twiticiHf* 22* GOtSCHECOUQANT^ STOFFEN VERKOOP VRAAGT STALEN MET BALANS PRIJZEN ZEELAND. KORT ZEEUWSGH NIEUWS. BINNENLAND. miodelburg. soes, vlissingen. noord-beveland. zeeuwsgh-vlaanderen o.d. zeeuwsgh-vlmndëren w,d. de zeeuwsche luchtlijn. WEER EN WIND. ONDERWIJS. NUMMER 8. TWEE BLADEN. DINSDAG 10 JANUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. ma HJID-beveland, DE ELEGANTE DAME KOOPT STOFFEN BIJ WIENER DAN GAAT ZIJ VOORDEELIG EN MODERN GEKLEED ELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.SO per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BU contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naaralooze ^Vennootschap „De Middelb'argsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, ^Vdministratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. A, J, MARCUSSE f Volgens te Amsterdam ontvangen be richt is gistermorgen te Halsteren bij Bergen op Zoom, waar hij na zijn ver trek uit de hoofdstad woonde, op 64-ja- rigen leeftijd overleden de vroegere hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, de heer A. J. Marcusse. Op 14 Augustus 186S werd hij te Wissekerke geboren. Na zijn oplei ding te Kampen heeft hij achtereenvol gens dienst gehad bij de politie te Goes, Katwijk, Leeuwarden, Gouda en Am sterdam. Van 17 Febr. 1919 tot 1 Jan. 1929 was hij hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam. De heer Marcusse moest als commis saris van.politie voor de administratie te Amterdam, hoofdcommissaris Roest van Limburg tijdens de strubbelingen van 1918 vervangen, en het is zeker niet op de laatste plaats, dank zij de doortas tendheid en het beleid, waarmede hij in die moeilijke dagen optrad, dat, toen in 1919 in de opengevallen functie van hoofdcommissaris voorzien moest wor den het de heer Marcusse was, die tot dezen verantwoordelijken post werd ge roepen en algemeen werd deze benoe ming met instemming begroet, want de hoofdcommissaris Marcusse had zich door zijn uitnemende kwaliteiten de al- gemeene achting en vriendschap ver worven. In de 10 jaren, waarin de heer Mar cusse hoofdcommissaris is geweest, is deze waardeering voor zijn persoon nog gestegen. Bemind door de leden van 't politiekorps, zich in de volle sympathie verheugend van de burgerij nam de heer Marcusse op 1 Januari 1929 eervol ont slag uit den dienst, na 10 jaren reeds, omdat zijn geschokte gezondheid hem daartoe noopte. DE INDISCHE BEGROOTING 1933. In het V. V. der Tweede Kamer over de Indische begrooting 1933, ontleenen wij, dat niemand dezen minister een groote kennis van zaken en een veelzijdige ervaring zal ontzeggen, al werd het in laatste jaren wel meer als een bezwaar gevoeld, dat de ervaring, welke de minister zich persoonlijk in Indië verwierf, niet meer aan de tegen woordige toestanden aldaar aansluit. Hierin werd aanleiding gevonden tot het uitspreken van den wensch, dat bij een nieuwe formatie met de leiding van het Departement van Koloniën iemand zal worden belast, die goed bekend is met het Indië van den jongsten tijd. Voor 't uitspreken van een oordeel over het beleid van den Gouverneur- Generaal achtten zeer vele leden het thans niet het geschikte oogenblik. Verscheidene andere leden die niet wilden ontkennen, dat de G. G. van Ned.-Indië in de tegenwoordige om standigheden een schier bovenmensche- lijke taak heeft te vervullen, meenden toch uiting te moeten geven aan hun be zwaren tegen het beleid van den te- genwoordigen Landvoogd. In hun oogen vormt het beleid van den titularis een zuivere reactie op dat van zijn voor ganger. Uit zijn geheele optreden blijkt, dat hij zich niet voldoende in denkt in den aard en zich niet genoeg verplaatst in de denkwijze van hen, die hij geroepen is te besturen. Een aantal leden waren van oordeel dat het gewenscht is de invoering der maatregelen, welke bestemd zijn om het tekort op de begrooting te doen verdwijnen, over een aantal (jaren te verdeelen, opdat het overheidsappa raat niet in te snel tempo worde inge krompen, waardoor aan de belangen der Devolking onherstelbare schade zou worden toegebracht. Verscheidene leden meenden, dat er geen reden is zich daarover bovenmate ongerust te maken. Wat betreft het vraagstuk der econo mische samenwerking tusschen Neder land en Indië gaven verscheidene leden als hun meening te kennen, dat het nood zakelijk is, dat allereerst de vraag zal worden onderzocht, of een contingen- teering van textielgoederen in Ned.-In dië al dan niet gewenscht is. Andere leden waarschuwden hiervoor en tegen eventueel contra-maatregelen van Japan. Deze leden gaven in overweging, de Twentsche industrie op andere wijze te steunen, bijv. door haar in staat te stel len, door reconstructie harer bedrijven, zich meer toe te leggen op het vervaar digen van fijnere goederen, die Japan tot dusver in veel geringere mate produ ceert. &2S Ook werd het denkbeeld geopperd, steun te verleenen aan de overbrenging van de Twentsche industrie naar Indië. Bepleit werd de opheffing van den Raad van Indië, de afschaffing van lijf- en doodstraffen, en van de poenale sanc tie. Bezwaar werd gemaakt tegen de hef fing van invoerrechten op bevolkings rubber. Verscheidene leden achtten stopzet ting van doorvoering van de onderno men bestuurshervorming in de Buiten gewesten gewenscht. Eenige leden drongen aan op inkrim ping van den luchtvaartdienst in Indië en op vermindering van het subsidie, verleend aan de K.N.I.L.M. Verscheidene leden vroegen of het wel noodig is, een afzonderlijk depar tement van Marine in stand te houden met een hoog bezoldigden vice-admi- raal aan het hoofd. In Indië toch is de vloot slechts een eskader van de Ne derlandsche marine. TE VERWACHTEN RADIO MAATREGELEN. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Waterstaat gevraagd: Heeft de minister reeds het advies van den Radioraad ingewonnen, waar van sprake is in de rede van den minis ter op 6 December? Kan bij bevestigende beantwoording de minister aangeven tegen wanneer bij benadering de mededeeling aan de Tweede Kamer van het bedoelde ad vies kan worden tegemoet gezien, wel ke mededeeling ter zelfder plaatse is in uitzicht gesteld? Naar de „Nederlanden-'' verneemt., ligt het in de bedoeling van het Twee de Kamerlid dr. H. J. Lovin'k', indien hij bij de a .s. verkiezingen als lid der Twee de Kamer herkozen wordt, te bedan ken als burgemeester Van Alphen a.d'. Rijn. De o ud-l> u rgenroes ter van Dien Bosch jhr. P. van der Does de Wil- 'lebois, vierde gisteren zijn 9Qsten ver jaardag De gemeenteraad van 's-G raven- hage heeft besloten om 2J4 pet. op de /salarissen over de gjeheele linie te korten. De Paus heeft gisteren onzen mi nister van Economische Zaken en Ar beid, mr. P. J. Verschuur, in audiëntie ontvangen. De IJmuider federatie van Arbei ders in het visschersbedrijf heeft een schrijven gezonden aan den heer Ram- bonnet, burgemeester van Velsen, waar in deze verklaart, niet accoord te kun nen gaan met diens voorstellen tot be ëindiging van het conflict, door de be slissing zonder meer in handen van een scheidsgerecht te leggen. In de Nieuwjaarsrede in den ge meenteraad heeft de burgemeester van Arnhem mr. S. R. de Monchy mede gedeeld, dat Arnhem thans 80.648 in woners heeft. Huisvlijttentoonstelling. Zooals ook uit een advertentie in dit nummer blijkt, kan over de in April a.s. te houden huisvlijt tentoonstelling uitgaande van „Uit het VolkVöor het Volk" nog tot 15 Januari aanmelding van inzendingen plaats hebben. Wel zijn er reeds vele aanmeldingen binnen gekomen, maar zeker is het ook dat vele beoefenaarsters en beoefe naars van huisvlijt nog verzuimden zich op te geven. Daarom deze laatste op wekking. De Hanze. In de vergadering van „De Hanze" werd o.a. het jaarverslag uitgebracht, waarbij bleek, dat in den loop van 1932 één lid bedankte wegens vertrek en zeven leden toetraden. Het verslag van den penningmeester sloot met en batig slot van 57.58 lA. De secretaris werd m.a.s. herkozen. Voirts werden nog plannen bespro ken om gezamenlijk met „Handelsbe langen", in de maand Februari een eta- Zoek het niet in 't vele; Geen twee dingen tegelijk! Liever weinig en geheel Dan veel en ten deele. lagewedstrijd van Nederlandsch fabri kaat te houden. Een commissie werd benoemd die deze zaak verder zal be hartigen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inko men en/of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te G o e s 79.54. Voor het eerst bereikte het aantal werkloozen het cijfer 1200, tegen de vorige week 1175. Bij de werkverschaffing zijn 104 werk loozen te werk gesteld. DRIEWEGEN. Vrijdag hield de werk- mansvereeniging „Prins Hendrikfonds" haar jaarlijksche vergadering. De se cretaris-penningmeester deed rekening en verantwoording. De ontvangsten be- doegen f 503.81, uitgaven f 500,90, goed slot f 2.91. De vergadering herkoos tot voorzitter, secretaris en bode de hee- ren F. Koole, J. Haasdonk en J. Schaal- je. WISSEKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 3625 personen (1868 m, en 1757 v.) Er wer den in 1932 geboren 33 jongens en 38 meisjes; vestigingen 31 m. en 38 v, pers.; overleden 12 m. en 11 v. pers.; vertrokken 51 in. en 61 v. pers. (Be volking einde 1931 3620 personen). KATS. De bevolking dezer gemeen te bedroeg op 31 Dec. j.l. 618 personen (325 m. en 293 v.) Er werden in 1932 geboren 11 jongens en 5 meisjes; vesti gingen 13 m. en 16 v. pers.; overleden 5 m. en 2 v. pers.; vertrokken 29 m. en 26 v. pers, (Bevolking einde '1931 635 personen), Smokkelen aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Aan de Belgische grens te C 1 i n g e fieblben dé douanen een vrachtauto toet 20 vette variklens in beslag) genomjen. De bestuurder van hel voertuig, dat uit het Land van Hulst kwam, is gevlucht. Eveneens werd aan de Belgische ,Gren,s onder Ij z en dij 'k' e een vrachtauto door de douanen aangeslagen .De chauffeur werd aangehouden. AARDENBURG. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l, 2107 personen (1033 m. en 1070 v.) Er werden in 1932 geboren 22 jongens en 15 meis jes; vestigingen 45 m .en 32 v. pers,; overleden 7 m. en 8 v. pers.; vertrok ken 53 m. en 43 v. pers. (Bevolking einde 1931 2104 personen.) GROEDE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec, j.l. 2283 per sonen (1144 m. en 1139 v.) Er werden in 1932 geboren 16 jongens en 22 meis jes; vestigingen 71 m. en 64 v. pers.; overleden 12 m. en 15 v. pers.; vertrok ken 65 m. en 72 v. pers. (Bevolking einde 1931: 2284 personen Te IJ zen dij ke wordL van 21 tot 29 Januari een Huisvïijtjtentoonfste!].- ;ling gehouden, waarvoor een kleine hon derd deelnemers zijn opgegeven met ruim zevenhonderd werkstukken. Maandagmiddag slipte te R i 1- them even buiten het dorp een auto uit Vlissingen. De auto kwam in een sloot terecht. De chauffeur wist zich uit den auto te redden. Dit ongevat liep met eenige malc- rieele schade af. De bekende chansonnier Louis Da vids gaf met zijn ensemble Zondagavond te Oostburg met veel succes een uitvoering in de Stadsherberg die ge heel' beziet was. DE GEMEENTE HAAMSTEDE ZAL HET VLIEGTERREIN EX- PLOITEEREN. Wij meldden reeds de ernstige moei lijkheden die zijn ontstaan over het Vliegveld te Haamstede, en die ten ge volge zouden hebben dat de Zeeuwsc'ne Luchtlijn in 1933 niet meer door de K.L. M. zou worden geëxploiteerd. Moeilijkheden o.a, doordat het Vlieg veld, dat aanvankelijk door den Minister van Waterstaat als noodlandingsterrein was goedgekeurd, thans, nu net gaat om een vaste lijn, naar het oordeel van den Minister niet voldoet aan de gestelde eischen wat betreft de afmetingen. Het terrein moest met 12 ha vergroot wor den, terwijl de eigenaresse (de N.V. Ex ploitatie Maatschappij Nieuw Haamste de) wel de benoodigde gronden beschik baar wilde stellen, doch momenteel niet genegen was de uit den aard der zaak niet onbelangrijke kosten aan egalisee- ren van dezen grond verbonden, en wel ke geraamd worden op maximum 4000,voor hare rekening te nemen. Doch moeilijkheden van nog ernstiger aard rezen, waardoor het voortbestaan van het vliegveld ernstig gevaar liep en de kans bestond, dat bet veld aan zijn bestemming zou worden onttrokken, of dat door het eischen van buitensporige landingsgelden, de exploitatie van den dienst onmogelijk zou worden gemaakt. Op initiatief van den burgemeestjer van Haamstede jhr. R. J. H. Q. Röell, hebben nu de laatste weken in die ge meente verschillende besprekingen plaats gehad tusschen de belanghebben de groepen, welke besprekingen thans tot een gunstig resultaat hebben geleid, zoodat het behoud van de Zeeuwsche Luchtlijn zoo goed als verzekerd is. De Raad van Haamstede heeft n.l. in zijn Zaterdagmiddag j.l. gehouden verga dering na uitvoerige besprekingen zon der hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel van B. en W. om de egali- seeringswerkzaamheden van de uitbrei ding van het vliegterrein als werkver schaffingsobject en met Rijkssteun uit te voeren, een en ander onder de noodi- ge garantie, terwijl de Gemeente verder om het behoud van het vliegveld voor een aantal jaren te verzekeren het vergroote vliegveld ter grootte van plm. 30 ha met parkeerterrein, inbegrepen 200 m bouwverbod om het terrein, van de N.V. Nieuw Haamstede zal huren voor zes jaar met mogelijkheid van ver lenging en optie van koop, voor de som van 1000,per jaar, onder voorwaar de, dat door de medebelanghebbende: gemeenten, V.V.V.'s, K. van K. en an deren, een bijdrage in de jaarlijksche huur wordt verleend. Teneinde zich de medewerking te ver zekeren van de meest belanghebbenden in het behoud van het vliegveld, had reeds voor eenigen tijd ten Gemeente huize te Haamstede een vergadering plaats, belegd door den Burgemeester, waarbij uitgenoodigd waren de Gemeen tebesturen van Zierikzee, Burgh en Re- nesse, de V.V.V.'s van Zierikzee, Haam- stede-Burgh én Renesse, de Voorzitter en Secretaris van het Luchtvaartcomité Schouwen en Duiveland de heeren Cock en Van den Broek, het lid van de K. van K. te Zierikzee de heer Klok en anderen. Éénstemmig was men van oordeel, dat het vliegveld behouden moest blijven en men was persoonlijk en in principe be reid steun te verleenen aan een eventu eel verzoek om een jaarlijksche bijdrage in de huur van het vliegveld. De Raad van Zierikzee nam dezer da gen reeds een gunstige beslissing en stond een bijdrage van 250,toe. Het laatste woord is thans aan de overige Gemeenten, V.V.V.'s en verdere belang hebbenden en belangstellenden in de Zeeuwsche Luchtlijn op Schouwen en Duiveland. Met de werkzaamheden zal zoodra mogelijk worden aangevangen om tijdig gereed te zijn. Het vliegveld zal dus in de eerstvolgende jaren door de Gemeen te Haamstede worden geëxploiteerd. De minister van Waterstaat, zoo le zen wij in de Staatscourant, gelet op het advies van den directeur van den lucht vaartdienst van 31 October en op den brief van de N.V. Koninklijke Lucht vaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën, heeft: 1. met ingang van heden ingetrokken zijn beschikking van 18 Juni 1931, waar bij, behoudens de rechten van derden, ten behoeve van landvfiegtuigen in het (Ingez. Med.) Middelburg, 10-I-'33. Maandag hoog ste lucht temperatuur 9 °C (48 °F)j laagste 5.1 °C (41 °F). Heden 9 h: 6.6 °C; 12 h: 7.7 °C. 0.2 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand 778 mm; laagste* 775 mm. Hoogste barometerstand 778,8 mm te Croydon en Le Havre; laagste 744.1 mm te Isafjord. Verwachting tot Morgenavond; Matige tot zwakke W. tot Z.W. of Z. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder des nachts. Zon op: 8 h 09; onder 16 h 07. Licht op: 16 h 37. Maan op: 14 h 16; onder 7 h 45. V.M.: 11 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). T -• Januari. Hoogwater. Laagwater. Di. 10 0.14 12.38 6.47 19.02 Wo. 11 0.54 13.15 7.29 19.42 Do. 12 1.33 13.56 8.12 20.22 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Januari. Laagwater. 7.50 20.08 8.31 20.48 9.15 21.29 Hoogwater. Di. 10 2.04 14.24 Wo. 11 2.48 15.06 Do. 12 3.29 15.48 binnenlandsche luchtverkeer tot weder- opzeggens ontheffing is verleend van t verbod, bedoeld in het eerste lid, onder b. van art. 18 der Luchtvaartwet, ten aanzien van het noodlandingsterrein West-Schouwen; 2. bepaald, dat, behoudens de rech ten van derden, tot wederopzeggens ontheffing wordt verleend van het on der 1 hiervoren omschreven verbod be treffende genoemd noodlandingsterrein, uitsluitend ten behoeve van landvlieg- tuigen, niet zijnde verkeersvliegtuigen, en ten behoeve van de tot de aan hoof de dezes genoemde luchtvaartonderne ming behoorende vliegtuigen van het ty pe Fokker F VII A, voor zoover deze laatste zijn voorzien van remwielen, een en ander ten aanzien van het bin nenlandsche luchtverkeer. Aan de ontheffing zijn de volgende voorwaarden verbonden: a. Op het Jbedoelde terrein zal slechts mogen worden geland en daarvan mo gen worden opgestegen tusschen zons opgang en zonsondergang; b. Aan het terrein zullen geen wijzi gingen worden aangebracht zonder toe stemming van den minister van water staat; c. Aan den minister van waterstaat moet worden kennis gegeven van alle wijzigingen, welke in de omgeving van het terrein worden aangebracht tot op een afstand van 200 m van de begren zing daarvan, voor zoover die wijzigin gen van invloed kunnen zijn ten aan zien van het veilig landen op en op stijgen van het terrein met vliegtuigen. J.l, Vrijdag is te Moerbeke over leden de heer E. Lauret, gepension- neerd hoofd der school te Overslag, in den ouderdom van 73 jaar. De over ledene trad alhier in functie als hoofd der openbare school op 1 Januari 1889 en bleef dit tot 1 Januari 1925.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1