Wat imdt tut de 18 steden óhwocu&m?" LANDBOUW. VERKEERSWEZEN P. T. T REGHTZAXEN. LEGER EN VLOOT. KERKNIEUWS. WAT bateekent die vraag?; RATH DOODEHEEFVER FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Het is een leerzame wedstrijd in 't kiezen van behang. U hoeft alleen maar een proef- keus te doen uit 18 behangstaaltjes, die elke behanger U gratis geeft. En deelname verplicht tot niets! 1000.- gulden in contanten aan prijzen! De Keuzewed strijd van R&D! 1 Eerste prijs vanf I00.- 2Tweedeprijzenelkvan f 75.- 4 Derde prijzen elk van f 50.- 10 Vierde prijzen elk van f 25.- 30 Troostprijzen elk van f 10.- Dus kans op een prijs en meteen 'n prachl- oefening, hoe 'n werkelijk goede behangkeus gedaan wordt! Na 28 Februari 1933 zal de deskundige Jury uitmaken wie de 47 winnaars en winnaressen zullen zijn. Zorgt dus dat uiterlijk dien dag óók uw oplossing binnen isl Vraag uw behanger nog heden het gratis formulier met de stalen van de R&D-prijsvraagl BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN Hoofdkantoor Prinsengracht 730, Amsterdam Toonzalen te: Amsterdam, Arnhem, 's-Hertogenbosch, Groningen, Den Haag, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Rotterdam. Tilburg, Utrecht, Zwolle - - "<v" J'-'v gemeente; dat deze zich noodlijdend laat verklaren beteekent ook voogdij van het Rijk. Logisch is dus, dat drastische be zuiniging is geboden. Hiermede worden de belangen gediend van burgerij en ook de menschen van de werkverschaffing en crisissteun. Wordt er niet door ons bezuinigd, dan zal het Rijk dit wel voor ons doen op een wijze die ons nog min der sympathiek zal zijn. B. en W. begroo- ten het tekort over 1932 op 3000 en van 1933 op 9000 samen 12000.—. Wenscht men, dat de Minister deze uit de rijksmiddelen dekt, dan zal men moeten toonen tot een offer bereid te zijn. Een Kerstgave van 1933 zal wat ge ringe kans van goedkeuring verkrijgen, een aansporing voor het particulier ini tiatief in dezen hier in te voorzien. Met de voorgestelde salarisverlaging van het secretarie personeel kan spr. ac- coord gaan. Een woord van waardeering is op zijn plaats, voor het brengen van het offer door den Burgemeester, secre taris en beide wethouders die vrijwillig vermindering van salaris aanvaarden. Het doet hem genoegen dat geen verla ging is voorgesteld op het loon der ge meente-werklieden. Deze verlagingen waren evenwel be ter voor onbepaalden tijd genomen dan nu voor drie jaar, dit om vermoedelijk teleurstelling te voorkomen. Dankbaar is spr. dat voor de Chr. Wijkverpleging het subsidie van 250 op 400 is verhoogd. Daar deze ver- eeniging zeer noodzakelijken arbeid ver richt, die anders de gemeente zou moe ten ter hand nemen, was het gewenscht dat het geheele gevraagde bedrag was toegestaan. Spr. schetst daarna breedvoerig het principieele verschil tusschen de Chr. Wijkverpleging en „Het Groene Kruis". Gezien den zwaren belastingdruk, kan spr.'s fractie medegaan met de voorstel len betreffende de subsidie der andere diverse vereenigingen. De toelichting op den post Burg. Arm bestuur eischt nadere verklaring we gens onvolledigheid; hierop zal spr. la ter terugkomen. Dat de belastingdruk niet kan worden verhoogd is hij eens met B. en W. Daar we zullen moeten overgaan tot heffing van 100 opcenten inplaats van 80 opcenten op de fonds belasting en plaatsing van de 2de in de 3de klasse, acht spr. een opheffing der straatbelasting alleszins noodzakelijk. Wanneer we juist zien, mogen wij eeni- ge verlichting verwaheten, uit het feit der tot stand koming van de verlaging van den rentevoet der geplaatste lee ning. Het converteeren van eenige lee ningen op lageren rentevoet en ook die van de bouwvoorschotten, zouden de gemeentefinanciën zeer zeker verlich ten. Het geheel overziende meent spr. dat zijn fractie tot taak heeft mede te wer ken om het evenwicht te herstellen, wat neerkomt op bezuiniging en daarbij een open oog te houden, dat daardoor niet worden veronachtzaamd het noodzake lijk onderhoud waarvan een regelmatige uitvoering een berooide toestand der gemeentefinanciën kan voorkomen. Aangaande de verharding der zijkan ten der Vlissingsche straat wil spr. gaar ne eerst de kosten hooren. Hij krijgt den indruk dat als men als raadslid maar aanhoudt men zijn zin wel krijgt, wat niet altijd even in het belang der gemeente is. De heer ARENDSE bespreekt den ongunstigen financieelen toestand der gemeente en vreest dat men nog niet aan het einde hiervan is. Aangezien de bevolking zoo is saamgesteld dt her stel van het evenwicht langzaam zal gaan. Belaistingverhooging is niet meer mogelijk. Spr.'s fractie is bereid mede te werken aan bezuinigingen, doch ziet niet veel punten welke hiervoor in aanmer king komen. De uitgaven bedragen ruim vijf maal het bedrag van 1930 voor wat betreft Armenzorg en krankzinnigen verpleging en meerderen. De subsidies aan de Wijkverpleging en het Groene Kruis zullen worden ge steund. De converteering van leeningen zal weinig voordeel geven. De heer GOEDBLOED is het volko men bewust dat het moeilijk werken is. Hij is ook groot voorstander van bezui nigen als deze tenminste de wijsheid niet bedriegt. Achterstand in de financiën ziet hij als bijzonder gevaarlijk. Hij kan verschillende voorstellen van B. en W. steunen inzake bezuiniging en ook wegsverbetering. Hij is nog steeds tegenstander van verlaging van salarissen en loonen. De bewaarschool wil hij handhaven; opheffen zou zeer schadelijk werken. Met de memorie van antwoord is zijn meening zeer in strijd. (Voor het vervolg zie het Hoofdblad,) Herbouw van de Abdij van Egmond. Het „Handelsblad" verneemt uit Eg- mond, dat binnen afzienbaren tijd met den herbouw der bekende abdij begon nen zal worden; vooreerst met de op richting van een gebouw voor twintig paters en een kapel. Naar men weet is de r.k. oudheidkun dige Bernard de Bont in 1903 in het be zit van de Egmonder Kloosterhoeve ge komen; in 1908 is het geheele terrein aan de Benedictijen te Oosterhout ver kocht, in 1909 is d St. Ad eiber t-stich- ting opgericht, te wier name het kost baar historisch bezit zou worden ge steld. In 1929 hebben er reeds plannen bestaan tot herbouw van deze abdij, die evenwel niet uitgevoerd zijn. Thans zullen de maatregelen tot den herbouw dus spoedig genomen worden. Onze financieele deskundige uit A m- sterdam schrijft ons: De Amsterdamsche aandeelenmarkt is aanvankelijk meegesleept door de flauwe stemming voor Duitsche obliga- tiën die beinvloed werden door de vrees voor nieuwe politieke onrust in Duitschland wegens de overwinning der Nat. Soc. in Lippe. Na een aanvankelijke koersdaling verbeterde de stemming tij delijk, onder den invloed van de gunsti gere tendenz op de New Yorksche beurs. De handel is echter zeer gering geble ven, zoowel voor industriëele aandeelen als voor cultuurwaarden. Wat laatstgenoemde betreft, werden suikeraandeelen gunstig beinvloed door de gestadig aanhoudende verkoopen van de Nivas, de nieuwe suikerverkoopcen- trale op Java, zij het ook dat deze tot den onveranderden prijs van 5.75 ge schieden, die voor de ondernemingen 'n meer of minder groot verlies laat. Hoe somber de vooruitzichten voor de Java- suikercultuur zijn, heeft de heer Ligt- hart, oud-directeur van de Javasche Bank, dezer dagen uiteengezet in de jongste kwartaaluitgave van de Amster damsche Bank. De statistische positie van de suiker markt is z.i. wel in het geheel niet slecht, en zelfs acht hij het mogelijk, dat de omstandigheden in de toekomst op nieuw tot een suikertekort zullen lei den, Zoo'n tekort, dat allicht tot betere prijzen zal leiden, kan echter geen be- teekenis hebben voor de toekomst van de suikercultuur in haar geheel, door dien de productie in alle, door hooge in voerrechten op suiker beschermde lan den hierop onmiddellijk zal reageeren door een uitbreiding van den aanplant, waardoor de vrije markt voor de Java- suiker verder zal worden verkleind. Suiker behoort tot de producten, waar voor men .alleen nog een toekomst kan verwachten in den wereldhandel, als de volken er genoeg van krijgen, steeds een te hoogen prijs er voor te betalen, en dus van hun regeeringen een verlaging of afschaffing van de tariefmuren eischen. Aangezien het er niet naar uitziet, dat ingrijpende wijzigingen in de algemeene handelspolitiek spoedig zullen komen moet men, aldus de pessimistische voorspelling van den heer Ligthart, den ondergang van een groot deel van de eens zoo bloeiende Java-suikerin- -dustrie verwachten. Wanneer op de aanstaande economische wereldconfe rentie niet iets bereikt wordt op het gebied van tariefverlanging hetgeen weinig waarschijnlijk is, moet men aannemen, dat vele suikerfabrie ken op Java, die thans tijdelijk gesloten zijn, nimmer heropend zullen worden, en dat de Java-suikercultuur een blijvende inkrimping zal moeten ondergaan. Het is dan ook geen wonder, dat een strijd is ontbrand tusschen de verschil lende producenten op Java over de re geling van verkoop en productie. Het is toch voor ieder geïnteresseerde een belangrijke vraag, wie zal kunnen door malen en wie zal moeten sluiten. De eenige kans voor Java, om op eigen kracht gedeeltelijk stand te houden in den strijd tegen andere producenten, ligt in het produceeren van een goed koop product en hiermede zal de nieuw opgerichte, onder regeeringstoezicht staande organisatie ter dege rekening hebben te houden. Rubberaandeelen hebben weer weinig belangstelling getrokken. De koersen waren wat lager, in aansluiting aan een nieuwe inzinking van den rubberprijs. Toch laten de vooruitzichten zich iets beter aanzien, in verband met de uit breiding van de automobielproductie in de Ver. Staten, die aan enkele fabrie ken van rubberbanden aldaar reeds aanleiding heeft gegeven, den sterk in- gekrimpen werktijd weer te verlen- gen. Ook van de zijde der productie lui den de nieuwste gegevens wat bemoe digender. De rubberondernemingen van Malakka, die productiecijfers aan de Rubber Grower's Association verstrek ken, hebben in het eerste halfjaar van 1932 nog 4.822 ton meer geproduceerd dan in dezelfde periode van 1931, doch in de tweede helft van het jaar, tot eind November, is ten opzichte van het vorige jaar een vermindering te constateeren van 3.831 ton. Ned. Indië dat in het eerste half jaar 667 ton min der produceerde, leverde in de maanden Juli tot en met November zelfs 5.004 ton minder op. Deze daling der productie is ook in andere gebieden merkbaar, zoodat de totale voortbrenging, die in de eerste helft van 1932 126.673 ton bedroeg, of 310 tot meer dan in dezelfde periode van 1931, in de maanden Juli-Novem- ber gedaald is tot 100.866 ton, tegen 112.805 ton in de overeenkomstige pe riode vorig jaar. Af te wachten blijft, of een uitbreiding van de productie in de Amerikaansche rubberbandenfabrie- i c* ken zich spoedig in een grootere vraag op de markt van het product zal weer spiegelen. Van industrieele waarden zijn aandee len Philips tijdelijk in reactie geweest. De beurs heeft weinig nota genomen van een mededéeling in het weekoverzicht van een Amsterdamsche effectenfirma, die meende te weten, dat de winst in 't afgeloopen jaar circa 13 millioen zou heboen bedragen, hetgeen .de maat schappij in staat zou stellen, een divi dend van 6 pet. uit te keeren, tegen 4 pet. in het vorige jaar. Op zijn minst genomen moet dit bericht als preama- tuur worden beschouwd. Immers kan 't, in de eerste weken van Januari, bij een wereldbedrijf als Philips, welker gege vens uit verschillende landen moeten binnenkomen, niet mogelijk zijn, reeds een overzicht te hebben van de finan cieele resultaten van het geheele con cern in het op 31 December geëindigde boekjaar. In de eerstvolgende maanden zullen wel telkens nieuwe geruchten over de behaalde bedrijfsresultaten de ronde gaan doen, zonder dat deze een meer be trouwbare maatstaf kunnen vormen voor de werkelijke uitkomsten der on derneming. Men zal dan ook goed doen, de officieele mededeelingen af te wach ten. Terwijl aandeelen Unilever slechts onbelangrijk in koers geschommeld heb ben, trokken Aku's de aandacht door 'n flauwe stemming, op geruchten over ver liezen van de Bemberg, een der tot het Aku-concern behoorende Duitsche on dernemingen. De overige afdeelingen der beurs ge ven weinig aanleiding tot een afzonder lijke bespreking. Zelfs op de beleggings- markt is de belangstelling verminderd, De nieuwe Nederlandsche staatsleening is aanvankelijk verder in koers afge brokkeld, en noteerde tijdelijk zelfs 99 3/16 pet. Te verwachten is, dat de markt wel eenigen tijd noodig zal heb ben, om het materiaal, dat in specula tieve handen is gekomen, op te nemen. De oude 4 pet. leeningen noteeren iets boven pari, wel een bewijs, dat de koersdaling der nieuwe leening aan tech nische oorzaken is toe te schrijven. In de laatste dagen is trouwens reeds een vrij krachtige verbetering ingetreden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Koloniale Bank 69)4, 56. Handelsver. „Amsterdam" 178, 171)4, 175%, 169% Amsterdam Rubber 64, 60, 59% Deli Batavia Mij. 155)4, 151% Deli My. 133, 126, 130, 127 Aku 35%, 29, 31% Philips 129%, 127%, 131, 128% Kon. Petrol. 156, 150/%, 153%, 150%. In de vergadering van den Var kenshond te Biervliet werd rekening en verantwoording gedaan; inkomsten f 1023, uitgaven 917. Totaal met het bezit op de spaarbank f 2528. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. Kostense en H. Vleugels. Besloten werd de contributie op 50 ct. per maand en per varken te stellen en de uitkeering bij sterfgeval voorloopig op 30 ct. per kg vuilgewicht, waarin wij ziging aan het bestuur wordt overgelaten in geval van ernstige prijsschommeling. De Vereeniging der Onderlinge Verzekering op het sterven en veronge lukken van varkens, „Eendracht maakt Macht" te Waterlandkerkje, hield Woensdag haar jaarvergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek de stand van de kas als volgt: Inkomsten 1.745; uitgaven 133; goed slot van 1612, waarvan 1602 geplaatst op de Rijks- post spaarbank en bij den penning meester in kas 9. De prijs voor doode varkens werd be paald op 35 cent per kg, Het aftredend bestuurslid, de 85-ja- rige heer C. A. Versprille werd bij ac clamatie herkozen. De steun aan de suikerbietenteelt. Onze landbouwkundige medewerker schrijft: In ons vorig nummer hebben wij mel ding gemaakt van de vragen, die het Tweede Kamerlid Bierema tot den Mi nister van Economische Zaken en Ar beid heeft gericht in verband met den steun aan de suikerbietenteelt. Genoemd Kamerlid wil n.l. aan dien steun de voorwaarde binden, dat inheemsch bie tenzaad zal moeten worden gebruikt. Om de beteekenis van dezen wensch in het licht te stellen kunnen we het volgende mededeelen: Uit gegevens van het Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in 1931 is ingevoerd 1.392.000 kg bietenzaad en uitgevoerd 2.629.000 kg. Inderdaad telen we dus meer dan voldoende zaad voor eigen teelt. De waarde van den invoer be droeg volgens dezelfde bron 633.000 en die van den uitvoer 1.478.000. Per kg zijn dat bedragen resp. van 45 ct. en 55 ct. Tomaten naar Duitschland. Op grond eener Dinsdag onderteeken- de Duitsch-Spaansche overeenkomst zal het Duitsche invoerrecht op tomaten, voorloopig tot 15 Februari a.s., worden verlaagd van 20 op 10 mark per 100 kilo. Het Bladluizengevaar. In „Waarschuwing no. 11" vraagt de Rijkstuinbouwconsulent ir. J. M. Rie- mens de aandacht der tuinders voor het steeds dreigende bladluizengevaar. Door de toenemende teelten in de winter maanden in de kassen (andijvie, sla, chrysanten en rozen) gaan de bladlui zen van het eene gewas op het andere over. Daarom moeten zulke kassen nu goed uitgerookt worden, daar ze anders voor eigen kassen en voor die der bu ren een besmettingshaard vormen. Vóór men de jonge slaplanten, die nu onder plat glas staan, gaat uitpo- ten, moet men ze met behulp van rook- poeder even ontsmetten. Ook pruimeboomen, perziken, appel- boomen en bessenstruiken lijden soms zeer door de bladluizen, 't Is nu den tijd ze te bespuiten met vruchtboomcarbo- leum; de perzikboomen met een 5 per cents emulsie. Alle luis kan men doodspuiten met 2 pCt. groene zeep, 1 pCt. brandspiritus en 0.1 pCt. zuivere nicotine. Hel aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Decem ber 1932 bedroeg in de provincie Gro ningen 11, Friesland 7, Drenthe 19, Overijssel 18,j Gelderland 48, Utrecht 5, Noord Holland 8, Zuid Holland 46; Zeeland 8 (Biervliet 1, Duivendijke 1, Kattendijke 1, Nieuwerkerk 1, St. Philipsland 2, Zonnemaire 2, Noord-Bra bant 89; Limburg 20. De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziekte werd geconstateerd. Ind, Stoomvaartlijnen. Indrapoera, (uitreis) 17 (4 n.m.) van Gibraltar. Sibajak, (thuisreis) 18 v. Singapore. Johan de Witt, (thuisreis), p. 17 Pe- rim. Baloeran, 19 (8 v.m.) v. Roterdam te Batavia. mwhi— (Ingez. Med.} De Middelburgsche politie rechter heeft ter zake van mishande ling J. W. den D. veroordeeld tot 30 boete subs, 15 dagen, welk vonnis Woensdag door het Haagsche hof werd bevestigd. Ter terechtzitting van het kan tongerecht te Middelburg van 18 Jan. j.l. werd uitgesproken het vonnis tegen C» de J. te Middelburg waarbij deze we gens overtreding der vuurwapenwet is veroordeeld tot een geldboete van f 300 s. 30 d. h. en een geldboete van f 50 s. 5 d.h, Eind November 1932 had de Arn- hemsche gemeenteraad besloten, den Arnhemsche winkeliers toestemming te verleenen, om hun winkels op Zondag 4 Dec. den geheelen dag open te houden, dit met het oog op het St. Nicolaasfeest en op grond van art. 9, lid der winkel sluitingswet. Toen de Chr. raadsfractie zich tot den minister wendde, om dit be sluit ongedaan te maken, verklaarde de minister, aan een rechterlijke uitspraak den voorkeur te geven. Op 4 Dec. is dan ook tegen enkele winkeliers proces ver baal opgemaakt. Een van hen stond voor den Arnhem - schen kantonrechter terecht. De ambte naar van het O. M. gaf als zijn meening te kennen, dat in verband met art. 2 van de winkelsluitingswet van een sluitings uur op Zondag geen sprake kan zijn, daar de wet bepaald, dat de winkels op Zondag niet geopend mogen zijn. Het be sluit van den gemeenteraad was dus niet van kracht. Daar de winkelier vertrouwde op het gemeenteraadsbesluit, eischte spr. ont slag van rechtsvervolging van verdachte. De kantonrechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Tarieven van gerechtskosten. Bij Kon. besluit is bepaald dat de wet van 30 December 1932 houdende wijzi ging van üe wet betreffende vaststelling der tarieven van gerechtskosten in straf zaken, waarvan de gewone rechter ken nis neemt, op 1 Februari a.s. in werking zal treden. Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de volgende plaatsin gen gelast: met 30 Januari 1933: de luit. ter zee le kl. I. W. Reijnierse te Wil lemsoord en belast met de betrekking van adjudant van den commandant der Marine aldaar;, met 6 Februari 1933: de luit. ter zee 2e kl. B. J. ten Brink a/b Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen; met 10 Februari 1933: de luit. ter zee 2e kl. G. P. de Lange te Willemsoord (bureau Personeel) en de luit. ter zee le kl. F. J. van de Poll Rijkswerf te Wil lemsoord; met 16 Februari 1933 de luit. ter zee 2e kl. G. C. Fraser, tijdelijk belast met het bevel over Hr. Ms. „Douwe Aukes"; met 24 Februari 1933: de luit. ter zee 2e kl. S. den Boeft, bij de inderzeedienstkazerne te Willems oord; Luit. ter zee le kl. H. D. Lindner is met 16 Februari eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Douwe Aukes" en ter oeschikking gesteld. Invrijheidstelling geweigerd. In hooger beroep heeft het Haagsche gerechtshof Woensdag afgewezen het verzoek van I. Leenes, directeur van het Trustkantoor voor Belegging en Administratie te 's-Gravenhage, die in het Huis van Bewaring in voorloopige hechtenis zit, verdacht van verduiste ring van gelden van onderscheidene kerkelijke leeningen. De moord te Zuilichem. Voor het gerechtshof te Arnhem is in hooger beroep behandeld de zaak be treffende den moord te Zuilichem. Te recht stond de 35 jarige arbeider G. J. C„ die ten laste was gelegd, dat hij in den nacht van 24 op 25 Sept. 1.1. te Zuilichem den 19 jarigen A. van Heus- den met een mes in den buik heeft ge stoken tengevolge waarvan deze is overleden. Verdachte was door de rechtbank te Tiel tot 3 jaar en 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld. De proc. gene-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6