BEURS- EM WISSELKOERSEN. SPORT. LANDBOUW. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BEURSTNER MO HETER. REKENDMAKINGEN. BURGERLIJKE STAND. VERKEERSWEZEN ft P. T. BUITENLAND. Algemeen OwrztaL 9 GOES. Akn Rubber - AMSTERDAM, 10 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 85%85%. Cert. N.W.S.-2% 71—71%. O. Indië 22 1000-6 99%—99%. O. Indië 23 100-6 70%—70%. O. Indië 16 1000-5 100—100% O. Indië 26 1000-4% 95%—96% Denemarken Oblig. 1926-5 93%93% Duitschl. 100-7 64%—64% Duitschl. 30 1000-5 60%—60% Engl, W.L. 50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 75% 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% Utrecht, prov. 1929-4% 102 Geslaagd voor het diploma Neder- landsche Handelscorrespondentie van de vereeniging van leeraren, de heeren J. Reinigert te Vlissingen en Jacq. de Smit te Souburg. Examens Vereeniging van Leeraren. De uitslag der examens in boekhou den voor de praktijk vanwege de ver eeniging van leeraren in het boekhouden te Amsterdam in December te Amster dam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotter dam, Roosendaal, Arnhem, Meppel, Hengelo, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Groningen, Leeuwarden en Utrecht ge houden, is aldus: totaal 864 candidaten, niet opgekomen 12, teruggetrokken 4, geslaagd 291. De heer P. C. Janse, lid van Nut en Sport te Middelburg, behaalde op de gehouden tentoonstelling vein ko nijnen enz., te Driebergen-Rijssenberg, met zijn jonge Gouwenaars, ram en voedster resp. Ie en 3 eereprijzen en le en 1 eereprijs, waaronder de zilveren wisselbeker voor het mooiste dier der tentoonstelling. „Jacoba van Beyeren." De Koninklijke Handboog-Sociëteit „Jacoba van Beyeren", in 1849 opge richt en op initiatief van enkele heeren sportliefhebbers, na een rustperiode van jaren, eenige weken geleden gereorga niseerd, heeft thans reeds een ledental van 45 te boeken. Zondagmiddag werd de eerste wed strijd (Koningschieten) gehouden achter het clublokaal in de Voorstad te Goes, daar, bij 25 schoten, de volgende punten werden behaald: F. Loenhout 64 p., P. Baarends Jr. 55 p., M. F. Goedemondt 48 p., F. Buys- rogge 28 p. Morgen volgt een foto van deze ver eeniging. Konijnen tentoonstelling te Zuidzande. Op 7 en 8 Januari had te Zuidzan de in een der zalen van het hotel de Drie Koningen, de derde nationale ten toonstelling van konijnen plaats, uit gaande van de vereeniging Nut en Sport. De uitslag voor wat betreft de klasse- prijzen was als- volgt: Hkl. Vlaanlsche reus, ram oud. A. Massielje, Schoondijke 2e pr; A. Aal- bregtse alhier 3e pr,; ram, jong A. Mas sielje le pr. en 3e pr.; le prijs G. J. de Smidt, Sluis en D. Risseeuw, 3e pr. I. Lanse, Oostburg; 3e pr. A. Wage; voedster, oud 3e pr. J. Versprille, Oost burg; voedster, jong le pr. P. Luteijn en A. Datthijn; 2e pr. A. Massielje en J. Cauwels, Oostburg; 3e pr. I. de Kramer en A. Massieltje. Wit Vlaamsche Reus, ram oud, 2e pr. A. Datthijn en A. Albregtse, ram jong le pr. A. Wage le Roij en J. Krane; A. Krane en A. Albregtse; voedster jong le pr. A. Aalbregtse, D. Risseeuw 1. Ver— Verbrugge, Oostburg, A. Krane, A. B. v. d. Veere, Oostburg, W. de Kramer, P. Luteijn (2), 2e pr. J. Krane, M. Hamers, M, v. d. Vijver en A. Krane; 3e pr. J. Krane, M. Hamers, D. van Houte en I. Verherbrugge. Lotharinger voedster jong 3e pr. A. Datthijn. Fransch Hangoor ram oud, 2e pr. I. v. d. Vijver-Bertou. Castor rex voedster jong le pr. H. Ziegerink, Leeuwarden. Grijs zilver voedster oud, 3e pr. D. van Houte. Groot Chincilla voedster oud, le pr. W. Leenhouts, Groot Chincilla voedster jong 2e. pr. J. de Bliek, Groede, 3e pr. R. Boeije. Blauwe Weener ram oud, le pr. D. Luteijn, 3e pr. D. Luteijn, Oostburg en A. P. Dingemanse, Middelburg. Blauwe Weener ram jong, 2-3e pr. D Luteijn. Blauwe Weener voedster oud le pr. W. de Kramer; 2e pr. J. van Lare, Schoondijke. Blauwe Weener voedster jong, 2e pr. D. Luteijn, J. van Lare en J. Ie Roij. Wit Weener ram oud, 2e pr. P. Hu- bregtse, Biervliet. Wit Weener ram jong, le pr. H. van Peenen; le pr. F. Gijzeis; 3e pr. F. Gij- zels. Wit Weener, voedster oud le pr. A. Zeeuws. Hyp. B-5 100101. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 110%110. Rott. Bankver. 79%80. Twensche Bank 96% Pref. Jurgens A 100%100%, De Schelde N.B. 37% Ver. Papf. v, Gelder 6663%. Am. Car Foundry 7%7%. Am. Smelt Ref. 13%13%. Farbenind. I.G. 86%—-86. U. States St. C. 30%—29%. North Am. Cy. 31%30%. Born. Sum. H.M. 141%—141%. Ned. Wol Mij. 55%—55%. Singkep Tin M. 7979 A J. C. Japan Ln. 38%36% A Rotterd. Lloyd 58 A S. M. Nederland 6262. A Amst. Thee C.M. 29%29% A Houth. Alberts 2929 C Baltimore Ohio 10%10 Aalbregtse; 2e pr. M. v. d. Vijver. Wit Weener voedster jong, le pr. M, v. d. Vijver; F. Gijzeis, 2e pr. M. Hamers (2 maal) en F. Gijzeis, 3e pr. F. Gijzeis en P. Hubregtsen. Belgian Hares ram jong, le pr. Jac. En gels, Leeuwarden, voedster oud le pr. Jac. Engels, 3e pr. Jac. Engels. Havanna ram oud, zev. A. de Viser, Oostburg. Havanna voedster oud le pr. H. Moelaart. Alaska ram oud, le pr. H. Ziegering. Gouwenaar ram jong, 2e pr. J. Krane. Gouwenaar voedster jong A. de Pauw, 2e pr. Klein Chincilla, ram oud, 2e pr. F. de Smit, IJzendijke. Voedster jong, le pr. J. van Lare en G. Joosse; 3e pr. J. van Lare. Black and Tan ram, oud le pr. A. v. d. Luijster en A. Coppens; 3e pr. A. Cop- pens, voedster jong le pr. A. v. d. Luij ster, voedster oud le pr. A. v, d. Luijster. Hollander Blauw voedster oud, le pr. J. Buijck, Oostburg. Hollander voedster jong J. Bliek 2e pr. Blauw Zilver voedster, oud, J. de Voogd, Oostburg, 2e pr. Creme Zilver ram oud le pr. A. Ris seeuw, Oostburg. Creme zilver voedster jong, 2e pr. J. de Voogd. Bruin zilver ram jong 3e pr. J. de Voogd. Bruin Zilver voedster jong, 2e pr. J. de Voogd, A. Risseeuw 3e pr, Pool Roodoog ram oud le pr. J, C. v. d. Boudt, Middelburg; 2e pr. A. v. d. Luijster, 3e pr. A. de Visser; ram jong le pr. W. de Kramer en I. de Kramer; 2e pr. J. Versprille en M. Hamers; 3e pr. W. de Kramer en D. Louwerse, IJzendijke; voedster oud le pr. J. de Voogd; 3e pr. J. Versprille; voedster jong, le pr. M. Hamers; 3e pr. I. de Kramer. Nest jongen groot ras 2e pr. A. Krane. Voedster met jongen groot ras le pr. P. Clincke, Sluis; 3e pr. A. Sonnevijlle. o Kon. Ned. Gymnastiekverbond. Zaterdagavond en Zondag is de tech nische bondsvergadering van het K. N. G. V. te Rotterdam gehouden en Zater dagavond begonnen met een demonstra tie van alle vrije oefeningen, die op het 25e Bondsfeest met Pinksteren te Rot terdam zullen worden uitgevoerd. Vlot werden de oefeningen voor jon gens en meisjes, turners en turnsters uitgevoerd. Zondag waren allen weer present op een bijeenkomst onder voorzitterschap van den heer J. H. F. Sommer. Bij de bespreking van de wijziging van het wedstrijdreglemen t werd voor gesteld de indeeling in graden te veran deren. Thans geldt de regeling, dat wan neer bijv. een groep van zes uitkomt, twee daarvan eerste graad turners moe ten zi;n, twee van den tweeden graad en twee van den derden graad; deze ge tallen worden thans resp. 1, 2 en 3 tur ners. De dames die nog steeds in twee graden turnen, waarbij een groep van bijv. zes wordt verdeeld in drie van den eersten graad en drie van den tweeden graad, kregen ook een andere indeeling en wel in twee turnsters van den eersten graad en vier van den tweeden. Er werd besloten, dat in ieder geval niet voor het a.s. Bondsfeest doch misschien in een latere toekomst zal worden overgegaan tot het instellen van een derden graad- Het bestuur zal zich nader beraden over een voorstel om de adspiranten voortaan te splitsen in leeftijdsgroepen van 12 tot 14 jaar en 15 tot 17 jaar, tegen welk voorstel de technische commissie bezwaar had, met het oog op het aantal turnsters ten plattelande. Voor 1929 gold de regeling, dat een aanal vereenigingen, die in een groep uitkwamen, allen recht hadden op den eersten of lageren prijs, indien zij èen bepaald percentage van het aantal te behalen punten hadden verkregen. In beginsel besloot men deze regeling weer in te voeren. Een lange discussie ontspon zich over de kleedingk westie. Tenslotte kwam men overeen, dat de dames bij den opmarsch door de stad zouden dragen een Dresden-costuum in het zwart, licht blauw of donkerblauw. Tijdens de oefe ningen zouden zij dan rok en kousen mo gen uitdoen. Intusschen zal de kleeding vereenigingsgewijs uniform moeten zijn. De heeren zullen bij den opmarsch dra gen een lange zwarte of witte broek en A Southern R!w. 6%6%. C Union Pac. Rr. 75%75. C Int. Nickel Cy. 8%8%. A Koloniale Bnk. 64% A N.I. Hbk. 1000 59%—59. C Ned. H. M. 1000 69%—69-%. A Alg. Kunstz. U. 37—35-34%. A v. Berkels Pat. 2223%. C Calvé-Delft 67%—66%-67%. A C. Suiekr Mpij. 21%21. A Int. Viscose 2522%. A Ned. Ford A.M. 117%—117%. A Philips Gem. B. 131%—131%-130%. C Unilever 113%—113-112%. C Anaconda Cop, 8%8%-8. C Bethlehem St. 16%—15%-15%. A A.N.I.E.M.—N.B. 204%—205% C A. Gas El. Cy. 2%2% C Cities Serv. Cy. 3%—3%-3% A Kon. Petr. Mpij. 160%—159-57. C Contin. Oil Cy. 6%6%-6% C Shell Union O.C. 5%—5% A Holl. Amerk. Lijn 3—3% A K.N. Stoomb. Mij. 19%—19 een tricot met halve mouwen. Bij de oefeningen mag dan de lange broek door een korte worden vervangen. De heer Sommer hield een inleiding over de mogelijkheden om den opmarsch meer luister bi) te zetten en deze een fleuriger aanzien te geven, dan de op tochten die men gewoonlijk in Neder land ziet. Hij' gaf in verband hiermede een aantal adviezen. In de middagvergadering werd een voordracht gehouden door den voorzit ter van het Verbond dr. J. H. O. Reys over „Turnidealisme". Vrijdag had te Driewegen de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de landbouwvereeniging E. M. M, welke vergadering 31 leden bij woonden. De secretaris-penningmees ter deed rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. Aange kocht waren 277.600 kg. kunstmeststof fen, tot een gezamenlijk bedrag van f 9557. De vergadering koos tot be stuursleden den heer L. Geense, aftre dend, en in de plaats van den heer W. H. de Rijger, die niet meer in aanmer king wenscht te komen, den heer Johs. Otte. Het fonds voor Nederlandsche beeldende kunstenaars, hunne weduwen en weezen, ontving van de Konin gin een belangrijke bijdrage. De heer J. J. Roovers, gemeente secretaris van Amsterdam, heeft we gens vergevorderden leeftijd, zijn ont slag gevraagd. Maandagnacht zijn te Zundert aan de Belgische grens aangehouden, 2 chauffeurs de gebr. P. die per vracht auto vervoerden, 50 revolvers en 50 doo- zen patronen, frauduleus uit België in gevoerd. Zij zeiden deze' wapens te heb ben ingevoerd, voor rekening van ze keren L. te Nijmegen, De politie aldaar heeft huiszoeking gedaan bij de gebr. P., maar heeft geen wapenen gevonden. De twee worden in arrest gehouden. De po litie stelt een nader onderzoek in. Dinsdag diende voor het Amster- damsche Gerechtshof in hooger beroep, de zaak tegen een revolutionnair arbei der, verdacht van opruiing en beleedi ging van Prinses Juliana. Bij een relletje op den Dam in Febr. 1.1. zou verdach te hebben geroepen: „sla die smeris dood". Voorts had hij in de stad op ver schillende plaatsen plaatjes aangeplakt die beleedigend werden geacht voor Prinses Juliana in verband met haar werkzaamheden voor het Crisiscomité. De rechtbank veroordeelde hem tot 1 maand gevangenistraf benevens 5 boete wegens overtreding der A. P. V waarbij het aanplakken op muren, zon der vergunning, strafbaar is gesteld Verdachte was niet verschenen. De proc.-generaal vroeg bij verstekbe handeling bevestiging van het vonnis dei- rechtbank. Arrest 24 Januari. MARKTBERICHT. 0:p de graanmarkt te Goes was de aanvoer ruim, de handel stil. Goudgerst 5, haver 4, kookerwten 8.60 10.25, schokkers 8—13, bruine boo' nen 6.50-8, maanzaad 35. LANDBOUWER OP ZIJN ERF OVERVALLEN. Tasch met 2000 meegenomen. Maandagavond heeft te 't Veld, ge meente Oude Niedorp een roof overval plaats gehad op den landbou wer M. de W., waarbij den dader een tasch met 2000 in handen is gevallen. De heer M. de W., die secretaris-pen ningmeester van de Zuivelfabriek te Oude Niedorp is, verliet te ongeveer 7 uur aan de achterzijde zijn woning. Hij droeg een tasch bij zich met 2000 baar geld, en zou zich naar de Zuivelfabriek begeven, tot het doen van uitbetalin A Ned. Scheepv. U. 6060-59%. A H.V. Amsterdam 182178%-80. A Java Cult. Mij. 113%110. A N.I. Suiker U. 82—79. A Poerworedjo S.O 7% A Deli Batavia 165% C Deli Mij. 1000 138—136%-32. A Senembah 149%145-41. C Chicago Milw. 2%2%, A Amst. Rubb. C. 66—64i.y8. A Deli-Bat. Rubb. 29—283/^28 A Hessa Rubber. 261/2—25%l. A Serbadjadi S.R. 23-22y4. Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. 9 Jan. 10 Jan. Londen 8.33% 8.33% Berlijn 59.08 59.09 Parijs 9.71 9.71% Brussel 34.48% 34.50 Zwitserland 47.91 47.90 Kopenhagen 43.25 43.35 New-York 2.48% 2.48% gen. Nauwelijks had hij zijn huis verla ten, of hij werd nog op zijn eigen erf overvallen. Een man smeerde hem vuil in het gezicht, opdat hij niets kon zien en een tweede persoon trachtte hem de tasch met geld te ontrukken. De heer de W. die 45 jaar oud is, liet de tasch echter niet los, waarop de aanvaller hem met een mes een zestal sneden over de hand gaf. Dientengevolge kon de aan gevallene de tasch niet meer vasthou den. De beide aanvallers maakten zich van hun buit meester en vluchtten on middellijk achter het huis, door een sloot het land in. Het bleek dat de snijwonden, hoewel flink aangekomen, niet van ernstigen aard zijn. De politie heeft tot dusver geen spoor van de daders, die goed op de hoogte moeten zijn geweest van de werkzaamheden van den heer de W. ontdekt. MAJOOR VAN POLITIE ZWAAR GEWOND BIJ RELLETJES. De correspondent van het 'Handelsblad te Zwolle meldt naar aanleiding van de staking bij Reinders Oliefabrieken: Maandagavond kwam het na het uit gaan van de fabrieken tot ernstige on regelmatigheden. Bij een der werkwil ligen werden de ruiten ingegooid. Ver scheidene werkwilligen werden onder weg gemolesteerd, enkelen mishandeld Aan deze geweldadigheden nam, voor zoover was na te gaan, slechts een klein percentage stakers deel. Het waren vooral opgeschoten jongens, die hierbij de leiding hadden. Om tien uur drong de massa, die zich verzameld had voor de fabriekspoort, zoodanig op en nam een zóó dreigen de houding aan, dat de politie ingreep De menigte keerde zich toen tegen de politie. Er werd met steenen gegooid. De majoor van politie M„ werd zóó zwaar gewond, dat hij een huis moest worden binnengedragen. Ook eenige agenten liepen verwondingen op. De politie veegde hierop de omgeving schoon. Van de middag- en avondploegen was niemand opgekomen, ook al door het besluit van de organisatie om aan ongeorganiseerde eveneens de volle stakingsuitkeering te geven. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van BERNARDUS RIJPSTRA, oud 44 jaren, caféhouder, wonende te Goes, om een verlof A voor de benedenzaal van het perceel kadastraal bekend gemeente Goes sectie D no. 401 (gedeelaelijk), plaatselijk gemerkt Bierkade no, 1. Binnen twee weken nadat deze be kendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Goes, den 9 Januari 1933. Burg. en Weth. voornoemd, HAJENIUS, Burgemeester. VAN BALLEGOIJEN DE JONG, Secretaris H.V.A. - Tabak Amerika - Unilever Suiker Obl.markt- Philips Markt KoninkL Schepen Mijnen - (Wettig gadeptvsserd. Goes. Ondertrouwd: A. J. van 't Veer, 26 j,, en W. D. Leijs, 24 j. W. H. van der Vegt, 37 j. en M. C. van der Vegt, 27 j. Bevallen: M. Oostdijk, geb. de Pan, d. Overleden: J, J. Eggen, 77 j,, wed, van S. van Eenenaam, De directie van de N.V. Rotterdam- sche Lloyd deelde mede dat het vertrek van het m.s. „Sibajak" van Batavia thans definitief is vastgesteld op 16 Januari. De aankomst te Marseille mag verwacht worden op 5 Februari en te Rotterdam op 11 Februari a.s. (Reeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer.) Een belooning voor Pellens. De K.L.M.-vlieger Pellens, die begin October in de buurt van Kohlak met zijn voor Holland bestemd Fokker-post vliegtuig in een orkaan geraakte, en als gevolg van den storm de beide even- wichts-klappen van zijn vliegtuig ver loor, doch ondanks die zeer ernstige schade kans zag zijn machine veilig te Kohlak te landen, heeft van de British Aviation Insurance Co, Ltd. een gou den horloge ontvangen, een prijs die ge noemde verzekeringsmaatschappij elk jaar uitlooft voor merkwaardige ver richtingen op luchtvaartgebied. Ind. Stoomvaartlijnen. Marnix van St. Aldegonde (uitreis) 8 te Sabjang. Jolian de Witt (thuisreis) 8 Sabang. Johan van Oldenibartaevelt (thuisreis) 10, 6 'k.m., te Ilmuiden en 10 r.m', te Amsterdam venvacht. De roering in Spanje. Het blijkt wel, dat 't in Spanje nog steeds gist, door de opstandige pogin gen vein syndicalisten en communisten. Niettegenstaande de mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, dat een geforceerde poging is de zaak te verzachten (goed te praten gaat moeilijk). In het algemeen schijnt de or de op het oogenblik in het geheele land hersteld heet 't. Inderdaad: schijnt. Want Maandagavond laat werd ge meld, dat in de plaats P e d r al b a bij Valencia het tot nieuwe onlusten is ge komen. Opstandelingen beschoten de politie, die drie dooden achter liet. Deze beantwoordde het vuur op de syndica listen, die 10 dooden achter lieten. Te gen tien uur gingen in de hoofdstraten van Madrid het licht uit. Men vermoedt dat het hier een nieuwe daad van sabo tage betreft. Het totaal der verliezen is 40 dooden en ongeveer 75 gewonden. Verscheidene zwaar gewonden zijn hierbij. Van de Canarische eilanden wordt ge meld, dat in Teneriffe communisten verscheidene aanslagen met springstof fen hebben gepleegd. De havenarbei ders staken, en soldaten bewaken de regeeringsgebouwen. De oorlogsschuldovereenkomsten. Maandag heeft het onderhoud plaats gehad tusschen den Amerikaanschen staatssecretaris voor buitenlandsche za ken Stimson en den nieuw gekozen pre sident der Ver. Staten, Roosevelt, over de kwestie der oorlogsschulden, den strijd in Mantsjoerije, de ontwapenings- kwestie en de economische wereldcon ferentie. Stimson heeft Roosevelt medege deeld, dat Engeland overtuigd diende te worden van de noodzakelijkheid tot te rugkeer tot den gouden standaard, Zoowel Hoover als Roosevelt zijn dringend gewaarschuwd, zoowel door de berichten uit het buitenland als door vooraanstaande Amerikaansche perso nen, tegen de gevaren van een politiek van niets-doen. Er zijn teekenen aanwe zig dat het Amerikaansche publiek thans begrijpt dat wijziging in de oor- logsschuldenovereen k o m s t noodzakelijk is! Hetgeen ieder weet, hoopt, en mis schien nog eens als een feit verwacht. De „Atlantique". De brand aan boord van de „Atlan tique" is thans geheel gebluscht. De scheepsruimen worden nu leegge pompt. Daarna zal het schip naar een droogdok worden gesleept. Beneden de waterlijn schijnt het in het geheel geen schade te hebben opgeloopen. Ook de machines zijn slechts weinig bescha digd. Uit het wrak zijn in den loop van Maandag opnieuw 12 lijken geborgen, zoodat het aantal slachtoffers, dat men aan boord heeft gevonden, 14 bedraagt. Tien hunner konden echter niet meer geidentifieerd worden. In tegenstelling met het oorspronke lijke voornemen zal het schip nog niet worden gedokt alvorens de deskundigen zullen hebben vastgesteld, of de romp nog bruikbaar is- Zoo niet dan zal het wrak in ket ha-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2