BINNENLAND. m ZEELAND. WEE! m WSND, N NUMMER li. TWEE BLADEN. VRIJDAG EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. In d lijn tb- tu- let ten EN. iet List JO- IT- |or- /an Lm. Ier- bij in- het >E- de ien iet hge- ;/eld loot een 1 het W. pey lag- uit uit bij zou zoo ram uit /oor om- zij t zij /on- aan ge- r ik ithia haar d ik vra- zien. geen den, erre ver- naar tele- :r te >pge- ziet ziet „Het voor da- hem igent uit, te- dat pro met oor- het 13 JANUARI 1933. MIDDELBUrGSCHE courant ScLgbiad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. gna OM HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR APOTHEKEN. De (neutrale) Algemeene Apothekers- assistentenbond heeft in een der zalen van Kraspapolsky te Amsterdam in ver band met de actie der apothekers tot het verzamelen van handteekeningen van assistenten, waarin deze verklaren tegen de invoering van het werktijden besluit te zijn, een openbare protest vergadering gehouden. Als sprekers tra der op, de leden van het Hoofdbestuur de heeren J. W. van de Woestijne en J. M. L. Vogt. Beide sprekers hekelden fel het geschrift der Zwolsche apothe kers, waarin, naar zij zeiden, gespecu leerd werd op den angst voor ontslag, vermindering van salaris enz. Deze vergadering zal worden gevolgd door protestvergaderingen in Utrecht, Rotterdam en Den Haag. [Men houde bij het lezen van voren staand bericht in het oog, dat slechts een uiterst klein deel van de apothe kers-assistenten georganiseerd is. Red.) NEDERLAND—BELGIE. Het arbeidsprogram van het Holland Huis Brussel. Me» verzoekt ons plaatsing van het volgende. De verschijnselen, die er op wijzen dat in de verhouding tusschen Neder land en België, althans wat de econo mische betrekkingen betreft, een nieuwe faze staat in te treden, volgen elkaar met onmiskenbare duidelijkheid op. Tot de organisaties, die het verstevigen van deze betrekkingen beoogen, neemt het Holland Huis Brussel een belang rijke plaats in. Uit de berichten, die wij herhaalde malen omtrent deze in stelling brachten, weten onze lezers hoe zeer het Holland Huis, o.m. door de Per manente Tentoonstelling van Neder landsche producten in de duizend vier kante meter groote zaal en de Ned. In dische afdeeling, die ongeveer de helft van deze oppervlakte meet, streeft naar de verruiming van het afzetgebid van de Nederlandsche nijverheid en de pro ducten der Indische cultures en mijnwe zen. Een andere afdeeling van den dienst van het Holland Huis, het Handelsinfor matiebureau, doet voor de aangeslote nen al het mogelijke voor het verkrij gen van nieuwe relaties en om de uit breiding van bestaande betrekkingen te vergemakkelijken. Zoo stelt 't Holland Huis 'n onderzoek in naar de verkoopsmogelijkheden van Nederl. of N.-I. artikelen in België en den Congo, het verschaft gegevens be treffende invoerrechten, en verdere voorschriften omtrent het Handelsver keer, geeft advies bij het samenstellen verspreiden en zoo noodig vertalen van propaganda-brochures en het verstrek ken van adressen-materiaal. Het is be hulpzaam bij het aanstellen van verte genwoordigers en blijft hen desgewenscht ter zijde staan en strekt zijn bemoeiin gen uit ook buiten de grenzen van Bel gië, dank zij het groote aantal zaken lieden van vreemde nationaliteit, die te Brussel gevestigd zijn of daar vertoe ven, van wie velen tot de bezoekers van het Holland Huis behooren. Voor iederen Nederlandschen indu strieel of exporteur is het derhalve van groot belang, in relatie te staan met deze instelling, een vooruitgeschoven post in den vreemed, die beschikt over een on dervinding van meer dan tien jaar. Maar iiVan hen, die niet direct zijn be trokken bij de Nijverheid en den Han- e verdient het Holland Huis steun en medewerking; immers, verruiming van en export komt de Nederlandsche be volking in haar geheel ten goede. Voor particulieren, die Brussel be zoeken, is het Holland Huis de vraag baak op velerlei gebied. Zij vinden daar een uitgebreide eestafel van Nederland sche, Ned.Indische en Belgische bladen. Lr worden lezingen gehouden over ac- tueele onderwerpen, films vertoond eerstdaags de bekende Zuiderzeefilm van den folklorist Van der Ven natio nale feestdagen herdacht met mede werking van onze beste redenaars en kunstenaars, kortom, niets wordt ver zuimd dat strekken kan ter verhooging van het saamhoorigheidsbesef bij de dui zenden leden der Nederlandsche Kolonie in Groot-Brussel. Bovendien kunnen wij mededeelen, rV ri u n^ Huis in voorberei- ding is het uitgeven van een eigen or gaan. ?°1Iand Huis is gevestigd Auder- ghemschelaan 61/63, bij de Cinquante- naire, het centrum van tentoonstellin gen, o.m. van de Jaarbeurs. Dat wij op deze waarlijk nationale in stelling thans de aandacht vestigen, doen wij met het oog op de te verwach ten wijziging in de betrekkingen, waar op wij in onzen aanhef doelden. Het bijkantoor van het Holland Huis in Nederland, Gebouw Eigen Haard, Wijde Kapelsteeg 1 Amsterdam C. Tel. 35313, wil op aanvrage nadere inlich tingen verstrekken. SCHILDERWERK IN DEN WINTER. Seizoenwerkloosheid en economische crisis. Een premiestelsel is niet toe laatbaar. Het comité voor regularisatie en werk verruiming in het schildersbedrijf ves tigde de aandacht van den minister van binnenlandsche zaken er op, dat de sei zoenwerkloosheid in het schildersbe drijf zich onder invloed van de econo mische crisis in versterkte mate doet gevoelen en dat in verband hiermede verruiming van werkgelegenheid voor schilders gedurende de wintermaanden in nog hoogere mate dan onder norma le tijdsomstandigheden gewenscht is. Het comité zou het op hoogen prijs stel len bij zijn streven, evenals in vorige ja ren, den steun van de Overheid te mo gen ontvangen, welke steun zou kun nen worden verleend door de uitvoering van schilderwerk, dat zich daartoe leent (de minister denkt hier bijv. aan binnenschilderwerk), niet uit te stellen tot het volgend voorjaar of later, maar integendeel zooveel mogelijk reeds thans ter hand te doen nemen. Het komt den minister voor, dat het het streven van het comité, afgezien nog van de omstandigheid dat vermin dering van werkloosheid onder de schil ders tot verlaging van de uitkeeringen uit de werkloozenkassen en van even- tueele steunuitkeeringen zal leiden, de volle medewerking van de Overheid verdient en hij voldoet dan ook gaarne aan het verzoek van het comité, de aan dacht van de gemeentebesturen op de wenschelijkheid van uitvoering van schil derwerk in den komenden winter te ves tigen. Hoewel wellicht ten overvloede, wijst de minister er echter op, dat de regee ring het niet toelaatbaar acht, dat van gemeentewege ter verruiming van de werkgelegenheid in de bouw vakken in eenigerlei vorm een premie stelsel (bijv. bestaande in het restitu- eeren van een gedelte der kosten van onderhoudswerk), wordt toegepast. DE WIJZIGING DER KIESWET. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Kieswet wordt het volgende ontleend; De van verschillende zijden geopper de ernstige bedenking tegen de voor gestelde wijziging van de wijze van can- didaatstelling heeft den minister er toe geleid de voorgestelde nieuwe regeling bij nota van wijziging weder uit het ont werp te lichten. (Het betreft hier het middel om de in diening van effectlooze candidatenlijsten tegen te gaan.) Wat betreft de voorgestelde wijzi ging van art. 100 zegt de minister met belangstelling te hebben kennis geno men van de pleidooien voor het aan vaarden van het stelsel der gemiddel den in zijn vollen omvang. De minister is evenwel van oordeel, dat thans het oogenblik voor een algeheel overgaan daartoe niet opportuun is te achten. Het denkbeeld om naast het alge meen minimum van den vollen kiesdee- ler nog een bijzonder minimum voor al thans één kieskring te stellen acht de minister niet aanvaardbaar. Hetzelfde principieele bezwaar geldt tegen de gedachte, dat van ieder groep geëischt zou moeten worden, dat zij in één kring een veel grooter aantal hand teekeningen dan het normale bijeen zou brengen. Bovendien bestaat tegen het verlangen van 500 handteekeningen het bezwaar dat bij lijsten met zoo talrijke handteekeningen de echtheid moeilijk zou zijn na te gaan en misbruiken voor de hand zouden liggen. Het denkbeeld om naar Duitsch voor beeld, aan de partij, welke het grootst aantal zetels in de Tweede Kamer be zet, voor al haar lijsten het nummer 1 toe te v/ijzen; aan de partij welke op één na het grootste aantal zetels bezet, het nummer 2 enz. is in het stelsel on zer kieswet, welke geen partijen kent, niet voor verwezenlijking vatbaa»-. heter klein en kregel, Dan een groote vlegel. Naar het oordeel van den minister behoort de z.g. stemplicht althans on der het huidige stelsel van evenredige vertegenwoordiging .'behouden te blij ven. Voorstellen tot afschaffing kunnen van hem dan ook niet worden tegemoet gezien. Voor een toestemmende beantwoor ding van de vraag, of de tijd niet geko men is, om, uit een oogpunt van bezui niging gelijkmaking van de eischen voor het actieve kiesrecht voor alle verkie zingen in overweging te nemen, bestaat naar het oordeel van den minister geen voldoende aanleiding. Daargelaten nog, in hoeverre bezuiniging zou worden ver kregen, liggen aan den bedoelden eisch van het bezit van het ingezetenschap redenen ten grondslag, die voor het verkrijgen van administratieve bezui niging niet zonder meer mogen wijken. MILITAIREN EN SOMMIGE POLITIEKE BIJEENKOMSTEN. De heer Albarda heeft aan den minis ter van Defensie o.m. gevraagd of Z.Exc. onderzoeken wil of op Zaterdag 7 Janu ari te Utrecht, bij den zoogenaamden landdag van de Nationaal-socialistische beweging in Nederland, aan die bijeen komst is deelgenomen door een sergeant van de genie, een eerste luitenant van de infanterie en een kapitein van de ar tillerie, alle drie in hun militaire uniform; of bij die gelegenheid een reserve-lui tenant der marine is opgetreden als com mandant van een afdeeling der fascis tische weerbaarheid en of een beroeps officier, hoofd van de school voor re- serve-ofticieren der onbereden artillerie, dat fascistische corps heeft geïnspec teerd, toen het zich op de straat had opgesteld. Indien het militairen veroorloofd is, deel te nemen aan landdagen van fas cisten en aan exercities en andere ver tooningen van fascistische corpsen, meent de minister dan niet, aldus de heer Albarda, dat aan militairen ook de deelneming aan bijeenkomsten en be toogingen der socialistische arbeiders beweging moet worden toegestaan en is de minister dan bereid van die meening aan de militaire overheden in garnizoe nen en kampementen onverwijld te doen blijken? DE HULDIGING VAN DE BERGERS VAN DE „ATLANTIQUE", Gisterenmiddag zijn de drie koene Maassluizenaars de matroos P. de Baar, de tremmer A. Wygerse en de lichtma troos M. van Teijlingen, die verleden week het brandend wrak van de „At- lantique" hadden beklommen in hun woonplaats gehuldigd door een eere-co- mité, dat zich daartoe had gevormd. Voor de zaal, die geheel gevuld was, stonden vele belangstellenden op de komst van het drietal te wachten. In de zaal waren alle leden van den gemeente raad, de heer L. de Boer, expert voor de scheepvaart in het 2e en 3e district, vele oud-redders uit het Dorus Rijkers fonds, personeel van L. Smit Co.'s in ternationalen sleepdienst en de oud-ge zagvoerders van deze onderneming, de heeren N. Person en C, Verschoor. Nadat de drie jonge mannen onder ap plaus naar het podium waren geleid tevoren had de heer Jean Lorauchet, di- receur ds consignataires réunis hen aan den ingang begroet en dank gezegd nam burgemeester Dommisse het woord om den dank en de vreugde van zijn ge meentenaren te vertolken. Vervolgens heeft de heer Muller na mens de directie van L. Smit Co.'s In ternationale de directie was door drukke werkzaamheden buitenslands verhinderd aan deze plichtgetrouwe zeelieden, maar ook aan de overige le den van de bemanning van de „Lauwer zee", alsook van de „Witte Zee" en de „Roode Zee" dank gebracht. Met echt internationale gevoelens zijn deze men- schen te werk gegaan, zij hebben im mers ook de trossen van de andere sleep booten vastgemaakt. Spr. overhandigde ieder van de mannen namens de direc tie 'n spaarbankboekje met f 500. De burgemeester heeft daarop nog verscheidene telegrammen met huldebe tuigingen voorgelezen. Het comité heeft gemeend den ver- metelen Maassluizenaars een blijvende herinnering te moeten schenken. Daar toe is een zilveren hérinneringsmedaille geslagen. De heer Muller heeft namens het drietal dank gezegd. Ten slotte werd het Wilhelmus gezon gen. Onder voorbehoud van nog te verlee- nen toestemming door de dir. van de N.V. Intern. Sleepdienst L. Smit Co. te Maassluis (van welke N.V. thans één der directieleden zich nog te Cherbourg bevindt) zullen de kapiteins H. van Dijk van de sleepboot „Lauwerszee" en J. H. v. d. Hoeven van de sleepboot „Witte Zee" a.s. Zondag tusschen 12 en 2 uur van hun wedervaren vertellen. BOTER-IMPORT IN BELGIE. De Brusselsche corespondent van de „Maasbode" meldt; Naar verluidt zou de regeering in ver band met den invoer van boter en van room in overweging hebben genomen t afschaffen der invoervergunningen, die tot verwarring aanleiding geven; deze zouden vervangen worden door een va- rieerende taxe tot een bepaald maxi mum, die zou worden toegepast in zoo danige verhoudingen, dat de prijzen van vreemde en van de inlandsche boter en room nagenoeg in evenwicht zouden blijven. Voor den import van versch vleesch zal dit systeem vermoedelijk eveneens toegepast kunnen worden. Bij dit alles zullen de boeren wel gebaat zijn, maar het pubhek dat, eiken dag zwaarder belast wordt en veel lie ver vrije concurrentie zou zien voeren, waardoor de prijzen van deze artikelen aanmerkelijk zouden dalen, zal weer dieper in de portemonnaie moeten tas ten. MEER BEZUINGING IN INDIE, Het verslag van de Tweede Begroo- tingscommissie is naar Aneta uit Bata via meldt aan den Volksraad overge legd. In dit verslag wordt betoogd, dat zoo men niet zou mogen rekenen op 'n krachtige opleving een ineenstorting van de bestaande landshuishouding niet zal zijn te voorkomen. Het is onafwijsbaar dat de taak van den Staat anders, met name minder'zal moeten worden vervuld. Inzake aflossing van Ue Indische schuld acht de commissie conversie noodzakelijk en mogelijk. De commissie acht het ook geboden in 1934 in de salarissen der ambtena ren nog dieper in te grijpen. De com missie beveelt aan over te gaan tot in trekking van alle ambtstoelagen, in trekking van doctorentoelagen, staking van de extra-uitkeeringen aan het we duwen- en weezenfonds, storting van 2 pCt. pensioenbijdragen, ook door lands dienaren met minder dan 50 per maand herziening van de pensioenbijdragen van militairen, instelling van een cen traal comptabiliteitskantoor voor West Java, samensmelting van kleine ge meenten met regentschappen, vermin dering uitkeeringen aan locale ressor ten en zelfbesturen, overdracht van volksonderwijs, ziekenzorg- enz. aan de locale ressorten, verdere verlaging van de pensioenen, wijziging van het tarief der Inkomstenheffing, heffing van Sui keraccijns, ^weeldebelasting, zwaardere belasting van de mijnbedrijven, welke een oliebelasting impliceert, zoomede nog enkele andere maatregelen, - Dc Koningin is voornemens do. vol gende week eenige dagen op Hel Loo door te brengen. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 31 October 1931 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten verdrag van han del en van scheepvaart met het daarbij behoorend slotprotocol. MIDDELBUR6. Een demonstratie. De leden van de afdeeling Middelburg van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen waren gisterenmiddag en die van de afdeeling van den Christe- lijken Vrouwenbond en den R.K. Vrou wenbond gisterenavond gasten van de firma Zwaardemaker Co. uit Maars- sen, die op de bovenzaal van de socië teit „De Vergenoeging" een bijeenkomst Middelburg, 13-I-'33. Donderdag hoog ste lucht temperatuur 6.5 °C (44 °F); laagste 3.4 °C (38CF). Heden 9 h: 5.3 °C; 12 h: 6 °C. 1.6 mm regen. Hoogste barometerstand 770 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand 775.6 mm te Memel; laagste 734.2 mm te Isafjord en Jan Mayen. Verwachting tot Morgenavond: Zwakke tot matige uiteenloopende wind, betrokken tot zwaar of half be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt in het Oosten, in het W. weinig veran dering in temperatuur. Zon op; 8 h 06; onder 16 h 11. Licht op: 16 h 41. Maan op: 18 h 02; onder 9 h 15. L.K.: 19 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Vr. Za. Zo. 13 14 15 Januari. Hoogwater. 2.11 14.34 2.46 15.09 S 3.18 15.47 Laagwater. 8.51 20.57 9.28 21.29 10.04 22.05 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Januari. Hoogwater. Vr. 13 4.07 16.26 Za. 14 S 4.44 17.02 Zo. 15 5.18 17.39 Laagwater. 9.53 22.05 10.27 22.36 11.01 23.12 Vroeg donker. Nu is het tijd voor n abonnement op de volledige Ned. Ra dioprogramma's, voor 7 cent per dag. Goesche Radio Centrale. (Ingez. Med.) hield om de dames nader kennis te doen maken met haar producten. Deze producten zijn de uit voor het overgroote deel Nederlandsche vruch ten bereide jams, limonadesiropen, vruchtenwijnen, vruchtensappen, vruch ten in blik enz. Na een korte inleiding konden de vooral des avonds talrijke aanwezigen kennis maken met crackers met ver schillende soorten jams besmeerd, wat zich zeer goed deed smaken. Dit was niet minder het geval met het glaasje bowl. Voor dezen drank brengt de firma een tweetal soort pakketten in den handel. Een bestaat uit één blik pruimen, een kwart flesch limonade siroop en een flesch' vruchtenwijn en het tweede uit 1 blik gemengd fruit, een J4 flesch Valen cia limonade en een flesch Meiwijn. Beide pakken dus samengesteld, om in zeer korten tijd een smakelijken bowl ge reed te hebben. Natuurlijk zijn ook tal van andere uit vruchten bereide artikelen getoond en daar denken wij aan appelmoes in blik, Sevilla Oranje Marmelade in kartonnen bekers, en als een novieteit der firma gemengde vruchten in glas, waarvoor al leen versch fruit is gebezigd. Het bleef niet bij zien en proeven der producten, maar men kon ook een kijkje in de fabriek der firma nemen, daar een door den heer Willem1 Bon vervaardigde en door den heer Chiel de Boer met geestige schimmen opgevroolijkte film veel van het bedrijf vertoonde. Een reisfilm naar Amerika vormde een passend slot van een paar aangena me uurtjes. GOES. Scheepvaart in 1932. Gedurende het jaar 1932 zijn de ha ven van Goes binnengevaren 1701 schepen, inhoudende 179145 ton, en uit gevaren 1696 schepen, inhoudende 178907 ton. Over 1931 waren deze cijfers resp. Ingekomen 1801 met 178989 ton en uit gevaren 1794 met 178779 ton. VLISSINGEM. De verkoop van Weldadigheidsze gels bracht alhier 2633 op, tegen ver leden jaar 2417.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1