Numansdorp kon heden nog door het s.s. Minister Lely op de ge wone wijze worden waargenomen, doch het s.s. Schelde had gisteren 2 uur vertraging. Bij beschikking van den Minister van Financiën van 26 Jan. is aan de ge meente W olfaartsdijk een voor schot uit 's rijks kas verleend tot een maximum van f 1781 ter verstrekking aan de vereenig'ng, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging plaatsje. Benoemd tot lijdelijk ter gemeente-secretarie te van een ambtenaar Wemel- Muk thans als BAARLAND. De heer M. Oudeman gemeente-veldwachter alhier heelt legen 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd. IERSEKE. Aanstaande Zaterdag zul len weer en wind dienende wedstrijden worden gereden op de schaats door schoolkinderen. Reeds zijn een aardig aantal prijsjes toegezegd en zal hoogst waarschijnlijk nog een beker worden verreden die 4 jaar geleden door de ver- eeniging „Ierseke Vooruit" is aange kocht, maar welk ijsfeest toen in 't wa ter viel. IERSEKE. Pogingen worden aan gewend om tot de oprichting van 'n nieuwe Christelijke zangschool te gera ken. Directeur zou dan worden de heer Harthoorn van 's-Heer Arendskerke. Voorloopig voorzitter is de heer W. Catshoek. KRUININGEN. Een vrachtauto, die op den terugweg van Eindhoven was, vloog tusschen Ginneken en Roosendaal in brand. De chauffeur kon zich in vei ligheid stellen en met behulp van toe- geschotenen een partij klompen in vei ligheid brengen. De auto verbrandde totaal. VLAKE. Zaterdagnamiddag zal op de z.g.n. spoorgaten nabij het sportterrein te Vlake een ijsfee/st worden gehoudjen. Dit feest is georganiseerd door de sport,- vereen. Zeelandia. Verschiillende num mers als schoonrijden, hardrijden enz staan op het programma. Na afloop wor den de behaa'de prijzen uitgereikt door den burgemeester. WAARDE. Donderdagavond heeft de heer Versteeg, inplaats van ir. Dorst, een toelichting gegeven bij de vertoo ning van de landbouwfilm: „De groote gedachte." Het kanaal van Z, Beveland. HANSWEERT. Het' Ikanaa'l door Z.- Beveland is den laatsiten nacht van kant tot kant dichtgevroren. Het ijs is ech ter nog zeer zwaic zoodat de scheep vaart nog voortgang kan hebben. Het Verkeer door het kanaa'l' ligt op het oogenblik zoo goed als geheel stil. De slniswerken te Hansweert stilgelegd. De herstellingswerken aan de ooste lijke sluis van het kanaal door Zuid-Be veland bij Hansweert, die tengevolge van de lage temperatuur van het water reeds eenigen tijd gedeeltelijk stil la gen ft duikerswerk is namelijk sedert ongeveer eind December van 't vorige jaar uitgeschakeld), zijn thans tengevol ge van de vorst geheel stilgelegd. KORTGENE. De afd. Noord-Beve land van de V.P.Z. gaf Donderdag in d i n g e de heer F. M. volontairwerkzaam. Mejuffrouw R. v. d. B. te B r u i- n i s s e kwam bij het schaatsenrijden zoodanig te vallen, dat zij een pols brak. Het aantal sterfgevallen aan in fluenza, bronchitis en pneunomie in de 46 gemeenten met meer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 Januari 1932 een bevolking van 3.928.532 inwoners, voorgekomen gedurende de week van 15 tot en met 21 Januari was: aan influ enza 17, aan bronchitis (acuta, chronica) 21, bronchopneumonia (capillaire bron chitis) 54, obaire pneumonie (croupeu- ze pneumonie) 11, pneumonie zonder meer 31. Totaal 117. A Southern R.w. 5%—6. C Union Pac. Rr. 77%75%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. A Koloniale Bnk. 57%57% A N.I. Hbk. 1000 55%—54% C Ned. H. M. 1000 67%—66% A Alg. Kunstz. 3i%-ot. A v. Berkels Pat. 20% C Calvé-Delft 66%66% A C. Suiker Mpij. 21%22 A Int. Viscose 22%22%. A Ned; Ford A.M. 118%—119%-20%. A Philips Gem. B. 132%—130%-32. C Unilever 112%—112%-13. C Anaconda Cop. 8%7%7%. C bethle em it. 16%15-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 202%—206. C A. Gas El. Cy. 2%2%. C Cities Serv. Cy. 2%3. A Kon. Petr. Mpij. 154%—152%-153%. C Contin. Oil Cy. 5%5%. C Shell Union O.C. 5%5%. A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 17% DEM-SOETEN INVAL: SEDERT IS2S- (Ingez. Med.) De Chr. Schoolvereeniging K a- pelle-Biezelinge en Eversdijk kwam onder voorzitterschap van den heer P. Scheele in jaarvergadering bij een. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging 76 leden telt. Een ouder avond werd gehouden die druk bezocht was, ook de belangstelling voor de openbare les was goed te noemen. De penningmeester deed rekening en verantwoording over den finantieelen staat viel geenszins te klagen. Alles kon weder op tiju worden afgedaan, zoodat zelf nog een saldo kon gemeld worden. Het hoofd der school, de heer F. P. de Graaf deed verslag van de opgedane ervaringen in het afgeloopen jaar, het leerlingen-aantal klom tot 134. Herkozen weren de aftredende be stuursleden P. Scheele en J. Wisse. Besloten werd een ouderavond te houden. delsblad meldt, een zelfde besluit ge nomen als de Maastrichtsche ztuster- coöperatie, n.l. om voo loopig de publi catie der botermijnprijzen met het oog op de binnen- en builenlandsche be schermingsmaatregelen te stJken. DE FRUITTEELT IN HET GEDRANG. De Tuinbouwvereeniging „Kapel- Ie en Omgeving" en „Biezelinge" schrij ven ons: Tengevolge van de belemmeringen die de Europeesche staten hebben inge voerd, door middel van hooge tarieven of contingenteeringsmaatregelen, komen de Nederlandsche fruitkweekers met hun producten in 't gedrang. De laatste jaren hebben duidelijk aan getoond welke funeste gevolgen gemelde maatregelen voor de fruitbedrijven heb ben. Van een loonend bestaan kan men niet spreken, want dat is onder deze om standigheden ten eenenmale uitgesloten. De volle aandacht wordt besteed om de verliezen zoo klein mogelijk te maken Allereerst richt zich daarbij het oog op arbeidsbesparing, waardoor natuurlijk de werkloosheid in de streken van de fruit teelt sterk toeneemt. Een ander gevolg is, dat ook op an dere cultuurzorgen moet worden bezui nigd, wat nog meer nadeelige gevolgen voor den fruitkweeker met zich brengt. Het komt ons voor, dat getracht moet worden de gevolgen van de door het buitenland getroffen maatregelen zoo veel mogelijk af te wenden. In de eerste plaats is daarvoor aangewezen: Bekendmaking aan de bevoegde auto riteiten van den toestand van de fruit kweekers. De tweede manier om uit de ellende te komen is, door bij de regeering te vragen om maatregelen te nemen, waar door den fruitkweekers de gelegenheid wordt gegeven voor een bestaansmoge lijkheid. Het is daarom, dat wij dit plan hebben gemaakt, te Goes een vergadering te houden om deze belangrijke kwestie te bespreken en middelen te beramen, om uit de moeilijkheden te geraken. Hoewe" het een algemeen bekend feit is, dat de meeste kracht uitgaat van de organisa ties, zal deze vergadering niet alleen toegankelijk zijn voor afgevaardigden der belanghebbende vereenigingen, maar ook voor hun leden en andere fruit kweekers. Wij verzoeken deelneming aan de ver gadering, en zoo dat niet mogelijk is een blijk van instemming te zenden voor 31 Januari 1933 aan den heer J. A. Mol Secr. der Tuinbouwvereeniging „Kapelle en Omgeving" te Kapelle (Z.B.). Plaats en datum van de vergadering zal daarna nader worden bekend gemaakt. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de meeste kans van slatfen gelegen is in de medewerking van alle vereenigingen en personen die belang hebben bij de fruit teelt. Neem die zenuwpnkkeling weg en na 'n kwartier... weg is ook de pijn I Dat wonder voltrekken 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Oumont A Ned. Scheepv. U. 5755%. A h.V. Amsterdam 175%174-71. A Java Cult. Mij. 107%108. A N.I. Suiker U. 7271%. A Poerworedjo S. O. 8% A Deli Batavia 156%152%-53. Deli Mij. 1000 127—126%. A Senembah 140 C Chicago Milw. 2 A Amst. Rubb. C 62%—6iy4-6Gl%. A Dcli Bat. Rubb. 26-25% A lies:a Rubber 2-1%-24%. A Sérbadjadi S. R. 21% Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 26 Jam 27 Jan. Londen 8.45 8.42% Berlijn 59.18% 59.19 Parijs 9.71% 9.71% Brussel 34.54 34.60 Zwitserland 48.12 48.11 Kopenhagen 42.50 42.50 New-York 2.48% 2.48% ObLmarkt Rubber Amerika Markt Suiker Philips - - Industrie - KonlnkL - Akn - Schepen - Mijnen - - Tabak - fWettig gedeponeerd.) De Minister van Economische Za ken en Arbeid heeft goedgekeurd het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 23 December 1932, waarbij met in gang van 1 Januari 1933 zijn herbe noemd tot leden van de Provinciale Commissie voor de Rundvee fokkerij in Zeeland, de heeren I. M. Hage te S t. M a a r t e n s d ij k en P. J. J. Dekker teWemeldinge. Geen boternoteering meer. De Coöperatieve Brabantsche Boter- mijn te Roosendaal heeft naar het Han v-'. V (Ingez. Med.j WIJZIGING PROV. STOOMBOOT DIENSTREGELING O. SCHELDE. Wegens den ijsgang, waardoor eenige boeien zijn verdreven, zijn er eenige wij zigingen aangebracht in de Prov. Stoom bootdienstregeling op de O. Schelde. 's Avonds zal niet worden gevaren. Alleen om 4 uur vertrekt een boot van Zierikzee inplaats van om 5 uur; en om 5 uur een boot van Katsche Veer naar Zierikzee. Vervallen is de avondreis Kat sche veerWolfaartsdijk, en Wolfaarts- dijkKatsche Veer. De dienst VeereKamperland is nog gewoon. De dienst WolfaartsdijkKortgene vaart ook nog, doch de mogelijkheid van stopzetting is niet uitgesloten. DE VORST EN DE WERK VERSCHAFFING. Aan de arbeidsinspectie is verzocht aan de gemeentbesturen te berichten, dat alle werkloozen, die wanneer het „open weer" zou zijn gebleven, bij de werkverschaffing zouden zijn of worden geplaatst, onder de vorststeunregeling kunnen worden opgenomen. JAPAN EN CHINA. Van de zijde van het Japinsche mi nisterie van buitenlandsche zaken wordt verklaard, dat dit departement de jong ste nota der Chineesche regeering over den toesand bij Sjanghai Kwan niet zal voorleggen aan de geheele Japansche regeering, omdat de nota geen betee- kenis heeft. Japan zal niet antwoorden op de Chineesche eischen. De Japan sche regeering wenscht ook geen onder handelingen. De zaken zullen hun na tuurlijken loop moeten nemen. Bij het departement van defensie is bericht ontvangen dat Donderdagavond zes uiur de torpedobooten Z 1 en Z 2 in verband met het gevaar voor het dicht vriezen van de haven van Nieuwediep naar IJmuiden zijn gedirigeerd, om daar tijdelijk te verblijven. Het conflict in de Amsterdamsche kleedingindustrie is bijgelegd. Donderdagavond was de 31-jarige zoon van een veehouder te Simpel veld bezig hooi te verladen en hij had daarvoor een hooigaffel noodig. De ganel werd hem toegeworpen en kwam hem in het gelaat terecht, waarbij een der punten ter zijde van den neus in 't hoofd drong. De verbloeding was zoo hevig dat de ongelukkige tien minuten na het ongeval is overleden. In verband met het Woensdag j.l voorgevallen drama op den Wehrerweg te S i 11 a r d, waarbij een rijksambte naar door een smokkelwagen werd aan gereden en levensgevaarlijk gewond, verneemt V. D. thans dat de auto Don derdag in een garage te Lutterade op gespoord is. De eigenaar, zekere D„ en diens chauPeur B. konden later door de politie .te Geleen worden gearresteerd Het Amerikaansche luchtschip „A- kron" dat in den nacht op Woensdag te Lakehurst met' 83 personen aan boord was opgestegen, is in een hevigen storm geraakt, zoodat het niet meer kon lan den. Het luchtschip heeft gekruist boven de staten Pensylvania en New-Yersey om beter weer af te wachten. De Fransche Opera te Antwerpen. De correspondent der Msb. te Brus sel meldt dat vrij waarschijnlijk de Fran sche Opera te Antwerpen, wegens ge brek aan belangstelling, veroorzaakt door de crisis, zal moeten opgeheven worden. Voor de beeldende kunstenaars. De Koningin heeft toestemming ge geven tot het doen vervaardigen van lithografische reproducties van een van haar werken. Vier honderd genummer de exemp.aren zullen verkocht worden tegen een prijs van 50 per stuk, waar van de bruto-opbrengst geheel ten bate komt van het Nederlandsch Steuncomi té voor Beeldende Kunstenaren. Chineesche troepen hebben op nieuw een ernstiöen aanslag gepleegd op den internationalen spoorweg, omdat zij het oprukken van Japansche troepen wilden verhinderen. flngez. Med.) Ongelukken. De 70-jarige J. de J. die in de Brielsche Laan te Rotterdam tegen tegen een tram is geloopen en ernstig verwond werd, is aan de gevolgen daar van overleden. Dinsdagmiddag is op bet ijs langs den Rotlerdamschen rijweg te Over- schie mevrouw L. de V. uit Rotterdam gevallen, waarbij zij een been heeft ge broken. Branden. Donderdagavond is brand uitgebro ken in eenige naast elkaar liggende buizen aan den Ruiterweg te Hilver sum. In een va nde perceelen heeft de firma P. B. haar kuiperij gevestigd. De brand breidde zich zeer snel uit. De bewoners van het eerste huis konden zich tijdig in veiligheid stellen; de be woners van het andere perceel waren afwezig. Van de inboedels kon vrijwel niets worden gered. De huizen zijn geheel uitgebrand. Naar de N.R.C. verneemt was men verzekerd. De brand is ontstaan in een van de schoorsteenen. IN BRAND GERAAKT. De ktee- ren van de 15-jarige A. G. uit de Oud- dorpsche straat te Schiedam zijn in brand geraakt, doordat zij te dicht bij den kachel stond. Zij rende de straat op, waar twee burgers de vlammen met hun jassen doofden. Het meisje kreeg, brandwonden aan den rug. De 23-jarige mej. M, v. D. geb. v. d. H. is in haar woning in de Korenaar straat te Rotterdam te dicht bij 'n brandende kachel gekomen, tengevolge waarvan haar kleeren vlam gevat heb- Met brandwonden aan handen, ar men, rug en borst is zij in het zieken- hiuis opgenomen. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. Donderdagavond vond de chaffeur v, O. op den Terbergscheweg te Rotter dam een man bewusteloos langs den W®È liggen. Het bleek te zijn de 58- jarige voerman B„ wonende te Hille- gersberg. De man was door de koude bevangen en daardoor gevallen, waar door hij een vrij ernstige hoofdwonde had gekregen. BRANDEN. Te Haarlem heeft Donderdagavond een uitslaande brand gewoed in een onbewoond bovenhuis aan de Kleine Houtstraat. Voorbijgan gers bemerkten een vuurgloed, trapten de deur in en kwamen tot de ontdek king, dat de heele bovenwoning in lich te laaie stond. Het dak was reeds aan getast, zoodat de vlammen naar buiten sloegen, Des middags waren werklieden in het bovenhuis bezig geweest. In het benedengedeelte is een slagerij gevestigd. Na een uur was de brandweer het vuur meester. Alleen de bovenverdiep ing is" uitgebrand. In het lompenmagazijn van den heer G. de R. aan den Vaaltweg te 's-H e r- togenbosch werd brand ontdekt op de zo.derverdieping, waar balen lom pen waren opgeslagen. De zolderver dieping is grootendeels uitgebrand; het kantoor, dat er onder gelegen is, heeft veel schade geleden, terwijl ook de wa terschade groot is. Aan de stille zijde van het Rokin te Amsterdam, waar een winkel is gevestigd van den heer G. J. van M„ is Donderdagavond brand uitgebroken. Voorbijgangers ontdekten een vuurgloed achter de vensters. Het bleek dat het geheele trappenhuis alsmede het dak van het uit drie ver diepingen en zolder bestaande perceel in lichter laaie stonden. Het vuur moest spoedig voor den stortvloed van water het onderspit delven. Het trappenhuis brandde geheel «rit, terwijl hét dak beschadigd werd. Daar de bewoners van het winkelhuis

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2