GOESCHE COURANT^ S L AIO LI E BINNENLAND. ZEELAND. Leven en laten leven. m m STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" IEDERS OORDEEL: DUKOL BRENGT VOORDEELI WEED EN WIND. NUMMER 18. DRIE BLADEN. ZATERDAG EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURB. WALCHEREN. 21 JANUARI 1933. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bjj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139, Postreken ing no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. ra. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bg vooruitbetaling Adv. rast „Brieven" of „Bevragen bur: ->u dezer co"f rant" 10 ct. extra Bewgsnomma.5 cent. Een moeilijke vraag werd ons dezer dagen ie beantwoorden gegeven. Rond uit gezegd: we zaten er ietwat mee. Want aan den eenen kant waren we bet met de bedoelingen van hem, die ons de vraag deed, volmaakt eens. En aan den anderen kant was het moeilijk, het geen hij afkeurde, op zichzelf scherp te yeroordeelen. De bewuste vraag werd ons gesteld door een blijkbaar vrijzinnig man te Goes. Hij formuleerde dit, misschien niet ün overmaat van zachtzinnigheid, aldus: Jhs onze Goede Oude Stad loopen hardnekkige geruchten, als zouden een of meer voorgangers van een godsdien stige richt'ng niet meer of minder van plan zijn dan te trachten een soort van heiligen economischen oorlog te voeren. In dier voege, dat bedoelde heeren door voorbeeld en opwekking met het be kende kruiswoord „God wil het" als lei dende gedachte de geloovigen zouden verzoeken, zielkundig zouden dwingen, althans op het „God wil het" zouden wijzen, om bij gelijkgeloovigen, tot be doelde godsdienstige richting behooren den, met uitsluiting van andersdenken den zijn benoodigdheden te koopen." Wij hebben zoo eens geïnformeerd naar een en ander, en toen is ons geble ken, dat inderdaad het hier gestelde waarheid bevatte; een pas onlangs in Goes gekomen predikant zou trachten de zaken eenigszins dezen kant uit te drijven. Maar, zoo vernamen wij verder, dat streven vond bij het meerendeel zijner geloofsgenooten lang geen onver deelde instemming. Wat althans verheu gend mag heeten. Evenwel: het is in een dagblad dunkt ons, als 't anders kan, minder gewenscht om bijzondere zaken te behandelen, en daarom stellen wij de vraag liever alge- meener; is het goed of af te keuren, wanneer geestelijke leidslieden zich op zulk een wijze met economische propa ganda van sectariseerenden aard bezig houden? En hier ligt dan meteen de moeilijk heid bloot: wij kunnen dit in beginsel niet onvoorwaardelijk afkeuren. Integen deel zelfs: met eenige restricties ligt dit geheel in de liberale lijn. Maar: die restricties zijn van funda menteel belang. Het zijn er twee: 1. dat de overreding die gepoogd wordt toe te passen, zuiver redelijk zij, en 2. dat het beoogde doel geen schade doe aan de noodzakelijke eenheid van volk of gemeente, dus niet strijdig zij met het algemeen belang. Met het eerste bedoelen wij dit: dat men overtuigd moet worden door kracht van gezonde argumenten, en niet door de schier onaantastbare hoogheid van den persoon of van het ambt, waarvan hij de drager is. Nog anders gezegd: niet omdat pastoor, predikant, rabbijn of vakvereenigingsleider of Kamerlid het zegt, moet men zijn brood bij X koopen, de krant van Y lezen, zijn goederen met Z verzenden, maar omdat men volkomen overtuigd is ven de zedelijke noodzake lijkheid aldus te handelenook al zou het betoog, dat u tot dit inzicht bracht, niet gehouden zijn door uwen geestelijken of politieken leidsman. In dat geval eischt de vrijheid, dat men vrij is om te gaan waar men wil, eischt het geweten, dat men doet wat het ge weten voorschrijft. Wat het tweede punt betreft, deze restrictie is zoo belangrijk, dat zij, hoe wel ons beginsel ongeschonden latende, in de praktijk toch wel heel sterk ver oordeelt datgene, hetwelk de onmiddel lijke aanleiding tot deze regelen was. Want daarover zullen we het allen toch wel eens zijn, dat het voor de een heid van ons Nederlandsche volk een onnoemelijk groot ook geestelijk verlies zou beteekenen, wanneer de sec- tarische drijvers in dezen hun zin kregen! Immers: elke actie wekt reactie op dat kan niet anders. Wanneer alle roomsch-katholieke in woners van een stad uitsluitend en al- '^en, dus principieel, hun inkoopen doen bij, -en omgang plegen met, de andere roomsen -katholieke neringdoenden en parochiegtnooten; wanneer alle joden alleen bij joden koopen en met joden om- gaari-; alle vrijzinnigen alleen bij vrijzin nigen, alle orthodoxen alleen bij ortho doxen, alle gereformeerden alleen bij ge reformeerden enzoovoort, enzoovoort, enzoovoortwat blijft er dan van de economische en ook cultureele eenheid van het Nederlandsche volk over? Want als de een wie dan ook begint en slaagt, dan voigt, welhaast noodgedwon gen, de ander Theoretisch gesproken moeten wij dus de overreding en overtuiging de eenig juiste methode noemen om veran dering van inzicht en van handelwijze bij anderen te bewerkstelligen. Dat is zelfs de o.i. ware, vrijzinnig-libe rale, methode. Maar praktisch achten wij desalniette min het gebruik van dit wapen op eco nomisch terrein niet geoorloofd, wan neer op grond van dingen die des geestes zijn, door hen die met geestelijk gezag bekleed zijn, mede steu nende op dit gezag, getracht wordt scheuring en verdeeldheid in de eenvou dige dingen des dagelijkschen levens te brengen, den schoenmaker tegen den kruidenier op te zetten, den kleermaker zijn klanten af te troggelen, enzoovoorts. j Men mag denken, dat het op dit ter- rein wellicht, als van zoo weinig princi- I pieel-starren aard, niet zou thuishooren, wij zijn niettemin van meening dat het hi e r van wijs inzicht getuigt: te leven en te laten leven OPENING NIEUWE KWEEKSCHOOL VAN HET LEGER DES HEILS TE AMSTERDAM, Amstelveen was Vrijdagmiddag in feesttooi, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Kweekschool van- het Leger des Heils. Om en bij het fraaie ge bouw was groote belangstelling. De genoodigden verzamelen zich in de Aula van het gebouw. Prinses Juliana had zich bereid ver klaard, het openingswoord te spreken. De Prinses, die vergezeld was van haar Kamerheer, baron Baud, werd bij haar aankomst aan het kweekschoolgebouw ontvangen door den leider van het Le ger des Heils in Nederland, Kommandant Bouwe Vlas en den leider van de Kweek school, brigadier Beekhuis. Een doch tertje van burgemeester Haspels bood de Prinses bloemen aan. Daarna begaf de hooge bezoekster zich tusschen twee rijen van Leger des Heils-padvinders door naar de zitkamer der officieren. Na gezang en gebed sprak comman dant Vlas een rede uit. De chef van den staf, commissioner Mapp, hierna het woord voerende, wenschte het Leger des Heils in Neder land geluk met het verkrijgen van dit nieuwe gebouw en deelde mede, dat commandant Vlas bij deze gelegenheid is benoemd tot hoofd-commandant. Vervolgens was het woord aan den minister van justitie mr. J. Donner. Prinses Juliana verklaarde hierna het nieuwe Kweekschoolgebouw van het Le ger des Heils in Nederland voor geopend. Zij zeide te wenschen, dat alle verwach tingen welke voor dit gebouw worden gekoesterd, zullen worden verwerkelijkt, zoodat de instelling moge bijdragen tot bereiking van het doel, dat men er zich mee gesteld heeft. De plechtige samenkomst is hierna met het zingen van het „Dankt, dankt nu allen God" en met dankgebed door dr. J. H. Gunning gesloten. Prinses Juliana bezichtigde hierna, het nieuwe gebouw. Na afloop daarvan ver toefde zij nog korten tijd in de zitkamer der officieren, waar de thee werd ge diend en daarna vertrok zij per auto naar Den Haag. WIJZIGING DER KIESWET. Mr. dr. G. van den Bergh c.s., lid van de Tweede Kamer, heeft twee amende menten ingediend op het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet enz. De be doeling is door middel van vóórstem mingen het aantal verloren stemmen bij verkiezingen sterk te verminderen. Wij komen Maandag hierop uitvoeri ger terug. Altijd komt datgene tot ons waar voor we onze ziel geopend hebben. DE UITZENDINGEN VAN DE PHOHL Bij de proefuitzendingen met den kor- tegolfzender van de Phohi is gebleken, dat de zender weliswaar van den 1-ng- durigen stilstand geen nadeelen heeft ondervonden, doch dat de gebruikte golflengte van c.a. 17 m. door een inmid dels ingetreden verandering van de rieaviside Lag in de atmosfeer geduren de het winte seizoen niet meer op de meest geschikte uren (n.l. de avonduren tusschen 20 en 23 uur) in Indië wordt ontvangen. De proefuitzendingen worden daarom met ingang van heden voor den duur van ca. een maand gestaakt om aan den zender eenige wijzigingen aan te bren gen, waardoor ook met een golflengte van ca. 25 m. zal kunnen worden uitge zonden. De Phohi-zender zal dan gedurende de wintermaanden op 25 m. golflengte uitzenden en in het zomerseizoen op 17 m. Hierdoor zal dan in beide jaargetij den de ontvangst in Indië in de avond uren kunnen worden verzekerd. SCHEEPVAARTSTREMMINGEN. Het Tjeukemeer zit vol drijfijs. De vaart GroningenLemmer is zoo goed als geheel gestremd. Sleepbooten kun nen zich met veel moeite nog een weg banen. In het IJsselmeer is eveneens veel drijfijs. De vaart voor lichte motor schepen is ook hier gestremd. Sleepboo ten en zware motoren komen nog door het ijs. Tengevolge van den lagen waterstand zijn tusschen Straatsburg en Bazel zes tien schepen aan den grond geraakt. De scheepvaart op den Boven-Rijn is ge staakt. Middelburg. (Ingez. Med.) Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der regi stratie en domeinen, tevens bewaarder van de hypotheken, kadaster en scheeps- bewijzen W, Ritman van het kantoor der registratie no. 2 domeinen en hypo theken te Middelburg verplaatst naar het kantoor der registratie, domeinen en hypotheken te Gorinchem. De diaconie der Evang. Luth. Ge meente alhier ontving uit het „Hurgron- jefonds" ten behoeve harer ondersteun den 36.de vereen. Moederlijke Weldadigheid ontving uit genoemd fonds 108 en de Commissie tot Spijsuitdee- Hng aan minvermogenden eveneens 108. Cabaretavond R.K. M.K.T. Ten nuttigen bate der zoo leege kas van „Kinderbescherming" toonden gis teravond in de Vergenoegings bovenzaal Middelburgsche Klein Tooneelisten ver rassende bedrevenheid in de z.g. klein oftewel cabaretkunst. Een avond dus van woord, lied, muziek, dans en too- neel; een avond van veel luim en wat ernst zoo nu en dan ter afwisseling, een avond van veel, genoegelijke vergenoe ging, vroolijken lach, van toegeefelijkheid, van meewerkend waardeeren. Een avond dat allen zich uit thuis voelen, 'n Avond van clubjes aan tafeltjes aan déze en van veel dilettantenwerk aan géne zijde van het ingenieus geïmproviseerde voetlicht. Knap dilettantenwerk. Een chansoi nier, die er de juiste stemming al bij het tweede couplet in had; die het goede ge baar, de typeerende actie bij zijn liedjes vond, die er de schlagers insloeg, en de refreintjes mee suggereerde. Aardig dilettantenwerk eek der daines- caberetières, in Let frissche Tiroler Leben (décor in de persiflage der be denkelijke leergierigheid sornmiger mo derne jeugd (zoo van „a Paramount" ge- loopen I). Dapper-gedurfd en muzikaal-aange- legde prestaties van een zeer jongen harmonica-ist. Groepjes, dansjes, liedjes, mooi voor gedragen soii van den zoo bekenden cel list, den heer Vleugels, begeleid door den heer Jesayes., Zeer vlugge afwer king. Cabaretstemming, stijgend met het klimmen der uren. Het trio-Vleugels in de pauzen. Als gezegd: ten bate der kinderbe scherming, die zich de voorzitter de heer Machgeels zette 't ter opening uit een de verzorging ten doel stelt van uit de ouderlijke macht gezette kinderen. Een kas met al te zichtbaren bodem, minder subsidie, toch dient het werk voortgezet; ergo.... Er waren nogal entrée's, er werden nogal wat bloempjes verkocht. Men toonde metterdaad begrip van het hoofddoel der soirée Tenslotte: gebruikelijke woorden van dank, en een onofficeel bijeenzijn. Waar is werk? Wegens gebrek aan aanvragen kan ook deze week de rubriek „Waar is Werk" niet verschijnen. iOES. Juist die halve meter! We waren gistermiddag getuige van een verkeersongeval, dat bijzonder goed afliep, maar dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, en dat wel zeer duide lijk demonstreerde, do.t de weggebrui ker zich zei s niet de k'einste onvoor zichtigheid ma>J permitteeren. Een motorrijder uit Brabant kwam van de Beestenmarkt en sloeg de Nieuw- straat in, hij maakte dus een rechtsche bocht. Zijn gang was echter iets te snel om de bocht op de kortste wijze te ne men, en juist nu was dit noodig geweest, daar uit de Nieuwstraat een auto kwam, die door een aan de rechterzijde staan de kar het midden van de straat moest houden. Het signaal van„ deze auto kwam op hetzelfde oogenblik, dat de Brabander den hoek omstevende. Wij, die voor 't kantoor der Pzem het drama in alle be drijven volgden, vreesden reeds voor 'n stevige botsing, doch de motorrijder deed zeer handig wat hem als eenig redmiddel te probeeren bleef, hij tracht te voor den auto heen te komen en deze links te passeeren. Dit lukte den motorrijder in zooverre dat hij inder daad de auto miste, doch nu met een stoeprand aan de overzijde van de straat in aanraking kwam en daardoor toch nog „een schuiver" maakte. Gevolgen; een verbogen voetrust, geschaafd stuur, deuk in de benzine-tank, en een iets pijnlijke rechterknie. Maar dit laatste scheen den motorrijder niet te deren, want even later zat hij weer op zijn motor. Niettemin, alles in oogenschouw geno men, liep het geval bijzonder goed af, maar hoeveel ernstiger zouden de gevol gen geweest zijn, als de motorrijder niet, de hetoonde tegenwoordigheid van geest hau gehad en boven op de auto gere den was, of als rechts van de auto eens een kind, vrouw of man geloopen had?! Enfindéze weggebruiker zal in 't vervolg ziia rechtsche bochten wel wat korter nemen! Een mooie gift. De Goesche Wijkverpleging deelt ons mtt gevoelens van dank, mede, een gift van 100.te hebben ontvangen. RAAD VAN O. EN W. SOUBURG. O. EN W. SOUBURG. Vrijdagmiddag kwam de raad opnieuw voltallig bijeen. Voortgegaan wordt met de behande ling der begrooting. (Ingez. ifed Middelburg 2i-I-'33; Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 2.4 °C; (37 °F); laagste -2.4 °C (28 °F). Heden 9 h: -1.5 °C; 12 h: -1 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 782 mm; laagste 771 mm. Hoogste barometerstand 788.1 mm te Haparanda; laagste 763 mm te Isafjord. Verwachting tot Morgenavonds Zwakke tot matige N.O. tot O. wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, toenemende vorst. Zon op; 7 h 59; onder 16 h 24. Licht op: 16 h 54. Maan op: 3 h 53; onder: 11 h 10. Zondag 22 Januari: 7 h 58; onder 16 h 26. Licht op: 16 h 56. Maan op: 5 h 21; onder: 11 h 50. N.M.: 25 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Januari. Hoogwater. Laagwater. Za. 21 8.03 20.54 2.04 14.50 Zo. 22 9.25 22.19 3.21 16.11 Ma. 23 10.48 23.26 4.45 17.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Za. Zo. Ma. 21 22 23 Januari. Hoogwater. 9.39 22.30 11.02 23.59 12.35 Laagwater. 3.12 15.46 4.26 17.05 5.45 18.22 Belastingen. Afschaffing straatbelasting en heffen 100 opcenten fondsbelasting en plaat sing in de derde klasse. De heer DE PRIESTER wil de van boven opgelegden druk zoo billijk mo gelijk maken. Door plaatsing in de der de klas zal een groote groep die thans niet betaalt, wel belasting moeten gaan betalen. De opheffing der straatbelast:ng verlicht deze groep weinig of niets. Ook het Rijk zal deze menschen nog belas ten. Spr. vraagt liever de opcenten perso- neele belast:ng terug te brengen van 200 op 150 opcenten dan wordt er meer bil lijkheid verkregen. Hij verzocht hiervan berekeningen over te leggen. Voorstellen doet hij niet voor ook an deren zich over dit punt hebben uitge sproken. De heer GOEDBLOED zegt dat hem persoonlijk het voordeeligst uit zou val len afschaffing der straatbelasting. Doch het billijkste komt hem voor, dat de opcenten personeele belasting worden verlaagd, gezien de aard van de bevolking. Weth. JACQUES geeft eenige cijfers waaruit zou blijken dat beiden een ver schil zouden geven van 1700 ten gun ste van de wegbelasting, terwijl plaat sing derde klas een groot voordeel zal geven. De aftrek personeele belasting zou enkel de hoogste huurwaarden ver lichten. Plaatsing in den derde klas zou op de laagste inkomens een zeer lichte last brengen. Weth. CIJSOUW acht de wegbelas ting een zeer onbillijke belasting, daar zeer velen getroffen worden welke met hypetheek bezwaard zijn. De heer DE PRIESTER had verwacht, dat de verschillende fracties zouden heb ben gesproken, nu dit niet is geschied zal hij nogmaals spreken. De cijfers welke B. en W. verstrekken zijn als zoodanig niet onjuist. Als de Raad het algemeen belang wil dienen moet niet de wegbelasting worden op geheven, doch de personeelebelasting naar beneden, dan wordt meer billijheid verkregen. Uit verschillende berekeningen tracht de heer DE PRIESTER aan te toonen dat hetgeen hij betoogde juist is, en de cijfers van B; en W1. niet. Deze betreffen, ook die van de posten handelende over de 100 opcenten fondsbelasting. Spr, had verwacht dat B. en W. de Raad hadden ingelicht over de zienswijze van den inspecteur en vraagt of er nog niet ver der kon worden gegaan dan verlaging van 50 opcenten. Hij b):;ft aandringen op vermindering der personeele belas ting daar deze verre de voorkeur ver dienen boven de afschaffing der wegbe lasting. De heer SUURMOND zegt dat door de fracties is afgewacht met spreken tot

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1