Bij Griep "I" BINNENLAND. ZEELAND. DE R00DE VULPENHOUDER KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 11 JANUARI 1933. No. 9. MIDDELBURG. 15)' - WALCHEREN. ZUiD-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SGHOUWEN-DUiVELAND. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D Mijnhardt's Poeders PROF. Dr. B. J. KOUWER f In het „Utrechtsch Dagblad" schrijft ,,een vrouw" het volgend in memoriam over prof. dr. Kouwer: Gisteren is dan het einde gekomen de lange strijd gestreden. Hij is nu weg gegaan „tot de groote reis", zooals hij zelf 't zoo rustig zeide, één van de kee ren dat hij, gedurende zijn ziekte af scheid nam van één zijner patiënten. Hoe vele vrouwen zijn de laatste maanden in hun gedachten in dat huis rondom dat ziekbed geweest. Wanneer ooit vrouwen zich „zusters voelen, zal 't zeker zijn in hun herin nering aan dezen man, wiens patiënte zij waren. Voor hun waren zij dezelfden. Hij voelde aller moeiten aan, nam hun ver legenheid weg. Hielp en kwam tege moet waar hij kon. Eén gèvoel verbindt die vrouwen tegenover dézen man: de meest innige dankbaarheid voor zijn niet-geëvenaarde hoffelijkheid, zijn uiterst ontwikkeld gevoel van kiesch- heid. Hiermede is een zeer groot dee lang niet alles, gezegd van wat voor zijn patiënten vol eerbiedige dankbaar heid voor altijd verbonden zal blijven met dat beeld van Kouwer, dat wie van ons het voorrecht hadden van hem af scheid te mogen nemen, in zijn groot heid in dat ziekbed culmineerde. Met volkomen klaarheid wetende, dat dit zijn sterfbed was, vond hij de kracht vol eenvoud en rust te genieten van wat de liefde zijner patiënten hem dagelijks aan bloemen, aan bezoeken, aan warm meevoelen schonk, vond hij de nóg groo tere kracht geheel zijn omgeving, allen die hem het liefste waren, tot zijn grootheid op te voeren. Geen uwer patiënten zal u vergeten prof. Kouwer, allen zijn rijker door wat ze in fijnheid van u mochten ontvangen Achilles bestaat tien jaar. Het zal 11 Febr. a.s. tien jaar gele den zijn, dat eenige dames en meisjes de gymnastiekvereeniging „Achilles" te Middelburg oprichtte. Deze zich tot een vereeniging van beteekenis op het gebied der gymnastiek ontwikkeld hebende organisatie, heeft zoowel in als buiten Zeeland aan vele uitvoerin gen, betoogingen, wedstrijden enz. met succes deelgenomen, met als gevolg, dat haar vaandel prijkt met meer dan 70 eereteekenen, waaronder vele eere- en eerste prijzen. Zeer veel heeft de ver eeniging bijgedragen aan het welslagen van verschillende feesten te Middel burg en wel door dat zij steun verleen den op de herdenkingsfeesten van le den van het Koninklijk Huis, aan fees ten uitgeschreven door Uit het Volk Voor het Volk, door Handelsbelang en verschillende andere vereenigingen. Al is beoefening der gymnastiek hoofddoel der vereeniging, toch be oefent zij ook met succes athletiek en wandelsport. De medewerking ook aan andere vereenigingen verleend, was vooral mo gelijk na de oprichting van de zoo be kende signaalafdeeling onder leiding van den heer A. Heijliger. Steeds staat deze afdeeling gereed als haar hulp voor een of ander wordt gevraagd. Het medeleven van de bescherm vrouwe, mevr. E. Hoegen van Hooge- landeDavis, met het doel en streven der vereeniging, stelden bestuur en le den ten zeerste op prijs. Verschillende malen gaf de beschermvrouwe blijk van hare liefde en sympathie voor de ver eeniging. door A. W. v. E.v. R. „Als Edward zóó doet, laat ik me hangen, als ik niet op eigen houtje op onderzoek uitga", zei hij knorrig in zich zeil. „Hij is altijd een bekrompen kerel geweest. Waarom liet hij Cynthia niet naar miss Allen gaan? Als vrouw tegen vrouw had zij waarschijnlijk meer uit haar gekregen dan hij. Weer zoo'n staal tje van ambtelijke beleefdheid!" Intusschen hield het voorwerp van zijn woede zich met de zaak bezig, terwijl de auto hem naar Greycross bracht. Als Cynthia zijn gezicht nu had kunnen zien zou zij zelfs het kleine sprankje hoop, dat zij bij zijn bezoek op de hoeve ge kregen had, verloren hebben. Toch viel er niet aan Leslie's onschuld te twijfe len. Zijn manièr van doen, zijn geheele verleden, het algeheele gebrek aan eeni ge beweegredenen, alles pleitte hem vrij; maar, zooals Kean uit langdurige ondervinding wist, zou voor de recht bank alleen het gebrek aan beweegre den gelden. Hij had geraden, dat Leslie dien Maandagmiddag in Cynthia's ge zelschap had doorgebracht, en hij had op .aar gerekend voor een afdoend ali bi; aaarbij had hij verwacht, op niets ernstigers te zullen stuiten dan op het Met eendrachtige samenwerking, met als hoogste en eenigste doel, de alge- meene en alzijdige ontwikkeling van 't menschelijk lichaam te dienen, heeft men den tijd van het zoo moeilijke pio nierswerk doorgemaakt. Van af de oprichting af is mevr. A. H. v. d. Woestijnevan Roo voorzitster en, de heer J. A. Bal leider der vereeni ging- Zonder de vele anderen, die hun bes te krachten voor de vereeniging gaven, of nog geven eenigszins tekort te doen, is een woord van hulde en waardee ring voor deze functionnarissen ge rechtvaardigd en vooral vóór den di recteur, die in enkele jaren Achilles, dat thans 225 leden en adspiranten telt, door zijn belanglooze leiding en groote werkkracht wist op te bouwen tot een der meest vooraanstaande turn- vereenigingen op Walcheren. In de maand Febr, zal het tweede lustrum gevierd worden met een recep tie en verschillende uitvoeringen, die door goede voorbereiding zeker een nieuw succes voor Achilles zullen wor den. ZOUTELANDE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 843 personen (448 m. en 395 v.) Er werden in 1932 geboren 5 jongens en 14 meisjes; vestigingen 18 m. en 12 v. pers.; over leden 6 m. en 8 v. pers.; vertrokken 11 m. en 15 v. pers. (Bevolking einde 1931: 834 personen.) HEINKENSZAND. De bevolking de zer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1886 personen (918 m. en 968 v.) Er werden in 1932 geboren 16 jongens en 17 meisjes; vestigingen 18 m. en 39 v. pers.; overleden 12 m. en 11 v. pers.; vertrokken 14 m. en 43 v. pers. (Be volking einde 1931: 1886 personen.) WOLF AARTSDIJK. De bevolking be droeg op 31 Dec. j.l. 2564 personen, 1253 m. en 1311 vr. Er werden in 1932 gebo ren 21 jongens en 25 meisjes; vestigin gen 28 m. en 39 vr. pers.; overleden 10 m. en 8 vr. pers.; vertrokken 38 m. en 46 vr. pers. (Bevolking einde 1931 2553 personen). WEMELDINGE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 2339 personen (1167 m, en 1172 v.) Èr wer den in 1932 geboren 18 jongens en 18 meisjes; vestigingen 33 m. en 51 v. pers.; overleden 13 m. en 11 v. pers.; vertrok ken 41 m. en 56 vr. pers. (Bevolking einde 1932: 2340 personen.) COLIJNSPLAAT. De bevolking de zer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1888 personen (975 m. en 913 v.) Er wer den in 1932 geboren 20 jongens en 12 meisjes; vestigingen 46 m. en 48 v. pers.; overleden 12 'm. en 8 v. pers.; ver trokken 58 m. en 56 v. pers. (Bevolking einde 1931 1896 personen.) KORTGENE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1325 personen (682 m. en 643 v.) Er werden in 1931 geboren 10 jongens en 9 meisjes; vestigingen 29 m. en 37 v. pers.; over leden 9 m. en 6 v. pers.; vertrokken 23 m. en 29 v. pers. (Bevolking einde 1931 1343 personen.) ZIERIKZEE. De bevolking dezer ge- meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 6833 per- f sonen (3327 m. en 3506 v.) Ér werden in 1932 geboren 64 jongens en 65 meisjes; vestigingen 93 m. en 129 v. pers.; over- eden 38 m. en 34 v. pers.; vertrokken 98 m. en 140 v. pers. (Bevolking einde 1931: 6792 personen.) BURGH. De bevolking dezer gemeen te bedroeg op 31 Dec. j.l. 611 personen (316 m. en 295 vr.) Er werden in 1932 geboren 1 jongen en 2 meisjes; vestigin gen 13 m. en 15 vr. pers.; overleden 12 m. en 2 vr. pers.; vertrokken 22 m. en 20 vr. pers. (Bevolking einde 1931 626 personen). HAAMSTEDE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1464 personen (732 m. en 732 vr. pers.). Er werden in 1932 geboren 13 jongens en 13 meisjes; vestigingen 57 m. en 49 vr, pers.; overleden 8 m. en 4 vr. pers.; ver trokken. 33 m. en 20 vr. pers. (Bevolking einde 1931 1397 personen). STAVENISSE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1897 personen. Er werden in 1932 geboren 15 jongens en 19 meisjes; vestigingen m. en 19 v. pers.; overleden 5 m. en v. pers.; vertrokken 27 m. en 30 v pers. (Bevolking einde 1931: 1903 per sonen). AXEL. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl.; 6255 personen (3188 m. en 3067 v.) Er werden in 1932 geboren 73 jongens en 59 meisjes; vesti gingen 163 m. en 162 v. pers.; overleden 28 m. en 22 v. pers. vertrokken 174 m en 164 v, pers. (Bevolking einde 1931 6186 personen.) EEDE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec, j.l. 1105 personen (573 m. en 532 v.) Er werden in 1932 geboren 14 jongens en 11 meisjes; ves tigingen 10 m. en 10 v. pers.; overleden 9 m. en 4 v. pers.; vertrokken 14 m. en 20 v. pers. (Bevolking einde 1931: 1109 personen.) IJZENDIJKE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 2791 personen (1426 m. en 1365 v.) Er wer den in 1932 geboren 23 jongens en 17 meisjes; vestigingen 95 m. en 77 v. pers, overleden 8 m. en 13 v. pers.; vertrok ken 84 m. en 78 v. pers. (Bevolking einde 1931: 1762 personen.) ST. KRUIS. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 682 per sonen (362 m. en 320 v.) Er werden in 1932 geboren 5 jongens en 6 meisjes vestigingen 14 m. en 10 v. pers.; overle den 2 m, en 2 v. pers.; vertrokken 20 m en 18 v. pers. (Bevolking einde 1931 675 personen). Nieuwe kweekschool voor officieren Leger des Heils. Prinses Juliana is voornemens Vrij dag 20 Januari a.s. de openingsplech tigheid te verrichten van de nieuwe kweekschool voor officieren van het Le ger des Heils te Nieuwer Amstel, De minister van justitie zal vooraf een openingswoord spreken. Gebrandschilderde ramen voor de Nieuwe Kerk te Delft. De opdracht voor het derde raam in de Nieuwe Kerk te Delft zal, zoo meldt men aan het Handelsblad, binnenkort plaats hebben. Gelijk bekend is, worden het eerste en het tweede raam onderschei denlijk door Georg Rueter en Jaap Gid- ding ontworpen. ridderlijke verlangen van den jongen man haar te sparen. Toen hij begrepen had, dat Cynthia's getuigenis geen v/aarde had, had hem dat meer ontsteld, dan hij zelfs aan Fayre had willen be- iennen. Zóó diep was hij in gedachten, dat hij geheel onverwachts bemerkte, dat de auto voor miss Allen's aardig schilderachtig oud huis stond. Een bulldog kwam langzaam den rij weg afgeloopen om hem te begroeten en eenige terriërs snuffelden aan zijn beenen, terwijl hij in het weelderig in- j gerichte salon, waarheen de meid hem ïad gebracht, wachtte. Het zwakke Maartzonnetje drong door de openstaan de ramen, maar in de voorkamer, waar rij doorheen was gekomen, waren de lui ken gesloten en hij wist, dat waarschijn lijk voor alle overige ramen van het ïuis de gordijnen gesloten waren. Een onheilspellende stilte scheen over het geheele huis te liggen en voor de eerste maal werd hij zich bewust van mrs. Dray- cott's dood. Tot nu toe had hij zich te veel bezig gehouden met de gevolgen van den moord, om zijn gediv: 'en te wijden aan de vrouw, die toch langer dan een week zijn medegast was ge- weest op Staveley. Nu, in het huis van haar zuster, werd de tragedie grooter, en toen miss Allen hem, somber naar den zon-overgoten tuin starend, bij het venster zag staan, werd zij getroffenj door zijn treurige houding en zijn doode- j lijk bleek gelaat. Toen hij zich omwendde en haar scherp opnam verbaasde het hem, maar zoo weinig te merken van 't groote ver driet, waaraan hij haar ten prooi dacht. Haar vol, frisch gelaat stond ernstig en wat droevig, maar het verlies van haar zuster had haar klaarblijkelijk niet sterk aangegrepen. Zij begroette hem vrijmoe dig en met een zekere kalme waardig heid. „Mijn meisje zei, dat u mij wenschte te spreken", zei ze eenvoudig. „Ik bied u mijn verontschuldiging aan, dal ik u in dezen moeilijken tijd lastig val, maar ik kom van lady Cyn thia Bell. Zija vertelde mij, dat u zoo vriendelijk was haar te vragen u te ko men opzoeken, en zij verzocht mij, u haar dank en waardeering over te bren gen. Ik vrees, dat het mijn schuld is, dat zij geen gebruik maakt van uw aanbod. IkHet is moeilijk mijn tusschen- komst te verklaren, zonder een onder werp aan te roeren, dat, naar ik vrees, pijnlijk voor u is." Hij zweeg en op zijn gelaat lag harte lijk medegevoel te lezen. „U bedoelt den dood van mijn zus ter", zeide zij ferm. „Ik ken u heel goed van naam, sir Edward, en als u ter- wille van Cynthia bent gekomen, is er iets dat ik graag duidelijk zou maken, voordat wij verder spreken. U hebt waarschijnlijk geraden, waarom ik haar wenschte le zien, en ik ben blij, dat ik in de gelegenheid ben tegen u hetzelfde Willem de Zwijger. Nederland maakt zich gereed, op 24 April 1933 den geboortedatum van Wil lem den Zwijger te herdenken. Er zal omstreeks dien tijd, en ook reeds daarvóór, menig boek verschijnen dat deze merkwaardige persoonlijkheid belichten zal. Maar daarnaast lijkt het ons toch ook een voortreffelijk plan, om het beeld van Willem den Zwijger, zoo als een tijdgenoot hem van nabij heeft aanschouwd, aan ons volk en aan de jeugd vooral, in te prenten. Om dat doe te bevorderen, om van deze wakkere persoonlijkheid met zijn peinzenden blik een indruk te krijgen, heeft de firma W. J. Thieme Cie te Zutphen een repro ductie in steendruk laten vervaardigen van de beeltenis van den Zwijger, ver vaardigd door Key, welke in het Mau ritshuis in Den Haag te zien is. Dat is voortreffelijk geslaagd. Het is waarlijk of men een echte schilderij voor zich heeft. De prachtige kleuren wekken al even groote bewon dering als de detail-teekening. Het is alsof de man met het intelligente gelaat en de van wilskracht getuigende trek ken en den welwillenden oogopslag den beschouwer aankijkt. Heel het portret schijnt te weerspiegelen den ernst der tijden, waarin de Prins streed en werkte voor ons vaderland, maar daarbij de vastberadenheid van dezen „Vader des Vaderlands" om alle moeilijkheden te boven te komen. Een natuurpark te Seppe bij Oudenbosch. De gemeente Oudenbosch heeft een strook heide- en boschgronden aange kocht ter grootte van 24 ha te Seppe, in de onmiddellijke nabijheid van het rust huis „de Wildert" van de Ned. Herv Diaconie. Dit terrein bevat een stukje typisch Brabantsch natuurschoon. Men vindt er mooie bosch-complexfep, afgewisseld door heide en stuifduinen. Er doorheen kronkelt zich de zgn. „Panjevaart" of wel Spanjaardsvaart, zoo genoemd om' dat, naar de overlevering wil, door de zen waterloop het historisch turfschip naar Breda voer. De gemeente Oudenbosch wil het aan gekochte terrein tot natuurpark in richten en er een ontspanningsoord van maken voor de omgeving, haar eigen in woners in het bijzonder. De Panjevaart zal worden uitgediept, aan de oevers van dezen waterloop zal een glooiing worden aangelegd als een soort „strand' voor kinderen en zonnebaders, er ko men wandelwegen, nieuwê°""aanplantin gen enz. Voorloopig bedragen de kos ten van een en ander 65.000. De werken zullen door werkloozen worden uitgevoerd. Muur met fresco verrold. In de Gothische Kerk van Donna Re gina, die uit de veertiende eeuw da teert, heeft men naar Reuter meldt, een 60.000 kg zware muur, waarop een fresco van den zeventiende eeuwschen schilder Francesco Solimena verplaatst zonder dat het schilderstuk er onder geleden heeeft. Het fresco kon niet van den muur worden genomen, zooals gebeurd is met het „Laatste Avondmaal" van Leonar do da Vinei te Milaan. Verscheidene maanden had men de verplaatsing voorbereid. Deze nam zelf maar een uur in beslag. Gesteund door enorme steigers is de losgewerkte muur door slechts twee man, die het gevaarte kalm over de rails rolden, naar zijn nieuwe standplaats in de kerk ver voerd. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land U net zoo biodt. te zeggen, als ik haar wou vertellen. Jet is eenvoudig dit: Ik ken John Leslie al geruimen tijd, en ik ben geen slecht jeoordeelaarster van karakters. Ik ben volkomen overtuigd, dat hij niets met den dood van mijn arme zuster te ma ken heeft en, wat meer zegt, ik ben er practisch zeker van, dat hij haar nog nooit had ontmoet of ooit iets met haar uit te staan had gehad.' Nadat zij gezegd had, wat zij op het hart had, als een waardige verpersoon lijking van een ongehuwde Engelsche dame, met een kalme, vastberaden uit drukking op haar fijn besneden, door weer en wind verruwd gezicht, kwam Kean tot de slotsom, dat zij bepaald 'n goede vriendin en een kwade vijandin moest zijn. „Dat beteekent heel wat voor Cyn thia", zei hij warm, „en uit haar naam dank ik u zeer. Wat mijzelf betreft, deel ik uw meening volkomen, maar, zooals u weet, moeten we menschen overtui gen, die Leslie niet kennen, en wij kun nen zijn onschuld niet bewijzen. Om u de waarheid te zeggen, kwam ik hier in de hoop, dat u het een of ander zou weten, wat ons van dienst zou kunnen zijn. U zei, dat u er practisch zeker van was, dat Leslie uw zuster nooit gekend heeft. Is dat alleen maar 'n veronder stelling?" „Mr. Leslie vertelde mij zelf, dat hij haar nooit had ontmoet, toen ik hem over haar bezoek aan mij sprak, maar," en ziek gevoel door gevatte koude, als mede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Griep- poeders. Hoestpoeders. Rheuma- tiekpoeders. Hoofdpijnpoeders. Kiespijnpoeders. Maagpoeders enz. Vraag Mijnhardt's Poeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voorkomt. Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) Ontstemde Curatoren. Het college van curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Leeuwarden heeft en bloc besloten als zoodanig af te treden. Dit aftreden moet verband houden met het feit, dat de Leeuwarder gemeenteraad onlangs, bij de benoeming van een curator in de vacature van dr. J. C. Schreuder, is afgeweken van de door dat college opgemaakte aan beveling. De gemeenteraad verkoos n.l. dr. H. de Jong, die de benoeming aannam. De gemeenteraad heeft thans met al- gemeene stemmen besloten het curato rium van het stedelijk gymnasium te verzoeken op zijn ontslagneming te rug te komen. Keuring van dekhengsten. De minister van economische zaken en arbeid heeft bepaald, dat de gewo ne keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het voorjaar 1933 zullen worden gehouden in Zeeland (alleen voor type trekpaard) 31 Januari te Kattendijkg; 1 Februari te Hulst en Axel; 2 Februari te Oostburg. Beperking van den veestapel. De Friesche Mij. van Landbouw heeft aan het Ned. Landbouwf-Comité ver zocht, om op zeer korten termijn dwin gende maatregelen tot inkrimping van den Ned. rundveestapel! te willen bevor deren, b.v. door eenO ver he. id sl] )r e in ie - Voor het slachten van koekalven. Nededandsche schapen in België.. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt: Volgens baron de Roest d'Alkemade, voorzitter van den bond van fokkers en houders van schapen, worden de Belgi sche schapenboeren met ondergang be dreigd, omdat de concurrenten op de Belgische markt met uit Nederland ge- importeerde schapen, geheel in het na deel der Belgen is. In dit verband zeide de heer De Roest verder nog o.m.: „De Nederlandsche schapenuitvoer ders, die verreweg het grootste gedeel te van den Belgischen invoer van ge slachte schapen leveren, verkoopen schapenvleesch tegen iederen aanneme- lijken prijs. De Nederlanders hebben de prijzen bedorven en ik heb vernomen, dat zij een onrechtstreeksche uitvoer- premie krijgen in den vorm van een slachtpremie. Op deze wijze kunnen zij schapenvleesch veel lager, tegen 4 frank en 6 frank per kg leveren. Deze toestand zou tenslotte de Bel gische schapenfokkers dwingen het voorbeeld van de Deensche veehouders te volgen, die naar men weet 18.000 ging zij met 'n eenigszins grimmig lach je voort, „dat is natuurlijk niet voldoen de voor uw rechters! Maar toevallig vond mijn zuster op den morgen van haar komst hier een kiekje van Cynthia en mr. Leslie. Zij herkende Cynthia van 'n foto, die zij ergens in een krant had ge zien, en vroeg, wie die aardige jonge man was, die bij haar stond. Toen ik zijn naam noemde, zei ze, dat zij op Sta veley over hem had hooren spreken, maar dat zij hem nooit ontmoet had. Welnu, als het waar is, wat die dwa zen schijnen te vermoeden, zou John Leslie er wel reden voor hebben, ge heim te houden, dat zij elkaar kenden, aar voor mijn zuster bestond er geen bezwaar te zeggen, dat zij hem kende. Bovendien weet ik door haar manier van doen heel zeker, dat zij zijn foto niet herkende." „Zoudt u mij dat kiekje willen geven, miss Allen?" „Het staat op den schoorsteenmantel achter u. Houd het maar, als u denkt, dat het van nut kan zijn." „Vergeef mij mijn aandringen" ging hij voort. „Maar zooals u weet, is de zaak heel ernstig voor Leslie. Kunt u zich iemand van vroeger herinneren, die een grief tegen uw zuster kan gehad hebben?" Miss Allen aarzelde, haar heldere oogen keken onrustig. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5