OE ROODE VULPENHOUDER BINNENLAND. WEET WAT U EET TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MÏDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 25 JANUARI 1933. No. 21. PADVINDERIJ. V. d. H. door A. W. v. E.v. R. LOONSVERLAGING BIJ HET SPOORWEGPERSONEEL. ZWENDEL MET BOUWCREDIETEN? TOENEMENDE WERKLOOSHEID. Wordt vervotgd.) Hoevelen J\eoben tiet wcord padvin der niet op ce 1 ppen, zonder zich re kenschap te kunnen geven, welke be- teekenis daaraan is te .echten; d-igeüjKS zien zij jcngens en meisjes in hun uit rusting vcorcijtrekken, zonder -ïcn een goed denkbeeld van het instituut der padvinderij te kunnen vormen. Teneinde een ge voor ichting te geven aan dezulken, zijn deze regelen geschre- ^Fet deel van de padvinderij is het verbreiden van het „spel van verken nen'' volgens de regelen van het „Boy- scouts internat onal Bureau", ter bevor dering van karakterarm ng, zedelijke en lichamelijke ontwikkeling. Onze padvindersorganisatie, waarvan liet beschermheerschap wordt bekleed door den Prins der Nederlanden, is als volgt samengesteld: a. Hoofdkwartier, bestaande uit den Raad der Neder andscbe padvindersver- eeniging met hoofdverkenner, bestuur en hoofdkwartierscommissarissen; b. districtscommissarissen met plaat selijke afdeelingen; c. troepen, verdeeld in Welpen, ver kenners en voortrekkers, welke troe pen onderafdeelnten vormen 1 de Vereeniging „de Nederlandsche Padvin ders." De leden der troepen zijn verplicht bij het aanvaarden hunner functie de volgende formaliteiten te vervullen: Een „welp" legt bij zijn instal atie de belofte af: „ik beloof mijn best te zullen doen de wet der welpenhorde te gehoorzamen en iederen dag een goede daad te doen." De welpenwet luidt: „de welp doet wat de oude wolf hem voorhoudt; een •welp is moedig en houdt vol." Een „verkenner" en „voortrekker" leggen bij hun installatie de padvinders- 'belofte af: „Op mijn eerewoord beloof ik ernstig te zu len trachten mijn plicht te doen, iedereen te helpen, waar ik kan en de padvinderswet te gehoorzamen." De padvinderswet luidt: I „Het woord van den padvinder is al tijd te vertrouwen, een padvinder is verdraagzaam, een broeder voor andere padvinders, ridderlijk, een dierenvriend, gehoorzaam, blijmoedig, spaarzaam en rein in gedachten, woord en daad." j De Leiders, Bestuursleden en Commis sarissen leggen bij hun installatie de volgende belofte af: 1 „Op n^ijn eerewoord beloof ik ernstig te zullen trachten mijn plicht te doen, anderen ten allen tijde te-helpen en te leven en te werken in den geest der padvinderswet." Iedere padvinder moet eenig re'igi- etse beginsel, onverschillig welk, erken- j nen en zijn godsdienstplichten nakomen; 'bestaat een troep uit personen van eenzelfde beginsel, dan kan de leider zelf leiding in de:e geven, is dit niet 't geval, dan worden de leden der troep wel aangemoedigd hunne plichten zelf te vervullen, doch moeten gezamenlijke txoepkerkgangen worden vermeden." Troepen en afdeelingen zijn verplicht voor hun eigen geldmiddelen zorg te dragen, de leden der troepen moeten 2eïf geld verdienen en mogen niet be delen voor hun eigen kas of voor eenig ander doel geld vragen. Alleen in geval van nationale rampen kan het Hoofdbestuur toestemming tot het inzamelen van gelden tot leniging van den daar door ontstanen nood ver- leenen. Iedere padvinderstroep bestaat uit patrouilles en heeft een troep eider met één assistent, terwijl iedere patrouille wordt gevormd door Verkenners, waar onder begrepen zijn de patrouilleleider en diens assistent. Voortrekkerspatrouilles vormen, al hoewel zij een e gen werkwijze hebben een deel van een ireep. Vo.r welpen, verkenners en voor trekkers zijn afzonderlijke uitvoerende rangen vastgesteld, terwijl door hei nocidkwartier op voorstel van het z.i- deelinf'soestuur in bepaa de gevallet, eererangen kunnen worden veneend. Tene.nde tot een hoogeren rang tc werden bevorderd moet men voldoen aan voorgeschreven leeftijdsgrenzen, diensttijd en aan öepaalde vereischten, omschreven in de „rege.s voor kei spel van verkennen." Verkenners, voortrekkers en hunne leiders dragen, in uniform zijnde, de padvinderslehe, welpen en hun leiders den „wolvenkap." Iedere padvinder draagt het padv'n- dersinsigne der „Nederlandsche Pad- vindersvereeniging", de lelie met 't onderschrift „Waakt", buiten uniform het .elieknoopgatsinsigne; bovendien worden voor a'le rangen speciale ken- teekenen gedragen. Ter liandi aving van interne troep aangelegenheden dient een eereraad bestaande uit patrouilleleiders, terwijl een trcepraad alle loopende zaken be handelt. De rangorde der Welpen is als volgt: Teerpoot, 1 ster welp, 2 ster welp, helper gids en grijsboer; die der ver kenners: nieuwe ing, verkenner 2e klas se, verkenner le klasse, kroonverken- ner, assistent-patrouilleleider, patrouil le eider, senior-patrouilleleider; die der voortrekkers: voortrekker, voortrekker le klas, kroon-voortrekker, assistent voortrekker, patrouilleleider en senior- vorrtrekker-patrouilleleider. Het Bestuür van de Nederlandsche padvindersvereeniging stelt den troep leider of hopman aan, die beslist over toelanting van verkenners en voortrek kers, dezelve schorst of ontslaat, in 't aafste geval met beroep op den Dis trictcommissaris. j Be troepleider van een waterpadvin- derstroep heet schipper en de voortrek ker daarvan ou-baas. Naast de genoemde uitvoerende ran gen kent de padvinderij ook met-uitvoe rende rangen; iedere plaatse ijke afdee- ling heeft namelijk het recht m over'°<s met den Districtscommissaris, bepaalde personen in deze te benoemen als: neip- ster, troepdokter voor het geven van onderricht in hygiëne en eerste hulp bij ongelukken, troepgeestelijke voor het geven van godsdienstonderwijs, instruc teur voor het aanleeren van vaardigheid in het spel van verkennen en beoor- deelaar, ter beoordeeling van onder werpen, de padvinderij betreffende. Het bovenstaande geeft in korte trek ken het doel en streven der padvinderij W"eer, en meermalen gaven de leden dier organisatie blijk de wetten, waar onder zij leven, door hu p te bieden, als deze werd verzocht, behoorlijk na te leven. Middelburg, 23 Januari '33. -Ik zag laatst bijna 'n ongeluk gebeuren aajz den anderen kant van het dorp", vertelde Fayre gezellig. „Een groote auto, die te vlug den hoek om kwam, reed bijna een kar omver. Ik sta ver baasd, dat de voerman hem niet heeft aangeklaagd." j „Reed te vlug door, denk ik. Zoo doen ze. Ze zijn erg moeilijk te vangen." j „De auto reed te vlug om het nummer op te kunnen nemen. Maar de kar zou ik wel herkennen. Je ziet tegenwoordig niét veel schimmels meer." Het gelaat van den ouden man drukte plotseling de spreekwoorde ijke nieuws gierigheid van den dorpeling uit. „Dat zal de kar van George Stur- rpek zijn geweest, denk ik. Er zijn hier in den omtrek niet veel schimmels, zoo als u zegt. Of 't kan ook die van mr. Giles zijn, de boer ginds bij Grantley. Hij heeft een witte merriu. ,Het zou wat moois zijn als haar wat overkomen was!" „Je zult de meesje paarden hier in de buurt wel kennen, <Jenk ik?" merkte Fayre op, „in aanmerking genomen waar je woont." De oude man grinnikte. „Ik heb altijd van paarden gehouden. Ze hebben allemaal een bepaalden dag waarop ze naar "den hoefsmid daarginds worden gebracht U zou niét gelooven. Over het na de onderhandelingen tus- schen spoorwegdirectie en personeel- raad tenslotte door de directie gefor muleerde voorstel, bedoeld om te tre den in de oorspronkelijk aangekondigde nieuwe loonsverlaging van 5 pet., stelde de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel het standpunt in een Dinsdag gehouden congres te Utrecht, vast. Zoo goed als alle afdeelingen met spoorwegpersoneel waren vertegenwoor digd. Na breedvoerige besprekingen, hoe gauw ik het merk, als er een ont breekt. Die twee witte zie ik gerege d, de merrie 's Maandags en het andere paard 's Zaterdags." „Dan zul je er dus morgen weer een zien," zei Fayre opgeruimd. „Zaterdagmorgen komt hij, zoo geregeld als een uurwerk. George is de eenige vrachtrijder, en hij brengt het oude paard weg, voorda thij gaat eten," Fayre betaalde de knijpers en ging, zeer voldaan over het begin van zijn onderzoek, den winkel uit. De storm van plagerijen, die over hem uitbrak, toen hij, vuurrood en buiten adem, bijna een uur later den rijweg van Staveley oppeddelde, verstoorde zijn gelijkmatig humeur niet. Hij zei, dat hij lichaamsbe weging noodig had en lord Staveley merkte scherpzinnig op, dat hij die dan ook wel scheen te krijgen. Den volgenden morgen was hij in elk geval erg stijf, en het vereischte een kloek besluit, om pijnlijk als hij was, zijn fiets weer uit de garage te halen, en op het zadel te klimmen. Hij werd echter beloond, want Maart eindigde mooi en de lucht was zoo zacht als in de lente Terwijl hij op zijn gemak de lange helling naar Keys af freewheelde, trof hem voor de zooveelste maal de schoonheid van zijn vaderland en be treurde hij de lange jaren, die hij in de tropen had doorgebracht. Aanhet eind van den weg, die naar de smederij voerde, sloeg hij af en stapte met zijn rijwiel aan zijn hand, langzaam waarbij sterk den nadruk werd gelegd op de omstandigheid dat de loonen van het personeel thans in voldoende mate z.jn verlaagd, en de arbeidsvoorwaarden reeds ernstig zijn benadeeld, met weike opvatting zich a'le afgevaardigden ac toord verklaarden, werd tenslotte, ge- den de bestaande omstandigheden, het :dvies van het Hoofdbestuur, tot aan vaarding der voorliggende voorstellen net groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Voor het advies van het Hoofdbestuur werden uitgebracht 1095 stemmen, er tegen 327, terwijl 18 stem men blanco werden uitgebracht. BELGIE EN CONTINGENTEERING. i Naar wij op gezag van de „Indépen- 1 dance Ee^e" gemeld hebben, gro,eit in gezaghebbende kringen te Brussel bet kesef dat de handel met het buiten land bevrijd d'ent ie werden van de al te knelende banden der contingen- teermg en dat men hoe eer hce beter j terug dient te keeren tot den vrijhandel, aldus meldt de Brusse scbe corresp. van het Hbld. Het schijnt nu, afgaande op stellige geruchten die in politieke kringen de ronde doen, dat deze beginnende frents- verandering vooral te danken is aan 't initiatief van den nieuwen minister van nijverheid en arbeid, den heer Van Isac- ker, die na zorgvuldig onderzoek van 't voor en tegen tot de conclusie heet te zijn gekomen dat de contingenteering van de invoer zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen. De Minister zou in principe bereid zijn het tegenwoordige stelsel, dat ook voor Nederland zoo onaangename gevol gen heeft, af te schaffen en terug te Keeren tot den vrijhandel. Men zegt dat hij het be'ang zoowel van de Belgische producenten als van de consumenten en vooral van den staat zeer gediend acht door een verhooging van verschillende invoerrechten. I Mocht deze informatie juist blijken te zijn, dan staan wij dus aan den voor avond van een fundamenteele wijziging in de Belgische handelspolitiek. Slechts zouden wi; ervoer willen waarschuwen de in dit verband gebezigde uitdrukking „aan den vooravond" niet al te letter lijk op te vatten. Het zal vermoedelijk nog we geruimen tijd duren voor en aleer het ccntingenteeringsstelsel defi nitief verdwijnt, want ook in België ple gen de ambtelijke molens langzaam te malen, aldus de correspondent. De Maastrichtsche correspondent der Maasbode meldt dat sedert lang in een der provincial bladen een advertentie de aandacht trok, waarin een zich noe mende Comm. vennootschap voor bouw- crediet hypotheek tegen zeer eoiiGnte voorwaarden gelden aanbood. De Com manditaire vennootschap zou te Heer bij Maastricht gevestigd zijn. Gegadigden kregen cp hunne aanvra ge een fraai bericht toegezonden, dat zij voor crediet in aanmerking kwamen, hun zaak was in studie genomen en zoo meer en tegen overmaking van een be drag varieerend tusschen 100 en 200 gulden voor vergoeding van eerste kos ten, rente en eerste aflossing zou het gevraagde crediet binnen enkele dagen worden verstrekt. De gegadigden gaven hun honderd gul dens, doch werden in hun blijde ver wachtingen teleurgesteld. Meestal hoor den zij niets meer. De talrijke klachten der laatste weken hieromtrent, waren voor de Maastricht sche politie reden om in te grijpen en zoo werd Maandag een drietal Duit- schers, woonachtig te Aken, gearres teerd. De te Heer „gevestigde" vennootschap bleek voorloopig slechts een adres te zijn, waar de heeren hun brieven en naar de deur. Hier bleef hij staan en voegde zich bij een troepje leegloopers, die naar het werk der smeden stonden te kijken. Intusschen bleef hij naar den schimmel uitkijken. I Hij had er zoowat tien minuten ge staan, toen 't dier den hoek om kwam, voorgeleid door een langen .mageren, gebruinden arbeider. Fayre merkte met voldoening op, dat hij niet tot dat trage, zware soert menschen behoorde, zooals verder in het zuiden zooveel zijn. Hij was een echte zoon van het noorden met de verstandige grijze oogen en de lange bovenlip van zijn ras. Fayre ging op zij, om hem voorbij té laten. I „Jou heb ik al eens meer gezien, oude jongen", merkte hij vergenoegd op, zich naar het paard wendend. De voerman keerde zich om en nam hem zwijgend op. „Het was te donker en ik kon hem niet goed zien", ging Fayre nu tot den voerman voort. „Maar hij lijkt sprekend op 't paard, dat ik zoowat een week ge leden op den weg naar Whitbury zag, dat weet ik wel. Er is hier een chauf feur in de buurt, wien het rijden verbo den moest worden!" De voerman werd donkerrood onder zijn bruine huid. „Het was niet iemand uit deze buurt, anders had hij er wel nader van gehoord. Het was zoo'n verwenschte vreemdeling. Ik ken de auto's in de buurt heel goed, Hij moest opgehangen worden, om zóó postwisse's lieten aankomen en dez- vervolgens afhaalden. Omtrent de hun ten dienste staand gelden voor het vorleenen van credie ten bleven de heeren tot dusver elk am woord schuldig. Van enkele gedupeerden vernam he' blad de bovenstaande bijzonderheden. Het departement van B'nnenlandsché Zaken heeft aan alle gemeenten ver zocht in de eerste week van Januari 1933 op te geven hoeveel geheel en ge deeltehjk werkloozen op 31 Dec, 19 i9 als werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling (inclu- siei het aanval te wertcges teuten bij de werkverschaffingen) waren ingeschre ven. Bij het samenstellen van het over zicht zijn gegevens ontvangen van 103i gemeenten met 7.841.842 inwoners. L die gemeenten sionden op 31 Dec. '32 ingeschreven 365.671 geheel werkloo zen en 21.839 gedeeltelijk werkloozen. Van 24 gemeenten met 78.546 inwo ners waren nog geen gegevens binnen gekomen. Op 26 Nov. 1932 stonden hij 1060 ge meenten met 7.851.287 inwoners inge- j.arevfcü jio.Ozj ^eueel wertuoozen en .9. loi geaeeneiijK werkloozeu. LE SHAKING TE IJMUIÖLn. De staking te IJmuiden duurt voort, jmsd.^m ua-ig beierde de t„maide ie- .eracie een vergaaermg met oe staken de zeelieden. Lit was de eerste maal dat alle trawlers binnen waren en de oij 't conflict betrokken zeebeden voltallig bijeenkwamen. Le vergadering was door ongeveer 700 zeevisscners bezocht. Met atgeinee- ne stemmen werd besloten de op 2 Ja nuari ingezette staking met kracht voort te zetten. Op 65-jarigen !eeftijd oyerleed te Jauheim, waar hij genezing zocht voor .en hartkwa-1, de heer J. F. Wegener, iirecteur der Nieuwe Apeldoornsche Jourant" te Apeldoorn. In de g oote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam had Dins- aag~vond een groote herdenking p.aats van wijlen kardinaal W. van Kosoum, weike was Georganiseerd door de ver eeniging „Katholiek /unsterd-m Laat dit nu eens goed tot U doordringen: „Weet wat U eet". Blue Band wordt bereid uit de allerbeste grondstoffen - 25% allerfijnste roomboter met 75% Blue Band - volgens een onge- ëvenaard karnproces. De Blue Band-fabrieken staan steeds voor 3 iedereen ter bezichtiging open. Gij kunt daar met eigen oogen aanschouwen hoe Blue Band wordt bereid en met welke buiten- S gewone zindelijkheid alles wordt behandeld. Zegt U dit niets? Stel altijd Uw ontbijt, Uw koffietafel en Uw maaltijden onder de be- schermingvan het Biue Band-meisje! Een verstandige huisvrouw heeft Jv Cts. per altijcf Blue Band in huis! Zij weet immers - bij ondervinding - dat i z'i niets beters kan koopen. In die huishoudingen is Blue Band 12 pondspakje moeders rechterhand! Koop uitsluitend Blue Band - niets anders! ''ERSCH GEKARND MET 25 0/0 ALLERFiJNSTE ROOMBOTER ONOER RIJKSCONTROLE (Ingez. Med.) dien hoek om te komen, dat moest hij!" Fayre knikte. „ueiukk.g voor mij was ik nog niet bij de bocht," zei hij. „Ik liep langzaam, anders had bij me waarschijnlijk omver gereden. Je hebt zijn nummer zeker niet kunnen opnemen? Zoo'n kerel moest er van langs krijgen!" „Ik zag er een gedeelte van", ant woordde de man grimmig, „maar hij was te gauw weg om het heele nummer op +e npmen. Y071 zag ik, maar de rest zag ik niet. Zeker een van die kerels van (_arusle „Heeft hij je erg geraakt? Ik was te ver af, om het goed te zien in het don ker, maar het kwam mij voor dat hij je flink aanreed." „Het was niet zijn schuld, dat we er nog zoo goed afkwamen. Hij nam een grooten splinter van den achterkant van mijn wagen af. Ik wed, dat die nog in zijn spatbord steekt. „Dat kan dan als bewijs dienen, als je he weer ziet. Vooral als er nog wat van de verf aanzat. „Nou! Hij zal een heele streep rood hebben! Maar ik zal hem wel nooit meer zien. Hij was zeker den verkeer den weg ingeslagen en moest omkee- ren, en haastte zich om den verloren tijd ;n te ha'en. Zoo verklaar ik het." „Dat zal het zijn. Als ik hem ergens zie, zal ik je waarschuwen. Hij reed ■'elf, is het niet? Of was er een chauf feur bij" „Neen, hij zat alleen in de auto. U kunt Joe Woodley altijd bij mr. Stur- rock vinden, en het zal mij plezier doen van hem te hooren. Hij beschadigde niet veel, dat moet ik zeggen, maar dat was zijn schuld niet, en ik zou hem graag eens onder handen nemen. Ik reed aan den goeden kant, dat kan hij niet ont kennen." De man liep met het paard dé sme derij in en Fayre zocht zijn rijwiel weer op en vervolgde zijn weg naar Whitbu ry, Hij hi-d niet durven hopen, dat zijn onderzoekingen zoo'n bevredigenden uitslag zouden hebben en veralngde er naar, Grey te spreken en verslag uit te brengen. Dat de voerman, al was het m-ar een gedee'.te van het nummer, had gezien, was een onverwacht buitenkans je. Dat en een beschadigd spatbord, waarschijnlijk met een veeg roode verf er op, was alles, waarvan zij konden uit gaan maar het was tenminste iets. Was miss Allen maar intiemer geweest met de vrienden van haar zuster! Fayre voelde, dat het geheel nutte'oos zou zijn, zich tot haar te wenden, maar toege vend aan een oogenblikkelijke opwel ling, verliet hij den hoofdweg en sloeg den hoek om, den weg op, die naar Greycross leidde. Weer diende hem het ge'uk, want een eindje verder haalde hij miss Allen in, terwijl zij stevig voort stapte, klaarblijkelijk op weg naar huis om te lunchen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5