PUROL 27JANUARI - 5 FEBRUARI. Uw handen zacht LANDBOUW. RECHTZAKEN. ZEELAND, AUTOMOBIEL MOTORSUWiEL TïHTOOHSTELLIKG t Beste voor de handen. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.D, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. AMSTERDAM stel van den Voorzitter over in eene met ges.oten deuren. Te ruim kwart over drie wordt de openbare vergadering heropent, waarna de VOORZIT 1 ER de vergadering en te vens de zitting in naam der Koningin sluit. WENKEN VOOR WEGGEBRUIKERS, Naar aanleiding van de in uitzicht ge stelde scherpere controle cp overtre ding van de verkeersvoorschriften heeft de A.N.W.B.-Toeristenbond voor Neder land een overzicht van de „regels van den weg" samengesteld. Wij laten thans eerst eenige a 1 g e- meene wenken volgen: 1. Rijdt nimmer op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer in ge vaar wordt gebracht of de vrijheid van beweging der overige weggebruikers wordt belemmerd. 2. Houdt steeds rechts en wijkt, als ge een ander inhaalt, naar links uit. Ga nimmer na het voorbijrijden te snel weer naar de rechterzijde. (Dus niet snijden!) 3. Berijdt nimmer zonder noodzaak de linkerweghelft en bedenkt, dat rijden op de linkerweghelft verboden is: a. in alle bochten binnen bebouw de kommen; b. in onoverzichtelijke bochten daarbuiten. 4. Neemt idaarom ook een bocht naar rechts kort, en een bocht naar links ruim. 5. Berijdt den meest rechts gelegen rijweg, wanneer breede straten, enz. door een plantsoen, middenpad of an derszins in tweeën verdeeld zijn. 6. Verleent voorrang aan van rechts komend verkeer. Bedenkt evenwel wanneer gij zelf van rechts komt, dat uw recht van voorrang u niet ont slaat van de verplichting, om acht te geven op het kruisende verkeer. Let dus ook op auto's, enz., welke van links komen. 7. Haalt een tram alleen aan de 1 i n k e rzijde in, wanneer ge daardoor niet op de linker weghelft behoeft te komen. met Puroll Harde, ruwe of gesprongen handen worden fn één nacht, gaaf en zacht met Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bi) Apothekers en Drogisten. (ingez. Med.) Vergadering Ver. Gedipl. leerl. Winter- landbcuwcursussen in W. Z.-Vlaanderen Zaterdag vergaderde te O o s t- b u r g het bestuur der vereeniging van gediplomeerde leerlingen aan de win- terlandbouwcursussen in Westelijk Z. Vlaanderen. De voorzitter, de heer Joh. Ie Clercq, wees in zijn openingswoord op de slech te tijden en sprak zijn beste wenschen uit voor 1933. Uit de rekening blijkt, dat de vereeni ging 125 leden telt en dat de ontvang sten de uitgaven hebben overtroffen met een som van ruim f 965. Het vorige jaar is het aantal bestuurs leden van 5 op 7 gebracht met de be doeling om ook jongeren aan de be stuurstafel te doen zitten. Door ontslag name der heeren I. A. Risseeuw en E H. L, de MilVano komt dit aantal weer op 5 en geeft het bestuur in overweging deze plaatsen niet aan te vullen, het geen wordt goedgekeurd. De voorzitter sprak woorden van hartelijke waardeering en dank voor de aftredenden. Het voorstel van den voorzitter om beide heeren tot eere-lid te benoemen wordt met applaus aangenomen. De voorzitter zegt, dat hij bedankt heeft als afgevaardigde bij het hoofd bestuur der B. V. G.; daar de tijd te cort is geweest eene aanbeveling te maken stelt hij voor deze aangelegenheid te laten rusten tot de zomervergadering, ïetgeen wordt goedgevonden. Verder heeft de voorzitter het over de gr-anmarktzetting, immers het is ïem in de Middelburgsche Couiant op gevallen, dat de ware toestand niet steeds juist wo~dt weergegeven, de prij zen worden meest aan den lagen kant vermeld; spreker meent, d-t een en an der door de handelaren wordt verzorgd en acht het gewenscht de noteering ge meenschappelijk te maken met de Z. L. VI.; hij vraagt het gevoelen der verga dering. De heer Becu zegt, dat dit punt ook in de Z, L. M. is besproken en d_t be sloten is rechtstreeks met genoemd b'ad te correspondeeren.1) Hij moest echter af- Van een contact met de Z. L. M. is ons niets bekend. Red. raden om elk op zichzelf te werken, j hetgeen volgens den voorzatter vol strekt ook niet de bedoeling is. De vorzitter der a'd. van de Z. L. M. zegt, dat er natuurlijk geen bezwaar kan zijn in deze s.men te werken; er is dan ook bereids geschreven, zou het geen succes hebben, dan kan altijd verder gezien worden overigens vindt spreker, dat deze zaak zeer juist in deze verga dering aan de o:de is geste'd, de Mid- delburgsche krijgt haar berichten van 'n kant, die niet in orde is en waar de Middelburgsche Courant hier door haar co; respondent tegenwoordig is, kan een en ander ter plaatse komen waar het behoort. De heeren Becu, Buijck en Van Dijke brengen verslag uit van de proefvelden met tarwe; kalibemesting wo dt aanbe volen. De voorzitter vraagt of men het wenschelijk acht hiermee voort te gaan, d_n wil het bestuur financieel steunen. Slechts één liefheboer meldt zich, waar op de voorzitter zegt zijn best te willen doen er nog een bij te vinden. Tot afgevaardigden naar de algemeen e vergadering worden he kozén de heeren van Waes, de Badts, Risseeuw en Pro voost. Daarop volgde een bespreking over het maken van rentabiliteitsbe-ekening voor de voornaamste landbouwgewas sen. Het bestuur zou het wenschelijk achten, dat van elk hier verbouwd ge was een rentabiliteitsberekening ge maakt werd; kan dat moei ijke werk tot stand komen, dan kunnen de uitkomsten in brochurevorm bekend gemaakt wor den. (Natuurlijk zou de berekening ook voor paarden en vee gemaakt dienen te worden.) Bij de gevolgde discussies ze<Jt de se cretaris der Z.L.M., Ir. Dorst, groote moeilijkheden te zien en zou liever de aandacht vestigen op 't idee „Arbeids- leer" en zou zeggen: ziet af van de rentabiliteitsbereirening, maar zoekt met diversen contact om te zien wat er te besparen is door niet in den ouden sleur maar met nieuwe methoden te werken De heer Dorst zegt toe, op verzoek des voorzitters, bij gelegenheid dit punt hier ook te komen behandelen. Van het maken van een rentabiliteits berekening wil de voorzitter afzien, maar wil dan gaarne de andere richting inslaan n.l. het zoeken naar formules oi methoden, om de onkosten naar bene den te drukken, te komen tot lagere on- kostenberekening. De voorzitter krijgt van den heer Dorst de toezegging over dit onderwerp een lezing te houden maar dan voor de verschillende land bouworganisaties, Dit vindt algemeen bijval. Het idee om alvast enkele personen voor het juist gesprokene uit te zoeken wordt goedgevonden. De heer Overtveld, landbouwon- derwijzer deelt zijn wijze van landbouw- boekhouden mede en stelt zich tot ge ven van inlichtingen beschikbaar. Over landbouwboekhouden gesproken merkt de heer Dorst op, dat hier voor jongere menschen een vruchtbaar terrein gereed ligt; ten bureele der Z.L.M. te Goes is dit onderwerp reeds lang in ernstige stu die genomen, wil men de boekhouding zelf doen, dan willen wij, in Goes, zegt spr., vooral bij sluiting der boeken, gaar ne van onze ondervinding meedeelen. Iemand gaat van het bureau uit, d e niets anders dan zulk werk doet, om een en ander na te zien. De kosten van dien ambtenaar uit Goes loopen van den 5 tot den 30 al naar de grootte van het bedrijf. De beambte komt om de 2 ot 3 maanden. Een der aanwezigen deelt uit eigen ondervinding mede, dat hij voor 82 gemeten 20 had te betalen. Rede ir. Dorst, Thans verkrijgt ir. Dorst 't woord om te spréken over: „Nederland a's land- bouwland in verband met den afzet der landbouwproducten." Spreker begint bij de laatste groote landbouwcris:s van de tachtiger jaren. Toen werd als het ware nog enkel voor het binnenland gewerkt en was de land bouw nog zeer achterlijk. In 't laatst der 70-er jaren werd op groote schaal met ontginning van groote vlakten in Ameri ka, het daar verbouwde werd naar de kusten vervoerd, waar het weldra zijn weg vond naar de Europeesche markten. De graanprijzen, vooral die van-tarwe werden toen enorm laag, wat weer ten gevolge had, dat de boeren overgingen tot verbouwing van andere granen, waarna verdere uitbreiding kwam met handelsgewassen, peulvruchten enz., maar ook daarvan kwam spoedig over productie. Toen wierp men zich hier in Nederland op de veeteelt; zoo is het hier te lande na de groote landbouw crisis hoe langer hoe meer gegaan in de richting van export. Maar export is vol gens spreker niet de eenige oorzaak van den nood van den landbouw, neen juist bij het inslaan van den weg van den ex pert is 't gaan verminderen. Er is thans oneindig veel minder bouwland in Ne derland, vooral in het Oosten en Noord- Oosten is veel grasland aangelegd, om het vee voor export aan te wenden. Ook met den tuinbouw is het zoo gegaan en nu is de vraag: was dit de juiste metho de? Het antwoord moet hrden: Voor dien tijd was het de juiste methode, is het de goede richting uitgegaan, er is een tijd van bloei gevolg, waartoe de lig- g:ng van ons land sterk meewerkte. Toentertijd kwamen op alle bu'tenland- sche markten producten van den Nederl. landbouw. Vrijhandel vierde hoogtij. Nu ih de na-oork>gsche periode de GEOPEND VAN 10v.M.-5n.M. ENVAN 8tiM.-10«M SLUITING ZONDAG 5FEBR. 5u. h m. (Ingez. Med.) groote verandering: hoe langer hoe moei lijker wordt het onze producten op de buitenlandsche markten te brengen, ja ze worden zelfs geweerd, neemt het bui tenland nog verdere maatregelen, dan staat de Ondergang van den veestapel voor de deur. Engelnd b.v. heeft den vrij handel vaarwel gezegd en trekt men door sterke protectie zijn producten uit de Dominions (verdrag van Ottawa). Van 't grootste belang is het, dat wij wé ten wat het buitenland doet om zijn pro ducten te beschermen; wij hangen geheel af van de elders te nemen maatregelen. En nu is de groote vraag: wat zullen ze met ons beginnen, zullen onze produc ten toegelaten worden? Sinds 1929 is de export sterk gedaald, met 58 pet. de cij fers zijn werkelijk ontstellend, we weten n:et meer waar ze heen moeten; Fries land en Holland zitten tjokvol met vee, wat de grenzen over moet, doch ge weerd wordt. Beperking van den vee stapel is het parool; wat er gebeuren moet is een dringend vraagstuk. Die reuzen-export is thans verkeerd gebleken, doch niemand kan vooruitzien. De vraag treedt naar voren: Welkén weg moeten wij uit? Maar gaan produ- ceeren voor het binnenland, dan volgen we hierin de omliggende landen na, doch vraagt men: hoe moet dat, dan komen de moeilijkheden. Het maalpercentage op 40 is reeds 'n stap in de 'goede richting. Maar wat met het weiland waar zooveel ongeschikt is vóór den landbouw, van dien zooge- naamden stopverfgrond. Dit vraagstuk is inderdaad zeer moeilijk, we moeten zelf gaan verbouwen de voedergewassen ter beperking van mais en dergelijke, we moet, n allerlei m-atregelen gaan ne men voor eigen productie .Toes'ag op de prijzen is ook een vraagstuk. De Nederlandsche landbouw kan verdedi gen, dat de gegeven steun billijk is, maar dit ziet men, vooral in steden nog te weinig in, want zegt men daar door dien steun wordt alles duurder gemaakt. Loonen en salarissen mogen niet gere- ge'd worden ten koste der boeren; dé steden profiteeren nog steeds van de la ge prijzen van landbouw- en veeteelt producten. De groote pers werkt daar in nog veel mede ten nadeele der boe ren, men voert als het wa~« een soort „hetze"1 tegen de boeren. Een belangrij ke taak voor öe landbouworganisaties is het er voortdurend op te wijzen dat het niet juist is dat de Nederlandsche landbouw de prijzen opschroeft De p oductie moet loonend werken; daar moet verandering komen, voortduren de steun is gemotiveerd en billijk. Hierna volgde •een geanimeerde ge dachten-wisseling. - Dinsdag deed Ne rechtbank te Almelo uitspraak in de zaak tegen den bezitter van den geheimen zender, al daar en veroordeelde C. D., electncien te Almelo, tot 14 dagen hechtenis met vernietiging der in beslag genomen zendtoesteLen. Opzettelijk besmetten van koeien, De procureur-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde Maandag in de zaak van den veearts H. te B., in dienst van de modelboerderij „Oud-Bussum", die opzettelijk eenige koeien heeft besmet met mond- en klauwzeer omdat zij z-g, „droog" stonden en de ziekte dan minr der ernstig verloopt dan anders. We gens het niet gemotiveerd verwerpen van het verweer van den veearts heeft de Hooge Raad deze zaak verwezen naar het Hof te Amsterdam, dat een veroordeeld vonnis gaf. De conclusie luidde thans tot vernietiging van dit vonnis en verwijzing der zaak tiaar een ander Hof. Dertien Brandstichtingen. Het Gerechtshof te Den Bosch heeft in hooger beroep uitspraak gedaan In de zaak tegen een 27-jarigen .bakker uit. Eindhoven, verdacht van dertien 'brand.- Vreemdelingenverkeer. VROUWEPOLDER. Maandagavond j.l. hield de vereeniging voor Vreem delingenverkeer „Vrouwepolders Be lang" haar jaarvergadering, die bijna alle leden bijwoonden. Ook de eere voorzitter, de burgemeester was aan wezig. Na een hartelijk welkom door den voorzitter, bracht de secretars het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de jonge vereeniging wel levensvaatbaar- heid toont en Vrouwepolder ook wei als vacantieoord gezocht wordt. Het aantal pensiongasten heeft het afgeloo- pen seizoen bedragen 237 met een aan tal pensiondagen van pl.m. 4000. Een spoorslag dus om op den ingeslagen weg voort te gaan. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de in komsten, waaronder een extra bijdrage van de leden a f81,76, hebben bedra gen f 227,96, de uitgaven f 227,21, zoo dat de rekening sloot met een batig saldo van 0.75. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing herkoos de vergade ring de heeren A. van Dis en L. Duve- kot en koos zij den heer J. Geers Jr. De contributie voor de leden bl vastgesteld op hetzelfde bedrag als het vorig jaar. De vereeniging heeft een verzoek in gediend aan den gemeenteraad tot hel verharden van den Langeweg. Als bij drage in de kosten daarvoor stelde zij een garantie van f 100. Tevens is besloten rechtspersoon lijkheid aan te vragen. Omtrent het ver zoek om aansluiting bij de waterleiding kónden nog geen nadere raededeelingen verstrekt worden. Tenslotte kwamen nog enkele punten betreffende de reclame enz. in bespre king. Aan het eind der vergadering nam de Vice-voorzitter ds. Tjebbes het woord om den scheidendon - voorzitter 'd£>. de Bruijne /lie de gem/eente <\vieK dra gaat verlaten, in gevoelvolle woor den namens de geheele vereeniging dank te brengen voor alles, wat hij voor de vereeniging gedaan had. Hij wensch te hem in zijn ieuwe standplaats het beste toe. Nadat de voorzitter dank 'gebracht had voor het gesprokene en voor de medewerking, die hij van bestuur en leden had mogen ondervinden, sloot hij de druk bezochte vergadering. Bij Kon. besluit is de eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Na's- sau-toegekend aan W. Maartensen, grafdelver der parochie van den H. Bo- nifaeius te Kwadendamme. Clandestiene, boterverkoop. Men schrijft uit Zuid-Beveland aan de N. R. C.: Het is bekend dat de boerenbóter- producenten de botermerken koopen tegen den prijs van 17.5 ct per pond. De boerenboter wordt de laatste we ken door de handelaren gekocht tegen 75 cent per pond. De verkooper ont vang dus 57.5 cent netto. De verkoop prijs in de winkels is 80 cent., Er is dus een werkelijk prijsverschil van 22.5 ct. tusschen inkoop en verkoop. Dit be trekkelijk groote prijsverschil in de aan- aanleiding geworden dat bij de boeren clandestien boter zonder merken wordt gekocht tegen een hoogeren prijs dan 57.5 cent per pond, maar belang rijk lager dan de winkelprijs Van 80 cent. Brand. QVEZAND. Dinsdagmiddag brak al hier brand uit op den droogzolder bo ven de machinekamer van de klompen- fabriek van C. B„ door het spoedig han delen van eenige omwonenden en met een slang op de waterleiding was men den brand spoedig meester. Het dak van het gebouw liep eenige brandschade op en een partij afgewerkte klompen verbrandden. De oorzaak is onbekend, vermoede lijk vonken van een kaéhel. Verzekering dekt de schade, die even wel niet groot is. TERNEUZEN. Maandagavond is op de reede van Terneuzen het binnen schip „Strugle for life" tijdens den zwa- ren Ooster storm lek geworden. Schip per H. en zijn familie hadden reeds bij tijds het schip met de sloep verlaten. Het sfchip is in zinkenden toestand, doch behouden te Terneuzen binnengebracht. AARDENBURG. Tengevolge eener panne op den weg tusschen Sluis en Re- tranchement, was de post, die per auto gister alhier om 8 uur moet arriveeren, eerst om 10 h 15, het uur waarop de post weder moet vertrekken, gearri veerd. SLUIS. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 2819 personen (1652 m. én 1167 v. (Er werden in 1932 geboren 17 jongens en 14 meisjes; ves tigingen 173 m. en 66 v. pers. overleden 17 m. en 13 v. pers.; vertrokken 181 m. en 46 v. pers. (Bevolking einde' 1931: 2806 personen). Vergadering van Dinsdag 24 Januari. Overname Laagspanningsnet te Breskens. Thans laten wij de over dit punt ge voerde discussies volgen: De heer VAN '1 HOFF zegt, dat Ged. Staten sober zijn geweest en dat de Statenleden toch recht hebben op volledige toelichtwgen. Spr. heeft een en ander eens nagerekend en komt tot de conclusie, dat al had hij gaarne nog eenige toelichtingen in geheime zitting gehad, hij echter /al voer stemmen. De heer PAAP meent, dat het belang der provincie niet eischt dit net over te nemen. De P.Z E.M. levert toch reeds den stroom en hel gaat dus alleen om het net, maar dat kost alleen f 90.000 aan goodwill. Vervolgens f 30.000 voor het herstellen van het net, dat reeds f 50.000 kost, behalve den goodwill. De heer KODDE is door het alge meen verslag tot een beter inzicht in deze materie gekomen. Spr. zou nog willen weten of men ge durende de 10 jaar nog wel eenig voor deel ziet aan de levering van stroom aan Van Melle. Spr. is intusschen voor overname van het net. De heer KALLE meent, dat Van Mel le ook voordeel zal hebben van het nieuwe contract en daardoor den koop som nog grooter wordt. Spr. wil de good will van f 90.000 in 10 jaar betalen, dus f 9000 per jaar. De heer VAN DUSSELDORP geeft volkomen toe, dat Van Melle bij deze transactie goede winst zal maken; maar ook de P.Z.E.M. zou er niet toe overgaan als er in het algemeen geen voordeel voor haar aan zat. Het doel der P.Z.E.M. is Zeeland te electrificee- ren en daarbij niet alleen te letten op de wijze, waarop de menschen van elec- tricite't worden voorzien. Zij zijn goed met directe voorziening door de P.Z.E. M. Men kan zeggen, dat het duur is, maar dan wijst spr. op de geschiedenis met de Soc. Anonyme. Zeker zit er in iedere overname risico, maar tot nu toe zijn de berekeningen der directie goed uitgekomen. Spr. heeft zeer den indruk, dat het wel mogelijk zal zijn de f 90.000 in 10 jaar te betalen. De vraag over het al of niet betalen van winst op de levering aan Van Melle, meent spr. dat die winst er wel zal zijn. Spr. raadt af een amendement van den heer Kalle c.s. om het besluif op te nemen tot betalen der f 90.000 in 10 jaar, hoogtens kan men Ged. Staten vragen daartoe pogingen aan te wendpn. De heer KALLE zegt, dat men het voorstel ook naar Ged. Staten zou kun nen renvoyeeren voor nader overleg met Van Melle. De heer PAAP blijft er bij geen voor deel in de overname te zien. De heer MOELKER meent, dat men het ideaal in heel Zeeland bij de P.Z, E.M. zeer is genaderd, en de inwoners van Breskens er voordeel van zullen hebben. Spr. zal het voorstel steunen. De heer VAN DUIN verdedigt ook nader het idee van jaarlijksche termij nen, doch zal ook medegaan met een toezegging van nader overleg. De heer VAN DUSSELDORP zegt, nader vernomen te hebben van hen, die met Van Mel e onderhandelden, dat deze niet makkelijk tot dit systeem zal zijn te krijgen. De heer Van 't HOFF meent, dat men het voorstel ongewijzigd moet aannemen of anders de beslissing uitstellen. De heer DE MILLIANO wijst er op, dat een gewone koopmanszaak betreft; spr. heeft zoo dikwijls gezegd: „ik doe het niet", al wist hij direct het later toch te moeten toegeven. Spr. is voor uitstel. De heer ONDERDIJK had er niet over willen spreken, maar als dat amen dement niet definitief wordt opgenomen, zal Van Melle zeggen „jelui doen het toch." Het gaat echter om het alge meen be ang, en het betreft hier een bijzonder geval, omdat Van Melle nog geen concessie noodig had. De bewo ners zullen er belangrijk bij profiteeren. In dit geval moet men daarvoor een offer over hebben. De heer PAAP bepleit de mogelijk heid van naast Van Melle ook zelf stroom te gaan leveren te Breskens, maar verneemt bij interruptie van den heer Dieleman, dat er gemeentelijke concessie is. De heer KALLE hoopt, dat de ge meenten, die nog een eigen net hebben over te doen, op dezelfde wijze zullen behandeld worden. Spr. blijft bij den wensch van 10 jaarlijksche termijnen en handhaaft dit. Dit amendement wordt verworpen met 31 tegen 9 stemmen. Het voorstel wordt aangenomen met 34 tegen 6 st. Hierna wordt gepauzeerd. Middagvergadering. Afkoop tol. Nadat de afdeelingen te kwart over twee bijeen waren gekoen ter behande ling van het voorstel tot wijziging van het besluit tot afkoop van den tol op den weg St. KruisSt. Laureijns, her opent de VOORZITTER te kwart over drie de openbare vergadering. Uit het voorgelezen algemeen verslag ijkt, dat in de afdeelingen geen be zwaar was gemaakt tegen het voorstel, dat dan ook z.h.s. wordt aangenomen. Hierna gaat de vergadering op voor

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6