BINNENLAND. ZEELAND. DE ROODE VULPENHOUDER 1 WEELDEBELASTING! iV Vi Koopt NU Uw meul ITa'J Wij bewaren c beien leze gratis lil O O 1 P RECHTZAXEN. TWEEDE BLAB VAR DE PROVINCIALE ZEEUW5CK WDDEUBU8GSCHE COURANT (W.ö. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 21 JANUARI 1933. No. IS. MIDDELBURG. yLISSINGEN. IUIB-BEVELAND. ra NQORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Zijn uw e* aangedaanf kalmeert hoesten ©maakt slijm los! ©brengt verlichting - --- *- "F r f HET CONFLICT IN DX KLEELlNOiNi>lJSTKlE. In de Donderdagmiddag onder leiding ran den Ëond in de Kieedingindustri* gehouden vergadering van de stakers en staaketers in het engros confectiebedrijf te Amsterdam zijn van de zijde van den Bond uitvoerige mededeelingen gedaan over de met fabrikanten gehouden be sprekingen. Het antwoord is per brief nan den Bond van fabrikanten bekend gemaakt, hetgeen er op wijst, dat nog geen overeenstemming is bereikt. DE KOSTEN DER STEUNREGELING, Sprekende cijfers. Naar uit een aan den raad overgeleg- den staat blijkt, is in 1932 uitgegeven aan crisissteun 86.985.90, aan gemeen telijken steun 48.875.30; aan bijkomen de kosten 4301.02, aan toelage aan den heer Staal 300; aan het plaatselijk crisiscomité 3685 en aan de vakoplei ding voor jeugdige werkloozen 278.30, totaal 144.425.52. Tot nu toe was be groot 140,435, zoodat nog 3990.52 zou moeten worden gedekt. Ontvangen moet de gemeente aan rijkssteun 70 pet. van 86.985.90, zijnde 60.890.13 en aan bijdrage voor de cur sussen 174.58, samen 61.064.71. Tot nu toe is geraamd f 56.810, zoodat nog 4254.71 kan worden geraamd. Voor ontvangst van het Nat. Crisis comité is geraamd en ook werkelijk ont vangen 1842.50. HET BEDREIGD VERVOLG ONDERWIJS. Het N. O. G. waarschuwt tegen opheffing. Zooals bekend, bestaat de mogelijk heid, dat het openbaar vervolgonderwijs alhier zal verdwijnen. Daartegen komt de afdeeling van het N. O. G. in een adres aan den raad op en zij wijst er op, dat er thans 32 leerlingen aan dit onderwijs deelnemen. In de cursusjaren 1926/27 tot 1932/33 waren bij den aan vang resp. ingeschreven 20, 24, 21, 26, 28, 34 en 33 leerlingen, wat wijst op een stijgende belangstelling. Volgens de begrooting 1933 zal dit onderwijs aan de gemeente kosten 1486.77, waarte genover 141.32, Van de uitgaven zijn 416.57 pensioensbijdragen, waarvan 't personeel thans 63.45 draagt. De wer kelijke kosten van dit onderwijs zijn dus nog geen 1000. Bij opheffing zal de pensioensbijdrage vermeerderen door het op wachtgeld stellen van het tegen woordige hoofd. De werkelijke bezuini ging zal dan ook ver beneden de kos ten Vein dat onderwijs blijven. De leer lingen zullen door opheffing ten zeer ste gedupeerd zijn, omdat dit soort on derwijs juist voor die leerlingen ge- eïgend is en zij ander onderwijs moeilijk zouden kunnen volgen. GED. STATEN EN DE RAAD. De subsidieverhooging voor het Armbestuur. Het besluit van den raad tot verhoo ging van het subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1932, is, naar Ged. Staten melden, niet aan hunne goedkeu ring onderworpen. Nu de betreffende begrootingspost wordt overschreden, zal een besluit tot wijziging der begrooting voor 1932 ter goedkeuring moeten wor den ingezonden. Zoolang dit niet is ge schied, kunnen Ged. Staten hun stand punt niet bepalen. Wel kunnen zij me- dedeelen, dat het besluit waardoor bet evenwicht tusschen de inkomsten en de uitgaven in de begrooting wordt ver broken uiteraard door hen niet kan worden goedgekeurd. Eischen aan den Raad. Eiscken stelt de afdeeling Middelburg van de Communistische partij Holland op nieuw aan den raad en wel om aan alle jeugdige werkloozen, georganiseerd of ongeorganiseerd, een ondersteuning 1 te geven gelijk aan het laatst verdiende loon en voor productief werk het volle loon, dat in grondwerk of bouwwerk wordt verdiend. De afdeeling stelt ver der voor alle werkloozen éénmaal per dag stempelen. Leenen niet toegestaan. Het verstrekken van een som geld aan een bijzondere school voor aanschaf fing van leermiddelen, komt volgens Ged. Staten niet in aanmerking om in eene leening te worden opgenomen en kunnen zij dan ook geen goedkeuring hechten aan het raadsbesluit van 30 No vember tot het opnemen, in een leening van een som van 472.75 toegekend aan de Bijzondere school op den Zuid singel, ook niet nadat B. en W, hebben toegezegd de betrokken leening in 5 jaar te zullen aflossen. De rekening 1932 van het Bomme van den Broeckefonds geeft aan inkom sten aan 2204, de drie gesubsidieerde muziekvereenigingen ontvingen ieder 734.51 (een kreeg 1 cent meer.) Dankbaar, maar niet voldaan is de heer J. Lorier met de hem toegestane pachtvermindering en hij dringt er nog maals bij den raad op aan de pacht voor de weiden, die hij gepacht heeft, te verminderen tot 40 per gemet. Ontspanning werkloozen. Donderdagavond voor het eerst in 't „eigen gebouw" ('t voormalig Militair Hospitaal) is voor de werkloozen een lezing met lichtbeelden gehouden. Als spreker voor dezen avond trad op de heer G. K. A. Nonhebei, die tot onderwerp had gekozen: „Van Bonte Dingen". Op de hem eigen onderhou dende wijze vertelde de heer Nonhebei van tanden en kiezen, en van onze huid, van spijsvertering en van huishou delijke wetenswaardigheden; ook vertel de de spreker een en ander uit de cri minologie, postwisselvervalsching, het ei and Nieuw-Caledonië, waarheen Frankrijk zijn gedeporteerden zendt, etc. Na de pauze werden de hoorders, ook weer bij lantaarnplaatjes; naar Venetië gevoerd. Een krachtig applaus beloonde den spreker. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN VLISSINGEN. N.V, Haven Vlissingen. Con cessie Gasfabriek of eigen be heer. Geen sloppen meer. Burg. en Weth. wijzen er den raad op, dat de tijd gekomen is om een voor dracht te doen voor de benoeming van commissarissen en een lid van den Raad van Toezicht van de N.V. „Haven van Vlissingen De meerderheid van Burg. en Weth. stel'en voor voor te dragen voor de be noeming van commissaris de heeren C. A. van Woelderen, burgemeester; R. H. Arntzenius, directeur van het Nederl. Loodswezen en Ir. M, C. Braat, direc teur der N.V. „Vlismari' en voor de be noeming van een lid van* den Raad van toezicht den heer Van Woelderen. Burg. en Weth. stellen voor het reg'e- ment van orde voor de raadsvergade ringen in overeenstemming te brengen met de gemeentewet, zooals die na de I door A. W. v. E.v, R. 24). „Is er alweer kwaad gesproken? Dat konden ze zeker niet laten. Ze hadden het arme schepsel maar liever in vre de moeten laten rusten." „Als u hier woonde, zoudt u weten, dat dat het laatste zou zijn, wat ze zou de® doen. Als het waar is, wat zij zeg gen, was er niets aan haar verloren." Fayre werd getroffen door de bitter heid in Gregg's stem. „U hebt haar nooit ontmoet, wel?" vroeg hij. „Ik heb verscheidene bezoeken op Staveley afgelegd, terwijl zij er was, maar ik heb haar nooit ontmoet. Vol gens het algemeene oordeel was zij «een echte Idetstante." Gregg's toon was ruw en Fayre voel de zijn instinctieve afkeer van den man toenemen. „Ik heb dat soort vrouwen eens of twee keer in mijn leven ontmoet, en ik laak den man niet, die haar doodde", ging Gregg voort. „Zij verdiende het waarschijnlijk ten volle!" „Nu, de arme vrouw is dood, en on gelukkig heeft zij haar geheim, wat het ook was, mee in het graf genomen", antwoordde Fayre op een toon, die dui delijk te kennen gaf, dat hij een eind aan het gesprek wilde maken. Maar Gregg was niet zoo gemakkelijk tot zwijgen te brengen. laatste wijziging luidt. Daar twee j-ar voor het eindigen van aan de Imperial Continental Gas Asso ciation verleende concessie voor het léggen vair buizen in gemeentegrond voor de levering van g-S, de vraag moet worden beantwoord of de gemeen te de concessie wenscht te vernieuwen, dan wel hét gasbedrijf na 30 Juni 1935 zal overnemen, heeft, teneinde deze vraag te kunnen beantwoorden, de des kundige v^n Burg. én Weth. reeds een voorloopig rapport opgemaakt, hetwelk voor de leden ter inzage is gelegd. Het komt Burd. en Weth. wenschelijk voor, thans reeds aan genoemde maatsoh_p- pij mede te deelen dat de gemeente in geen geval de concessie volgens de be staande voo w_arden wil verlengen, Daarna kan de raad overwegen, of u dan niet een nieuwe concessie zal wor den verleend en of al dan niet een concessie zal worden verleend en ol al dan niet de bestaande fabriek met toebehooren zal worden overgenomen. De raadscommissie' inzake de gascon- cessie kan zich met dit voorstel gehee vereeniginen. Notaris J. C. Blaupot ten Cate te Middelburg bericht, dat wijlen de heer E. Berdenis van Berlekom aan de ge meente heeft gelegateerd twee schilde rijen betrekking hebbende op de Schel de voor Vlissingen met verzoek deze een plaats te geven in een der lokalen van het Stadhuis. B, en W. stellen voor dit- legaat met gevoelens van dank en waardeering tegenover dén erflater te aanvaarden. Daar de destijds in de Oranjeschool aangelegde Centrale verwarming gebre ken vertoont, stellen B. en W. voor 916 gulden beschikbaar te stellen voor ver andering der inrichting, in' welk bedrag enkele, bijkomende werkjes niet begre pen zijn. Tevens stellen zij voor medewerking te verleenen aan het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen voor die school, ten behoeve van een in te richten ze vende leerjaar. Naar aanleiding van een adres van den heer A. Roelse, die moeite heeft met verhuren van huizen in het Dor- mans slop stéllen B. en W. voor dien naam te wijz'gen in Dormans straat en dit ook te doen met Keizerslop, Sa maritaanslop en Mastkraanslop. Verder om Breeslop te veranderen in Koestraat doch Vrouweslop te behouden, omdat dit'verwarring zou scheppen met de be staande Vrouwestraat. B. en W. stellen wederom voor af wijzend te beschikken op het adres van de Nederlandsche Vereeniging van Dans- Ieerariën, ook nu duidelijker blijkt, dat het er niet om gaat alleen dansleeraren vergunning te verleenen voor dansen, maar om alleen aan erkende dans leeraren vergunning te verleenen voor het geven van danslessen. In verband met de verzoeken tot aan koop aan de zuidzijde van het Vein N's- penplein achten B. en W. het noodza kelijk de rioleering en bestrating aldaar 40 m verder door te trekken en vragen daarvoor machtiging, het zal 2550 kosten. Zij stellen ten slotte voor twee per- ceelen van 113 m2 grond aan genoemd plein te verkoopen voor 904 per per ceel resp. aan de heeren A. Adriaanse en J. de Jonge, beide alhier. KRUININGEN. Doordat het jongentje van G. H. spelende den nieuwen Rijks weg bij de woning overstak en niet zag dat een auto uit Ierseke aankwam, is het alleen aan het harde remmen te danken, dat het kind niet werd overre den. De auto kwam dwars over den weg te staan en reed den ijzeren lan Dir. F. J. ZEEGERS Prinsengracht 709-713 le id sc he straat 73 AMSTERDAM (Ingez. Med.) „Heel gevoelig", gaf hij met een spot lachje ten antwoord, „maar noch juist, noch logisch. Het is hard, maar waar, dat de daden van slechte menschen nog na hun dood invloed hebben, en ik ge loof zelf niet aan het louteringsproces. De wereld is gebaat bij haar dood, warirom zou ik het dan niet zeggen?" „Dat is kras gezegd van een vrouw, die, op zijn ergst uitgedrukt, harteloos en berekenend was, en, in aanmerking ge nomen, dat ik haar slechts oppervlak kig, en u haar heelemaal niet kende, kunnen wij ons er niet over uitlaten." herinnerde Fayre hem, In weerwil van zichzelf stelde hij toch belang in het ge zichtspunt van een man, die zich zoo opwond over een vrouw, die hem toch vreemd was. Zijn eerste gedachte was geweest het onderwerp te laten rusten maar nu merkte hij, dat hij den dokter verlangde uit te hooren „Mijn ondervinding is, dat het de j dommen en begeerigen zijn, die werke- j lijk kwaad doen in deze wereld, niet de slechten. De slechte man werkt met een doel, en heeft hij dat eenmaal be reikt, dan laat hij gewoonlijk zijn me- demensch met rust. De domme man suk kelt op zijn stuntelige manier voort en laat overal een spoor van onheil achter." „Brandmerkt u mrs. Draycott als een domme vrouw?" Fayre was zelf getroffen geweest door de intense domheid, die onder de op pervlakkige kennis van mrs. Draycott verborgen had gelegen, en hij was ver baasd over de juistheid, waarmee Gregg 'haar beoordeelde. „Naar ik van haar gehoord heb, be hoorde zij tot het gevoellooze, ziellooze type en was zij een geboren intrigante. Maar misschien heb ik ongelijk. Ik ga af op wat ik gehoord heb, ziet u." „Het is merkwaardig, hoe de men schen aan hun inlichtingen komen", zei Fayre nadenkend. „Ik geloof, dat niet meer dan een half dozijn menschen hier in de buurt haar ontmoet hebben." „Zij lezen toch hun kranten, en u moet bedenken, dat zij meer dan eens in een of ander zaakje betrokken is geweest. Het feit alleen, dat zij miss Allen's zus ter was, was al voldoende om de aan dacht op haar te vestigen. En dan dat geval Dare." „Daar was zij bij betrokken, niet waar? Ik ben zoolang uit Engeland weg geweest, dat ik niet goed op de hoog te ben." „Zij werd als getuige opgeroepen en kwam er vrij slecht af, zoover ik mij kan herinneren. Ik lees die dingen zelf niet veel." „Met dat al hebt u haar toch vrijwel heelemaal afgemaakt", merkte Fayre droog op. De dokter zweeg een oogenblik. „Ik vrees, dat ik mij liet gaan op het onderwerp domheid", zei hij eindelijk, dat is iets, waartegen wij, doktoren, altijd te strijden hebben, en wij haten het. Misschien deed ik mrs. Draycott groot onrecht." Hij scheen te hebben ingezien, dat hij taarnpaal aan den slootkant stuk, waar door de auto niet meer in de sloot te recht kwam; het kind stond op het ijs in de sloot met de handen aan de bum pers en was ongedeerd. Het is een klein zoontje van den' Maandag verongeluk ten C. H. Woensdagavond had een gecom bineerde vergadering plaats van den Ring O. Z. Beveland der Chr. Jonge Mannen- vereen. en Chr. Jonge Meisjesvereen. Als spreker trad op de heer Gor- deau, propagandist der C. J, V. en Redacteur der „Jongeman". Spr. be handelde het moeilijke onderwerp „De omgang van jongens met meisjes", dat de volle aandacht had van de vergade ring, die in zeer groote getale was op gekomen. De heer Snoep van Krabbendijke hield een bijbelinleiding naar aanleiding van 2 Kon. 5. De meisjesver. van Ierseke zong „Oude Eemske"; in de pauze werd thee gepre senteerd, KORTGENE. De werkmansvereeni- ging „Onderlinge Hulp" vergaderde Woensdag in de „Korenbeurs" alhier. De ontvangsten over 1932 zijn 732, de uitgaven 725, het sa.do van vorige ja ren 928, zoodat de kas van de ver eeniging per 1 Jan. f 936 was. De vereeniging herdenkt dit jaar haar 35-jarig bestaan. Naar aanleiding hier van gaf de voorzitter, de heer A. Maas, omtrent de vereeniging een kort over zicht over al wat de vereeniging gedu rende al die jaren heeft verricht. De Vice-Yoorzitter, de heer P. Hol- lestelle wenschte den voorzitter geluk niet zijn 35-jarig voorzitterschap, en hoopte dat er nog vele jaren aan toe gevoegd mogen worden. De aftredende bestuursleden, de heeren A. P. Blok en C, Verweij zijn herkozen, alzoo ook den bode, G. Bóiiwense, die voor 3 jaar her benoemd is. Aan de vereeniging is verbonden het ééncentsionds. De leden van dat fonds die niet door den geneesheer ter plaat se kunnen worden behandeld, en naar elders worden gezonden, kunnen hieruit een uitkeering ontvangen van ten hoog ste 25 per jaar. De ontvangsten van dat fonds bedroe gen 169, de uitgaven 119. Saldo va* vorige jaren f 643. In reserve 31 Dec. 1932 693. BRESKENS. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.1. 3107 per sonen. Er werden in 1932 geboren 82 kinderen; vestigingen 141 pers.; over leden 24 pers.; vertrokken 117 pers. (Bevolking einde 1931 3025 personen). vraaq het oordeel van inv dokter AGElffiN Ft B MEINDEKMA-DEH HfcMi (Ingez. Med.) te veel had gezegd, want ondanks Fay- re's pogingen hem over de praatjes, die er liepen, uit te hooren, vermeed hij dat onderwerp gedurende hun verderen rit naar het station beslist. De trein uit Londen was te laat en terwijl Fayre op het perron wachtte, las hij de aanteekeningen over, die hij ,den avond te voren had gemaakt. Na eenig nadenken voegde hij er een aanteeke- ning bij over dr. Gregg. „Schijnt merkwaardig veel te weten van het verleden van mrs. Draycott en van haar algemeene karaktereigenschap pen, en is bijna vijandig in zijn houding tegenover haar. Kwam niet vóór tien uur op de plaats van den moord. Tot dat oogenblik waren zijn handelingen onbekend, maar hij bezocht waarschijn lijk patiënten. Indien mogelijk, van Les lie zien te weten te komen of die onge woons opmerkte aan zijn gedragingen op de hoeve." Grey, de procureur, bleek jonger te zijn dan Fayre had verwacht, maar hij bleek, zooals Kean had voorspeld, heel goed op zijn plaats en was gereed en vol ijver, de zaak te behandelen. Het eer ste, wat hij deed, was, Leslie op te zoe ken en hij sprak al rechtstreeks naar 't politiebureau te gaan en Fayre bij zijn terugkomst in het hotel te ontmoeten. Fayre vertelde hem van de aanhouding van den landlooper en Grey nam op zich voor een vergunning te zorgen, 't ziekenhuis te mogen bezoeken. Hij dacht niet, dat er eenig bezwaar tegen ge maakt zou worden, tegen Fayre's tegen Be steenkolenfraude ten nadeeie va* de Staatsmijnen te Vlissingen. Ter terechtzitting van de cechbank te Middelburg van Vrijdag werd behan deld de strafzaak tegen: le. A. :F. C. T., 65 jaar, 'kolenhande- laar; 2e. J. F. V., 59 jaar, baas: in dienst van het gemeentelijk havenbedrijf; 3e. A. P., 54 jaar, gemeentewerkman, allen wonende te Vlissingen, verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van steenkolen uit het ko- lenpark aan de haven te Vlissingen, te* nadeeie van het staatsmijnbedrijf. Blijkens de ter rechtzitting voorgele zen dagvaarding was den eersten ver dachte te laste gelegd, dat hij sedert 1 Januari 1927 te Vlissingen, a s vertegen woordiger van de Staatsmijnen, op ver schillende tijdstippen,hoeveelheden steenkolen tot een gezamenlijke hoe veelheid van minstens 100 ton, toebe- hoorende aan de staatsmijnen, uit een door hem van de gemeentebedrijven te Vlissingen gehuurd kolenpark, heeft ver duisterd, welke kolen hem werden ge leverd en waarover hij het toezicht had, opdat booten van het Ned. Loodswezen te Vlissingen en andere rijksvaartuigen, daaruit konden bunkeren. Deri tweeden verdachte werd tenlaste gelegd, dat hij in den loop van de jaren 1929-1932 te Vlissingen heeft ontvreemd of heeft doen ontvreemden, door werk lieden van het havenbedrijf, hoeveelhe den steenkoen, toebehoorende aan het Staatsmijnbedrijf, althans door misbruik van zijn gezag als baas bij bedoeld ha venbedrijf, dien diefstal heeft uitgelokt, door verschillende arbeiders bij dat ha venbedrijf te gelasten dien diefstal te plegen. De derde verdachte stond terecht we gens diefstal of het doen plegen van dief stal van ongeveer 500 kg. steenkolen, toebehoorende aan de Staatsmijnen en 300 kg Unthraciet toebehoorende aan den eersten verdachte en diefstal, of het doen plegen van diefstal van zak ken, planken enz. toebehoorende aan de gemeente Vlissingen. Alle verdachten werden destijds te dier zake door de Politie te Vlissingen aangehouden en aan de Justitie te Mid delburg voorgeleid, die gevangenhou ding beval. Na een gevangenhouding van onge veer twee maanden werden zij op last woordigheid bij het onderhoud met den patiënt. In de Highstreet scheidden zij en het geluk wilde, dat Fayre bijna onmiddel lijk daarop Gunnet ontmoette, den agent van Keys. Fayre was hem wel bekend, zoowel als vriend van lady Cynthia, ala als 'gast van Staveley en daar hij bui ten dienst was, maakte hij geen bezwaar het hotel binnen te gaan en een glaasje bier aan te nemen. Hij had weinig be langrijks te vertellen. Twee dingen, die hij mededeelde, hadden betrekking op Fayr's aanteekeningen van den vorigen avond. „Gisteren ging ik naar Galston" ver telde hij, „en had een kort gesprek met Dogget, den portier daar. Hij zei, dat hij de jonge dame even voor half zes binnen liet, en dat zij het huis niet meer ver liet, voor zij in de auto naar miss Allen ging." „Dat klopt met hetgeen zij en mr. Les lie bij het verhoor zeiden." „Dat doet het. Wat dat aangaat, neem mij niet kwalijk mijnheer, maar ik ken de lady al, van toen zij nog maar zóó groot was, en zij is er nooit iemand naar geweest om leugens te vertellen. Ik zou haar altijd op haar woord geloo- ven, en dat doet iedereen in Keys. Wat ik deed, moest ik doen uit plicht." Fayre knikte. „Is de begrafenis al vastgesteld?" vroeg hij. Wordt vervolgd.)-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5