f KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LANDBOUW. RECHTZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID, LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. CORRESPONDENTIE. BEKENDMAKINGEN. youitftmóïteewtf- Oan. 20-9& MIDDELBURG. Tot president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Goes is gekozen in de vacature A. D. F. van der Wart de heer A. M. C. J. Thomassen, rr- Naar de Zierikz. Nwsb. verneemt heeft de heer J.. S. Vooren bedankt als ouderling en notabel der Ned. Herv. Kerk te Z i e r i k z e e en de heer F. J. de Vos als kerkvoogd en diaken, terwijl de heer H. J. Korlvinke, president kerkvoogd, met ingang van 1 Februari als kerkvoogd zal aftreden. Vrife Evang- Gemeente. Ds. E. Vasseur te Ierseke is beroepen te Velp. Geslaagd voor het Federatie-exa men boekhouden (Mercurius-diploma) de heeren W. C. Mullié -te Middelburg en A. Salomé te G r o e d e. Prof, Mr, R, Fruin gehuldigd. In een bijeenkomst, Zaterdag te 's-Gra- venhage gehouden in verband met het aftreden van prof. mr. R. Fruin als al gemeen rijks-archivaris, hebben de be sturen van een aantal vereenigingen en genootschappen op het gebied van de archief- en historische wetenschappen en voorts tal van particulieren, afscheid genomen van dezen functionaris. Mr. J. G, Veltman-Fruin, thesaurier van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen uit Middelburg bracht in herinnering dat prof. Fruin vijf jaren lang het voorzitterschap van dat ge nootschap heeft bekleed. Prof. Fruin dankte in wielgekozen be woordingen de vele sprekers en gaf daarbij eenige aardige herinneringen uit zijn langdurige loopbaan. Een regen van k'achten over het examen in Nederlandsche Taal. Aan het verslag van de hoofdakte commissie 1932 te Breda ontleent de Vacature het volgende: De opstellen stelden, behoudens eenige uitzonderingen, zeer teleur. Slechts betrekkelijk zelden kon een meer dan voldoend cijfer worden toege kend. Al te vaak kwamen de candida- ten niet uit boven oppervlakkig werk. Een juist inzicht in het besproken ter- terkundige product en een verantwoor de waardeering werden vrijwel door loopend gemist. Vele candidaten bepaal den zich tot een reproductie van de li teratuur over het onderwerp, terwijl 'n bespreking van het literaire werk zelf geheel of zoogoed als geheel ontbrak. Vooral met betrekking tot het eerste der opgegeven onderwerpen was de be doelde verhouding meestal zoek. Samenstelling, stijl en taal der op stellen lieten zeer vaak veel te wen- schen over. De wijze van uitdrukking was dikwijls uiterst gebrekkig. Het bezigen van z.g. telegramstijl in een let terkundig opstel acht de commissie on- gewenscht. De schrijfwijze der werkwoordelijke vormen en uitingen als ,,de kunst die behoevend werd" (in plaats van beoe fend), „nat. tijdsgevoel" (nationaliteits gevoel) e.d. gaven blijk van een onver antwoordelijke slordigheid. Bij het mondeling gedeelte van het examen bleek de studie der taalver schijnselen dikwijls weinig verzorgd. Het examenprogramma geeft voor dit onder deel aan de candidaten alle vrijheid in keuze en beperking; daarom mag, naar het oordeel der commissie, een gron dige kennis worden verwacht van de enkele verschijnselen, die ze zelf kie zen, en kunnen ze niet volstaan met het memoriseeren van termen en voorbeel den, waarvan ze de beteekenis niet be grijpen. Sommige literatuurlijsten waren op vallend slecht verzorgd; namen van schrijvers en titels van werken werden foutief opgeschreven en zonder eenig verband achter elkaar geplaatst. Een bespreking van deze slordighe den bracht gewoonlijk een groot tekort aan letterkundige kennis en ontwikke ling aan den dag. Pluimveeteelt. De 5e Zeeuwsche Legwedstrijd van wege de V. P. Z., gehouden te St. Maar tensdijk, welke in October eindigde, geeft in het eindrapport een duidelijk overzicht van het verloop en is daarin gemeld, dat deze ongunstiger is geweest dan de daaraan vooraf gegane, o.m. ook doordat plm. 20 pCt. der mededingende hennen stierven. De einduitslag is, dat in volgorde van de waarde welke de eieren van de deelnemende toornen opbrachten zijn geplaatst als no. 1 de toom van den heer N. P. J. Polderman met 996 eieren wegende 58925 g. ad 30.63; no. 2 A. Bruijnooge 967-55213 28.89; no. 3 Gebr. van den Berg 995- 52166 28.13; no. 4 G. F. Verwilghen 887-53891 25.82; no. 5 835-46199 23.29; no. 6 745-42902 22.72; no. 7 752-41410 20.97; en no. 8 770-44409 19.81. Verschillende omstandigheden, zoo- als boven gezegd, werkten tegen, en de voornaamste van deze is, dat reeds spoedig de bekende snotziekte onder de toornen uitbrak. Er zal geen leg wedstrijd meer gehouden worden in het seizoen 1933. Middelburg 4. Contingenteering planten voor Frankrijk. De Fransche regeering heeft voor de periode 1 Januari1 April het contin gent als volgt bepaald: Planten met kluit: 1 Januari1 April 1933 kg. 13.000; Planten zonder kluit 1 Januari1 April 1933 kg. 9.500. Voor een verdeeling der. hoeveelhe den worden exporteurs naar Frankrijk verzocht vóórt 12 Januari hun opgaven te zenden van verzonden hoeveelheden in de periode 1 Januari1 April 1932, resp. planten met en zonder kluit aan den voorzitter der commissie voor den uitvoer van boomkweekerij producten, naar Frankrijk, Laan van Mfeerdervoort 36 te 's-Gravenhage. WINKELSTAD. Er gaat door Goes een toovenaar, een wonderlijke man, die breekt de oude winkels af en maakt er nieuwe van. Hij laat daar in de binnenstad geen oud geval meer staan, hij ruimt den ouden rommel op, die heeft daar afgedaan. Hij zet er nieuwe zaken neer, ze baden in hun licht, Goes wordt een winkel-paradijs, het is een mooi gezicht. De Goesche winkel-toovenaar kent d'eischen van den tijd, hij durft, hij wil, hij doét, pakt aan, malaisetijd ten spijt. Wie Goes van vóór drie jaren kent en 't Goes van nü aanschouwt, die zegt: daar is wat goeds gedaan, daar heeft de tijd niet stilgestaan, daar heeft de Durf gebouwd. Ik wou maar, dat die toovenaar (wie weet doet hij het wel) naar Zeeland's hoofdstad komen wou en dat hij daar eens kijken zou bij 't Verseput-Hotel. Lange Jan. Het Gerechtshof te Den Bosch ver oordeelde overeenkomstig het vonnis der Maastrichtsche rechtbank, de 54- jarige Tsjechische vrouw M. O. K., die op 20 Juli te Kerkrade haar 15-jari- ge dochter had gewurgd, wegens dood slag tot 8 jaar gevangenisstraf. Om een formaliteit werd het vonnis der recht bank vernietigd. De advocaat-generaal had 10 jaar gevangenisstraf geëischt. het bovendraagvlak op de bovenzijde, bij het benedendraagvlak op de onderzijde en bij ééndekkers op de boven- en on derzijde), alsmede op beide zijden van den romp van het vliegtuig telkens een in drie gelijke sectoren verdeelde cirkel, waarin een concentrische cirkel. Deze laatste is oranje, de sectoren van den buitensten cirkel zijn rood, wit en blauw geschilderd. Het richtingsroer is in drie onderling even hooge horizontale banen, gerekend van boven naar beneden, achtereenvol gens rood, wit en blauw geschilderd. Ruime botvangst op 't Yselmeer, Telken jare in de wintermaanden was de botvangst op de Zuiderzee zeer gering en werden de visschersvaar- tuigen 'stilgelegd. Nu de Zuiderzee afgesloten is, doet zich, zoo wordt uit Nieuwendam bericht het verschijnsel voor, dat op het Ysel meer, vooral langs de Hollandsche kust een ongekend ruime botvangst be haald wordt. Bovendien is de visch zeer zwaar, twee a drie pond per stuk. De vischafslagen te Enkhuizen, Volendam en elders, zijn sedert enkele weken overvoerd, waardoor de gemiddelde prijs tot 10 a 12 cent per pond is ge daald. Tot kapitein der infanterie bij het Ned. Ind. leger is bevorderd de eerste luitenant L. A. Boucherie te Buiten zorg. In grooten eenvoud is Zaterdag middag in het crematorium op Wester- veld de verassching geschied van het stoffelijk overschot van oud-luitenant- koloneel der infanterie K. G. A. Muller, overleden te Bussum. Aanwezi waren militaire autoriteiten en zuster de la Beye namens de Vereeni- ging tot bestijding der t.b.c. te Bussum, waarvan de overledene penningmeester was. De zoon van den overledene heeft er op gewezen, dat het de wensch van den overledene was, dat -e plechtigheid zoo eenvoudig mogelijk zou zijn, dat er geen bloemen zouden zijn en geen toespraken zouden worden gehouden. Wij hebben dezen wensch te eerbiedigen, zeide spr., ofschoon ons hart vol is. Hij dankte zijn vader voor alles, wat hij voor de zijnen was geweest. Nadat de kist w'as gedaald, onder het spelen van Largo van Handel, dankte de zoon voor de belangstelling. Kenmerken van militaire vliegtuigen. Er is een Kon. ibesluit verschenen, waarbij bepaald wordt, dat de militaire vliegtuigen van de Koninklijke Marine en van de Koninklijke Landmacht de volgende kenmerken zullen voeren: Op de uiteinden van eiken vleugel (bij (Ingez. Med.) BROODBEZORGER OVERVALLEN. Zaterdagavond liep de 36-jarige broodbezorger A. de G., op den Bosch- weg te Rotterdam. Hij had een aan tal klanten bediend en was in het 'bezit van 'n tasch, waarin zich een aanzien lijke som gelds bevond. Plotseling is een voorbijganger op hem af gekomen en de ze heeft hem met een hard voorwerp 'n paar slagen op het hoofd gegeven, waar door een groote hoofdwond ontstond. De G. is luidkeels om hulp gaan roepen en heeft zich geducht geweerd. De aanran der is daana op de vlucht geslagen en is in het donker verdwenen. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. De dader is er niet in geslaagd de tasch met geld mee te nemen. NIEUWE RECLAME OP DE TRAM. Men meldt aan de „N. R. C." dat de Haagsche Tramwegmaatschappij heeft besloten een nieuwen vorm van reclame in haar bediijf toe te passen. De gele genheid zal worden opengesteld, door de conducteurs (zoowel van de motor wagens als van de aanhangwagens van de stads- en buitenlijnen) bij 't afroepen van een halte tevens den naam te doen afroepen van een aan of nabij die halte gelegen winkelzaak, hotel, restaurant e. d. De lijnen met éénmanswagens (tram en bus) komen hiervoor niet in aanmer king. De directie heeft zich voorbehouden voor elk geval in het bijzonder te be slissen welke reclame voor een bepaalde halte kan worden toegestaan. Voor elke halte zal, althans voor de wagens van eenzelfde lijn, slechts één afroeprecla- me worden toegelaten, en deze zal slechts enkele woorden ('bijv. een firma naam) mogen bevatten. ZOON SCHIET OP ZIJN VADER. In een café aan de veemarkt te Breda had een twist plaats, waarbij van vuur wapenen gebruik werd gemaakt. Een jonge man loste eenige revolverschoten op zijn vader, waardoor deze laatste aan het been gewond werd. De zoon werd door de politie aange houden. Nadat hem een verhoor was afgenomen, werd hij weer in vrijheid gesteld. INBRAAK. Vrijdagnacht is ingt- broken in het kaaspakhuis der firma v. d. B.P. in de Schildeilstraat te s-H ertogenbosch. De inbrekers hebben daarvoor een glazen lichtkap met een ijzeren stang geforceerd. Zij heb ben een aantal kazen ontvreemd, wat geen gemakkelijk werkje moet zijn ge weest. Ook eenige hoeveelheden vleesch worden vermist. DOOR GIFTIGE DAMPEN GESTIKT. Zaterdagnacht is te Meppel de brugwachter H. K. in een garage dood onder een auto gevonden, meldt de „Zwolsche Crt.". Omstreeks 12 uur ont dekte een agent van politie dat er nog licht brandde in die garage en vond een auto met loopenden motor, waar iemand onder lag. K. schijnt het slachtoffen te zijn ge worden van giftige uitlaatgassen. Hij was nl. bezig een lekken band van een auto te verwisselen, althans de wagen stond op een crick. Het slachtoffer is 28 jaar oud, gehuwd en vader van één kind. VERDUISTERINGEN GEPLEEGD. Rijks- en gemeentepolitie te Groote broek hebben aangehouden en naar Alkmaar overgebracht den 32-jarigen gehuwden notaris-klerk K. te Groote broek. De aangehoudene was administrateur en secretaris-boekhouder van verschil lende plaatselijke instellingen en bij on derzoek is gebleken dat hij in deze func tie belangrijke verduisteringen heeft ge pleegd. SCHIP GESTRAND. Het Finslclie s.s. Al'exa, koutende van', Leningrad nieL een lading hout, is op Bornrif bij Amefand gestrand en zal waarschijn, lij'k' totaal wrak worden. De reddingboot „Insulinde" van Oost- mahorn, heeft Maandagmiddag te ©mp streek half vijf den kapitein vani de gestrande Finsche houtboot „Allena" die aanvankelijk had geweigerd het schip te verlaten, van boord' gehaald. Daarmede is de fgeheele bemanning, Welkte bestond uit 11 personen, w.o. 3 vrouwen, vge|- red. De reddingboot is naar Oostma- horn teruggekeerd. Bij hoog water zou men het schip trachten vlot te bren gen, 'maar de kans dat dit zou geluke ken was niet groot. De hooge bran ding liep des middags over het .schip. De deklast van het schip is) weggesla gen. De sloepen aan foppnd1 zijn Vernield. [Een reddingsboei is aangespoeld. Die sleepboot „Holland" trachtte het schjip vTot te trekken. OVERTREDING DER VREEMDELIN GENWET, i Een Nederlandsche zee man, A. N., is Vrijdag te Newcastle veroordeeld tot een boete wegens over treding van de Vreemdelingenwet. Hij was te Hartlepool afgedankt en alleen op voorwaarde, dat hij per eerste gele genheid naar Rotterdam zou terug- keeren, was hem verlof gegeven aan land te gaan. Vier dagen later was hij nog steeds in Newcastle, waarop de au toriteiten tot zijn arrestatie ovengingen. Volgens een mededeeling van de po litie werd een groote hoeveelheid com munistische pamfletten in het Engelsch gesteld in zijn koffer gevonden. Verdronken. Te Nieuw Weerdinge is het dochtertje van den heer K, W. bij het spelen in een sloot geraakt en verdron ken. Branden. Te Raamsdonk brak Zaterdag avond brand uit in een boerderij. Door de rieten dakbedekking greep het vuur snel om zich heen. De belendende wo ningen, bewoond door W. v. S. en M. M., die eveneens met riet waren bedekt, werden, nog vóór de brandweer aanwe zig was, door het vuur aangetast. In weinig oogenblikken stonden ook deze in lichter laaie. Toen de brandweer ar riveerde, viel er niet veel meer te red den. Zij bepaalde zich uitsluitend tot het nathouden van de belendende percee- len. Zij slaagde er dan ook in deze te behouden. De drié woningen brandden tot den grond toe af. Omtrent de oor zaak van den brand tast men in het duis ter, De schade wordt door verzekering gedekt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Haren (Gr.) de dubbele woning, bewoond door den schoenmaker B. en den brievenbesteller v. d. B., door on bekende oorzaak afgebrand. De bewo ners konden ternauwernood het veege lijf rédden. Niets kon verder in veilig heid worden gebracht. Een bedrag van ongeveer 200 aan papieren geld werd ook een prooi der vlammen. Ongelukken. Een groote auto, afkomstig van de Amerikaansche legatie te Den Haag, is te Dorst bij Breda geslipt. De wagen slingerde driemaal in het rond, kwam toen tegen een boom terecht en tui melde daarna in de bermsloot. Wel een wonder mag het genoemd worden, dat de inzittenden er met eenige onbedui dende ontvellingen afkwamen. Twee kraanwagens konden de auto niet uit de sloot halen; er moest nog een derde bijkomen en met vereende krachten kon zij tenslotte naar een naburige ga rage gebracht worden. Door den trein uit Groningen naar Zoutkamp is bij den overweg te U1 - r u m de 19-jarige dienstbode F, S. over reden en gedood. De machinist van den trein had van het ongeluk niets gemerkt dóch 's middags op de terugreis zag 't vreeselijk verminkte lijk van het meisje tusschen de rails liggen. Het hoofd en een arm waren van den romp geschei den. Het meisje was afkomstig uit Ui- rum en in diensbetrekking te Leens. Zaterdagmorgen is de leidekker J. uit Ottersum, die werkzaam was aan den nieuwbouw te Baarloo van het dak van een huis gevallen. Met een gebroken ruggegraat werd de man opgenomen. Zaerdagmorgen reed te V e e n e n- d a a 1 een zware met steenen geladen vrachtauto den li-jarigen op de fiets gezeten J. B. aan deze wtrd door tot nog' toe onbekende oorzaak door den vrachtauto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Ernstig gewond werd hij opgenomen en over/leed korten tijd later, DE PINDAMANNEKES. Zeer Geachte Redactie, Zoo gaarne zou ik in uw veelgelezen blad eenigzins uiting willen geven aan mijn gevoelens, die ik ondervond toen ik, op Zondagmorgen Middelburgs bui tensingels bewandelde, waar het zoo mooi en rustig is, de natuur met dit zeldzame voorjaarsweer zoo wonder schoon, steeds uit die stemming gehou den werd door het aanhoudend roepen, neen het was schreeuwen van pinri-da, pinn-da, pinn-da! Ik ben niet kerksch en doe geen za ken, maar is het toch niét een groote onbillijkheid om dat aan vreemde koop lieden toe te staan, op Zondag? en dan dat weemoedige en aanhoudende roe pen van pinn-da, pinn-da, pinn-da. In dien onze kooplieden dat eens deden met het uitroepen van „gorrineat, schar- dijn, sinaasappelen, bloemkool" enz,, menschen, die ook graag op Zondag zouden verkoopen, doch wien dat ab soluut door de wet verboden is. Ik gevoel innig medelijden met die Chineezen, koop zelf herhaaldelijk van hen, de pinda's zijn goed en lekker, en ik ben het er volkomen mee eens, dat die jonge mannen, geholpen moeten worden, ook dat zij Zondags met hun trommel mogen loopen, doch waarom wordt hun dat schreeuwen niet verbo den? De winkels mogen volgens de wet op Zondagmorgen niets verkoopen. Zou de politieverordening daar niets aan kunnen doen? Met vriendelijk dank voor de plaat sing, Hoogachtend Een wandelaarster. [Ons dunkt; als men den Chineesjes even b.v. van politiewege zou doen weten, dat roepen en schreeuwen niet mag, dan zullen zij zich daar zeker onmiddellijk naar gedragen. Daarom plaatsen wij dit stukje gaarne, wijl de goede gezindheid van de „wandelaar ster" tegenover de pindamannekes vast staat, Red.] Verschillende vrienden. De zaak Neuzensche boot achten wij thans in ons blad voldoende toegelicht. AANGIFTE VOOR HET BEVOLKINGSREGISTER. Burgemeester en' Wethouders van Mid delburg herinneren de ingezetenen aan hun verplichting om steeds tijdig ter gemeente secretarie aangifte te doen voor het bevolkingsregister. Bedoelde aangifte moet worden ge daan: 1. wanneer men de gemeente gaat verlaten; 2. wanneer men zich in de gemeente vestigt; 3. wanneer men binnen de gemeente van woning verandert. In het eerste geval moet een getuig schrift van woonplaatsverandering (ver- huisbiljet) worden aangevraagd ter se cretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente, waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk bin nen twee weken te worden ingeleverd. In het tweede geval moet men over leggen een getuigschrift van woonplaats verandering (verhuisbiljet), afgegeven in de vorige woonplaats. En in het derde geval is het hoofd van een huisgezin verplicht uiterlijk binnen twee weken aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verande ring plaats grijpt, ook door het opne men of vertrek van dienst- en werk- boden. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met hechtenis of geldboete. Middelburg, 9 Januari 1933. Burgemeester en Wethouders voorn., J. ONDERDIJK, wnd. Voorzitter M. VAN DER VEUR, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Leerboek, A. Heijstek, Hendrikstraat W 65; Zakmes, N. v. d. Plank, Veersche- singel S 22. Tennisbal, Acda, Wal B 40. Belastingmerk, De Munck, L. Burg G 102. Kinderport. Plansoen, Breeweg 't Zand O 207. Half pond tabak, L. Hubregtse, Molstraat N 20. Blauwe muts. J. de Valk, Breestraat O 147. Dameshand- schen, N. de Wolf, Brakstraat O 256. 2 Rijwielsleutels en oliekan, Rechtbank, Hofplein. Port. met inh., Elsaker, Jas mijnstraat W 161; Kindertaschje, M. Hendrikse, Heerengracht M 34. Dames- glacehandschoen, J. Hendrikse, K. Gist- straat A 130. Damestaschje, S. Wonder- gem, Van Epenpark W 109. Belasting- merk, dienstbode Heijse, Hofplein E la. Glacé handschoen, A. Dirven, Arm, Voetpad T 135. Heerenhandschoen, A. C. Allewijnse, Noordweg R 37. Gummi laars, Blokhuis, Overweg, Kinderhand schoentje, J. Biondina, Eigenhaardstr. P 232; Kinderhandschoen. Ov'erweel. Pluimstraat E 165. Kinderport. met inh., W, Bosschaart, Seissingel R 203. Double vingerhoed, G. Eikelenboom, Molen water M 254; Jongenspet, Koster, KI. Vlaanderen M 183. Paar handschoenen, Houtekamer, Breestraat O 172. Glacé handschoen, de Klerk, Bastion N 167. Kinderport. A. Lampert, Penn.hoek L 41*. Belastingmerk, A. Mondeel, Seis- straat Q 15. Taschje inh. port., N. Si mons, Breestraat O 148. Nikkelen bro che, Crello, Rozenstraat W 132, Meisjes- muts, Schouw, Dokstraat P 176. Groene muts, De Jong, St. Pieterstraat F 43. Wielfileutel auto, De Koning, Wagen plein P 7. Port. met inh., Hofman, Noord straat L 134. Kinderhandschoen, N. Wor rell, K. Burg D 11. Damesport., Boone (koster), Oostkerk O 16. Stalen meter in rol, J. de Visser, Winterstraat Q 188. 2 Sleuteltjes, P. Dingemanse, Domb. Schuitvlot Q 209. Teekenboek, Graaf- huis, Bogardstraat D 34, Teekentasch, A. Lenselink, Blindenhoek D 65. Kinder port. J, Kuijper, Gistpoort F 177. Hand beschermer, Sohier, Dam Z.Z. G 38. en om van dit rig rus ver ver ver ove dat is, we« WOl heii brti Da: te te M de het op mig' een het das 12.1 V der: tre han me wee den s:no schr nac hun Mar D ster gari dat gev ha li dri< kra Baa en le n tior.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6