22* GOESCHE COUBANT^ Tegen GRIEP akkers Abdijsiroop BINNENLAND. Gesprongen handen Purol ZEELAND. WEER en wind. NUMMER 23. TWEE BLADEN. VRIJDAG 27 JANUARI 1933. EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. Otto Weiss. MIDDELBURG. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Januari. middelburgsche courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. W. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanrr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, (8 Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekeirn-» no. -*3255 Kantnor te GOES: Turfkade, telefoon 17. [1 Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaai de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. ff Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. EEN ONDERHOUD MET DEN DI RECTEUR DER NED. VARKENS CENTRALE. Het Nederlandsch Correspondentie Bureau heeft den heer S. van Zwa nenberg, directeur der Nederland sche Varkenscentrale verzocht eenige mededeelingen te doen omtrent de posi tie van de Centrale in verband met ge ruchten over aanzienlijke tekorten, wel ke bij het stabilisatiefonds zotiden be staan. Dat de Varkenscentrale bankroet zou gaan, noemde de heer Van Zwanenberg de grootst mogelijke dwaasheid. Het stabiliteitsfonds heeft inkomsten en uit gaven; wanneer er van tekorten sprake is, sp eekt het van zelf, dat de heffin gen verhoogd worden, waardoor de in komsten ruimer vloeien. Wanneer men echter ziet, dat men een tekort in den loop van eenige termijnen kan inhalen, is er geen noodzaak de heffingen reeds nu te ve-hoogen. Het valt natuurlijk niet te ontkennen, dat de Varkenscentrale momenteel een groot tekort heeft. Dit is het gevolg van den opzet, men moest beginnen met den export te orceeren en de verliezen op den export eenvou dig te nemen. Wanneer wij den uitvoer blijven forcee~en heeft dit vanzelfspre kend een ongunstigen invloed op het stabilisatiefonds. Daar komt nog bij dat de Varkenscentrale langs bijzondere wegen nog steun tracht te verleenen aan de varkenshouderij. Daartoe be hoort o.a. het uit de markt nemen van de 100.000 speenvarkens, hetwelk met de kosten er bij gerekend, de Centrale ruim 254 ton zal kosten. Een dergelijke maatregel slaat natuur lijk een groot gat in het stabilisatiefonds. Daartegenover staat echter, dat men een goeden stap voorwaarts heeft ge daan in de richting der teeltbeperking,, iets wat vóór alles noodig is. En wij ho pen in deze richting nog meer te berei ken. Het voornemen bestaat om binnen korten tijd, dertig tot vijftigduizend zwa re varkens uit de markt te nemen. Dit eischt natuurlijk wederom 'n groot bedrag. Echter was de heer Van Zwanen berg over den toestand van het stabili satiefonds geheel gerust. De inkomsten dekken in normale omstandigheden ruimschoots de uitgaven. Daarbij komt, dat het zich laat aanzien, dat men in het buitenland thans de laagste prijzen en evens den grootsten omzet bereikt heeft, twee factoren, waardoor de verliezen aan het stabilisatiefonds uiteraard het grootst zijn. Het zou den heer Van Zwa nenberg dan ook niet verwonderen wan neer men over niet te langen tijd, b.v. een half jaar tot verlaging der heffing zou kunnen overgaan. Vervolgens werd den heer Van Zwa nenberg gevraagd of het juist was, dat de Nederlandsche varkenshandel, door het optreden der Centrale een aanzienlijk debiet verloren had zien gaan. Hierover gaf de directeur de volgende uiteenzet ting: De bewering dat wij door de varkens centrale ons debiet in België kwijt zijn geraakt, is een bewuste leugen. Het eenige wat geschied is, is een veran dering van contingenteering door Bel gië een contingenteering van 93 pet., in den tijd, dat België nog van land tot land de contingenten vaststelde. Men heeft dit echter gewijzigd en aan de im porteurs algemeene invoer-concenten verstrekt waardoor zij konden koopen waar zij wilden. Toen dezerzijds daarte gen geprotesteerd werd, merkte men van Belgische zijde op, dat dit voor ons toch geen nadeel kon beteekenen, waar Ne derland nu gelegenheid had 100 pet. in te voeren, indien wij slechts goedkoop genoeg konden leveren. Daarbij werd echter vergeten, dat in den wereldhan del de een tegen den ander wordt uitge speeld, zoodat wij er altijd op achteruit moesten gaan. Daar kwam nog bij, dat juist in dien tijd de Engelsche contingen- teeringsplannen bekend werden. Deze contingenteering beteekent niet alleen voor ons een teruggang in den export maar ook voor andere landen, zoodat er op de Belgische markt een waar ge drang ontstond. Ondanks dit alles stemt het tot groote tevredenheid, dat wij vandaag den dag nog ruim 80 pet. naar België exportee ren. Van verloren gaan van een debiet, kan men dus moeilijk spreken. Daarna kwam het gesprek op den toestand van onzen export naar de verschillende an dere landen. Wat Engeland betreft, was de heer Van Zwanenberg van meening, dat de contingenteering voor ons niet ongunstig mag worden genoemd. De re geling is 22 Januari j.l. zonder discussie met een maand verlengd. In het begin van Februari gaan de heeren Louwes en Van Zwanenberg naar Londen voor ver dere onderhandelingen. Men hoopt dan een regeling te kunnen verkrijgen, wel ke tot Juli van kracht zal zijn. In den loop van de volgende maand zullen er ook onderhandelingen met Duitschland gevoerd worden. Wat betreft het verwijt dat de Centra le den binnenlandschen handel bemoei lijkt, merkte de heer Van Zwanenberg op, dat de Centrale slechts gegrossierd heeft via die bedrijven, welke ook reeds vóór het in werking treden der Crisis- varkenswet de grossierderij uitoefenden en alleen via met haar gecontracteerde bedrijven. Thans is echter besloten om, met in gang van 6 Februari hieraan een eind te maken. Het is echter niet uitgesloten, dat de ze bedrijven verder voor eigen rekening hun zaken zullen voortzetten. De heer Van Zwanenberg wijdde ver volgens nog enkele beschouwingen aan den steun aan de zware varkenshouderij. Men verwijt de Centrale wel dat zij zich uitsluitend bezig houdt met de bacon- varkens, maar, het valt niet te ontken nen, dat er een zekere samenhang is tusschen de bacon-varkens en de zware varkens. De Centrale heeft gedurende eenige maanden ten koste van groote of fers 25.000 bacon-varkens per week méér uitgevoerd dan normaal. Daardoor heeft men deze bacon-varkens belet om zware varkens te worden. Wanneer men nu in aanmerking neemt dat de prijs in den tijd vóór het inwer kingtreden der wet lager was dan thans, dan moet men mij^ bewijzen aldus de heer Van Zwanenberg dat de- prijs zonder dien export der Centrale thans hooger geweest zou zijn. Zijn beschouwingen samenvattende, zeide de heer Van Zwanenberg het vol gende: Alles wijst er op, dat wij wat de pro ductie aangaat, in den loop van dit jaar de zaken in de hand hebben. Wij krijgen nog eenige moeilijke maanden, maar wij beginnen reeds eenig licht te zien. AUTOVERKEER ZUID-NOORD, Doof den ijsgang in de groote rivieren is 't Noorden van ons land per auto alleen nog te bereiken via Moerdijk en Dordrecht. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ZWOLLE. Per 1 Februari e.k. is benoemd tot burgemeester der gemeente Zwolle dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Baron de Vos van Steenwijk was 30 April 1889 te Zwol.e geboren. Van 1914 tot 1919 was hij observator bij de ster- rewacht te Leiden; van 1919 tot 1925 Ieeraar aan het Nederlandsch Lyceum te 's-Gravenhage en van 1925 tot 1931 chef de la Section des Relations Scien- tifiques aan het Institut international de Cooperation inellectuelle te Parijs, onder de auspeciën van den Volken bond. In den loop van 1931 is hij naar Ne derland teruggekeerd. In November van dat jaar tot heden nam hij het secreta riaat waar van het Nationaal Crisis Comité. Op het gebied van de sterrekunde zijn van zijn hand eenige publicaties in wetenschappelijke tijdschriften ver schenen. Baron de Vos van Steenwijk is de liberale beginselen toegedaan. De Koningin zal met Prinses Juli ana tijdens haar verblijf in Zwitser land te Lenzerheide in de onmiddellij ke omgeving van Chur haar intrek ne men in het Kurhaushotel. Prinses Juliana heeft Donderdag met een uit drie personen bestaand ge volg, een tocht op de schaats gemaakt naar Maassluis, waar H. K, H. om streeks vier uur arriveerde. De aankomst van de Prinses bleef niet onopgemerkt, Ex-Keizer Wilhelm wordt heden 74 jaar. De Vereeniging voor V. V, „Goor Vooruit" heeft plannen gemaakt om 't feit, dat een eeuw geleden te Goor de eerste weefschool voor Twente werd geopend, te herdenken, ue datum van Waar ge zijt uitgenoodigd, zet daar een vergenoegd gezicht: in gezelschap is iedereen verplicht gelukkig te zijn. oprichting is 21 Augustus 1833 geweest en in deze maand zal nu, waarschijnlijk door het leggen van een krans op het grafmonument van '1 nomas Ainsworth de stichting der school worden herdacht. Door haar ziektekiemdoodende eigen schap, haar hoeststillende werking, haar gunstigen invloed op borst, keel en ademhalingsorganen is het beproefde middel in griep-tijd (Ingez. Med.) „Voortgezet misdrijf" Het is ons gebleken, dat een uitdruk king, die de heer Van der Feltz zich bij de algemeene beschouwingen over de Middelburgsche Gemeentebegrooting te genover den heer Onderdijb veroorloof de, zeer de aandacht heeft getrokken. Vandaar dat wij er nog enkele woorden aan wijden. Men dient in zulk een geval met drie factoren rekening te houden: de sfeer waarin iets gezegd wordt, de vorm waarin de spreker zich uitdrukt, en de bedoeling van zijn woorden. Wat nu de eerste twee factoren be treft: de heer Van der Feltz is in onzen Raad ietwat de pientere Benjamin. Hij neemt geen blad voor den mond; nie mand twijfelt aan zijn oprechtheid en zijn moed om de dingen te zeggen. Hij spreekt meestal in vriendelijken vorm, met een verontschuldigend lachje, zoo dat geen mensch er eigenlijk in gemoede boos om kan worden. En aldus zeide hij dan Woensdag ongeveer dit: „Ik heb groote waardeering voor den persoon van den heer Onderdijk, zijn toewijding en ijver, de conscientieusheid waarmede hij de zaken behartigt. Maar ik heb één bezwaar tegen hem: hij heeft vroeger een fout begaan, en is niet van dien ver keerden weg teruggekeerd in een an dere zaal zou ik dat noemen „voortgezet misdrijf" namelijk dat hij lid van de S.D.A.P. is geworden en gebleven" enz. enz. Het tusschenzinnetje werd min of meer als grapje gelanceerd door dit Raadslid, tevens substituut-officier van justitie, en het werd ook als grapje ont vangen, dunkt ons. Laten wij echter, om de zaak scherp en duidelijk te -stellen, deze uitdruk king, waaraan menigeen zich blijkbaar stootte, buiten beschouwing. En stellen wij de vraag, of het oirbaar is te achten, zelfs bij de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting, dat een Raadslid den burgemeesterRaads voorzitter verwijt lid van een bepaalde politieke partij te zijn? Deze vraag beantwoorden wij, alle verzachtende omstandigheden in aan merking nemende, nadrukkelijk ontken nend. Men zou het als een onhandige en onwenschelijke verwarring van persoon en beginsel kunnen beschouwen, wan neer zoo-iets tegen een Raadslid of een Wethouder gezegd werd. Maar de burgemeester vertegenwoor digt in de Raadszaal èn het hoogste ge zag in de gemeente, èn het hoofd van den Staat. Uit deferentie voor dit Ge zag, dus voor des heeren Onderdijks huidige, zij het dan tijdelijke, hooge po sitie had dit chr.-historische Raadslid zich van deze critiek op de politieke be ginselen van den loco-burgemeester dienen te onthouden. Dat had zelfs onze overigens beminde Benjamin niet mogen doen. (Ingez. Med.)) Niets anders noodig dan (Ingez. Med.) CENTRALE ZEELAND LIBERALE STAATSPARTIJ. De candidatenlijst. In de gisteren te Middelburg gehou den vergadering van de Centrale Zee land der L berale Staatspartij herdacht de voorzitter, de heer C. G. Hage, met enkele woorden den onlangs overleden oud-Gedeputeerde, den heer A. van der Weijde, dien spr. een steunpilaar van het liberalisme in Zeeland noemde. De candidatenlijst voor de aanstaan de verkiezing der Tweede Kamer werd vervolgens besproken. Zij zal als no. 1 bevatten mr. G. A. Boon; 2. de heer J. W. van Bommel van Vloten te Goes; 3. dr. S. E. B. B:erema; 4. mr. J. Erasmus te Oostburg; 6. de heer Kooiman te Zierikzee; 8. de heer J. C. Paap te Vlis singen en 10 de heer C. G. Hage te Bruinisse. De lijst wordt gecombineerd met dien van den kieskring Dordrecht, welke de overige plaatsen met haar candidaten zal bezetten. Ontslag veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft op hun daartoe gedaan verzoek, aan ie heeren C. D. Kotvis en J. L. Plansoen eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter, resp. -in de gemeenten Schoondijke en' Koudekerke eerstgenoemde met ingang van 1 Mei 1933 laatslgenoemde met ingang' van 1 April 1933. Het Ijsvermaak. Gisteren is er bij goed winterweer volop van het schaatsenrijden op de vesten geprofiteerd en ook de baan van de IJsclub, welke in orde is gebracht vanaf het Seisplein tot de Griffioen, mocht zich in een druk bezoek verheu gen. Vele nieuwe leden gaven zich op, een belangrijk aantal dagkaarten werd genomen. Dit was ook des avonds het geval, toen door de goede zorgen van het in- stal.atie bureau Wolders, de baan in een zee van electrisch licht baadde, ten gevolge van een aangebrachten snoer lampjes over de geheele lengte van de baan afgewisseld door electrische zon- nensterren. Een orgel zorgde voor mu ziek. Het bestuur is vol actie en het is voor den voorzitter, den heer A. de Jonge, wel zeer teleurstellend, dat hij reeds eenige weken door ziekte zijn ka mer moet houden en niet met zijn be kende voortvarendheid leiding aan het werk kan geven. Ook zal hij gemist worden bij het gecostumeerde feest op Zaterdagavond, waarover men in de advertentie nadere bijzonderheden kan lezen. Zooals uit het bovenstaande blijkt heeft de Club niet de geheele vest in exploitatie genomen, voor de leden en hen, die dagkaarten nemen. Het mag een symphatiek idee genoemd worden, dat een ander deel der vest en wel van de Griffioen tot aan het nieuwen eilandje bij de Visscherij ter beschik king is gesteld van de commissie tot ontspanning der werkloozen. De werk- loozen kunnen in het ontspanningslo kaal en bij de Arbeidsbeurs kaarten voor die baan verkrijgen. Zij zullen zelf de baan schoonhouden, waarvoor de IJsclub haar materialen beschikbaar stelt. Vara-avond Louis Davids. Een tjokvolle schouwburg verwel komde gisteravond Louis Davids en zijn gezelschap, alsmede Vara's voorzit ter, de heer A. de Vries. Louis c.s. had den pont-auto-pech, arriveerden alzoo eerst tegen half tien per trein. Geen nood: tot zoolang hield de heer A. de Vries de aanwezigen inderdaad bezig, door een en ander te vertellen van de Vara. Van haar bloei (met 6 a 7000 le den dit jaar; haar financieele toestand (volkomen gunstig); van haar voorge schiedenis. De moeilijkheid om haar be staansreden bij eigen geestverwanten ingang te doen vinden, de strijd tegen de tegenstanders, de kwestie der zend- tijdverdeeling (het zgn. monsterverbond met K.R.O. en N.C.R.V.). Vooral hiervan vertelde de heer De MTburg, 27-I-'33, Donderdag: hoogste luchttemperatuur 354 °C (26 °F); laagste °C (18 °F). Grootste vorst in het afgeloopen etmaal dus 8 °Celsius 14 °Fahrenheit. Heden 9 h: 6 °C; 12 h: 354 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 774 mm; laagste 771 mm. Hoogste barometerstand 774.7 mm te Breslau; laagste 745 mm te Jan Mayen. Zwakke tot matige wind uit O. rich tingen, helder tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, strenge tot matige vorst des nacht, overdag matige tot lichte vorst. Zon op: 7 h 51; onder 16 h 35. Licht op: 17 h 05. Maan op: 8 h 45; onder: 18 h 38. E.K. 2 Februari. Vr. Za. Zo. 27 28 29 Januari. Hoogwater. 2.01 14.30 2.48 15.11 3.25 15.52 Laagwater. 8.47 20.54 9.29 21.31 10.08 22.06 Hoogwater. Laagwater. Vr. 27 4.05 16.29 9.47 21.59 Za. 28 4.50 17.08 10.29 22.38 Zo. 29 5.27 17.46 11.08 23.15 Reeds voor 8.40 per maand kunt U zich thans een Philips Radio-installatie aanschaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. POLDERMAN, Goes, Telef. 129. (Ingez. Med.) Vries veel. Van eenig „verband in po litieke zin was geen sprake, hoe zou t ook kunnen, maar men kan beter 200 uur met z'n vieren deelen dan 100 uur. Dan: het zendtijdbesluit, dat de Va- ra 50 uur per week gaf, en de protes ten van de Avro. tegen haar beknotting Tenslotte: het verbod der uitzending op Houtrust in Den Haag, 8 Nov. 1.1. een zuiver fascistisch ministerieel besluit, noemde de heer De Vries dit, want we hadden volgens het zendtijdsbesluit recht op' dien dag, en 's ministers toe zegging in de Kamer te overwegen poli tiek in de uitzendingen te verbieden. Krachtig kwam spr. hiertegen op: de Vara is er niet alleen om muziek van Hugo de Groot te verspreiden, maar vooral om de socialistische ideën onder de menschen te brengen. Na de pauze dan de bekende confe rencier: direct contact met zijn publiek, dat grif refreintjes meezong (oom Arie en de sweepstake!), dat zich amuseer de en apprecieerde, dat onder den in druk kwam ook, zoo nu en dan! Want, terecht noemt de leider dit genre avon den „van geest". Van geest getuigde de keuze van Davids liedjes. Veel radio-be kenden, ook nieuwe. Goede kunst gaf de danseres Jane Lee (praelude van Rach maninoff), en zeer raak leek ons de imi tatie van Josephine Baker (we zagen het origineel nooit). Uitstekend de pa raphrase van Davids haast beroemde „Kleinen man", a la Bach, Mozart, Men delsohn en Wagner (deze laatste!!), van Irene Köner en Bertha Stuy. Een imitator imiteerde kostelijk die gezellige loudspeaker-bijgeluiden, de sfeer van een station, een muzikalen hond, een kippenren. Hij had groot suc ces, als allen trouwens. 't Werd een tegen-middernachtelijk huiswaarts. Dankbaar en alleszins voldaan; nie mand viel het te lang. Een stemming gewoonlijk gauw in een zaal te merken. Een bazaar. Een comité van dames die sportief gesproken, haar hart aan de Voetbal en Athletiekvereeniging „Middelburg" hebben verpand, houdt hedenavond, Zaterdag en Zondag een bazaar in de Sociëteit „St. Joris", ter versterking van de kas voor haar „aangebedene". Een kijkje daar heeft ons overtuigd,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1