Voor kleine tuinen. LANDBOUW. SPUIT, LEGER EN VLOOT. VERKEERSWEZEN S P. T. T HANDEL EN KUÏERHEID, Indringers dood gevonden I W. J. SCHUTZ f RECHTZAKEN. feUWWIWrHMHI i.WIM:gg.lC:*aa» worden uitgekeerd, zou hij dit verkeerd achten, omdat die verbetering een pro ductief werk is, waarvoor volled ge loonen dienen te worden betaald. Een ander lid vraagt, of hetgeen door het Rijk zal worden bijgedragen, op het door de Provincie te verstrekken voorschot in mindering wordt gebracht. Ook wordt gevraagd, of het werk niet in eigen be heer kan worden uitgevoerd in plaats van onder toezicht der Nederlandsche Heidemaatschappij. Ten slotte wordt de opmerking ge maakt, dat 2500 wordt begroot voor aankoop van grond, terwijl dit bij de andere aanvragen niet het geval is. Een lid van Ged. Staten antwoord*, dat in de drie betrokken gemeenten een aanzienlijke werkloosheid heerscht; hij meent, dat deze veel heeft bijgedragen tot het besluit, de wegsverbetering tot stand te brengen. Wat de tusschenkomst van de Heide Maatschappij aangaat hieraan kunnen Ged. Staten niets doen, daar de verleening van het Rijkssubsidie mede daarvan afhankelijk is. Voor de beantwoording van de vraag, of het voorschot der Provincie zal worden ver minderd met de Rijksbijdragen verwijst hij naar de vijfde Voorwaarde in het voorstel, namelijk dat alle baten, voort vloeiende uit de verbetering, zoowel di recte als indirecte, in m:ndering worden gebracht op de kosten der wegsverbe tering. Naar aanleiding van de opmer king inzake 2500 voor grondaankoop zegt dit lid, dat dit vermoedelijk een ge volg is van de omstandigheid, dat voor deze verbeter ng grond moet worden aangekocht en bij die van de andere we gen dit niet noodig is. Zijn meening is, dat het moeilijk is uit te maken, of dat bedrag te groot zal blijken te zijn, daar te aan te koopen perceelen zeer ver schillende kunnen zijn. Weg P.mschendeGat— Ca'tharinapolder. Ged. Staten stelden voor een rente loos voorschot te verleenen van ten hoogste 27.000 aan de gemeente Bosch- kape le voor verbetering van den Drie- Gezustersdijk en den Sasdijk. Een lid merkte in de afdeelingen op, dat uit het feit, dat op de raming pos ten voor graven en vervoeren van grond voorkomen, moet worden ge maakt, dat in dit geval de grond gratis wordt afgestaan. Dit lid stelde ook de vraag of het nog wel van eenige betee- kenis kan worden geacht, dat de ge meente Boschkapelle garant is met al haar bezittingen. Van de zijde van Ged. Staten wordt geantwoord, dat ook hier de gebrui kelijke clausule is gebruikt en dat, wijl Boschkapelle een noodlijdende ge meente is, het Rijk, zoo noodig, wel zal bijspringen. Voorts wees een lid van Ged. Staten er op, dat in de begrooting vaq dit werk een zeer groot bedrag voor aankopp van boomen is opgeno men, v/at een lid der Staten de opmer king ontlokte, dat daarin zeker de gra tis plaats hebbende afstand van grond is verdisconteerd. Verbetering Baarlandschen Zandweeg. Ged. Staten stelden voor aan de ge meente Baarland een renteloos voor schot te verleenen van ten hoogste 3850 voor verbetering van een deel van den Baarlandschen Zandweg. In geen der afdeelingen gaf dit voor stel aanleiding tot bespreking. De vergadering vereenigde zich z.h.s. met dit voorstel. Verbetering Eversdam. Ged. Staten stelden voor aan de gem. Westdorpe een renteloos voorschot te verleenen van ten hoogste 5000 voor verbetering van een deel van den Eversdam. In alle afdeelingen konden de leden zich met het voorstel vereenigen. De vergadering nam het voorstel aan z.h.s. Overneming laagspanningsnet te Breskens. Ged. Staten stelden voor aan de N.V. „P.Z.E.M." ten behoeve van de over neming van het laagspanningsnet der N.V. Van'Melle's Confectionery Works te Breskens, als mede ten behoeve van de daarmede in verband staande verdere kosten, een crediet te verleenen van 170.000. Dit voorstel gaf in de afdeelingen aan leiding tot uitvoerige gedachtenwisse- ling. Men wees er o.a. op dat voor de overneming van het bedrijf 140.000 zal moeten worden betaald en klaagde over de sobere gegevens, die Ged. Staten verstrekten. Daar er na 10 jaar reeds f 30.000 noodig is voor her stel, moet geconcludeerd worden, dat het net niet veel meer waard is. Hoe 'moet het gaan ais de firma eens weinig of niet meer afneemt en de firma zou zelf toch ook voor groote uitgaven zijn komen te staan. Hoe zal het met de ta rieven gaan en zullen de inwoners van Breskens er van profiteeren? Een lid wijst er op, dat het bedrijf reeds 20 jaar oud is. Van ae zijde van Ged. Staten wordt gezegd, dat ook zij slechts weinig toe lichting ontvangen, omdat de leden van Ged. Staten voor het meerendeel tege lijk ook lid zijn van den Raad van Be heer der P. Z. E, M. Nog vraagt een lid of' hij goed ziet, dat er 90.000 voor goodwill wordt betaald, hoe of het tarief zal zijn voor van Melle na de overneming, of er een oogenblik zal komen, dat de firma uen stroom gratis betrekt; en wat het tegenwoordig tarief is waartegen stroom aan van Melle wordt geleverd. Spr. acht den prijs om het ideaal, rechtstreeksche levering van stroom wel wat hoog. Een ander lid zou gaarne de meening van Breskens ver nemen. Van de zrde van Ged. Staten wordt er op gewezen, dat de stroom .goedkooper zal worden, Hoe meer af nemers hoe lager tarief, voor licht zelfs een prüs van 15 cent per K.W.U. Een som v^n 28.000 ontvangsten, waarop ook de aandacht is gevestigd, is volgens den secretaris der P.Z.E.M. niet gemak- kehtk te rspecifiee-en. De firma ontving 34.000. De raming is dus aan den vei- l'gen kant. De ontvangsten der firma zijn uitgeschakeld, want zonder die komt men er nog. Een lid merkt daartegen op, dat als van Melle eens mocht weg gaan men die inkomsten kwijt is. A'ge- meen achtte men de toelichting onvol doende. In een andere afdeeling achtten eenige leden de bedragen hoog, die voor de overneming noodig zijn, doch nu dit de eenige manier is om dit particuliere net over te nemen, vereenigen alle leden dier afdeeling zich met het voorste1, In de no<* niet genoemde afdeeling meende een lid dat 140.000 nog al hoog is. Een ander lid vroeg wat de drij'veer van de P.Z.E.M. is om dit net te willen overnemen en of van Mel'e straks niet v„n de overeenkomst zal kunnen gaan profiteeren. Van de zijde van Ged. Sta ten luidde het antwoord, dat dit laatste niet geheel onmogelijk is. Het is de be doeling van de P.Z.E.M. om aTe netten over te nemen, of dit i.e. winst of ver lies zal opleveren, is nu niet te zeggen. De overneming is met 140.000 wellicht ruim betaald. De inwoners zu'len 0.34 per kwu. gaan betalen wat voor hen voordeeliger is dan nu. Het bed rag van 140.000 is na onderhandeling verkre gen, het is van groot belang, dot. de stroomlevering in één hand is zulks komt het geheel ten goede. Naar aan'ei ding van een opmerking, die ook in an dere afdeelingen gemaakt is over een post van 1800 zegt een lid van Ged. Staten, dat erkend moet worden," dat de betrokken alinea niet heel duidelijk is. Spr. meent, dat de firma Van Melle begint met 1800 te betalen, doch zal dit nog nader onderzoeken. In hun antwoord op het algemeen verslag zeggen Ged. Staten dat het hun leed doet, dat men klaagde over ondui delijkheid en soberheid van de toelich ting. Het blijkt, dat deze op verschillen de punfen niet goed begrepen is. De fir ma Van Melle is ongeveer in 1910 be gonnen met levering van electricietit uit haar f-briek aan verschillende ver bruikers in Breskens. Dit heeft zich gaande weg uitgebrieid. In 1923 ging Van Melle stroom betrekken van de P.Z.E.M. Tegen publiceering van het tarief, dat de P.Z.E.M. aan de firma Van MeTe be rekent, bestaat bezwaar, maar niet te gen mededeeling van het slsteem. De firma betaalde een vast bedrag (x) pe jaar en dan 4J4 ct. per kwu. voor de eerste 150.000 kwu. per jaar en een wat lager tarief (z) oer kwu. daarboven. Komt de overneming tot stand, zoo wil de firma een contract van 10 jaren af sluiten, gebaseerd op een vast bedrag (x-/ 1800) en een bedrag (z) per kwu. Zij blijft dus den stroom voor haar fa briek van de P.Z.E.M. afnemen. Voor de stroomlevering aan anderen moest de firma tot dusver rond 150.000 kwu. afnemen. De rekening voor de recht streeksche voorziening van de kleinver bruikers enz. te Breskens, moet dus be last wo-den met een bedrag voor stroominkoop van 1800 en 4^ ct. per kwu. zijnde de prijs, dien de P.Z.E.M. tot dusver voor de levering van de firma kreeg. Onder de geraamde ontvangsten ad 28.000 is dus niet begrepen, wat, ingevolge het nieuwe met de firma Van Melle te sluiten cont-act, van haar zal worden ontvangen. Van een gratis le vering .an stroom zal dus nooit sprake zijn. Het bedrag van 30.000 dat voor kosten van ombouw en vernieuwing ge raamd is, is voor een groot deel benoo- digd voor verandering van motoren enz., tengevolge van het verschil in stroomsysteem van de firma en de P.Z. E.M. Het bedrag van 50.000 ste't de kosten voor, welke de P.Z.E.M. zou moeten besteden, indien zij te Breskens een net zou bouwen, gelijk aan het be staande net, de zgn. vervangingswaar- Ie. Het verschil tusschen de koopsom en dit bedrag kan men als een soort goodwill beschouwen. Deze is inder laad aanzienlijk, alle pogingen om haar verder terug te brengen zijn mislukt. Iet bedrf - van 28.000 aan ontvang sten is niet te specilceeren. De tarie ven van de firma wijken geheel af van die van de P.Z.E.M., en ook bestaan ar vaste jaar-abonnementen. De afne- nere te B-eskens zullen samen onge veer 6000 minder betalen dan bij de irma. Het doel der P.Z.E.M. is de dis tributie van electriciteit ten algemeene rutte in de geheele provincie. Deze 'aak is niet vervuld, zoolang Breskens door een particuliere vennootschap van stroom, zij het ook door de P.Z E.M. opgewekten stroom, voorzien wordt. Zij mocht deze ge'egenheid niet voorbij la- len gaan dit net over te nemen, maar 'iet is het goede recht van de Staten de TZ.E.M. door de weigering van dit cre diet op dit punt van haar taak te ont- 'seffen. (Voor de discussies en beslissingen, voor zoover hier niet vermeld, verwij zen wij naar het Eerste Blad.) !n de fouragepakhuizen v.n den lieer Jellesma te St. Nicolaasga wemelde hetvan ratten,diedeneigenaar groote schade toeb.ach.en. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. „Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijlt genoemde heer ons daarna, „en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niét zeld zaam, eiken dag doodt Rodent duizenaen ratten en muizen. Indien dit ongedie,te Uw eigendommen ver nielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voo,geschreven manier en moi- gen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct., du.be'e doos 90 ct Importeurs: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B 44 (Ing. Med.) Groenten teelen in warmen en kouden bak. Wanneer het weer het toelaat kunnen we beginnen met het in orde brengen van onze bakken. We kunnen deze bak ken door het aanbrengen van broeiende stoffen, als verschen paardenmest en droog blad, kunstmatig verwarmen. On derin brengen we een laag blad aan ter d.kta van c'rca 40 c.m. waarop een laag versche paardenmest ter dikte van cir ca 30 c.m. wordt aangebracht. Dit ma teriaal wordt bij het aanbrengen flink losgeschud en vervolgens aangetrapt. Daarna dekken we het af met een dun laagje grond en leggen de ramen er op waarna de bak wordt afgedekt. Binnen eenige dagen zal de broei intreden en kan de aardlaag geleidelijk worden aan gevuld tot een dikte van 25 c.m. We laten den broei nog even doorwerken en brengen onder het dekmateriaal een we'n g lucht aan, opdat mogelijke kwa de dampen kunnen ontwijken. Nadat dé aardlaag voldoende is aan gevuld moet de afstand tusschen aard laag en glas niet meer dan 5 tot 8 c.m. bedragen opdat de te teelen gewassen dicht aan 't glas komen. Door het krim pen van de broeilaag wordt deze afstand spoedig grooter zoodat er voldoende ruimte voor den groei van de planten ontstaat. We kunnen ook wel met min der broeimateriaal volstaan, natuurlijk zal de warmte-ontwikkeling dan ook nrnder zijn. In deze bakken kunnen nu de in October onder glas gezaaide sla planten worden uitgeplant; verdei kun nen we er in zaaien: vroege bakworte- len, dunsla, raapstelen, radijs en spina' zie. Ook zonder broeimateriaal kunnen we nu al in onze bakken beginnen. We zorgen dan voor een fl nke be mesting waarvoor we gaarne rotten stal mest gebnrken. Behalve bovengenoemde soorten kun nen we in deze zoogenaamde koude bak ken nu ook de zaden van: vroege dop erwten en peulen, en van tuinboonen te kiemen leggen om deze straks om streeks begin Maart buiten uit te plan ten, Ook zaaien we daarin nu kropsla, bloemkool en vroege roode kool. De jonge plantjes hiérvan worden onder glas verspeend en vervolgens omstreeks begin April bu'ten uitgeplant. We kwee ken al deze planten dicht bij het glas opdat ze voldoende licht zullen ontvan gen. Ook moeten de ramen eenige hel ling naar het zuiden hebben. Om de bakken maken we een dubbele kisting ter breede van 25 a 30 c.m. welke tus schenruimte kan worden aangevuld met droog blad, zaagsel of turfmolm. De ra men worden bij vriezend weer steeds tijdig gedekt om de zonnewarmte zoo veel mogelijk vast té houden. A. G. De landbouwvereeniging Mid delburg hield dezer dagen hare jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer C. Cornelisse. Na afdoening der huishoudelijke zaken, zooals een verslag van den secretaris over 1932 en verkiezing van een bestuursl'd volgens periodieke aftreding, werd de heer J. Goedbloed Jz., met meerderheid van stemmen herkozen. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de re kening met een batig saldo sloot, even eens de rekening van het musschengilde, waarna Ir. Dorst algemeen secretaris der Z.L.M. een lezing hield over „Ne derland als land en tuinbouwland in ver band met den afzet zijner producten." Aan de hand van de kaart van ons land werden alle toestanden plaatselijk besproken, wat zeer leerzaam was voor de niet zoo ingeweiden, men kreeg al- zoo een kijk op de zaken hoe een sterk exporteerend land als het onze in 4e knel zit, nu voortdurend door de omlig gende landen deze export belemmerd en vernietigd wordt. Als onze regeering ons n;et te hulp gekomen ware met de crisiswetten, was de toestand voor boer en arbeider ho peloos. Hoewel het indexcijfer van den tuin- en landbouw 79 bedraagt tegen over 200 van industrie. Deze cijfers toon en dat de toestand voer land- en tuinbouw en veeteelt on houdbaar is trots de hulp der regeering. Na de lezing werd over een en ander van gedachten gew'sseld, waarna de voorzitter namens de vergadering der spreker dank betuigde voor zijne In teressante lezing. De afdeeling Zeeland van de Ned. Pomologische Vereeniging, zal Zater dag een vergadering houden in het Schuttershof te G o e s. Vrijdag j.l. werd te Wolfaarts- d ij k vanwege het Landbouwkundig Bureau te Breda een voordracht met lichtbeelden gehouden over de betee- kenis van Kalibemesting op zware gron den, en de kenteekenen van kaligebruik bij onze cultuurgewassen. Verschillende films werden hierbij vertoond. Vrijdagavond werd te Nieuw en St. J o o s 1 a n d de jaarvergadering ge houden van het Varkensfonds „Helpt el kander". Aanwezig waren 32 leden en begunstigers. De rekening over 1932 be liep in ontvangst 326.86 en in uitgaaf 149.08. Het was een gunstig jaar voor de vereeniging. Slechts 2 verliezen van kleine varkens kwamen voor. Als be stuursleden werden herkozen de heeren M. Joosse en As. Poppe. In 1932 hebben 4 leden bedankt, terwijl 1 begunstiger vertrok naar elders, 1933 begint met 44 leden en 10 begunstigers. Als adviseur werd weder aangesteld de heer D. de Waard. Besloten werd de varkens te laten inenten tegen de vlekziekte. Als penningmeester en secretaris werd door het bestuur herbenoemd de heer M. Joosse. Na afloop der verga dering kwam het gebruikelijke koffie maal. De internationale schaatswedstrijden ie Davos. De uitslagen van de op den tweeden dag te Davos gehouden internationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats luiden: 500 meter: 1. Engen standen 42,5 sec. (nieuw wereldrecord); 7. Thunberg 43,5 sec.; 3 en 4 van der Scheer en Windner, beideri.44,8 sec.; (de tijd van v. d. Scheer beteekende 'n nieuw Nederlandsch record); 5. Schenk 45 sec. 6. Leban 45.2 sec.; 7 en 8 Hoofdman en Lindtner beiden 45,4 sec.; 10. Heiden 46.4 sec.; 12 Langendijk 47,5 sec.; 13, 14 en 15 Blaise, Reiter en Mo- nar allen 47,6 sec.; 21 Schneller 1 m. 9,8 sec. (gevallen). De 3000 meter had het volgend resul taat: 1. Engenstangen 4 m. 59,2 sec. (nieuw wereldrecord); 2. Ridel 4 m. 59,6 sec.; 3 v. d. Scheer 4 m. 59,8 sec. (nieuw Ne derlandsch record); 4. Heiden 5 m 0.3 sec.; 5. Thunberg 5 m. 0.6 sec.; 7 Langendijk, 5 m. 8.8 sec. Het resultaat van den dameswedstrijd over 1000 meter was: 1. mej, Landbeck 1 m. 51,6 sec.; 2. mej. Weiller 1 min. 55,3 sec.; 3. mej. Rogger 2 min. 6.8 sec.; 4. mej. Koshaka 2 m. 11.8 sec. Het klassement na den eersten dag luidt: 1. Engenstangen, 2. Thunberg, 3. v. d. Scheer, 4. Laban, 5. Riedel, 6. He'den. Het wereldrecord 500 meter stond op naam van den Fin Clas Thunberg met 42,6 sec., op 13 Januari 1931 te St. Mo ritz gemaakt. Ook het wereldrecord op den 3000 meter stond op naam van den zelfden Fin en wel met een tijd van 5 min. 19,2 sec., gemaakt op 8 Januari van het vorig jaar te Davos. Het Nederlandsch record op den 500 meter stond sinds 19 Januari 1929 (Da vos) op naam van A. F. van der Scheer met een tijd van 45,4 sec.; de 3009 me ter eveneens met een tijd van 5 min. 20.4 sec., gemaakt op 17 Februari 1929 te Alkmaar. Zondag is op 73-jarigen leeftijd te Hilversum overleden, luitenant ge neraal O. L. G. F. Aberson. De overle dene was in dienst van de artillerie en sinds eenige jaren buiten dienst. Schipper S. J. de Graaff is ver plaatst van het wachtschip te Willems oord naar dat te Vlissingen. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de luit. ter zee der 1ste kl. A. M. Hekking, adjunct-chef van de Marinekustwacht te Amsterdam, den 15en Maart 1933 ter beschikking ge steld; is de officier van den Marinestoom vaartdienst der 2e klasse G. A. W. Grimberg, den 27en Januari 1933 ge plaatst aan boord van Hr. Ms. „Heems- kerek". Opbrengsten van het Staatsbedrijf der P. T. T. De diensten der posterijen, telegrafie, telefonie en postchèque- en girodienst lebben in December opgebracht resp f 4,068,450, 366,529, 1,941,935 er f 892,534 verge'eken met dezelfde maand van het vorige jaar: 309,617, 64,576, 73,323, en ƒ4,612, on vergeleken met de begrooting: f 514,250, 59,931, 167,095 en -f 66.134. Totaal 7,269,448, vergele ken met dezelfde maand van het vorige aar 452,128 en met de begrooting - 675,142. Van Januari tot en met December be droeg de totale opbrengst 73.075.089 vergeleken met verleden jaar f 3,469,3e7, en met de raming 5,560,211. De gisteren te Middelburg overleden Zeeuwschs kunstschilder Willem J, Schütz. De Ned, Spoorwegen rnim 25 nullibeu minder ontvangen in '32. Naar de Maandagmorgen verneemt, hebben in 1932 de ontvangsten van cle Med. Spoorwegen bedragen 138.393.129.80. In het voorjaar daarvoor, dus in 1931, was dit, bedrag 164.295.787.26. Het jaar 1932 gaf dus aan mindere ontvangsten 25.902.748.46. 'Het blad merkt hierbij nog op, dat de ontvangsten over December 1932 zijn geraamd op 10.043.970. De oesterverzending. Men schrijft ons uit Icrseke: Met de oesterverzending gaat het niet zoo druk als de vorige maand. Dit is evenwel een gewoon voorkomend ver schijnsel. Naar Belg'ë en Duitschland is de vraag goed, naar Engeland iets min der. Was men eerst ongerust dat de Fransche oesters na nieuw jaar de groo te concurrenten zouden worden, dit valt veel mee, daar de kwaliteit bij de Zeeuwsche oesters achtervalt en de prijs nog hooger is. Bovendien schijnt de voorraad ook niet groot te zijn zoodat ze best in Frankrijk zelf kunnen worden geplaatst. Men meent dan ook niet, dat er dit seizoen pakoesters van betee- kenis zullen overblijven in Zeeland. Nieuwe fabriek te Volendam, Naar de 'Afsb. verneemt zal Dinsdag 31 Januari a s. de opening geschieden van een te Volendam gebouwde fabriek v/elke met regeeringssteun is opgericht en waarin volgens een geheel nieuw procédé kunsthaar, ten gebruike als,vul ling voor zitplaatsen van auto's, treinen, stoelen enz. zal worden gemaakt. De regeering heeft haar steun ga ge ven en zal dit ook in de toekomst Llijj- ven doen. omdat met de leiding .der fabriek - directeur is de heer J. H. van Veen is overeengekomen, dat in deze fabriek een aantal personen. Opge leid en tewerkgesteld zullen worden, die belanghebbenden zijn in den /in der Zuiderzeewel-Steunwet. In deze fabriek weP'te geopend zal worden door ir.. Houhen in opdracht van den minister van Waterstaat is werkgelegenheid voor een 50-tal men»» schen. Benoemd tot president van het Hoog Militair' Gerechtshof te Buiten zorg (Ned.-Indië) mr. L. M. Schoore! en tot advoc-at-iiacaal voor de land- en zeemacht mr. J. R. L. Jansen. 7)e Minister van Walersla.it brengt ter kennis dat de bevoegd lie i(l om mo torrijtuigen te besturen is ontzegd: bij vonnis van den kantonrechter te Ter- ne.ii7.en van 20 December 1032 "aan V. Conlah'-ne te Axe 1 voor een termijn van een jaar, ingegaan op 4 Jan. 1933. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 23 Jan. werden de volgende vonnissen uitgesproken: overtreding Motor- en Rijwielwet: E. B. de M., 25 jaar, monteur, Oostburg vernietiging vonnis van den kanton rechter f 15 of 5 d. h.; vervoer van ganzen op kwellende wijze: A, M„ 59 jaar, poelier, Kamper land, bevestiging van het vonnis v.an den kantonrechter f 20 of 10 d. h.; mishandeling: J. M. L., 50 jaar, koop man, Middelburg, 14 d. gevangenisstraf; oyertreding Postwet (vervoer van

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6