PUROL BEURS- EN WISSELKOERSEN. m BEURSTHERMOMETER. Eerste Hulp m KUNST EN WETENSCHAP. BIOSCOPEN. SPORT. BUITENLAND. AlgsaMM OvsrzML ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. IEËUWSSH-VLAÊK3EREH W.B. Middelburg. LAATSTE BERICHTEN. Goes. MARXTBEBIGHTEN. AMSTERDAM, 14 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100 101 Ned 17 1000-4% 101%—101% Ned. 31 1000-4 100%—100% Certificaten-3 85%85% Cert. N.W.S.-2% 70%—70% O. Indië 22 1000-6 99%—99% O. Indië 23 100-6 70%—70% O. Indië 16 1000-5 100%—99% O, Indië 26 1000-4% 96%—95% Denemarken Oblig. 1926-5 93%93% Duitschl. f 100-7 63%—64% Duitschl. 30 1000-5% 61%—61% Engl. W.L. 501200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 75- 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 97%—96% Utrecht, prov. 1929-4% 102% Spr, bestreed, dat de vakorganisatie alleen in crisistijd, ter wille van de werkloozenkas noodig zou zijn. Al moge de groei nu, in deze crisis, sterk zijn, de Chr. Vakbeweging heeft altijd een taak, in normale zoowel als in Crisis tijd. Deze taak principieel zoowel als practisch zete spr. nader uiteen. Onze leden moeten zich van die taak bewust zijn. Sociale scholing, door le zing van lectuur, volgen van cursussen enz, is noodig. In het tweede deel van zijn rede wees spr. op de gevolgen der crisis in het al gemeen en voor de landarbeiders in het bijzonder. Vooral voor deze categorie arbeiders heeft de vakorganisatie nog veel te doen. Hun positie laat zeer veel te wenschen over. Daarom ijvert de N.C. L.B. voor betere loonen en goede werk- loozenzorg en streeft hij naar overleg met de werkgevers. Jammer, dat groote groepen werkge vers in dezen onwillig zijn, zooals nog kort geleden aan den minister werd gerapporteerd. Met een opwekking tot trouwen, eens- gezinden arbeid, eindigde spr, Teraardebestelling W. Griep. RILLAND-BATH. Vrijdagmiddag had onder groote belangstelling de teraar debestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer W. Griep, in le ven secretaris en ontvanger dezer ge meente. Aan de groeve voerde het woord ach tereenvolgens de heer Steketee, secre taris der gemeente Beets en Oudendijk, als oud-burger en zwager van den over ledene, de burgemeester dezer gemeen te namens het gemeentebestuur, en de vereeniging van burgemeesters en secre tarissen in Zuid-Beveland, de heer M. N, v. d. Linde, namens kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente al hier, van welk college de overledene secretaris was, ds. A. A. Wildschut te IJmuiden als vriend der familie. Ds. Ch. de Beus las een schriftge deelte en sloot de plechtigheid met dankgebed. De oudste zoon van den overledene dr. C. Griep te Heinkenszand sprak een kort woord van dank. TERNEUZEN, De motorvrachtboot Jo, geladen met gevelsteenen, is Vrijdag nacht bij mist* omliocg gevaren op de Middelplaat nabij Baarland. De schip per heeft door een anker uit te bren gen vergeefs getracht het schip vlot te krijgen. Bij laag water bleek, dat door het schureh van de plaat het zand voor en achter en onder het schip was weg gespoeld, zoodat het schip over een af stand van ongeveer 2 m in het midden in het zand is vastgeraakt. De schipper heeft een overeenkomst voor het vlot en binnen brengen in de haven van Ter- neuzen gemaakt met de N.V. Aug. de Meyer en Zonen te Terneuzen. Tenein de breken van het schip te voorkomen werd voor en achter lading uitgewor pen. Het schip is Vrijdagmiddag omstreeks kwart over twee vlot gesleept door de sleepbooten Raimond en Sirius en is te Terneuzen binnen gebracht. Het van Antwerpen naar zee gaan de half geladen iDeensche stoomschip Nordfarer, dat Vrijdagmorgen boven Terneuzen nabij de Eendracht op een plaat is vasigeloopen kwam 's middags zonder hulp weer vlot. De sleepboo ten Goliath en Sirius, welke in de na bijheid lagen behoefden geen hulp te verleenen. Het schip is Vrijdag te Rotterdam aangekomen. De installatie van den nieuwen burgemeester, BIERVLIET. Maandag a.s. zal de in stallatie plaats hebben van den nieuwen burgemeester, den heer W. P. Verplan - ke Wz De plechtigheid zal vergezeld gaan van eenige feestelijkheden, den volgenden dag zullen de schoolkinderen worden getracteerd te Driewegen en 's Woensdags te Biervliet. Zeeuws. Hyp. B-5 101101. Zeeuws. Hyp, B-4% 100100. A Amst. Bank 109%—108%. C Rott. Bankver. 80 A Twentsche Bank 9696. A Praf. Jurgens A 100%100%. A De Schelde N.B. 38%38%, A Ver. Papf. v. Gelder 62%62%. C Am. Car Foundry 7%7% C Am, Smelt Ref. 13%13% C Farbenind I.G. 86%—85% C U. States St. C. 30%—30% C North Am. Cy. 31%31% A Born. Sum. H.M. 144144% A Ned. Wol Mij. 5656 A Singkep Tin M. 8587. A J. C. Japan Ln. 37 A Roterd. Lloyd 5859. A S. M. Nederland 60% A Amst. Thee C.M. 30%30%. A Houth, Alberts 2727%. C Baltimore en Ohio 10% Alexandra TriantL Concertzaal Middelburg. (X) Misschien is onze wel wat heel luidruchtige tijd minder vatbaar voor de intieme en zoo hooge eischen stellende kunst van het Lied; hij houdt van en is gewend aan grover effecten en prikkels. Niettemin kunnen zij, die ook ondanks de ongunst der tijden dat Lied zijn blij ven beoefenen en liefhebben, gerust zijn. Ook hier heeft Goethe het verlossende woord gesprokenLust und Unlust wird Gesamg. En zoolang het menschen- leven tusschen deze twee polen blijft dobberen, zal ook wat uit het hart daar van welt, blijven leven. Niet zoozeer om de stem, dan wel om de voordracht waardeeren wij de presta ties van Alexandra Trianti. Het geluid is doorgaans hard en scherp van timbre en daarbij is de toonvorming niet altijd on berispelijk, maar de zangeres weet er wonderen mee te verrichten. Want het is uiterst soepel en kernachtig, en niet tegenstaande de tekortkomingen, van een bizondere bekoring. Hoe vaak ziet men menschen van volkomen regelma tige gelaatstrekken, fraaie profielen en van 'n blankheid, die de zuivere schoon heid der Grieksche beelden evenaren, die ons desondanks volmaakt onverschil lig laten, omdat zij geen partij weten te trekken van de prachtige hoedanighe den, waarmede de natuur hen begunstig de, immers hun ontbreekt het karak teristieke, de charme, kortom het ver mogen om den medemensch oogenblik- kelijk voor zich in te palmen, om vreug de te brengen, om ons te ontroeren. Ale xandra Trianti bezit die onontbeerlijke eigenschappen in hooge mate. In haar openbaarde zich de rasechte artiste, die technisch in de perfectie is onderlegd, maar die torenhoog boven die techniek staat. Het uitgebreide, zwa re en uiteenloopende programma heeft deze zoo rijk begaafde vrouw met be wonderenswaardige artistieke rijpheid A Southern Rlw. 6%6. C Union Pac. Rr. 76%76%. C Int. Nickel Cy. 8%8% A Koloniale Bank 6260%. A N.I. Hbk. 1000 57%—57. C Ned. H. M. 1000 69—69%. A Alg. Kunstz. U. 34%35-36. A v. Berkels Pat. 20 C Calvé-Delft 66%—66%. A C. Suiker Mpij. 20%21. A Int, Viscose 21%21. A Ned. Ford A.M. 117%—117-118%, A Philips Gem. B. 130—129%-131. C Unilever 112%—112%-112. C Anaconda Cop. 8%8%-8. C Bethlehem St. 16%—16%-16%. A A.N.I.E.M.—N.B. 206%—206%. C A. Gas El. Cy. 2%—2%. C Cities Serv. Cy. 3%3%, A Kon. Petr. Mpij. 156%—155%-157. C Contin. Oil Cy, 6%—6%. C Shell Union O.C. 5%— 5%-5%. A Holl. Amer. Lijn 3%3%. A K.N. Stoomb. Mij. 18%—*8%. FLORA. Kameradschaft. Behalve de film „Kameradschaft" van G. W. Pabst een meesterwerk van regie, foto en montage draait hier als tweede hoofdfilm „Erlebnisse einer Nacht". Voor ons oordeel omtrent „Kamerad schaft" mogen wij ditmaal verwijzen naar het hoofdartikel, op de frontpagina van ons blad aan deze bijzondere film gewijd. „Erlebnisse einer Nacht" is een car- nevals rolprent met heel veel dansen, en Sekt, en ballonnen, en schoone vrou wen die niet immer al te overdadig ge kleed zijn, en een prins Von Dit zu Dat, dieenfin, dat ziet ge zelf wel. De film is zéker amusant. ELECTRO. Das Lied einer Nacht. Het lied einer Nacht, dat al maan denlang avondlijks onze huiskamer 'in gramafoont bf 'Kovacs Lajost: „Heute Nacht oder nie" zingt Jan Kiepura met klankvolle en -rijke stem, wat dan ook z'n tenorwereld-beroemdheid als Ferra- ro volkomen aannemelijk maakt. Hij zingt 't bij den aanvang: voor den mi crofoon (origineele vondst deze ont vangsten van wondere verscheidenheid!) Hij zingt 't op diverse goede, prettige, groote en schoone momenten des jeug digen levens, in het oord ieders vacan- tie-illusie: aan een Zwitsersch-Itali- aansch meer. En hij zingt bovendien Aïda, Bohème en nog enkele aria's bekend en beroemd, en geliefd, door alle hot-jazzerij, alle muzikale moderniteiten heen. Omdat ze 's menschen gemoed raken in wat van al e tijden was, is, en zijn zal, Haridig, niet al te pas gejaagd ingelascht in dit vriendelijk-vroolijk blijspel, zonder èenig voorbehoud „voor alle leeftijden toegankelijk"; zonder ingewikkelde in trigue, zonder veel knetterende dialoog; /.onder veel begrijp- en aanvoelbaars; helder als het meer waaraan het grootendeels speelt, luchtig-Schertsend, als de inheemschen aan zijn boorden, en liefelijk als de natuur, die menig tafe reeltje tot décor dient, en waarvan we en onverwelkbare frischheid vertolkt. In haar zang resoneerde heel het leven, al de snaren der menschelijke ziel bracht zij in trilling, de fijnste en subtielste overgangen ontgingen haar niet en zij zong „als een actrice". Zij kon moeilijk anders, omdat zij zong. Voor wie er waren zij in herinnering gebracht de fijne en juiste smaak, waar mee de zangeres ook het woord en zijn muziek tot zijn recht deed komen, het beeldende karakter van haar zang en de bezonkenheid van heel haar kunst, waarachter een wereld van ernst en ar beid schuil gaat. Coenraad W. Bos begeleidde de zan geres in elk opzicht voortreffelijk. Een uitmuntende techniek staat hem ten dienste, terwijl tevens nuanceeringsver- mogen en klankvorming een fijngevoe lige intens-muzikale natuur verrieden. DE CRISISVARKENSWET. Naar bekend is, is met ingang van 15 Januari het bedrag dat volgens de crisisvarkenswet bij slachting van var kens moet worden betaald verhoogd van 9 o p 10 cent per kg geslacht gewicht. Tegelijkertijd zal de Ned. Varkenscen trale den richtprijs, welke door haar be taald wordt voor de aan haar geleverde varkens van een gewicht beneden 125 kg geslacht of 150 kg levend gewicht verlagen van 15 op 14 cent per pond le vend gewicht, Het zijn de slechte vooruitzichten, wel ke ten aanzien van den afzet van de varkens en het varkensvleesch in het buitenland bestaan welke tot het nemen van deze maatregelen hebben genoopt. Bovendien is besloten met ingang van 15 Jan. toeslag bij den uitvoer van spek te geven voor alle spek, waarvoor de heffing is betaald. zeer vele mooie opnamen krijgen We zien en hooren dus velerlei, zoo wel fraais als (beter nog) interessants. Fritz Schulz is een gezellig kluchttype van het celluloid; en Ida Wüst blijkt een voortreffelijk actrice van het z.g. twee de plan, in gelaats-mimiek veel veelzij- diger dan wel eens gemeend (piano spel scènetje). Otto Walburg is een pracht gechargeerde kur-director. Voor wie zich eens 'n anderhalf uur met wat lichte kost ontspannen wil. LANBBOUWBI05COOP, De eer der vrouw. Na de altijd aantrekkelijke journaal gaat als eerste hoofdnummer „De eer der vrouw", met Sidney Fox, Paul Lu- kas en Lewis Stone, De geschiedenis speelt zich grooten deels af in een geheim café in New York en in de daarboven gelegen woningen van den ouden rechter Demsey en den beroemden zanger „Caraffa". Op zeke ren dag komt een verloofd paar de ge wonen gang van zaken verstoren. Het jongmensch is een onmogelijk type, doch het meisje, Isabella, is schoon en bekoor lijk. Zij wordt verliefd op den zanger en hoewel deze haar eerst als één van zijn vele voorbijgaande passies denkt te be schouwen, blijkt tenslotte zijn gevoelen toch van dieperen aard. Ook Isabella leert nu pas de ware liefde kennen en dus wordt de eerste verloving verbro ken en komt een nieuwe tot stand. De vele interessante gebeurtenissen, die zich om dezen kern der geschiedenis afspelen, en het buitengewoon goede spel, maken het geheel tot een zeer mooie film. Met donderend geweld. Het tweede hoofdnummer speelt in Texas na den grooten burgeroorlog. Het land is weerloos overgeleverd aan een bende gelukzoekers, die z.g. als gevol machtigden der regeering optreden en van de armoede der farmers gebruik ma ken om tegen lagen prijs aan grond en vee te komen. Ook Taisie Lockharts mooie ranch dreigt in handen der ban dieten te vallen, tot zij besluit om Dan Mac Masters raad te volgen en met haar kudde, die 5000 stuks vee telt, naar Kansas trekt. Onderweg dreigt eersi een overval van de bende gelukszoekers en daarna van de Indianen, doch tenslotte belandt het vee behouden in Abilene en A Ned. Scheepv. U. 5858% A H.V. Amsterdam 178%—179%-78 A Java Cult. Mij. 112111% A N.I. Suiker U. 79—80 A Poerworedjo S.O. 8% A Deli Batavia 150%—152% C Deli Mij. 1000 131 133 A Senembah 140%141% C Chicago Milw. 2% A Amst. Rubb. C. 63%63%-64 A Deli-Bat. Rubb. 26%—26% A Hessa Rubber 26%26 A Serbadjadi S.R. 2122% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. 13 Jan. 14 Jan. Londen 8.32% 8.35% Berlijn 59.12% 59.15 Parijs 9.72% 9.72 Brussel 34.50 34.51 Zwitserland 47.93% 47.93% Kopenhagen 42.10 42.20 New-York 2.49% 2.49% - Unilever -ObLmarkt— - Philips - - Schepen De operatie van prof. Slotemaker de Bruine heeft een bevredigend ver loop gehad. De toestand van den pa tiënt is over het algemeen goed. De totale opbrengst van de welda digheidszegels „Voor het Kind" is 34.897. Aan het comité kon worden afgedragen 12,887. Zaterdagmorgen waren eenige ar beiders op het wrak van de P. C. Hooft aan het werk met een snijapparaat, in de nabijheid van de machinekamer. Waarschijnlijk heeft de aanwezige olie vlam gevat door een vonk van het ap paraat waardoor weer brand uitbrak. Daar er geen direct gevaar aanwezig is, wacht men het verder verloop van den brand af. K. N. V. B. Afdeeling IV. Overzicht. Trots het zeer slechte weer is, voor wat de eerste klasse betreft, het geheele programma afgewerkt geworden. Alle wedstrijden brachten normale resultaten. De voornaamste strijd in de eerste klas se werd geleverd in Eindhoven tusschen P.S.V. en M.V.V. Hierin gelukte het de P.S.V.ers den M.V.V.'ers een nederlaag toe te brengen, al was het verschil in doelpunten er slechts één. Te Tilburg vond voor de zooveelste maal een „der by" plaats, n.l. LongaNoad. Het werd daar een gelijk spel, waarmee de club van Pelikaan zich voor dit jaar van het kampioenschap harer stad verzekerde. Vervolgens blijven de prestaties van N.A.C. dit seizoen beneden het middel matige. Nu weer verloor zij op eigen veld van Eindhoven, terwijl Willem II, dat op bezoek was bij Bleijerheide op de ondanks eenige misverstanden vinden ook Taisie en Dan elkaar. De geschiedenis wordt goed gespeeld en tal van opnamen, als de trek der dui- zende buffels over de prairie, door een storm en over de Roode Rivier, zijn bij zonder mooi en boeiend. CINEMA „SLOT OSTENDE". Zwei Herzen und ein Schlag. Een der hoofdpersonen van deze Ufa film, Victor, (Wolf Albach-Reti), is ober- kellner in het elegnte Riviera-hotel en er daarmede ook de ziel van. Hij geeft besluitelooze gasten raad, is geldschie ter, als het noodig is, in 't kort, hij is de voorkomendheid zelve en bij allen ge zien. Ook zijn oom Moritz, die reeds 50 jaar piccolo in dit hotel is, mag hem zeer graag. Daarbij komt, dat beide een stil verdriet hebben, want beiden zijn ge trouwd en in den aard eigenlijk wat be nauwd van hun ega's. Toch is Jenny Müller (Lilian Harvey), Victors echtgenoote, een knap en aardig vrouwtje, zij heeft echter het gebrek zeer excentrieke en temperamentvol te zijn en heeft het daarbij in haar hoofd gezet als „Ria Bella" een beroemde re vue-ster te worden. Er is ook nog een andere hinderpaal, n.l. de dikke hertog van Aurebeau, die tot over de ooren op „Ria Belaa" verliefd is, en haar met zijn geld gaarne tot revue-ster wil bombar deeren. „Ria Bella" is van het laatste wel gediend, doch van de verliefdheic niet, daar zij in haar hart toch eigenlijk boven alles van haar man houdt. Helaas ziet Victor dit alles niet juist in. Hij ver denkt Jenny van ontrouw, er komen ru zies en zelfs dreigt een echtscheiding. In- tusschen wordt ook de opvoering der groote revue, die Ria Bella beroemd zal maken, voorbereid, maar al? eenmaal de opvoering daar is, schijnt zij een groote mislukking te worden. Want eerstens heeft oom Moritz voor een „vreeselijk" publiek gezorgd en tweedens is Ria Bel la van streek omdat Victor haar veria ten heeft. Gelukkig komt Victor bijtijds ten tooneele, Ria Bella krijgt haar zelf vertrouwen terug, zingt en speelt als een geboren ster, en het geheel wordt een groot succes. Een vlot en uitstekend gespeelde film, met tal van geestige momenten en pak kend tot het einde. Het bijprogramma is van een aantrek kelijke afwisseling. - Tabak Rubber - Amerika - KoninkL - Suiker Mark! Mijne» - (Wettig gedeponeerd.) Om in het gezin aan groot en klein, da delijk hulp te kunnen verleenen bij) brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, is het zotf veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube (Ingez, Med.) halve buit beslag wist te leggen. Ten slotte eindigde de niet .onbelangrijke wedstrijd MiddelburgB.V.V. eveneens in een gelijk spel, waardoor de Zeeuw- sche eersteklasser twee punten voor sprong op B.V.V. blijft behouden. Ver moedelijk kan in de onderste regionen een spannende eindrace worden tege moet gezien. Het programma voor morgen luidt als volgt: ie klasse; Willem IIP.S.V., Eindho venNoad, B.V.V.Bleijerheide, M.V.V» Longa. 2e klasse A; DongenD.O.S.K.O, MevoR.B.C., BredaAlliance, De Ba ronieTerneuzen, T.S.C.Hero. 3e klasse A: De ZeeuwenVlissingen II, Sassche BoysHulst. 3e klasse B: D.O.S.K.O IIMevo II, HansweertSinoto, ZeelandiaZierik- zee. Japan en China, De Japansche generaal Araki heeft in een interview met Reuter verklaard, dat Japan niet het voornemen heeft om Pe eing en Tientsin te bezetten. Dergelijke jsrichten werden slechts verspreid om de openbare meenmg tegen Japan op te zetten. Verder heeft de minister nog eens verklaard, dat de .meening van den Volkenbond voor Japan geen gewicht in de schaal zou leggen wat betreft zijn gedrag in Mandsjoerije. De toestand in Spanje. Naar uit Medina Sidonia, in de pro vincie Cadiz, wordt gemeld, is het daar wederom tot botsingen met de politie gekomen. In verband hiermede is een politiemacht van 500 man geconcen treerd, die er in slaagden 'n troep van 400 bewapende opstandelingen het bergland in te driiven, waar zij verdedi gingsstellingen betrokken. De daden van sabotage bij de spoorwegen hou den aan. Bij geruchte verluidt, dat in verband met de laatste onlusten een regeerings- crisis voor de deur staat. De sociaal-de mocraten zouden van meening zijn dat him positie zou worden ondermijnd, wanneer zij van de regeering zouden blijven deel uitmaken. Toch brandstichting in de „Atlantique", Verontrustende feiten zijn ter kennis van hen, die een onderzoek instellen naar de oorzaken van den- brand a. b. van de „Atlantique". Zoo zou op Maan dag voor het vertrek een taxi een per soon naar het schip hebben gebracht, die een pak droeg. 20 Minuten later is de man, doch ditmaal zonder pakket, bij zich teruggekomen. Verder heeft de hoofd-administrateur van de marine den volgenden dag een schrijven ontvangen waarin werd me degedeeld dat de „Atlantique' tijdens den tocht naar Le Havre zou verbran den. DUITSCHLAND. Hevige koude. Vrijdag is plotseling in Noord-Duitschland strenge koude op getreden, Te Berlijn daalde de tempe ratuur vannacht tot 10 graden ender nul. Middelburg, 13 Jan. Op de vei ling werden de volgende prijzen be steed

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2