BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORT ZEEUWS0N NIEUWS. KERKNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. BEURSTHERMOHETER. AMSTERDAM, 24 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieeie notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101%. Ned. 17 1000-4 101%—102. Ned. 31 1000-4 100%—100. Certificaten-3 8382%. Cert. N.W.S.-2% 69—69%. O. Indië 22 1000-6 99%—99%. O. Indië 23 100-6 70%—71%. O. Indië 16 1000-5 99%—99%. O. Indië 26 1000-4% 95—95. Denemarken Oblig. 1926-5 9293. Duitschl. 100-7 65%—65%. Duitschl. 30 1000-5% 60%—60%. 's-Gravenhage 192!j- 11/2 1C 2 >/2 Rollerdam 1923-1930- U/2 96%-95341. Utrecht, proz. 192S\,4y2 102'/4 KORTGENE. Maandagochtend is de ijsbaan van de ijsclub „Tijdelijk Genot", geopend, 's Middags was het op de baan bij den heer Steveninck al reeds gezel lig druk. Begrafenis A. van der Weijde. ZIERIKZEE. Maandagnamiddag om half drie had op de Algemeene Begraaf plaats de plechtige teraardebestelling p'aats van het stoffelijk overschot van den heer A. van der Weijde, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland enz. Een schat van bloemen dekte de lijkbaar, terwijl nog een aparte baar met kransen den lijkstoet volgde. Achter de diverse auto's, waarin de familie e.a. gezeten waren, sloten zich verschil'ende leden van diverse corporaties enz. aan. Onder de ta'Jfke aanwezigen merkten we o.a. op de Commissaris der Koningin van Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, vele leden van de Provinciale- en Gedeputeerde Staten, de Raad van Be heer der N.V. Waterleidingmij. voor Schouwen en Duiveland, Bestuur van de Waterleiding Tholen, jhr. mr. R. de Muralt, mr. G. A. Boon lid van de Tweede Kamer, jhr. J. v. Vredenburch, de voorz, der Zeeuwsche Centrale Lib. Staatspartij, het dag. bestuur van het waterschap Schouwen, enz. Nadat de kist in den familiekelder was bijgezet, trad de Commissaris der Koningin naar voren en verto'kte in een kernachtige f^de al datgene wat de overledene voor ons gewest geweest is en roemde deze om z'n bekwame wijze waarop hij alles wist tot stand te brengen. Vervolgens voerde het woord mr. Boon, jhr. van Vredenburch, burgemeester S. Hage als vice-voorzitter van het bestuur der Wa terleiding, als bestuurslid der Ver. van Burgemeesters en Secretarissen van Schouwen en Duiveland, en voorz. van de Ver. van Mosse'kweekers. Ook voer de nog het woord mr. P. Dieleman, ter wijl ds. H. J. Barnouw na 'n kort woord met gebed e'ndigde. De zoon van den overledene dankte diep bewogen allen voor de eer aan zijn vader en de familie bewezen. Geschenk voor Gemeente Museum, ZIERIKZEE. De heer F. A. L. C. ba ron Schimmelpenninck van der Oye te Oosterland heeft naar de Z.Nwsb, meldt aan het gemeente-museum te Zierikzee ten geschenke gegeven een geënca dreerde geteekende en gekleurde kaart uit 1673, vervaardigd door Daniël Ver burcht, landmeter en notaris, benevens schepen en raad te Zierikzee, voorstel lende den waterweg tusschen de Ooster- Schelde en het Krammer door de haven van Zierikzee en het Dijkwater, op wel ke kaart door den vervaardiger een project is geteekend tot een betere ver binding dier wateren. De teekermg is lang 90 c.M. en hoog 26 c.M. en is een origineel stuk. SCHOONDIJKE. De hier gevestigde afdeeling van den Bond voor Staatspen sioen, hield Zaterdag een vergadering, waarin rekening werd gedaan Er was 'n overschot van 16.66. De aftredende bestuurs eden H. van Eek en J. F. van Rosevelt werden herkozen. Getracht zal worden de film der vereeniging in W. Z. Vlaanderen te doen draaien, terwijl te vens krachtige propaganda zal geschie den om in den omtrek nog enkele af- deelingen op te richten. De heer D. Potter, sluisknecht te Hansweert, is met ingang van 1 Fe bruari a.s. benoemd tot hulpsluismeester te Wemeldinge. Tegen zekeren K. uit Stavenisse is in den Van Haaftenpolder te O u d-V o s- s e m e e r proces-verbaal opgemaakt wegens het op heeterdaad betrappen van stroopen. De winkeliersvereeniging „Ter Neuzen Klimop" zal te T e r n e u z e n een tentoonstelling houden voor handel, nijverheid en industrie van 24 Mei tot 3 Juni 1933. Het terrein voor de ten- Zeeuws. Hyp. B-5 100%100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 109%109%. C Rott. Bankver. 76%75%. A Twentsche Bank 9696. A Pref. Jurgens A 100%102. A De Schelde N.B. 38%40. A Ver. Papf. v. Gelder 58%59. C Am. Car en Foundry 7%7%. C Am. Smelt en Ref. 13%14%, C Farbenind. I.G. 85%86. C U. States St, C. 28% C North Am. Cy. 28%—28%. A Born. Sum. H.M. 143%—142%. A Ned. Wol Mij. 5555. A Singkep Tin M. 80 A J. C. Japan Ln. 36%35%. A Rotterd. Lloyd 53% A S. M. Nederland 59%59%. A Amst. Thee C.M. 29%29%. A Houth. Alberts 29%29%. C Baltimore Ohio 109%. tonstelling zal zich bevinden midden in de stad, n.l. het parkeerterrein, waar zich de stands zullen bevinden. (Vervolg van het Tweede blad.) Thans laten wij volgen de discussies en beslissingen over de in het tweede blad nog genoemde voorstellen. Wijziging Algemeen Reglement polders of waterschappen. De heer DE JONGE had gaarne, dat steeds overlegging van het geheele reglement plaats heeft, opdat men dan ook andere opmerkingen kan maken. Spr. meent, dat de fracties toch wel de gelijk oorzaak zijn van dit voorstel, want als die er niet waren was er ook geen reden voor zekerheidsstelling. Spr. juicht het toe, dat die ook voor minder kapi taalkrachtigen mogelijk worden. Spr. vraagt of ook certificaten N. W. S. als onderpand kunnen d'enen? Spr. meent, dat de betrokken ambtenaren de kosten der borgstelling moeten dragen behalve bij verhooging door verhooging van ont vangsten en uitgaven van den polder. De heer KODDE heeft wel eenig be zwaar tegen het aanstellen van een ambtenaar belast met controle, omdat dit bevordert het afschuiven van de ver antwoording door de polderbesturen. De heer DIELEMAN zegt, dat een al gemeene herziening van net reglement een andere voorbereiding eischt. Alle borgstellingen der ontvangers-griffiers zijn in 1932 nagegaan en herzien. Het is de bedoeling de bepaling dat Ged. Sta ten gemachtigd zijn tot controle in deze, krachtig te handhaven. Men is ten deze nog niet aan het einde der maatregelen, die tegen mogelijkheid van fraude moe ten worden genomen. Spr. meent persoonlijk, dat als men niet zooveel mogelijk bezuinigen moest, een geregeld controleerend ambtenaar noodig was, men heeft naast de polders ook ruim 100 gemeenten. Tegen accoun tantsonderzoek hebben Ged. Staten totaal geen bezwaar, maar meenen, dat het bestuur geregeld moet controleeren en de boeken moet afteekenen. Een goede maatregel is het werken met de giro; maar spreker is tegen een ambte naar aanstellen samen met de polders, Ged. Staten moeten vrij spel hebben in de controle. Als alle polders lid waren van den Zeeuwschen Polder- en Water- schapsbond, hadden zij een makkelijke regeling. Als zij de voordeelen begrepen werden zij allen lid. Spr, stipuleert nogmaa's, dat het hier een voorloopig voorstel betreft. De heer DE JONGE repliceert en acht de controle van de polderbesturen niet voldoende. De heer DIELEMAN zegt, dat juist daarom de controle op de zekerheids stellingen heeft plaats gehad- De heer DEN BOER heeft het over het moeten verhoogen der zekerheidsstel ling bij verhooging der ontvangsten en alleen kunnen verlagen bij verminde ring der ontvangsten. Hier is iets onbil lijks. De heer DIELEMAN zegt, dat wel in het reg ement moet worden voorge schreven het eerste, maar een polderbe stuur kan wenschen hooger waarborg dan in het reglement genoemd en kan verlaging niet worden voorgeschreven. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Georganiserd overleg bij de P.Z.E.M. De heer v. d. WART ziet geen enkel principieel bezwaar tegen het georgani seerd overleg, het is goed voor werkge vers en werknemers, de laatsten hebben wel 'n orgaan noodig om hun wenschen ter kennis te brengen. De toestand bij de P.Z.E M, is wel eens minder idealis tisch geweest dan nu gezegd wordt, maar het is nu juist de tijd voor het georganiseerd overleg in te stellen, be ter dan te wachten tol het weer min der goed is. Spr. vindt de verdediging van Ged. Staten zeer zwak en zal nog overtuigd moeten worden, wil hij niet tegen het voorstel van Ged. Staten stemmen. Zeker is het georganiseerd over eg niet altijd goed, maar spr. meent dat er een orgaan van de werk nemers moet zijn. De heer VAN 'T HOFF is voor over A Southern Rlw. 61/3— 5%, C Union Pac. Rr. 753/* C Int. Nickel Cy 8V4— 8y4. f A Koloniale Bank 57%58. A N.I. Hbk. 1000 56—56. C Ned. H. M. 1000 68—68%. A Alg. Kunstz. U. 31%—32-32%. A v. Berkels Pat. 19%19%. C Calvé-Delft 65%66%. A C. Suiker Mpij. 20%21. A Int. Viscose 21 21 %-22*/». A Ned. Ford A.M. 117—117%-118%. A Philips Gem. B. 128%—130%-131. C Unilever 110%—112K-111 C Anaconda Cop. 7%8-8%. C Bethlehem St. 15%15%. A A.N I.E.M.—N.B. 206—206. C A. Gas en El. Cy, 2%2%, C Cities Serv. Cy. 2%3. A Kon. Petr. Mpij. 151—152%-54%. C Contin. Oil Cy. 5%5%-6. C Shell Union O.C. 55%. A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 1717%. A Ned. Scheepv, U. 5656. A H.V, Amsterdam 169170%-73%. A JavaCult. Mij. 106107%, A N.I. Suiker U. 72%—72%. A Poerworedjo S.O. 8% A Deli Batavia 151%153, C Deli Mij. 1000 126%—126%-27%. A. Senembah 140%138%. C Chicago Milw. 2% A Aint. Rubs. C. 6(J3/4—6t-62y4. A Deli Rat. Ruob. 2i%— 23. A Iiessa Rubber 24y3—2lVs. A Serbadjadi S.R. 203/4—19. Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New;-York 23 Jan. &36% 59.18 9.71% 34.51% 48.07% 42.10 2.48% 24 Jan. 8.46% 59.18% 9.72 34.53% 48.22 42.50 2.48% leg met personeel maar dat moet bij 't overheidspersoneel anders zijn dan in 't p_rticuliere bedrijf. De ambtenaren heb ben zich in de eerste plaats aan het gezag moeten onderwerpen. Maar spr. is niet tegen een commissie voor geor ganiseerd overleg, en dit ook niet bij de P.Z.E.M., maar waar noch de P.Z.E.M. zelve, en haar ambten-ren er om ver zochten, wil spr. het niet opdringen. De heer DE BAARE wijst er op, dat in het afwijzend antwoord van de P.Z. E.M. aan den verzoekenden bond feite lijk niets 6taat, dat bewezen kan wor den. Spr. heeft een schrijven van den Centr, Nederl. Ambtenaarsbond en de Centrale van Overheidspersoneel .waar uit blijkt, dat deze er ook reeds om vroegen en ook overleg vroegen. Deze bonden kregen ten antwoord dat er pas afwijzend was beschikt, maar dat men kon komen praten. Daarbij h'.eek, dat de raad van bestuur steeds met de directie medegaat. Het is daar om gewenscht een geregeld vast orgaan te scheppen, evenals bij de provincie zelve. De heer KODDE kan zich best voor stellen dat het voor de menschen ge wenscht is een lichaam voor overleg te heo „en, zoowel in het overheids- als in het particuliere bedrijf. Als de verhou ding goed is, is er geen bewaar tegen instellen van georganiseerd overleg. De heer KODDE zegt, dat ook van de Provincie principieele bezwaren tegen georganiseerd overleg van zijn zijde is ingebracht. De gezagskwestie geldt ook voor hen, die aan het hoofd van een bedrijf staat, en dan is er geen principieel verschil tus schen Overheids- en particulier bedrijf. Het bezwaar tegen georganiseerd overleg is, dan men met andere menschen spreekt, dan uit het bedrijf zelf. Tegen overleg met het personeel zelf heeft spr. geen bezwaar. Het zijn ook menschen, kinderen God's als anderen en hebben daar recht op. De heer VAN 'T HOFF bespreekt na der het verschil tusschen publiekrech terlijk en privaatrechterlijk bedrijf. In het particulier bedrijf staat de werkge ver anders dan in het overheidsbedrijf. De heer DE BAARE zegt, dat bij de Provincie, toch ook de ambtenaren zelf deel uit maken van het georganiseerd overleg. De heer VAN DUSSELDORP zegt, dat men vooral het principe naar voren heeft gebracht,terwijl men weet, dat Ged. St. te dien opzichte niet tegen het G. O. zijn, maar in dit geval, omdat de raad van bestuur en het personeel beter ge diend zijn met het overleg, zooals het nu plaats heeft. Spr. komt er tegen op, dat het onderhoud niet goed is, zooals het nu geschiedt. Spr. heeft dossiers, waaruit wel anders blijkt. De personen van het dagelijksch bestuur zijn spreker daarvoor een waarborg. Spr. herhaalt, dat het hier niet om het principe gaat, maar om dit speciale geval. Het geheele college is overtuigd, dat èn de P.Z.E.M. èn de ambtenaren met aanneming van dit voorstel zullen zijn gediend. De heer DE BAARE meent, dat .de lust bij den raad van bestuur om overleg te plegen met het personeel, niet groot is. De heer v. d. WART meent, dat de principieele kwestie wel degelijk moet medetellen; dat er gevraagd wordt door bond, zal toch wel zijn omdat zijn leden er om vroegen. Spr. herhaalt instelling te willen, om als het minder goed gaat, gereed te zijn. De heer KODDE blijft bij zijn prin cipieele bezwaren. De heer VAN DUIJN is principieel wel voor G. O., maar voor de P.Z.E.M. acht hij dit niet noodig, althans nu niet. Het voorstel wordt aangenomen met 28 tegen 12 stemmen. (De heer Adriaanse was ter vergade- ring gekomen). Renteloos voorschot grindweg naar Heinkenszand. Dit voorstel werd aangenomen z. h.s. Weg Ruischende GatCa- tharinapolder. Ook dit voorstel gaat zonder meer onder den hamer door. Overname laagspannings net te Breskens. Dit voorstel gaf aanleiding tot een uitvoerige discussie, waarop wij mor gen terug komen. Een amendement-Kalle om de 90.000 goodwill in 10 jaarlijksche termijnen te Obl.markt tScbcpcu Rubber Mijnen Amerika Markt - Koninki. Suiker H.V.A. Philips Unilever - Tabak - Akn Industrie (Wettig gedeponeerd.) op de hoogte gebracht van den wensch betalen werd verworpen met 31 tegen der Italiaansche regeering, om zoo spoe- 9 stemmen, het voorstel werd aangeno men met 34 tegen 6 stemmen. Hierna werd gepauzeerd. dig mogelijk na 4 Maart de schulden onderhandelingen te opennen, opdat voor het midden van Juni, een definitieve regeling tot stand kan zijn gekomen. Hij verzocht voor It—lië om een zelfde be handeling als Engeland. JAPAN EN CHINA. Het onbepaalde uitstel van de voort zetting van de J-pansche actie in de J e h o 1, worlt in sommige Na in den voormiddag bevestigd te zijn door den consulent ds. F. L. Castelijn uit IJzendijke, heeft c^ UwTX daat, de heer G. van IJperen, Zondag-1 Je £istheid van de. geruchten, dat zoo wel in het Japansche als in het Chi- middag om 2 uur zijn intrede gedaan bij de Ned Herv. Kerk te Water-,^ kamp in 1 andkerkje en wel naar aanleiding zJ. om te k£men van den 2en brief van Paulus aan de1 Corinthen, vers 24 van het eerste Hoofd stuk. Beide malen was de kerk overvol. Ds. Huizinga is pas drie en een halve maand vertrokken, zoodat de vacature zeer kort heeft geduurd. Den nieuwen Ieeraar werd staande toegezongen Psalm 121—4. in invloeden aan het wérk tot directe onderhan delingen tusschen de beide strijdende pa: tijen. Algemeen gelooft men, dat de misluk king van de pogingen van den Volken bond er toe zu len bijdragen, dat dé betrokken partijen zullen trachten zeil de zaak tot een oplossing te brengen. In de vorige week gehouden ver gadering van de Classis Goes der Geref. Kerken rapporteerde een daartoe aan gewezen commissie over het voorstel W e m-e 1 d i n g e i.z. de benoeming van een candidaat om hulpdiensten te ver richten. De commissie stelde voor Weme'din- ge toe te staan een candidaat te benoe men in 't bijzonder voor den Evangeli satie-arbeid onder de schippers, voor- loopig voor één jaar, en haar daarbij te steunen met 300 en te steunen haar verzoek aan de Particuliere Synode om 300 uit de Provinciale Kas voor den Evangelisatie-arbeid in Zeeland. Dit voorstel werd aangenomen. Een volgende Classis zal beslissen hoe de toegezegde 300 door de kerken zul len worden bijeengebracht. Ds. L. D. Poot is voornemens Zon dagmorgen 7 Mei in de Nieuwe Kerk afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. van Amsterdam. Zondagavond 14 Mei zal dr. E. J. M. Posthumus Meyyes hem te 's-Gravenha^e als opvolger van wijlen ds. J. C. Schuller bevestigen en Woensdagavon 17 Mei zal ds. Poot in de Groote Kerk aldaar zijn intrede doen. In de St. Pieterskerk te Utrecht is Zondagochtend het 350-jarig bestaan van de Waalsch-Hervormde gemeente te Utrecht herdacht. Ds. Fr. Ie Cornu, predikant der ge meente, sprekende naar aanleiding van het Bijbelwoord „Weest getrouw", her dacht allereerst de door de inquisitie uit de Zuidelijke Nederlanden verdreven protest nten, die in de Noordelijke pro vinciën hun gemeente weer trachtten op te richten. Het was een grootsch oogenblik, zei- de spr., toen op 21 Januari 1583 ds. W. Helmichius van den magistraat toestem ming verkreeg in het Fransch te pree- ken en van dat oogenb'ik af kan men aannemen dat de Waalsch-Hervormde kerk te Utrecht bestaat. De vrijzinnige richting in de kerk kwam, aldus spr., reeds vroeg tot uiting. Ned. Herv. Kerk. Ds. H. J. Hak te Alkmaar, vroeger te Domburg, heeft het beroep naar Ara hem aangenomen. IN DE VAART GEREDEN. Gisteravond is de groote transport auto van de Gebr. den B. van Goes, die een vrachtdienst Zeeland-Brabant onderhoudt, onder Zevenbergen in een diepe vaart gereden. De inzittenden wis ten zich door tijdig op den weg te sprin gen, te redden, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. DE KONINGIN NAAR ZWITSERLAND Naar het C. B. verneemt heeft de Koningin het voornemen om, op me disch advies eenige weken rust te gaan nemen in Zwitserland. Prinses Juliana zal de Koningin vergezellen. De Konin gin en de Prinses zullen Zaterdag 28 de zer vertrekken. OOK ITALIë? De Italiaansche ambassadeur te Wash ington heeft Staatssecretaris Stimson De Boliviaansche generale staf deed officieel mededeeling, van een groote overwinning der Boliviaansche- troepen in den Gran Chaco, door de in neming van drie forten in de vuurlinie, waardoor men een zeer gunstige positie heeft veroverd, tegenover de Paragu- aansche forten, die parallel liggen met den loop van de Pilcomajo-rivier. I MARKT VAN GOES. Eieren V.P.Z. Aanvoer 10.321 eieren, Prijs 4 per 100 stuks. Gewone markt. Fabrieksboter 0.85. Boerenboter 0.75; winkelprijs 0.85. 2e soort boter 0.60. Eieren 100 stuks 3.70. Winkelprijs 5. Eendeieren 3.70. Poelje-eieren 2.50. GRAANMARKT VAN GOES. Aanvoer flink. Handel vrij opgewekt Haver 4, kookerwten 9—11. Kroon- erw 10-12. Bruine boonen 6.508.50. Schokkers 915. vielen de STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Op onderstaande nummers volgende prijzen: 1000: 12843 13024 13026 13218 1974a 2929 11747 5043 15394 19605 20842. 5418 6144 15148 17986 19906. 1286 2119 6774 8338 14658 15222 15702 15875 15931 17572 18480 19743. 400: 200: 100: Boomen niet tijdig gesloten. De Hooge Raad behandelde een cas satie-beroep van T. v. d. L., spoorweg- overwachter te Cuyk, die onder Eindho ven de spoorwegboomen niet ten minste 3 minuten voor het passeeren van een trein had gesloten en deswege door de rechtbank te 's Hertogenbosch is ver oordeeld tot 10 boete. Verdachte had bekend, maar er zich op beroepen, dat er geen kloksignaal is gegeven en hij ook niet telefonisch is ge waarschuwd, zoodat hij van het naderen van een trein onkundig was. De proc.-generaal concludeerde tot vernietiging van het vonnis en verwij zing naar het Hof in Den Bosch. Te groote diepgang. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het aan den grond loopen van het m.s. „Westland" in den toegang naar de haven van Shore- ham en het stooten van dit vaartuig tegen de s'uismuren aldaar en betref fende de klacht van den hoofdinspecteur voor ue Scheepvaart tegen den kapitein zonaer geldig bew.iS van zeewaardigheid na bovengemeld ongeval. De Raad wijt het ongeval aan den te grooten diepgang van de „Westland". Het schip had nagenoeg twee voet stuur- last. bat de belading op deze wijze is geschied, valt den kapitein niet aan te rekenen. De k'acht is gegrond. Dat de aange klaagde zich tot ziin reeder heeft ge wend en dat de expert geen bezwaar haa tegen het vervolgen der rejs, kan den kapitein niet ontheffen van zijn ver plichting. J>.itsdien straft den Raad den kapitein door het uitspreken van een berisping.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2