T@§m ruwe huid INGEZONDEN STOKKEN, Dili» NIEUWS. e HERINNERINGEN brieven): P. van S., 28 jaar, Krabbendij- ke, J. M., 43 jaar, te Oudelande, J. S., 62 jaar te Ovezande, J. T.f te Hoede- kenskerke, K. van B., 36 jaar te Krab- bendijke allen bode en vrachtrijder voor ieder bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, behalve de straf, J 2.50 sub's. 1 d.h.j verduistering: C. J. V., 31 jaar arbei der te Zierikzee, 2 maanden gevang., voorw. pr. 2 jaar; overtreding woonwagenwet: J. A. 23 jaar, koopman in een woonwagen, zonder vaste woonplaats, vonnis van den kantonrechter vernietigd ten op zichte van de straf f5 of 5 d. h.: overtreding Invaliditeitswet: W. P., 36 jaar, slager, Wissenkerke, bevesti- g'ng van het vonnis van den kanton- - rechter, behalve de straf f 15 of 5 d. h.; overtreding Ongevallenwet: W. P.: voornoemd, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, behalve de straf, f 10 of 5 d. h. Kantongerecht te Middelburg. In de zitting van 18 Jan. heeft de Kantonrechter veroordeeld wegens: met een motorrijtuig rechts niet de voorrang laten: P. P. te Koudekerke, f 10 b. s. 10 d. h., met toewijzing der civiele vordering van J. Jobse, to: een bedrag van f 17.70; I. de K., te N. en St. Joosland, f 3 b. s. 3 d. h.; met een voertuig niet behoorlijk uit wijken naar links bij het inhalen van een voertuig: M. v. d. E., te Middelburg, f 25 b. s. 10 d. h.; niet een motorrijtuig, niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegenko men van een voertuig en linkerzijde van den weg houden: H. W. K. H. S., te Vlissingen, f 25 b. s. 10 d. h.; met een motorrijtuig niet de rechter zijde van den weg houden in een bocht: J. S. te Koudekerke, f 10 b. s. 5 d. h.; met motorrijtuig zonder rood achter licht en zonder behoorlijk zichtbaar nummer met lettr: W. J, O. te Rotter dam, f 2 b. plus f 1 b. s. 2 d, h. en 1 d. h.; met een motorrijtuig rijden zonder sp;egel: F. G., te Serooskerke, f 3 b. s. 3 d. h.; met een ingeschreven aanhangwagen een weg rijden, met een lading die meer dan 2 M. buiten de achterzijde van den aanhangwagen reikt: J. G. te Middel burg, f 5 b. s. s. 5 d. h.; met een rijwiel zonder rem rijden: E. P. huisvrouw P. de B. te Koudekerke, f 5 b. s. 5 d. h.; met 'n rijwiel zonder licht en zonder m achterlicht: P. M. te Vlissingen, C. J. te 3iggekerke ieder f2 b. s. 2 d. h.; W. K te Koudekerke f 0.50 b. s. 1 h.; A. D. te Gapinge f 5 b. s. 5 d. h.; met een rijwiel rijden onder zoodani gen invloed van het gebruik van alco- houdenden drank, dat men niet in staa moet worden geacht het rijwiel naai behooren te besturen: A. D. te Gapinge f20 b. s. 10 d. h.; een valschen naam opgeven, twee maal gepleegd: A, D. te Gapinge, 2 m. f 15 b. s. 2 m. 5 d. h.; met een voertu'g rijden zonder licht' H. V., W. T. beiden te Middelburg bei den f 5 b. s. 5 d. h.; straatschenderij: Ch. W. H. te Vlis singen: berisping; op den openbaren weg een trekdier 'aten staan, zonder de noodige voor zorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen: J. B. te Middelburg: f 5 b. s. 5 d. h.; rumoer verwekken waardoor de nachtrust kan worden verstoord: J. A. G. te Middelburg f 15 b. s. 15 d. h.; openbare dronkenschap: M. v, d, E. te Middelburg f 15 b. s. 15 d. h.; vee laten loopen op grond die bezaaid is, tweemaal gepleegd: A. A. te Kou dekerke 2 m. f 3 b, s. 2 m. 3 d. h.; zich met lijmtakken bevinden in het veld buiten openbare wegen en voet paden: H. P. W. te Middelburg, f 10 b. s. 10 d, h., verbeurdverklaring en ver nietiging van de lijmtakken; een verbod bij de Vuurwapenwet ge steld overtreden (art. -6); C. de J. te Middelburg f 300 b. s. 30 d. h.; art. 4 der Vuurwapenwet overtreden: C. de J. te Middelburg f50 b. s. 5 d. h.; met een voertuig met grootere snel heid dan die van een voetganger over de bruggen van een rijkskanaal rijden: M. v. d. E te Middelburg 5 b. s. 5 d.h.; te Middelburg wateren buiten de bakken: L. K. te Middelburg f 3 b. s. 3 d. h. Tot de doodstraf veroordeeld. Het vonnis van den Landraad te Ba tavia van 7 December j.l., waarbij de moordenaar van mevr. Rijkhof tot le venslange gevangenisstraf werd veroor deeld, is door een vonnis van den Raad van Justitie te Batavia d.d. 13 dezer ge wijzigd. Beklaagde is thans tot de dood straf veroordeeld. De aanslag op agent Baas. Naar de Maasbode verneemt zal op Donderdag 9 Februari a.s. door de Haagsche Rechtbank worden behan- eld, de strafzaak tegen den thans ge detineerden communist v. B., verdach an doodslag gepleegd, op 20 Septem- )er van het vorige iaar op acn igent Baas, op de Heerengracht te Den Haag. Valsche Rijksdaalders. In hooger beroep hebben voor het ge- -echtshof te Den Haag terecht gestat de 31-jarige koperslager J. L. van B. n de o9-jarige juffrouw F. W. J. h., beiden gedetineerd, die bij vonnis vat Ie rechtbank te Rotterdam op 29 Sep tember 1932 zijn veroordeeld resp. tot vijf jaren en een jaar gevangenisstraf we- jens het vervaardigen en uitgeven var, va sche rijksdaalders. De advocaat-generaal concludeerde tot vernietiging van het vonnis der recht bank om formeele redenen en tot ver oordeeling van de beide verdachten tot dezelfde straffen. De beide verdedigers betoogden dat de getuigenverklaringen grootendeels afkomstig waren van de medeverdachten en dat er ten deze genoegzaam twijfel bestond om de schuld vast te stellen. Het (Hof zal 1 Februari a.s. arrest wijzen. BRAND TE KAPELLE. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het bericht in uw blad van 19-1 '33 betreffende den brand op de Jamfabriek te Kapelle verzoek ik namens de brandweerdirectie U beleefd een plaatsje in uw blad. Uw bericht gaf n.l. den inlruk, dat er ongeveer een uur noodig is geweest, eer de brandweer ter plaatse was. Nadat de Gen. Brandmeester gewaar schuwd WbS, zijn de bedieningsman schappen met het materiaal per vracht auto naar den brand vervoerd. Op deze manier w«s het mogelijk, dat reeds bin nen 20 minuten na deze waarschuwing water werd gegeven. Het personeel, hoewel niet vrijwillig, gaf onmiddellijk de meest mogelijke me de werking, en de goede stemming bleef er ook den geheelen kouden nacht in, al ontbrak het hen dan ook nog steeds aan ook m-ar de minste brandweerklee- ding zooals leergoed en handschoenen voor de pijpvoerders enz, 's De directie begrijpt heel goed dat de ze vergissing alleen berust op een cn uiste miormatie en neemt U dat ooi. .liet kwalijk, maar zij achtte het toef ^ewenscht de m-nschappen van dier jiaam te zuiveren door U te verzoeker leze regelen te plaatsen. Een openlijke erkenning van hun diensten mogen zi, hier te Kapelle wel eens hebben. M. de Red,, U dankend voor de plaatsruimte, teeken ik, Namens de directie van de Brand weer te KapeFe J. A, Mol, Secr. rfyr' "Prijs tfan 20-9O efo, flngez. Med er»tsfcrïï*6WS*a'ïe PRINSES JULIANA OP DE SCHAATS. Zaterdagmorgen heeft Prinses Juliana een wak door het ijs gezakt en ver- Haagsche IJsclub op den Bezuidenhout- schenweg. In het gezelschap van eenige vriendinnen en kennissen bleek de Prin ses zich best te amuseeren. De omstandigheden waren dan ook zeer gunstig; het ijs was goed, de wind niet te sterk en het was prachtig, zon nig weer. Het echtpaar Van der Leeuw dat Zondagmiddag nabij Vienne, ten Zuiden van Lyon, tengevolge van de zware te genwinden en de invallende duisternis, een noodlanding heeft moeten maken, had in verband met moeilijkheden met den magneet, eerst om 14 h 15 van Mar seille kunnen starten. DE BRAND AAN DEN MIDDEN STEIGER. Zaterdagmiddag is, per soneel van de afdeeling brandblusch- middelen op last van de bouwpolitie be gonnen enkele muren van 't door brand verwoestte complex gebouwen aan den Middensteiger te Rotterdam, die gevaar opleverden, te sloopen. Te'kens braken er werktuigen en lij nen en op een gegeven moment lag een troep van veertien man door het bre ken van een lijn achterover op den g-ond. Het w~s aanvankelijk de bedoe ling den 30 meter langen scheidingsmuur tusschen de panden van laatstgenoemd pand omver te halen, doch alle pogin gen daartoe mislukten Na heel w„t moeite kwam tenslotte de muur over een lengte van drie me ter omver. Zaterdagmorgen is onder' de puinhoo- pen van het pakhuis der firma Koch het uur weer even opgelaaid vermoedelijk lengevo'ge v-n het feit, dat enkele ba len tabak zijn gaen broeien. Met één straal op de waterleiding is liet begin van brand gebluscht. Naar de „Maasb." verneemt wordt 'n gedeele van de tabak, die niet van het vuur te lijden heeft gehad, gedroogd. Hoewel sterk in kwaliteit verminderd zal ze dan waarschijnlijk toch nog voor het verbruik geschikt zijn. DOOR EEN LOCOMOTIEF GEGRE PEN. Zaterdagmorgen wilde^ de 19- jarige N. T. wisselwachter en hulpma- rhinist bij de kanaalwerken te E 1 s 1 o o den hefboom van den wissel overhalen voor een naderende locomotief. De jon geman gleed echter uit en viel op de rails, waar hij door de locomotief werd gegrepen, vóór de mach nist kon stop pen. De ongelukkige kreeg de wielen over zich heen en werd totaal vermor zeld, VERMORZELD IN EEN ZANDGRIJ- PER. Zaterdag woei aan de graafwer ken aan het Julianakanaal te E 1 s 1 o o de pet van een 18-jarigen arbeider af. Terwijl de jongen het hoofddeksel ach terna ging, werd hij naar het Volk me dt gegrepen door den grijper van een zandtransporteur. Zijn lichaam werd letterlijk in stukken geknepen. GREN SB ANDIETEN GEKNIPT. Naar de Msb. verneemt is de mare chaussee van V e n 1 o in samenwerking met die van Oldenzaal en de Duitsche grenspolitie erin geslaagd te Bocholtz (Duitschland) de langgezochte bende te" arresteeren, d.e sedert eenige maanden het NederlandschDuitsche grensgebied onveilig maakte door diefstallen, inbra ken en roofovervallen. De gearresteerden zijn de 35-jarige A. G... de 36- jarige K. S., de 25-jarige S. v. G., en de 38-jarige E. S., allen uit door P. LINDENBERGH, te Wemeldinge. Het voorgetande was toepasselijk op Zeeland, in het bijzonder op Zuid-Beveland, waartoe ook We meldinge behoort. Er is ook nog wel iets op te merken van hetgeen dit dorp onderscheidt van de andere Zuid-Bevelandsche dorpen; waarbij men moet aanmerken, dat Wemeldinge een echt dorp van het Goesche land is en dat al wat van Zuid- Beveland gezegd is, ook voor dit oude dorp kan geiden. In de middeleeuwen was het dorp een eiland, door de Wemelling Ee, de Zwake en nog een paar stroompjes afgesloten en gescheiden van Ierseke, Kapelle en Kattendijke en door een zijstroom der Qosterschelde van het eiland Stormezand, dat later verdwenen is evenals de schorren en de polders Siehuit ten Westen en Nieuwland ten Oosten van het dorp. Het dorp zooals wij het nu kennen is niet onder water geweest, voor zoover op te spo ren is. De Wemellinge Ee waar het dorp, dat vroeger Wemellinge heette, zijn naam aan te danken heeft, was een smal en zeer krom watertje waar het water door wemelde, misschien wemelde het ook van visechen. Het was voor de scheepvaart van weinig beteekenis wegens geringe diepte. Wanneer wij nu onze Oosterschelde bekijken, kunnen wij ons moeilijk voorstellen, dat zij ons zooveel ontnomen heeft. Tegenover deze verliezen staat, dat de stroomen zijn verzand en opgeslibd, zoodat moeilijk is aan te wijzen waar zij geweest zijn, hoewel de loop der watergangen wel eenige aanwijzing geeft. Door de verandering werd er wat bouwland gewonnen en was ons dorp niet meer zoo eng opgesloten. Er was een betere verbinding met de andere dorpen en in den loop des tijds kwam een groot deel van het Oost-Ambacht van Kapelle bij Wemeldinge, al- 'kans het werd van Wemeldinge uit beboerd. Tot voor ruim een eeuw was er een vrij goede haven aan de Schelde bij Stelhoeve, die voor de omgeving van beteekenis was; tot een oever- atschuiving een betere haven maakte, die „de Val" genoemd werd. In mijn jeugd ging daar heel wat f135; .Tp gewone wandeling was naar „de Val" om te kijken naar de schepen. Het is voorgevallen, dat er vijf tjalken tegelijk lagen om vlas te laden voor Holland Vooral vlas werd er verscheept, ook de beurtschipper was er tehuis. Deze vervoerde toen bijna alles wat er aan landbouwproducten en kip peneieren te veel was naar Rotterdam en Dor drecht. Koolzaad ging bijna uitsluitend naar Dor drecht. Zoo nu en dan kwam er een turfschip en eenmaal per jaar een schip met boerenmatten; vóór mijn tijd kwam er ook wel eens een potteschuit met aardewerk. De groote Keizer Napoleon is in 1811 hier ge land; de Keizerin vergezelde hem. In den Franschen tijd zijn van hier veel gezonde, gewonde en zieke soldaten ingescheept naar Gorishoek. De gewonden en zieken bleven gewoonlijk een korten tijd op het Ambachtsheerlijke buitenverblijf .Xandzicht", dat iTyoor armhuis is ingericht. Door dijkvallen, oeverafschuivingen en doorbra af"' ®n,meer nog door voorzorg, zijn er in den loop - dijden inlagen aangelegd, waarschijnlijk eerst voor Mormerande, vervolgens voor den Kouden- V.TatrSp,° der.en later het Nieuwedijkje voor den v erderfpolder. In 1878 kwam de laatste inlaag van den Stormerandpolder tot Kattendijke, uit vrees) voor afschuiving van den zeedijk, die op de kruiR een scheur vertoonde. In vroegeren tijd zijn ook hier vloedbergen opge worpen. Een er van, ter hoogte van 12 meter, be^ staat nog. 't Is voor ons vlakke land een flinke) hoogte en hij wordt dan ook een weinig overdreven de Berg genoemd. Op een anderen, dicht bij de eerste, is na afvlak king de kerk gebouwd en ongeveer honderd meter Noordwaarts was er een derde bij de hofstede „de Burg", waarvan ik het laatste restant nog gezien heb. De grond er van was van tijd tot tijd ver-, minderd door vervoer naar het bouwland voor grondverbetering. Ook was er veel Burgaarde, zoo noemde men de aarde van den heuvel, weggehaald om te dienen als metselspecie. Het was geen beste mortel, maar de voegen werden aangevuld met goede specie. De muren van Zeeuwsche moppen waren op die wijze nog wel duurzaam en het was goedkoop. Er zijn hier veel huizen alzoo opge bouwd en er zijn er nog van aan te wijzen. Ook dicht bij de Zwaaksche vate heb ik het overblijfsel gezien van een terp, men meende, dat ze kleiner was geweest dan de anderen. Ook het dorp is op een lange opgeworpen hoogte gebouwd. Omdat deze dijkvormige verhooging zoo geschikt was, is het dorp daar tot uitbreiding geko men op eenigen afstand van de kerk, wat elders zeer weinig voorkomt Van de oude gebouwen, het is reeds opgemerkt, waren de muren opgetrokken van Zeeuwsche mop pen. Zij kwamen van de steenovens in de Moer, waar op sommige plaatsen taaie klei werd gegra ven, waaruit de steen gevormd werd en soms vlak er bij was er derry voor de ovens te stoken en den steen te bakken. De moppen waren groot van stuk en niet extra hard; maar toch hebben ze de eeuwen verduurd. Van de middeleeuwen komen wij nog niet veel te weten, maar toch iets. Waar nu het perceel bouwland ligt dat Sint Jans hof heet, stond, omringd door een gracht, het kasteel althans het verhlijf van de Sint Jansheeren, opvolgers van de Tempeliers of Johanniterridders. Zij maakten het Hooge Pad om droogvoets in het Klooster aan den Monnikendijk te komen. Verder is er weinig van hen bekend, hun overgebleven gebeente komt wel eens voor den dag bij het graven in genoemd bouwland. Ook was er een huis, een opvoedingsgesticht voor adellijke Jonkvrouwen. De Jonkvrouwen zijn er niet meer; ook het gesticht verdween en wij weten niet waar het gestaan heeft. Voorts wijzen de namen van tiendhoeken en die van de hoeken op den overlooper, op huizen en woningen, die hier vroeger stonden, als het Blauw huis, waar de Hoviën woonden en nog anderen, maar het is onvoldoende om onze weetgierigheid te bevredigen. Komende aan het jongere verleden, vinden wij wel de namen van toen levenden, maar van hun doen en laten is zoo goed als niets opgeteekend.. Wij konden zelfs geen lijst van de elkaar opvol gende schouten maken, alleen vonden wij in eenige kerkbijbe's het volgende versje: Heer Schout de Vlieger geeft Deze fraaie Bijbelboeken, Om Gods Woord daarin te zoeken, Dat Naam en Daad lang leeft. Er zijn een paar overleveringen, maar of er iets van waar is, blijft onzeker, en zoo er waarheid aan ten grondslag ligt, weten wij toch nog weinig. Het zwaard van den grooten Spaanschen leger aanvoerder Mondragon zou als windwijzer op den toren hebben gediend, doch na door roest verteerd te zijn, is het vervangen door een haan, die den kop tegen den wind houdt. Die van Sint Maartensdijk zijn in een schuitje de Schelde overgestoken en hebben ons klokkespel mede naar huis genomen. Dit klinkt waarschijnlijk, want Sint Maartensdijk heeft nog steeds een klok kespel en Wemeldinge heeft er geen en 't ligt te ver weg om er iets van te genieten. Van de twisten in het laatst der 18de eeuw tus schen Oranjeklanten en Patriotten, ook Heeren ge noemd, weten wij, dat ze ook hier bestonden en dat ook hier om den vrijheidsboom is gedanst. De boeren waren meest Patriotten en de boerenknech ten Oranjegezind. Toch schijnen er hier geen ern stige botsingen te zijn geweest. De jongelui tooiden zich overvloedig met oranjelinten en goudsbloemen en de Patriotten duldden geen gele bloemen in hun tuin, maar dat belette "niet, dat de knechten hun land bewerkten en alles liep, voor zooveel wij kun nen nagaan, met een sisser af. De vrouwen en meisjes stonden buiten de partijen. In de volgende jaren was door elkander kort vol gende politieke en maatschappelijke veranderingen de toestand zeer verschillend. Er waren tijden dat de boer geld verdiende en de welvaart toenam, en kort daarop keerde de kans weer erg tegen. Bij het toenemen der welvaart steeg de prijs van den grond tot 400 per Blooisch gemet, voor dien tijd een buitengewoon hoogen prijs en twee jaar later was de prijs gedaald tot de helft om vervolgens gedurende eenigen tijd het land onverkoopbaar te doen worden. Er kwamen inkwartieringen van sol daten, achtereenvolgens Hollanders, Engelschen met Bergschotten, Russische kozakken en Franschen, Al deze bezettingen waren lastig. Men noemde de Hollanders als de lastigsten. De kozakken waren met weinig tevreden, zij hadden gaarne een borrel jenever liefst niet te klein en zij waren dol op vet. Zij aten vetkaarsen uit de hand. In 1809 lagen op de Schelde bij den Paardendijk twee Engelsche oorlogsschepen, de Montagu en de Cornwallis; zij hadden paarden en soldaten aan land gezet. De discipline was er zeer streng. Een soldaat van wien bekend was, dat hij een kip ge stolen had, is op 't Kapmes tegenover Insulinde, ten bloede toe gegeeseld. Napoleon meende de Engelschen in Zeeland rustig te kunnen laten, de Zeeuwsche koorts zou ze wel verdrijven, zoo meende hij, en hij kreeg gelijk. Deze Zeeuwsche koorts was lang de schrik van Zeeland. Bijna alle kinderen, vele ouderen en zoo goed als alle hier verblijvende vreemdelingen wer den er door aangetast. De koorts kwam om den anderen dag of om den derden dag en in den tus- schentijd kon de lijder goed eten en gevoelde hij zich volledig gezond. Dit bezwaar voor het verblijf in Zeeland heeft be staan tot ongeveer 1865, Het verdwijnen wordt toe geschreven aan den verbeterden waterafvoer, waar door de muggen, die deze kwaal van de een op de andere overbrachten, geen geschikte voortplan- tingsgelegenheid overbleef. De tijd van het Koninkrijk Holland schijnt bij de p'attelanders geen óngunstigen indruk te hebben gemaakt, de oude menschen spraken met waardee ring van Koning Lodewijk Bonaparte. Het werd anders na de inlijving van Nederland bij Frankrijk in 1810. Men noemde die periode: den Franschen tijd. De conscriptie, de loting, werd als iets vreese- lijks gevoeld; trok men een ongunstig lot, dan werd men beschouwd als ten doode opgeschreven en voor deze opvatting was wél wat te zeggen. Weini gen van de uitgetrokkenen zijn teruggekomen. Groote sommen werden betaald voor plaatsvervan gers, door hen die het konden betalen, om hunne zonen tehuis te houden. Later werden deze vrijgekochten en de vrijgelo- ten onder een andere benaming opgeroepen. De Keizer noemde dat voor de opgeroepenen een eer om het groote vaderland te dienen, maar voor deze soort van eer werd niets gevoeld. Ook waren de nieuwe wetten en verordeningen voor de vrije Zeeuwen een dwangjuk, waaronder zij zich moes ten schikken. Daarbij kwam nog het bekende continentale stel sel, koloniale waren kon men spoedig niet meer, of slechts tegen onbetaalbare prijzen bekomen. Koffie, thee, suiker, specerijen en vooral de tabak, waren voor den gewonen burger niet te krijgen. Bovendien was de handel erg belemmerd, de landbouwproduc ten konden slechts tot verlaagde prijzen worden verkocht. Dat alles omschrijft onvoldoende den gedrukten toestand, het was een bange tijd. Na Napoleons val herleefde de hoop op beter en het doorleefde had tot gevolg, dat er in Zeeland geen Patriotten meer waren en alle hoop was geves tigd op de Oranje-regeering, die de oude vrijheden en de welvaart zou terug brengen. Toch was na herstel van het Nationaal bestaan nog lang niet de algemeene welvaart terug. De ge schiedenis van dien tijd is voldoende bekend en ook hier doorleefde men dezelfde moeilijkheden als elders, en het was hier nog wat verscherpt door de bezwaren der afwatering, zoodat de oogsten schraler werden en de terugkeer der oude welvaart uitbleef. De uitwatering was zooveel slechter ge worden door „de verzanding van het Goesche diep waarop een sluis uitwaterde en deze was geheel verloren gegaan door de bedijking van den Wil- helminapolder in l808. Wanneer men de aantee- keningen van de oogstopbrengst uit dien tijd ziet, vinden wij ze buitengewoon laag. In den tijd der Belgische onlusten was er gebrek aan werkvolk om den oogst binnen te halen, want niet alleen was alles, wat door de loting tot de militie behoorde, opgeroepen, ook onze dappere schutters moesten opkomen om de grenzen te be waken en te verdedigen; dat laatste is niet noodig gebleken. Maar zoo goed en kwaad als het ging* men kreeg den schralen oogst toch binnen. In de veertiger jaren was de nood bij de arbei* ders en de boeren groot, en het invallen der aard appelziekte in 1845 voerde den nood ten top. De armoede was ook hier nijpender dan te voren. Er werd algemeen gebedeld om brood bij de boeren, die het ook moeilijk hadden, maar toch geen broodsgebrek. Er werd brood uitgedeeld door be middeling van het Gemeente- en Armbestuur, doch' dat alles belette niet, dat in groote gezinnen vele kinderen en ook ouderen ondervoed werden. De gevolgen kwamen vooral in het volgende jaar te zien". De sterfte vermeerderde, er stierven in dat iaar 81 personen, waaronder vele kinderen (3 wer den levenloos aangegeven), op een bevolking van nog geen 800 zielen. Van de in dat jaar geboren «"ngens bereikten slechts twee den lotingsleeftijd, Het was een bange tijd. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7