Zenuwpijnen overal? AKKEH.CACHET5 ""Akkertjes DE R00DE VULPENHOUDER mmmmm FEBmMml TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 24 JANUARI 1933. No. 20, DE VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. «lÉLiis? i. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: In den laatsten tijd zijn in verschillen de plaatsen nieuwe Afdeel.ngen opge richt van de „Vereeniging voor Volken bond en Vrede", welker zetel is te s- Gravenhage en staat onder leid.ng van een Hoofdbestuur, dat' thans nir, W. van Lanschot, l d der Eerste Kamer, als Pre sident heeft, en vertegenwoordigers van bijkans elke polit.eke richting en gods dienstige gezindte onder zijne leden telt. Dat kan, omdat de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" is Volkenbonds- vereeniging. Zij vertegenwoordigt in ons tand het Volkenbondspaclfisme, dat steunt op de aanwezigheid, de werke lijkheid dus van den Volkenbond. Er zijn er wel, die meenen, dat de Vereenig ng het opvat als zoude zij alles wat de Vol kenbond doet ofnalaat, moeten goedkeuren. Dat is echter geheel onjuist, want deze Vereeniging in ons land en soortgelijke Vereenigingen in andere landen vinden haar reden van bestaan vooral daar'n, dat zij zijn, althans moe ten zijn de goede vriend, die aan den Volkenbond de onmiskenbare feilen loont. Een Volkenbondsvereeniging als deze heeft tot taak niet slechts om de «rredesgedachte in algemeenen zin in gang te doen v'nden, hetgeen in dezen tijd bijkans niet meer noodig is, doch om een ieder op te wekken aan de verwe zenlijking van den zoo noodigen vrede het zijne of het hare, hoe klein het mo ge zijn, bij te dragen. Een Volkenbonds vereeniging als deze tracht zoowel de samenstelling als den arbeid van den Volkenbond nader tot de groote menigte ia Nederland te brengen. Dat is geen weelde, want aan de kenn:s op dat punt hapert nogal eens wat. En het zonder linge verschijnsel doet zich in den re gel voor, dat de omvang van de kennis ven den Volkenbond in volslagen omge keerde verhouding staat tot de stellig heid van de critiek, die daarover wordt uitgesproken De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" h'eld korten tijd geleden haar j&arlijksche algemeene vergadering te Arnhem. Haar inmiddels door statu ten daartoe genoopt afgetreden voor zifter, de oud-Minister Van Karnebeek, heeft bij die gelegenheid woorden aan de zgn. vertrouwenscrisis, die jegens den Volkenbond bestaat, gewijd. Moet, zoo heeft hij gezegd, ten aanzien van het groote probleem der ontwapening, dat thans aller aandacht tot zich trekt, de Volkenbond worden veroordeeld, omdat daarvoor nog geen oploss'ng bestaat? Moet op grond van de moeilijkheden, waar de Volkenbond mede worstelt, aan die instelling het vertrouwen worden ontzegd? Mijn antwoord is: neen. En wel, omdat in het bestaan van den Vol kenbond op zichzelf een kracht is gele gen, die niet slechts opweegt tegen de gebondenheden en beperkingen in zijn statuut, maar zelfs sterker zal blijken te zijn dan deze. Ik bedoel dit. De betee- fcenis van den Volkenbond h'gt niet in zijn juridisch systeem, al is dat van be laag, maar in het historische feit, dat thans de bereddering van de interna tionale verhoudingen constitutief is ing- gesteld op den grondslag van collectief georganiseerd overleg. De Volkenbond schept daartoe niet slechts den grond slag, maar ook de gelegenheid en het kader. Hij brengt de verantwoordelijke staatslieden bijeen in een gestadig con tact, dat, ondanks formeele gebonden heden, materieel noodwendig vrij is, en dientengevolge de vormen en wegen zal vinden, om, welke de tekortkomingen van de organisatie en van het statuut oofe mogen zijn, de oplossingen te bevor deren, die door de omstandigheden wor den geboden. Dat contact is geen toovermiddel. Het werkt moeizaam en langzaam te m dden der oneind ge tegenstellingen, maar er ligt voor den wereldvrede een waarborg in van zeer groote beteekenis, grooter m.i. dan welke andere ook. Zij, die zon der begrip van de moeilijkheden, zoo gaarne smalen op dat zoogenaamd ein deloos overleg en daarvoor de schou ders ophalen, zien voorbij, dat bij de te- genwoord ge spanningen juist daarin de redding gelegen kan zijn. Ik vraag hoe het op het oogenblik in de wereld zou gesteld zijn, indien de Volkenbond met de mogelijkheden, die hij opent, niet be stond? De conclusie, waartoe deze ervaren staatsman kwam, was deze, dat er thans meer dan ooit reden is om aan den Vol kenbond vast te houden en er schouder aan schouder achter te gaan staan. Men moet hen zien zooals hij is: Volken- bondswerk is menschenwerk. Omge keerd hoede men z'ch er voor zijn be teekenis te onderschatten. Want, in dien hij door menschelijke verblindheid en onverstand kapot werd gemaakt, dan zou hij terugkeeren, omdat hij als per manent orgaan van georganiseerd over leg, wortelt in den tijdgeest, die den on- derlingen samenhang der wereldbelan gen weerspiegelt. Hij is er, omdat hij er zijn moet. Er zijn plaatsen in ons land, waar de ze Volkenbondsvereeniging, die allen, hoe zij over het pacifistisch vraagstuk mogen denken, kan omvatten, nog niet is vertegenwoordigd. Maar wellicht zijn er ook in zulke plaatsen personen, die het initiatief tot die vertegenwoordiging willen nemen. Verlaging van subs'dies. schappen zoo afdoend mogelijk kan Bij de behandeling van het voorstel worden uitgeoefend, hun voortdurende aandacht heeft. Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die volgens recept van Apotheker Dumonl (Ingez. Med.) door A. W. v. E.v. R. 2t>), De landlooper knikte. „En hij liep vlug ook. En wat meer is, ik zag hem weer teruggaan. En toen reed hij erg woest." „Waar?" „Op den weg, juist toen ik van het huls wegliep." „Veel later?" „Twintig minuten, o misschien vijf en twintig, schat ik." Fayre's vleiertje had zijn werk ge daan, en de man was nu vol ijver, zijn bekwaamheid in het berekenen van den tijd te toonen." „Hij reed hard, zei je?" „Gevaarlijk hard, noem ik dat. Als ik een beetje dichter bij de bocht was ge weest, zou ik overreden zijn. Nu ver morzelde hij bijna een vrachtkar, die kahn en rustig den hoofdweg afkwam. De voerman had er aardig wat over te beweren, en ik gaf hem geen ongelijk!" „Zeker te donker, om de kar te zien? Zou je den voerman herkennen?" „Ik zou hem niet herkennen, hoewel hij vlak langs mij heen kwam. Maar er was een wit paard voor de kar. Dat zag ik in het licht van de lantarens. En den man in den auto zag ik ook, toen het hebt op hem viel Hij was toen alleen." Vergadering vein Dinsdag 24 Januari te 10 uur. Voorzitter de Commissaris der Ko ningin. Aanwezig 39 leden. Afwezig de heer Adriaanse, Overhof en Goossens. Afkoop tot weg St. Kruis St. Laureijns, De agenda vermeldde bovenstaande a!s eerste punt, over dit voorstel moes ten de staten echter nog in afdeelin- gen vergaderen. Dit zal tijdens de pauze in de afdeelin- gen worden behandeld. Stoombootdienst Vlissingen Neuzen. Aan de orde was opnieuw het voor stel om voorloopig den stoombootdienst tusschen Vlissingen en Neuzen ook na 1 Januari j.l. te bestendigen, evenwel geheel voor rekening van de provincie Zeeland. In de vergadering van 6 Januari werd de behandeling van dit voorstel tot nu toe uitgesteld, nadat over het voorstel van den heer Dominicus om het te be palen, dat de dienst op Zondag zal stil liggen de stemmen hadden gestaakt (20 tegen 20). Thans wordt dit amendement aange nomen met 20 tegen 19 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten wordt hierna z.h.st. aangenomen. (ot verlaging van enkele subsidies staak ten op 6 Januari de stemmen over de 'verlaging der volgende vier subsidies, die voor de verpleging van behoeftige doofstommen, die voor de Prov. Zeeuw- sche vereeniging „Het Groene Kruis", die voor de Kinder Vacantie- en Her- stellingskolonies en die voor de Com missie voor de hygiëne van het Kind. Telkenmale was het 1818. Tnans m^est ook hierover herstemming plaats hebben. Dat inzake de doofstommen wordt thans met 22 tegen 17 stemmen verwor pen. Dat inzake Het Groene Kruis wordt met 21 tegen 18 stemmen verworpen, j Dat inzake de Vacantiekolon'es wordt met 21 tegen 18 stemmen verworpen, j Dat inzake de commiss'e voor de hy giene van het kind wordt met 21 tegen 18 stemmen verworpen. Wijziging Algemeen regie- men'! polders o! water* schappén. Ged. Staten stellén voor eene wijzi- ging te brengen in bovengenoemd reg e- ment, voornamelijk borgstelling van de of het wel noodig griffiers van kleine inkomsten en uitg: len, dit met het oog in verband met de ontvangers. In een der afdeel jng en vrceg een lid is, dat ontvangers polders met geringe ven zekerheid stel- op de kosten; in 'n andere afdeeling deelde een lid van Ged. Staten mede, dat ip het gèopperde be- zwaar is voorzien, terwijl tenslotte altijd I nog ontheffing kan jworden verleend. In deze afdeeling verqenigt zich men ge heel met het voorste In de tweede be doelde afdeeling. luidde het antwoord, dat bij de polders met geringe ontvang sten het bedrag der te stellen zekerheid niet groot is, zoodat daarin gemakke lijk kan worden voorzien. Verder dat gebruikmaking van borg- Ook de vraag, of daarvoor, al dan niet met f'nancieele medewerking der' betrokken besturen, een bepaalde amb- tenaarbehoort te worden aangewezen, is in hune vergaderingen meermaiei, ter sprake gekomen. Zij mogen mits dien te dezer zake voor diligent ge houden worden. De traverse te Axel. Ged. Staten stelden voor eene wijzi ging in het Provinciaal wegenplan, waar door het m nst voor interlocaal verkeer geschikte deel in den kom van Axei wordt vermeden in de verbinding Neu zenAxelBelgische grens. In een der aideeling beantwoordde een lid van Ged. Staten een vraag of de ze wijzig'ng noodig is ten behoeve van de lastige traverse door Axel, dan ook bevest:gend. In geen der afdeelingen hadden de le den bezwaren tegen het voorstel. De vergadering nam het voorstel z.h st. aan Weg ZierikzeeZijpe Het voorstel om aan het Rijk te ver- koopen voor 1 een stukje van den zgn Bosch weg in de gemeente Oosfèrlanc ten behoeve van den weg Zierikzee Zijpe ondervond in de afdeelingen geen bezwaren. De Staten vereenigden zich z.h.st. met dit voorstel. Georganiseerd overleg bij de P.Z.E.AL Het voorstel van Ged. Staten om het verzoek van het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Chr. Ambtenaarsbond om te bevorderen, dat een comm'ssie voor georganiseerd overleg, wordt ingesteld bij de N.V. „P.Z.E.M.", af te wijzen, ga! in de afdeelingen aanleiding tot uitvoeri ge besprekingen Sommige leden waren bevreemd en verbaasd over de indiening van d't voor maatschappijen niet gewenscht wordt. stel, waar men leeft in den tijd van ge- „Zou je hem kunnen aanwijzen?" vroeg Fayre snel. Maar de man schudde het hoofd. „Ik zag hem maar een seconde", zei hij. Fayre stond op. „We moeten dien voerman zien te vinden", zei hij vastbesloten, „Hij kan je tenslotte bij het licht van de lanta rens best gezien hebben. Als dat zoo is, heb jij je alibi. Goeden dag en veel ge luk. Ik hoop, dat je been gauw beter wordt." Voor het eerst klaarde het gezicht van den landbouwer op. Fayre's vriendelijk heid werkte, als gewoonlijk, aansteke lijk, en de man keek hem aan met oogen, waarin de droefgeestigheid van een ver dwaalden hond lag. „Veel geluk voor u, mijnheer", kraak te zijn schorre stem. Toen zij in het hotel waren terugge komen, keek Grey zijn aanteekeningen zorgvuldig door. „Geen kwaad begin over het geheel", zei hij. „Het zou mij niet verwonderen als die auto mrs. Draycott gebracht had." Fayre knikte nadenkend. „Het beeft er veel van. Zij had dunne avondschoentjes aan, toen zij haar von- den, en het trof mij bij het verhoor, dat zij daarmee nooit dien a'stand had kun- 1 nen loopen. En hij kwam zonder haar terug, en die arme kleine bedelaar in het ziekenhuis had geen. flauw besef van Op een desbetreffende vraag luidde 't antwoord nog, dat het regelen van de zekerheiclsstelling iets anders 'is dan voorkomen van fraude. De bedoeling van het voorstel is, het stellen van zeker heid gemakkelijker te maken, om daar door de mogelijkheid te openen tot be noeming van niet-kapitaalkrachtige, maar toch gewenschte personen. Overigens heeft hei voorstel in deze afdeeling geen aanleiding tot opmerkingen. In de nog niet genoemde afdeeling ziet een lid in het voorstel het aanbin den van een strijd van Ged. Staten te gen ontrouwe ambtenaren en hij dringt er op aan, dat Ged, Stalen meer dan tot nu toe, van hunne bevoegdheid gebruik maken om kassen op te nemen en vraagt hij of het niet mogelijk zou zijn daarmede een ambtenaar van de griffie speciaal te belasten en of de polders en waterschap pen aan daaraan eventueele kosten niet zouden kunnen meebetalen. Ook andere leden bepleitten die wenschelijkheid. De polderbesturen zouden goed doen een accountant aan te stellen. Een ander lid meende, dat de polderbesturen ze f de controle steeds moeten verrichten, als een ontvanger griffier bij meer polders werkzaam is, dienen de kasopnemingen gelijktijdig te geschieden. Het eerst aan 't woord geweest zijnde lid meent, dat de polderbesturen niet voldoende op de hoogte zijn van de juiste wijze van kas- opneming. Het col ege beantwoordde dat ondanks de tegenwoordige toege paste controle, fraude niet is uitgeslo ten. Het is niet doenlijk om van uit de griffie alle polder- en gemeente-ontvan gers geregeld te gaan controleeren. Ook het college acht aansluiting bij accoun- j tantsbureaux gewenscht. Het is nood zakelijk dat verschillende kassen steeds afzonderlijk worden gehouden. organiseerd overleg en de P.Z.E.M. als semi-provinciale instelling met een over heidsbedrijf is gelijk te stellen. Een lie verzoekt Ged. Staten alsnog bij den Raad van bestuur aan' te dr'ngen op de instelling van een dergelijke commiss'e, een ander lid zou Ged. Staten in over weging willen geven deze zaak met dien Raad nogmaals te bespreken. Een lie stelde de vraag of ook door andere bon- den een gelijk verzoek is gedaan en weer een ander wijst er op, dat ook een groot deel van onze volksvertegenwoordiging veel gevoelt voor georgan'seerd overleg Andere leden zijn ontstemd en een hun ner begrijpt n!et, dat iets, dat overal goed werkt, hier niet op. zijn plaats zou zijn Een lid dweept niet met het georgani seerd overleg, maar acht het te kras' om zonder meer het verzoek af te wijzen. Een lid dat zich met het voorstel kan vereenigen, wil het georganiseerd over leg niet bevorderen en acht het opmer kenswaard, dat de raad van bestuur er prec'es eender over denkt als hij. In repliek wijst een, l d er nog op, dat hij niet begrijpt, dat Ged. Staten voor de invoering van georganiseerd overleg ten behoeve van het provinciaal personeel waren en thans ten opzichte van het per soneel van de N.V, P.Z.E.M. er tegen zijn. j Een lid meent, dat georganiseerd overleg iets goeds kan hebben mits in goede hanen geleid. Een ander lid meent, dat ondervinding, met dergelijke com missies opgedaan, bij vele werkgevers niet van dien aard is om zulke instellin gen tot stand te brengen. j In een afdeel:ng merkt een lid van Ged. Staten o.a. op, dat de verhouding tusschen werkgever en werknemers in j d't bedrijf zeer goed is. Er is steeds ge- In hun officieel antwoord op het ver- legenheid wenschen kenbaar te maken slag deelen Ged. Staten mede, dat de en de ambtenaren hebben zelf niet de wijze, waarop het toezicht op het finan- wenschelijkheid van een commissie van cieele beheer der polders en water- j overleg naar voren gebracht. .1 het gewicht van hetgeen hij gezien had. Ik ben benieuwd, of de politie evenveel uit hem gekregen heeft als wij." Grey lachte. „Ik wil wedden van niet! Hij is een achterdochtige klant en zei niet meer, dan noodig was, en hij vond het blijkbaar de moeite van het vertellen niet waard. En hoe nu met dien voerman? Het zal niet moeilijk zijn hem op te sporen, met dat witte paard en die botsing." Fayre dacht aan Kean en aan den snauw, dien hij had gekregen, en ver kneuterde zich. Nu had hij einde.ijk een beoaald plan hoe te .handelen. „Ik zal den voerman opsporen", zei hij vroolijk, „en ik zal u van mijn vorde ringen op de hoogte houden." Fayre en Grey lunchten in het Stati onshotel, waar de procureur een ka mer voor den nacht had besproken. Naar Fayre's meening was het maal zeer voldoende. Grey toonde een ijver, die hem zeer naar den zin was, en was niet alleen bereid alles, wat hij zelf gehoord had, mede te deelen, maar ook begee- rig naar het nieuws, dat zijn metgezel hem kon vertellen. Hij stelde Fayre voor een lijstje te maken van de vra gen, die hij Leslie wenschte te stellen, en dat bij hem achter te laten. Zij zou den elkaar den volgenden dag dan weer bij de lunch ontmoeten en elkaar ver slat uitbrengen van hetgeen zij gedaan hadden. Het eerste wat Fayre deed, nadat hij afscheid van Grey had genomen, was een fiets te huren. Het was een echte rammelkast en de banden zagen er be denkelijk uit, maar het was de beste, die de Whitbury'sche fietsenhandelaar hem kon verschaffen, en Fayre werd er tenminste onafhankelijk door van de auto van Staveley. Wel had lord Stave- ley de garage tot zijn beschikking ge steld en hem verzocht zich volkomen vrij te beschouwen om te gaan en te ko men, wanneer hij verlangde, maar Fay re wilde geen misbruik maken vah zijn vriendelijkheid. Met behulp van zijn fiets kon hij zijn nasporingen op zijn ge mak verrichten, niet belemmerd door de gedachte aan een wachtenden chauf- feur. Op zijn gehuurde fiets begaf hij zich naar Keys, de eerste plaats, waar hij n onderzoek naar den voerman wilde in stellen. Het duurde niet lang, of hij be reikte de dorpssmederij, en de twee mannen, die daar aan het werk waren, keken met groote nieuwsgierigheid naar den „mijnheer van Staveley", toen die op een blijkbaar minderwaardige fiets hun voorbij zwoegde. Iets verder, aan den overkant van den weg, was een kleine ijzerwinkel. Hier stapte hij af, zette de fiets tegen de trottoirband en ging naar binnen. Een slordig uitziende oude man verscheen van achter de toon bank en Fayre kwam met zijn verzoek AHSÏitPAH GEOPEND vam tOv. m.- 5n.m. en van 8'n.m.- IOhh SLUITING ZONDAG 5 FEB??. 5u. n.m. (Ingez. Med.) In een andere afdeeling luidt de me- dedeeling, dat Ged. Staten ten opzichte van d t punt niet eenstemmig zijn en ook over het georganiseerd overleg ten be hoeve van het provinc'aal personeel, oordeelen zij niet onverdeeld gunstig, zij zijn van meening, dat ook daar een com missie overbodig is. Een lid van Ged. Staten zegt persoonlijk wel voor het ge organiseerd overleg te gevoelen. Voorts wordt in nog een andere afdeeling me degedeeld, dat Ged. Staten de bespre- k'ng in den Raad van Bestuur hebben bijgewoond. Daarbij is gebleken, dat los van de principiëele zijde, het georgani seerd overleg niet noodig is, omdat er direct contact met het personeel be staat. Uit een practisch oogpunt blijkt de instelling van een commiss'e van over leg n et noodig, omdat thans in het be drijf de verhoudingen goed zijn. Verschillende leden handhaafden ook deze toelichting hun bezwaren. Daarbij, wees een lid er op, dat met het perso neel reeds twee procedures zijn gevoerd. In een geval is de Maatschappij reeds veroordeeld tot betaling van ongvaer 10,000. Dit spreekt naar zijn meening boekdeelen. Wanneer het werkelijk zoo goed is, dan kan er ook geen bezwaar bestaan tot instelling van georganiseerd overleg. Een lid van Ged. Staten antwoordde, dat, indien de toestand bij de N.V. P.Z. E.M. nu nog zóó was als die is geweest, zeer zeker meer leden voor het georga niseerd overleg zouden zijn geweest. Nu het Dag. Bestuur alles behandelt, is het invoeren van overleg niet nood'g. In hun antwoord op het algemeen verslag dee len Ged. Staten mede, dat zij ook na de behandeling in de afdeelingen, nog steeds niet overtuigd zijn van de wen schelijkheid van het invoeren van geor ganiseerd overleg bij de N.V. „P.Z.E.M." Renteloos voorschot Grindweg naar Heinkeuszand. Ged. Staten stelden voor aan de ge meente Nisse een renteloos voorschot te verleenen van ten hoogste 4175.50 voor verbeterng van een deel van den Grindweg naar Heinkenszand. Een lid heeft in al de voorstellen tot verleening van renteloos voorschot voor verbetering van een tertiairen weg iets z.i. ongerijmds aangetroffen, namelijk dat zij worden gedaan ten behoeve van de werkverschaffing. Hij meent toch dat het hier geen werkverschaffing doch wel werkverruiming betreft. Wanneer bij de bedoelde wegsverbetering loonen op een basis van werkverschaffing zullen voor den dag. Het bleek, dat de oude man misschien wel in het bezit zou zijn van een paar pantalonknijpers. Hij zou eens kijken, maar het was lang gele den, Jat iemand daarnaar gevraagd had. Terwijl hij in een la rommelde, liep Fay re naar het venster. Daar vandaan had hij, zooals hij gehoopt had, een prachtig gezicht op de smederij. De broeksknijpers kwamen te voor schijn en Fayre vertelde, dat hij na vele jaren, bij wijze van lichaamsoefening weer met fietsen was begonnen en voeg de er bij, dat de wegen zeer verschilden van wat ze geweest waren, toen hij den laatsten keer in Engeland was geweest. „Je mag tegenwoordig wel oppassen, dat is zeker", stemde de winkelier toe. ,.Ik herinner me nog den tijd, toen men hier vijf mijlen in het rond kon loopen, zonder iets anders te zien dan een paard en wagen, en dat een kind op den weg kon spelen, zonder dal zijn moeder er zich om behoefde te bekommeren. Nu is het heel anders!" „Er gaan hier zeker heel wat auto's langs?" „Verbazend veel. Zij hebben een rood waarschuwingsbord hier bij de bocht ge hangen, maar de meeste auto's letten er niet op." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5