@ok ei ©risp? BEURS- EH WISSELKOERSEN £tJ!D"8EV£LAND> N06RD-BEVELAH8. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. RECHTZAKEN. BEURSTHERMOËETER, LAATSTE BERICHTEN. vVAH MELLB'S- GOESCHB OHTBYT-KOBK LEGER EN VLOOT. BIJ VAN DER WEIJDES HEENGAAN. "AKKERTJES" AMSTERDAM, 20 Jan. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101. Ned. 17 1000-4% 102—101%. Ned. 31 1000-4 99%—100%. Certificaten-3 84%84. Cert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 99%—99%. O. Indië 23 100-6 70%—70%. O. Indië 16 1000-5 99—99%. O. Indië 26 1000-4% 94%—94%. Denemarken Oblig. 1926-5 91%91%. Duitschl. 100-7 62%—63%. Duitschl. 30 1000-5% 58—58%. '?-Gravenhage 1929-4% 102% Rotterdam 1926-1930-4% 96%96%. Utrecht, prov. 1929-4% 102%. Zeeuws. Hyp, B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100100 A Amsterd. Bank 108%108%. C Rott. Bankver. 76%—76%. A Twentsche Bank 9696. A Pref. Jurgens A 99%100. A De Schelde N.B. 38%— 38"%. A Ver. Papf. v. Gelder 58%53%, C Am. Car en Foundry 77%, C Am. Smelt en Rek 12%—13%. C Farbenind. I.G. 82%83%. C U. States St. C. 28%—29%. C North. Am. Cy. 29%30. A Born. Sum. H.M, 144%144. A Ned. Wel Mij. 55%—55. A Singkep Tin M. 80—82. A J. C. Japan I.n. 3734. A Rotterd. Lloyd 52%52. A S. M. Nederland 57%—56%. A Amst. Thee CM. 29%—29%. A Houth. Alberts 29%—29%. C Baltimore en Ohio 9%10. Opheffing bewaarschool Bij de post wachtgelden merkt de heer DE PRIESTER op, dat deze post be doeld wachtgelden voor het personeel der bewaarschool. Hij wil dus eerst uit maken of voortbestaan al of niet plaats zal hebben. De ouders dezer kinderen hebben zich tot heden steeds offers getroost en de school voorziet in een behoefte, door dat ook de moeders de gelegenheid krij gen om ook bij te verdienen. Hij zou deze post willen schrappen en de school handhaven, zoolang de regeering hier toe niet dwingend optreedt. Als dit toch geschiedt: wanneer moet deze ophef fing ingaan? Geschiedt de opheffing toch, dan zal spr. in hooger beroep hiertegen gaan. De VOORZITTER zegt dat Ged. St. reeds hebben aangekondigd, dat op heffing zal geschieden.Debedoelingvana heffing zal geschieden. De bedoeling van B. en W. is deze te doen ingaan 1 April. De heer GOEDBLOED wil zeker wachten tot dat er dwang van boven wordt geoefend en zal zeker zijn stem er niet aan geven en eveneens niet aan de begrooting voor dit feit. De VOORZITTER en weth. JACQUES beantwoorden de sprekens, de leerlin gen kosten ruim 40 per kind en per jaar aan de gemeentekas. Vandaar dit advies. De heer SUURMOND bespreekt dit punt uit crisisoogpunt en gezien de maatschappelijke verarming, welke is ingetreden ook voor de gemeente, spr. is geen voorstander om deze post te houden. Ook paedagogen zijn verdeeld in hun meening omtrent het nuttige van voor bereidend onderwijs. Ook de ouders zijn niet allen bereid zoonoodig offers te brengen hiervoor. Wanneer het inderdaad een belang der ouders zou blijken, dan kan het par ticuliere initiatief altijd nog werk doen. Spr, zal zijn stem met vrijmoedigheid tegen uitbrengen. De heer DE PRIESTER had liever deze uiteenzetting van B. en W. ge hoord, en noemt verschillende cijfers uit vorige jaren ter vergelijking, finan- cieelen toestand toen en thans, waar uit blijkt dat de hoogere colleges steeds lasten afwentelen op de gemeenten. Hij gelooft niet dat de regeering zal voor schrijven tot opheffing. Ook in de Kamers is de meerderheid voor dit onderwijs. Spr. pleit verder uit voerig voor voortbestaan van dit on derwijs. Het schrijven der regeering wordt voorgelezen. De heer DE PRIESTER concludeert hieruit, dat van regeeringswege nog niet gedwongen wordt tot opheffing der be waarschool, en stelt voor de post te handhaven totdat hiertoe wordt gedwon gen. Weth. CIJSOUW zegt dat het moei lijk valt het ieder naar den zin te ma ken wat betreft de cijfers der begroo ting, doch wil deze posten handhaven. Het voorstel-de Priester de post wachtgeld te schrappen en de bewaar school te behouden wordt verworpen met de stemmen der S.D. en de heer Goedbloed voor. Onderhoud straatverlichting. De heer LEENHOUTS wil vanaf 15 Augustus inplaats 15 September de lan taarns doen branden. Ook de heer Goedbloed acht dit een luttele bezuini- ging. De heer VAN SOELEN wil een an dere verdeeling der uren en toch het zelfde aantal behouden. De heer JANSSEN wil langer ver lichten in het belang van de veiligheid. De heer SUURMOND kan zich met het voorstel B. en W. vereenigen, doch voelt ook iets voor het voorstel van Soelen, daar ook diegenen die 's mor gens vroeg uit moeten dan gedupeerd zouden worden. Spr. wil den toestand laten zooals ge weest: de kosten zullen 300 meer zijn De VOORZITTER en weth. CIJSOUW verdedigen het voorstel van B. en W het motief was de bezuiniging. Het voorstel-de Priester wordt ver worpen met 7 tegen 4 stemmen. Het voorste'-van Soelen wordt goed gekeurd m.a.st. om de lantaarns tot half twaalf te laten branden "en enkele maan A Southern Rlw. 5%5%, C Union Pac. Rr. 72%74%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. A Koloniale Bnk. 5657. A N.I. Hbk. 1000 54%—55%. C Ned. H. M. 1000 68%—69. A Alg. Kunstz. U. 30%—32-33. A v. Berkeis Pat. 19%19%. C Calvé-Delft 64%.65. A C. Suiker Mpij. 2121. A Int. Viscose 20%21. A Ned. Ford A.M. 115%—115-114%, A Philips Gem. B. 128%—129%-130%. C Unilever 109%110%-11!%. C Anaconda Cop. 7%7%-7%. "C Bethlehem St. 15%15%. A A.N.I.E.M.—N.B. 201—201%. C A. Gas El. Cy. 2%—2%. C Cities Serv. Cy, 32%. A Kon. Petr. Mpij. 149%—152%-54. C Contin. Oil Cy. 5%6%. C Shell Union O.C. 5- 5%-5. A Holl. Amer, Lijn 3% A K.N. otoómb. Mij. 17 1 17%. A Ned. $cheepv. U. 55%—55%-55. A H.V. Amsterdam 169%171-72%. A Java Cult. Mij. 104106%. A N.I. Suiker U. 80—75%. A Poerworedjo S.O. 8% A Deli Batavia 151%—151 %-53%, C Deli Mij. 1000 127%—126%. A Senembah 141%140. C Chicago Milw. 1%2. A. Amslerd. Itubb. C. 59%'—60%-6l3/4 A Deli-Bat. Rubb. 25— 2 l5/s- A Hessa Rubber "24—2l3/8- A Serbadjadi S.R. 213^>21%. Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. den geheel niet. De post wordt hierdoor verhoogd tot 25.50. De heer VAN SOELEN zegt dat de tijd buitengewoon moeilijk is, en toch wordt door velen reeds bij voorbaat gespaard voor de kermis. Dit geld kan beter worden besteed bij wihkeliers. Hij wenschte hierbij te worden geacht te hebben tegengestemd tegen den post politiedienst op die dagen. De heer SUURMOND legt een ge lijke verklaring af namens zijn fractie. Subsidie Groene Kruis. De heer JANSSEN wil bij den post subsidie Groene Kruis en andere ver- eenigingen van tuberculeuse bestrijding zijn verwondering uitspreken dat de eerstgenoemde besnoeid wordt in haar aanvrage, welke zeer zeker noodig is. Als bovengenoemde vereenigingen worden gekort, zal dit zich wreken in de toekomst bij het Burgerl. Armbe stuur. Spr. wil de Chr. wijkverpleging het gevraagde bedrag toestaan. De heer SUURMOND is voldaan met dit voorgestelde van den heer Janssen. Spr. is niet op de hoogte met hetgeen het reglement van het Groene Kruis inhoudt, doch is van gevoelen dat door het werk der enquetrice der wijkver pleging deze vereeniging zeer gediend is. Met veel sympathie steunt hij het voorstel-Janssen de subsidie wijkver pleging te verhoogen tot f 620, De heer GOEDBLOED kan met het voorstel-Janssen medegaan, doch zag liever dat deze Chr. Ver. zich omzette in een neutrale. Dit zou de financieele zijde gunstig beinvloeden. De heer DE PRIESTER betoogt dat een s.-d. heel goed lid kan zijn eener Chr. vereeniging en hoopt dat deze subsi die aan deze vereeniging zal worden goedgekeurd. De heer LEENHOUTS zegt dat door het Groene Kruis zeer sober is ver zocht om subsidie en het uiterste mi nimum is aangevraagd. B.en W. nemen het voorstel-Jans sen over, hetgeen m. a. st. wordt goed gekeurd. De heer DE PRIESTER vraagt naar de plannen inzake annuiteiten aan het rijk verschuldigd in het belang der volkshuisvesting. De VOORZITTER zegt deze een vol gende vergadering aan de orde te zul len stellen. De heer JANSSEN vraagt of de ge meente-opzichter eigenmachtig tot loonsverlaging is overgegaan. De VOORZITTER antwoordt beves tigend. Verleden jaar is deze post pas ver- hoogd geworden, nu moesten B, en W. deze 3 pet. niet aanvaarden. De heer DE PRIESTER klaagt dat B. en W. in het werk van den opzich ter zijn getreden, bij het toezicht op een woning. Dit is niet in orde en hij wenscht dat hier zal worden ingegre pen. De VOORZITTER zegt dat de op zichter direct een onderzoek heeft in gesteld wat de heer De Priester niet bevredigt daar z. i, tegen de bouwver ordening is ingegaan. Het voorstel-Janssen den opzichter niet te korten wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen. Hierna te elf uur sluiting. ARNEMUIDEN. In verband met de aanhoudende vorst en sneeuw is de werkverschaffing dezer gemeente, ge deeltelijk stopgezet. Voor hen die in den grond werken en wegens de vorst niet werken kunnen, wordt thans de vorst verletregeling toegepast. Een ploeg arbeiders, welke bezig zijn een watergang uit te diepen, kunnen nog blijven werken. HEINKENSZAND. Woensdagavonc hield het musschengilde alhier haar al gemeene vergadering onder leiding van den heer C. Nijsse Gz. Over 1932 was ontvangen 104.55 en uitgegeven 100.25. Goed slot 4.30. Ingebracht waren 12386 musschen waarvan door J. Nijsse Jz. 2996, die daarvoor een premie van 14 ontving. De aftredende bestuursleden de heeren J. de Jonge en J. Simonse Bz. werden herkozen. Een gemeenschappelijke maaltijd besloot de ze vergadering. ELLEWOUTSDIJK. Bij de aardappel inventarisatie bleek dat alhier nog 51 pet. van de geheele productie aanwezig is, of 10015 hl. KORTGENE. Het leesgezelschap „Elck wat Wils" vergaderde Woens dag. De inkomsten over 1932 bedroe gen 474,98, de uitgaven 368,75. De uitgelezen tijdschriften brengen 4.70 op. De heer J. K. C. Matthijs "wordt als vice-voorzitter herbenoemd. Op voorstel van den secretaris, den heer Krijn de Vos, wordt besloten een vierde portefeuille te laten circuleeren. STAVENISSE. In de Woensdagavond alhier gehouden ledenvergadering van de fokvereeniging „de Geit", welke ver eeniging de laatste jaren al een kwij nend bestaan had, is besloten haar op te heffen. Waren er vroeger 74 leden, thans was het aantal gedaald tot 14, CADZAND. Het oudste lid van de Vereeniging van Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers in het voorma lig 4e district van Zeeland, is de heer J. A. Blankert, oud Secretaris en Ont vanger van, en te Cadzand. Hij is vijftig jaren lid der Vereeniging en is vele jaren Voorzitter geweest, toen hij als Voorzitter zijn ontslag heeft ge nomen is hij benoemd tot Eere-Voor zitter en vervangen door den heer P. W. Maarleveld, oud-Burgemeester van Biervliet. Woensdagavond werd te Wi isl- senkerke in de Herv. kerk de Men- tawei film vertoond. De opkomst was maar matig. In het begin van deze week zijn te Brouwershaven verhandeld, ge sorteerd en verscheept: 2100 balen uien, en 650 hl aardappelen. De prijs van uien bedroeg 1 per baal van 50 kg en van de aardappelen 0.90 voor de bonte en 1 voor de blauwe. De Vereeniging van Academisch gevormde Accountants, gevestigd te Rotterdam, heeft te 's-Gravenhage haar algemeene jaarlijksche ledenvergadering gehouden. Tot nieuw lid werd o.a. be noemd de heer drs. E. P. M. v, Waes te Westdorp e. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Januari 1933, bedroeg in de provincie Zeeland Roodvonk: Kortgene 1, Krabbendijke 3 Kruiningen 1. Diphtherie: Goes 1. Het aantal sterfgevallen aan influenza bronchitis en pneumonie in de 46 ge meenten met meer dan 20.000 zielen omvattende op 1 Januari 1932 eene be volking van 3.928.542 inwoners, voorge komen gedurende genoemde week, be draagt: aan influenza 13, aan bronchitis (acuta, chronica) 10, aan bronchopneu monie (capillaire bronchitis) 37, aan lo baire pneumonie (croupeuze pneumonie 12, en aan pneumonie zonder meer 31 totaal 90. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 20 Jan. werden de volgende vonnissen uitgesproken: veroorzaken van lichamelijk letse door schuld: A. H. B. P., 25 jaar, vee koopman, Clinge; Vrijspraak; valschheid in geschrifte: J. T. C. T 31 jaar, landbouwer te Hoofdplaat 100 of 1 maand hechtenis; op verboden plaats kornetten sleepen A. de B., 21 jaar, schipper; A. J. H., 26 jaar, schipper; A. de B., 25 jaar, schip per, allen te Hontenisse, 'bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter ieder 10 of 5 d. hechtenis; overtreding Motor- en Rijwielwet: .f P., 62 jaar, voerman te Hoek, bevesti AMSTERDAM, 19 Jan. 20 Jan. Londen 8.34 8.34% Berlijn 59.16 59.16% Parijs 9.71% 9.71% Brussel 34.48% 34.49 Zwitserland 47.93 47.97 Kopenhagen 41.85 42.00 New-York 2.48% 2.48% ging van het vonnis van den Kanton rechter behalve de straf 5 of 2 dagen ïechtenis en betaling van 15 schade- vergoed:ng; J. J., 28 jaar, winkelbedien de te Vlissingen, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter 10 of 10 d.hecht. en 50 schadevergoeding. Rubber - Markt - Industrie - Amerika - Konlnki, - Suiker - Philips Unilever - Schepen - Tabak Mijnen (Wettig gedeponeerd.) Die hoofdpijn, dal gevoel van ziek zijn en die pijnen overal zullen dan snel verdwijnen mei a-'kke Ru 3% S3 Volgons recept van Apotheker Dumont. Dr. B. D. H. Teilegen schrijft ons: Nog onverwacht bereikte ons heden iet overlijdensbericht van het oud-lid van Gedeputeerde Staten, den heer A. van der Weijde, Wel waren de berich ten omtrent zijn gezondheidstoestand in den laatsten tijd niet al te gunstig, doch een zoo spoedig en onverwacht einde zullen zij, die het ziekteverloop niet van nabij konden volgen, toch niet hebben verwacht. Doch wellicht heeft een milde dood hem voor een langzaam uitdooven gespaard. In vele en velerlei functies heeft Van der Weijde van jongsaf aan de openbare zaak gediend, niet het minst in zijn hoe danigheid van lid der Gedeputeerde Sta ten (sinds 1921). In dit laatste college, naar de bewoordingen der Grondwet met de dagelijksche leiding en uitvoe ring der zaken belast, reikt de invloed der individueele leden vaak verder, dan wel naar buiten blijkt. Ik meen niet uit de school te klappen, wanneer ik hier zeg, dat Van der Weijde zoolang hij zit ting had, wel een der meest gezagheb bende leden van het college was, wiens degelijke, op zakelijke gronden gefun deerde adviezen steeds gaarne werden aangehoord en gevolgd, ook wanneer hij zich bewoog op een terrein dat niet, als het Zeeuwsche polder- en water schapsrecht, wel bij uitstek als zijn ge bied beschouwd mocht worden. Zijn heengaan, een vrijwillige daad, waartoe hij besloot nog in de volle kracht van zijn kunnen en willen, werd dan ook door al zijn medeleden betreurd en al gemeen verheugde men zich er over dat hij, door zich het lidmaatschap van den Raad van Bestuur van de N.V, Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij te laten blijven welgevallen, althans de mo gelijkheid open liet om de verhouding van vriendschap en goede kameraad schap, in de samenkomsten van het Col lege van Gedeputeerde Staten gescha pen, te laten blijven bestaan. Thans zul len wij hem daar ook niet meer zien. Wie het voorrecht had, in welke hoe danigheid ook, met Van der Weijde sa men te werken, zal de herinnering be waren aan een waarlijk goeden mensch, eerlijk en ronduit, een vertegenwoordi ger der vrijzinnige gedachte in haar vol len omvang. Vrijdagmorgen een motorrijder en een wielrijder met elkaar in botsing geko men. De motorrijder, de heer B. H. M. uit Velp, moest met een schedelfractuur in het ziekenhuis worden opgenomen. De fietsrijder, de heer L., eveneens uit Velp, kon na te zijn verbonden, naar huis te- rugkeeren. De „Atlantique". De door de Han delsrechtbank te Cherbourg met het on- erzoek van het wrak der „Atlantiqjie' jelaste deskundigen verklaren in hun rapport dat de scheepsramp pas in het droogdok kan worden onderzocht. Het ïerstel ervan met gebruikmaking van 't nog bruikbare materiaal zou 608 mil joen francs kosten. De „Malvgin". Volgens een bericht uit Archangelsk hebben duikers een on derzoek ingesteld naar de averij aan de ijsbreker „Malygin" en geconsta teerd, dat het schip geen ernstige scha de heeft opgeloopen. Voor een groot deel zit het echter nog aan den grond, ïlectrische pompen worden thans ge bruikt, om de grootendeels volgeloopen machineruimte leeg te pompen. Roerig! De regeering van Columbia ïeeft den opperbevelhebber der strijd krachten op de Amazone, generaal Co- jo, opdracht gegeven een aanval op Le- ticia te ondernemen. De Columbiaan- sche vloot wordt dezer dagen voor Le- ticia verwacht. DE CRISISZUIVELCENTRALE. De crisiszuivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 22 tot en met 28 Januari a.s., de prijs van het crisisboter merk op 90 cent, en die van de vervoer vergunning voor buitenlandsche boter op 80 cent per kg is vastgesteld. Het bestuur van den K.N.V.B. deelt mede, dat door het tijdig afdekken van 't speelveld met stroo en dekzeilen, het stadion terrein Zondag in goeden toe stand zal verkeeren. Voor de hoogere rangen zijn nog enkele plaatsbewijzen te verkrijgen. Woensdagnacht zijn twee beschon ken cafébezoekers, in de Raadhuisstraat te A 1 p h e n a. d. R ij n slaags geraakt De 23 jarige los werkman B. van L. en de 25 jarige betonwerker H„ hadden reeds in het café „De vergulde wagen' waar meer gedronken werd dan zij kon den verdragen, twist met elkaar gekre gen. Na sluitingsuur werd de ruzie op straat voortgezet. Van L. trok plotseling een groot dolkmes en bracht daarmede H. een steek in den linkerschouder toe. Bovendien bedreigde hij H. met een re volver. Laatstgenoemde bleek vrij ern stig gewond te zijn. Van L. is door de politie in arrest gesteld. Op den hoek van de Prümelaan en Ernst Casimirlaan te A r n h em zijn (Ingez. Med.) DEN SOETEH INVALSEDERT JS2.S- (Ingez. Med.) Van 7—12 Augustus a.s. zal voor de reserve-officieren van de militaire administratie een gecomprimeerde cur sus te Middelburg worden gehou den onder leiding van den kapitein der militaire administratie, G. Berghuijs. Melkerscursus, Op initiatief van het Rijkszuiveiconsu- lentschap is te M i d d e 1 b u r g een me - kerscursus opgericht. De lessen aan leerlingen zijn Maandag begonnen on der leiding van den heer W. Sijtema. De keuring van bloembollen. De waarn. directeur-generaal van den landbouw, brengt ter algemeene kennis, dat de S. K. Phaff, Vogelenzangsweg 8 te G o e s is aangewezen tot het in ont vangst nemen van de aanvragen om keuring. Nederlandsche belangstelling voor Joego-Slavische Mais. In verband met den kleinen tarwe oogst in Joego-Slavië, schrijft de cor respondent van den „Pester Lloyd con- centreeren zich de producten-expor teurs geheel op den mais-uitvoer, waar bij men met een uitvoer van minstens 100.000 wagons rekent, terwijl de tarwe- uitvoer hoogstens 5000 wagons^ zal Be dragen. Echter wordt de uitvoering door den mist ongunstig beinvloed, aan gezien daardoor niet alleen de mais niet voldoende droogt, maar ook het scheep-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2