RECHTZAXEN. GEMENGD NIEUWS. BERLIJNSCHE BRIEF. stuks rundvee tot varkensvoer hebben moeten laten verwerken. Spr. bepleitte derhalve den invoer van vleesch van October tot Maart stop te zetten of slechts den invoer van le vende schapen toe te staan of tenslot te de invoerrechten op schapenvleesch te verhoogen. ver- De nieuwe burgemeester van Wemeldinge, de heer Keyzer. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 10 Januari 1933 De volgende zaken werden behandeld E. B. de M., 25 jaar, monteur te Oost burg, was op 24 November 1932 door den kantonrechter te Oostbuijg veroor deeld tot 25 of 10 dagen hechtenis we gens overtreding van de Motor- en Rij wielwet, (als bestuurder van een auto niet aan het vetfkeer van rechts den voorrang geven), gepleegd te IJzendijke Pyramide, op 16 September 1932. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. A. M., 59 jaar, poelier -te Kamperland was op 9 December 1932 door den kan tonrechter te Goes veroordeeld tot 20 of .10 dagen hechtenis, wegens het noo- deloos een aantal ganzen doen vervoe ren in te kleine kratten, te Kortgene op 8 November 1932. De verdachte was in hooger beroep (lekóöièüi tiseh: bevestiging van het vonnis van den .kantonrechten. J. M'. L., 50 jaar, koopman te Middel burg, werd verdacht dat hij op 19 No vember 1932 te. Middelburg H. Huitema met een mes of een scherp voorwerp heeft geslagen of gestoken. Eisch: een maand gevangenisstraf. P. van I., 28 jaar, bode en vrachtrij der te Krabbendijke, was op 4 Novem ber j.l. door den kantonrechter te Goes veroordeeld tot 10 of 10 dagen hech tenis wegens het vervoeren van een brief tegen betaling, in strijd met de Postwet, van Krabbendijke naar Goes De verdachte deed dat tegen het genot van betaling van één dubbeltje per brief. J. M., 43 jaar, bode en vrachtrijder te Oudelande was op 4 November j.l. door den kantonrechter te Goes veroordeeld tot 10 of 10 datfen hechtenis wegens het vervoeren van brieven tegen één dubbeltje per stuk van Oudelande op Goes. J. S., 62 jaar, bode en vrachtrijder te Ovezande was op 4 November j.l. we (Van onzen correspondent). Wat 1932 aan hoopvols bracht. Von Gronau. De vliegende Hamburger Politieke kinderen. Berlijn, 31 December, Het is vrijwel doelloos, zoo kort nadat het nieuwe jaar is ingeluid, terug te blikken op alle sombere gebeurtenis sen, die in de afgeloopen twaalf maanden de stemming ongunstig beinvloed heb ben. Herinneren we liever aan dingen tot hoopvol beschouwen van de toe komst stemmen. En heusch op dit ge bied heeft Duitschland in 1932 voldoen de stof opgeleverd Daar is in de eerste plaats het vre keerswezen op de aarde, en op de gol ven en boven de aarde. We denken hier aan den jongen Duit- schen vlieger Wolfgang von Gronau, die na de noodige trajectvluchten het in '32 klaarspeelde met 'n watervlieg rondom de aarde te vliegen, niet om een snel heidrecord te breken, maar om aan te toonen, dat de thans voldoende bekend geworden iloordelijke route na de ge- wenschte technische .voorbereiding een regelmatigen vliegdienst „nound the world" inderdaad mogelijk is. Een sym pathieke jonge man, deze Von Gronau. Wij hebben herhaaldelijk voordrachten van hem gehoord en ook gelegenheid gehad, persoonlijk kennis met hem te j gens eenzelfde feit veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. De verdachte had de brüeven voerd van Ovezande naar Goes. J. T., 62 jaar, bode en vrachtrijder te Hoedekenskerke, was op 4 November j.l. eveneens voor een zelfde feit door den kantonrechter te Goes veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. Verdachte had de brieven vervoerd van Hoedekenskerke naar Goes K. van B., 36 jaar, bode en vrachtrij der te Krabbendijke, was op 4 Novem ber j.l. door, den kantonrechter voor eenzelfde feit veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. De verdachte had de brieven vervoerd van Krabbendijke naar Goes. De verdachten waren in hooger be roep gekomen. Eisch in alle zaken bevestiging van den kantonrechter C. J. V., 30 jaar, arbeider te Zierik- zee, werd ten laste gelegd gelegd dat hij als penningmeester van den Land- en Tuinbouwarbeidersbond afdeeling Zie- rikzee, een geldsbedrag van 226.72, dat toebehoorde aan den bond en dat hij had ontvangen als contributie en an dere bijdragen, heeft verduisterd en niet aan het hoofdbestuur heeft verantwoord, Eisch: 2 maanden gevangenisstraf. J. A. K., 28 jaar, koopman, in een woonwagen, was op 4 November 1932 door den kantonrechter te Zierikzee veroordeeld tot 15 of 15 dagen hech tenis, wegens het bewonen van een woonwagen zonder dat daarin een ver gunning tot het bewonen was opgehan gen. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. W. P., 35 jaar, slager te Wfissenkerke, was op 25 November 1932 door den kan tonrechter te Goes veroordeeld tot 25 of 10 dagen hechtenis, wegens overtre ding van de Invaliditeitswet, gepleegd te Wissenkerke op 18 Augustus j.l. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. W. P., voornoemd, was ook nog door den kantonrechter te Goes op 25 No vember j.l. wegens een overtreding van de Ongevallenwet veroordeeld tot 20 of 10 dagen hechtenis. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. "In dert avond van 14 October 1.1. verschafte zich de Duitscher F. J. te Geleen toegang tot de woning van P. v. d. D. Hij eischte geld, greep D, bij de keel, trapte een ter hulpe snellende dochter van D. tegen het onderlijf en mishandelde D.'s echtgenoote, die uit angst aan den woesteling 20 gaf. F. J., die Maandag voor de rechtbank te Maastricht terecht stond deelde mede op minzame wijze voor zijn goed recht namelijk betaling van een bedrag van 20 voor door hem voor v. d. D. uit Duitschland gesmokkelde margarine te zijn opgekomen. D. die zijn verplichtin gen niet wilde nakomen trachte hem nu op deze wijze aan de galg te helpen. Het O. M. dacht er anders over, achtte mishandeling, bedreiging, huis vredebreuk en afpersing bewezen en requireerde een gevangenisstraf van 5 maanden. Kindermoord. Voor de Arnhemsche rechtbank is Dinsdag met gesloten deuren behandeld de zaak tegen W. J. v. Z., 45 j., chauf feur, te Overasselt, wien ten laste was gelegd, dat hij zich zou hebben schul dig gemaakt aan uitlokking van abor- De Kon. Handboogsociëteit „Jacoba van Beyeren" te Goes. tus provocatus, voorts moord op een pasgeboren kind en begraven van het kinderlijkje zonder toestemming van den burgerlijken stand. De eisch luidde 12 jaar gevangenis straf. De verdediger pleitte vrijspraak sub. een lichtere straf. Een automatenverbod geldig. De gemeenteraad van Veendam heeft kortgeleden .besloten allen tabaksauM maten in die gemeente te verbieden. Begrijpelijk waren de sigarenwinkeliers automaathoudèrs hierover slecht te spreken en een hunner liet zich verba- 'liseeren, waarbij tevens de bedoeling voorzat principieel te doen uitmaken of een absoluut automatenverbod wel rechtsgeldig is. De kantonrechter te Zuidbroek heeft den handelaar schuldig verklaard en hem veroordeeld tot een boete van i'0 50 subs. 1 dag hechtenis. De gemeenteraad oordeelde dat an ders nimmer de hand kon worden ge houden aan een. andere gemeentelijkje Verordening waarbij de verkoop van rook middelen aan jeugdige personen was verboden. „WIJ GEVEN VOOR EEN KWAR TJE EEN GULDEN TERUG" Een winkelier in Haarlem - Noord meende aan het einde van 1932 een einde te moeten maken aan zijn beroep en deed zijn zaak op de bekende wijze over aan eenige kooplieden, die op het gebied van uitverkoopen specialiteiten zijn. Met scheeuwende plakkaten kon digden zij den uitverkoop aan en om het publiek duidelijk te maken, dat het koopen bij hen winst bezorgde en hun prijzen uiterst laag gesteld waren, prijkte te midden van de reclamen- objecten een groot plakkaat met als tekst: „Wij geven voor een kwartje een gulden terug!" Dit in figuurlijken zin op te vatten op schrift bewoog dan ook menigeen den winkel te betreden om koopjes te ha maken. Wij Nederlanders hebben voor al reden, hem dankbaar te zijn omdat hij bij al zijn lezingen goedmaakt, wat een groot deel der Duitsche pers tot nu toe bedorven had. Von Gronau vertelt n.l. overal, dat hij op zijn wereldvlucht, waarbij hij ook Sumatra aandeed, gele genheid gehad heeft den vliegdienst Am sterdamNed. Indië van nabij te leeren kennen, en dat hij diepe bewondering koestert voor dit glansstukje van vliege rij over groote afstanden, dat hem voor het geheele internationale vliegwezen voorbeeldig voorkomt. Het is aan te nemen, dat dr. Eckener, de beroemde commandant van het lucht schip „Graf Zeppelin", die juist gisteren naar Nederlandsch-Indië vertrokken is, diezefde bewondering .Voor onzen In- dischen vliegdienst zal toonen. Wij zul len hem onzerzijds in Indië zeker be vestigen, dat wij hem bijzonder hoog achten als de kranige luchtschipper, die niet alleen zelf 'n „round the world tour" achter zich heeft maar bij tallooze vluch ten de bruikbaarheid van 't staare lucht schip overtuigend heeft aangetoond. De tegenwoordige, in 1932 ingevoerde vas te Zeppelindienst tusschen Duitschl. en Z. Amerika heeft inedrdaad de mogelijk heid geopend vaste plannen te maken voor. een soortgelijken dienst tusschen Amsterdam en Batavia, die dan in hoofdzaak postdienst is en 's nachts stil- 'igt, een zware concurrentie zou betee- kenen. Niet minder groot was voor Duitsch- and in het afgeloopen jaar het succes van de grootste vliegtuigen ter wereld, Junker's „G 38" als land-, en „Do X" als watervliegtuig. De „G 38" doet nu reeds maandenlang regelmatig dienst op het traject BerlijnAmsterdamLon den, de „DoX" maakte 'n zeer geslaag de wereldreis en toonde zich o.a. ook in de Amsterdamsche haven. Maar ook de koopvaardijvloot heeft nog altijd reden om trotsch te zijn. Wel licht zullen in 1933 en 1934 nog grooter en nog sneller oceaanreizen onder Fran- sche, Engelsche, Italiaansche of Ameri- kaansche vlag het „blauwe lint" van den oceaan aan hun mast mogen hijschen. Voorloopig bezitten Duitschland's „Bre men" en „Europa" nog dit voorrecht". En deze kranige 50.000 tonners zijn er in 1932 zelfs in geslaagd hun eigen re cords nog te breken! De Duitsche auto-renner Rudolf Car- raciola is nog altijd de snelste ter we reld. En nu is sinds een dag of tien een Duitsche trein er in geslaagd het we reldrecord te slaan, de „vliegende Ham burger", die in 2 K uur. van Berlijn naar Hamburg raast en daarbij een maximum snelheid van 165 km. per uur ontwik kelt. Deze snelle wagen, die eigenlijk niet anders dan een 42 m. lange motor-tram is, door twee Maybach benzine-motoren van tezamen 820 pk. voortgedreven, be- teekent 'n revolutie op treingebied, Of schoon ook de door stoom gedreven trei nen nog altijd hun maximumsnelheden niet bereikt hebben en in Duitschland in 1933 op ve-schi!lende trajecten 120 tot 130 km. zullen gaan loopen. De Duitsche Rijksspoorwegmaatschappij is, gezien de noodzakelijkheid om beter met autobus en vliegtuig te concurreeren op het denkbeeld gekomen de lange zware D- len, doch Zaterdag liep het den uitver- koopers tegen. Drie werkloozen togen den winkel binnen met een kwartje, en eischten van de kooplieden in ruil voor elk kwartje een Hollandschen gulden, welke eisch gegrond werd op de aan kondiging. De kooplieden putten zich uit argumenten, doch men kwam niet tot overeenstemming. Deze actie kreeg 'n heftig karakter en werd door een groot aantal personen op straat gevolgd. Spoe dig waren ongeveer tweehonderd men- schen bijeen. Het pijnlijke van de situa tie ten slotte drong ook bij de kooplie den door. Zij namen vlug een besluit, betaalden aan de personen, die in den winkel stonden, elk een gulden uit, trokken het biljet weg en openden 'de deur. Hiermee was aan dit straatinci dent een einde gesteld en verspreidde de menigte zich. ZONDER WATER. Door 't sprin gen van een der beide hoofdwaterlei dingbuizen is Utrecht Zondag enkele uren van water verstoken geweest. Het water baande zich met zoo'n kracht een weg naar boven, dat een gedeelte van het fietspad langs den Biltschen Straat weg werd weggeslagen. Nadat de buis was leeggepompt, slaagde men er in binnen eenige uren een eind aan den toestand te maken, die vooral voor zie kenhuizen en andere groote instellingen een hinderlijk inconvenient vormde. INBRAAK. Terwijl de bewoners naar een tooneeluitvoering waren, heb ben onbekende daders zich toegang verschaft tot de woning van den heer G. P. te Warmond, door middel van openschuiving van een raam. Zij heb ben zich terstond begeven naar de slaapkamer, waar zij uit de linnenkast een geldkistje hebben ontvreemd in houdende ruim 130. Tot nu toe ont breekt elk spoor van de daders. BLOEDVERGIFTIGING. Zater dagmiddag bezeerde de heer C. de R. te Ouderkerk zich aan een roesti- gen spijker ter hoogte van de rech terknie. Zondag begon het been op te zwellen, zoodat spoedopname in een ziekenhuis noodig bleek en Maandag morgen moest het been wegens ernstige bloedvergiftiging worden geamputeerd. treinen in de toekomst door veel vaker en veel sneller rijdende enkele wagens volgens het systeem van dezen „vliegen den Hamburger" te vervangen. En wie één der proefritten van dit allernieuwste vervoermiddel meegemaakt heeft, is in derdaad verrast over de geleidelijke toe name van een snelheid, die met volledig comfort gepaard gaat. Het is alw.'eer Duitschland, dat ondanks alle binnenlandsche misère ons dit staal tje van ingenieurskunst aanbiedt. Den eenigen goeden Zeppelin-dienst, den snelsten trein, de snelste mailbooten ter wereld dat is een record, dat ons bui tenlanders stellig een diepe bewonde ring ontlokt! Hoe jammerl is het, bij het afsluiten van een jaar alweer te moeten consta- teeren, dat op politiek, sociaal en soci aal-economisch gebied binnen Duitsch land nog altijd een oneenigheid en een verwarring heerschen, die bijna alle technische prestaties dreigen te ver duisteren. Erger dan ooit w&s in 1932 deze politieke oneenigheid, die het volk in verschillende elkaar als doodsvijanden bestrijdende groepen splitst en een wer- kelijken wederopbouw altijd weer weet te venhinderen. Ondanks alles wat zij doorgemaakt hebben, zijn de Duitschers politieke kin deren gebleven. Politiek beteekent voor hen geen ridderlijk floretvechten. maar een onbehouwen om zich heen slaan met knuppels en dorschvlegels, waarbij net op een of meer hatelijke persoonlijke verdachtmakingen niet aankomt en de tegenstanders a priori een schurk en een 1500 GULDEN GESTOLEN. Toen de steenkolenhandelaar W. te Bodegra ven Zondagavond naar de kerk was, is in zijn woning ingebroken. Uit een ijze ren geldkistje werd een bedrag van on geveer 1500 ontvreemd. EEN ARRESTATIE MET HINDER NISSEN. Te Boxtel reed 'n dron ken man bijna iemand omver. De man had pech, want de persoon was de rijks veldwachter T. Deze wilde den man ar resteeren, maar hij wist zich los te ruk ken en te ontvluchen. Maar wederom had hij pech, want de rijksveldwachter- had een politiehond bij zich, die de vluchteling spoedig achterhaalde en tot staan bracht. De man trok nu echter 'n mes en stak en sneed het dier van alle kanten. Intusschen was de veldwachter echter weer genaderd om den arrestant opnieuw vast te grijpen, waarop zich plotseling drie personen, man, vrouw en zoon v. 0„ tegen nem keerden. Van deze gelegenheid maakte de arrestant ge bruik om opnieuw de plaat te poetsen. De politie heeft hem ten slotte echter te Best achterhaald, zoodat hij terecht zal hebben te staan wegens verzet en dierenmishandeling. VAN ZIJN SPAARDUITJES BE ROOFD. De 60-jarige koopman J. A„ die gedurende de zomermaanden in Gel derland toeft, had als steeds voor den winter zijn intrek genomen in het loge ment K„ aan de Smedestraat te Maas tricht. Gedurende den zomer had de oude man een maat leeren kennen en gezamenlijk hadden zij in het loge ment een kamer met twee bedden ge huurd. De koopman A., droeg op zijn borst in een binnenzak van zijn vest 'n portefeuille, waarin geborgen was een bedrag van 1200 gulden aan contan ten en een crediet-brief der Gelder- sche Crediet-Vereeniging. Thans is de oude man in den slaap van zijn spaarduitjes beroofd. Hij had zich ten ruste begeven en 't vest met de portefeuille aan den stijl van zijn bed opgehangen. Toen de oude man ontwaakte kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat zijn geld, 2700 verdwenen was. Zijn maat is sindsdien ook niet rneer- komen opdagen. landsverrader gescholden mag worden. Ook de stemming jegens den „buiten lander" is er in 1932 niet beter op ge worden; en het ziet er zelfs naar uit, alsof het nieuwe jaar maatregelen tegen den zoogenaamden „lastigen Auslander" met zich zal brengen, waarvan tal van uitwijzingen wel eens het gevolg zouden kunnen zijn. Kunst en litteratuur zijn in Duitschland in 1932 op peil gebleven, zonder de we reld intusschen, behalve dan op filmge bied bijzondere verrassingen geboden te hebben. Het schijnt, dat een werkelijk groote verrassing in de filmtechniek, n.l. de geperfectioneerde plastische en ge kleurde sprekende film, ons in 1933 door de Duitsche filmwereld zal worden aan geboden. Trouwens, op technisch gebied staat Duitschland voor niets, en op de groote auto-show, die Berlijn van 1123 Febru ari gaat organiseeren, zal wel blijken, dat de Duitsche „kleine auto" alle wereld records op dit gebied geslagen heeft. Hopen we, dat het in vele opzichten zoo kranige Duitsche volk ook in andere richting spoedig het niveau van vroeger heroverd zal hebben. Het zal nog door zware jaren moeten heenbijten. Maar daarin staat het waarachtig niet alleen. Besluiten we voor heden met een op rechten wensch voor den geduldigen lezer dezer Berlijnsche Brieven, dat hem 1933 geluk moge brengen voor zich en zijn gezin. Geluk, en wat meer voor spoed dan waarmee men ons de laatste jaren „verwend" heeft! Roland. A

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6