Roestvrije Messen „STROMA" ZEELAND. DE R00DE VULPENHOUDER Kleine Bazar - Goes TWEEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 20 JANUARI 1933. No. 17. MIDDELBURG. WALUHEREN. - r- i*<_ - r v LETTER EN NUMMER OP AUTOMOBIELEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek betreffende wijzig ng van de ministereele beschikking van 9 December 1932 met betrekking tot de plaatsing van een letter op t nummer- bord van automobielen, heeft de mi- nister van waterstaat geantwoord: Het is den minister bekend, dat vele automobilisten hun nummerborden zul len moeten laten veranderen, aan wel ken maatregel voor hen eenige kosten zijn verbonden. In overeenstemm'ng te dezen mei het gevoelen van de commis sie tot herziening van de bepalingen be treffende het motor- en rijwielverkeer is tqt het nemen van de beschikking van 9 December 1932 overgegaan, omdat in de praktijk is gebleken, dat bij de nummer borden, waarop de letter ter zijde boven hét nummer is aangebracht, de verlich ting bijna steeds onvoldoende is. De let ter blijft dan namelijk meestal onverlicht. Dit bezwaar geldt niet voor de borden, waarop overeenkomstig het reeds vroe ger bij de motor- en rijwielbeschikking gevoegde voorbeeld de letter midden boven of vóór het nummer is aange bracht. Een boven de letter aangebracht licht beschijnt, in tegenstelling met een naast dé letter aangebracht licht, zoowel de letter als het nummer. Door de beschik king van 9 December is bedoeld om na der vast te leggen datgene, wat reeds te voren de strekking van de beschikking was, om daardoor te bevorderen een doelmatige verlichting van het nummer- wanneer zij in bord. Voor wijziging van die beschikking bestaat dus geen aanleiding. De minderheid merkt op, dat de voor gestelde regeling tot bezuiniging leiden kan, mits de vrijkomende brugwachters niet wordt aangesteld bij gemeentewer ken. Er zijn daar 3 vacatures, waarin niet zou worden voorzien. Is er dan goedgekeurd, dat aan werkloozen in de ze gemeente, die uitkeering uit een werkloozenkas ontvangen, een toe slag wordt verleend tot een bedrag, overeenkomende met hetgeen zij aan crisissteun meer zouden ontvangen, dan de uitkeering uit de werkloozenkas. meen secretaris der Vereemging, tot het houden van een lezing over het leven der bijen. Spr. begon met er óp te wijzen, dat 't leven der bijen veel overeenkomsten heeft met het leven der menschen. Maar aldus vraagt dit lid nog een vaca- j toch zal men meermalen denken bij het ture waardoor deze brugwachter kan bestuudeeren van het leven der genoem- benut worden? De regeling op stille de diertjes „was het bij ons ook maar dagen met de stadsschuur komt deze' zoo", maar op een ander oogenblik „ge- minderheid tijdroovend en kostbaar lukkig dat het bij de menschen niet zoo kwam de Raad bijeen. Afwezig met ken voor. Moet daarvoor een bepaalde i is", nisgeving de heer Louwerse. Deze eer werkman aan de stadsschuur wezen? I Bjjna uitsluitend aan de hand van een ste vergadering wordt geopend met of kan ieder, toevallig aanwezige daar- zeer uitgebreide serie lichtbeelden heeft ambtsgebed. RAAD VAN SOUBURG. O, EN W. SOUBURG. Donderdag (Ingez. Med.) DE KWESTIE DER BRUGWACHTERS De rapporten der raadscom missies. Konden wij voor enkele dagen het voorstel van B. en W. melden over een wijziging in de bediening der brug gen over de Kaden, thans hebben ook de beide raadscommissies zich over dit voorstel uitgesproken en hebben B. en W. op de desbetreffende rappor ten geantwoord. Een lid der commissie van Financiën stelde in het rapport betreffende de gemeentebegrooting 1933 voor, den- post bruggewachters te schrappen en de bediening der bruggen voortaan aan te besteden. De consequentie daarvan brengt mede, dat dit lid thans meent aanneming van dit minder vergaande voorste! te moeten ontladen. De meer derheid der commissie kan zich met het voorstel vereenigen. De commissie zou echter gaarne vernemen of de brugge- wachter, die volgens het voorstel ont slagen zou worden en bij gemeente werken zou worden geplaatst, dan be stemd is, om eender vacatures te ver vullen, die volgens de toelichting op de begrooting niet zouden vervuld wor den. In dat geval toch zou dè thans voorgestelde bezuiniging vrijwel illu soir zijn. Ook is de commissie van mee ning dat de bezuiniging, die door het voorstel zou worden verkregen, in wer kelijkheid minder dan f1400 bedraagt, daar de opslag gemeentewerken thans voor een deel geen werkelijke uitgaven betreft, maar slechts een ad ministratieve maatregel was, waardoor de uitgaven niet riëel worden verhoogd. De commissie van fabricage deelt mede. dat de meerderheid zich met 't voorstel wel vereenigt. Een van de leden dezer meerderheid meent, dat de diensttijd niet 59 uur, maar 58% uur per week zal bedragen. voor genomen worden? Zij vreest moei Iijkheden bij de uitvoering. Kan daar voor niet een overeenkomst worden aangegaan met één der bewoners van van den Kinderdijk? Zij vermoedt dat er wel iemand te vinden zal zijn, die een derge.ijke bijbetrekking gebrui ken kan, en kan deze tevens als hulp- brugwachte roptreden. De verhooging met den post f 160 plus toeslag voor onderhoud bruggen 'wordt hiermede belast, doch die van gemeentewerken ontlast, waardoor haar inziens geen hoogere kosten worden gemaakt. Voor de minderheid haar stem aan het voor stel geeft, wenscht zij gaarne te wor den ingelicht over de eventueele plaat sing van den brugwachter In hun antwoord drukken B. en W. er hun spijt over uit, dat de minder heid van financiën, nu zij een gedocu menteerd voorstel, waardoor een be langrijke bezuiniging zal bereikt wor den, hebben gedaan, toch nog blijft hangen aan een eventueele aanbeste ding van de bediening der bruggen, ook aanmerking nemen de beraadslagingen over dit punt in de raadsvergadering van 23 Maart 1932. Door verleend eervol ontslag aan den tuinman C. P. F. van ost, is een vier de vacature bij gemeentewerken ,ont staan. Het ligt in de bedoeling die vaca ture te laten vervullen door den over compleet wordenden 'brugwachter. B. on W. deelen geenszins de vrees voor moeilijkheden bij uitvoering der voor gestelde regeling. Natuurlijk moet aan de stadsschuur niet altijd dezelfde werk man aanwezig zijn om te kunnen in springen. De praktijk wijst uit, dat er altijd wel een werkman aan de stads- verschillende genres van bijenkorven ook niet werden overgeslagen. Het win nen der honing, het behandelen van de diertjes en hun verblijven kwamen op het doek en de spreker verzekerde dat het houden van bijen geen aanleid:ng geeft om angstig te zijn, bij goede behan deling zijn de dieren als de menschen en zijn ook zij niet wraaklustig, terwijl ern stige gevolgen van bijensteken tot de hooge uitzonderingen behooren. Het zou ons te ver voeren alle bijzonderheden die de zoo ten volle deskundige spreker schuur beschikbaar is, in den gewonen I mededeelde, hier te herhalen, maar ze de heer Joustra vervolgens zeker twee Ingekomen stukken en mede en een half uur verteld over de samen- I deelingen. stelling van een bijenvolk, tallooze werk bijen met één kon:ngin, allen van het vrouwelijk geslacht en af en toe maar enkele mannelijke bijen, die evenals de werkbijen in den zomer maar een kor ten levenstijd hebben, terwijl de konin gin wel 5 jaar leven kan. Die naam is z.i. feitelijk niet juist, want het is niet haar taak te regeeren, doch door eitjes te leggen en dat soms wel 2500 in 24 uur het aantal bijen op peil te hou den. De naam moeder is wellicht dan ook beter, al is dit ook nog niet geheel juist want zij trekt zich van haar kinde ren totaal niets aan Wij vernamen in den loop der cause rie, hoe door beter en meer voedsel ook na 3 der zes ontwikkelingsdagen, nog 'n koning'n geboren kan worden in plaats van een werkbij, wij hoorden hoe slechts één koningin l:an zijn op een bijenvolk j doch vermindering, en hoe als er meer zijn de andere het De heer DE PRIESTER had ge met den dood moeten bekoopen. Wij j wenscht, dat het adres op de agenda kregen kijkjes op de meest primitieve j was geplaatst. Als de heer Lorier zoo wijze van bijen houden in uitgeholde veel deernis heeft met minder bedeel boomstammen, tot de meest moderne den dient hij straks de voorstellen van bijenstallen toe, waarbij natuurlijk de j de S. D. partij te steunen Groote categorieën menschen hebben aan deze opheffing niets. De schrapping der opcenten op de personeele belas ting zou minder draagkrachtigen veel Een adres der gemeente Ambt Har- meer verlichten. Spr. hoopte straks cij- denberg inzake vermindering der heffing fe ts te vernemen welke nader toe'ich- van grondbelasting wordt voorgesteld ten de financieele voorstellen van B. en voor kennisgeving aan te nemen. W. Ook de subsidies der diverse ver- De heer LORIER wil adhaesie be- eenigingen zijn tot zijn genoegen gewij- tui<>en. zigd. De wethoudersverkiezing van ver- De heer DE PRIESTER is hiertegen, leden jaar besprekend komt spr. tot de om verschillende redenen. Eveneens de conclusie dat deze beide wethouders on- heer v. SOELEN te meer daar er bij de wettig op hun zetel zitten, daar zij met landgebruikers een streven is tegen de eigen stem, welke de beslissende was, sociale wetten. De regeenng heeft een zijn gekozen. open oog voor den landbouw. Waarom is tot heden geen berede- De heer LORIER verdedigt het ver- neerd gemeenteverslag rondgezonden zoek en wijst op het onbillijke van deze hetgeen toch in October moet geschie- belast'ngheïfing. den? Weth. CIJSOUW verklaart de reden j Spr. is zeer benieuwd hoe het nu waarom B, en W, afwijzend adviseeren. werkelijk met de financiën er voor istaat De heer SUURMOND gaat accoord en zou toch gaarne zien dat de loopende met de motieven welke de heer Lorier zaken der gemeente meer regelmatig en aanvoert, men verzoekt geen opheffing vlugger we~den behandeld. Ook de nieuwe gemeentewet en meer- werktijd. En voor de andere uren heb ben B. en W. te dezer zake een weinig kostbare, en niet bijzonder tijdrooven- de regeling voorbereid. Inderdaad is de verhooging van f 160 plus toés'ag voor gemeentewerken be doeld als administratief overzicht, op hetwelk de raad, naar B. en W. meen den, zou gesteld zijn. Het leven der bijen. De afdeeling Walcheren der Vereeni- ging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland hield gisterenavond een goed bezochte openbare vergadering op de bovenzaal van de Sociëteit de Ver genoeging. De afdeeiingsvoorzitter, de heer F, P. de M e ij e r, heette de aanwezigen wel kom en zeide, dat het doel der verga dering niet alleen is de imkers in Wal cheren in te lichten, maar ook tevens niet-imkers op te wekken zich aan de bijenteelt te gaan wijden, als men er eenmaal aan begonnen is, kan men er niet meer mede eindigen en ook hier geldt het „onbekend maakt onbemind". Spr. gaf hierna het woord aan den heer Joh. A. Joustra uit Deventer, alge- door A. W. v. E.v. R. 23.) Langen tijd bleef hij bij den haard zitten. Zijn gedachten hielden zich be zig met het vraagstuk omtrent miss Al len. Hij herinnerde zich haar heftige ontkenning, dat haar zuster iets met John Leslie zou te maken hebben ge had; haar brief aan Cynthia. Kean's veronderstelling, dat mr. Draycott wel door een vrouwenhand kon zijn gedood, kwam even na zijn terugkeer van miss Allen. Fayre wenschte van ganscher harte, dat hij bij dit onderhoud tegen woordig was geweest. Wat had zij hem verteld? Terwijl hij zich voor het diner kleedde was hij zich bewust van een toenemen de wrok tegen Kean. Hoe meer hij over diens manier van doen in het hotel na dacht, hoe meer hij begon te vermoe den. dat Kean iets belangrijkshad ont dekt bij zijn bezoek aan miss Allen iets. dat hij, zooals Fayre zich, meer en meer buiten zich zelf gerakend, voor hield, d envolgenden dag als vanzelf sprekend aan Leslie's procureur zou mededeelen. Hij laakte Kean niet. Hij kende hem goed genoeg om van zijn methodes op de hoogte te zjjn, hoe ver delend en onmenschelijk ze ook mochten schijnen, maar er was een tikje koppig Nederlandsch Fabrikaat. (Ingez. Med.) ker is het dat het dankbaar applaus der aandachtig luisterenden en de woorden van dank van den voorzitter ten volle op hun plaats waren. Het was een zeer leerzame avond geweest. De tentoonstelling der M, T. V. Gisterenavond had in de bovenvoor- zaal van „de Eendracht" de slotbijeen komst plaats van de gedurende de Kerst dagen gehouden tentoonstelling van pluimvee en konijnen van de M. T. V. namelijk de uitdeeling der behaalde klasse- en eereprijzen. Nadat de voorzitter, de heer J. C. v. d. Bout, de bijeenkomst geopend had, vroeg en verkreeg de heer C. v. S 1 u ij s het woord. Deze richtte zich namens de exposan ten tot den secretaris, den heer W. Jo- ziasse, en bracht hem hulde voor de wij ze,'waarop hij nu reeds voor de tiende maal de tentoonstelling heeft voorbe reid en geleid. Voor het vele werk daar aan besteed is men hem zeer dankbaar en als blijk van erkentelijkheid bood spr. hem namens de vele exposanten een fraaie ets van het Stadhuis, in den hal waarvan de laatste tentoonstellingen zijn gehouden, aan. De heer Joziasse bracht dank voor dit op hoogen prijs gestelde geschenk. Hierna heeft hij op de gebruikelijke wijze de prijzen aan de gelukkige win naars uitgereikt. OOST- EN WEST SOUBURG. De Mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft heid in Fayre's natuur, die in opstand kwam tegen een behandeling, als hij van zijn ouden vriend had ondergaan, en hij was meer dan ooit besloten zich met de zaak onledig te houden. Hij had aangeboden, Grey den pro cureur, van het station te halen en Kean had zich daar niet tegen verzet. Hij nam zich voor zooveel uit hem te ha len, als mogelijk was, en dan op eigen houtje verder te werken. Hij voelde, dat zijn eigen conclusies tot dusver ver- warrènd vaag waren. De gebeurtenissen van den volgenden morgen openden echter de mogelijkheid, een weg te vinden. Toen hij de hall doorliep, stuitte hij op dr. Gregg, die op weg was naar lady Kean. De dokter groette kort, maar vriendelijk. „Hebt u gehoord, dat ze onzen vriend den landlooper, die dien avond op de boerderij was, gepakt hebben?" zei hij. „De politie schijnt er eens een keer vlug bij te zijn geweest." „Hebben ze iets uit hem gekregen?" „Ik weet het niet. Behalve de oude Gunnet houden zij allen hun mond dicht. De kerel kan in elk geval niet weg. Let terlijk aan het been geblokkeerd in het ziekenhuis te Whitburv. Hij werd door een idioten jongen ezel op een motor fiets aangereden en heeft zijn enkel ge- 'óroken. Ik hoorde, dat hij dien avond op de boerderij was hij wilde er sla pen. Iets schijnt hem op het laatste oogenblik te hebben afgeschrikt. Mis schien de komst van de politie. Als hij de dader blijkt te zijn, is Leslie uit den brand!" „Leslie's procureur komt vandaag, en ik ga hem afhalen. Het zal hem toch wor den toegestaan Leslie te spreken, als hij dat wenscht?" „Dat denk ik wel. Kan ik van dienst zijn? Ik moet van hier naar Whitbury, en kan er u in ongeveer een half uur brengen." Fayre nam het aanbod aan, blij met de kans, den man te spreken, die zeker het meest van de bewoners in den om trek afwist. Greg'g had bij het verhoor geen bijzonder gunstigen indruk op hem gemaakt, en hij had niet veel met hem op. Als getuige was hij vrij knorrig ge weest; heden was hij praatziek, onge twijfeld, omdat hij zich aangenaam poog de voor te doen, en toch scheen hij wei nig op zijn gemak. Fayre wist, dat hij den naam had, een goed dokter te zijn, hoewel hij wat ruw was. Toen hij in de hall zijn hoed en jas zocht, voegde lord Staveley zich bij hem en bevestigde zijn meening omtrent den dokter. „Een knappe kerel, die Gregg", zei hij, „om je de waarheid te zeggen, ben ik blij, dat ik hem bij de hand heb als Sybill hier is. Het is altijd eenigszins een verantwoordelijkheid, en ik denk wel eens, dat Kean ons zou vermoor Weth. JAQUES is van meening dat de regeering zeer zeker den nood in den landbouw ziet, en deze zoo veel mo gelijk steunt. De adhaesie wordt niet verleend: bei de A. R. stemmen voor. De Kerstgave is uitgereikt aan steun- trekkenden tot een bedrag van 495, De Nieuwjaarscollecte bracht op 288,75, welke werd verdeeld onder 59 gezinnen. Begrooting 1933, Algemeene beschouwingen, De heer DE PRIESTER is niet tevre den met de beantwoording door B. en W. aan de begrotingscommissie. Deze is van ondergeschikt belang. Er is geen overzichtelijk antwoord gegeven. Waar om is centraal beheer gekozen inplaats van den Raad van Arbeid der arbeids- verzekering? Spr. heett met genoegen gelezen dat de leeningen niet zoo een groot bedrag zouden omvatten dan gevreesd werd. Een van de drastische bezuinigingen van 2300 is het voorstel tot afschaffing van het bewaarschoolonderwijs. De com missie van Toezicht is in dezen niet ge hoord, dit is geheel verkeerd. De ver ordening spreekt er van dat dit behoor lijk is, en B. en W. beweren dat zulks overbodig is. Financiën. Spr. is tegen de voorgestel de 100 opcenten fondsbelasting en plaat sing in de derde klas. Hij wenscht be kendmaking van de ingekomen brief aangaande deze kwestie. De regeering legt een te grooten last op de gemeenten. Dat treft in sterke mate deze gemeente met zijn vele werk loozen. Verscheidene posten worden steeds hooger waaraan de regeering niets doet. Doch ook in hoogere kringen is een kentering yan inzicht merkbaar, wat spr. met citaten aantoond. Onze gemeente is reeds verder ge gaan dan in bovengenoemde kringen wordt goedgedacht. Dit bewijzen de 3 pet. verlaging op de reeds lage loonen van gemeente-ar beiders en veldwachters. Het voorstel om de wegbelasting op te heffen is ver keerd, beter was geweest te onderzoe ken wie en hoeveel hier aan betalen. den ais haar wat overkwam. Verbazend zooals die man in haar opgaat. Ik had hei nooit van hem gedacht. Mijn vrouw is zoowat de eenige, wie hij haar toever trouwt. Goddank kunnen we op Gregg aan." „Een rare kerel", zei Fayre naden kend. „Een soort ruwe diamant, is het niet? Lord Staveley lachte. „Het heeft er veel van. Hij kon in het begin niet erg opschieten met de dames hier in de buurt. Maar de oude dokter in Whitbury is zoo'n sukkel, dat zij er wel toegedwongen waren en nu zweren ze bij hem. Hij is een self-made man. Zoon van een veearts in het noorden, zegt men." Terwijl hijsprak, verscheen Gregg bovenaan de trap, en spoedig waren hij en Fayre op weg naar het station. „Het ziet er leelijk uit voor Leslie, als het blijkt, dat ze toch niet den rech ten man gepakt hebben," zei Gregg on verwacht. „Ik ontmoette lady Cynthia boven en zij zag er nogal gedrukt uit. Het doet mijn patiënte ook geen goed." ,,U bent toch niet bang voor 'haar?" viel Fayre snel in. „Het is niet erger met haar, als u dat bedoelt, maar zij kan niet tegen verdriet. Ik zou het beter voor haar vinden, als zij hier vandaan was. Als ik mijn zin had zou zij nu in Londen in haar bed lig gen." dere zaken d'enen binnenkort te wor den behandeld. Resumeerend zegt spr. dat er in het college geen systeem zit. Bestudeering der gemeentewet door haar is zeker noodig, aangezien de wet houders meest 't antwoord schuldig blij ven, wat zij krachtens de wet toch ver plicht zijn. Waarom zijn er zoo weinig werkloo zen te werk gesteld in de Kanaalstraat? Dit is volgens spr. te danken doordat het bestek hie jn niet voldoende voor zag. Spr. hoopt vervilgens dat door B. en W. deze critiek zal worden aange voeld als een opbouwende. Is dit het geval dan kan er nog een vruchtbare samenwerking mogelijk zijn. De heer SUURMOND verklaart, dat de a.-r. fractie zich bereid verklaart tot medewerking van de behandeling der begrooting 1933, als antwoord op het beroep dat B. en W. tot den raad rich ten. Een vorig jaar kon zijn fractie haar stem niet geven ter goedkeuring. De fi- nanc'eele positie der gemeente is nog on gunstiger geworden, doch dit was te voorzien een jaar geleden, vandaar het tegenstemmen daar de begrooting hier mede geen rekening hield. Thans wor den de bezuinigingsvoorstellen gedaan die de financieele positie der gemeente aantoonen. Spr. hoopt dat B. en W. zich sterk zul len toonen in de verdediging van haar voorstellen wat z. i. vooral van enkele hoofdstukken noodig zal zijn. In de com missie vergaderingen is reeds gebleken dat n'et alle leden eenstemmig denken over bezuiniging, wat zijns inziens komt, omdat er verschil van inzicht bestaat t. a. v. de huidige crisis. Verleden jaar heeft hij ook betoogd de noodzakelijk heid van versobering van hoog tot laag, wil er vertrouwen in de financieele po sitie worden herwonnen. Een dezer mid delen is de bezuiniging, voorgesteld door B. en W. Of de begrooting voor 1934 er gunstiger uit zal zien, gezien de teekenen die er op wijzen dat het laag ste punt bereikt zou zijn is niet te ver wachten. In 1933 zullen de inkomsten der publieke kassen waarschijnlijk sterk dalen. De duidelijke uiteenzetting, door B. en W. gegeven, toont overduidelijk, dat de gemeente staat voor een ondragelijke crisislast. Burgerlijk Armbestuur en krankzinnigenzorg worden berekend op 92,573 waarvan 45.825, door het Rijk wordt gedekt. De rest is voor de „Wat denkt u van Leslie's kansen?" „Die staan slecht. U en ik weten, dat hij er niet de man naar is, zooiets te doen, maar de schijn is sterk tégen hem. Het hangt er van af, wat voor oude wijven er in de jury zitten, als het zoo ver komt. Ik hoop van niet, nu ze dien landlooper hebben." „Het motief ontbreekt. Wat mij per soonlijk aangaat, geloof ik niet, dat hij mrs. Draycott ooit in zijn leven gezien had vóór dien avond. U was daar im mers? Welken indruk maakte hij op u?" „Hij sprak de waarheid. Hij gedroeg zich precies als u en ik ons onder die omstandigheden gedragen zouden heb ben. Het is vreeselijk, het lijk van een vreemde vrouw in je zitkamer te vin den. Over het geheel gedroeg hij zich kranig." „Ik wou dat een spoor konden vin den, waaruit viel op te maken, waar om mrs. Draycott naar de boerderij ging. Ik geloof, dat de oplossing van die heele verwenschte zaak daarin ligt." „Het is een geheizinnige geschiede nis. Hoewel, naar wat ik van de dame gehoord heb, is dat nog niet het vreemd ste van alle vreemde dingen, waarin zij gemoeid was," zei Gregg droogjes. „Is er alweer kwaad gesproken? Dat konden ze zeker niet iaten. Ze hadden het arme schepsel maar liever in vre- Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5